LEIDSCH DAGBLAD Recherche wil levensteken van Schleyer hebben Treinkapers wilden eerst andere acties Leids college tikt Gruijters op vingers vandaag nikon-FM 980 Archief-Kortenhorst dicht voor commissie 'BEZOEK VANCE DEED WEINIG GOED" WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35339 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Loonoverleg moeizame zaak UTRECHT - Het komende loonoverleg tussen werkgevers en werknemers zal worden be moeilijkt door onenigheid tus sen beide partijen over de prij scompensatie. Bovendien zijn de economische voorspellingen somberder dan aanvankelijk werd verwacht. Dit betekent dat er het komende jaar nog minder geld te verdelen zal zijn. De inzet van de stakingen die begin dit jaar werden gehouden was eveneens de prijscompens atie. De vakbeweging eiste een volledige prijscompensatie. De werkgevers waren hier niet toe bereid, maar gaven uiteindelijk toe onder de voorwaarde dat een studie gemaakt zou worden over het systeem van de prij scompensatie. Deze studie heeft echter niet tot overeens temming geleid. De werkgevers willen niet, dat prijsverhogin gen die zij niet veroorzaakt hebben, zoals hogere grondstof en energieprijzen, aan hen in rekening worden gebracht door de prijscompensatie. Wim Kok, voorzitter van de Fe deratie Nederlandse Vakbewe ging, heeft gisteren verklaard, dat de vakbeweging zich op het standpunt stelt, dat prijsverho gingen volledig gecompens eerd dienen te worden. De nog somberder voorspellingen voor de economie worden vooral veroorzaakt door het tegenval len van de uitvoer. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - In een brief aan de Tweede Kamer heeft het Leids col lege van B en W minister Gruijters op de vingers getiKt over onjuist heden die hij heeft vermeld in de beantwoording van schriftelijke vragen van het kamerlid Kom brink. De vragen hadden betrek king op de bou negen wonin- voegdheden. gen door De Bolster op de hoek van de Lege Werfsteeg en de Van der Werfstraat in Leiden. Woningen die aanvankelijk in de premiesector gebouwd zouden worden maar tenslotte toch in de vrije sector werden verkocht. De minister verweet in zijn ant woord de gemeente geen gebruik te hebben gemaakt van haar be- i W wijzen erop dat in tegenstelling tot wat Gruij ters beweerde voor het gebied nog geen bestemmingsplan geldt, zodat het bouwplan daarmee niet in strijd kon zijn. Volgens B en W kon het plan slechts getoetst worden aan de bouwverordening, die alleen alge mene regels bevat, zoals de voorge schreven bouwhoogte. "Pertinent onjuist", aldus het Leids college, "is de veronderstelling dat het gemeentelijk beleid door de overschakeling van premie naar vrije sector niet is doorkruist". Het Leids college zegt aan de plannen te hebben meegewerkt in de ver wachting dat er premiewoningen zouden worden gebouwd. Zo is van gemeentewege een ontheffing be pleit om de "beschikking geldelijke steun afbraak van krotten" te kun nen toepassen. Verder ging de wijkvereniging Maredorp akkoord met de plannen in de veronderstel ling dat er in de premiesfeer ge bouwd zou worden. Onduidelijk is volgens het Leids college welke de door de minister genoemde bevoegdheden zijn, om dergelijke ontwikkelingen tegen te gaan. Brillen voor missie lagen in dumpzaak LEIDEN - Dankzij het in grijpen van de Leidse politie Zullen binnenkort tweehonderd gebruikte brillen extra kunnen worden verzonden naar de mis sielanden. De brillen lagen dezer dagen in een dumpzaak aan de Lage Rijndijk te koop. Eén van de be- zoekers van de winkel ontdekte dat alle brillen voorzien waren j van een kaartje met de sterkte van de glazen en een kaartje van Memisa. Dat deed het vermoe den rijzen, dat de brillen een andere weg op waren gegaan dan de bedoeling was. De eigenaar vertelde de politie dat hij de brillen in een doos had gekocht voor vijftig gulden van een jongen op een bromfiets. Hij bleek bereid afstand te doen van zijn bezit, zodat ze alsnog in handen komen van de Memisa en doorgestuurd kunnen wor den naar de ontwikkelingslan den. De allernieuwste reflexcamera. Volle lensopening met LED display en motordrive aansluiting. Met 2.0/50 mm. Nikkor van f.1235,-voor f Bodyf. 