Grote rol Cubanen in Dusseldorp Uitstel doet Borg goed Degradatie van Bataven-dames Vervolg Leids Plan van Actie Tupperware verwent gastvrouwen Vooral op loopnummers Snelle zege op Forest Hills Piet van Paridon en Grimbergen favoriet in dubbelspel OLTC Lotto en toto Somber jubileum van machinefabriek: te weinig personeel IDS JAAR TROEF HOUDT LEIDS VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 DUSSELDORP - Alberto Juantofena, Alejandro Casanas en Silvio Leon ard zijn de drie atleten die dit weekeinde bij de wedstrijden om de wereldbeker in Dusseldorp de opkomst van de Cubaanse atletiek moe ten illustreren. Alberto Juantorena is de man die die opkomst in Montreal al aankondigde door een dubbele overwinning op de 400 en 800 METER. Sinds die races is hij ongenaakbaar. Niet alleen liep hij twee weken geleden bij de Universiade in Sofia een nieuw wereldrecord op de 800 meter in 1.43.43, hij heeft op de 400 m ook de beste seizoenprestatie (op zeeniveau) op zijn naam staan met 44,26. De 26-jarige economiestudent heeft dit jaar slechts één race verloren, op de 400 meter tegen de Jamaicaan Seymour Newman. Vorige week liep hij tijdens internationale wedstrijden in Zürich een soevereine race tegen zijn grootste concurrent Mike Boit (Ken.), die op de Olympische Spelen in Montreal wegens de Afrikaanse boycot ontbrak. Boit had aan de finish een achterstand van een volle seconde. Op dit moment lijkt nie mand in staat Juantorena te verslaan. TROEF De tweede Cubaanse troef in dusseldorp is Alejandro Casanas, die evenals Juantorena in Sofia op de 110 meter horden een nieuw wereldrecord liep. De winnaar van het zilver in Montreal realiseerde de tijd van 13,21 en knabbelde daarmee drie-honderdste seconde af van de tijd van de Amerikaan Rod Milburn. Cuba's derde favoriet voor een gouden medaille is de sprinter Silvio Leon ard. Deze 22-jarige student is echter riogal wisselvallig. Hij is een van de recordhouders op de 100 meter. Zijn 9.9 dateeert van 26 maart j.l.) maar hij loopt ook geregeld, vooral in confrontaties met andere topsprinters teleurstellende wedstrijden. Toch versloeg hij tijdens de kwalificatiewedstrijden voor het team van de Rest van Amerika in Guadelajara de regerende Olympische kampioe nen Hasely Crawford (Tri) op de 100 m en Don Quarrie (Jam) op de200 m. De 100 meter in Dusseldorp kan een mooie race worden, waarin Leonard het moet opnemen tegen Eugen Ray (Odl) en Steve Williams (VSt) die hem beiden dit jaar al eens verslagen hebben. MOSES Het lijkt niet uitgesloten dat het Cubaanse trio alle loopnummers bij de heren van de 100 tot en met de 800 meter naar zich toe zal trekken. De grootste sta-in-de-weg zal de Amerikaan Edwin Moses zijn, die in juni zijn wereldrecord van Montreal op de 400 meter horden van 47,64 tot 47,45 terugbracht. De inbreng van Cuba in het team van de Rest van Amerika blijft niet beperkt tot de grote drie. Twintig van de 41 plaatsen in deze ploeg worden ingenomen door Cubanen. De overige plaatsen zijn voor Canada (12) en negen voor de rest van Latijns-Amerika en het Caraibisch gebied. De Cubaanse atletiek heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen, evenals een groot aantal andere takken van sport. Dit is het resultaat van een aan de DDR ontleende sportpolitiek. De sport op Cuba is uitstekend georganiseerd, waarbij grote aandacht wordt besteed aan het ontwikke len van jeugdige talenten, waarvoor talrijke wedstrijden worden gehou den. Een ander punt dat veel aandacht krijgt is de medische begeleiding. De hulp van een aantal (op dit moment negen) buitenlandse coaches, met name uit Oost-Europa, en het feit dat het negen miljoen inwoners tellende eiland een ideaal klimaat heeft dat training gedurende het hele jaar mogelijk maakt hebben bijgedragen tot de stormachtige ontwikke ling van de