CARVER: DOORGEWINTERD MILITAIR Plan Owen-Young heeft weinig kans van slagen "Rusland misbruikt de psychiatrie Geen wapens YS aan Somalië Smith wil "interne regeling Cuba en VS hervatten diplomatiek contact LEIDSCH DAGBLAD Israël weigert met PLO te gaan praten VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 BUITENLAND 'Bewindvoerder" van Britse regering in Rhodesië LONDEN (Reuter) - Veldmaar schalk Lord Carver die de Britse regering heeft aangewe zen als bewindvoerderin Rhodesië tijdens de overgang speriode naar een zwart meer derheidsbewind, wordt be schouwd als de knapste Britse militaire leider sinds de Tweede Wereldoorlog. De 62-jarige Carver is een af stammeling van de hertog van Wellington, Engelaiids grootste militaire leider. Zelf heeft hij een briljante militaire loop baan achter de rug, waarbij hij in de meeste delen van de we reld heeft gediend. Hij was ech ter nog nooit in Rhodesië. Mi chael Carver werd in 1935 in gedeeld bij het tankkorps, hoe wel hij eerder een loopbaan als journalist of jurist had geam bieerd Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog was hij in Egypte gelegerd, waar spoedig zijn ta lenten werden ontdekt. Hij diende bij de staf van de ze vende pantserdivisie, de lege ndarische „woestijnratten"In 1941 nam hij deel aan de strijd om Tobroek. Het jaar daarop vocht hij bij El Alamein en in het begin van 1943 in de be langrijkste slag van Medinin. In dat jaar werd hij commandant van het eerste tankregiment in Noord-Afrika.Na de landingen bij Salerno in Italië streed hij in dat land. Ook nam hij deel aan de landing in Normandië in juni 1944. Op 29-jarige leeftijd werd hij ais jongste brigade generaal in het Britse leger be last met de leiding over de vierde pantserbrigade. Drie maal werd hij wegens dapper heid onderscheiden. In 1952 werd hij onder veldmaar schalk Montgomery bij het NA- VOópperbevel in Europa (Sha pe) hoofd van de afdeling oefe ningen Twee jaar later ging hij als stafchef van generaal Sir Gerald Lathbury naar Oost- Afrika, waar toen in Kenia de Mau Mau werd bestreden. In 1964 werd de inmiddels tot generaal-majoor bevorderde Carver als bevelhebber van de derde divisie naar het onrus tige Cyprus gestuurd, waar hij de leiding kreeg over de geza- melijke bestandsstrijdmacht. Toen de Verenigde Naties deze taak overnamen, werd hij plaatsvervangend dant van deze vredesmachtIn 1967 werd Carver benoemd tot opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in het verre Oos ten: Zes jaar later werd hij chef van de defensiestaf. Hoewel hij al enkele jaren werd beschouwd als iemand voor wie een topfunctie is weggelegd, werden een zekere agressiviteit in zijn optreden en wat som mige critici zijn intellectuele arrogantie noemden gezien als een handicap. In de loop der ja ren is Lord Carver echter wel wat soepeler geworden, hetgeen zijn betrekkingen met politici ten goede is gekomen. De veldmaarschalk deelde giste ren in Londen mee, dat hij de Britse minister van Buiten landse Zaken David Owen had gezegd, dat hij de post in Rho desië alleen op zich zou nemen, als hij verzekerd kan zijn van een vreedzame overgang naar een zwart meerderhexdsregime ,Jk maak me geen enkele illusie over de moeilijkheden die me wachten. Het is een zeer moei lijk karwei in een zeer moeilijke situatie. Er is geen handlei ding". WASINHGTON (UPI) - De Ver enigde Staten en Cuba hebben sinds gisteren weer rechtstreeks diplomatiek contact. Hoewel dit contact plaatsvindt op bescheiden niveau, beschouwen beide landen het als een mogelijke prelude op volledig herstel van de in 1961 ver broken betrekkingen. Zowel Cuba als de Verenigde Sta ten hebben 10 man sterke „belangen-afdelingen" ingekwar tierd bij de ambassades van de lan den die deze belangen 17 jaar lang officieus hebben behartigd. De Amerikanen zijn in Havanna inge trokken bij de Zwitserse ambassa de, terwijl de Cubanen hun werk .doen vanuit de Tsjechoslowaakse ambassade in Washington. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Philip Ha- bib zei daar gisteren: Deze stap is niet groot, maar niet temin belangrijk. Het is geen ein dpunt, maar een begin. De dialoog zal niet altijd even makkelijk zijn." Ramon Sahchez-Tarodi, chef van de Cubaanse missie, onderstreepte dat zijn land de nog steeds 4 geldende Amerikaanse handels blokkade beschouwt als het groot ste struikelblok op de weg naar een volledige normalisering van de be trekkingen. Pas als die blokkade is opgeheven kan wat Cuba betreft een punt worden gezet achter de -periode die begon met de fameuze .tfakettencrisis. Habibs specialist voor Latijns- Amerikaanse zaken, Terence Tod man, stelde daar drie Amerikaanse verlangens tegenover. Dat zijn, in -volgorde van belangrijkheid: de Amerikaanse regering wenst opheldering over de situatie rond de mensenrechten op Cuba, met name over het lot van de 20 Ameri- ■"kanen die daar gevangen zitten, de Amerikaanse regering wenst - ook opheldering over de aanwezig- ;heid van Cubaanse troepen in Afri ka, met name in Angola. Washing ton meent te weten dat er in dat land nog steeds ca. 13.000 Cubaanse soldaten liggen. Washington wil een geldelijke ./compensatie voor de Amerikaanse ■bezittingen die begin 1961 door Cuba werden geconfisqueerd of genationaliseerd. Volgens Todman liggen die aanspraken in de orde van 1.8 miljard dollar. Incidenten in Zuid-Afrika BLOEMFONTEIN (AFP) - De ;Zuidafrikaanse politie heeft giste- ren met wapenstokken en honden een eind gemaakt aan een betoging ■van zwarte scholieren in nederzet- tingen bij Bloemfontein in - Oranje-Vrij staat. De betogers protesteerden tegen - het optreden van de leiders van drie middelbare scholen, die volgens hen schoolgelden ten eigen bate zouden hebben gebruikt. De de monstranten bekogelden auto's met stenen en vielen drankwinkels- LONDEN (Reuter/AFP/UPI/DPA) - In Londen zijn giste ren de Brits-Amerikaanse plannen voor de vreedzame tot standkoming van een Rhodesisch meerderheidsbewind gepubliceerd. Minister van Buitenlandse Zaken David Owen en de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young zijn op het ogenblik in Rhodesië om premier Ian Smith een nadere uitleg van hun plannen te geven. WASHINGTON (AFP) - De Ver enigde Staten hebben besloten vooralsnog geen wapens te leve ren aan Somalië zo heeft gisteren de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken, Hodding Carter, bekendge maakt. Het besluit is volgens hem geno men in overleg met Frankrij k, dat zich eveneens had bereidver- klaard Somalië van wapens te Smith heeft reeds negatief gerea geerd op de hoofdpunten zoals hij die ruim een week geleden leerde kennen door publikaties in de in ternationale pers. De toen uitge lekte kernvoorstellen-zoals Smith' eigen aftreden en de ontbinding van zijn leger maken integraal deel uit van de plannen zoals die zijn vervat in een officieel witboek van de Britse regering. Owen en Young hebben in Salis bury te maken met een Smith die zich door zijn enorme verkiezings overwinning van woensdag nauwe lijks toeschietelijker zal opstellen. Smith streeft met verdubbelde ij ver en het fiat van Zuid-Afrika naar een zogenaamde „interne" regeling - met zwarte leiders die geen guer rilla voeren tegen zijn minder heidsbewind, zoals bisschop Abel Moezorewa en dominee Ndaba- ningi Sithole. Owen heeft de plannen al doorge sproken met de leiders van het wel tegen Smith vechtende „Patriot tisch Front" - Joshua Nkomo en Robert Moegabe - evenals met de vijf „frontlijnstaten" die hun guer rillastrijders maximale steun (en onderdak) geven - Tanzania, Bots wana, Zambia, Mozambique en Angola. Aangezien de