LEIDSCH DAGBLAD „Nederland loopt achter bij democratisering onderwijsr Ajax als FC Geluk Giro ook in braille Missiezuster Rhodesië in gearresteerd vandaag Wim Kok (FNV) bij opening academisch jaar: Kat geroofd uit snackbar Staatssecretaris Kooijmans ais hoogleraar in Leiden benoemd Twee nieuwe leden in Zuidmolukse regering MAANDAG 5 SEPTEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35337 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (AP/ANP) - "Ons land is op het gebied van onderwijsdemocratisering achterlijk. We blijven niet alleen achter bij de Verenigde Staten, Frankrijk en Scandinavië maar zelfs bij landen als Griekenland en Joegoslavië. In al die landen nemen veel meer mensen uit de arbeidersmi lieus aan hoger en universitair onderwijs deel". Dit zei vandaag Wim Kok, voorzit- ter van de Federatie Nederlandse Vakbeweging, als gast van de uni versiteit van Amsterdam bij de tra ditionele opening van het acade misch jaar. De FNV-voorzitter betoogde dat via democratisering van het on derwijs de arbeider zou moeten worden geëmancipeerd om daar mee een rechtvaardiger maat schappij tot stand te brengen. Maar tot dusver is er van een dergelijke ontwikkeling niets terecht geko- "Gewone mensen die niet de kans hebben gekregen om te studeren maar die wel de economische kou voelen optrekken zullen niet ten onrechte constateren dat al die stoere taal op hun kosten ten beste wordt gegeven". DEN HAAG (SP)-Een 31-jarige Joegoslaaf wordt weggedragen nadat hij de afgelopen nacht bij een schietpar tij in een café aan de Wagenstraa t in Den Haag zwaar gewond was geraakt, zijn toestand was vanochtend na een spoedoperatie in het Westeinde-ziekenhuis nog ernstig. De schietpartij speelde zich af in of voor een veel door K0k Joegoslaven bezocht etablissement Bij de komst van de politie omstreeks half drie waren daar nog vijf buiten landers aanwezig, die allen werden aangehouden. Het slachtoffer lag midden op de rijbaan en had een schotwond in de borst. Na de arrestatie van de vijf cafébezoekers (van 24 tot 41 jaar) vonden agenten in het café een pistool van het kaliber 7.65 millimeter en een daarbij behorende huls. Het was de recherche vanochtend nog totaal onduidelijk wat de achtergrond van de schietpartij kan zijn geweest. In Leiden constateerde mr. K. J. Cath, voorzitter van het Leidse col lege van bestuur, dat bestuurlijke eenstemmigheid in universitair Nederland ver is te zoeken. "Zoveel hoofden, zoveel zinnen is het cata strofale devies waaronder de uni versitaire wereld meent de kern problemen voor zich uit te kunnen schuiven. Onder deze omstandig heden is de regering genoodzaakt haar eigen weg te zoeken", aldus de heer Cath, die voorts nog opmerkte Dat dat de overheid een beleid dient te en waarbij de arbeidsmarkt de Hollandse voor afgestudeerden verbetert. "De standenstructuur regering zal de maatschappelijke Wim Kok hield de belangstellen den voor dat deelneming aan di verse vormen van onderwijs in ons land nog steeds sterk afhankelijk van het milieu van herkomst. lijkt me onthullend voor de kracht rangen- weerstand biedt aan de schijnbare gevolgen van een dreigend acade- maatschappelijke nivellering", al- misch proletariaat onder ogen r Kok gaf ook de studenten, die te hoop lopen tegen de studiefinan cieringsplannen van staatssecre taris Klein een veeg uit de pan. SALISBURY (AP) - In Salisbury is een katholieke missiezuster door de politie gearresteerd, die „te zij ner tijd" terecht moet staan wegens overtreding van de veiligheidswet ten van het land, zo is vandaag door de autoriteiten bevestigd. De drie maanden geleden naar Rhodesië uitgezonden zuster Ja nice McLaughlin, perssecretaresse van de katholieke commissie voor gerechtigheid en vrede, welke de naleving van de rechten van.de mens door de autoriteiten in het oog houdt, is woensdag jongstle den aangehouden. Haar arrestatie volgde op huiszoe kingen in de woningen en kantoren van drie hoge functionarissen van de commissie. Dit drietal is op borgtocht vrijgelaten en moet op 30 september op dezelfde beschuldi gingen terecht staan. Een kerkelijke woordvoerder ver klaarde dat zuster Janice waar schijnlijk zal worden uitgewezen en naar de Verenigde Staten terug gestuurd omdat haar tijdelijke ar beidsvergunning morgen afloopt. Een politiewoordvoerder zei daar entegen dat zij „te zijner tijd" voor de rechtbank moest verschijnen. De commissie voor gerechtigheid en vrede heeft in de afgelopen drie Wolkenvelden krachtige wind uit raid tot zuidwest. Minima omstreeks 12 graden. Maxima ongeveer 20 graden. flank van dit hogedrukgebied trekken storingen over de oceaan naar het zeege bied rond IJsland. Een front van een der gelijke storing bracht veel bewolking en plaatselijk regen in Ierland, Engeland en Schotland. Dit front zal ons land vanavond passe ren.. Morgen bevinden we ons aan de ach terzijde ervan. Met een zuidwestelijke 6 SEPTEMBER Zon op: 6.59 uur; onder: 20.16 uur Maan op: 0.42 uur; onder: 15.