Yorster loopt niet warm voor plannen Rhodesië NAAST HET NIEUWS Vooroverleg wellicht in Washington Tito hooggeacht in de Chinese volksrepubliek Gordon Liddy komt vrij Conferentie over woestijnen van start Ijzige sfeer in gesprekken met Owen en Young Moeilijkheden voor Britse vliegvelden worden weer groter DINSDAG 30 AUGUSTUS 1077 BUITENLAND PAGINA PRETORIA, ZUID-AFRIKA (UPI/Reuter) - Premier John Vorster van Zuid-Afrika had gisteren een onderhoud van bijna vier uur met de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen en de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Andrew Young, en maakte vervol gens ruimte voor nog een tweede, niet voorziene gesprek gisteravond. De Zuidafrikaanse premier Vorster (rechts) en zijn minister van buitenlandse zaken Roelof Botha naast hem) bij het begin van de besprekingen gisteren met de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen en de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young. Waarom tot een tweede onderhoud, ook met de Zuidafrikaanse minis ter van buitenlandse zaken Roelof Botha, besloten werd, laat zich slechts gissen. Over het verloop van het gesprek szijn geen mededelin gen gedaan. Owen zei na het eerste onderhoud van drie uur en drie kwartier tegen wachtende journalisten: "Wij heb ben helemaal geen mededelingen aan de pers te doen, uitgezonderd dat we vanmiddag om half zes (onze tijd) weer bij elkaar komen". De Britse minister en ambassadeur Young waren zondag in Zuid- Afrika aangekomen voor, naar de woorden van Owen, "ernstige" be sprekingen met premier Vorster, gericht op het verwerven van Zuid-Afrika's steun voor een "in ternationaal aanvaardbare rege ling" van het probleem Rhodesië. Details over het plan dat Owen en Young in die richting hebben, zijn niet openbaar gemaakt. IJzig Vorster en Young ontmoetten el kaar gisteren voor het eerst. Gezegd werd dat de sfeer tussen hen beiden toen het eerste gesprek een aan vang nam "ijzig" was. In tegenstel ling tot de leiders van de frontlijn- staten - Zambia, Tanzania, Mo zambique, Angola en Botswana - wil de Zuidafrikaanse premier dat enkele onderdelen van de Rhodesi- sche krijgsmacht de overgang naar zwart meerderheidsbewind over leven, om het vertrouwen te vergro ten van de 270.000 blanken in Rho desië omtrent hun toekomst. Vorster heeft Owen en Young en kele pikante vragen gesteld, zonder nochtans een duidely k antwoord te geven op het regeringsvoorstel. Het was de Zuidafrikaanse premier die het tweede gesprek op gisteravond voorstelde. Young en Owen zouden hiervan geen concrete resultaten verwachten, zo verluidde. Het be tekent dat ze door het eerste onder houd in de loop van gisteren niet zijn gesterkt. Onoverbrugbaar Smith wijst overdracht van de macht aan Nkomo en Moegabe af en wil zijn leger handhaven terwijl hy met gematigde nationalisten die in Rhodesië verblijven - Sithole en Moezorewa - tot een interne rege ling komt. "De kloof is welhaast onoverbrug baar", stelde een waarnemer vast. Zuid-Afrika speelt een belangrijke rol, daar het de militaire en econo mische bevoorradingsroutes van het door land ingesloten Rhodesië beheerst. Smith en Vorster vergaderden in het afgelopen weekeinde in Preto ria en berichten uit Salisbury spra ken er later over dat de Rhodesi- sche premier het gevoel had dat Zuid-Afrika achter hem stond. Vorster zou alleen reeds tegen het Brits-Amerikaanse plan zijn omdat hij zich verzet tegen de versprei ding van het marxisme in zwart Af rika en het Patriottische Front van Zimbabwe van Nkomo en Moegabe ziet als een communistische be dreiging voor Zuid-Afrika en de blanken in het zuiden van Afrika als geheel. Conferentiewaarnemers achtten de conclusie gewettigd, dat het Owen en Young niet is gelukt Zuid-Afrika warm te maken voor hun Rhode- siëplan. P. P. Koekelberg en zijn dieren tuin, door A. D. Hildebrand. Uitge verij West-Friesland, 14.90 Detective Kim grijpt in en Detec tive Kim en de verdwenen kroko dil, door Jens K. Holm. Uitgeverij West-Friesland, 7.90 per deel Kap'tein Konnie en zijn vrienden zoeken het spookschip, door Rolf Ulrici. Uitgeverij West-Friesland. ƒ9.50 Over Midden-Oosten haar opleiding in het Johnson ruimtevaartcentrum Hotiston. WASHINGTON (UPI/AFP) - De ministers van buiten landse zaken van Israël, Egypte, Syrië en Jordanië zullen volgens diplomatieke zegslieden in Washington