CNV: dialoog met Z.-Afrika moet mogelijk blijven Prinsjesdag blijft toch prinsjesdag Najaarsvak anties nemen grote vlucht Partijbestuur PvdA tegen neutronenbom Isolering en boycot afgewezen nicotine arm ..jongste der wereldmerken! Ook hart- luchtbrug op Londen geopend DINSDAG 6 SEPTEMBER 1977 AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van de Partij van de Arbeid is tegen de productie en de ver spreiding van de neutronenbom. Het heeft er bij de Nederlandse regering op aangedrongen de Amerikaanse president Carter te verzoeken geen beslissing te ne men over de produktie zonder overleg met de Europese landen. Dat staat in een verklaring, die het partijbestuur gisteravond heeft uitgegeven. Het bestuur van de PvdA herinnert eraan, dat in resoluties en partij programma's steeds is aange drongen op het aanzienlijk uit dunnen van de aanwezige kern wapens in Europa. Voor de orga nisatie van een demonstratieve vergadering tegen de neutronen bom wil het bestuur spoedig ko men tot overleg met andere poli tieke partijen en groeperingen. Een gemeenschappelijk beleid maakt contact nodig met de zus terpartijen in Europa. "De neutronenbom maakt de inzet van atoomwapens waarschijnlij ker. Het verlaagt de "atoom- drempel" en roept daarmee atoomreacties van andere zijden op. De invoering van een derge lijke bom in het NAVO- verdedigingssysteem vertraagt bovendien de gesprekken over ontwapening in Midden-Europa (MBFR-besprekingen in Wenen tussen NAVO- en Warschaupact- landen). Het voorzichtige ver trouwen tussen Oost en West lijdt er schade door. Een westers aanbod in de MBFR- besprekingen - de verwijdering van duizend tactische kernwa pens, een Nederlands initiatief - wordt ongeloofwaardig bij het invoeren van de neutronenbom in het NAVO- verdedigingssysteem", aldus het bestuur van de PvdA in haar ver klaring. De neutronenbom is een nieuw wapen dat voornamelijk mensen vernietigt en gebouwen vrijwel onaangetast laat. DEN HAAG (SP) - Prins jesdag blijft prinsjesdag. Ook als er nog geen nieuw kabinet is. De voorbereidingen voor de jaarlijkse officiële opening Abortus In het Leidsch/Alphens Dagblad van 30 augustus jl. wordt het D'66 Tweede-Kamerlid mevrouw Wess- el-Tuinstra wel een wat al te krasse bewering in de mond gelegd, name lijk dat zij voorstander zou zijn van „het toestaan van abortus zonder grenzen". Dat is, zoals een ieder zal kunnen begrijpen, noch het standpunt van mevrouw Wessel noch dat van D'66. D'66 vindt dat de regeling van abor tus provocatus moet berusten op het beginsel dat - met inachtne ming van medische zorgvuldigheid uiteindelijk de beslissing door de vrouw wordt genomen. Tevens vindt D'66 dat abortus provocatus niet in het Wetboek van Strafrecht thuishoort. Maar, voor D'66 is abortus ook een noodmaatregel, waartoe niet eerder mag worden overgegaan dan na zorgvuldige overweging. Vandaar dat D'66 in de eerste plaats de op lossing voor ongewenste zwanger schap wil zoeken in betere voor lichting en eventuele verruiming van de adoptiemogelijkheid. ADVERTENTIE DEN HAAG - De Arubaanse de legatie, die in Nederland is om over onafhankelijkheid te praten van het eiland, is gisterm iddag voor de eerste maal door de Koninkrijksre gering ontvangen. Beide partijen wilden na afloop geen commentaar geven. De leider van de MEP, de partij die naar onafhankelijkheid van Aruba streeft, Betico Croes (op de foto tweede van rechtszei alleen dat de besprekingen in goede sfeer waren verlopen. Vanochtend is er weer overleg ge weest tussen de twee delegaties. Donderdagochtend ontmoet men elkaar voor de laatste maal. UTRECHT (SP) - Het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV) blijft open staan voor een dialoog met Zuid-Afrika. De christelijke vakcentrale is niet van plan om op korte termijn bij de regering van Nederland aan te dringen alle economische betrekkingen met Zuid-Afrika te verbreken of de diplomatieke contacten tot het noodzakelijke minimum te beperken. De Federatie Nederlandse Vïkbeweging FNVis echter wel van mening dat Zuid-Afrika zo veel mogelijk geïsoleerd moet worden, en heeft dat standpunt nog duidelijk naar voren gebracht. Naar het oordeel van het CNV blijft het apartheidssysteem afkeurens waardig. "De