Drukte van belang rondom opbouw 270 stands Leidato FRANKRIJK WIL VASTE VOET IN HET M.-OOSTEN Sovjet-marine verontrust Stemerdink Jubilerende politie - sport in kaatsslag Voorlopige vergunning voor General Electrics Echtgenote van Frans H. opgelicht DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 LEIDEN - In het kader van de internationale uitwisseling zijn gisteren in het Stadhuis een aantal gemeenteraadsleden en ambtenaren uit Oxford ontvangen. Zij zullen tot 12 september in Leiden verblijven en de komende dagen diverse bezoekjes afleggen aan scholen,spórtvoorzieningen en uni versiteitsgebouwen. Het Engelse gezelschap werd gisteren welkom geheten door loco-burgemeester Van Aken (rechts), die aan ieder van de Oxfordse gasten een herdenkingstegeltje uitreikte. 446 duiven. De uitslag was: 1. M. Noordervliet, 2, 3, 4, 8. T. Gijsman, 5. Jac. Siera, 6, 9. W. Vijlbrief, 7. J. Beekman, 10. F. Ladan. PV "Columbia" hield een wed vlucht vanaf Strombeek. De uitslag was: 1,4, 5, 6. 8. 9. W. v.d. Nieuwen- dijk en Zn., 2. R. P. de Graaf, 3, 10. W. Siera jr., 7. L. Klein. LPV "De Rijnklievers" hield een wedvlucht vanaf Strombeek met 212 duiven. De uitslag was: 1, 6. B. v. Mil, 2,4,7,10. Gebr. Kok, 3. Gebr. Hoogervorst, 5. W. Jacobi, 9. J. v.d. Wal. De PV Leiderdorp had 135 duiven iri concours bij een vlucht van oude en jonge duiven vanaf Strombeek. Uitslag: 1, 3, 4, 5, 8, 10. J. v. Laar, 2. W. Hoogervorst, 6. M. Reijerse, 7. A. Koolmoes, 9. H. Flippo. Eveneens vanaf Strombeek hield de PV De Reisduif een wedvlucht met 118 duiven in concours. Uit slag: 1, 2, 3, 6, 8, 9. W. Kop, 4, 5. L. Strik, 7, 10. P. Mooten. PV "De Sleutelstad" hield een wedvlucht vanaf Strombeek. De uitslag was: 1, 2, 3, 6. 7. A. v.d. Dop en Zn., 4, 5. H. Bodijn, 8. A. Pracht en Zn., 9. A. Singeling, 10. F. X. Kiel. LEIDEN - PV "Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf Strombeek. Er waren 216 duiven in concours. De uitslag was: 1,3,8 C. Gijsman, 2, 4,9 J. Gijsman, 5,10 W. v. Klink, 6 B. Noest, 7 K. Dokkum Zn. LPV "De Snelvlieger" vloog met 298 duiven vanaf Strombeek. De uitslag was: 1, 3. F. Compier, 2, 5.1. Klinkhamer, 4, 6. F. Jansen, 7. A. Compier, 8. J. Degen en Zn., 9, M. de Lange en Zn., 10. Comb. Mon- tanje. Verder werd met 341 duiven gevlogen vanaf Duffel. De uitslag: 1. I. Klinkhamer, 2. Comb. Koop man, 3, 9. M. de Lange en Zn., 4, 7, 10. Comb. Montanje, 5. A. Compier, 6. J. Degen en Zn., 8. F. Compier, 9. M. de Lange en Zn. LPV "LPC" hield een vlucht met 252 suiven vanaf Vilvoorde. De uit slag was: 1. Gebr. Blom, 2, 5. P. Groenendijk, 3, 6, 7. N. de Groot, 4, 9. J. v. Alphen, 8. Fr. Gijsman, 10. J. Groenendijk. LPV "De Vriendenclub" hield een wedvlucht vanaf Strombeek met LEIDEN - Er wordt ge sjouwd, getimmerd en druk heen en weer gerend in de Groenoordhallen. De zes tiende Leidato in 25 jaar is in aanbouw. Zijn er energieke standhouders die al weken tot diep in de nacht bezig zijn, er zullen er zoals altijd ook zijn die op het laatste moment komen voorrijden en in een mum van tijd hun zaakje opzetten. In de twee hallen komen in totaal 270 stands van een honderdvijftig houders te staan, van wie er dertig uit Leiden komen. Dit laatste aan tal lijkt misschien niet veel, maar het zijn er al weer meer dan vorig jaar. Evenals andere jaren zullen de mooiste, de verkoopkrachtig- ste en de origineelste stand weer beloond worden met bonnen van de Leidato en een penning van de stad Leiden. De jury wordt gevormd door Viola van Èmmenes, die donderdag avond 15 september om half elf persoonlijk de prijzen aan de standhouders zal uitreiken. In tegenstelling tot vorige jaren wordt de Leidato niet 's middags maar 's avonds om half zeven ge opend. Dit om de zeer korte op- bouwtijd met een paar uurtjes te verlengen. De burgemeester van Leiderdorp, de heer M. A. v. d. Ha ve, zal die opening verrichten. Waarom