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.44 en 22.15 uur, laagwater te 5.15 en 17.33 uur. jaar twee rapporten uitgebracht, waarin uitvoerig wordt ingegaan op vermeende wreedheden van de Rhodesische veiligheidstroepen tegen zwarte burgers. De commis sie heeft kritiek geleverd op Rho desische regeringsfunctionarissen vanwege het niet publiceren van de bijzonderheden uit het rapport. Aangenomen wordt dat de kerke lijke zendelingen ook gegevens in zamelen over wreedheden die na tionalistische guerrillastrijders te gen de burgerbevolking zouden hebben begaan. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De eigenaar van een snackbar aan de Leidse Hooi gracht is zaterdagavond op opmerkelijke wijze beroofd van zijn poes. De kat werd meegenomen door een man, die een halve kip had besteld, maar kennelijk tijdens het klaarmaken van dat gerecht van idee veranderde en de kat meenam. Aan de hand van een nauw keurig signalement van kat en bezoeker kon de Leidse politie de kattedief uiteindelijk za terdagavond in zijn woning aan de Geregracht arresteren. Daar werd ook de kat in goede gezondheid aan getroffen. De kattedief weigerde zijn mo tief te noemen, maar het on derzoek wordt door de Leidse politie voortgezet zodat mag worden aangenomen dat de diepere achtergronden achter een en ander vrij spoedig bo ven water zullen komen. ten 2 Drs. J. K. M. Gevers, plaatsvervan gend voorzitter van het college van bestuur constateerde in een be schouwing over de gewenste be stuursvorm voor universiteiten dat de Academische Raad, het overleg orgaan van universiteiten en ho gescholen in Nederland, het brandpunt is van het bestuurlijk onvermogen van de gezamenlijke universiteiten en hogescholen. Met ingehouden spanning wordt, vol gens drs. Gevers, gewacht op her structurering van de raad. Dr. K. van Nes, voorzitter van het college van bestuur, universiteit van Amsterdam ontvouwde een opzienbarende mening over sala risverlaging, met name voor de hoogstbetaalden. "De enige mogelijkheid om voor het beschikbare geld meer man kracht te kunnen verwerven is ver laging van de salarissen, gezien ook de bijdrage die een dergelijke maatregel zou kunnen hebben voor vermindering van de werkloos heid. Een verlaging van gemiddeld één procent betekent weer een be sparing waaruit 35 nieuwe perso neelsleden kunnen worden be taald", zo stelde dr. Van Nes. DEN HAAG (SP) - Staatssecretaris dr. P. H. Kooijmans (44) gaat weer zijn eigenlijke vak uitoefenen. Hij is benoemd aan de rijksuniversiteit in Leiden tot hoogleraar in het vol kenrecht. Dr. Kooijmans blijft aan als staats secretaris voor vredesvraagstuk ken bij het departement van bui tenlandse zaken, zolang er nog niet een nieuw kabinet is. Dr. Kooijmans heeft zijn wetens chappelijke carrière opgebouwd aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Daar was hij enkele jaren hoogleraar volkenrecht en van 1965 tot 1972 hoogleraar in het recht der Europese Gemeenschappen. Voor de AR werd Kooijmans DEN HAAG (SP) - In een rond schrijven, gedateerd 1 september 1977 heeft de heer Manusama de Zuidmolukkers in Nederland de samenstelling van zijn nieuwe ka binet bekendgemaakt. Twee leden uit het oude kabinet zijn aangeble ven, namelijk de heren dr. L.F.J. Tutuhatunewa (54), arts te Burum en ir. N.P.Ririassa (48) uit Scher- penzeel, adviserend ingenieur op een ingenieurs en architectenbu reau. Twee nieuwe leden zijn toege treden tot het nieuwe kabinet, te weten de heren A.R. Lilipaly (36), maatschappelijk werker bij jeugd en maatschappij te Arnhem en Usman Santi (23) uit Waalwijk, die over drie weken als jurist aan de universiteit in Utrecht hoopt af te studeren. Op de eerste constitue- terne en interne voorlichting A.E. Lilipaly en voor financiële zaken ir. Ririassa. Overigens werd besloten de gelegenheid open te houden in dien daar in de toekomst behoefte toe bestaat dit kabinet nog met of twee leden aan te vullen. 