eerste reac ties in dat kamp evenmin onver deeld gunstig waren - zo voelen Nkomo/Moegabe niets het plan om ook hun troepen te ontwapenen - moet de kans van slagen voor dit nieuwe Brits-Amerikaanse plan, al thans integraal, betrekkelijk laag worden aangeslagen. Hoofdpunten De zeven hoofdpunten van het „plan Owen-Young" luiden: 1 het illegale (immers eenzijdig van het Verenigd Koninkrijk losge scheurde) regime Ian Smith treedt terug als eerste stap naar een legaal bewind, 2. tussen dat tijdstip en eind 1978 komt er een overgangsbewind dat op ordelijke en vreedzame wijze toewerkt naar volledige onafhanke lijkheid van de nieuwe staat Zim babwe, 3. uiterlijk zes maanden na het af treden van Smith worden er vrije, onpartijdige en algemene verkie zingen gehouden waaraan alle vol wassenen kunnen deelnemen. Er zijn in Rhodesië ongeveer zes mil joen zwarten en ongeveer 270.000 blanken. (De verkiezingen van woensdag waren alleen voor de blanken en een handjevol zwarten dat aan de door blanken vastge stelde normen voldeed), 4. de Britse regering stelt vooor de overgangsperiode een bewind voerder aan. In zijn handen rust de hoogste regeringsbevoegdheid. Hij is ook verantwoordelijk voor de eerste algemene verkiezingen. Londen benoemde gisteren meteen de kandidaat voor deze post. Het is veldmaarschalk Lord Carver, voormalig chef van de Britse de fensiestaf, 5. de vrede in Rhodesië wordt ge durende de overgangsperiode ge handhaafd en gegarandeerd door een strijdmacht van de Verenigde Naties. Ook op burgerlijk be stuursgebied is de VN vertegen woordigd, 6. met het oog op de onafhankelijk heid wordt er een grondwet voor Zimbabwe geschreven. Centrale punten daarin: een democratisch gekozen regering, afschaffing van de discriminatie, de bescherming der individuele mensenrechten en de onafhankelijkheid van de rech terlijke macht, 7. de stichting van een ontwikke lingsfonds om de 'nationale econo mie van Zimbabwe/Rhodesië nieuwe impulsen te geven. Ontbinding Verder zegt het witboek dat er zo spoedig na de installatie van de Britse bewindvoerder en diens overgangsregering moet worden begonnen met de opbouw van een nieuwe strijdmacht „die na verloop van tijd alle bestaande legers in Rhodesië vervangt en die het leger zal zijn van de toekomstige onaf hankelijke staat Zimbabwe". Deze paragraaf betekent niets anders dan de ontbinding van Smith' hui dige leger en (hoewel er waarschijn lijk niet voor niets is gekozen voor de term „in Rhodesië) ook de ont wapening van de zwarte guerrilla strijders. Het witboek zegt dat er een VN- vredesleger moet komen, maar dat de veiligheid gedurende de interim-periode in hoofdzaak dient te worden gegarandeerd door de Rhodesische politie. Het is de be doeling dat die onder bevel komt te staan van een door de Britten te be noemen nieuwe korpscomman dant. De politie zou verder met de VN-soldaten samen dienen te wer ken. Ambassadeur bij de VN voor de Verenigde Staten Andrew Young en de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen flankeren de zwarte leider van de Rhodesische nationalisten Abel Moezorewa tijdens een gesprek over hun voorstel voor een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië. Congres veroordeelt Sovjet-Unie; Geen tijdstip Het witboek zegt dat het geven van een vast tijdschema op het ogenb lik ondoenlijk is. Met Smith zou over de datum van diens aftreden moeten worden onderhandeld. Ge rekend vanaf die datum zou het echter hoogstens zes maanden mo gen duren voor het onafhankelijke Zimbabwe een feitris. Over de precieze termen van de nieuwe grondwet zou volgens het witboek moeten worden onder handeld tijdens de overgangspe riode, in het kader van een grond wetgevende conferentie. Het witboek gaat er echter wel van uit dat Zimbabwe een onafhanke lijke republiek wordt. De