Kabinet moet voor eind 978 met abortusvoorstel komen Proces tegen acht Zuidmolukke Bejaarde licht aannemer op Stemerdink wil totale discussie neutronenbom Anders het woord aan de tweede Kamer Twee röntgenologen vechten ontslag aan Conflict nog niet uit de wereld VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel Voorkom dat 111 moeilijkheden raakt. VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 ASSEN (ANP) - In het zwaar bewaakte gebouw van de rechtbank in Assen begint aanstaande dins dag het vier dagen du rende proces tegen de drie overgebleven Zuidmo- lukse kapers van de trein bij De Punt op 23 mei j.l. (zes kapers werden ge dood) en de vier bezetters van de openbare lagere school in Bovensmilde. Een achtste Zuidmoluk- ker staat terecht terzake van medeplichtigheid aan de treinkaping. In de trein werden ongeveer 55 pas sagiers gegijzeld en in de school van 23 tot 27 mei ongeveer 110 kinderen en een leerkracht, en van 27 mei tot elf juni twee on derwijzeressen en twee onder wijzers. Voor de derde maal binnen twee jaar zullen Zuidmolukse jonge ren voor misdrijven tegen de persoonlijke vrijheid en verbo den vuurwapenbezit terecht moeten staan. Voor de tweede keer is dat voor de rechtbank in Assen en voor de tweede keer voor een treinkaping in Drenthe. De rechtbank in Assen veroor deelde in maart 1976 de zeven ka pers van de trein bij Wijster (2 de cember '75) ieder tot veertien jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De eveneens ze ven Zuidmolukse bezetters van het Indonesische consulaat- geperaal in Amsterdam (4 de cember '75) werden in april van dat jaar door de rechtbank van de hoofdstad allen tot zes jaar met aftrek van het voorarrest veroor deeld. Treinkapers en schoolbezetters is allen ten laste gelegd: wederrech telijke vrijheidsberoving (artikel 282 wetboek van strafrecht) en verboden vuurwapenbezit (arti kelen 3 en 12 der vuurwapenwet). De kapers zijn: de 18-jarige And reas A.L. uit Assen, de 23-jarige Marcus R.L. en de 27-jarige Ju- nus S.R. beiden uit Bovensmilde. Junus werd bij de actie van de mariniers tegen de trein zeer zwaar gewond. Tezamen met de zes andere - later gedode - kapers hebben zij we derrechtelijk en onder bedrei ging van met scherp geladen vuurwapens ongeveer 55 trein- passagiers in de gekaapte trein bijeengedreven en hen gedwon gen daar bijna 19 dagen te blijven. Tijdens de gijzeling was het groot ste deel van de ramen van de trein met papier geblindeerd en was een aantal deuren met touw en fiets- of kabelsloten afgesloten. Het plan voor de kaping is in kalm en gezamenlijk overleg op gemaakt, zo stelt de dagvaarding over de actie der negen Zuidmo lukkers. De groep was in het bezit van twee machinepistolen (een Sten en een UZI), drie geweren, een revolver en een pistool met de bijbeho rende munitie. De vier schoolbezetters zijn: de 35- jarige Willem S. S., de 28-jarige Izaac T. uit Smilde, de 24-jarige Guustaaf J. T. en de 18-jarige Tommy F.P. beiden uit Assen. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor de bezetting der school en de gijzeling van de kinderen en leerkrachten. In de vroege mor gen van 27 mei werden de kinde ren en één onderwijzer, die aan een besmettelijke virusziekte bleken te lijden door de bezetters vrijgelaten. Ook de plannen voor de schoolbe- zetting waren volgens de dag vaarding gezamenlijk en in kalm overleg door dit viertal opge maakt. De ramen van de school waren geblindeerd en de buiten deuren werden op slot gehouden. De vier bezetters waren in bezit van: twee machinepistolen, een scherpe handgranaat, twee pisto len, een jachtgeweer, een vuur- buks en munitie. Aan de achtste verdachte, de 22- jarige Mezack J. P. (Patty) uit Bo vensmilde is