LEIDSCH DAGBLAD Weer rellen in Assenagent in buik geschoten tekort van 3 miljoen Regering wil twee eisen vandaag Alphense politie onderbreekt h asj -smokkellij n TWEE KLEUTERSCHOLEN VOLLEDIG UITGEBRAND Ontvoering Schleyer op ingaan Avis gaat Zoeterwoude verlaten DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35340 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van een onzer verslaggever^) DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland wil in 1978 meer geld uit trekken voor welzijnsvoorzienin gen, om de achterstand op dit ge bied in deze provincie niet nog gro ter te maken. Extra gelden gaan er naar de fondsen voor verbetering van de welzijnsstructuur, verbete ring van de agrarische structuur, voor de bestrijding van verslaving aan alcohol en drugs, voor de stadsvernieuwing en voor recrea tieve en landschappelijke voorzie ningen. Dit blijkt uit de ontwerp-begroting, die Gedeputeerde Staten vandaag hebben gepresenteerd. Deze begro ting vertoont een tekort van drie miljoen, bij een uitgaventotaal van bijna 260 miljoen. Het oorspronke lijk voor volgend jaar geraamde te kort van 6,5 miljoen is terugge bracht door bezuinigingen in de uitgaven voor waterwegen en op enkele subdidièringen. Bij het opstellen van de begroting zijn G.S. er van uitgegaan dat de verdeelsleutel voor de middelen uit het provinciefonds veranderd wordt. Al vele jaren is de verdeling van de middelen over de provincies als volgt: 1/3 deel naar evenredig heid van de oppervlakte van de provincie, 1/3 naar aantal inwoners en 1/3 in elf gelijke delen. Volgens de voorgestelde wijziging krijgt de factor 'inwonertal' meer gewicht: veertig procent uit het fonds wordt naar inwonertal verdeeld, 35 pro cent in elf gelijke delen, 22,5 pro cent naar de oppervlakte en 2,5 procent naar kilometers vaarweg. Door de val van het kabinet-Den Uyl is de Tweede Kamer niet aan de behandeling van het voorstel tot wijziging van de verdeelsleutel toegekomen. G.S. hebben erop ge rekend dat de nieuwe verdeling al voor de twee/derde in 1978 door werkt. Zo niet, dan wordt het be grotingstekort groter. 'ASSEN (ANP/SP) - Bij botsingen tussen Zuidmolukse jongeren en een mobiele eenheid van de politie vannacht in Assen is een agent door een kogel in de buik getroffen. Drie branden werden gesticht in kleuterscholen en het Rode-Kruisgebouw van Assen, die zich in de nabijheid van de Zuid molukse wijk bevinden. Twee scholen brandden geheel uit, in de derde school kon het begin van brand worden bedwongen. Volgens een woord voerder van de brandweer valt de schade aan het Rode-Kruisgebouw ook erg mee. De brandweer moest haar blussingswerkzaamheden soms staken omdat vanuit de omgeving op hen werd geschoten. Op de foto een burger met een karabijn. De politie heeft inmiddels bekendgemaakt een gewapende man te hebben aangehouden. De toestand van de politieman is, moedelijk scherpe patronen zaten, nadat hij in het Wilhelmina- Hij werd gesignaleerd tussen een ziekenhuis in Assen een spoedope- paar flats. De ratie moest ondergaan, weer rede- politie vuurde enkele losse flodders lijk. De brandweer kon aanvanke- af, waarna de man met het wapen lijk de drie branden niet blussen, kon worden gegrepen. Volgens de omdat vanuit de omgeving gericht gemeentevoorlichting in Assen werd geschoten. Onder bescher- was de man volledig de kluts kwyt. ming van pantserwagens van de koninklijke marechaussee konden Schoolvrij de brandweerlieden hun werk later weer voortzetten. Alle kinderen van de basis- en kleu- De politie heeft vanochtend een terscholen zijn vandaag voor éen Nederlander gearresteerd, die een dag naar huis gestuurd. Rond het karabijn bij zich had, PARKET tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum justitie in Assen, het proces tegen de Zuidmolukse treinkapers en schoolbezetters wordt gehouden, is de bewaking verscherpt: vijf extra rupsvoertui gen en op een paar plaatsen borst weringen voor de met karabijnen bewapende leden van de mobiele eenheden, die rond het gebouw pa trouilleren. Het was vanmorgen echter weer betrekkelijk rustig in Assen. Overigens was het gisterna cht al tot ongeregeldheden geko men. Kort na het einde van de rechtszitting van gisteren had de bewaking van het gerechtsgebouw ook reeds de handen vol aan een groep van ongeveer vijftig Zuidmo lukse jongeren die rpnd de afzet ting rotjes gooiden en de politie mensen ophitsten. Afzetting Het blussen van de brand in het Rode Kruisgebouw in Assen