1973 staatssecretaris in het eerste rende vergadering van dit kabinet kabinet-Den Uyl. Voor de verkie zingen liet hij weten om persoon lijke redenen niet in aanmerking te willen komen voor een plaats op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. werd de volgende taakverdeling afgesproken. Voor buitenlandse politiek Usman Santi, voor interne sociaal-maatschappelijke zaken van de Zuidmolukkers in Neder land dr. Tutuhatunewa, voor de ex it Een juichende Snoeck en een verslagen Ajax- doelman Tervoort, nadat de Rotterdammer Feye- noord aan een 1-0 voor sprong had geholpen. gebied was dat de voorma lige topper Ajax-Feyenoord. Hét verhaal van de FC Geluk (Ajax) en de nummer der tien. Met dat ongeluksgetal op zijn rug stapte de Rotter dammer Wim van Til gis termiddag het veld van het Olympisch Stadion op. Hij werd een paar minuten voor het einde van de povere par tij ingezet. Het was lang ge noeg om hem tot een hoofd rolspeler te maken in het drama dat zich rond Feye- noord voltrok. Eerst werd door scheidsrechter Wel- linga over het hoofd gezien dat Van Til een hoekschop verdiende na zijn schot; bij de tegenaanval zag Wellinga niet over het hoofd dat de invaller Arnesen onregle mentair afstopte. En tens lotte vond René Notten in de laatste minuut in de Feyenoord-muur het gat naar 2-2 door de benen van .Van Til. Uitgerekend Notten redde Ajax, uitgere kend de man die uitgekeken is op de Amsterdamse ploeg en die graag weg wil naar Feyenoord. „Maar of ze me nu nog willen hebben weet ik niet", zei Notten later, „want ik speelde slecht. De hele wedstrijd was dat trouwens". Ajax-Feyenoord beleefde dan ook de poverste editie sinds jaren met een eerste helft die een slaap- Huldiging in de stromende regen van San Cristobal. Weg- kampioen Francesco Moser (links) en de Westduitser Die trich Thurau, die op de ein dstreep werd verslagen. verwekkende uitwerking had. Het fouten-festival van na de pauze vergoedde veel, maar lang niet alles. Zeker niet voor Feyenoord dat vol gens Boskov een psychologi sche zege" heeft geboekt, maar volgens Wim Rijsber- gen een „enorme afknapper" heeft gekregen. De Leide- naar vindt trouwens ook dat zijn ploeg is bestolen. In zijn wekelijkse kolom legt hij uit Steekpartij in Nieuw-Vennep (Van één onzer verslaggevers) NIEUW-VENNEP - De gemeente politie van Haarlemmermeer heeft gisteren de 27-jarige V.H.M. gear resteerd op verdenking van poging tot doodslag. Enkele uren voor zijn arrestatie zou hij de 32-jarige, ge huwde vrouw T.W. de B. uit Nieuw-Vennep met tien messteken ernstige verwondingen hebben toegebracht. De vrouw, wier man .op het moment van de steekpartij niet thuis was, moest worden op genomen in het ziekenhuis. De vermoedelijke dader is ingeslo ten in het hoofdbureau van politie in Hoofddorp. Over het motief tast de politie nog in het duister. Evenement twee, was de strijd om de wereldbekers atletiek in Dusseldorf. Als verras sende winnaars kwamen daaruit de heren van Oost Duitsland en de dames van Europa te voorschijn. In Dusseldorf werd slechts één wereldrecord verbeterd. Het 4x100 meter herenteam van de VS noteerde een nieuwe toptijd van 38,03 sec. Dus seldorf had ook een schan daal. De 400 meter heren werd gistermiddag overge lopen nadat de Cubaan Juantorena zich beklaagd had dat hij in de eerste race bij de start gestoord zou zijn door het geluid van een op stijgend vliegtuig. Dan was er het wereldkam pioenschap wielrennen in Venezuela. Bij de strijd op de weg was slechts één me daille weggelegd voor Ne derland. Minie Brinkhof veroverde brons bij de da mes. De amateurs werden weggefietst en bij de profs kon alleen Kuiper zich in het voorste gelid handhaven. PAGINA'S 9-15 achter Interne regeling zou nog tien jaar oorlog in Rhodesië be tekenen zegt Andrew Young. PAGINA T 4 weken lang I LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS O Ik beslis meieen ei abonnee nole/én e de krant gratis. DEN HAAG - Alle slechtziende en blinde Nederlanders die een giro rekening hebben, krijgen met in gang van komend voorjaar hun af schrift in braille toegestuurd. De Postcheque- en Girodienst heeft een proef met braille-kaarten met succes afgesloten, en gaat het nieuwe systeem over een half jaar zijn er 30.000 blinden en slecht- invoeren Iedereen die er van ge-, zienden Tien procent van hen, of- bruik wil maken, kan dat aan de wel drieduizend beheersen het PTT laten weten. Aan deze extra braille-systeem. Van deze groep vorm van dienstverlening zijn geen hebben tweeduizend een giro- kosten verbonden. De postcheque- rekening. Met ingang van - girodienst heeft tussen 31/* en 4 maart/april ontvangen zii een abonnees. In Nederland braille-afrekening Gironr. Hokje aa zonder postzegel opsture T Dagblad Antwoordnumn miljo

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1