laatste jaren. NEW YORK-De dag uitstel om de blessure aan zijn rechte rarm te laten genezen heeft Björn Borg blijkbaar goed ge daan. In de eerste ronde van het toernooi om de open Ame rikaanse tenniskampioenschappen op Forest Hills had de Wimbledon-winnaarvan 1976en 1977 weinig moeite met de Amerikaan Trev Waltke. i geplaatste Borg versloeg zijn tegenstander in twee- sets: 6-2, 6-1. Ook Jimmy Connors, nummer twee op de plaatsingslijst, onder vond weinig hinder van zijn rug blessure. In twee sets (6-2, 6-0) ver- sloeg hij Bat Jasjit Singh uit India. Ruud de Groot ook in A-cursus LEIDEN - Behalve Arie Lagendijk, trainer van de zaterdag eersteklas ser Quick Boys, is ook Ruud de Groot toegelaten tot de trainerscuf- sus voor het A-diploma. De oefen- meester van Lugdunum hoort eve nals Lagendijk tot het uitgelezen gezelschap van 18 man, die na een zeer strenge selectie overbleven van de 55 kandidaten. De Groot: „Ik had het niet verwacht. Ik had me eigenlijk op de bonnefooi inge schreven. Ik denk dat het feit dat ik bondscoach ben van het Neder landse damesvoetbalelftal een rol heeft gespeeld". hij ae uames bereiKte Betty Stöve de tweede ronde. De als vijfde ge plaatste Nederlandse won de eerste set met 6-2 van haar tegenstandster Lea Antonoplis uit de Verenigde Staten. Vervolgens verloor Betty de tweede set met 3-6, alvorens de zaken definitief recht te trekken door een zege met 6-2 in de derde, beslissende set. Chris Evert boekte in de openings partij tegen Sharon Walsh haar 107de achtereenvolgende zege ver deeld over 23 toernooien op gravel- banen. Ze had er slechts veertig minuten voor nodig: 6-0, 6-1. De 42-jarige Renée Richards was in de eerste ronde kansloos tegen de Wimbledon-winnares Virginia Wa- de: 1-6 en 4-6. DEN HAAH - De toto en lotto van de afgelopen week hebben elk één winnaar opgeleverd. De winnaar van lotto 35 krijgt ruim een half mil joen gulden bruto, die van de toto 125.597,70. In totaal vielen bij toto en lotto 19.126 prijzen. De cijfers: Lotto 35 van 28 augustus 1977 Inleg: ƒ3.310.411,- Prijzenbedrag: 1.572.445,23 die bruto OEGSTGEEST - Op het tennis toernooi van de OLTC verliep gis teren alles volgens plan. Dat wil zeggen dat er geen verrassingen waren. Toch keek men wel op van de zege die de oud-speelster van Roomburg, Joly Drok in drie sets behaalde tegen Agnes Engelen burg, 5-7, 6-4, 6-3. Tenslotte is Ag nes Engelenburg in de afgelopen jarn tenminste een regelmatige deelneemster aan de toernooien geweest terwijl Joly Drok geen competitie heeft gespeeld en ook absent was op de toernooien. Wat loopwerk betreft moest de vroegere Roomburg-crack het gedecideerd afleggen tegen Agnes Engelen burg, maar haar inzicht en haar techniek compenseerde veel. Mau reen Meijer had met Inge van Zuu- ren veel meer te stellen dan de uit slag zou doen vermoeden, 6-2, 6-2 voor Maureen Meijer. In de lange spellen waren het steeds de vaste, halfhoge drives van Maureen Meijer die het wonnen van de top spin forehands en gesneden back hands van Inge van Zuuren. In het HEB had Erik de Boer geen kans tegen hardhitter Ad van der Berg, 3-6, 0-6. Joost Rodenburg bereikte in het HEC de kwartfinale via een snelle, gemakkelijke winst tegen Smit, 6-0,6-1 en Ten Bosch klopte al even overtuigend Batelaan, 6-1,6-0. Het Katwijkse dubbel van Duy- venvoorde/Parlevliet heeft zich te- rugetrokken uit het HDC. In het HDC lieten van Paridon/Grimber gen, no 2 geplaatst, er geen twijfel over bestaan wie de meeste aan spraak kon maken op de volgende ronde, tegen de combinatie Smit/Lunsingh Tonkes, die hen eergisteren tot een derde set dwong, 6-7, 6-4. De derde set was snel bekeken, 6-2 voor van Pari don/Grimbergen die nu sterk favo riet zijn. Co van Berge Henegou wen/Leo Links konden het gisteren in het GDC niet bolwerken tegen Cysouw/Kengen, 2-6, 4-6. In het HED bereikte Renner de kwartfi nale via een 7-5, 6-4 winst op van Gerven en bij de dames plaatsten T. Huffnagel, Paula Berg, A. Burgers en A. Lafay zich voor de halve fina-. les. Eerste prijs: 1 550.355,80 krijgt. Tweede prijs: 4 ƒ39.311,10 krijgen. Derde prijs: 27f 848,40 krijgen. Vierde prijs: 7.909 39,70 krijgen. Vijfde prijs: 10.410 elk 30,20 krijgen. Toto 35 van 28 augustus 1977 Inleg: 661.041,- Prijzenbedrag: ƒ313.994,48. Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto 125.597,70 ontvangt. Tweede prijs: 22 winnaars, die elk bruto 3.568,10 krijgen. Derde prijs: 501 winnaars, die elk 219,30 krijgen. Nederlaag voor Velocitas: 7-8 LEIDERDORP - Korfbal derde klasser Velocitas heeft gisteravond op eigen terrein het vooruitge- speelde duel tegen Avanti verloren (7-8). De ploeg uit Pijnacker profi teerde na rust (5-3) van een terugval in het Leiderdorpse spel. Avanti werkte de achterstand weg en kwam door een overigens du bieuze strafworp in de laatste mi nuut zelfs nog tot de volle winst. Voor Velocitas, dat na rust deels door pech, deels door falen wat kansen miste, scoorden Ybo Schutte (2), Maijolein Verbeek, Ma- riese Mulder, Dik Zaagman, Rien v. Poelgeest en Wil Borst. Björn Borg: zijn rechterarm, lijkt weer helemaal genezen te zijn. LEIDEN - Uit de totaal-standen die de competitie-leider atletiek één dezer dagen heeft gepubliceerd doemt een bijzonder onplezierige verrassing op voor de Leidse ver eniging De Bataven. Na de derde competitie-ronde in augustus wa ren de standen in de diverse klas sen wat onoverzichtelijk omdat de puntentotalen nog gecontroleerd moesten worden. Thans blijkt dat de damesploeg van De Bataven zich niet in de eerste klasse heeft kunnen handhaven. De Leidse da mes zijn na de derde en laatste voorronde gezakt naar de elfde plaats. In totaal komen er twaalf ploegen in de eerste klasse uit en twaalf degraderen. Met de ploeg van De Bataven zal ook het Noordhol landse Zaanland volgend jaar haar geluk een klasse lager moeten be proeven. SCHIETEN - cian Giusca heeft gisteren in Boe karest tijdens de wereldkam pioenschappen schieten een nieuw wereldrecord vrij pistool gevestigd. Hij won het onderdeel met een to taal van 576 punten. Oost- Duitsland verbeterde het wereld record voor teams door 2261 pun ten te scoren. onderwijs Begeleiding buitengewoon LEIDEN - De Leidse schoolad viesdienst krijgt de komende jaren onder bepaalde voorwaarden een zg. dienstsubsidie van 200.000 gul den van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen. B en W zullen aan de bestuursraad van de schooladviesdienst te zijner tijd voorstellen dat geld te besteden aan een extra logopedist(e) en aan de begeleiding van het buitenge woon onderwijs. Het laatste is al enkele jaren on derwerp van gesprek, maar is ook onder het huidige college van B en W nog steeds niet van de grond ge komen. Voor de begeleiding van het buitengewoon onderwijs denkt wethouder Tesselaar voorlopig aan de aanstelling van een onderwijs kundige en een administratieve kracht. Gymlokalen in Mors en LEIDEN - Wie deze dagen onder het spandoek "Tupperware" de Groe- noordhal binnenstapt, staat even met de ogen te knipperen om het bonte spectakel dat zich daar af speelt. Tenminste zo zou het zijn, ware het niet dat de organisatoren van "Jubilee '77" absoluut geen prijs stellen op niet genodigden, met een onvriendelijk woord, potten kijkers. Wij ondervonden dat pers oonlijk, vandaar. Toch jammer, want er valt heel wat te zien. "Jubilee '77" is een twee da gen durend feest voor zeshonderd dames uit het hele tand die door zich geregeld op te werpen als gast vrouw op Tupperware-party's een bepaalde omzet in deze artikelen bereikt hebben. Voor wie het nog niet wist, Tupperware betekent plastic, luchtdicht afsluitbaar plas tic artikelen die niet in de