algemene verkiezingen zouden worden ge houden voor een nationale verga dering van één huis. Er zouden kiesdistricten moeten komen die elk één lid naar de nationale verga dering afvaardigen. De Britse regering zal, na ding van het pakket in zijn geheel, al het mogelijke doen om de nieuwe staat te laten toetreden tot het Ge menebest. HONOLOELOE (DPA/AFP) - De Sovjet- Unie is gisteren op het we reldcongres van psychiaters in Honoloeloe veroordeeld wegens het misbruik maken van de psychiatrie voor poli tieke doeleinden. Dit ge beurde in een door de Britse afvaardiging opgestelde re solutie die met een krappe meerderheid werd aange nomen door de algemene vergadering van de confe rentie. Een ander belangrijk punt op de laatste dag die het congres (dat overigens de rest van de week nog voortduurt) wijdde aan het gebruik van de psychiatrie was dat de zoge naamde „verklaring van Hawaii" inzake een ethische beroepscode voor psychiaters met algemene stemmen, inbegrepen die van de Sovjetrussisclie afvaardiging, werd aangenomen. In Moskou reageerde het officiële orgaan van de Russische commu nistische partij de „Pravda" on middellijk op de veroordeling door het congres door deze als voort vloeiend uit „een machinatie van de CIA" te bestempelen. In de resolutie, die met 90 tegen 88 stemmen werd aangenomen, wordt in het bijzonder „elk misbruik van de psychiatrie voor politieke doe leinden" veroordeeld en wordt de „systematische uitbreiding van deze praktijken in de Sovjet-Unie" gesignaleerd. Tijdens de debatten die aan de stemming voorafgingen had de lei der van de Russische delegatie, dr. Edouard Babian stelling genomen tegen wat hij noemde „elke inmen ging in de binnenlandse aangele genheden van een land", al bleef hij open staan voor politieke discus sies „zelfs als deze eigenlijk niet zouden moeten plaatsvinden in een wetenschappelijk congres". Hij stelde dat de psychiatrie in de Sovjet-Unie de beste van de wereld Er werd nog een tweede, van de Amerikaanse afvaardiging afkom stige, resolutie aangenomen met 121 stemmen voor en 66 tegen, waarin het congres zich uitsprak tegen elk gebruik van de psychia trie tegen politiek andersdenken den en besloot tot de instelling van een commissie van onderzoek naar de misbruiken die naar voren zijn gekomen. Een aantal van de belangrijkste punten van de „verklaring van Ha waii", die ook stelt dat elke zieke de best mogelijke therapie moet krijgen, is dat „geen enkele behan deling mag worden toegepast tegen de wil van de persoon of onafhan-, kelijk van hem", de psychiater nooit de mogelijkheden van zijn beroep mag gebruiken met het doel personen of groepen te benadelen, hij niet mag meewerken aan een psychiatrische behandeling die wordt opgelegd wanneer geen psy chische ziekte aanwezig is en er in gevallen waarin gedwongen be handeling of opneming in een in richting nodig is altijd een onaf hankelijke en neutrale beroepsin stantie moet zijn. De Amerikaanse regering had op 27 juli verklaard „in beginsel ak koord" te gaan met levering aan Mogadisjoe van „wapens voor zelfverdediging". Carter rechtvaardigde het Ameri kaanse besluit met te zeggen dat de Verenigde Staten „geen olie willen gooien op een vuur dat wij willen blussen". Hiij wees er voorts op dat Amerika is voor een vreedzame oplossing van het Somalisch-Ethiopische conflict over de woestijn van Ogaden on der auspiciën van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Uit welingelichte kringen in Was hington is vernomen dat het be sluit van de Amerikaanse rege ring is ingegeven door het succes dat het bevrijdingsfront van West-Somalië boekt in Ogaden. In de Amerikaanse hoofdstad is men er van overtuigd dat, wat Mogadisjoe ook zegt, soldaten van het Somalische leger aan de strijd in Ogaden deelnemen en dit niet maar een strijd van