Realisme nodig bij wedloop om debewapening Diabeten: vakantie met horloge in de hand Geen angst voor CDA-minderheidskabinet Even de circel- gang door breken... DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 Nu het akkoord over beperking van de bewapening binnenkort afloopt en er geen nieuwe overeenkomst is gesloten, zijn Rusland en Amerika beide hard bezig nieuwe strategische wapens te ontwikkelen voor de rest van de jaren zeventig, aldus de waarschuwing van het Instituut voor Strategische Studies in zijn jaarverslag over het militaire evenwicht. Het verslag geeft ook cijfers over de groei van de conventionele bewa pening, voornamelijk in Oost- Europa, over de wijze waarop lan den van de Derde Wereld steeds meer verfijnde wapens weten te verkrijgen erv over de opkomst van nieuwe wapenleveranciérs, zoals Israël en Brazilië. Het Instituut, met zijn onafhanke lijke status en zijn reputatie van ob jectiviteit, heeft altijd zijn waar schuwingen omtrent de bewape ningswedloop gecombineerd met een realistische kijk op het gevaar, dat een verstoring van het militaire machtsevenwicht zou betekenen voor de internationale veiligheid. Door Andrew Wilson Vorige week kreeg het Instituut een onverwachte bondgenoot. Op een bijeenkomst in Duitsland deed generaal Alexander Haig, de op perbevelhebber van de NAVO, een felle aanval op militairen en politici die hebben opgeroepen tot een drastische versterking van de NAVO om een mogelijke Russi sche verrassingsaanval te weers taan. Haig zei, dat er onder beroeps zowel als niet-beroepsstrategen een nei ging bestaat om vanuit een leun stoel de problemen van het centrale front van de NAVO te bekijken met een te beperkte blik. Deze strate gen, aldus Haig, plegen het gevaar van een onverhoedse aanval te overdrijven. Zij kunnen daarmee de verdedigingsstrategie van de NAVO als geheel uit haar even wicht brengen. De paniek met betrekking tot een onverwachte aanval begon vorig jaar meteen boek van de inmiddels gepensioneerde Belgische generaal Robert Close. Daarin schetste hij een scenario voor een bliksemaan- val waarbij de Russische strijd krachten in Oost-Duitsland in 48 uur het Roergebied en twee derde van de Duitse Bondsrepubliek konden bezetten. "Haviken" Sinds de verschijning van dit boek eisen Amerikaanse „haviken", on der leiding van de gepensioneerde generaal James Hollings worth, veranderingen in de NAVO- strategie. De bijdragen van de leden-landen moeten worden verhoogd, terwijl de strijdkrachten dichter bij de grens met Oost-Duitsland moeten worden gelegerd. In sommige sec toren zou het aantal tanks en vlieg tuigen moeten worden verdubbeld. Er bestaan evenwel ernstige be zwaren tegen deze eisen van de ha viken. En na de opmerkingen die generaal Haig vorige week woens dag woensdag heeft gemaakt, is het van grote betekenis, dat aan deze bezwaren veel publiciteit wordt gegeven in de jongste aflevering van het officiële orgaan van de- NAVO. De schrijver van het artikel is Les Aspin, een Democratisch lid van de Commissie voor de strijdkrachten uit het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, die vroeger op het ministerie van defensie werkte als deskundige op het gebied van de wapensystemen. Het eenvoudigste en misschien minst belangrijke bezwaar is van financiële aard. De „verbeterin gen" van generaal Hollingworth Generaal Haig zouden, verdeeld over de komende vijf jaar, bijna 125 miljard gulden kosten, aldus de berekeninge- n van Aspin. Het tweede bezwaar is gecompli ceerder. Het komt erop neer, dat de haviken hun scenario voor een •bliksemoorlog door de Sovjet- Unie hebben gebaseerd op enkele zeer misleidende cijfers ten aanzien van de vergelijkbare sterkte van Oost en West. Zij wekken bijvoor beeld de voorstelling dat het Warschau-pact 5300 tactische vlieg tuigen zou bezitten