medeplichtigheid ten laste gelegd. Hij zou aan de treinkapers en of schoolbezetters een pistool met munitie ter be schikking hebben gesteld. De officier van justitie, mr. C. J. van Oldenbeek, heeft een getuige op geroepen: dat is dr. D. Mulder, districtspsychiater in Den Haag, die vanuit het beleidscentrum in Assen het contact per telefoon met treinkapers en schoolbezet ters heeft onderhouden. Bij de bezetting van het Indonesische consulaat-generaal in Amster dam in december '75 zat hij in het beleidsteam op het Amsterdamse hoofdbureau van politie. Mr. van Oldenbeek was ook officier in het in maart '76 voor de rechtbank in Assen gevoerde proces tegen de zeven Zuidmolukse kapers van de trein bij Wijster (december '75). De rechtbank wordt gepresideerd door mr. F. C. Fliek, die in '76 ook de strafkamer in dat proces voor zat. De twee raadslieden van de - acht verdachten, mr. W. G. A. Kousemaker en mr. H. de Ruijter uit Breda, hebben zes getuigen a décharge opgeroepen. Het zijn: prof. dr. H. Baudet, hoog leraar sociale en economische ge schiedenis aan de rijksuniversi teit te Groningen, ds. Papilaja uit Tiel, een neef van de in de trein gedode kaper Max P., die als lei der van de actie werd be schouwd. En dr. H. Tan, een voormalig minister uit het kabi net van de RMS. Hij was een van de twee contactpersonen die in de trein twee gesprekken met de kapers hebben gevoerd. De an dere contactpersoon was me vrouw Soumokil, de weduwe van de eerste president der R.M.S. De vierde getuige is de heer R. Me- tekohy, die volgens mr. Kouse maker uit de maatschappelijke hoek komt. Voorts heeft de ver dediging nog twee treinpassa- giers, waarvan zij de namen nog niet wil noemen, als getuigen op geroepen. DEN HAAG (SP) - Het nieuwe kabinet stelt, zich volgens de nu gemaakte afspraak, tot taak vóór 1 januari 1979 een abortus-voorstel in te dienen. Lukt dat niet dan brengt het kabinet de Tweede Kamer hiervan op de hoogte. Daarna is de weg vrij voor het parlement om zelf met een abortusvoorstel te komen. Of het voorstel door het r kabinet goedgekeurd zal worden, wordt in het midden gelaten. Deze knoop zal het kabinet te zijner tijd doorhakken. Daarbij zullen door slaggevend zijn: het advies van de Raad van State, de „gebleken op vattingen" van PvdA, CDA en D'66 over abortus en het besef dat een herziening van de oude abortuswet hard nodig is. Zolang de nieuwe abortusrege ling er nog niet is, zal de toekom stige minister van Volksgezond heid er - in overleg met allerlei me dische organisaties - op toezien dat bij het afbreken van zwanger schappen een zo groot mogelijke zorgvuldigheid wordt betracht. Met name om commerciële prak tijken uit te bannen. 9> De justitie zal - in afwachting van de nieuwe wet- niet optreden tegen abortusklinieken behalve wanneer er bewijzen zijn dat er onzorgvuldig is gehandeld. Voordeel PvdA Veringa is met dit pakket voorstel len enigszins tegemoet gekomen aan de grootste bezwaren die het CDA tegen de plannen van ex- formateur Den Uyl had. Maar toch- zo is de uitleg in politiek Den Haag - vallen Veringa's „aanbevelingen" in het voordeel van PvdA en D'66 uit. Het CDA heeft de grootste con cessies moeten doen. In PvdA- kringen werden de suggesties van de informateur zelfs „een fraaie vertaling van de laatste voorstellen van Den Uyl genoemd. Ook bij het CDA is het zo opgevat. CDA-aanvoerdér Van Agt heeft zich voo'rtdurend verzet tegen Den Uyls voorstel dat het nieuwe kabi net moet beslissen of het zelf een abortusregeling indient of dat aan de Tweede Kamer overlaat. Hij ging er van uit dat het tweede kabinet-Den Uyl - mét een meer derheid van progressieve ministers - er voor zouden kiezen dat de Ka mer met een initiatiefvoorstel over