LEIDSCH DAGBLAD Tiel verlost van Verdugt c Groots welkom voor Tito in Peking FONDS VOOR FIETSPADEN UNIEKE HAAIEN - VEILING Felle botsingen in Portugees landbouwgeb ied (Demonstratie voor huis Oegstgeester Als overheid meewerkt: Krachtige aardbeving in China Van Egmond Breestraat Bontmode DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35332 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PEKING (AFP) - China heeft van ochtend president Tito van Joegos lavië een groots welkom bereid, toen deze in Peking aankwam voor een officieel bezoek van negen da gen. Tito arriveerde per vliegtuig uit Pjongjang, de hoofdstad van Noord-Korea. Op de luchthaven werd hij verwelkomd door partij voorzitter Hoea Koeo-feng, de vice-premiers en plaatsvervange nde partijvoorzitters Teng Hsiao- ping en Li Hsien-nien en de minis ter van Buitenlandse Zaken Hoeang Hoea. Langs de wegen die de stoet passeerde stonden tiendui zenden Chinezen. Het is de eerste maal dat de nu 85- jarige Joegoslavische staats- en partijleider China bezoekt. Hij is eerder de gast geweest van de Sovjet-Unie en Noord-Korea (zie ook pagina 13) SCHEVENINGEN - Op de vi- safslag in Scheveningen is voor zover bekend vanmorgen voor heKeerst in de geschie denis een grote partij haaien geveild. Volgens ingewijden komt het wel eens een enkele keer voor, dat een toevallig gevangen haai wordt aange boden, maar dit aanbod was uniek voor Scheveningen. De haaien zijn gevangen door Denen, die gisteravond met de kotter "Uncle Sam" de Sche- veningse haven binnen kwa men varen. De roofvissen zijn ?n bij Nederlandse onbruik geraakte methode gevangen: de zoge heten beugvisserij. Dit houdt in dat een grote lijn met haken en aas wordt uitgezet. Later komen de vissers dan terug om de vangst binnen te halen. Door de Denen'wordt dit sys teem nog veel gehanteerd. Er was vanmorgen veel be langstelling voor de haaien, met name van de zijde van de groothandel, die de vis vrijwel uitsluitend voor de export koopt. De grote exemplaren (zo'n 40 kilo) maakten prijzen van negentig gulden. De vin nen werden apart verkocht. DEN HAAG (SP) - De gemeente Tiel kan verlost worden van het chemisch bedrijf Verdugt. De moedermaatschappij "Internatio-Müller" is bereid het bedrijf samen te voegen met Aagrunol in Groningen. Maar dan moet de overheid wel 40 miljoen gulden aan steun op tafel leggen. Vertegenwoordigers van Internatio-Muller en van Akzo Pharma, waarbij Aagrunol is on dergebracht, hebben dit aan het ministerie van Economische Zaken laten weten. Beide bedrijven ma ken gewasbeschermingsmiddelen. Evenals Verdugt ligt Aagrunol dicht bij woonwijken en krijgt ook regelmatig klachten van omwo nenden. Om aan de verscherpte milieu-eisen te voldoen heeft men vele miljoenen nodig. Aanpassin gen kunnen echter niet gepaard gaan met uitbreiding van de be drijven, zoals de directies graag zouden zien. Aagrunol klopte als eerste bij de overheid aan met het verzoek om financiële steun. Na de opschud ding rond de ontsnapping van gif tige stoffen eind juli vorig jaar vroeg ook Verdugt om financiële hulp voor een verplaatsing van het EVORA, PORTUGAL (Reu ter/ANP) - Zeker 31 mensen zijn gewond, van wie twee ernstig, tijdens felle botsingen tussen linkse landarbeiders en veilig heidstroepen nabij Evora in de Alentejo. Het was de ernstigste explosie van geweld in de graan- gordel van Alentejo ten zuiden van de rivier de Taag sedert het Portugese parlement vorige maand de omstreden regerings voorstellen tot landhervorming De landhervorming was lange tijd een van de meest omstreden on derwerpen in de Portugese poli tiek. De nieuwe wet kwam in de plaats van de landhervorming die in de revolutionaire periode van 1975 was ingevoerd. Toen werd ruim een miljoen hectare, over wegend in de provincie Alentejb, genationaliseerd en verdeeld on der collectieve landbouwbe drijven. De nieuwe normen hou den in dat middelgrote bedrijven niet worden onteigend en dat van grootgrondbezitters niet al het land genaast zal worden. De communisten, die zich fel ver zetten tegen het terugdraaien van de nationalisaties, verweten de regering dat zij de grootgrondbe zitters in de Alentejo weer in het zadel hielp. De Alentejo, met een bevolking van overwegend arme landarbeiders, is vanouds een bolwerk van de communistische partij die zich grote invloed heeft verworven op de collectieve landbouwbedrijven. Gister avond ontstonden