Voorbereiding op bouw Stevenshof- polder gaat door Meer geld van gemeente voor tennisclubs Weer brand bij Krantz Stichting niet m commissie voor verkeer Teekens werkt aan woningbouw op plaats vroeger Olga-complex Stadsvernieuwing nummer éénmaar „Dierenasyl moet aan Besjeslaan blijven" Vrees voor overlast verkeer Gooimeerlaan Actief in vrije DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 LEIDEN PAGINA 5 LEIDEN - De Leidse raad is gisteravond akkoord gegaan met de voorbereiding van plannen voor een eventuele be bouwing van de Stevenshofjespolder. Alleen het PSP- raadslid Hilda Passchier stemde tegen. Of ook werkelijk in de Stevenshofjespolder gebouwd zal worden over enkele jaren, hangt af van de mogelijkheden, die er zijn om in de binnenstad te bouwen op "open plekken" en bij de afron ding van reeds bestaande wijken. Aan deze "stadsvernieuwing" zal de hoogste prioriteit worden toe gekend, maar omdat nu nog niet valt te overzien welke problemen rijzen bij het bouwen op open plek ken wordt de Stevenshofjespolder in reserve gehouden. Hoewel de Leidse raad dus vrij eensgezind bleek, sluimerden direct onder de oppervlakte duidelijk enige tegen stellingen. Zo bleek uit de betogen van de di verse fractiewoordvoerders een duidelijk verschil in opvatting over de haalbaarheid van "groen hou den" van de Stevenshofjespolder. Bij CDA-woord voerder Ham was bijvoorbeeld een duidelijke reserve te beluisteren. Hij twijfelde er sterk aan of het college die aantallen wo ningen in de binnenstad en be staande wijken zou kunnen bou wen, die men van plan is. LEIDEN - Het gemeentelijk kre diet voor vernieuwing resp. verbe tering van de kleedgelegenheden op de tennisparken Roomburg, Leidse Hout en Unicum zal waar schijnlijk 175.000 gulden hoger uit vallen dan werd verwacht. De ge meenteraad wordt nu gevraagd 445.000 gulden beschikbaar te stel len. De verhoging zou moeten worden gedekt uit de post voor een op knapbeurt van de zolder in het pand Pieterskerkgracht 9. Dit pand zal te zijner tijd met het pand Pie terskerkgracht 11 worden geres taureerd, zo blijkt uit het voorstel van B en W, zodat de investering voor de opknapbeurt kan komen te vervallen. Met de verhoging van het gemee ntelijk krediet komen B en W te gemoet aan de financiële positie van de tennisverenigingen, die van de totale kosten (inclusief Meren- wijk f 515.000) zelf 175.000 gulden voor hun rekening zouden nemen. De gemeente zou dan 340.000 gul den betalen. Van dit bedrag was al 70.000 gulden beschikbaar gesteld voor de Merenwijk. Recentelijk hebben de verenigin gen echter een vrij grote financiële tegenvaller moeten incasseren. De vernieuwing van de kantine accommodatie van Merenwijk, Roomburg en Unicum, die de ver eniging zelf zullen bekostigen, blijkt bij nader inzien namelijk geen 538.000 gulden maar 750.000 gulden te gaan kosten. Voor de ver enigingen was dat aanleiding de gemeente te vragen of het niet mo gelijk was alle kosten van de kleed gelegenheid voor haar rekening te De oud-wethouder Ham wees erop dat de grenswijziging waardoor de Stevenshofjespolder in juli 1966 Leids grondgebied werd, destijds is doorgevoerd om Leiden de moge lijkheid te geven voldoende wo ningen te bouwen. "Bovendien is de grens zo gekozen dat er nog een bufferzone tussen Leiden en Den Haag blijft bestaan". Het vorig jaar gesloten akkoord tussen PvdA, PPR en D'66 over de Stevenshof houdt volgens Ham in, dat niet voor 1983 de eerste wonin gen in deze polder kunnen worden opgeleverd. Wat betreft de plei dooien van onder de werkgroep mi lieubeheer om te bouwen in grotere dichtheden, wees hij erop, dat de voorstanders daarvan geen reke ning houden met de al bestaande hoge dichtheden in de binnenstad. "Door stadsvernieuwing