juist hij? zal men vragen. Het antwoord van Leidato- organisator J. v. Zijp is: "Omdat de show niet alleen een Leidse aange legenheid is, maar evenzeer van de omgeving van Leiden. Een onderdeel van de feestelijke opening vormt gewoontegetrouw de modeshow van Peek en Clop- penburg, die tijdens het verdere verloop van de Leidato driemaal per dag zal worden gehouden in de restaurantzaal. De show krijgt het vignet "Silhouet winter '77/'78" Basissilhouetten Er zijn drie basissilhouetten deze winter, "oversize", wat zoveel in houdt als twee maten te groot, ei vormig en petticoat. Maar daar hoeft niemand zich eigenlijk aan te storen want met de mode van te genwoordig kenmerkt is juist het gebrek aan een bepaalde mode. Ie dereen kan aantrekken waar hij»zin in heeft of het nu een lange jurk is of een spijkerbroek, niet meer het uur van de dag maar de stemming van de mens bepaalt hoe hij of zij erbij loopt. Vandaar ook dat er een grote ver scheidenheid aan kleding geshowd zal worden; Peek en Cloppenburg kan ons niet meer voorschrijven wat we aan moeten trekken, alleen maar adviseren. En dat moet toch voor wie mevrouw Van Heemskerk met haar mannequins, voor de vierde maal op de Leidato, aan het werk ziet, een erg prettige en mis schien geruststellende gedachte zijn. Zo van: "Ontzettend leuk, maar gelukkig hoef ik het niet aan". De Leidato - wist u dat dat 'Leidse detailhandel en ambachtenten toonstelling' betekent? - zit dit jaar tot de nok toe vol. Ook steeds meer landelijke organisaties tonen be langstelling, wat toch betekent dat Leiden steeds minder wordt gezien als het kleine broertje van Amster dam en Den Haag. Zolang de huishoudshow duurt zal het Leidsch/Alphens Dagblad ais het even lukt dagelijks nieuws brengen van het Leidatofront. Zoals de Leidatoloop op zaterdag tien september om elf uur. Een vijf-kilometer-lange prestatieloop georganiseerd door de Leidse Sport en Atletiekvereniging. Men kan zich voor deze loop aanmelden tot een uur voor de start bij de Groenoordhal. Daarnaast zijn er zaterdag- en zon dagwandeltochten georganiseerd door W.I.K. Van de eerste zondag wordt een familiedag gemaakt. Voor ieder kind dat met zijn ouders de Leidato bezoekt is er dan een verra^ing, terwijl ze ook mee kun nen doen aan een tekenwedstrijd. Een wedstrijd is het eigenlijk niet, want iedereen die een fantasiete kening maakt over de Leidato krijgt daarvoor een beloning. De publiektrekker van dit jaar is de fietsententoonstelling van de heer Volke uit Düsseldorfg. De heer Volke heeft geen museum of zoiets, maar een privé-verzameling, niet alleen van fietsen maar bijvoor beeld ook van oude auto's, speeldo zen, olielampen, enz. De Duitse t.v. maakt regelmatig gebruik van zijn verzameling wanneer ze attributen voor t.v.-produkties nodig heeft. Voor de aankleding van de poppen die de fietsenuitstalling levensecht zullen maken wordt de heer Volke bijgestaan door een clubje dames. Niet alleen oude fietsen zijn er te zien, ook een collectie nieuwe fiet sen, waaronder de eerste fiets met schijfrem, iets dat zeer bijzonder is, als we de heer Van Zijp mogen ge loven. Gratis busvervoer Verder is er nu nog te melden dat wie de Leidato gaat bezoeken ge bruik kan maken van doorlopend verzorgd gratis busvervoer vanaf het Centraal Station (standplaats ter hoogte van de VW) naar de Groenoordhal. Wat de bereikbaarheid per auto be treft vond Groendoordhaldirecteur De Jong zich gisteren voor een on aangename verrassing geplaatst doordat zonder overleg de Willem de Zwijgerlaan gedeeltelijk was af gezet in verband met wekzaamhe- den aan de nieuwe toegangsweg vanaf de Gooimeerlaan. Eén licht puntje is er, de grootste toeloop van Leidatobezoekers zal niet samen vallen met de spitsuren. Tot slot nog éénmaal de openingstijden: van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. LEIDEN - Ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan heeft de Leidse Politie Sportvereniging gisteren op het sportpark De Leidse Hout natio nale kampioenschappen kaatsen gehouden. Het was de eerste keer dat de LPSV een kaatsevenement organiseerde, maar dat deed aan het enthousiasme niets af. Politiecommissaris H.W. van Voorden opende de kampioenschappen. Na felle strijd traden twee parturen van de Rijkspolitie uit Leeuwarden aan in de finale. De derde plaats was voor Den Haag, dat zijn partuur had versterkt met Leidenaar Van der Veer. In de afvalronde ging de eerste prijs naar het partuur van de Kon. Marechausee uit Apeldoorn, terwijl het drietal uit Assen tweede werd. J. Westbroek, waarnemend voorzitter van de LPSV, reikte de prijzen uit. Overigens staan er op het jubileumpro gramma van de LPSV verder nog een nationale viswedstrijd (10 septem ber) en nationale tafeltenniskampioenschappen (21 september). PARIJS (UPI) - De voorge nomen Franse wapenver kopen aan Egypte - in Parijs nog niet officieel bevestigd, maar al maanden geleden in principe geregeld - begin nen vastere contouren aan te nemen. Volgens Franse persberichten gaat het om de "wapentransactie van de eeuw", ter waarde van mil jarden guldens die ten be hoeve van het "minvermo gende" Egypte op tafel wor den gebracht door de rijke Arabische olielanden DEN HAAG (ANP) - Minister Wes terterp van Verkeer en Waterstaat heeft het hoogheemraadschap West-Brabant een tijdelijke ver gunning toegezegd voor het lozen op de Westerschelde van afvalwa ter van General Electric Plastics te Bergen op Zoom. Deze tijdelijke vergunning geldt voor de omvang die de lozing nu heeft. Er komen ook voorwaarden in die ertoe moe ten leiden dat 1 mei 1978 de vervui- lingswaarde van de lozing aanmer kelijk verminderd zal zijn. Als Ge neral Electric de toegestane hoe veelheden overschrijdt, krijgt het bedrijf na 1 juli 1978 geen nieuwe vergunning. Het blijft het bedrijf dan verboden op de Westerschelde te lozen totdat is gebleken, dat de vervuiling weer tot de gestelde 5 teruggebracht. Saoedi-Arabië, Koeweit, Qatar en de Verenigde Ara bische Emiraten. Zeer binnenkort, aldus de Franse pers, zullen de vier landen via de organisatie van Arabische indus trieën een aanbetaling doen van drie miljard gulden. Dat geld zou in eerste instantie be stemd zijn voor de aankoop van 36 Mirage-3 jachtbommenwerpers en het verder op poten helpen van de nog jonge Egyptische wapenindus trie. In Egypte zou de eind-assemblage gaan plaatsvinden van 200 tweem- otorige Alpha-jagers, een Frans- Westduits ontwerp dat zowel voor opleidingsdoeleinden als tactische luchtsteun aan grondtroepen kan worden gebruikt. West-Duitsland, aldus de Franse pers, is niet rechtstreeks bij de Alpha-verkoop betrokken,. De on derdelen die bij Dornier worden gemaakt, zullen eerst aan de Franse partner Dassault-Breguet worden geleverd en daarna als "half- assemblages" naar Egypte gaan, aldus de berichten. Het zou in de bedoeling liggen dat Egypte via het oliegeld van de rijke broeders uiteindelijk eveneens de beschikking krijgt over 40 Mirages F-l en, maar daarover moet in Pa rijs nog worden beslist, over de al lermodernste jachtbommenwerper die Frankrijk in huis heeft, de Mi- rage 2000. Na de Westeuropees-Amerikaanse F-16 transactie maakt de term "wa penverkoop van de eeuw" een wat versleten indruk. Niettemin voor spellen de Franse kranten een goudmijn voor de nationale eco nomie en de werkgelegenheid. Door de Mirage-Alpha leveranties zouden bij Dassault-Breguet min stens 6000 arbeidsplaatsen zijn vei liggesteld, terwijl het niet bij de verkoop van vliegtuigen blijft. Be drijven als Snecma, Matra, Turbo- meca en Thomson zullen Egypte al lerlei andere apparatuur leveren. Dit alles betekent ongetwijfeld verdere verkoeling in de toch al uit ermate kille betrekkingen tussen Jeruzalem en Parijs. De Franse pe