Keuze wordt straks moeilijk voor Boskov. WIJ WILLEN TEUN KIST YYY bezorgt hautain AZ veel moeite MC-Ajax: niet langer gemoedelijk, maar een bikkelharde slijtageslag Scorebord Jeugd van Feyenoord ontwikkelt zich sterk Kurcinac: 30 seconden Öim ^Qijóbercjen apart Oranjeselectie van zeventien MAANDAG 29 AUGUSTUS 1977 SPORT SPORT SPORT EREDIVISIE VW-AZ67 Amsterdam-NEC Volendam-Dcn Haag Telstar-Sparta Eagles-PSV Roda JC-Twente Feyenoord-Haarlcm NAC-Aja\ Vitesse-Utreclit 5 5 0 0 10 -15-3 5 4 10 9 15-2 5 4 1 0 9 9-3 5 3 0 2 6 12-9 5 13 15 8-5 5 2 1 2 5 6-9 5 2 1 2 5 5-8 5 1 2 2 4 4-5 5 1 2 2 4 2-3 5 113 3 7-14 5 10 4 2 5 0 14 1 NEC PSV Ajax Sparta AZ'67 Den Haag FC VW Feyenoord Volendam Roda JC Vitesse I Twente 1 NAC I Eagles I Utrecht Amsterd. Telstar EERSTE DIVISIE Veendam-Wageningen SW-Dordrecht Heracles-PEC Helmond S]>-FSC Den Bosch-Groningen Willem II-Heerenveen IVfW-Excelsior Eindhoven-Vlaardingen De Graafschap-Amersfoort MW PEC Fortuna Heerenveen Excelsior Den Bosch Willem II Graafschap Eindhoven Heracles SW Veendam Groningen Wageningen Amersfoort Vlaardingen Helmond Sp Dordrecht 2 0 6 5-2 0 16 5-3 4 0 6 8-3 5 13 15 5-6 5 2 1 2 5 7-9 4 12 14 4-5 5 2 0 3 4 9-7 5 1 2 2 4 5-6 5 1 1 3 3 3-7 5 113 3 5-10 5 0 2 3 2 3-8 DEVENTER - In navolging van supporters van de FC Groningen zijn ook de Deventersupporters overgegaan om met luchtreclame te trachten hun doel te bereiken. Voor de wedstrijd Go Ahead Eagles-PSV vloog er boven de Adelaarshorst een redlamevlieg- tuigje met de tekst: "Wij willen Teun Kist". Go Ahead Eagles- manager Maaskant, die sinds de ziekte van trainer Wiel Coerver de verantwoordelijkheid heeft over de opstelling, liet zich niet "kis ten" en had Teun Kist toch uit het elftal gelaten. In de tweede helft gaf hij pas gehoor aan het verzoek van de supporters door Kist in te zetten voor de Deen Kristiansen. VENLO - Tijdens de voetbalwedstrijd FC VVV-AZ'67 heeft de Joegoslaaf Kurcinac precies een halve minuut in het veld gestaan. In de 65ste minuut kwam de Joegoslaaf het veld in voor de West duitser Lorenz Hilkes. Een halve minuut later scoorde AZ de ge lijkmaker (2-2) en werd Kurcinac weer gewisseld. FC VVV-trainer Rob Baan vond, dat Kurcinac zich niet aan zijn opdracht - het afstoppen van AZ's linksback Hugo Hovenkamp - had gehouden. Hovenkamp gaf de voorzet af waaruit AZ'67 het tweede, gelijkma kende doelpunt scoorde. Rotterdam - Arme Vujadin Boskov wat zal je het over een week of zes wanneer je selectie weer compleet is moeilijk krijgen om een keus te maken. De kleine Joegoslaaf heeft zich dat kennelijk ook gerealiseerd, want na de over winning van 4-0 op een wel erg zwak Haarlem, stelde hij: „De nu nog geblesseerde spelers ko men pas terug wanneer zij weer honderd pro cent fit zijn". Wanneer de jonge spelers van Feyenoord zich blijven ontwikke len zoals het nu gaat, kan Boskbv het zich inderdaad veroorloven te wachten op het volledige herstel Wim Jansen, die als laatste verde diger - voortreffelijk - speelde voor de geschorste Michel van de Kor- put, stelde het kernachtig. „Met Best is er altijd een oplossing Lukt uitgeschakelde vedetten als het niet langs de