zullen flinke woningverliezen optreden", waarschuwde Ham. WD-fractieleider Elzenga vreesde een gat in de Leidse woningbouw- produktie wanneer nu de voorbe reiding van Stevenshof niet ter hand zou worden genomen. "Wan neer wij niet zorgen voor een plan dan bestaat de kans dat er op de Haagse tekentafels lijnen worden gezet", aldus Elzenga. Wethouder Waal was voor dat laatste niet erg bevreesd, wijzend op het nogal te rughoudende standpunt dat Gede puteerde Staten over de Stevens hof hebben ingenomen. Ook SGP/GPV-raadslid Van der Meij was bang voor een breuk in de continuïteit in de Leidse woning bouw wanneer de polder onbe bouwd gelaten zou worden. "Dat offer is ons te groot", aldus Van der Meij, die ervoor pleitte in de Ste venshof "geen acht tot tien verdie pingen hoge stress-fabrieken te bouwen". Felle kritiek op het PvdA-PPR- D'66-akkoord over Stevenshof kwam er van PSP-kant. "De PPR heeft toen duidelijk het roer omge gooid en D'66-wethouder Ooster man heeft zijn erenaam "kampioen van het groen" verloochend", vond Hilda Passchier. "Bouwen in de Stevenshof doet afbreuk aan een nationaal landschapspark tussen Den Haag en Leiden". Pvd A-woord voerder Duivesteijn zei dat bij de leniging van de wo ningnood in Leiden de hoogste prioriteit gegeven moet worden aan het opvullen van open plekken en de afbouw van bestaande wijken en daarna aan nieuwbouw in de Ste venshof. Ook Beiien (PPR/D'66) was van mening dat de polder al leen bebouwd zou mogen worden wanneer duidelijk blijkt dat het noodzakelijk is. Een door hem in gediend voorstel waarin vastgelegd is dat geen financiële verplichtin gen mogen worden aangegaan, al vorens de raad tot bebouwing van de Stevenshof heeft besloten, werd met algemene stemmen aanvaard. Polderpeil Volgens wethouder Waal zal de toekomst moeten leren of de tijd- planning die is gemaakt (900 wo ningen per jaar in de eerstkomende jaren en 600 per jaar in de jaren tachtig) juist is. Hij wees erop dat de afgelopen jaren verschillende nieuwe mogelijkheden zijn ont staan waarmee geen rekening was gehouden. Als voorbeelden noemde Waal woningbouw in Boekhorst en Koppelstein en de bouwmogelijkheden in de Leeu wenhoek (gebieden in het Mors- kwartier). Met partijgenoot Duives teijn was hij van oordeel dat bij het ontwikkelen van een bestem mingsplan voor Stevenshof een uitspraak gedaan moet worden of het polderpeil wordt verlaagd of dat het gebied met zand wordt op gespoten. "Niet ondenkbaar is het", aldus wethouder Waal, "dat met de even tuele bouw in de Stevenshof een zodanig kritische grens wordt be reikt, dat er ingrijpende recon structies van het Leidse wegennet noodzakelijk zullen zijn. In dat ge val zou het zinvol zijn te bekijken of deze wijk zich voor een deel niet beter zou kunnen oriënteren op bijvoorbeeld Voorschoten". Tenslotte aanvaardde de raad met algemene stemmen een motie van Duivesteijn, dat tegelijk met het beschikbaar stellen van een krediet voor het bouwrijp maken van de Stevenshof een nota gevoegd zal moeten worden waaruit blijkt dat woningbouw in de Stevenshof noodzakelijk is. Een voorstel van Hilda Passchier (PSP) om dat al te doen bij het maken van een globaal bestemmingsplan haalde de ein dstreep niet. Ze kregen alleen de steun van PPR en CDA (10 voor, 21 tegen). LEIDEN - Een poging van het CDA om in de gemeentelijke verkeerscommissie naast een vertegenwoordiger van de Ka mer van Koophandel en Fa brieken ook nog een vertegen woordiger van de Stichting Leidse Binnenstad te benoe men haalde gisteravond in de Leidse raad de eindstreep niet. Een voorstel daartoe van CDA- er Van Zijp werd met 18 tegen 12 stemmèn verworpen. Steun was er behalve van zijn eigen partij van VVD en SGP/GPV. Van Zijp betoogde