Merckx: "Lukt het niet dan stop iL ermee" Rinus Israel (35) lijkt definitief uitgeschakeld Lenie Jansen: 'Damesvoetbal? Geen gezicht" Vrij spel WK-favoriet Baronchelli rijdt met fiets tegen vrachtwagen op VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Ze trekt een vies ge zicht. Zegt dan: „Nee hoor, daar hou ik helemaal niet van. Geen gezicht. Ik ben één keer gaan kijken, maar nooit meer. Waarom niet? Voetballen is geen sport voor vrouwen. Ze zijn er niet voof gemaakt. On elegant, dat is het. Bovendien kunnen ze het ook niet. Ver moedelijk zullen ze het nooit le ren ook. Wat ik gezien heb mag dan misschien niet maatgevend zijn, naar ik gehoord heb moet het niveau over het algemeen toch erg laag zijn. Nee, voetbal len is een typische mannens- port". En dat zegt zij. Lenie Jansen. Een vrouw notabene, die de helft van haar tijd aan Koning Voetbal besteedt en dus met haar twee benen middenin het door haar uitsluitend aan man nen toebedachte wereldje staat. Hoe kan dat nou? Waarom zij wel en andere vrouwen niet? „Hou me ten goede", corrigeert ze, voordat ze haar tegenwoor digheid gaat verklaren, „dat ie dereen maar moet doen en laten wat hij of zij wil. Als een vrouw zo nodig wil voetballen is dat haar zaak; ik zei alleen, dat het van mij niet zo nodig hoeft. Wat ik doe is een heel andere zaak. Uiterst geschikt voor vrouwen, mag ik wel zeggen. En wel om twee redënen, waarvan de fac tor tijd natuurlijk wel de be langrijkste is". Eenling Lenie Jansen, het mag genoeg zaam bekend verondersteld worden, is al weer een paar jaar secretaresse van één van Lei- dens grootste voetbalvereni gingen, Roodenburg, en mag daarom onderhand het predi kaat „door de wol geverfd" voe ren. Een eenling in het speci fieke mannenwereldje is ze niet, maar net zo goed als het dames voetbal maar een heel klein on derdeeltje is van het totale voetbalgebeuren is het aantal vrouwelijke bestuursleden verhoudingsgewijs maar erg gering. „In dat laatste zou eigen lijk snel verandering moeten komen", vindt Lenie Jansen. „Ik noemde al de factor tijd, maar er is nog veel meer. Ik ge loof namelijk, dat vrouwen in bepaalde zaken de situatie beter kunnen beoordelen dan man nen. Met name dan wat de so ciale aspecten van de voetballe rij betreft. Ik maak dat zelf vaak mee op de bestuursvergaderin gen. Ze stappen soms achteloos over wel degelijk belangrijke details heen. Avonden heb ik zietten praten met jongens die problemen hadden. En op een vergadering geeft men soms een oordeel over zo iemand dat volkomen ongefundeerd is. Dan spring ik er wél tussen". Ze is en voelt zich daarom nog geen sociaal werkster, het is ab soluut niet haar bedoeling om zo over te komen, maar moti veert haar optreden rond de velden, met: „Ik ben gek op voetbal. Van jongsaf aan ging ik naar Roodenburg kijken. Werd donateur, las het clubblad en re flecteerde op de oproep voor typiste. Dat ging zeker goed, want op een gegeven moment kwam de voorzitter vragen of ik niet „wat meer wilde gaan doen". De kinderen waren in middels groter dus tijd had ik. Alleen mijn man moest nog even van Lugdunum op Rood enburg overgeschakeld wor den. Dat is ook gebeurd". Huishouden En lachend vervolgt ze: „Ja, het kost echt heel wat tijd. Je kan zeggen, dat ik ook wel iets aan mijn huishouden doe. Maar se rieus, op het administratieve deel van de werkzaamheden ben ik niet zo erg gek. Liever zit ik op Noord, de wedstrijden volgen, contact met de jongens. Nee, in het begin vlotte de con