tegen de NAVO slechts 2960, terwijl de partijen vol gens de vroegere Amerikaanse mi nister van defensie James Schle- singer allebei ongeveer driedui zend gevechtsvliegtuigen bezitten, die op korte termijn in Midden- Europa kunnen worden ingezet. Front Verder klagen sommige haviken erover, dat de Amerikaanse batal jons vijftig tot honderd kilometer van het „front" afliggen. Maar de gemiddelde divisie van de Sowje- tUnie in de DDR ligt bijna 170 ki lometer van de grens tussen de twee Duitslanden. Een correctie van deze cijfers is geen ontkenning van het nume rieke overwicht, dat de Russen ten aanzien van de meeste wapens be zitten. (Het rapport van het Insti tuut voor Strategische Studies wijst er bovendien op, dat de Rus sen hun achterstand in kwaliteit inhalen). Maar een bliksemoorlog van 48 uur is geen reële mogelijkheid. Het is zeker geen risico dat groot genoeg kan worden geacht om de tegen maatregelen die de haviken beplei ten te rechtvaardigen. Een derde groot bezwaar is de on vermijdelijke versnelling van de bewapeningswedloop die zou plaatsvinden als gevolg van deze maatregelen, zoals het stationeren van de troepen dichterbij de grens met Oost-Duitsland. Troepenver plaatsing en krachtige verhoging van hun sterkte zouden zeker door de landen van het Warschau-pact worden nagevolgd. En het pro bleem zou dan erger zijn geworden dan voordien. Als alternatief voor maatregelen die een uiterst precaire situatie kunnen veroorzaken, komt Aspin met een voorstel, dat een precedent had in het begin van de jaren vijftig toen de omstandigheden er minder gunstig voor waren. Dit voorstel houdt in dat men bij de besprekingen in Wenen over we derzijdse en evenwichtige beper king van de troepen in Midden Eu ropa (MBFR), moet afstappen van de steriele debatten over de sterkte van de strijdkrachten en overgaan tot een discussie over maatregelen ter vergroting van de waarschu wingstijd en ter verkleining van de mogelijkheden van onverhoedse aa De volgende maatregelen moeten volgens Aspin speciaal onder ogen worden gezien: ER moeten internationale waar nemers worden gestationeerd bij de installaties van het Warschau pact en de NAVO in Midden- Europa. BEPERKING van de omvang en frequentie van manoeuvres op grote schaal, die als dekmantel kunnen dienen voor de voorberei dingen tot een onverhoedse aanval. BEPERKING van het aantal troepen dat in Europa op elk ogenb lik van de ene naar de andere plek kan worden verplaatst, zoals de Russische verplaatsing, eens per jaar, van een miljoen man binnen veertien dagen. (Dit zou namelijk eveneens kunnen worden gebruikt als een middel om een onverhoedse aanval te verhullen). Observer-dienst In zijn functie als voorzitter van de Stichting Beter Leven nam de heer Johan Bodegraven (rechts) begin deze week in Hotel restaurant 't Kerckebosch te Zeist een cheque in ontvangst van f. 2.742.000.Dit verras sende bedrag werd bijeenge bracht door de lezers van een groot aantal regionale dagbla den, die gedurende ruim twin tig weken enthousiast deelna men aan de nationale puzzelak- tie "Beter Leven". De cheque werd overhandigd door de heer drs. AAJ.W. Thyssen (links), voorzitter van de Stichting Sa menwerkende Dagbladen, die de puzzelactie organiseerde Het bedrag van f. 2.742.000,- zal worden verdeeld over de vijf in stellingen, die samen de stich ting Beter Leven vormen. Deze zijn: Het Nationaal Monument St. Jan, The Little Philippines, Focus, het Rheumafonds en de BlindenbibliotheekMet het overhandigde bedrag zullen deze instellingen een specifiek, belangrijk project'financieren. Eén van de zes organisa ties, die in de opbrengst van de nieuwe puzzelac tie "Buitenlandse vakan ties voor gehandicapten" delen - zaterdag a.s. ver schijnt de eerste puzzel pagina in deze krant - is de Diabetes Vereniging Nederland. Een onbe grepen