Pandbriefbiljetten noodzakelijk' 'Kabinet van PvdA en CDA Bezoek keerpunt in betrekkingen POOLSE BLUFT LIEVER HIER Geinige (rekt verklaring ten pnste van Menten in sssasïasaKtasas o Wesnand Utrecht Conflict over de alpha-hulp verscherpt zich Chileens centrum in Rotterdam Straaljager neergestort Vakantie attractie Mr. Burger: SSSKm Hypotheekbank nv DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - "Ik ga er van uit dat het een politieke noodzakelijkheid is dat er in Nederland een PvdA-CDA kabinet komt." „Wij hebben een onmogelijk indi vidualistisch kiesstelsel, maar er is zo gestroomlijnd, zo gediscipli neerd gestemd. Het is ongelooflijk. En nu geef je dit volk dat zich zo uit en zo de mogelijkheid van een de mocratie aangeeft, een klap in het gezicht door er een gammele zaak van te maken". Dit zei mr. J. Burger gisteravond in de actualiteitenru briek van de VARA. Mr. Burger is lid van de Raad van State en hij was ROTTERDAM (SP) - "De veer tienhonderd Chilenen in ons taal gebied zijn niet gekomen uit vrije wil, niet gekomen om ten onder te gaan in onze cultuur. In dit centrum vinden ze een gelegenheid om hun cultuur in stand te houden en te ontwikkelen". Woorden van bur- gemeester André van der Louw, gisteravond bij de opening van het Salvador Allende Centrum voor j Chileenste Volkscultuur in Rotter dam. Het centrum werd geopend door mevröuw Hortensia Bussi de i Allende, de weduwe van de in sep tember 1973 bij de fascistische staatsgreep om het leven gekomen Chileense president Salvador Al lende. In zijn redevoering verwelkomde de burgemeester mevrouw Allende als een "eenvoudige Latijns- Amerikaanse vrouw, met geen an dere bedoeling dan haar volk te ver tegenwoordigen". De weduwe zelf deed een oproep aan alle Europea- - nen tot een "Groot anti-fascistisch cultureel offensief' en wees daarbij ook op de eveneens gisteravond begonnen Chili-conferentie en op de activiteiten van het Institute for j the New Chili, beide in Rotterdam. Bij de opening sprak ook minister Jan Pronk van ontwikkelingssa menwerking, die het centrum na mens de Nederlandse regering alle succes toewenste. in 1955, 1956 en 1973 kabinetsfor mateur. Over de kansen van infor- matuer Veringa is mr. Burger ge matigd optimistisch. Ook voor een goede abortusrege ling ziet de heer Burger nog wel mogelijkheden. Vooral wat fractie voorzitter Van Thijn (PvdA) eerder op de avond had gezegd sprak de ex-formateur erg aan. Volgens Van Thijn moet er „kennelijk nog iets in de procedure-kwestie inzake de abortus worden ingebouwd." Dat noemde mr. Burger een „hele vitale opmerking". Als belangrijkste punt in de abortuskwestie stipt mr. Burger aan het zogenaamde con traseign. Met ander woorden het moment waarop het kabinet een initiatief-wetsontwerp uit de Tweede Kamer moet mede- ondertekenen. In elk geval vindt mr. Burger niet dat ex-formateur Den Uyl, te laat aan het abortusvraagstuk is begon nen. „Hij is er eerder te vroeg aan begonnen, maar hij kon niet langer. Wij leven ook verder met of zonder een abortusregeling maar we leven niet verder zonder een behoorlijk sociaal-economisch beleid. Ik ge loof dat Den Uyl - wat het resultaat van de kabinetsformatie ook mag worden - Nederland een grote dienst heeft bewezen door zo'n sociaal-economisch plan op tafel te leggen". DEN HAAG (ANP) - Een Phantom-straaljager van de Ame rikaanse luchtmacht op de vliegba sis Soesterberg is gistermiddag te gen één uur neergestort ten noor den van Terschelling. Het toestel had twee bemanningsleden aan boord, van wie wordt gevreesd dat ze het niet hebben overleefd. De bemanning van een vissersboot in de buurt zag het vliegtuig neer komen. Het vliegtuig vloog in een formatie met een andere Phantom en maakte een routinevlucht. aldus een woordvoerder van het Ameri kaanse squadron op Soesterberg. •k CADZAND (SPIANP) - De nóg steeds smeulende en ro kende Griekse tanker "Attican Unity"- vormt een extra attractie voor de vakantiegan gers in het Zeeuwse Cadzand, Gistereti zijn vier bergings vaartuigen begonnen het schip te lossen. Er werden onder meer vaten met diverse chemicaliën verwijderd. Het zal nog wel een week duren voordat de hele de klading van boord is gehaald. Inmiddels heeft de inspectie van de volksgezondheid en milieu hygiëne monsters genomen van het bluswater