versatie niet zo. Een vrouw in het bestuur, dat vonden ze maar raar. Nu zeggen ze dikwijls te gen mij meer dan tegen mijn collega's. Ze weten dat je je overal voor interesseert". Over voetbal: „Ik ben gek op Engels voetbal. Veel chaotische situaties voor de doelen. Scho ten uit de tweede lijn, van die spetters. Je ziet het niet veel meer. Het voetbal van tegen woordig lijkt teveel op een par tijtje schaken. Taktiek over heerst, het enthousiasme is vaak weg. Niet bij het zaterdag voetbal, dat vind ik toch aan trekkelijker dan het zondag voetbal. Veel meer aanvallend. Die jongens spelen de bal alleen maar naar voren. Vroeger ge- ZATERDAG A.S. LEIDEN l-MVKV I Aanvang 16.00 uur. Pomonaterrein beurde dat bij Rooodenburg ook. Een dubbele spits hadden we toen. Den Os kopte door, Heymans scoorde. Of ander som. Zou nu niet meer kunnen, op het middenveld kom je er gewoon niet meer door". Hele goeie Over trainers: „Aan Versteeg hebben we momenteel een hele goeie. Al vind ik zijn uitspraken van afgelopen zondag over dat kampioenschap wel wat voor barig. Zal-ie wel anders bedoeld hebben. Zo in de trant van; „We hebben een ploeg met kansen op de titel". Zwart, de vorige trainer, was een misser. Hij kreeg de jongens na een paar weken al met geen stok meer vooruit. Smits was daarentegen een fijne man. Al durfde hij tak- tisch gezien erg weinig". Over de club: „Er gaan bij ons gelukkig weinig jongens weg. Komt door de uitstekende be geleiding bij de jeugd en de toch wel specifieke sfeer van de buurtclub Roodenburg. Nee, betalen is er absoluut niet bij. Dan ben ik zeker wel de eerste die daarvoor in aanmerking komt? Daar beginnen we niet aan. Zou ik a la minute opstap pen. Wij raken regelmatig jon gens kwijt aan het betaalde voetbal, pas John de Wetering nog. Vind ik niet erg. Leuk voor de jongens. En voor de club iets om trots op te zijn. Maar spelers zien vertrekken naar een ama teur waar met de buidel gerin keld wordt doet me pijn. Ik heb wat moeten praten om bijvoor beeld een jongen als Reinier Verkuylen voor ons te behou den". In de ban Over bier „Hebben we in de ban gedaan, tenminste op za terdag. Mede op mijn initiatief ja. De zaterdag is voor de jeugd. Moeten er niet een stelletje be schonken lui in de weg zitten. Ik heb het idee, dat de leden hier voor de volle honderd procent achter staan. Negatieve reacties, zijn er tenminste niet binnen gekomen. Het is natuurlijk wel rot voor de mensen die na de wedstrijden een biertje willen drinken. Maar ja, zoals zo vaak moeten de goeien weer onder de kwaaien lijden". En over vrouwen tenslotte: „Hoewel ik best zou willen, dat er meer vrouwen bij betrokken zouden raken, praat ik over voetballen verreweg het liefst met mannen". AD VAN KAAM ZWOLLE - Het ziet er naar uit dat de actieve voetballoopbaan van Ri nus Israël definitief voorbij is. De 35-jarige Israel ligt momenteel ter observatie in het Sophia- ziekenhuis van Zwolle. Enkele we ken geleden onderging hij al een medisch onderzoek naar aanlei ding van klachten over lusteloos heid en vermoeidheid. Men kon toen niets vinden maar de klachten hielden aan. Vermoed wordt nu dat Israel een lichte hartinfarct heeft gehad. Hij moet nog minstens en kele weken in het ziekenhuis blijven. De ex-Feyenoorder en ex- international had een slopend sei zoen achter de rug bij PEC-Zwolle met o.a. de strijd voor promotie naar de eredivisie en de bekerstrijd waarin zijn ploeg naar de finale reikte. In zijn gloriejaren! was Israel onbe twist