strijd om sociale ge rechtigheid en gerechtigheid tus sen de rassen, met name in Zuid- van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal zijn volop aan de gang. De komende derde dinsdag in sep tember roept herinneringen op aan prinsjesdag 1956. Evenals nu ontbrak toen een "echt" kabinet en moest een demissionair kabinet-Drees de lopende zaken afhandelen. Het nieuwe kabinet-Drees - het laatste - trad pas op 13 oktober van dat jaar In de troonrede van 1956 kwam de langdurige kabinetsformatie ter sprake: "Ofschoon meer dan drie maanden zijn verlopen sinds de verkiezingen voor de Tweede Kamer werden gehouden, is het nog niet mogelijk gebleken te komen tot de vorming van een nieuw kabinet." Opvallend was dat koningin Ju liana toen erg benadrukte dat het "nog" niet gelukt was een nieuw kabinet te formeren. "De tekst is van de ministers, maar de intona tie is mijn zaak", zou zij nader hand hebben gezegd. LONDEN (ANP) - Met een groep van elf patiënten is giste ren de derde hart-luchtbrug ge opend De vlucht, georganiseerd door de Nederlandse hartpa tiëntenvereniging, ging naar het St. Anthony's hospital in een buitenwijk van Londen, waar tegen een lager tarief dan in Nederland hartpatiënten snel met een operatie kunnen wor den geholpen. Voorlopig gaan er met een gecharterde F2P Fel lowship van Martin Air iedere week tien patiënten naar Lon den. Op korte termijn wordt deze luchtbrug uitgebreid tot tien patiënten per week en eventueel meer, enigszins af hankelijk van het patiëntena anbod. De 69-jarige mevrouw CJ. op de Coul, de oudste patiënte, ver laat op het vliegveld Gatwick het vliegtuig, gesteund door een verpleegster naar Genève tot stand, die in middels een capaciteit van tien patiënten per week heeft. De elf patiënten, 2 Vijf vrouwen en hun begelei dende familieleden hebben al len de vlucht goed doorstaan. De oudste van hen was een 69- jarige patiënte uit Sittard. De leeftijd van de andere patiënten varieerde tussen de 40 en 65 jaar. Zij allen zullen op de oud ste patiënte na - de komende dagen door hartchirurg Donald Ross en zijn team worden ge opereerd. Als het herstel goed verloopt zullen zij op 19 sep tember, als de tweede groep vertrekt, terugkeren. De oudste patiënte wordt de volgende week geopereerd, omdat er nog vooronderzoek bij haar nodig is. Zij zal later terugkomen. Evenals de twee andere lucht bruggen die naar Houston in de Verenigde Staten en naar Ge nève in Zwitserland is deze derde een gevolg van de te ge ringe capaciteit van de Neder landse hartchirurgische centra waardoor de partiënten vaak vele maanden tot een jaar op hun operaties moeten wachten. De luchtbrug naar Houston startte vorig jaar juli en er zijn inmiddels rond de 300 Neder landse patiënten in de Ver enigde Staten geopereerd. In augustus vorig jaar kwam via de gezondheidsraad de luchtbrug Afrika, vraagt ook de inzet en be langstelling van de christelijk- sociale vakbeweging. We hebben daarvan herhaaldelijk blijk gege- Actiegroepen in Nederland oefe nen steeds opnieuw druk uit op de vakbeweging om een beleid te voe ren, dat is gericht op beëindiging van wat men noemt "de economi sche en politieke collaboratie met het Zuid-Afrikaanse apartheids systeem." De FNV heeft voor een isoleringsbeleid gekozen maar blijft wel zwarte vakbonden steu nen in hun strijd. Het CNV wil echter niet zo ver gaan. Het CNV baseert zich bij het besluit niet alle banden met Zuid- Afrika te verbreken op reacties van het Christelijke Instituut van Zuid-Afrika. Dat instituut pleit voor een beleid waardoor op on dernemingen en aandeelhouders in Zuid-Afrika zodanige druk wordt uitgeoefend, dat "rechtvaardige verhoudingen tussen werkgevers en werknemers ontstaan". ,Het In stituut wees fe CNV-delegatie die in het voorjaar in Zuid-Afrika was erop, dat het van groot belang zou zijn, dat er een nationaal beraad zou plaats hebben tussen zwarten en blanken om te proberen elkaar te vinden en "samen een weg te zoe ken, die tot verzoening leidt". CNV-voorzitter Lanser stelde vanmiddag dat het CNV zich tot op heden afwijzend heeft opgesteld tegen het houden van boycotacties, "niet omdat ze altijd en onder alle omstandigheden af te keuren zou den zijn. Maar de praktijk