abortus komt. Dat betekent dat de PvdA in het parlement een „mon sterverbond" met de WD kan slui ten om het abortusverbod uit de strafwet te schrappen. Het CDA legt het daar altijd tegen af. Op voorstel van Veringa is nu over eengekomen dat het kabinet het eerst zelf probeert („een serieuze poging") om een oplossing voor het abortusvraagstuk te vinden. Pas als dat (vöör 1 januari 1979) niet lukt, kan de Tweede Kamer het initiatief nemen en is de weg vrij voor de progressieven om met de VVD in zee te gaan. Het gevaar voor het CDA dat het ten onder gaat bij een bondgenoot schap tussen PvdA en VVD is wel kleiner geworden, maar niet ver dwenen. Bramen zijn nu gratis Nu vindt u bramen in de vrije natuur 5 Maak er zelf gezonde en overheerlijke jam van. Met vanGilse geleisuiker. Lukt iedereen altijd. '€€óe Van Thijn (PvdA) en Terlouw (D'66) waren tamelijk somber over de kansen om het binnen het tweede kabinet-Den Uyl eens te worden met het CDA over abortus. ..Ik ben niet optimistsch", erkende Van Thijn. Terlouw dacht zelfs dat het niet zou lukken. Van Agt mee nde dat het best mogelijk was. Maar dan moeten beide partijen hun op vattingen over abortus herzien, meende hij Het andere geschilpunt dat christen-democraten en progress ieven lang gescheiden heeft ge houden is de kwestie van de onder tekening van de nieuwe wet door de toekomstige minister van justi tie. PvdA en D'66 vonden dat elke regeling waar het parlement mee akkoord was gegaan, kracht van wet moest worden gegeven door het nieuwe kabinet. Dat was voor Van Agt niet aanvaardbaar. Hij wilde de bevoegdheid om een te soepel wetsontwerp tegen te kun nen houden niet prijsgeven. Er is nu in feite niets afgesproken over de ondertekening (contra seign). Binnen het nieuwe kabinet zal dit als het zo ver is uitgevochten worden. Voor PvdA/D'66 pakt dit waarschijnlijk gunstig uit. Er zul len naar verwachting meer pro gressieve dan CD A-ministers in het tweeede kabinet-Den Uyl zitten zodat ze hun zin kunnen door drijven. Het CDA denkt daar een garantie tegen te hebben in de afspraak dat de regeringspartijen bij de bespre king van deze kwestie in het kabi net rekening zullen houden met el- kaars opvattingen over abortus. Van Agt: „Dit betekent dat de pro gressieven niet zonder op of omzien kunnen afstevenen op onderteke ning van de nieuwe wet. Ook wij moeten ons er in kunnen herken nen." Als de progressieven toch hun eigen gang gaan, stappen de CDA-ministers op. Morrend is de CD A-fractie met Ver inga's voorstellen akkoord gegaan. Vooral de rechtervleugel van het CDA - onder aanvoering van de voormalige KVP-fractieleider Andriessen - heeft lang dwars gele gen. Maar omdat de meerderheid van het CDA de eigen partijgenoot Veringa niet wilde laten vallen ging men tenslotte overstag. Er waren uiteindelijk zeven christen democratische tegenstemmers: de KVP'ers Andriessen, Nooteboom, Van den Broek en Hermes, de CHU'ers Van Dijk en Van Leijen- horst en de anti-revolutionair Van Dam, Eén CDA-kamerlid - me vrouw Van Leeuwen (AR), één van de indiensters van het confessio nele abortusontwerp - hield zich op de vlakte. Zij stemde blanco. AMSTERDAM - In het westelijk havengebied van Amsterdam zijn gisteren honderden Amerikaanse militairen met legervoertuigen ge arriveerd om in Europa deel te ne men aan de oefening 'Reforger'77". De Amerikaanse generaal Haig midden)opperbevelhebber van de NAVO, werd bij zijn aankomst verwelkomd door de Amerikaanse ambassadeur in ons land Mc Clos- key (links). Voorlopig geen tweede brigade naar W.