kort na het midden van vol gende maand in deze stad voor overleg bijeenkomen. Uit het feit dat dat daar ge beurt zou kunnen worden afgeleid dat president Car ter zelf direct zou kunnen meedoen aan een Ameri kaanse bemiddelingspo ging om de impasse waarin de Geneefse conferentie voor vrede in het Midden- Oosten zit te doorbreken. i tredmolen als Volgens de oorspronkelijke plan sluiten met Israël. Hij wil echter geen normalisatie van de betrek kingen met de Israëlische regering, "Vanwege het agressieve karakter van deze staat". Dit verklaarde hij in een interview met de gezagheb bende Amerikaanse krant "New York Times". KIKVORSREGEN Bij Canet-Plage in de omgeving van het Zuidfranse Perpignan kwam een aantal kikvorsjes uit de hemel regenen. Automo"bilisten die in een zwaar onweer reden, ontdekten het fenomeen toen zij tot hun grote verbazing zagen dat de op hun auto gevallen grote "rege ndruppels" zich in beweging zetten en "weghuppelden". Volgens deskundigen waren de zeer kleine diertjes meegesleurd toen kort voor het onweer een tornado over een naburige vijver getrokken was. LIJK ELVIS BIJNA GESTOLEN In de stad Memphis in de Amerikaanse staat Tennessee zijn twee mannen aangehouden omdat zij een complot hadden gevormd om het lijk van de onlangs overleden zanger Elvis Presley te stelen. De verdachten hadden wapens bij zich en waren in het bezit van explo sieven. Een derde verdachte wordt gezocht. De twee mannen wer den gistermiddag in de buurt van het praalgraf van de familie Pres ley gearresteerd. De politie bewaakt het mausoleum streng nadat Elvis op 18 augustus daar ten grave werd gedragen. ALARMBELLETJE Een ervaren zakkenroller in Frankfort heeft het moeten afleggen tegen een 80-jarige man die zijn welgevulde beurs niet alleen met een twee meter lang touw aan een binnenzak had vastgemaakt maar daaraan ook nog een belletje had bevestigd. De 47-jarige dader was er al in geslaagd de portemonnaie uit de zak van de bejaarde te grissen maar toen hij daarmee de benen wilde nemen bleef de buit steken en klonk het belletje. De geschrokken dief "haakte af' maar kon worden gegrepen. SNEEUW AAN ZONNEKUST In de bergen van de Sierra Nevada in Zuid-Spanje aan de Costa del Sol heeft het gisternacht tot op een hoogte van 1.200 meter ge sneeuwd. Na een hevig onweer en daling van de temperatuur boden de bergen aan de "zonnekust" voor het eerst in deze eeuw in augustus een winterse aanblik. Als daarbij de lust tot zwemmen vergaat kan men nog de skisport beoefenen. VOOR HET BLOK De politie van de in het autoverkeer verstikkende miljoenenstad Madrid heeft een boze val gezet voor de velen die hun auto verkeerd parkeren: zij dwingt de auto's tot stilstand door aan de wielen blok ken te bevestigen. De betrapte foutparkeerder moet op het naburige politiebureau zijn boete betalen wil hij van het blok aan zijn wagen bevrijd wórden. Daarmee zijn de tijden voorbij dat de met het voortdurend gebrek aan parkeerplaatsen kampende Madrilenen hun parkeerbonnen in brand steken en ontkomen. De verontwaardiging is echter eenstemmig. Enkele advocaten spra ken in de pers van "illegale chantage" en zeiden de zaak via de rechtbank te willen "blokkeren". INTERVIEW Oud-president Gerald Ford van de Verenigde Staten heeft vorige week een interview toegestaan aan de New York Times, waarvan de tekst pas zal worden gepubliceerd na zijn overlijden, zo heeft het weekblad Newsweek meegedeeld. Volgens Newsweek had de New York Times.jal langer dan een jaar geprobeerd Ford voor een postuum interview te interesseren. De oud-president voelde er niet veel voor maar zijn omgeving heeft hem tenslotte weten over te halen. In het interview spreekt Ford zich onbevangen uit over een aantal brandende kwesties die zich tijdens zijn presidentschap voordeden, zoals Watergate en de gratie die hy op voorhand schonk aan zijn voorganger, Richard Nixon. LONDEN (UPI, REUTER, AFP) Het vliegverkeer op de Britse dagen voor de staking voerden ingaat en juist dit zal de oor vliegvelden zal het naar verwacht zaak van de grotere moeilijkheden wordt in de komende dagen aanzienlijk moeilijker krijgen, vreemd genoeg doordat de 850 assistent-luchtverkeersleiders vandaag na een staking van vier dagen weer aan het werk gaan. Dit betekent dan wel dat hun langzaam-aan-actie die zij in de tien de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance met zijn ambtgenoten van Israël en de Arabische landen in New York overleggen wanneer zij daar zijn voor de algemene verga dering van de Verenigde Naties die op 20 september zal beginnen. Maar de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO heeft na de recente reis van Vance door het Midden- Oosten een voorstel voor een for mule om aanvaarding mogelijk te maken van resolutie 242 van de vei ligheidsraad (wat feitelijke erken ning door de PLO van Israëls recht op bestaan als land in het Midden- Oosten zou inhouden) verworpen. Dit betekent dat de ministers van buitenlandse zaken nu een nieuwe formule moeten trachten te vinden daar Israël de PLO niet zal aan vaarden als onderhandelingspart- kunnen zijn. De luchtverkeersleiders zelf slaag den er tijdens de staking in een voor het verkeer boven het grootste deel niëtSht met'een eigen plan geko- deze zal door hun assistenten WASHINGTON (Reuter) - G. Gor don Liddy, de organisator van de Watergate-inbraak, zal over negen dagen voorwaardelijk op vrije voe- grote computer van West-Drayton weer worden uitgeschakeld als zij in het kader van hun actie weer tot handwerk overgaan. "Toen zijn staakten waren er veel minder moeilijkheden dan toen zij langzaam-aan-werkten, want daar bij liepen ze alleen maar in de weg", zo zei een woordvoerder van de Britse luchtvaartmaatschappij Bri tish Airways. Het verkeer op de Britse vliegvel den was de afgelopen dagen sterk gereduceerd, mede als gevolg van acties van de Spaanse en Britse col lega's van de assistenten. Maar doordat de luchtverkeersleiders de hebben zij alleen een aantal mogelijkheden geop perd, zoals die om de kwestie van de deelneming pas aan de orde te stellen als de conferentie met het werk is begonnen of om de Pales- tijnen op te nemen in een Jor daanse of een "alle Arabieren',' ver tegenwoordigende delegatie. De Syrische president Hafez el-Assad is bereid "een vredesakkoord" te PEKING (Reuter) - President Tito van Joegoslavië begint vandaag zijn voornamelijk in symbolisch opzicht belangwekkend bezoek aan de Chinese volksrepubliek, waarmee de opmerkelijk interna tionale status van de bejaarde lei der nog eens wordt onderstreept. De 85-jarige staatsman, eens door Peking betiteld als een verrader van het communisme, wordt nu in de Chinese hoofdstad hooggeacht als een krachtig leider die de durf heeft tegen Moskou op te staan. China beschouwt de president dui delijk als de belangrijkste marxisti sche leider die voet op Pekings bo dem zet sinds het bezoek van de Noordkoreaanse president Kim il-Soeng, tweeëneenhalf jaar gele den. Tito's eerste bezoek aan de volks republiek maakt deel uit van een rondreis die hem eerder bracht naar de Sovjet-Unie en Noord- Korea. Het wordt gezien als een evenwichts-optreden ten bewijze van Belgrado's onafhankelijkheid van de twee internationale com munistische giganten. Noord- Korea zorgt er, evenals Joegoslavië, zorgvuldig voor geen partij te kie-- zen tussen het Kremlin en Peking. Diplomaten in Peking beschouwen de rondreis als een nieuwe poging van de president de betrekkingen van Joegoslavië met de communis tische wereld te stabiliseren voor de onzekere periode die na hem komen gaat. Men verwacht dat Tito bij de Chi nezen begrip zal pogen te kweken of Peking dit keer zijn gebruike lijke anti-Sovjet-tirade achterwege laat om de gast niet in verlegenheid te brengen. Vorig jaar is het vele malen voorgekomen dat Russische diplomaten van staatsbanketten wegliepen uit protest tegen Chi nese toespraken. Oltmans heeft ten gesteld worden, niettegen- voor het grootste deel zuid- staande zijn deelneming aan een Engeland op gang kregen, liep het hongerstaking door gevangenen, zo heeft het Amerikaanse ministe rie van justitie gisteren bekendge maakt. Een woordvoerder van het ministe- e voegde eraan toe, dat het besluit redelijk, ook al doordat vele passa giers besloten helemaal van hun reis af te zien of zelf een weg te zoe ken naar hun bestemming. Het was, zelfs zo dat het anders gon zende vliegveld Heathrow bij Lon- om de vrijlatingsdatum niet te wij- den wel een spookstad leek, terwijl zigen genomen was nadat de zaak-Liddy was bestudeerd door een commissie voor de voorwaar delijke vrijlating. Liddy heeft thans ruim 51 maanden „gezeten". Aanvankelijk was Liddy veroor deeld tot 21 en een half jaar in het