trok vanmorgen vroeg veel belangstellii schade aan het gebouw viel mee. BONN (UPI/SP) - De West- Martin Schleyer geaccep- duitse regering heeft twee teerd. De federale politie eisen van de ontvoerders maakte om twaalf uur van van de industrieel Hanns- nacht via - de televisie be- kend dat de regering in Bonn op twee eisen was in- Overdag opklaringen gf;gaan- De boodschap was 01 n alleen maar begrijpelijk voor de politie en de ont voerders. Splinternieuwe FIAT 133 geheel rijklaar voor f 7999,- 1 jaar garantie ongeacht het aantal km. t een snelle en korrekte service, bel voor een proefrit HUISMAN B V. tel: 144345 Leiden 100.000 gulden moeten ontvangen. Ook eisen de ontvoerders een vlieg tuig om met de gevangenen de bondsrepubliek te verlaten. Op die reis dienen zij te worden vergezeld door de 85-jarige emeritus predikant Martin Niemöller (een bekend tegenstander van het nationaal-socialisme). Daaraan is de eis toegevoegd dat ook een amb tenaar van de Verenigde Naties de LEIDEN - Het aannemingsbedrijf Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Minimumtemperaturen omstreeks 10 graden, maxima ongeveer 17 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Een rug van hoge luchtdruk boven de oceaan breidt zijn invloed geleidelijk naar onze omgeving uit. Door deze ont wikkeling wordt de wind morgen noordwestelijk. Met deze stroming zal er dan koele en onstabiele lucht van noord elijke breedten naar ons land gaan In deze lucht komen opklaringen voor, maar kunnen zich ook af en toe stapel wolken vormen. Omdat het er niet naar uit ziet dat veel van deze wolken tot het buiensladium kunnen groeien, blijft het op de meeste plaatsen droog. 9 september Zon op: 7.04 uur; onder: 20.10 uur Maan op: 2.32 uur; onder: 17.53. Hoowater te Katwijk te 1.00 en 13.39 uur, laagwater te 8.59 en 21.28 uur. De reactie van de Westduitse rege ring kwam na de ontvangst van een video-banden een tweede brief van de ontvoerders. De band werd ge stuurd om te bewijzen dat de 62- jarige Schleyer nog in leven is. De regering had om zo'n bewijs ge vraagd. Volgens krantenberichten heeft de politie een foto van Schleyer ontvangen waarop hij in ondergoed staat afgebeeld met een bord om zijn nek waarop geschre ven staat: "Gevangene van de Rote Armee Fraktion". Vrijlating De ontvoerders hebben de vrijla ting geëist van 11 leden van de harde kern van de extreem-linkse "Baader-Meinhof'-groep, die ge vangen worden gehouden. Iedere gevangene zou bij zijn vrijlating vliegtocht moet meemaken. "Geaccepteerd" In de televisie-uitzending maakte de politie bekend dat "het eerste gedeelte van de brief van 7 septem ber geaccepteerd wordt" gaat de politie akkoord met de eis in het vijfde deel van de brief van 6 september". Indien de Westduitse regering ak koord zou gaan met de vrijlating van de 11 gevangenen van de Baader-Meinhof-groep, zou onge twijfeld een politieke storm op laaien die de positie van de regering-Schmidt in gevaar kan brengen. Volgens een opinie peiling van het Wicker-instituut is 71 procent van de Westduitse be volking van mening dat de elf ge vangenen niet mogen worden vrij gelaten. voor interieurstoffen, Avis, wil trekken uit Zoeterwoude. Het is de bedoeling dat Avis naar Druten bij Nijmegen gaat. Het personeel is ge vraagd of het bereid is met het be drijf mee te verhuizen. Volgens de plannen van de directie waarover het personeel gisteren is ingelicht 'Verdér moet de verhuizing begin volgend. jaar rond zijn. Bij Avis werken ongeveer 12 men sen. De reden van het vertrek uit Zoeterwoude zou zijn, dat het be drijf wil uitbreiden, maar dat de kosten hiervoor in Zoeterwoude te hoog liggen. Avis zit sinds mei 1975 in Zoeter woude, en is gespecialiseerd in het inrichten van zieken- en bejaar denhuizen en psychiatrische in richtingen. Alleen de plaatsing van medische apparatuur wordt aan anderen overgelaten. Avis opereert in het binnen- en buitenland. Van Agt ziek: overleg uitgesteld DEN HAAG (ANP) - Het over leg dat vanmorgen om tien uur zou beginnen tussen de infor mateurs Den Uyl en Veringa en de fractievoorzitters Van Thijn (PvdA), Van A (CDA) en Terlouw (D'66) is m *steld tot vanavond zeven uur, omdat mr. Van Agt door ziekte ver hinderd was. De informateurs hopen dat de CDA-leider vanavond vol doende hersteld zal zijn om weer aan de beraadslagingen, die plaatshebben in het Cats- huis, te kunnen deelnemen. Rosemarie Oostveen groeide door haar medische kennis snel uit tot de belangrijkste