Europa's beste libero. Twee meniscusoperaties en bijkomende blessures braken de schitterende loopbaan van de Amsterdammer en bij Feyenoord abrupt af. Daar opvolgend kreeg hij eind mei 1974 van Feyenoord een vrije transfer. In de WK-wedstrijd tegen Bulgarije speelde hii als invaller de tweede helft mee. Het daaropvolgend sei zoen kwam hij uit voor Excelsior om vervolgens over te stappen naar PEC-Zwolle. Afgelopen zondag maakte Rinus Israel vier minuten voor tijd de gelijkmaker tegen Her acles Gehandicapt Ajax en Feyenoord zullen zondag "gehandicapt" aan moeten treden in hun confrontatie in het Amster damse Olympisch stadion. Coach Ivic zal voor het belangrijke duel waarschijnlijk geen beroep kunnen doen op de rechterspits Tscheu- la7Ling, zijn Feyenoord-collega Boskov moet het stellen zonder Mi chel v.d. Korput. La Ling, die ook in de wedstrijd van Oranje tegen IJsland verstek moest laten gaan, kampt met een verrekte of gescheurde knieband. Ling: "Ivic en de dokter zien het nog wel zitten, maar ikzelf helemaal niet. Het doet pijn bij iedere stap en ik heb geen zin om de zaak te force ren." Feyenoorder Michel v.d. Korput is voor twee wedstrijden geschorst en heeft een boete van 250 gulden op gelegd gekregen. Hangende uit spraak miste Van de Korput het duel Feyenoord-Haarlem al. Ook Anton Marijt van Sparta heeft een straf van twee wedstrijden gekre gen van de tuchtcommissie van het betaalde voetbal, alsmede een boete van 150 gulden. Bijgelegd In overleg met de vereniging van oefenmeesters hebben de trainers Hennie Hollink (Heracles) en Frits Korbach (PEC/Zwolle) hun geschil bijgelegd, waarbij zij uitdrukkelijk verklaarden dat er nimmer is gesla gen. Na afloop van de wedstrijd Her acles tegen PEC zóndag 28 augus tus ontstond er onenigheid tussen beide trainers. Hierbij gooide Hol link zijn collega een glas limonade in het gezicht. In het tumult dat hierna ontstond zouden over en weer de nodige onvriendelijke op merkingen en enkele rake klappen zijn gevallen. Coach Guy Thijs heeft in de op stelling van het Belgische elftal voor het duel tegen IJsland, dat op 3 september in Brussel gespeeld wordt, een plaats ingeruimd voor Raoul Lambert. De Club Brugge aanvaller, die woensdag vanwege een blessure niet meespeelde in een oefenwedstrijd, werd donderdag na een laatste test fit bevonden. Nilsson Torbjorn Nilsson, de Zweedse aan valler van PSV, keert terug naar Zweden. De besturen van PSV en IFK Götenburg hebben overeens temming bereikt over de terugkeer, met onmiddellijke ingang, van Nilsson naar zijn oude vereniging. Nilsson werd in januari 1977 door PSV aangetrokken, nadat hij in 1976 in Zweden tot voetballer van het jaar was uitgeroepen. De Zweed kon zich in Eindhoven echter niet waarmaken. Het onmiddellijke vertrek van Nilsson heeft volgens PSV- manager Ben van Gelder als conse quentie, dat het zoeken naar een nieuwe spits (de naam van Leeds aanvaller Jordan wordt steeds meer genoemd) dringender is ge worden. r -:v- SAN CRISTOBAL - Giambattista Baronchelli zal zeker niet deelne men aan het wereldkampioens chap. De Italiaan reed gistermor gen tijdens een trainingsrit op een vrachtwagen en blesseerde zijn dijbeen zeer ernstig. In het zieken huis, waar geen breuk werd gecon stateerd, werd het dijbeen van de profrenner niettemin voor een dag in het gips gepakt. Z'n eventuele vervanger is de meegereisde Wilmo Francioni. Na een reis van bijna dertig uur is Baronchelli. de Nederlandse profploeg i klaagden over de