-Duitsland DEN HAAG (SP) - Er wordt voor lopig geen tweede Nederlandse brigade in West-Duitsland gele gerd. Minister Stemerdink (de fensie) heeft dat gisteren in de vaste Kamercommissie voor de fensie nog eens duidelijk ge maakt. De minister is er verbaasd over dat het punt van een tweede brigade in de korte termijn planning van de NAVO is opgenomen. Dit be tekent dat het besluit eind 1978 zou moeten worden genomen. De bewindsman zei dit op zo korte termijn niet te kunnen realiseren. "Het is volstrekt onzeker of dit plan wel de oplossing is, temeer daar over de kosten op dit moment nog geen zinnig woord is te zeg gen. Voorzichtigheid is dan ook geboden", zei hij. Twaalf weken geëist DEN HAAG (SP) - Een 76- jarige Hagenaar hoorde giste ren op zijn oude dag een gevan genisstraf tegen zich eisen van twaalf weken waarvan acht we ken voorwaardelijk. De man, die een strafregister heeft als een waslijst, stond voor de Haagse rechtbank terecht voor poging tot chantage van een aannemingsmaatschappij. Hij verklaarde zonder blikken of blozen dat hij in 1975 als "zandschrijver" voor de Neder landse Spoorwegen ruim nege- nhondérd vrachtwagens zand méér had genoteerd dan in feite door een onderaannemer was geleverd voor de bouw van een spoordijk bij Leidschendam. Volgens de bejaarde verdachte was hij hiertoe geprest door de bedrijfsleider van de aanne mingsmaatschappij. In sep tember 1975 had de oude zijn deel van de winst opgeëist. Vol gens zijn berekening zou de aannemer de NS voor een ton hebben opgelicht. De oude zandschrijver eiste hiervan vijf tien mille. Door de telefoon, in een gesp rek onder vier ogen en per brief liet hij de bedrijfsleider en de directeur weten dat hij de hele zaak aan de grote klok zou han gen als hij het geld niet kreeg. Het werk voor de NS zou dan gedaan zijn en alles zou met grote koppen in de krant ko men, zo dreigde hij. Natuurlijk zou hij zelf ook niet vrijuit gaan, schreef hij ironisch, maar dat zou met een maandje gevange nisstraf wel zijn bekeken Zo hardnekkig was de oude crimineel, dat hij bij alle buren en omwonenden van de be drijfsleider te Nijmegen kaar tjes in de brievenbus depo neerde waarop hij de beschul diging inzake oplichting van de NS uit de doeken deed, met de waarschuwing om niet met deze man in zee te gaan. De aannemer en diens bedrijfs leider reageerden tenslotte met een aangifte bij de Haagse re cherche terzake van chantage. De beschuldiging van de oude zandschrijver werd door hen volledig ontkend en volgens of ficier van justitie mr. Blok is er in het vooronderzoek ook vrij wel niets van overeind geble- Advocate mej. mr. G. Later dacht daar heel anders over. Zij signaleerde allerlei aanwijzin gen die volgens haar de schuld van de aannemer en diens be drijfsleider zeer aannemelijk maken. Zij stelde zich op het standpunt dat de oude zand schrijver niet heeft gedreigd, doch domweg nakoming heeft geëist van een overeenkomst. Vonnis 15 september. DEN HAAG (ANP) - "De discussie over de neutronenbom wordt ver sluierd en onjuist geïnterpreteerd. Als men over de produktie van dit nieuwe atoomwapen spreekt, gaat het er om wat dit voor de bestaande wapensystemen betekent, hoe groot de aantallen zijn en welke commandovoering daarvoor nodig is. Er moet een totaaloverzicht zo wel over kwaliteit als kwantiteit van dit wapen zijn, voordat een zin vol gesprek kan volgen en met name op nationaal niveau een defi nitieve beslissing kan worden ge nomen. Ik vind dat in de duscussie zowel produktie als deployment (de opstelling van het wapen, de wijze van gebruik en onder welke omstandigheden) moeten worden betrokken. Dat is de beste discussie in een zo vroeg mogelijk stadium en Nederland zal geen gelegenheid voorbij laten gaan om dit bij de Amerikanen naar voren te bren gen". Dit zei minister Stemerdink van Defensie gisteren na afloop van zijn mondeling overleg in Den Haag met de vaste