winkel verkrijgbaar zijn. Een Tupperware-gastvrouw is iemand die een aantal dames, buurvrou wen, vriendinnen, om zich heen verzamelt en gezellig bij een kopje koffie in de huiskamer de produk- ten aan de vrouw probeert te bren gen.De zeshonderdvrouwen die dat het best lukte zitten nu in de Groe- noordhal in Wild West-kledijGiste ren was het Ascot-stijl. Net als bij de wereldberoemde Engelse paarden rennen hadden de dames zich pijn noch moeite bespaard om zo fraai mogelijk uitgedost, met het accent op de hoed, ten tonele te verschijnen. Vandaar dat ooggeknipper. Zes honderd hoeden met de hele bollens treek dan wel Betuwe versierd, in plastic uitvoering uiteraard, con curreerden op evenzoveel hoofden om de prijs van de mooiste hoed. Welke dat was zult u jammer ge noeg nooit te weten komen. De da mes werden behalve op prijzen, om de mooiste hoed dus, om bijzondere prestaties als gastvrouwen of ge woon omdat het lot haar gunstig trof getracteerd op een diner 's avonds met puur amusement als nagerecht, de Mounties onder ande- MARGA WUIS Zijlwijk LEIDEN. - B en W willen nog dit jaar zowel in het Morskwartier (Opaalstraat) als in de Zijlwijk een gymnastieklokaal laten bouwen. Voorstellen hierover zullen bin nenkort aan de gemeenteraad wor den gedaan. Ook zal aan de gemeenteraad wor den voorgesteld om nog dit jaar drie vaklokalen voor de Louise de Coligny Scholengemeenschap te realiseren en twee lokalen voor de openbare kleuterschool aan het Strausspad in Zuid-West. De bouw van een gymlokaal in de Zijlwijk stond weliswaar op de be- sgroting voor 1978, maar ómdat Lei den volgend jaar "artikel-12 ge meente" wordt (en dus onder fina nciële curatele van het rijk komt te staan) hebben B en W het plan naar voren gehaald. Diverse ouder commissies van scholen in de Zijl wijk hebben er overigens al veel eerder bij B en W op aangedrongen dit jaar een gymlokaal neer te zet ten. LEIDEN - De machinefabriek B. van der Nat. en zoon viert morgen een dubel feest. In de eerste plaats bestaat het bedrijf 45 jaar en verder wordt op die dag de nieuwe fa briek op het industrieterrein De Waard officieel geopend. Er is echter ook reden voor somber heid. Het acht personeelsleden tellende bedrijf zou graag wil len uitbreiden, maar kan hier voor de mensen niet krijgen. Directeur C. van der Nat: "We kunnen er zeker twee krachten bij gebruiken. We staan gere geld in contact met de arbeid sbureaus, maar wat ze sturen is meestal onvoldoende ge schoold." Het bedrijf dat gespecialiseerd is in het vervaardigen van "in tern transport materieel" zoals containers, wagens, magazijn stellingen en constructiewer ken, moet bij aanvragen de boot zelfs een beetje afhouden. "An ders zouden we nog verder kunnen uitbreiden" zegt Van der Nat. Zijn vader begon het bedrijf in 1932 in de Hoefstraat. Het was toen een reparatiewerkplaats voor diverse machines die in de textiekindustrie werden ge bruikt. Toen de textiel uit Lei den vertrok, moest het bedrijf van Van der Nat zijn specialiteit veranderen. Zes jaar geleden vertrok men naar de Clarensteeg omdat de ruimte in de Hoefstraat te klein was geworden. Na deze verhui zing was de produktieruimte meer dan verdubbeld namelijk van 125 vierkante meter naar 275 vierkante meter. Dit is echter nog niets vergele ken met de ruimte die zaterdag officieel wordt geopend: 800 vierkante meter. Hiermee heeft het bedrijf de mogelijkheid ge kregen om wat voorraden aan te leggen en om uit te breiden. Dat laatste zit er alleen, zoals ge zegd, door gebrek aan mensen nog niet in. LEIDEN - Als vervolg op het begin 1976 verschenen Plan van Actie voor de binnenstad heeft de ge meente nu een nota gepubliceerd waarin nagegaan wordt wat er van de goede voornemens is terecht ge komen. Er blijkt inderdaad met veel van de genoemde voornemens een begin te zijn