warmte en zuur stofgebrek. Ook viel het te rijden traject de professionals bijzonder tegen omdat de lange klim erg zwaar is. 9 Voor de professionals is er een sponsorpot van dertigduizend gul den als één van de Nederlanders zondag wereldkampioen wielren nen op de weg wordt. Voor een tweede of derde plaats zal een extra premie van respectievelijk 12.000 en 6.000 gulden kunnen worden ge rekend. SAN CRISTOBAL - Eddy Merckx heeft zijn standpunt Twee groepen bepaald. In dit wereldkampioenschap moet hij rijden als in zijn beste dagen, of het is voorbij. Het einde van een loop baan die ongekend is geweest in de geschiedenis van de wielersport. Gaat het niet goed dan komt er ook geen nieuwe Ronde van Frankrijk voor Merckx meer. SCHAKEN - Gisteravond zijn in het Brabantse Willemstad de parti jen gespeeld voor de eerste ronde van de jaarlijkse schaakwedstrijd Nederland-België. Nederland leidt na de eerste dag met 3V2-V2. Zuid- ema verloor het halve punt aan Van Schoor. WATERSKI - Marlon van Dijk heeft zich gisteren niet weten te plaatsen voor de finale van het on derdeel figuren tijdens de wereld kampioenschappen waterski in Mi laan. In de voorronden werd de zil veren medaillewinnares van de EK twaalfde. De eerste acht plaatsten zich voor de eindstriid. ZEILEN - Met nog één wedstrijd te zeilen is de Amerikaan Dennis Connor zo goed als zekerde nieuwe wereldkampioen zeilen in de Star klasse. Op de Oostzee voor Kiel pakte hij zijn vierde achtereenvol gende zege van de vijf wedstrijden. Merckx vertelde in'San Cristobal; "Dit parkoers bevalt mij geweldig. Het is er een zoals ik heb gedroomd. Hier moet ik kunnen presteren. Ik behoef geen wereldkampioen te worden, maar ik moet wel met de voorsten meekunnen. Lukt het niet, dan heb ik mijn plan getrok ken. Dan stop ik". De wereldkampioen van Montreal wil de prestatie matuurlijk in de eerste plaats, maar zijn gedachte past ook helemaal in het beeld van de rivaliteit tussen hem en Freddy Maertens. Een tegenstelling die trouwens binnen de gehele Belgi sche ploeg bestóat. Demeyer, Beys- sens en Pollentier eten hun dage lijks brood van dezelfde plank, zij het wat minder belegd, dan de we reldkampioen. De negen andere le den van de Belgische ploeg zijn vermoedelijk meer tegenstanders dan medestanders van Maertens. Lomme Driessens, de ploegleider van Maertens gooit voortdurend olie op het vuur via een intimida- tiepolitiek die averechts werkt. Dinsdag en gisteren hebben de Belgische profs 265 kilometer ge traind. Dat is geheel de werkwijze van Maertens, die iedere dag een 250 kilometer de weg op gaat. Vier man haakten tegen het einde af. „Weer vier tegenstanders voor zon dag geëlimineerd", riep Driessens uit. Mërckx reageerde pas toen de groep van dertien afzwenkte naar het hotel, waar de ploeg logeert. „Ik maak nog een tour", riep hij en ging met Wellens en Peeters nog eens het parkoers op. Volgens traditie is er geen akkoord binnen de Belgische ploeg, al heeft het er vorig jaar op geleken, dat het wel bestond. Dat echter was voor namelijk schijn. Na de ontvluch ting van Moser zette Merckx zijn vazal Bruyere aan tot een tempo verhoging. Natuurlijk in de hoop dat hij, als het gat wat geslonken zou zijn, de sprong naar voren zou kunnen maken. Toen het moment daar was, verraste Maertens hem. Op dat ogenblik realiseerde Merckx zich dat hij zijn aanval moest vergeten. Op jacht gaan naar een landgenoot, die wereldkam pioen zou kunnen worden, voor de "ogen" van de tv-camera's, zou hem