ziekte met onbe grepen problemen, zoals uit bijgaand artikel kan blijken. De bakersprookjes rond de diabetes blijken even onuit roeibaar" als het woord "suikerziekte", dat volkomen ten onrechte voor die kwaal wordt gehanteerd. Ook de diabeet, die op vakantie wil, lijdt onder het onbegrip voor zijn ziek te, want het lijkt nogal overdreven als hij zo Pietje-precies is over zijn dieet en zo'n ophef maakt, als het reisschema eens een tikje uit de hand loopt. Toch kan het uitstel van een half uur bij een maaltijd al betekenen, dat een ogenschijnlijk sterke en gezonde man op slag buiten bewustzijn raakt De chronische ziekte diabetes mellitus, waarvoor 300.000 Ne derlanders worden behandeld en naar schatting eenzelfde aan tal de dokter nog niet heeft be reikt, was duizend jaar voor Christus al bekend en tot vijftig jaar geleden dodelijk. De ziekte ontstaat niet door suiker, maar door een storing in de stofwisse ling. Nog steeds is wijdverbreid het misverstand, dat het wel over gaat als je maar geen suiker eet, en in 't ergste geval is er de insuline en een dieet en dan kan je er oud mee worden. Slechts weinigen vermoeden, op welke vulkaan de diabeet leeft, als hij maar even buiten zijn strakke tijdschema en strikte voedings gewoonte treedt. Zoals bijvoor beeld in een (buitenlandse) va kantie heel gemakkelijk kan gebeuren. Twaalf jaar geleden begon de Diabetes Vereniging Nederland schuchter met groepsreisjes net over de grens. "Twee, drie rei zen hooguit per jaar, tegen veel te hoge pensionprijzen en de middelen ontbreken ons om te suppleren," zegt de heer J.W. Hendriks, die als chef de bureau van de vereniging onder meer met vakantiereizen te maken heeft en als diabeet alle pro blemen kent. Zelfs terwijl wij praten houdt hij één oog op de klok om op tijd zijn tussenmaal- tijd te kunnen nuttigen. "Daarom zijn we zo verschrik kelijk blij met die puzzelactie, want nu kunnen we mensen, die vastgelopen zijn om als mens te leven, de kans geven zich even aan die cirkelgang van die chronische ziekte te onttrekken. Dat geldt ook voor echtgenote of echtgenoot. Even kunnen wij dan die sleur van het altijd-oppassen overnemen. Neem een doodgewone dag tocht, waarvoor een ander zo maar instapt. Wij moeten tus- senmaaltijden meenemen, lun ches naar twintig verschillende diëten, om vijf uur precies moe ten we terug zijn voor de insuline-injectie op de kamer. Dan doemen de schrikbeelden voor je op van een lekke band, een oponthoud door een onge luk, een wegomleiding we t 2500 rollen volkorenbi- Ook de kinderen kunnen zichzelf bekwaam een injectie geven. scuits mee om tenminste nog iets te kunnen opvangen.'Tot dusver is één hotel, in Sauer- land, in staat gebleken om op de problemen van deze gasten in te spelen, ook al kan men er alleen het te recht als er geen andere hotel- •gasten zijn. Adelboden, Mal- lorca en Engeland staan op het programma. In feite is zo'n reis één doorlopende strijd om de bloedsuikerbalans in het li chaam in evenwicht te houden. De reisleider moet niet alleen al les van de bezienswaardighe den weten, maar ook een gron dig inzicht hebben als zich een te laag of een te hoog bloedsui kergehalte zou voordoen. Als belangenvereniging van pa tiënten krijgt de Diabetes Ver eniging Ne'derland nergens subsidie en toch wil men zoveel mogelijk patiënten door een vakantie even buiten de kring loop van hun al te strakke le venspatroon halen. "Voor hen is een reis altijd twintig procent duurder en dat nog wel buiten het seizoen," zegt de heer Hend riks "Als de diabeet als een normaal mens geldt, laat hij dan ook de normale prijs betalen. Wij halen de top op de prijzen er af en voor mensen, die het niet kunnen betalen maar op medis che indicatie op vakantie gaan, willen we ook een fonds vor men. De puzzelactie geeft ook daarvoor eindelijk de