netratie in het Midden-Oosten zal evenmin enthousiasme wekken in de Verenigde Staten en in de Sowjet-Unie, die daar als wapenle veranciers tot dusver de toon aan gaven. Frankrijk is echter vastbe sloten zijn derde plaats op de we reldranglijst van wapenexporteurs -vorigjaar ruwweg 7,5 miljard gul den - te handhaven in het belang van de economie en werkgelegen heid. WIELRENNEN - De Belg Freddy Maertens heeft gisteren de Proloog van de Ronde van Catalonië ge wonnen. Zijn landgenoot De Muynk werd tweede en de Span jaard Vilardebo derde. De over winning geeft Maertens het recht in de gele trui te starten in de eerste etappe. SCHAKEN-HanJanssen.de enige Nederlandse vertegenwoordiger bij het Wereldkampioenschap schaken voor junioren heeft in de derde ronde de Argentijn Bernat verslagen. Janssen staat na de zege op een gedeelde tweede plaats. Vera, Popovic en Sisniega leiden. +LEIDEN - Chileense kunstenaars hebben een deel van de schutting rond de bouwplaats van het stads kantoor aan de Langegracht van een beschildering voorzien. De muurschildergroep El Frente begon gistermiddag om één uur met het schilderen van de figuren met de gebalde vuisten, tegen vijf uur was de andere zijde van de tekening na genoeg gereed: een met hakenkrui sen gesierde Amerikaanse vlag. In het LAK-theater trad 's avonds de Chileense volksmuziekgroep Ka- raxu op Beide manifestaties wilden de aandacht vestigen op het feit dat 11 september 1973 de regering Allende door een b,loedige staatsgreep ten val werd gebracht. Verder trad hiermee voor het eerst Oprechile Leiden naar buiten, een nieuw op gerichte stichting die humanitaire akties voor Chili binnen de Leidse regio zal coördineren. BRUSSEL - Prinses Beatrix en prins Claus hebben gistermiddag een bezoek gebracht aan de NAVO in Brussel. Het paar werd bij aan komst op het militaire vliegveld Meisbroek verwelkomd door NAVO-secretaris-generaal Luns. Ook cholera in Italië' ROME (UPI) - Het Italiaanse minis terie van Gezondheid heeft gisteren meegedeeld dat een Turkse vrouw die als toeriste naar Italië was ge komen, met cholera in een Mila- nees ziekenhuis is opgenomen. Dit is het eerste geval van cholera in Italië. In het Midden-Oosten heb ben zich de afgelopen dagen tal rijke choleragevallen voorgedaan. De 59-jarige Turkse vrouw die met een bus naar Italië is gekomen, is zaterdag naar een ziekenhuis in Mi laan gebracht. Gisteren stelden de artsen vast dat zij cholera heeft. De plaatsen die de vrouw heeft be zocht, zijn gedesinfecteerd en de Turken die met haar mee naar Italië zijn gereisd, staan nu onder me disch toezicht. MAASTRICHT (SP) - "Ik kom namens de Hoge Raad. Ik heb papieren bij me dat er geen bewijs is voor de moorden op de bejaarden van de Lücker- heidekliniek". Met deze woorden meldde zich een nog onbekende man dezer dagen in Kerkrade bij Bertie H., de vrouw van ex- hoofdverpleger Frans. Frans zit momenteel de straf van achttien jaar uit waartoe hij door het gerechtshof in Den Bosch is veroordeeld wegens vijf insulinemoorden. Bertie liet weten dat zij haar man weer graag thuis wilde hebben. De in een keurig pak gestoken man vertelde dat hem dat in anderhalf uur tijds zou lukken, als er tenminste een flink bedrag op tafel kwam. Bertie leende bij fami lie zo'n twaalfduizend gulden, stapte met de onbekende in haar auto en reed naar Maas tricht, waar Frans zit opgeslo ten in afwachting van de be handeling van zijn cassatie verzoek door de Hoge Raad. In een café moest Bertie wach ten. Met haar auto vertrok de onbekende naar het vlakbij ge legen huis van bewaring, naar zijn zeggen om Frans op te ha len. Vanuit het café belde Ber tie de raadsman van haar man, de Geleense advocaat mr. J. Hermans. "Binnen een half uur is Frans vrij", vertelde ze hem blij. Maar mr. Hermans moest haar meedelen dat dat niet kon en dat ze waarschijnlijk het slachtoffer was