'Er zij n klachten gezocht, maar onderzocht' niet De lange lijdensweg van de zaak Daey Ouwens Winnaars wervelden over de dansvloer Raadsman ond-Groenoordhal-directeur: Opknappen sintelbaan zal het wel halen Nederlands danspaar in Stadsgehoorzaal verrassend vierde VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 LEIDEN LEIDEN - Het ambtenarengerecht heeft zich gisteren gebogen over de kwestie-Daey Ouwens, de vo rig jaar door de gemeente Leiden ontslagen directeur van de Groe noordhal. Over deze affaire is in de jaren 1974-76 zeer veel te doen geweest. Het begon in de herfst van 1973 met de instelling van een werkgroep voortkomend uit de gemeente raadscommissie voor economi sche aangelegenheden, die zich ging bezighouden met de wijze waarop het restaurant in de Groenoordhal functioneerde. Daarover bestond grote onenig heid tussen directeur Daey Ou wens en de restaurant-houder, Milikan. Wat die werkgroep bestaande uit de PvdA-er Van Aken, voorzitter, en de KVP-er Stroink en DS'70-er Zunderman) beoogde, legde zij vast in haar briefhoofd: Werk groep ter bestudering van het vraagstuk van de verpachting van de restauratie van de Groe noordhal". Maar eenmaal aan het werk verschafte zij zich een veel ruimer werkterrein. In de eerste dagen van 1974 stapte de werkgroep-Van Aken met een rapport naar het college van Ben W. waarin zij adviseerde Daey Ouwens tijdelijk op non-actief te stellen. (De problemen met het res taurant verdwenen naar de ach tergrond). Volgens de werkgroep-Van Aken delegeerde en coördineerde Daey Ouwens niet goed, maakte hij meer pro blemen dan hij ze oploste. Boven dien hadden de veemarktgebrui kers geen vertrouwen meer in hem, aldus de werkgroep. Dit lacLtste punt klemde zeer, omdat Leiden op dat moment juist poogde (in strijd met Utrecht) de functie van de Rotterdamse veemarkt over te nemen. De werkgroep-Van Aken erkende in haar rapport d&t zij niets kon bewijzen; zij had dat "uiteraard ■hiet tot haar taak gerekend". Haar oordeel over de houding van de veehandel berustte op twee anoniem gebleven informanten. Maar voor B en W van Leiden (en met name burgemeester Vis) was de inhoud van het rapport vol doende om Daey Ouwens eerst te dwingen "vrijwillig" verlof te nemen en hem twee maanden daarna te schorsen. Uit later openbaar gemaakte notulen van geheime raadsvergaderingen is gebleken dat de werkgroep-Van Aken zeer verbolgen was over de wijze waarop B en W haar rap port had gebruikt. Omdat de bewijzen in het rapport van de later zeer bekritiseerde werkgroep-Van Aken ontbraken, moest er een degelijker werkstuk ter tafel komen. De gemeente stelde een onafhankelijke com missie van onderzoek in (onder voorzitterschap van het oud raadslid Woudstra), die met een wat groter aantal betrokkenen ging praten. Eind 1974 rondde zij haar werk af en adviseerde B en W Daey Ou wens "eervol ontslag" te verlenen, eventueel een andere functie voor hem te zoeken. Uit het rapport- Woudstra kwam Daey Ouwens naar voren als een functionaris wiens tact wat te wensen overliet. Frappant was wel dat de veeh- andelsorganisatie zich in het con flict neutraal opstelde, zij wei gerde voor de commissie- Woudstra een verklaring af te leggen. Het nieuwe college van B en W nam het advies van de com missie over, waarna de gemee nteraad zich geplaatst zag voor de vraag of de inhoud van het rapport voldoende reden was voor ontslag. Het duurde lang voordat men tot een besluit kwam. Intussen dwongen B en W Daey Ouwens zich medisch/psychia trisch te laten onderzoeken omdat de commissi e-Woudstra had ge adviseerd het ontslag te verlenen "wegens ongeschiktheid anders dan uit hoofde van ziels- of li chaamsgebreken". De Groenoordhal-directeur liet zich onder protest keuren (hij werd gezond bevonden) en ging in be roep bij de ambtenarenrechter.In twee instanties keurde die later de handelwijze van de gemeente in de keuringskwestie af. In juni van het vorig jaar ging de gemeenteraad akkoord met het ontslagofschoon er van vele kan ten bezwaren werden geuit tegen de gevolgde procedure. De PvdA en 7 CDA-leden stemden voor. De WD, 3 CDA-leden, CPN, PSP, SGPIGPV en PPRID'66 waren te gen. Daey Ouwens vroeg daarop de ambtenarenrechter het ontslag nietig te verklaren. PLOEG GORDIJNEN Via een Am ra PnVe RekenjYig' kun je bu elke bank e betaalcheques verzi li/eren. (Ga in /.cc met de Amro, dus.) BESOUW TAPIJT Interieurverzorging V/. J. ZIRKZËE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN LEIDEN - Het ziet ernaar uit dat de renovatie van de atletiekbaan in de Leidse Hout en de aanleg van vier sportvelden in het nieuwe Vlietpark zonder al teveel moeite door de gemeenteraad zullen worden geloodst. De raadscommissie voor sportza ken, die gisteravond door wet houder Tesselaar van de plannen op de hoogte werd gebracht, kon er in pricipe wel mee instemmen. Alleen het raadslid Van Oosten (PPR/d'66) plaatste de nodige kanttekeningen bij de renovatie van de sintelbaan en de daaraan te koppelen verlenging van de baan van 350 tot 400 meter. Hij vond bovendien het opknappen van de kleedaccommodaties van de atletiekverenigingen belang rijker. Aanvankelijk lag het ook in de be doeling om eerst de kleedgele genheid van de atletiekvereni gingen op te knappen. Maar om dat er steeds maar geen plannen op tafel kwamen - een speciale commissie van de verenigingen AV Holland, AV Leiden en De Bataven werkt daar nu al driejaar aan zonder enig resultaat - hakte Tesselaar de knoop door eerst de sintelbaan opknappen en verlen gen en dan komt de kleedac commodatie misschien vanzelf wel. De wethouder sprak gister avond de hoop uit dat de drie ver enigingen, die over de kleedgele genheid onderling nogal ver deeld waren, alsnog de handen ineen zouden slaan. Als de plannen doorgaan - een voorstel hierover zal vermoede lijk in oktober in de gemeente raad komen - zal de korfbalver eniging Pernix (en niet, zoals gis teren in deze krant stond. De Al gemene) moeten verhuizen. De korfbalvereniging zal als gevolg van de renovatie van de sintel baan haar huidige speelterrein kwijtraken. Een mogelijkheid zou zijn, dat de vereniging een nieuw terrein krijgt in het Vliet park. Maar eerst zal er een tusse noplossing moeten worden ge vonden, omdat eerst de sintel baan wordt opgeknapt en dan pas de vier sportvelden in het Vliet park worden aangelegd. Met het laatste project (inclusief fietspad en overige recreatieve voorzieningen) is overigens een bedrag gemoeid van 1,25 miljoen gulden. De werkzaamheden aan de sintelbaan vergen 750.000 gul den. Beide projecten zijn naar voren ge haald, omdat Leiden volgend jaar weer "artikel-12 Gemeente" wordt. Dat wil zeggen, dat de ge meente dan onder curatele van het rijk komt te staan en dat elke grote uitgave zeer kritisch wordt bekeken. Realisering van de plannen voor de sintelbaan en het Vlietpark zou dan wel vergeten kunnen worden. DEN HAAG - "Ik moet het college van B en W van Leiden het ernstige verwijt maken dat zij Daey Ouwens nooit heb ben gesteund. Vijf jaar lang heeft men hem in de Groe noordhal laten aanmodderen. Het college vindt zelf wel dat het Daey Ouwens alle steun heeft gegeven die hij mocht verwachten, maar hoe valt dat te rijmen