een bevrijdingsfront is. Men wil er geen deel aan hebben, zelfs indi rect niet. Voorts is men in Washington van mening dat Arabische landen de Sowjet-Unie al als voornaamste wapenleverancier van Somalië hebben vervangen, waardoor het minder urgent, zoal niet overbo dig is geworden militaire betrek kingen met Mogadisjoe aan te knopen. Franse regeringsfunctionarissen verklaarden gisteren dat ook Frankrijk heeft besloten geen wapens aan Somalië te leveren, uit vrees dat zij worden gebruikt voor de gevechten tegen Et hiopië. President Valéry Giscard d'Estaing heeft zijn bezorgdheid over de gevechten uitgesproken omdat zij volgens hem ook het pas onaf hankelijke Djiboeti bedreigen. Dit voormalige Franse gebied van Afars en de Issa's grenst zo wel aan Ethiopië als aan Somalië. In Franse regeringskringen ver luidde dat president Mohammed Siad Barre van Somalië twee maanden geleden een „hele was lijst" van gewenste wapens aan Frankrijk en de Verenigde Staten heeft voorgelegd. Frankrijk ver klaarde zich toen bereid daar voor tien procent aan tegemoet te willen komen en de leveranciers te willen beperken tot wapens van licht kaliber voor verdedi ging. In verband met de verhuizing van onze huidige correspondente naar el ders zoekt het Leidsch Dagblad op korte termijn een CORRESPONDENT(E) voor LEIDERDORP Van deze medewerk(st)er wordt ver wacht, dat zij of hij het nieuws in die gemeente op de voet volgt. Bijvoor beeld door het bezoeken van verga deringen, bijeenkomsten e.d. Voor meer informatie/inlichtingen bij Bram van Leeuwen, tel. 071-125260. Britse- assistent- viuchtieiders staken weer LONDEN (UPI) - De ongeveer 900 assistentluchtverkeerslei ders in Engeland zijn gisteren weer in staking gegaan. Dit ge beurde onmiddellijk nadat de schorsing van een van hen offi cieel was aangezegd wegens het niet normaal hervatten van het werk met de computer, die de vluchtgegevens verwerkt. We kunnen de vluchten zonder hen gewoon vlot blijven afwik kelen, al zvjn het er minder", zo zei een woordvoerder van de Britse Raad voor de Burger luchtvaart, ofschoon hij ver wachtte dat de vliegvelden in de provincie het het moeilijkst zouden krijgen zodra het sta kingsparool daar ook zou door klinken. De meeste internationale luchthavens in Engeland heb ben sinds het begin van de eerste staking van vier dagen vorige week donderdag slechts 60 procent van hun normale aantal vluchten afgewerkt. Overigens zei een woordvoer der van de Britse luchtvaar- maatschappij British Airways nu weer ongeveer hetzelfde te verwachten als tijdens het afge lopen weekeinde met de nodige wachttijden voor de lange vluchten. STOCKHOLM - De 50-jarige Panamees Leopoldo Aragon, die al enige jaren in de Zweedse hoofdstad woont en indertijd als journalist door Tsjechoslowakije werd uitgewezen, heeft zichzelf gisteren voor de Ameri kaanse ambassade in brand gestoken uit protest tegen de komende onder tekening van het nieuwe kanaalverdrag tussen Panama en de Verenigde Staten. Vanmorgen is hij aan zijn verwondingen overleden. JERUZALEM (AFP) - Het Israëli sche parlement heeft gisteren een resolutie aangenomen waarin de regering Begin nogmaals uit spreekt dat er niet zal worden on derhandeld met de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO) - niet nu en niet in de toekomst. De resolutie werd door de "Kness- eth" aanvaard met 57 stemmen voor, zes tegen bij 40 onthoudingen aan het slot van een debat over de buitenlandse politiek. Het stuk stelt: "De PLO is de orga nisatievorm van een groep moor denaars wier uiteindelijke doel de vernietiging van Israël is. De rege ring weigert elke vorm van discus sie met een dergelijke organisatie". Premier Begin had ervoor gezorgd dat het debat achter gesloten deu ren plaatsvond.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9