Yeringa zet eerste stappen Bestrijding vervuiling te boek gesteld Cadeaustelsel gaat aan banden Aanhoudingen in zaak van hasj-smokkel Poging breuk te herstellen Kandidaat astronaut afgevallen DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 ALKMAAR - in het Belgische Zeebrugge is zaterdag, zo blijkt nu, de 32-jarige H. E. uit Velzen aangehouden toen hij met zijn tot pleziervaartuig omge bouwde kotter de haven bin nenliep. Het kotterjacht is ge bruikt voor het vervoer van de 2500 kilo hasj, die onlangs in Egmond aan Zee door twee rubberboten aan land is ge bracht. De schipper is indertijd ook be trokken geweest bij de Lammie-affaire. Tegelijkertijd kon ook de eigenaar van de kot ter, de Amsterdammer W.F., worden gearresteerd. Het onder Panamese vlag varende kotter jacht was vanuit Libanon met zijn kostbare lading vertrokken met drie bemanningsleden. Voor de kust van Texel hadden zij een rendez-vous met de H.D. 21, waarvan verschillende be manningsleden onlangs in Den Helder zijn gearresteerd. Het Helderse schip heeft daar de rubberboten uitgezet, die de lading van de kotter overnamen en koers zetten naar de Eg- mondse kust. Gezien de slechte weersomstandigheden die toen op zee heersten, het tijdstip van aankomst en de gekozen plek, een over het algemeen druk punt aan onze kust, vermoedt de politie, dat hier iets fout is De rubberbootschippers zijn inmiddels ook bekend. Het zijn de 34-jarige R.H. en de 27-jarige M.S., beiden uit Amsterdam. Het tweetal is nog voortvluch tig. De Belgische justitie heeft inmiddels de twee in Zeeb rugge aangehouden heren uit geleverd aan Nederland. Van Noordzeewater DEN HAAG - De vervuiling van het Noordzeewater door chemica-' liën en afvalstoffen baart terecht zorgen. Deze mening is de bioloog dr. H. J. Hueck toegedaan. Onder leiding van de heer Hueck heeft het Centraal Laboratorium van TNO een onderzoek ingesteld naar de vervuiling van de Noordzee. Aan de hand daarvan heeft het een metho- denboek samengesteld, dat als een eerste poging moet worden gezien om systeem te brengen in de mi lieutoetsing. Dit lijvige boekwerk is gistermid dag in het TNO-gebouw te Den Haag overgedragen aan de directie Noordzee van Rijkswaterstaat, de opdrachtgeefster van het onder zoek dat drie jaar werk heeft bete kend voor zo'n zestig mensen. Het is nu aan Rijkswaterstaat om aan de hand van het methodenboek nor men vast te stellen die de zee weers tand zullen kunnen geven tegen vervuiling. Overigens bevat het boek nog slechts een voorlopig mi lieutoetsingssysteem. Het onder zoek dat is ingezet zal worden voortgezet en nader verfijnd. Die nadere verfijning, zo maakte ir. C. van den Burgt van de directie van Rijkswaterstaat gisteren bij de aanbieding van het boek duidelijk, zal een beleid moeten opleveren om nationaal en internationaal de ver ontreiniging van de Noordzee te gen te gaan. ,,De metingen die nu zijn gedaan moeten worden uitge breid bijvoorbeeld via verontreini ging van mosselen. We kunnen dan onder meer kijken of door dumping in de zee terecht gekomen stoffen kankerverwekkend zijn", aldus de heer Van den Burgt. De heer Hueck voegde daaraan toe dat alle in de zee levende organis men bij het onderzoek in oge nschouw zijn en nog zullen worden genomen. „De vervuiling van de zee is niet alleen een bedreiging voor de mens maar voor de gehele opbouw van de leefgemeenschap onder water", aldus de bioloog. Aan de hand ven het methoden- boek en de studie die nog gaat vol gen, kan de Nederlandse overheid criteria vaststellen ten aanzien van het lozingsbeleid voor de Noord zee. Na het verontreinigingsvoor- val met het schip de Stella Maris is het in 1972 wel gekomen tot de „Conventie van Oslo" - waarin lo zingen en dumpingen van schade lijke stoffen zijn gereglementeerd - maar die regels moesten worden geconcretiseerd. Dat die laatste activiteit niet