als wielrenner onmogelijk maken. Merckx paste zich onmiddellijk aan de omstandigheden aan en pre senteerde zich als trouwe helper, die zijn kansen opofferde voor een landgenoot. Die geschiedenis zal zich in San Cristobal niet herhalen. De Belgi sche groep van dertien man - een renner extra in verband met het kampioenschap van Maertens van vorig jaar-valt uiteen in twee groe pen. Ten eerste het viertal van Driessens, met Maertens als onbe twiste leider. Daarnaast alle ande ren van wie Godefroot en Maertens gezworen vijanden zijn, waardoor ook Godefroots ploegmaten Jacobs en Ludo Peeters partij tegen Maer tens zullen trekken. Verder Roger de Vlaeminck, een boezemvriend van Godefroot, Merckx en Bruyere en ten slotte Van Impe, die het vol gend seizoen zal optreden als ploeggenoot van Merckx, als die dan nog rijdt. Van Looy en Wellens zijn twijfelgevallen, die kunnen te rugvallen in het kamp van de een of de ander. Er is niet alleen binnen de Belgi sche ploeg een aversie tegen Maer tens. Ook in andere landenteams zullen anti-Maertens blokken wor den gevormd. Bijvoorbeeld door de Italianen van Moser, die volgend jaar De De Vlaeminck als stalge- noot zal binnen halen. Zij dus heb ben een gemeenschappelijk be lang. Maar ook bij de Duitsers, van wie Thurau zich aan de zijde van Godefroot gaat scharen, iets dat trouwens ook Bert Pronk vrijwel zeker zal gaan doen. Grote vorm Maertens heeft een veld vol tegen- Merckx: volgens ploeggenoten als in zijn beste dagen standers, maar wel de zekerheid van-de grote vorm. Hetzelfde geldt echter ook voor Merckx, die vol gens zijn ploeggenoten weer alles kan. Merckx heeft dat zelf ook dui delijk gemaakt, want hij stelt zijn wielerloopbaan niet ter discussie als hij niet erg zeker van zichzelf is en hij zou niet naar Zuid-Amerika zijn gekomen, wanneer hij zich niet in staat achtte een Aanvaardbare prestatie te leveren. Merckx weet beter dan wie ook dat hij als nieuwe wereldkampioen een explosie van populariteit in België zal losmaken. Zijn populariteit is het laatste jaar trouwens al gegroeid doordat hij in verschillende opzichten niet langer de ongenaakbare was. Merckx was aan de ene kant niet meer de abso lute winnaar, aan de andere zijde is hij tegelijk veel toegankelijker ge worden. België heeft niet alleen bewondering gekregen voor de grote wielrenner, maar ook voor de mens achter die ongekende ster. Derde man Binnen de Belgische ploeg is nog een derde man, die zo langzamer hand aan een wereldkampioens chap toe is. Roger de Vlaeminck, die goede resultaten altijd heeft ge spaard aan een zekere terughou dendheid. Anders dan Merckx en Maertens, die zich op alles stortten dat maar te rijden was, is De Vlae minck zuinig met zijn krachten omgesprongen. Hij richtte zich op bepaalde wedstrijden, was duide-, lijk selectief, maar kwam van de ge legenheden, die hij zich ten doel had gesteld, altijd met uitslagen thuis. v De Vlaeminck uitte zich weinig ge reserveerd over zijn plannen voor de wegwedstrijd van zondag. "Ik ben hier niet gekomen om als knecht te werken, maar om te win nen. De Vlaeminck voegde er ech ter aan toe: "Ik ben op dit moment in staat 160 kilometer goed te rijden, meer niet". Dat is verduiste ringstactiek. Wanneer De Vlae minck zo iets zegt, is hij op zijn ge vaarlijkst. Zowel dinsdag als giste ren, toen de groep voor een training van boven de 250 kilometer op pad ging, hield De Vlaeminck zonder moeite aan.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13