kamercommissie voor defensie. Volgens hem wordt in de dossiers van de Nucleaire Planning Group (NPG) in het verleden te veel op incidentele wijze over de toe komstplannen gesproken zonder dat een duidelijk conceptie op tafel wordt gelegd. Deze maand zal een eerste aanzet van het Amerikaanse rapport over dit nieuwe atoomwa pen vrij komen. "Het grote pro bleem is echter, waarover de Ame rikanen Nederland zullen consulte ren: gaat het over de produktie of over de deployment", aldus de be windsman, die zei aanwijzingen te hebben dat president Carter slechts over deployment zal gaan discus siëren. Hoe de andere NAVO- bondgenoten over deze kwestie denken, blijkt een uiterst moeilijk punt te zijn. "Niemand laat zich er nog over uit en geen enkel land heeft haar standpunt al bepaald", verklaarde minister Stemerdink, die verduidelijkte dat Nederland Ook de vaste Kamercommissie op dit moment niets anders kan voor Defenseie is van oordeel, dat doen dan haar wensen kenbaar te de beide aspecten (produktie en blijven maken en af te wachten op deployment) tegelijkertijd in dis- welke wijze dit wordt „ingevuld", cussie moeten worden gebracht. EINDHOVEN (SP) - Het Sint- Jozefziekenhuis in Eindhoven blijft erbij dat de twee röntgenolo gen die onlangs door het gerechts hof zijn vrijgesproken toch schul dig zijn aan het knoeien met decla raties. De directie zegt daarvoor "onomstotelijke bewijzen" te heb ben. Dit verklaarde de, advocaat van het ADVERTENTIE Huisartsen-ziekenfondsen UTRECHT (SP) - De pensioenpro blemen van de Nederlandse huis artsen zijn nog niet opgelost. De le denraad van de landelijke vereni ging van huisartsen liet het besluit over het voorstel van de zieken fondsen uit stellen tot 30 septem ber. De ziekenfondsen willen i, uit erste bod 7,65 gulden aan pens ioenbijdrage betalen voor 1800 zie kenfondspatiënten per praktijk. De huisartsen willen tien gulden, maar zijn bereid dit bedrag, in fasen, te ontvangen en aan een bepaald maximum te binden. De onderhandelingscommissie van de landelijke huisartsenvereniging heeft nu besloten op 5 en 15 sep tember a.s. met de ziekenfondsen te gaan praten of zij bereid zijn over leg te voeren over wat wordt ge noemd "een rechtvaardige pens ioenbijdrage". Ook gaat de LHV- commissie onderhandelen over de norm van 1800 patiënten, waarover de ziekenfondsen willen betalen. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, huis^)^^^^ uw auto en rekreatie. Ga voor een^^ui^^^pdeskundig advies naar de C LEIDSE SPAARBANK ziekenhuis, mr. M. Athmer, giste ren tijdens de civiele procedure voor de Eindhovense kantonrech ter die de specialisten tegen het ziekenhuis hadden aangespannen. De specialisten, die eind november vlak voor de uitspraak van de rechtbank, waren ontslagen, eisen dat dit ontslag nietig wordt ver klaard en dat ze het tot het eind van het oorspronkelijke dienstverband worden betaald. Het ziekenhuis voelt hier niets voor, ook al niet omdat de lande lijke specialistenvereniging inder tijd heeft gezegd dat de twee specia listen zelf verantwoordelijk zijn voor hun declaraties. Volgens het ziekenhuis hebben de twee röntge nologen de schuld voor onjuiste declaraties afgeschoven op het ad ministratief personeel van het zie kenhuis. De directeur van het ziekenhuis zei dat de twee het personeel opdracht hadden gegeven declaraties met een bepaalde code van meer codes te voorzien, zodat ze ook betaald kregen voor niet verrichte onder zoeken. De verdediger van de twee röntgenologen, die nu in Gouda en Alphen aan den Rijn in ziekenhui zen werken, vond dat het zieken huis hiermee wil bewijzen wat het gerechtshof al heeft verworpen. Uitspraak 24 november.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7