gemaakt, hoewel het merendeel nog in het stadium verkeert van ambtelijke voorberei ding. In het Plan van Actie is een opsomming gegeven van werk dat toentertijd net gereed was geko men, in voorbereiding was of op korte termijn uitgevoerd zou wor den. YEBO groter dan ooit LEIDEN - De verkiezing van de koe met de mooiste uier. Dat is een van de attracties op de 41ste Vebo- tentoonstelling die morgen in de Leidse Groenoordhallen wordt ge houden. Het aantal inzendingen is groter dan ooit. Zo komen er 350 stuks zwartbont en blaarkopvee, 109 geiten, 134 schapen, 140 stuks jongvee, 125 dwerggeiten en 160 Shetland pony's. Verder is er in de hallen een tentoonstelling te zien van 80 ingezonden Leidse Goudse en lunchkaasjes. De organisatoren van de Vebo- tentoonstelling zijn van plan om de tentoonstelling waarop vroeger aleen runderen tentoongesteld werden uit te breiden tot een volle dige agrarische dag met diverse at tracties. Men hoopt daardoor de band tussen stad en platteland te versterken. Allé reacties die op het Plan van Actie zijn binnengekomen zijn in de nieuwe nota verzameld en van commentaar voorzien door de ge meente. Naar aanleiding van de reacties zijn in de lijst van wens- LÉIDEN - Troef, het vormings centrum voor jong volwassenen aan het Noordeinde gaat de ac tiviteiten het komend seizoen wat anders aanpakken dan ge bruikelijk. De staf wil cursus sen blijven organiseren, net zo als vroeger, maar wil in de uit eenlopende activiteiten wat meer samenhang brengen. Vnaf 12 september als de cursussen beginnen, staat alles wat er in Troef gebeurt dan ook in het kader van de stad Leiden. Verschillende groepen in Troef gaan zich storten op problemen als werkgelegenheid, huisves ting en binnenstadbeleid. Dat gebeurt aan de hand van be staande publicaties op dat ge bied, maar ook door het afne men van interviews met be trokkenen en door deelname aan excursies. Binnen de groep elijke werken een aantal karweien toegevoegd. Zo is besloten om te komen tot een "materialenbank" op voorstel van de directeur van de Lakenhal. Die materialenbank moet bouwfragmenten beschik- die zich met handenarbeid-be zig gaat houden is er een moge lijkheid om maquettes van de stad te maken; de cabaretgroep kan zich bezig houden met ac tuele thema's in Leiden. J£n dit alles uiteraard om de betrok kenheid bij het stadsgebeuren wat groter te maken. Voorts staan op het programma cursussen in uiteenlopende druktechnieken, yoga, koken, ballet, Engels en het brugdi- ploma voor verplegende en ver zorgende beroepen. baar stellen (te denken valt aan ge velstenen of betimmeringen) die bij restauraties benut kunnen worden. Wat betreft particuliere restaura ties werkt de gemeente aan een re geling waarbij tegen een aantrekke lijke rente (nog geen zeven procent) de particulieren vast een voorschot kunnen krijgen van de gemeente op de door het Rijk toegezegde subsidie. Opmerkelijk is dat vrijwel nooit geldgebrek wordt aangevoerd als een argument waardoor bij be paalde zaken geen vorderingen zijn gemaakt. Wel wordt enkele keren het gebrek aan mankracht ge noemd. Na afloop van elke cursusavond is er een soos waarin alle gele genheid bestaat om nog wat na te praten Op woensdag- en vrij dagavond staan ook vaak film voorstellingen op het pro gramma. In vogelvlucht de vaste* programmapunten: maandag vanaf acht uur: caba ret, yoga, fotografie. Dinsdag vanaf zes uur koken, vanaf acht uur Engels, brugdiploma, druk technieken en vanaf negen uur jazzballet. Donderdag vanaf half acht Nederlands voor bui tenlanders, vanaf acht uur han denarbeid en "Ken je stad". Vrijdag vanaf zeven uur sport. Troef is er voor werkende en werkloze jongeren van 17 tot 30 jaar. Voor inlichtingen: Troef, Marinecomplex, Noordeinde 2a, telefoon 130494.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15