698,- MOSKOU - Nicholas G.Chantiles, vice-president van de Time Mirror uitgeversgroeplaat enkele bezoekers boek zien op de eerste internationale boekenbeurs in Moskou. Onder tienduizenden ingezonden boeken zijn slechts enkele exemplaren gevonden die niet aan de normen voldeden en derhalve door de autoriteiten werden ver wijderd. WIESBADEN/FRANKFORT/BONN (DPA/AFP/SP) - De Westduitse centrale recher che heeft vandaag via de radio de ontvoerders van de werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer gevraagd om een levensteken van hun slachtof fer. ^w^wamsteker ASSEN (ANP/SP) - Voordat tot de treinkaping op 23 mei werd beslo ten hebben de Zuidmolukse kapers overwogen het gemeentehuis in Smilde te bezetten. Daarna had men gedacht aan de bezetting van de NOS-studio's. Dat bleek van morgen in het zwaar bewaakte pa leis van justitie in Assen, tijdens het verhoor van de 23-jarige electriciën-lasser Marcus Rudy L. uit Bovensmilde. Hij is de eerste de drie overlevende treinka pers die vandaag werden verhoord. Zoals bekend werden de overige zes kapers bij de overmeestering van de trein gedood. Daarbij waren ook de vriendin en de broer van Marcus L. Uit het verhoor van de president bleek voorts, dat Marcus eind april, begin mei door Willem S. was be naderd om actie te gaan voeren. Marcus L. zocht contact met ande ren, o.a. met zijn meisje, Hansina. In een cafetaria in Bovensmilde werden de eerste plannen gesmeed. Ter zitting weigerde Marcus op deze plannen verder in te gaan, al hoewel hij in zijn verhoor voor de rechter-commissaris daarover wel een en ander had verklaard. Van een schoolbezetting door de groep van Willem S. wist men toen nog niets. S. wilde snel werken, want zijn groep was al klaar. Uiteindelijk werd de datum op 23 mei bepaald. Marcus L. had met twee anderen de treinroute uitge zocht, waar de trein tot stilstand moest worden gebracht. Het was daar een open plek, waar je ieder een zag aankomen, aldus Marcus L. Eer werd een schets van de trein gemaakt. Alles werd tot in onderde len geregeld en er werden lijsten gemaakt van de artikelen die moes ten worden meegenomen. Tot een tandenborstel en een wekker toe. "Waarom een wekker"? vroeg de president. "Om wakker te worden voor de tijd", aldus Marcus L. Die plannen waren uitgewerkt on der meer tijdens bijeenkomsten in een rijdende auto. De zaterdag voor de overval op maandag 23 mei, kwamen beide groepen met hun wapens voor het eerst bijeen in een leegstaande school in Bovensmil de. Daar werd pas de kapers be kend dat de andere groep de school in Smilde zou bezetten. Het verhoor van de tweede ver dachte in de treinkaping, Andreas L. (18) begon met een incident. Op de vraag van mr. Fliek, de presi dent, of hij de opgehangen wapens herkende, antwoordde de verdach te: "Ze zijn goed gericht". Hij doelde daarmee op de positie van de geweren die alle met de vuur mond wezen naar een portret van koningin Juliana. Het werd even stil in de rechtzaal. President Fliek antwoordde: "Ik kan op uw op merking ingaan. Dat begrijpt u. Deze opmerking is niet verstandig van u. U weet dat ik in haar naam recht spreek." Daarna ging de rechtzitting verder. (zie verder pagina zeven) Van Agt heeft afscheid ge nomen als demissionair mi nister van justitie. Na drie maanden formeren moest er wettelijk een keus worden gemaakt en Van Agt gaf er de voorkeur aan de CD A-fractie in de Tweede Kamer te lei den. Ook de andere kameiV leden hebben hun plaats be paald tijdens de voortdu rende formatie. Het duo Den Uyl-Veringa gaat nu nog wat problemen (o.m. de zetel verdeling) doorworstelen. Daarna maj zijn nieuwe team 1 PAGINA 17 Dianne Marchal heeft een rolletje in een Amerikaanse film PAGINA 5 Meer dan honderd uur op een paal zitten PAGINA 7 Terrorisme al "alledaags" in West-Duitsland PAGINA 9 Notten weet nog steeds niets PAGINA 13 Breestraat 29 Leiden tel. 071-120368 Itr. Jonge qc Hartevelt I ."D Itr. Vieux n. Paradeli .90 Itr. Beerenburg - Sonnemali .1)0 Campari 11.95 echte Sherry "Costa" p.fl0.95 Medium, dry pale, creajcru 3 fllU.