met al die nota's en klachten die hij in de loop der jaren naar het stadhuis zond en die onbeantwoord bleven"? Dat zei mr. Van Andel, de raadsman van de oud-Groenoordhaldirecteur gisteren tijdens de behandeling van de zaak-Daey Ouwens voor de ambtenarenrechter. Geen goed woord had mr. Van An del over voor de inhoud van het rapport van de commissie- Woudstra, op basis waarvan Daey Ouwens was ontslagen. "De com missie heeft klachten gézocht, niet "onderzocht". Mr. Van Andel vroeg zich ook af hoe de commissie het functioneren van Daey Ouwens had kunnen on derzoeken zonder daarbij het ge meentebeleid inzake de hal te be trekken, "een beleid dat volstrekt onduidelijk was". Hij noemde verder de manier waarop de commissie de conclusies uit de talrijke getuigenverklarin gen had getrokken "generalise rend, tendentieus en schandalig, ze missen elke grond." Aan tevreden halgebruikers had men nauwelijks aandacht besteed. Hij ging in detail in op de getuigenverklaringen van o.a. Philipsen en Biegstraaten (Sportstichting), Wolfslag en Van Zijp (Leidato), De Raat (stadhuis), Harland (Groenoordhal) en Milikan (restaurant Groenoordhal). Mr. Van Andel zei daarin wel „veel oordelen en beweringen aan te treffen,' maar zeer weinig feiten". Uitgesmeerd over vijf jaar vond hij trouwens toch dat het verzamelde materiaal schraal was. „Enkele klachten da teerden zelfs van vóór zijn officiële benoeming en hadden er nooit bij mogen worden betrokken". Op de houding van Milikan, Daey Ouwens grote tegenspeler, ging mr. Van Andel uitvoerig in: „Hij stond onwillig tegenover redelijke ver zoeken. Milikan dacht in het begin dat hij wat Daey Ouwens betreft met niet meer dan een waarnemer van de afdeling personeelszaken te maken had die hij wel kon over heersen. De verhouding is slecht gebleven ook toen Daey Ouwens officieel directeur was. Milikan heeft het gezag van Daey Ouwens niet aanvaard, hij heeft hem tegen gewerkt. Legio zijn de klachten geweest die de directeur over de restaurateur naar het stadhuis heeft gezonden. Er is niet of nauwelijks op gereageerd". Niet gehoord In zijn samenvatting noemde mr. Van Andel de werkwijze van de commissie-Woudstra "incrimine- rend (beschuldigend) jegens zijn cliënt. Daarop liet de ambtenaren rechter weten niets in het rapport te hebben gevonden dat die stelling maandelijkse schadevergoeding ter grootte van het salaris van Daey Ouwens. Bij toekenning van een uitkering ineens verzocht hij om de tussenkomst van een deskundige. Zorgvuldig Dr. Van der Horst, de raadsman van de gemeente, zei dat B en W in deze zaak voortdurend de zorgvuldig heid in het oog hadden gehouden. "De gemeente heeft zeker niet de opzet gehad Daey Ouwens uit zijn functie te zetten, ook niet om rede nen van prestigeverlies". "Ik heb geen behoefte op dit niveau verder te gaan". Door de instelling van de onafhan kelijke commissie van onderzoek te accepteren, aanvaardden B en W de mogelijkheid, dat er een ander oordeel dan zij over Daey Ouwens hadden uit de bus zou komen. Dan zou geen ontslag zijn gevolgd, aldus dr. Van der Horst. De aanval op de werkwijze van de commissiè-Woudstra wees hij af. "Het gaat hier om achtenswaardige mensen die zich veel moeite heb ben gegeven. Daey Ouwens heeft van de commissie alle ruimte ge kregen om te zeggen wat hij wilde zeggen. Werkwijze en procedure van de commissie-Woudstra zijn onderwerp van overleg geweest. De kritiek daarop komt te laat. Ik kan niet anders zeggen dan dat u des tijds uw beurt .voorbij heeft laten gaan". De opmerkingen over de di verse getuigenverklaringen had dr. Van der Horst niet