voor niets wordt gepleegd, blijkt wel uit het grofmazige overzicht dat tij dens de bijeenkomst van gisteren in het TNO-gebouw word gegeven van wat er zoal aan vuiligheid in de Noordzee verdwijnt. Hoewel men meedeelde in Nederland het illigale Bioloog dr. H. J. Hueck dumpwerk goed in de hand te heb ben, gaat er een vrij grote hoeveel heid zure afvalstoffen via vergun ningen het water in. Bij andere dan zure stoffen is de hoeveelheid kleiner en er is één kwestie in be handeling bij de overheid van lo zing van een stof die op de zogena amde internationale zwarte lijst van zware afvalstoffen staat (een chloorachtig product). Daarbij werd dan nog aangetekend dat on bekend is hoeveel afval er via Bel gië - een land met minder stringe nte bepalingen als Nederland - toch nog in de Noordzee terecht komt. Niet zonder enige vaderlandse trots vertelde de heer Van den Burgt tot slot nog, dat er alom internationale bewondering bestaat voor het TNO-onderzoek en de resultaten daarvan. „Die worden al door di verse andere landen dankbaar ge bruikt", aldus de ingenieur, die in het midden liet op welke termijn zijn methodenboek een praktisch beleid zal gaan opleveren. Een be leid dat met name ook van belang zal zijn voor de visstand in de Noordzee, aldus de bioloog Hueck. Financieele Dagblad niet verschenen AMSTERDAM (ANP) - Het Fian- cieel eDagblad is gisteren niet ge drukt en vandaag niet verschenen. Dit houdt verband met de benoe ming van de heer Ten Brink, alge meen directeur van Bonaventura (uitgeefster van Elsevier), die door de algemeen directeur van Hendrik Sijthoffs financiël bladen (uitge efster van het Financieele Dagblad) per 1 september in de leiding van dit bedrijf is opgenomen. Hij nam gistermiddag in het gebouw van Elsevier te Amsterdam afscheid van Bonaventura. „Wij geloven, dat we met Ten Brink het paard van Troje binnenhalen", aldus een zegsman van de redactie van het Financieele Dagblad. „Hij blijft namelijk adviseur van Els evier, en die onderneming wenst al jarenlang het Financieele Dagblad in te lijven". Directeur Sijthoff zelf was voor commentaar onbereikbaar. Zijn zoon, directie-secretaris van het bedrijf, zei, dat het personeel niet officieel gemeld had te zullen sta ken. De redactie zelf wilde daar evenmin uitsluitsel over geven. Directeur Sijthoff ging volgens een zegsman van de redactie eind maart 'tegen alle afspraken over de te vol gen benoemingsprocedure in' over tot aanstelling van Ten Brinkm DEN HAAG (SP) - Informateur Veringa heeft de eerste stappen gezet om de vastgelopen onderhandelingen tus sen PvdA, CDA en D'66 over abortus uit het slop te halen. Vandaag heeft hij de drie fractieleiders Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) een aantal voorstellen en suggesties voorgelegd om uit de problemen te komen. Voor een "nationaal kabinet" van PvdA, CDA, WD en D'66 - zoals bepleit door WD-aanvoerder Wie gel - voelt Kruisinga niets. In de afgelopen jaren heeft de CHU- leider daar zelf herhaaldelijk op aangedrongen. Op die manier wilde hij de scherpe polarisatie tussen PvdA en WD verminderen. Krui singa: "Het feit is dat de tegenstel ling tussen liberalen en socialisten thans sterker aangescherpt is dan zij vier jaar geleden was. Om die reden moet een nationaal kabinet thans niet tot de echte reële moge lijkheden wordqn gerekend." Maar er kan volgens hem een tijd komen - als alle andere mogelijkheden zijn beproefd en onmogelijk zijn be vonden - dat een nationaal kabinet gewenst is. Gistermiddag heeft informateur Veringa koningin Juliana op Huis ten Bosch op de hoogte gebracht van de laatste ontwikkelingen in de formatie. SCHEVENINGEN - Op de middag van de 31ste augustus, de geboortedag van koningin Wilhelmina, heeft koningin Juliana aan de villa Nieuwe Parklaan 110 te Scheveningen een gevelsteen onthuldDeze steen herinnert eraan dat haar