ÖO Cin2an0 OD rood en witu.dö Kennedylaan 7 Bevrijdingsplein 19 1 Kopermolen 36 J Boete voor vertonen van pornofilm MAASTRICHT (ANP) - De recht bank in Maastricht heeft vandaag conform de eis de bioscoopmaat schappij Palace te Maastricht we gens het vertonen van de film 'Deep Throat' veroordeeld tot een geldboete van ƒ5000,-. Tevens ge lastte de rechtbank de film uit de roulatie te nemen. 'Deep Throat', een zogenaamde Amerikaanse harde pornofilm, draait nog steeds in verscheidene Nederlandse bioscopen. Het proces in Maastricht is dan ook be schouwd als een proefproces. In de bioscoop Royal in Maastricht, die een onderdeel is van de bio scoopmaatschappij Palace, draaide de film al vanaf september 1976. In de boodschap die in de ochtend werd omgeroepen, werd gezegd dat uit de beschikbare gegevens alleen blijkt dat Schleyer in handen van ontvoerders is geraakt. Daarom moet er een bewijs komen dat hij nog in leven is. A'angekondigd werd dat in de middaguitzendingen zou worden meegedeeld op welke wijze dat bewijs zou kunnen wor den geleverd. De kranten in Athene schreven vandaag dat zij van politiezijde hadden gehoord dat de ontvoerders van Hanns Martin Schleyer op weg waren naar Griekenland. Interpol, de internationale opspo ringsorganisatie, zou de Griekse politie op deze mogelijkheid heb ben gewezen en gegevens hebben doorgegeven over de twee auto's waarmee ze op de vlucht zouden zijn. De controle aan de Griekse grens en in havens en op vliegvel- gaderende staf had genomen. Hoewel officieel niet bevestigd, wordt in de brief een ultimatum ge steld dat veertien activisten, die in Westduitse gevangenissen opge sloten zitten vrij gelaten en met een vliegtuig buiten de bondsrepubliek moeten worden gebracht in ruil voor het leven van Hanns Martin Schleyer. Aan de echtheid van het schrijven, waaraan naar verluidt een foto van de industrieel alsmede zijn -handschrift zijn toegevoegd, bestaat geen twijfel. Dat het beraad van vannacht even tuele vrijlating van een aantal ge vangen zittende terroristen tot on derwerp had, blijkt ook daaruit dat behalve het kabinet er staande partij-politici vertegenwoordigers uit drie van de vier deelstaten aanwezig waren waar activisten in gevangenissen zitten. De geheimhouding was zo groot dat de regeringswoordvoer- den zou zijn verscherpt. De Griekse der vannacht zelfs niet wenste te politie was er enkele dagen geleden al door Bonn op geattendeerd dat de Westduitse anarchist Gabriele Kroeche Tiedemann waarschijnlijk in Griekenland vertoefde. Een brief van de terroristen, die eergisteren de werkgeverspresi dent Schleyer in Keulen hebben ontvoerd, was de afgelopen nacht aanleiding tot een spoedvergade ring van de grote crisisstaf in Bonn. Over het beraad, dat tot één uur duurde, werd het diepste stil zwijgen bewaard en ook vanoch- antwoorden op de vraag of de alle partijen omvattende crisisstaf in de loop van deze woensdag nogmaals bijeen zou komen. Wel is duidelijk -dat de regering-Schmidt haar zware beslissing een zo breed mo gelijke basis wil geven. Vandaar ook de aanwezigheid van de oppo sitie onder wie C DU-voorzitter Helmut Kohl. De twee personen die na de ontvoe ring van Schleyer in Keulen in voorlopige hechtenis waren geno- zijn op vrije voeten gesteld. Officier in Assen mikpunt "grap" ASSEN (ANP) - "Heden is on- verwacht overleden onze va der, schoonvader en grootva der Cornelis Johannes van 01- denbeek (54) uit Assen", zo luidt een overlijdensadverten tie in twee ochtendbladen vanmorgen. Van Oldenbeek is officier in het proces tegen de Zuidmolukse treinkapers en schoolbezetters in Assen. De officier van justitie is echter niet overleden. De crematie., zou, aldus de advertentie, plaatsvinden aanstaande vrij dag, de laatste dag van het proces. Volgens personeel van de advertentie-afdeling van de twee kranten is het bericht te lefonisch opgegeven met de vermelding dat de rekening naar de familie Van Oldenbeek in Assen moet worden ge stuurd. Het is niet bekend wie de advertentie heeft opgege- DEN HAAG (SP) - De