zo snel kunnen volgen. Hij vond het ook onjuist in dit stadium nog met wat nieuws te komen. Waarop mr. Van Andel ri posteerde: „Ik heb niets nieuws verteld, maar u hebt uw huiswerk niet goed gedaan". Wat het besluit tot ontslag van de gemeenteraad betreft, zei dr. Van der Horst: „Het college heeft niets te maken met de overwegingen vah individuele raadsleden om hun stem uit te brengen". Dr. Van der Horst vond ontslag voor Daey Ouwens onvermijdelijk. "Hij was niet in staat conflicten door een goed overleg op te lossen, hij toonde tekorten op het gebied van management, hij begreep niet wat de normen van goed bestuur voor hem meebrachten. IJver en toewijding bezat hij zeker, maar die alleen zijn niet voldoende". Uitspraak over drie weken of zo veel eerder als mogelijk is. T. C. Daey Ouwens (archieffoto) rechtvaardigde. Maar mr. Van An del nam het woord niet terug. "De commissie heeft .aangehoord, niet onderzocht. Een groot aantal door mijn cliënt opgegeven getuigen is zelfs niet gehoord". Over het ontslagbesluit van de Leidse gemeenteraad zei hij dat het een "politieke kwestie" was ge worden. "Van niet één raadslid heb ik gehoord dat hij enthousiast was over het rapport-Woudstra. De vreemde situatie die ontstond was dat een aantal raadsleden voor ont slag stemde, niet op basis van het rapport (dót er toch juist voor was gemaakt), maar omdat het college van B en W meedeelde dat het niet meer met Daey Ouwens wilde sa menwerken. Als de PvdA eerlijk was geweest, had ze moeten zeg gen: de gronden zijn niet juist, dus geen ontslag". Mr. Van Andel vond dat het ontslag nietig verklaard moet worden. "Deze treurige geschiedenis kent maar één rechtvaardigheid: Daey Ouwens terug naar de Groenoord hal. Dat is voor de gemeente wel een bittere pil, maar die heeft ze zich zelf gegeven". Mocht de ambtenarenrechter daar toe niet besluiten dan vroeg hij een Beeld van de opwindende kampioenschappen in de Stadsgehoorzaal. ren de twee andere Engelse deel nemers Peter Maxwell en Lynne Harman. Officieel heette het, dat het paar niet over had kunnen ko men in verband met de stiptheids actie van de verkeersleiders in En geland, maar winnares Hazel Flet cher vertelde dat het allemaal een „vrij nare kwestie was". Meer wilde ze r niet over kwijt. Een van de or ganisatoren, de Amsterdamse dansleraar Van Beek en tevens ju rylid was nogal verbolgen, dat het Engelse paar zonder kennisgeving was weggebleven. Was overduidelijk, dat de in het paars gestoken duo Fletcher door hun enorme souplesse, muzikali teit, lenigheid en vindingrijkheid de titel niet kon ontgaan, veel spannender was de strijd om de tweede en derde plaats. Daar gaven de Duitsers Gert en Helga Weisen- berg en het Noorse paar Espen en Kirsten Salberg elkaar geen duim breed toe. Het verschil was uitein delijk slechts een punt in het voor del van de Duitsers. Een grote verrassing was de vierde plaats voor het Nederlandse duo Henny Vieberink en Marionne Veldkamp-Vieberink. Zij wisten in de finale het Duitse paar Dieier en Dörte Nuzinger en Hubert Schar- mer en Irene Rothenflug uit Zwit serland, die sterker geacht werden, achter zich te laten. Het andere Ne derlandse paar Edwin en Gerry Bokdam de series wel, maar kwam uiteindeljk toch niet verder dan de halve finale. Onverwacht voor de organisatoren was het verschijnen op de kam pioenschappen van een Tsjechisch danspaar. Gisteren bleek, dat Igor en Jaroslawa helemaal op eigen kosten' naar Leiden waren geko men, maar over geen cent meer be schikten om de overnachting nog te kunnen betalen. Enkele juryleden hebben snel wat geld