moeilijkheden toen ongeveer 400 arbeiders van een plaatselijke coöperatie zich Aanvankelijk regen In het algemeen veel bewolking en plaatselijk regen. Matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtemperaturen omstreeks 11 graden, maxima morgen ongeveer 21 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Het weer in ons land wordt bepaald door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van West Spanje naar De nemarken. Ter weerszijden van deze rug bevinden zich storingen die in Engeland en Duitsland voor veel bewolking en re gen zorgen. Bij ons blijft het echter over wegend droog en zonnig weer omdat deze systemen door de rug op een afstand worden gehoudenslechts in het oosten en zuidoosten dringt er van tijd tot tijd wat bewolking binnen. Het ziet er naar uit dat deze rug zich ook morgen in zoverre zal handhaven en het vrij zonnig zal blijven. Aangezien de onstabiliteit in de atmosfeer aan het toenemen is, kan er zich, voornamelijk in de middag,ook een lokale bui ontwikkelen. 31 AUGUSTUS Zon op: 6.50 uur, onder: 20.30 uur Maan op: 21.18 uur, onder: 9.47 uur 'Hoogwater te Katwijk om 5.34 en 17.58 uur, laagwater om 1.39 en 13.53 uur. verzetten tegen regeringsfunc tionarissen die trachtten illegaal bezet land over te nemen. Leden van de paramilitaire repu blikeinse garde verspreidden de arbeiders van wie sommigen zich voor een tractor hadden gegooid om een demarcatiegreppel te graven. Daarbij vielen 16 ge wonden. Daarop vertrok de re publikeinse garde, die een leider van de coöperatie meenam, aldus de staatsradio. Vroeg in de och tend kwamen ongeveer 600 ar beiders in het centrum van Evora bijeen die de vrijlating van de lei der eisten. Vrachtwagenladingen met oproerpolitie uit Lissabon rukten binnen om de bijeenge- stroomden te verspreiden. Daar bij vielen opnieuw gewonden. HONGKONG (AFP) - In het zuid westen van China heeft zich vanna cht een krachtige aardbeving voor gedaan, waarvan de kracht 6,3 was op de schaal van Richter. Dit heeft het meteorologisch instituut van Hongkong bekendgemaakt. Het epicentrum van de beving lag op 820 km ten noordwesten van Hongkong, zo werd er aan toege voegd. Het getroffen gebied ligt bij de grenzen van de provincies Sets- joean, Hoepeh, Hoenan en Kweits- jow. Setsjoean, de provincie met de meeste inwoners - circa 90 miljoen - werd een jaar geleden door twee zware aardbevingen getroffen. De schok van vannacht had veel minder kracht dan de beving die in juli van het vorig jaar de stad Tangs jan met de grond gelijkmaakte. Toen werd een kracht gemeten van 8,2 op de schaal van Richter. Het aantal doden zou minstens 750.000 zijn geweest, waardoor het de grootste ramp was in de moderne geschiedenis. Volgens een woordvoerder van het observatorium van Hongkong lag het epicentrum nu op ongeveer 380 km ten oosten van Tsjoengking, een tamelijk dunbevolkt gebied. Als de schok zich zeer dicht bij een grote plaats zou hebben voorge daan, zou er flink wat schade kun nen zijn. Een stad op 200 tot 300 km afstand zou echter slechts mini male schade lijden, aldus de woordvoerder in'Hongkong. (Van één onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - Pater Martin Koopman van de stichting Sti- rezo (Stichting Recht Zonder On derscheid) - die strijdt tegen het vrijgeven van abortus - is van morgen met een tiental aanhan gers in Oegstgeest begonnen aan een driedaagse demonstratie voor het huis van het Tweede- Kamerlid Elida Wessel-Tuinstra van D'66. Het kamerlid heeft pas nog gezegd voorstander te zijn van het toestaan van abortus zonder grenzen. Pater Koopman en zijn beweging komen op voor de rechten van het ongeboren kind. Koopman noemde abortus vanmorgen „misdadig en onuitstaanbaar" De uitlatingen van het kamerlid noemde hij een schaamteloze brutaliteit" „V/ij weten waarvoor we vechten daarom houden we dit soort de monstraties. We vechten niet te gen windmolens maar tegen Hitler-praktijken," aldus pater Koopman, die van plan is bij elke politicus die zich in positieve zin over de abortus uitlaat dergelijke demonstraties te houden. Mevrouw Wessel, die overigens bij het begin van de actie niet thuis was, zegt de protesten te betreu ren: ,/Het is zo zinloos. Acties als deze spitsen de tegenstelling al leen maar meer toe en helpen na uwelijks mee aan een vruchtbare discussie." Mevrouw Wessel veroordeelde het feit dat de actie voor haar privé-woning wordt