gijzelaar. Zij was ook een van de passagiers, die buiten de trein moest gaan staan, geblind doekt en met een touw om de hals. Aanval Over de aanval zelf kon Rosemarie Oostveen weinig details vertellen. „Ik weet er vrij weinig meer van. Ik kèn me herinneren dat Ans achter bleef. Zij liep niet mee naar voren toen de aanval was begonnen. Maar veel meer kan ik niet vertellen". Op verzoek van advocaat Kousemaker werd daarna de zitting geschorst. Getuige Rosemarie Oostveen was op dat moment te vermoeid en te zenuwachtig om door te gaan. 28 PAGINA'S Minister Westerterp heeft toch zijn zin gekregen. De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met een pijlerdam voor de Oosters- chelde met een doorlaat van 14.000 vierkante meter. PAGINA 7 Radiodocumentaire over aanranding en verkrach ting PAGINA 5 (9 Socialisten overschatten de EG PAGINA 9 Betty Stove verslaat „won derkind" Tracy Austin PAGINA 13 Bekercompetitie in de Leidse regio PAGINA 15 "Zet ze ook eens in het zon netje" PAGINA 17 De gemeente Assen overwoog vanmorgen de hele binnenstad en de wijde omtrek rond het gerechts gebouw vandaag af te zetten. B en W hebben de bevolking in een briefje meegedeeld met de moge lijkheid van deze afzetting reke ning te houden. Tijdstip en de ma nier waarop de binnenstad wordt afgesloten kon een woordvoerder ^an de Asser gemeentevoorlichting pe nog niet meedelen. Proces Het proces tegen de Zuidmoluk- kers ging ondanks de ongere geldheden gewoon door. Rosema rie Oostveen, de medisch studente uit de gekaapte trein 747 heeft vanmorgen voor de Asser recht bank nog eens verteld hoe zeer ook de passagiers hebben geloofd in een vertrek. Op de eerste vrijdag, toen de ver wachtingen hoog gespannen wa ren, de spullen werden ingepakt/ kreeg de studente door de veldtele foon van het beleidscentrum te ho ren: „Pin u niet vast op de tijd, het kan wel wat later worden". Rosemarie, pas onlangs ontslagen uit het ziekenhuis, werd door de verdediging als getuige opgeroe pen. Ze vertelde de president mr. F. C. Fliek dat ze na afloop van de ka ping had gesproken met psychiater dr. Mulder. „Veel concreets over die bewuste dag kreeg ik niet te ho ren. Ik vond dat er omheen werd gedraaid, om de gebeurtenissen van die eerste vrijdag, dat de kinde ren werden vrijgelaten. Ik heb overigens op die dag met iemand anders dan dokter Mulder getele foneerd. Met wie weet ik niet (Van een onzer verslaggeefsters) ALPHEN AAN DEN RIJN - De po litie van Alphen aan den Rijn heeft de afgelopen weken zes personen gearresteerd verdacht van invoer van hasj. De "stroom" van arrestaties begon met de aanhouding van de 44-jarige Alphenaar W. F. S. op vrijdag 19 au gustus. Kort daarna werden nog twee Alphenaren aangehouden, de 44-jarige G. v. d. S. en de 40-jarige fabrieksarbeider D. D. A., Vervol gens werd een 20-jarige metaalbe werker uit Waddinxveen gearres teerd. Deze week werd de 19-jarige vrouw van W. F. S. aangehouden evenals een 20-jarige autohande laar uit Gouda. Verwacht wordt dat er de komende tijd nog meer aan houdingen zullen volgen. Directe aanleiding tot de aanhou ding van S. was de arrestatie van 21-jarige inwoner uit Gouda in de arrestatie van S. Deze Alphe naar was in 1975 al tot twee jaar hechtenis veroordeeld wegens het bezit van een partij hasj, maar had de straf nog niet uitgezeten. Bij zijn aanhouding op 19 augustus werd bij een huiszoeking een ge ringe hoeveelheid hasje gevonden Uit de diverse verklaringen -is ge bleken dat er al geruime tijd een smokkellijn bestaat, waarbij hasj uit Marokko in Nederland wordt ingevoerd en aan de man gebracht. Het transport van de hasj had pi aats per auto. Om hoeveel hasj het gaat wilde de Alphense politie, die het onderzoek nog niet heeft afgeslo ten, vanmorgen niet zeggen. DEN HAAG (SP) - Bij de besteding van ontwikkelingshulp van Neder- land aan Cuba is een achterstand door de Spaanse politie. Bij het opgetreden. Over de jaren 1975 e passeren van de grens tussen Ma- 1976 elf miljoen gulden rokko en Spanje werd in de benzine toegezegd. Van dit bedrag Het onderzoek in Spanje, eind juli, Dit geld is besteed aan de aanschaf leiddenaar Alphen, wat resulteerde van ziekenhuisapparatuur. 4 weken lang het LEIDSCH DAGSLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS i/er met over 1 nacht ijs en wil het O Ik beslis meteen el abonnee noteren e Gironr. Hokje a zonder postzegel opsture idsch Dagblad Antwoordnumn

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1