in de tanker. Als de monsters geen schadelijke stoffen bevatten wordt het wa ter in de Westerschelde gepompt. Als er wel schadelijke stoffen worden gevonden, zal het blus water in bakken worden afge voerd. Het bluswerk dat het weekeinde moest worden gestaakt in ver band met het slechte weer kon ook gisteren niet worden hervat. Men houdt alleen het dek onder de brandhaard nat. Den Uyl tot Spaanse premier Suarez: DEN HAAG (SP) - "Het eerste be zoek van een Spaanse regerings leider aan Nederland is uiteraard een belangrijke gebeurtenis, een mijlpaal of zelfs een keerpunt in de betrekkingen tussen onze beide landen". Met die woorden verwelkomde minister-president Den 'Uyl zijn Spaanse collega Adolf Suarez. Den Uyl herinnerde eraan dat Ne derland eind 1975 fel had gepro testeerd tegen de executie van vijfBasken. Kort daarna overleed Franco en begon voorzichtig de demoralisering. "Onze vreugde is des te oprechter, omdat Spanje nu overtuigend op weg is naar de democratie", aldus Den Uyl. Premier Suarez begon gisteren in Nederland zijn reis langs een aan tal Europese hoofdsteden. Daar bepleit hij Spanje's toelating tot de EG. Vorige maand heeft Spanje officieel verzocht om lid te worden. Het kan nog wel tien jaar duren voordat Spanje aan alle economische voorwaarden heeft voldaan. Ook Portugal en Griekenland hebben een aan vraag ingediend. "Iedereen in Spanje, alle politieke krachten willen integratie in de Gemeenschap. Spanje hoort nu eenmaal bij Europa", aldus pre mier Suarez. Hij merkte op dat volledige integratie "een lang proces" is. Frankrijk en Italië zijn in principe voorstander van uit breiding van de Negen met Span je, Portugal en Griekenland, maar vragen dat daarmee, de Franse en Spaanse boeren wor den benadeeld. De drie aspirant leden zijn grote exporteurs van groente en fruit. Premier Suarez heeft in Nederland niet Spanje's toelating tot de NAVO bepleit. "Daar is niet over gesproken", aldus Den Uyl. Hij beloofde dat Nederland de Euro pese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) zou vragen om vaart te zetten achter Spanje's aanvraag. Den Uyl zag voor Spanje in de EG een "brugfunc tie" weggelegd voor de betrek kingen met Latijns-Amerika. Zodra Nederland weereen regering heeft, zal de minister van Buiten landse Zaken een bezoek bren gen aan Spanje, zo kondigde Den Uyl aan. Hij herinnerde eraan dat er vergevorderde plannen be staan om voor een culturele over eenkomst en een vestigingsver drag met Spanje. Premier Suarez is vanmorgen naar Denemarken vertrokken. Daarna reist hij naar Parijs en Rome. HUIZEN (SP) - Toen Margareta Wieczorek (19) op 7 juli bij haar vrienden in Huizen (NH) arriveerde kwam ze voor vakantie. En, zo vond ze, daar was ze hard aan toe. Want in Lodz, de Poolse stad waar zij woont en studeert, was het leven, voor haar althans, niet zo prettig. Met name op de universiteit ondervond zij moeilijkheden die naar haar oordeel allemaal terug te voeren waren op haar onwil om de strikte gedragsregels vor. de Poolse Com munistische Partij na te leven. Nu, ruim twee weken voordat haar toeristenvisum afloopt, heeft Mar gareta (Kosja in de huiselijke kring) de knoop doorgehakt: zij wil in Ne derland blijven om hier zonder al die problemen rustig haar.studie in de Engelse taal- en letterkunde te kunnen afmaken. Nogal nerveus (want het is natuurlijk een gewel dige stap voor zo'n meisje) somt ze haar motieven op: "Het ergste van alles is de invloed die de partij op •ons studenten probeert uit te oefe nen. Als je uit jezelf niet besluit om lid te worden van de Socialistische Studenten Unie, de massale over- koepelende organisatie van studer enden, krijg je vroeg of laat het "ad vies" om je alsnog als lid aan te melden. Doe je dat dan niet, en ik heb het niet gedaan, dan krijg je al lerlei problemen. Daar waarschuwt zo iemand die je dat advies geeft je ook rustig voor: denk ërom, dat lidmaatschap is no dig om je studie af te kunnen ma ken. Als je weigert op die chantage in te gaan kan het je vergaan zoals" mij het overkwam: dat een leraar die het hele jaar nog geen woord met je gewisseld heeft plotseling tegen je zegt ik geef je een onvol doende. Waarom dan, vroeg ik, u hebt mij nog nooit wat gevraagd, u kent mij niet eens. Jawel, maar je haar is te lang en je gaat met de verkeerde