bijeenge bracht om het paar voor de nacht nog onderdak te kunnen verschaf fen. Omdat Tsjecho-Slowakije niet is aangesloten bij de internationale dansorganisatie zou het paar eigen lijk niet mogen deelnemen. De jury streek echter de hand over het hart en liet de twee alsnog uitkomen in de series. Die overleefden ze echter niet. Het Nederlandse jurylid Wim van Beek sprak na afloop van geslaagde kampioenschappen. „We hadden hier de beschikking over een uit stekende vloer en het publiek was bijzonder enthousiast over de pres taties die werden geleverd. Ik ben vooral erg blij met die vierde plaats voor Nederland". Die blijheid was er ook bij het Vido Formation Team uit Doetinchem die als intermezzo bij de kam pioenschappen een demonstratie formatiedansen lieten zien. Zij worden namelijk getraind door Henny Vieberink, die deze vierde plaats behaalde. Een ander inter mezzo werd verzorgd door het JaZz-ballet "Shaft" onder leiding van Gemma en John de Boer. De muziek waarop gedanst werd, werd verzorgd door het dansorkest van José Marcello. Tijdens de televisie-uitzendingen playbackten de musici er af en toe duchtig op los. Op de lachspieren werkte af en toe het optreden van de wedstrijd leider Henk de Rijk. Na de aankon diging dat hij de paar-nummers Het winnende Engelse paar Alan en Hazel Fletcher. voortaan in het Engels zou afroe pen begon hij direct met: faiftien. Rest nog te vermelden, dat burge meester Vis en zijn echtgenote de prijzen uitreikte aan de finalisten en dat de Stadsgehoorzaal door Flora fraai in de bloemetjes was ge zet. BRAM VAN LEEUWEN LEIDEN - Noch voor de jury, noch voor de paar honderd aanwezigen in de Leidse Stadsgehoorzaal bestond er gis teravond enige twijfel wie met de Europese danstitel latin american voor professionals zou gaan strijken. Al tijdens de series bleek, dat het Engelse echtpaar Alan en Hazel Flet cher met kop en schouders boven de andere zestien deel nemende paren uitstaken. In de finale, die gisteravond recht streeks op de televisie werd uitge zonden, bewezen ze die aparte klasse nog eens. Razend knap wer velden de Engelsen over de dans vloer. Bij alle vijf verplichte dansen werd ADVERTENTIE -o: Via een Amrp P\"\\)é Retennocr" Run je in de Ardenner] mei- v/eili^e euruchequ© betalen. (Rechtdoor naar dc Amro, dus.) het paar door de internationale jury een eerste plaats toegekend. Bij de samba, de paso-doble en de jive was de jury zelfs unaniem: vijfmaal ging het bordje met de één omhoog. Voor de rumba en de cha-cha waren er vier enen. Na afloop vertelde Ha zel Fletcher, dat ze samen met haar man Alan nog aast op één titel: het wereldkampioenschap bij de pro fessionals latijns-amerikaans. Die kampioenschappen worden in ok tober in de Japanse hoofdstad To kio gehouden. „We hebben niet veel tijd om te trainen" antwoordt Hazel, wanneer we opmerken dat een dergelijke prestatie waarschijnlijk een lang durige voorbereiding vergt. „In Engeland geven we drie dagen per week les op een dansschool. Daar naast zijn we nog al veel in het bui tenland. We zijn net twee weken in Denemarken geweest. Daar heb ben we op dansscholen demonstra ties gegeven. Dan schiet er niet zo erg veel tijd over om serieus te oe fenen. Gisteren zijn we vier uur echt in tensief bezig geweest". Alan en Hazel hebben op dit mo ment in Engeland, waar ze de beide nationale titels behaalden, nog geen eigen dansschool. Zodra we met de wedstrijdsport stoppen zijn we wel van plan zelf een school te beginnen". Grote afwezigen bij de Europese kampioenschapppen in Leiden wa-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3