geheel. vele van de vluchten die werden gemaakt nog niet eéns volgeboekt waren, aldus de woordvoerder van British Airways. De directie van de Britse burger luchtvaart heeft gisteravond de assistent-verkeersleiders met ont slag bedreigd, als zij niet binnen 48 uur hun werk normaal hervatten. NAIROBI (DPA) - In de Ke- niaanse hoofdstad Nairobi is gisteren de eerste wereldconfe rentie van de Verenigde Naties voor de strijd tegen de opdrin gende woestijnen op grote de len van de aarde geopend. Ruim honderd landen nemen aan de twaalf dagen durende conferen tie deel. In een schriftelijke boodschap betoogde VN- secretaris-generaal Kurt Wald- heim dat de conferentie "ver reikende consequenties voor de toekomst van onze planeet" zal hebben. 680 Miljoen mensen, ongeveer 15 procent van de we reldbevolking, leven in woes tijnen of halfwoestijnen en ver keren in potentieel gevaar. Alleen al door schadelijk toe doen van de mens zijn woes tijnen ontstaan ter grootte van de oppervlakte van Brazilië. De conferentie over woestijzvor- ming van de VN (Uncod) werd geopend door haar algemeen secretaris, de Egyptenaar Mos- tafa Tolba. voor zijn onafhankelijke, niet- gebonden politiek. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat de ideologi sche meningsverschillen die tussen de twee landen bestaan zullen wor den overbrugd. Tito's verblijf in Peking weerspiegelt de constante verbetering van de staatsrelaties tussen de twee landen over de afge lopen zeven jaar. In de jaren vijftig werd Joegoslavië door China ge brandmerkt als "het eerste land van de revisionisten". Voor lange tijd waren de betrekkingen zo slecht dat Belgrado in Peking geen am- bassadeur had. Maar de uitbarsting weer eetuiffe van het Chinees-Russische conflict O o en de opkomst van Peking in de wereldpolitiek veranderde alles. Joegoslavië wordt nu gretig het hof \\'\r7 Ck\r m rirvrrl gemaakt en vooraanstaande Chi- IIIUvJIU. nese functionarissen hebben in privé-gesprekken hun spy t betuigd over de krachtige campagne tegen T l TT" Belgrado in de jaren zestig. J Ollll jYenneUV Naast een aantal belangrijke inter- J nationale kwesties, zullen de lei ders in Peking met Tito waarschijn- WASHINGTON (UPI) - De Neder- lijk ook de recente verslechtering landse journalist Willem Oltmans in de Chinees-Albanese betrekkin- heeft in Washington bekendge- gen bespreken. Albanië is het totaal maakt, dat hij gisteren met een oneens met het maoïstische con- functionaris van het Amerikaanse cept van de "drie werelden", dat de ministerie van Justitie heeft ge- hoeksteen vormt van het Chinese sproken over veiligheidsgaranties buitenlandse beleid. De betrekkin- voor een man die een belangrijke gen van Joegoslavië met ziin kleine r°l zou hebben gespeeld bij de stalinistische buur zijn ook niet al- moord op president John F. Ken- tijd even goed geweest en diploma- nedy ten in Peking wijzen de mogelijk- De betrokkene wiens naam Olt- heid dat Tito een bemiddelaarsrol mans niet wilde noemen, zou een zal spelen van de hand. "sleutelfiguur tussen de CIA in Waarnemers bekijken nauwlettend Washington en personen in Dallas" zijn geweest. Volgens de journalist is deze man veel belangrijker dan George de Mohrenschildt, over wie hij een boek heeft geschreven in verband met zijn onderzoek naar de gang van zaken bij de aanslag op presi dent Kennedy. De Mohrenschildt was een vriend van Lee Harvey Oswald, de man die volgens de offi ciële Amerikaanse lezing geheel al leen verantwoordelijk zou zijn ge weest voor de dood van het staats hoofd. In maart jl werd De Moh renschildt dood aangetroffen in Palm Beach in Florida. Midden juni had Oltmans naar zijn zeggen president Carter gevraagd om er voor te zorgen dat deze nieuwe getuige niet het lot van De Mohrenschildt treft. Als resultaat van dit verzoek had Oltmans giste ren een gesprek met Robert Keuch, een plaatsvervangend procureur- generaal speciaal belast met moordzaken. De Amerikaanse president Car ter heeft de Uncod laten weten dat het oprukken van woes tijnen een van de ernstigste problemen van deze eeuw is. De Verenigde Staten zullen vol gens hen alles doen om de woestijnvorming tegen te gaan. Ook Nederland neemt aan de conferentie deel. Aan het einde van de week zal minister Pronk van Ontwikkelingssamenwer king de slotvergadering bijwo-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13