dat het eco nomische leven in Leiden steeds meer nadelen begint te ondervinden van verkeers maatregelen die er worden ge troffen. Eën vertegenwoordiger die de economische belangen behartigt in de verkeerscom missie vond hij wat aan de ma gere kant. Van zijn aanvanke lijke plan om als extra lid een vertegenwoordiger van het Leids City Centrum aan te wijzen had Van Zijp afgezien. e "Gezien de kritiek van PvdA- kant op het LCC en de verhou dingen in de Leidse raad is dat duidelijk geen haalbare kaart,"aldus Van Zijp Meer kans van slagen vermoedde hij voor een vertegenwoordiger van de Stichting Leidse Bin nenstad, omdat daarover zowel door wethouder Waal als PvdA-fractieleider Meijer WethouderWaal echter verzette zich tegen een verdere uitbrei ding van de verkeerscommis sie. "We hebben gestreefd naar beperking van het ledental en het zijn er toch nog twintig ge worden. Hij zei niet in te zien de economische be langen door twee man behar tigd zouden moeten worden. "Eën vertegenwoordiger vind ik voldoende, want elke ver keersmaatregel met economi sche consequenties komt ook nog eens ter sprake in de ge meentelijke commissie voor economische aangelegenhe den." Wel zei hij akkoord te willen gaan met een zodanige wijzi ging van de verordening, dat de vertegenwoordiger van de Ka mer van Koophandel gekozen zal worden in overleg met de Stichting Leidse Binnenstad. Een dergelijk amendement - ingediend door PvdA-raadslid Mentzij - werd later met alge mene stemmen aanvaard. Een voorstel van PPR/D'66 om de mogelijkheid te openen dat in de verkeerscommissie ook een scholier zitting neemt werd met ruime meerderheid ver worpen (4-26). LEIDEN - Een kleine binnenbrand heeft gistermiddag voor enkele duizenden guldens schade aange richt in het magazijn van Krantz aan de Oude Singel. Al eerder is op die plaats brand uitgebroken. De laatste maal was vorige week, toen net als gisteren opgeslagen kunst stoffen vlam hadden gevat. De brandweer was de brand in enkele minuten meester maar het nablus sen en onderzoek vergde nog enig tijd. De oorzaak van de brand giste ren is onbekend. Vrachtschip verliest scheepsschroef LEIDEN - Duikers van de brand weer hebben gistermiddag een scheepsschroef moeten opduiken in de Vliet die een daar afgemeerde boot verloren had. Het vrachtschip lag ter hoogte van de graansilo aan de Vlietweg waar geladen werd. Toen de schipper het vrachtschip wilde verhalen (verplaatsen) raakte de schroef los. Twee duikers van de brandweer hadden een uur werk om de honderd kilo zware schroef met behulp van enige touwen bo ven water te takelen. Het uit Rot terdam afkomstige schip zal voor reparatie naar een scheepswerf versleept worden. Zakennieuws Niet op nummer 8 in de Sint Aag tenstraat, zoals in deze rubriek ge meld, maar op nummer 28 is "Het Wijnvatje" gevestigd. Nummer 8 is nog altijd een garage- en automo bielbedrijf. De eigenaar daarvan is niet in wijn gegaan, zoals velen dachten. LEIDEN - Lekker druk, kon den de organisatoren zwemvierdaagse gisteravond constateren in de zwembaden De Zijl en De Vliet. De foto geeft een indruk van het bezoek aan De Vliet. Totaal kwamen zo'n 1600 mensen de vijfhonderd me ter zwemmenOmdat de zwem baden tot vrijdag beschikbaar zijn voor de vierdaagse kan men ook vanavond nog starten. Vanavond kan er gezwommen worden bij opwekkende orge lklanken (De Vliet) en muziek van de harmonie van Nieuwe Wetering (De Zijl). Gisteravond hadden de samenwerkende zwemverenigingen en de Sport stichting veel publiek weten te lokken met duikdemonstraties en een optreden van de majoret tes en muzikanten van Nieuw Leven. LEIDEN - De Pvd A-raadsleden mevrouw Koning en de heer Mentzij zijn verontrust over de verkeersdrukte die zal ontstaan in de