geworden van een oplichter. Hij is Bertie toen gaan ophalen. Samen zijn ze toen maar aangifte gaan doen van oplichting bij de Maastrichtse recherche. De auto is inmiddels teruggevon den. De man en het geld zijn nog zoek. DEN HAAG (SP) - De Nederlandse regering is erg verontrust over de groeiende militaire kracht van de Sovjet-marine. Daarom vindt mi nister Stemerdink (Defensie) een bescherming van de aanvoerlijnen waarlangs militaire versterking in noodgevallen naar West-Europa gebracht worden hard nodig. Dit heeft de minister gisteren ge antwoord op vragen van de CDA- kamerleden Wisselink en Van der Mei over de voorjaarsoefeningen van de Russische marine. De Sovjet-vloot is in staat de aan voerlijnen van de NAVO te bedrei gen. Bovendien houdt de Russi sche marine de NAVO- zeestrijdkrachten af van de aanvoer van versterkingen naar West- Europa. Voor minister Stemerdink staat dan ook vast dat een versnelde aan voer van versterkingen die kunnen worden ingezet bij een dreigend •conflict in West-Europa erg belang rijk is. Er zijn dan ook plannen in de maak voor een versnelde aanvoer van deze versterkingen en voor de opslag van het daarvoor bestemde materieel. "Dankzij een versnelde aanvoer kunnen bij het uitbreken van een conflict de gevechten in West- Europa enige tijd worden volge houden. Ook al moet de marine van de NAVO-landen aanvankelijk voor een groot deel voor andere za ken worden ingezet", meent de mi nister. In een telegram verklaren de Ne derlandse commissie Justitia et Pax" (gerechtigheid en vrede) en de Bisschoppelijke Vastenaktie zich solidair met de Rhodesische com missie, waarvan vorige week vier leden werden gearresteerd, van wie er intussen drie op borgtocht zijn vrijgelaten. De secretaris, de jezuiet Dieter Scholz, moet half deze maand het land hebben verlaten. De vorige voorzitter, bisschop Do- nal Lamont, werd in februari al uit gewezen. De Rhodesische commis sie "Justitia et Pax" publiceerde onlangs een rapport waarin het op treden van de regeringstroepen aan de kaak werd gesteld. De Nederlandse commissie noemt in haar telegram de behandeling de Rhodesische commissie een schending van de fundamentele rechten van de mens. Het telegram is ondertekend door dr. Marga Klompé, voorzitter van de commis sie, en mr. C. Schelfhout, voorzitter van cte Vastenaktie. Op de gisteren in Kampen gehou den hogeschooldag van de Vrijge maakte Gereformeerde Kerken, die door meer dan 12.000 mensen werd bezocht, zei de rector, prof. dr. J. Douma, in een toespraak, dat hoe vrijzinniger men elders wordt hoe meer het zal opvallen, dat er ook nog enkele opleidingen zijn, waar men met vreugde de oude bood schap als zeer actueel aan studen ten die dominee gaan worden doorgeeft. Men zal het in deze tijd moeten aandurven, het Woord van God door te geven zoals het is over geleverd, aldus de hoogleraar, die nog opmerkte dat bij alle alterna tieven de kerken toch leeg raken. Allerlei nieuwe vormen van litur gie, prediking en catechese voor komen, volgens prof Douma, niet, dat men stenen voor brood krijgt. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Wormerveer mej. H. M. Parigger, kandidaat te Bergen (NH), te Oud-Vossemeer B van 't Veld Well-Ammerzoden. Geref. Kerken: bedankt voor Amersfoort F. J. Kok Wetsinge (Gr.), voor Wolvega-Noordwolde A. Addis Oudega (Smal.); aangeno men de benoeming tot leraar gods dienst aan de chr. scholengemee nschap te Capelle aan de IJssel Q. Huyser te Sens (Frankrijk). Chr. Geref. Kerken: beroepen te Boskoop kandidaat A. P. van Lan- gevelde Nunspeet. Oud-Katholieke Kerk: benoemd te Den Helder - Enkhuizen C. P. van den Berg Aalsmeer, te Amersfoort - Culemborg K. Ouwens Utrecht. Jubileum: ds. G. de Vries te Heerde vierde gisteren zijn zilveren jubi leum; hij was van 1965 tot 1971 chr geref. predikant in Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19