moeder daar van september 1945 tot april 1946 heeft gewoond en gewerkt. Zij wilde na de bevrijding niet direct haar intrek in paleis Noordeinde nemen, omdat zij deze grote ruimte een te schrijnende tegenstelling achtte met het getroffen vaderland en ook vreesde zij dat de wijd.se paleisomgeving de vertrouwelijke verhouding met haar medewerkers teniet zou doen. Op de foto: koningin Juliana bij het verlaten van het huis met aan weerszijden leden van het Schevenings vrouwenkoor. ADVERTENTIE Veringa heeft vanmorgen met de drie fractievoorzitters afzonderlijk gesproken. Vanmiddag zijn ze ge drieën bij hem geweest voor "een gezamenlijke gedachtenwisseling over de voorlopige uitkomst van zijn beraad". In de fractievergaderingen van PvdA en CDA komen de voorstel len van de informateur vanavond aan de orde. Dr. R. J. H. Kruisinga - één van de voormannen van het CDA - vindt het "in het belang van het land" noodzakelijk dat Veringa er zo snel mogelijk in slaagt de breuk over abortus te lijmen. Aan een tweede kabinet-Den Uyl van PvdA, CDA en D'66 geeft hij verreweg de voor keur boven een progressief of christen-democratisch minder heidskabinet. "Beide minder heidskabinetten achten wij geen goede zaak", zo schrijft Kruisinga in het CHU-blad De Nederlander. Maar een CDA- minderheidskabinet is - als het toch niet lukt een akkoord over ab ortus te sluiten - "het minste van de twee kwaden", meent de ex-CHU- fractievoorzitter. Een links min derheidskabinet vindt hij "uiterst ongewenst". DEN HAAG (SP) - Om volstrekt onduidelijke redenen heeft het selectieteam van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwik keling en ruimtevaart dinsdag nagelaten te melden dat een van de kandidaten die gesolliciteerd hebben naar een ruimtereis met het Europees-Amerikaanse Spa celab om medische redenen was afgekeurd. De namen van de zes aspirant astronauten werden 's middags rond twee uur bekendgemaakt. Enkele uren daarvoor wist men reeds dat een van die kandidaten zou afvallen. Het is de in Delft wonende fysicus Christiaan Steenbergen (28). Ook hij hoorde pas later op de dag dat hij afge keurd was. Dat was na de pers conferentie die door het Neder lands Instituut voor Vliegtui gontwikkeling en Ruimtevaart was belegd in het Haagse pers centrum Nieuwspoort. Chris tiaan werd toen door de arts W. P. H. Hoogenboom, lid van de selec tiecommissie, op de hoogte ge steld. De thans in Spanje verblijvende Hagenaar Oldenhof (25), die als reserve was ingedeeld bij het zes tal, neemt nu definitief de plaats van de Delftenaar in. Volgens F. L. Flinterman, woord voerder van het instituut is een herkeuring niet mogelijk. De oorzaak dat eten en ander zo laat bekend werd wijdt hij aan de computer van het St. Antonius- ziekenhuis in Utrecht. Daar wer den de kandidaten vorige week medisch onderzocht in verband met de hart- en longfuncties. De gegevens van deze onderzoeken verdwenen in de computer, doch door een technische storing kwamen ze er niet meer uit. Pas dinsdagmiddag rond twaalf uur was de storing opgeheven. De woordvoerder is van mening dat het "afkeuringsnieuws" niet voor aanvang van de persconferentie of tijdens deze bijeenkomst moest worden bekendgemaakt. "Het gehele selectieteam heeft besloten om pas na afloop aan de kandidaat het nieuws mee te de len. We konden ook niet anders, want alles was al geregeld, 's Morgens waren er opnamen ge maakt voor het tv-journaal en in de middaguren hadden de zes kandidaten al geposeerd voor de verzamelde fotografen", aldus Flinterman. Nu is zelfjam maken doodeenvoudig Met: van Gilse geleisuiker maakt u in'n mum gezonde en overheerlijke jam Lukt iedereen altijd. Zelfjam maken is nu veel eenvoudiger want met van Gilse geleisuiker hoeft u slechts vier minuten te koken.Daardoor blijven vitamines en smaak veel en veel beter bewaard. De bereiding is simpel: één deel vruchten en één deel van Gilse geleisuiker, even roeren, even koken en u heeft gegarandeerd de meest verrukkelijke jam. 