familie van dr. L.G. Kortenhorst weigert de commissie-Schöffer toegang te ver lenen tot de archieven van de vroe gere advocaat van Pieter Menten. De commissie-Schöffer is belast met het onderzoek naar het opsporings- en vervolgingsbeleid met betrekking tot Menten vanaf 1945Menten wordt er van verdacht betrokken te zijn geweest bij exe cuties van Poolse joden. Behalve aan prof. dr. I. Schöffer wil de familie ook aan een rijksaccoun tant geen toestemming geven om de administratie van dr. Korten horst, die voorzitter van de Tweede Kamer is geweest, te onderzoeken. De zoon van de vroegere Kamer voorzitter stelt dat er namen van derden in de stukken voorkomen, en dat die niet openbaar gemaakt mogen worden. "Het gaat om de privacy van der den, die hun vertrouwen destijds aan een advocaat hebben gegeven", stelt zoon Kortenhorst, die even tueel wél een accountant zou willen toelaten, die niet in dienst is van het rijk. Voor prof. Schöffer staat het nog niet vast dat hij geen toestemming krijgt om de archieven te bekijken. Hij vertelde: "We zijn daarover met de familie Kortenhorst aan het onderhandelen. Ik heb nog geen definitief neen." Bomexplosies in Washington WASHINGTON (UPI) - In Was hington hebben zich vanmorgen twee bomontploffingen voorge daan na protesten van een organi satie tegen de Russische steun aan Cuba. De ontploffingen niet ver van het Witte Huis en bij het kantoor van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, hebben plaatsgehad ter wijl zich in Washington veel hoge buitenlanders bevinden voor de ondertekening van het nieuwe ver drag over de status van het Pana makanaal. De ontploffing in de buurt van het Witte Huis gebeurde op een groot terrein dat de „Ellipse" wordt ge noemd en waar toeristen zich op stellen voor rondleidingen in het paleis van de president. De ontplof fing sloeg een gat van bijna tien me ter doorsnee. De politie speculeerde dat de ont ploffing samenhing met de zware gevangenisstraffen die gisteren zijn opgelegd aan moslims van de Ha- nafisekte tend vroeg was nog onduidelijk Volgens het federale parket welke beslissing de onder leiding Karlsruhe is de verdenking tegen van kanselier Helmut Schmidt ver- de man en de vrouw niet bevestigd. Plaatselijk regen Veel bewolking met plaatselijk regen, morgen overdag van het westen uit op klaringen. Tot matig of krachtig toe nemende zuidwestelijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 12 gra den, maxima morgen ongeveer 18 gra den. (opgemaakt om 11.15 uur) 8 SEPTEMBER Zon op: 7.02 uur; onder: 20.12 uur. Maan op: 1.34 uur; onder: 17.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.21 en 13.00 uur; laagwater te 7.35 en 20.11 uur. PEKING (DPA) - Het bezoek dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance eind augustus heeft gebracht aan Pe king, heeft de Amerikaans-Chinese betrekkingen niet verbeterd, het heeft ze slechter gemaakt. plomatieke kringen in de Chinese hoofdstad bevestigden vandaag dat Teng zich over het Amerikaanse bezoek zeer ontgoocheld en kri tisch heeft getoond. Minister Vance bood de Chinezen tijdens zijn bezoek aan de huidige Amerikaanse verbindingsmissie in Peking te bevorderen tot buiten gewone en gevolmachtigde ambas sade en de Amerikaanse ambas sade op Taiwan te degraderen tot verbindingsmissie. Premier Teng wees het aanbod van de hand onder verwijzing naar de beloften die zowel president Gerald Ford als minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger zouden hebben gedaan, dat de Verenigde Staten hun banden met Taiwan ge heel zouden verbreken. Berichten in de Amerikaanse pers, als zou Peking zich „plooibaar" hebben getoond, zijn door Teng in zijn gesprek met de Amerikaanse journalisten als „onwaar" bestem peld. Het Chinese standpunt ter zake is is volgens hem in het ge heel niet veranderd. 4 weken lang het /LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS i Dagblad eerst 4 weken voor half geld en Ik beslis meteen eh U kunt mij m.i.v. heden als aboqnee noterén en ik krijg dan de eerste 2 weken de Krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1