heeft tot op heden uitgewezen dat boycotac ties niet effectief zijn en vaak tot gevoelens van onmacht en frusta- ties leiden, waarbij niemand gebaat Weer overleg huisartsen en ziekenfondsen UTRECHT (ANP) - Delegaties van de Landelijke Huisartsenvereni ging en de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen hebben gis teravond opnieuw onderhandeld over de overeenkomst-1977 en met name over de pensioenbijdrage van de ziekenfondsen aan de huisart sen. Beide partijen hebben hun standpunten verduidelijkt. Drs. F. H. Werkman, secretaris van de VNZ, zei na afloop dat dit wel ver helderend heeft gewerkt en dat hij hoopt dat de algemene ledenverga dering van LHV alsnog bereid zal blijken een overeenkomst voor 1977 te tekenen. De ledenvergadering van de huis- artsenorganisatie wilde vorige week niet zonder meer akkoord gaan met het laatste bod van de fondsen: een bijdrage in de pens ioenpremie van 7,63 per inge schreven verzekerde tot een maxi mum van 1800 patiënten per huis arts. De LHV had aanvankelijk 10,- gevraagd in plaats van de 5,66 die de fondsen nu per verze kerde - zonder maximum - betalen. Bij werkweigering: FNV: in de 'gevaarlijke' bedrijven bewijslast bij werkgever UTRECHT (ANP) - In bedrijven waar werknemers werk weigeren omdat dat werk naar hun mening gevaarlijk of schadelijk is, moet de werkgever aantonen dat de werk weigering ten onrechte is. Aldus de FNV in een commentaar op het ontwerp- arbeidsomstandighedenwet. In dat wetsontwerp moet de werk- weigerende werknemer zijn gelijk bewijzen en volgens de FNV maakt dat de werknemer kwetsbaar. Bang voor ontslag zal hij er vaak voor te rugschrikken om werk te weigeren. Pas wanneer de bewijslast bij zijn baas berust zal hij er minder snel voor terugschrikken zijn rechten te doen gelden, aldus de FNV. De FNV vindt dat de arbeidsin spectie die de veiligheid in de on dernemingen in het oog houdt, wat mankracht en deskundigheid be treft, moet worden uitgebreid. Ook constateert de FNV dat de werk nemers van de arbeidsinspectie veelal niet zo'n hoge pet op hebben. Dat komt niet alleen door het pers oneelstekort bij de arbeidsinspec tie maar ook omdat men op grond van de bestaande geheimhou dingsplicht van de arbeidsinspec tie nogal eens de indruk krijgt dat werkgevers en inspectie onder een hoedje spelen. Bovendien hebben de werknemers nu nog te weinig mogelijkheden om in contact te komen met de arbeidsinspectie en worden wel eens ontheffingen ver leend zonder dat de betrokken werknemers zijn gehoord. In het wetsontwerp zijn weliswaar voorzieningen getroffen die de rela tie werknemers-arbeidsinspectie kunnen verbeteren nu de geheim houdingsplicht wordt ingeperkt en de werknemers formeel een uit spraak van de arbeidsinspectie kunnen vragen. Dat laatste kunnen die werknemers echter alleen doen als zij een meerderheid vormen en volgens de FNV zal daarvan slechts in uiterste nood sprake zijn. Veelal zal men uit vrees voor benadeling in zijn positie ongunstige of zelfs onaanvaardbare werkomstandig heden voor lief r DEN HAAG/AMSTERDAM (SP) - De Nederlandse reisbureaus en touroperators worden overstroomd met bestellingen voor najaars- en winteivakanties. Nauwelijks een maand na het verschijnen van de niewe reisgidsen voor het nasei zoen, zijn er al minstens honderd duizend reizen geboekt. De ver wachting bestaat dat dit aantal tot het dubbele zal oplopen. Een groot deel hiervan valt onder de noemer „tweede vakanties". Populairste reisbestemmingen: wintersportoorden in Oostenrijk en Zwitserland en zonnige reisdoelen als de Canarische Eilanden, Mal- lorca en het Spaanse Marbella. Ver scheidene grote touroperators ver kopen nu al „nee" als wordt ge vraagd naar kerst-reizen naar Las Palmas en Tenerife: rond die tijd zijn daar reeds op dit moment de meeste hotels volgeboekt. Nederlands grootste touroperator Holland International meldt een omzetstijging van 100 procent, ver geleken met vorig jaar. Oorzaken van de vroeg- uitgebroken reis-epidemie: de slechte en natte zomer in ons land en de waardevermindering van de Spaanse peseta (voor de „zon"- bestemmingen), en de nog steeds in populariteit toenemende winters port.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7