mensen om, je bevalt me gewoon niet, zegt zo'n man dan. En zo moet je eindeloos redeneren en nodeloos energie verspillen om die onvoldoende met een hoop ver toon van goede wil weer weg te werken. Daarbij komt nog, dat er in Polen beslist onvoldoende moge lijkheden zijn om behoorlijk te stu deren. Thuis heb ik een hokje van drie vierkante meter waar net een tafel in kan, maar een verzoek van mijn moeder om een nieuw huis ligt nu al negen jaar ergens op een bureau zonder dat er iets van komt. En het modern handboek raadplegen, dan Margareta Wieczorek lesmateriaal op de universiteit helemaal om te huilen. Wil je voor een bepaald examen een of ander i het raadzaam om al om een uurtje of zes in de morgen in de rij te gaan staan voor de universiteitsbibliot heek. Want op honderd studenten zijn er maar een stuk of acht exem plaren van die boeken in voorraad. Dit soort zaken bevordert al even min de onderlinge verstandhou ding van de studenten, de sfeer wordt erdoor verziekt. We hebben trouwens het afgelopen jaar ook in de politiek heel wat meegemaakt dat het studieklimaat ongunstig heeft beïnvloed. De de- cemberstakingen vanwege de prijsverhogingen, toen het in Ra- dom tot massale straatdemonstra ties van arbeiders kwam, hebben ook iets onder de studenten losge maakt. Ieder jaar hebben we in Krakau een voorjaarsfestival met dichters en muziek. Daar werd afgelopen mei een poli tieke meeting van gemaakt, de poli tie trad op en een student werd 's nachts op straat vermoord. Zoge naamd weet niemand door wie, maar iedereen zal je onder vier ogen zeggen dat hij denkt dat de Sluzba Bezpieczenstwa, de Poolse ge heime dienst, het gedaan heeft. Meer dan tienduizend miljonairs in Nederland DEN HAAG (ANP) - Nederland telde eind 1974 10.064 miljona irs, onder wie 195 mensen, die dan 10 miljoen bezitten, zo blijkt uit een overzicht van het C.B.S. Voorts waren er 21.304 Nederlanders met een vermo gen tussen het half miljoen en het miljoen. In totaal waren er drie jaar gele den 324.470 vermogenden (met een vermogen van 100.000 gul den of meer) met een een geza menlijk kapitaal van 96,8 mil jard gulden. In 1971, het jaar dat het C.B.S. ter vergelijking op geeft, waren er 263.732 vermo genden met in totaal 75,9 mil jard gulden vermogen' Toen Waren er 8.308 miljonairs, waarbij 151 mensen met een vermogen van 10 miljoên of Men vindt de vermogenden hoofdzakelijk onder de zelf standigen (in 1974: 139.189) en onder de mensen zonder beroep en de gepensioneerden, die het C.B.S. tot één groep rekent (112.891). Verder zijn er 40.426 werknemers met een vermogen en 31.958 „directeuren". Zaakwaarnemer In zijn eerste verklaring dit jaar had Stieglitz gezegd, dat Men ten bij hem in Lemberg was geweest in burger. Menten was toen, na de inval van de Duitsers in juni 1941 in het door de Russen bezette deel van Polen, tot zaakwaarne mer voor antiekzaken benoemd, ook voor die van Stieglitz. In zijn laatste verklaring in maart had Stieglitz gezegd, dat hij van Menten een paar keer tweedui zend dollar en enkele schilderijen had ontvangen. De verklaring overMenten's hulp om om aan de Gestapo te ontkomen had hij niet ingetrokken. Mentens raadsman mr. Van Heij- ningen merkte op dat Stieglitz kennelijk geschrokken is van de golf van publiciteit. „De man zijn geheugen is minder", aldus de advocaat. „Het is niets anders dan proberen stemming te ma ken. Hij heeft aan Menten heel veel te danken", zo meende mr. Van Heijningen. Officier van justitie, mr. Habermehl merkte op dat in de laatste ver klaring van Stieglitz zeven tegen strijdigheden zaten. Herkend Bij de door de president voorgele zen getuigenverklaringen waren verklaringen van leden van de Oekrainse hulppolitie die bij de executie in Podhorodce aanwe zig zijn geweest. In één der twee Duitse officieren die in het dorp waren verschenen en de execu tie, tezamen met een soldaat, uit voerden, was de voormalige lan deigenaar Menten herkend. In een verklaring over de executie in Urycz zei een getuige dat hij had gezien dat Menten daarbij een kind haf doodgeschoten dat de moeder op de grond had moe ten leggen. Tennis - De tennisspelende transsexueel Renée Richards treedt binnenkort in het huwelijk met de acteur Michael Backus. Af gelopen donderdag is de verloving van het paar al bekend gemaakt. Voetbal - In de tweede ronde van het toernooi om de Engelse voet balbeker heeft Bristol City Stoke City uitgeschakeld door "een 1-0 overwinning. AMSTERDAM (ANP) - Op de elfde dag van het proces tegen Pieter Menten heeft de president van de bijzondere strafkamer van de rechtbank Amsterdam, mr. J. A. Schroeder, gisteren een aantal getuigenverklaringen voorgele zen van onder meer leden van de Oekrainse hulppolitie in Podho rodce. Hun verklaringen hadden betrekking op de executie aldaar op 7 juli 1941. Voorts citeerde hij uit vijf verklaringen van de in Tel Aviv wonende joodse antiquair Joseph Stieglitz, die een kroon getuige a decharge is geweest in het na de oorlog tegen Menten gevoerde proces voor het bijzon der gerechtshof in Amsterdam. UTRECHT (ANP) - Het conflict tussen de centrale raad voor de ge zinsverzorging in Utrecht en staatssecretaris Meijer (CRM) over de invoering van de zogenaamde Alpha-hulp in ons land lijkt voorlo pig nog niet te zijn opgelost. De centrale raad heeft de instellingen voor gezinsverzorging in Neder land geadviseerd, af te zien van in voering van de alpha-hulp. Dit on danks een mededeling, vorige week, van de bewindsman, dat hij vasthoudt aan zijn plan om de rechtspositie van de alpha-hulp te verbeteren. Zoals bekend bereikten de centrale raad en de staatssecretaris begin dit jaar overeenstemming over het la ten werken van vrijwilligsters in de gezinsverzorging (alpha-helpsters), voor wie onder meer geen sociale lasten behoefden te worden betaald omdat ze rechtstreeks - en maar een paar dagen per week - in dienst zouden komen van de hulpvrage nde gezinnen. De instellingen voor gezinsverzorging zouden alleen bemiddelend optreden. Door dit systeem zou er aanzienlijk be spaard kunnen worden zonder dat dat ten koste zou gaan van de om vang van de hulpverlening in ons land. Problemen ontstonden er twee we ken geleden toen de staatssecreta ris meedeelde, dat hij het uurloon van de alpha-helpsters wilde kop pelen aan het minimumloon en dat er ook doorbetaald zou moeten worden tijdens bijvoorbeeld ziekte. De centrale raad reageerde veront waardigd. Immers - zo stelde men - de alpha-helpster wordt hierdoor bijna net zo duur als een traditio nele gezinshulp, zodat het argu ment voor invoering van de alpha- hulp, namelijk dat die goedkoper zou zijn, vervalt. Staatssecretaris Meijer heeft hier over gezegd, dat een alpha-hulp met een verbeterde rechtspositie nog altijd 40 procent goedkoper is per gewerkt uur. Een ander be zwaar van de centrale raad is, dat er van de bemiddelende rol van de in stellingen weinig meer overblijft. Bij ziekte moeten zij nu immers ook de administratie verzorgen waar door hun bemoeienis veel verder zal gaan dan bemiddelen. In een gisteren uitgegeven verkla ring zegt de centrale raad, nog steeds voor invoering van de alpha-hulp te zijn, maar dan vol gens hun oorspronkelijke uitgang spunt. De manier waarop Meijer deze hulp wil doorvoeren, vindt hij onverantwoord. Tegenspraak De president merkte op dat een goede toehoorder had gemerkt dat de laatste verklaring van Stieglitz van maart jongstleden in tegenspraak was met diens eer der afgelegde verklaringen (in 1947, '43 en '49). Stieglitz had in dertijd verklaard dat Menten in samenwerking met de sturm- bahnführer Kipa in juli 1942 zijn vlucht vanuit Lemberg naar Hongarije had voorbereid. In maart 1949 had Stieglitz ver klaard: „Dat ik nog in leven ben - hij was toen door de Gestapo ge arresteerd - heb ik te danken aan verdachte". In zijn eerste verkla ring van maart dit jaar had hij ge zegd dat Kipa op geen enkele manier bij zijn vlucht betrokken was geweest en Menten niet wist hoe hij was ontkomen naar Hon garije. In zijn laatste verklaring van 30 maart j.l. stond dat hetgeen hij in zijn eerste verklaring van de cember 1974 had gezegd, onjuist is geweest. Onder druk van de advocaten van Menten had hij de verklaring indertijd afgelegd. De advocaten hadden zijn verklarin gen toen gebruikt tegen het ver weer tegen het Poolse uitleverin gsverzoek van Menten. In coupures van 1.000,-of/ 10.000,-. <y\ Bffl/J 1/1 Hl H opklimmend van 5'/2% na twee jaar tot 8% w verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Leiden, Botermarkt 28/Hoek 't Gangetje, 071 -13 26 45

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7