wijken Leiden- Noord, Groenoord, de Oude Morsch en de binnenstad wanneer de Gooi meerlaan zal worden opengesteld. De Gooimeerlaan, wordt de tweede verbinding van de Merenwijk met de Willem de Zwijgerlaan naast de al bestaande IJsselmeerlaan. In een vijftal schriftelijke vragen aan het college van B en W informeren de raadsleden wanneer de openstelling van de Gooimeerlaan te verwachten is en of de verkeerslichtinstallatie op het kruispunt Willem de Zwijger laan-Gooimeerlaan dan geplaatst is en in werking is. Verder willen de raadsleden weten wanneer de verbinding tussen de Groenoordhal en de Gooimeerlaan gereed zal zijn. Mocht door de openstelling van de weg inderdaad een grotere verkeersd ruk ontstaan op de door de raadsleden genoemde delen van Leiden, dan verzoeken zij het college om maatregelen te nemen. Omdat de plannen de gemeente niet overschrijden, stellen B en W nu voor om het oor spronkelijke krediet (340.000 min 70.000 gulden voor de Merenwijk, is dus 270.000 gulden) te verhogen met 175.000 gulden. Dit met het oog op wat genoemd wordt "het hand haven van een gezonde verhouding tussen de gemeente als verhuurster en de tennisvereniging als gebruik- sters van de complexen". LEIDEN - In opdracht van de firma Teekens wordt momenteel een plan uitgewerkt voor woningbouw op het terrein van het voormalige Olga-complex. Het werk aan dit plan heeft een half jaar stilgelegen, maar is nu weer aangevat. Teekens heeft ooit het Olga- complex in bezit gekregen om er de nieuwe vleesfabriek te vestigen. Na heftig verzet van de wijk Groe noord tegen vestiging van een der gelijke fabriek week Teekens uit naar Zuid-West waar de voormalige Juweel-broodfabriek werd aange kocht en omgebouwd. Vrij kort daarna heeft Teekens het architec tenbureau Van Manen uit Noord- wijk opdracht gegeven voor het ter rein van 3500 vierkante meter een bouwplan te ontwerpen. Het eerste plan dat toen uit de bus kwam om vatte drie rijen huizen met schuine kappen rond een binnenpleintje. Die opzet bleek financieel niet haalbaar. Bij een tweede ontwerp dat toen gemaakt is bleef het plein tje of plantsoentje in het midden gehandhaafd. Aan de kant van de Leeuwenhoekstraat kwam er een tweede rij huizen bij. De indeling van de huizen en het uiterlijk ver anderde volkomen. In dit laatste plan is sprake van 51 appartementen voor onvolledige gezinnen. Zeventien woningen be vinden zich op de begane grond, de resterende woningen kunnen be reikt worden via galerijen. Het ge heel is drie verdiepingen hoog. Bij het ontwerpen van de woningen is uitgegaan van de normen die ge steld zijn voor woningen in de pre miesector. Over dit plan is overleg geweest met de gemeente. Ook de Leider- dorpse bouwer Noorlander is toen bij de ontwikkeling van de plannen betrokken. Vervolgens verdween het plan voor geruime tijd in de kast. Kortgeleden heeft Teekens echter de architect opdracht gegeven het ontwerp verder uit te werken. Van het Olga-complex is weinig meer over ondertussen. Alle ramen zijn ingegooid. Wat er aan en in het gebouw ook maar enigszins bruik baar was is er uitgesloopt. Het heeft in.de buurt nogal wrevel verwekt dat Teekens het complex er zo on gebruikt bij liet staan. LEIDEN - De Stichting Nieuw Leids Dierenasyl vreest voor grote problemen in Leiden wanneer de gemeenteraad straks zou besluiten dat de Besjeslaan zal moeten ver dwijnen. De mogelijkheid daartoe bestaat als de planologische ver kenningen voor Leiden-Oost in de raad aan de orde komen. In een brief van secretaris penningmeester Kloosterman van de stichting aan de Leidse raad wijst hij erop dat het asyl gelegen is middenin het gebied waarop het plan betrekking heeft. Het Nieuw Leids Dierenasyl beschikt daar over een zeer gunstig