't Lukt iedereen altijd. Op het kilopak vindt u recept-ideeën en u kunt ook 't uitgebreide recepten-boekje aanvragen door f 1,65 over te maken op^- postrekening 1101939 t.n.v. van Gilse, Roosendaal. /ff/* alweer zo'n opmerkelijk Suiker Unie produkt yy Dubbele vlees keuring verdwijnt DEN 'HAAG (SP) - De dubbele vleeskeuring verdwijnt. De Tweede Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met het voor stel van minister Van der Stee (Landbouw) om de "nadere" - de tweede - vleeskeuring af te schaffen. Dit is mogelijk ge worden door de sterk verbe terde methoden van bewaring en vervoer. Op voorstel van het WD- kamerlid Tuijnman drong de Kamer er bij de regering op aan om de tarieven voor de zelfs- lachtende slagers zo vast te stel len dat zij de concurrentiestrijd met de grotere slachtbedrijven niet bij voorbaat verliezen. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer stemt in met strengere be palingen voor het cadeaustelsel, het in de detailhandel aanbieden van geschenken. Dit is gisteren ge bleken tijdens het Kamerdebat over het desbetreffende regerings voorstel. De nieuwe bepalingen zijn noodza kelijk niet alleen met het oog op or delijke mededinging. Het is in het belang van zowel de consument als van de detailhandelaar dat het ca deaustelsel doorzichtiger wordt, aldus staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken bij de verdediging van het voorstel. In het nieuwe stelsel krijgt de con sument een beter inzicht in de waarde van het cadeau. De inkoop prijs van het geschenk mag slechts vier procent zijn van de totale ver- Huisartsen Er zijn in het verleden al meer con flicten aan de orde geweest tus sen huisartsen en ziekenfondsen. Nu is het criterium, dat de zieken fondsen niet op de eisen van de huisartsen, om de bijdrage voor de pensioenpremie te verhogen, willen ingaan, althans in be perkte mate. De ziekenfondsen hebben al eens eerder aan de huisartsen voorge steld in loondienst te treden van de ziekenfondsen, uiteraard met alle sociale voorzieningen daar aan verbonden, welke een loondienst-verhouding met zich meebrengt. Neen, zeggen de huisartsen, wij wil len niet in loondienst, wij willen onze vrije beroep houden en der halve zelfstandigen blijven. Dit is overigens hun goed recht, maar dan moeten gze ook de conse quenties hiervan aanvaarden. Hebben zij er al eens bij stilgestaan, dat er ook nog een groot percen tage andere zelfstandigen zijn, die voor eigen rekening een zaak, een bedrijf of een beroep uitoefe nen, die voor hun pensioen zelf moeten zorgen? Van welke instantie krijgen zij een bijdrage, overeenkomstig hun aantal cliënten in de door hen te betalen pernsioenverzekering? Op de keper beschouwd is zulks dan maar, een hoogst kwalijke discriminerende zaak tegenover genoemde zelfstandigen! Per slot van rekening moeten de werknemers ook hun bijdrage storten in het pensioenfonds van het bedrijf, waarin zij werken. En uiteindelijk wordt aan het eind van de rit een vastgesteld percen tage van hun AOW in mindering gebracht op hun pensióen. Bij ambtenaren is dit percentage zelfs 2 procent per dienstjaar. Wat laatstgenoemd percentrage be treft zouden de vakorganisaties nog eens moeten appelleren bij de betrokken minister, teneinde dit percentage terug te brengen tot l'/a of l3/i procent. Vakbonds bestuurders, neemt u hier goede nota van! Wat de omvang van het werk van een huisarts betreft het volgende. Ik wil er niets van af doen, dat de "24 uurs bereikbaarheid" een voldongen feit is. Grote verant woordelijkheid t.o.v. hun werk ligt echt niet alleen op het vlak van de H.H. medici. Daar zijn tal rijke beroepen en functies, die een grote verantwoordelijkheid met zich meebrengen. Indien de klacht gaat over weinig vrije