gehouden. „Laat ze maar naar het Binnen hof komen. Daar werk ik. Mijn buren hoeven van dit soort zaken geen last te hebben," aldus me vrouw Wessel die liever met pater Koopman had willen discussië ren. "Men kan beter met elkaar praten hoewel ik niet geloof dat men elkaar in een dergelijke dis cussie kan overtuigen. Daarvoor liggen de standpunten te ver uit- DEN HAAG (SP) - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen een fonds stichten om zo vlotter en doelmatiger subsidies te kunnen verstrekken voor de aanleg van eenvoudige fietspaden door ge meenten en waterschappen. Het fonds zou moeten starten met een miljoen gulden. De subsidieregeling op dit terrein werkt nu twee jaar. De interesse bij gemeenten en waterschappen is zo groot, dat de jaarlijks voor dit doel uitgetrokken bedragen nog steeds te klein zijn gebleken. Dat geeft administratieve en begrotingstechnische problemen, die kun nen worden voorkomen door een fonds te stichten. Verder hebben Gedeputeerde Staten het plan om wegwijzers voor fietsers in de provincie sterk te verbeteren. Daartoe heeft het pro vin ciaal bestuur contacten gelegd met de ANWB en de Eerste Neder landse Wielrijders Bond. bedrijf. Het ministerie van econo mische zaken kwam toen met de suggestie te onderzoeken of de twee bedrijven samengevoegd konden worden. Akzo en Internatio zijn tot de con clusie gekomen dat een fusie tus sen de twee chemische dochteron dernemingen de enige manier is om een gezonde toekomst mogelijk te maken. De overheid zal dan echter over de brug moeten komen om de stichting van een volledig nieuwe fabriek, want daar zal het volgens een Akzo-woordvoerder wel op neer komen, mogelijk te maken. Het ministerie heeft het rapport plus de toelichting ontvangen en is de zaak nu aan het bestuderen. Waar het nieuwe bedrijf zal komen, onder de vleugels van welke moe dermaatschappij het zal werken en hoeveel mensen er een baan kun nen vinden is voorlopig nog niet verder uitgezocht. Eerst wacht men op een positief antwoord van de re gering. Bundeling van de twee bedrijven zal zo goed als zeker leiden tot een vermindering van het totale aantal werknemers. Bij Aagrunol werken 300 mensen; bij Verdugt ongeveer 160. Gezien de politiek van de over heid om investeringen in de noord elijke provincies sterk te stimule ren lijkt overplaatsing van Verdugt en Aagrunol naar een nieuw bedrijf in het Noorden voor de hand te lig gen. „Maar daarover is verder nog niet gesproken," aldus een woord voerder van Akzo Pharma. LAMAN SLAGBOORMACHINES bij test SVWO als beste uit de bus, zie consumentengids. Uit voorraad leverbaar. SS3IIÉ11I3S HUISMAN b.v. |uw_Fiat^eajër] Premier Vorster van Zuid- Afrika heeft zich op zijn zachtst uitgedrukt uiterst gereserveerd opgesteld tegenover de plannen voor Rhodesië, die David Owen en Andrew Young hem namens de regeringen in Londen en Washington voorlegden. Het gesprek tussen de diplomaten ver liep dan ook in een ijzige sfeer. PAGINA 13 "Artiesten zijn rechteloos in Hilversum" PAGINA 5 Burger vindt een kabinet van PvdA en CDA een noodzaak PAGINA 7 Happel neemt tegen IJsland geen risico's PAGINA 9 "Kerken moeten uit natio nale bastions" PAGINA 11 Verzet tegen inkrimping personeel universiteit PAGINA 18 S böntvööT gorterprijzen Breestraat 173, ^telefoon 071-123337, Leiden.^ Doodgewaande morgen terug SCHIPHOL (ANP) - De 16-jarige Henriëtte Blokland uit Vlaardin- gen, die bij een verkeersongeluk in Zwitserland ernstig gewond in een ziekenhuis te Bazel werd op genomen en daar abusievelijk met een Zwitsers meisje werd verwis seld, zal morgenmiddag in een apart vliegtuig naar Rotterdam worden overgebracht. Het aanvankelijk door ouders en vrienden doodgewaande meisje wordt 's middags om tien over een op Zestienhoven verwacht in een Corvette-zakenvliegtuig dat voor dit transport is gehuurd. DEN HAAG -Vier oud-KNIL militairen demonstreerden vanmorgen bij het gebouw van de Tweede Kamer om aandacht te vragen voor hun stich ting Eerherstel KNIL. Deze stichting beijvert zich voor betaling door de Nederlandse staat van achterstallige soldij gedurende de driejaar dat zij in Japanse gevangenschap verkeerden. imJ 4 weken lang het ^/LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren O Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v, heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironf. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1