gelegen stuk grond van 0,8 hectare waarop de beheerderswoning, de verblijven voor honden en katten en enkele bedrijfsruimten staan. "De gebouwen zijn aan onderhoud toe, maar voldoen uitstekend. Uit breiding kan plaats hebben op de beschikbare eigen grond", zo schrijft de stichting. Als het diere nasyl zou moeten verdwijnen, moet Leidse kalender met stads gezichten 1902 LEIDEN - De Vereniging Oud- Leiden brengt begin oktober ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan een kalender uit met stadsgezich ten van rond 1902, het jaar waarin de vereniging werd opgericht. Sa mengesteld door Rudi Ekkart en Ingrid Moerman en in een oplage van duizend exemplaren is de ka lender voor de leden direkt bij het secretariaat verkrijgbaar en voor andere belangstellenden via de boekhandel. Gistermiddag konden de Leidse boekhandelaren tijdens een bij eenkomst de drukproeven van de kalender bekijken, een mogelijk heid die evenwel door niemand werd aangegrepen. Het bestuur heeft toch goede hoop dat de be langstelling van de boekhandel in oktober groter zal zijn. Bij voorin tekening zijn nu al 250 exemplaren verkocht, met name door bedrijven die de kalender als relatiegeschenk willen gebruiken. De kalender gaat voor leden vijf gulden kosten en voor andere geïnteresseerden f9,95. Straten voor verkeer dicht LEIDEN - Deze week begint de dienst gemeentewerken met het herbestraten van de Dijkstraat. De werkzaamheden zullen ongeveer drie weken duren, in welke periode de straat voor alle verkeer afgeslo ten zal zijn. In de loop van september wordt ook begonnen met het herbestraten van de Aarstraat en Amstelstraat. Voor beide straten gezamenlijk zal het werk zes weken in beslag ne men. Ook deze straten zijn dan voor alle verkeer gesloten. elders een nieuwe geschikte plaats worden gevonden. Daarop zullen dan nieuwe gebouwen moeten worden gesticht. Omdat het om een investeiing van tonnen gaat wijst de stichting de gemeente erop, dat men niet over dergelijke bedragen beschikt en dat men ook na een eventuele onteigening met in staat zal zijn om nieuwbouw te bekosti gen. "De geschetste ontwikkelingen vervullen ons met grote zorg", al dus de Stichting Nieuw Leids Die renasyl, die ervoor pleit een zoda nige beslissing te nemen dat het asyl aan de Besjeslaan gevestigd kan blijven. Eén van de onderdelen in het nieuwe programma van Troef, het vormingscentrum voor jong volwassenen is een cursus Ne derlands voor buitenlanders en dan met name voor Turken en Marokkanen. De staf van Troef heeft voor dit doel nog ruimte voor een aantal "lesgevers", mensen die in staat zijn om le zen en schrijven te geven. De lessen worden gegeven op don derdagavond tussen acht en tien uur, met ingang van 22 sep tember. Inlichtingen: Troef, Noordeinde 2a, telefoon 130494. Op vijf september begint Be jaardensociëteit Zuid-West aan een nieuw seizoen. Behalve de vaste soos-middagen (tussen kwart over twee en vijf uur) worden ook uitstapjes georga niseerd. Op 27 september bij voorbeeld is er een rondgang op kasteel Duivenvoorde, op acht november een excursie naar Heineken en voorts ook een voorsteling van films van Her man Kleibrink. Inlichtingen bij het secretariaat G. Kastein- straat 20, telefoon 13175. De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft het na jaarsprogramma opgesteld. Een groot aantal ochtend- en middagbijeenkomsten, excur sies en lezingen. Een greep uit het aanbod: een lezing van Har- riët Freezer, voorlichting over kastelen, Toet-Anch-Amon, astrologie, talen- en kookcur sussen, kreatief handwerk, volksdansen, gymnastiek, dis cussietechniek en politieke scholingscursussen. Voor in lichtingen; telefoon 134656 en 150710.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3