tijd, dan moeten de huisart sen, die 4000 of meer patiënten (verzekerden) op hun naam heb ben staan (dit hebben zij zelf ge wild) dit aantal eens drastisch te rugbrengen tot 2500, zoals, naar ik meen, als maximum voor een huisarts is gesteld. Het gevolg: dan geen overvolle wachtkamers meer met plm. 80 patiënten per dag, die nauwelijks door hun huisarts kunnen worden aange hoord en op geen (alweer) "ver antwoorde" wijze kunnen wor den geholpen. Als zij dit maximum aantal verze kerden aanvaarden, dan nog ligt hun inkomen, dat uitsluitend van de ziekenfondsen komt, boven de ton (bruto) per jaar. Inkomsten van patiënten die particulier be handeld worden en uit controle voor bedrijfsverenigingen e.d. zijn hier dus niet bij inbegrepen. Omtrent de vergoeding c.q. hono rarium blijkt er bij het publiek nogal enig misverstand te be staan. Het meent, dat het bedrag van het honorarium, dat toch in herent is aan het loonpeil, geldt voor een volledig gezin. Zo is het niet. Het honorarium wordt voor ieder tot het gezin behorend lid betaald, ergo voor een gezin van 4 personen, dus viermaal, onge acht of een gezinslid al dan niet behandeld wordt. Als verzekerden worden afgestoten bestaat dan een gevaar voor een tekort aan huisartsen? Zouden de jongeren, als ze afgestudeerd zijn niet een praktijk als huisarts wil len beginnen? Voor de verdeling van het aantal verzekerden over de huisartsen zou toch een mo dus gevonden kunnen worden, zonder dat de patiënt-verzekerde hier de dupe van zou worden! Als genoemd maximum gereali seerd werd, dan zou het mes aan twee kanten snijden. De huisarts krijgt dan een meer leefbaar be staan, terwijl de patiënt, door de minder overvolle wachtkamers, aan zijn trek c.q.. betere behande ling komt en voor de jongere af gestudeerden is er dan ook brood op de plank. Het dreigement te gaan staken als hun eisen t.a.v. een hogere bij drage in het pensioenfonds, niet worden ingewilligd (waarvan de verzekerde, die hier in geen enkel opzicht debet aan is, en natuur lijk weer het gelag moet betalen), zou een schande zijn niet alleen voor de natie maar nog meer voor de leden van de Landelijke Huis artsen Vereniging, de goedwil lende huisartsen niet te na ge sproken. A. Hollebeek (twintig jaar secretaris van het' voormalig Leids Onderling Zie kenfonds Burggra venlaan 196, Leiden koopwaarde van de goederen, waarvoor het verkregen kan wor den. En als er sprake is van bijbeta ling, dan geldt de vier procent ook voor het deel van het geschenk, waarvoor niet betaald wordt. De staatssecretaris noemde het van groot belang, dat in het nieuwe stelsel de verplichting voorkomt, dat de consument in plaats van een geschenk een alternatief geldbed rag krijgt aangeboden. "Dat alles zal duidelijk maken, om welk be drag het gaat bij het geschenk", al dus de staatssecretaris. De bewindsman maakte de Kamer duidelijk, dat de geldzegelsyste- men - "het geheim'e spaarpotje van de huisvrouw" - niet onder de nieuwe bepalingen zullen vallen. "Het gaat hier om kortingen en dan vaak van slechts één of twee pro cent", aldus staatssecretaris Haze kamp. Van socialistische zijde was de wens geuit, het nieuwe systeem ook van toepassing te verklaren op het geven van geschenken door le veranciers aan wederverkopers. Hiervoor voelde staatssecretaris Hazekamp niets. "Tussen leveran cier en wederverkoper bestaat een bepaalde relatie, wel- ke anders is dan die tussen detail list en consument. Leveranciers geven wederverkopers kortingen, kredieten, hulp bij het maken van «•eclame. In die relatie kan moeilijk worden ingegrepen", zei de ber windsman. ADVERTENTIE EUROPA RSEUBEL Met EUROPA MEUBELzit je altijd goed! Tissing Home Center Haagse Schouw, I vanWaay Heereweg 148-154, Lisse. I Voorschoterweg 45-47, Valkenburg Z.H. Dorpsstraat 70-74, Benthuizen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7