kans." Het vorige week gesloten abortus- akkoord is door niemand met groot enthousiasme ontvangen. De aard van het onderwerp leent zich er niet zo voor, maar ook de aard van de bereikte overeenstemming is zo danig dat twijfel over de betekenis ervan in brede kring aanwezig is. Er wordt een uiteenlopende uitleg aan gegeven en dat schept onzekerheid over de vraag waar politici en kie- Door Hans Kombrink lid Tweede Kamer voor PvdA zers precies aan toe zijn. De rege ringssamenwerking tussen PvdA en CDA kan kennelijk niet zonder soms wankel aandoende compro missen tot stand komen. Dat is een politieke realiteit wanneer twee minderheden weinig alternatieven hebben en beide zo goed mogelijk de eigen opvattingen 'overeind trachten te houden. Wie zich ergert over de lange duur van de formatie vraagt in feite al snel om een 'hand jeplak' spelen van de onderhande lende partijen. Dat zou net zo min de geloofwaardigheid van de poli tiek bevorderen als de "loopgrave noorlog" tot nu toe. De wijze waarop langzamerhand een tweede kabinet-Den Uyl wordt geboren brengt echter ook grote gevaren met zich mee. Door vaag heden in het akkoord zal er perma nent een flinke lading dynamiet onder het kabinet liggen. En het gebrek aan enthousiasme bij zowel CDA als PvdA kan ontaarden in een soort moedeloosheid in de aan pak van problemen. Er is juist be hoefte aan nieuw elan. Dat zal met name zijn eisen stellen aan de pers onele samenstelling van het nieuwe kabinet. Zover zijn we echter nog niet. Het sluiten van een volledig akkoord zal nog heel wat problemen met zich meebrengen. Ik sluit een voor de derde keer vastlopen van Den Uyl (zij het nu samen met Veringa) niet uit. Het CDA zal wellicht het achterwege blijven van een over winning inzake VAD en abortus waarop het uit was willen com penseren. PvdA heeft geen ruimte aan die neiging toe te geven. In haar politieke opstelling spelen zaken als defensie, kernenergie, volks huisvesting en democratisering een grote rol. En van lof over het tot nu toe bereikte resultaat was op de PvdA-partijraad zaterdag jl. be paald geen sprake. Er is ook geen reden angstig te worden bij de gedachte dat er een CDA-minderheidskabinet zou kunnen worden gevormd. Ik ben ervan overtuigd dat de vrees daar voor bij het CDA als het er echt op aan komt groot genoeg is. Er wacht het kabinet een zware taak en het is geen pretje die alleen te moeten uitvoeren. Bovendien is een CDA-minderheidskabinet alleen mogelijk op basis van steun van de WD. Een minderheid in het CDA kan en moet dat blokkeren omdat anders binnen korte tijd een koers zal worden gevaren die ze niet wil. Het tot nu toe bereikte akkoord zou weer op de helling moeten worden gezet. De strijd binnen het CDA zou dan pas echt losbranden. Het moeilijkst kan het worden bij de getalsverdeling. Er zal heel wat water door de Rijn lopen voordat het CDA ja heeft gezegd tegen 8 ka binetszetels voor PvdA, 7 voor het CDA en één voor D'66 en toch zal het er van moeten komen. PvdA kan niet op basis van minder aan een kabinet deelnemen. De verkie zingsuitslag rechtvaardigt de ge talsverhouding. De verhoudingen in de Kamer (waar het CDA met de WD kan remmen en tegenwerken) en de vaagheden in het akkoord maken haar nodig. Het is een mis verstand te menen dat D'66 bij de PvdA opgeteld kan worden. D'66 zal sterker dan bij de onderhande lingen tot nu toe het geval was een tussenkoers gaan varen. D'66 zou bij een 7-7-1 verhouding een door slaggevende machtspositie ver krijgen die geen recht doet aan de uitslag van 25 mei jl. en die boven dien lang niet altijd voor de PvdA gunstig zal uitwerken. Het conflict rond de getalsverhou ding is niet op te lossen met formu leringen. Het zal uitgevochten moe ten worden. De afloop ervan is van groot belang. ■i.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17