grond dan kun je de bal altijd op zijn hoofd kwijt". Clyde Best is een aanwinst voor elk geval op zijn te- Feyenoord. Hij gebruikt zijn li- ,Het moet heerlijk zijn om chaam uitstekend, draait goed mee binatie en is ook niet te i de Aad Mansveld, Nico Jansen Dick Schneider. Nico Jansen heugt z rugkee straks naast Clyde Best te spelen, in de cc Reken maar dat wij er wat zullen beroerd om terug te komen maken". Best deed het tegen het neer dat nodig is. Bij ee zich zwak verwerende Haarlem, dat keren dat h ij terug kwam na 450 minuten voetbal nog niet ge- tentie ------ scoord heeft uitstekend. Hij heeft Hij zich verrassend snel aangepast hoewel hij zelf geen doelpunt fors maakte, had hij in drie treffers van Feyenoord toch een groot aandeel. Na afloop was er de donkere spits. Het moment waarover de discussie naderhand hoog op laaide. Scoort Addg Brouwers in builenspelposilie of niet? verlenen had Best geluk, tte Abe van den Ban op de nd van het strafschopgebied vrij m de bal maar kreeg alleen ije trap tegen. Een minuut eerder had Haarlem's voorstopper Piet Huyg wel de gele kaart gezien toen hij aan de zijkant van het straf schopgebied Harry Melis, die latei- naar links verhuisde, neerhaalde. Huvg was het met de beslissing van de Amsterdamse arbiter uiteraard niet eens. „Het was waanzin. Het gevolg is dat ik er volgende week gegarandeerd naast sta". Huvg, aan wie de laak was opgedragen Best in bedwang te houden, bleek daaraan zijn handen vol te hebben gehad. „Die man is razend gevaarlijk. Wat Zelfs met twee man kun je hem maar moeilijk afstoppen". Barry Hughes, de trainer van Haar lem die altijd voor een komische noot zorgt, had ook lof voor het op treden van Best. De Engelsman, die Best in de Verenigde Staten heeft zien spelen en Feyenoord positief adviseerde over zijn aantrekken: „Ik had hem graag zelf willen heb ben maar het was voor Haarlem fi nancieel niet haalbaar. Met Nico Jansen erbij wordt dit Feyenoord- razend gevaarlijk". Eindelijk hebben we dan de eerste overwinning té pakken en een belangrijke ook. Niet alleen omdat is gebleken dat we nog aardig kunnen scoren, maar ook omdat we nog best ardig blijken te kunnen Piet heeft voor Ajax vaak weds- Ajax heeft het niet gemakke lijk, want het missen van Schrijvers moet op een gege ven moment toch door gaan werken. voetballen. Het hele elftal dat er nu in staat is bereid opti maal te werken en daar vaart Feyenoord wel bij. Zeker nu die jonge jongens er zo op ge brand zijn zich te bewijzen, werd er legen Haarlem bij viagen zelfs heel goed gevoet bald. Dat kan straks een felle c rentiestrijd worden als de ge blesseerden genezen zijn, want we hebben onvermoede krachten bij de jeugd. Ook een Best, van wie aanvan kelijk werd beweerd dat hij niet meer kon voetballen, ontwikkelt zich steeds beter. Nu hij meer wedstrijdcondtlie ik zit intussen bij de laatste 17 trijden gered. Bovendien i bij Ajax op het ogenblik ook een felle concurrentiestrijd gaande. Ze weten niet wie er inmoet. Dat kan natuurlijk in het voordeel van Ajax werken zondag, maar dat kan ook in ons voordeel zijn. Bij Feyenoord hebben we dat ook wel eens meegemaakt: ben je het onderling niet eens, dan kan het een janboel worden. Het enige nadeel voor ons is nog dat we te weinig ervaring meenemen op sommige plek ken. maar dat moet groeien. Niet moeilijk BREDA - Bredase gemoedelijkheid is ook niet meer wat het is geweest. Luttele jaren gele den had iemand als toenmalige trainer Henk Wullems nog een half salaris voor wat meer „Hollandse mentaliteit in zijn team over, vandaag de dag stroopt NAC de mouwen op. Een wedstrijd als NAC-Ajax stond in het te ken van die grimmigheid, al zou het onzin zijn om slechts NAC daarvoor aansprakelijk te stellen. Niettemin was het merkwaardig dat de samenvatting, zoals de NOS die zater dagavond laat bracht, al dat onvriendelijks achterwege liet. Bob Maaskant en inmiddels Hans Dorjee zijn er in geslaagd van NAC een grimmig strij dend elftal te maken. Dat maar ook de absen tie van Schrijvers, Ling er. Erkens droegen er in sterke mate toe bij dat NAC-Ajax in een bikkelharde slijtageslag ontaardde, die ein digde zoals hij begon: 0-0. Aan zinderende spanning en meedogenloze overtredingen geen gebrek al ging dat uiteraard ten koste van het betere voetbal. Niettemin een com pliment aan NAC, dat zoals Dorjee monter vaststelde, niet de fouten had gemaakt, waaraan eerder Haarlem en FC Utrecht zich wel bezondigden. Nee, happen deed NAC niet, zelfs niet toen het succes daarmee oge nschijnlijk voor het oprapen lag. Meest op vallende mensen in al dat fysieke geweld: NAC's middenvelder Hans Neeskens en... de piepkleine Simon Tahamata. Zonder echte rechtsbuiten poogde Ajax via de bekende behoudende instelling op de glorie aan te sturen. Waar aan de ene kant Budis- ic/Krijnen de Ajacieden Geels en Lerbv het leven zuur maakten, daar stonden in het an dere kamp Suurbier/Everse de Brabantse aanvallers Mohorovic en Addie Brouwers niet de ruimte toe om zelfs de bal maar aan te nemen. Een te tolerante scheidsrechter Van Dijken bevoordeelde de verdedigers in niet onaanzienlijke mate. Slechts een keer leek Van Dijken na zo'n onzachtzinnig duel Brouwers-Everse naar de penalty-stip te wijzen. Leek, want onderweg naar de stip veranderde Van Dijken van mening en toen kreeg NAC slechts net binnen het straf schopgebied een indirecte vrije trap wegens obstructie. De allerbeste kansen vielen Ajax ten deel. Op slag van rust, net toen Bredase en Amster damse horden op de tribune slaags raakten, vloog het projectiel van Lerb.v echter net bui ten. NAC had toen al verzuimd gebruik te maken van het feit dat Rob Tervoort onder de Ajax-lat nieuw was. Een soort Hans Galje; flair dus, veel bravoure en in zijn jeugdige onbezonnenheid nog een tikkeltje wild. Eve nals Galje echter met een goede toekomst ch, al liet hij een keer de bal glippen Feyenoord had het met Haarlem niet moeilijk. Dat was te verwach ten maar dat Feyenoord, na een aantal fraaie mogelijkheden in het eerste kwartier toch tot vlak voor rust op 1-0 moest wachten, baarde Boskov toch ook zorgen. Willy Kreuz, bijzonder actief en volledig in dienst van het elftal, scoorde met het hoofd na knap doorzetten van Clyde Best. „Ach, ik had wat goed te maken Woensdag was ik er te gen FC Twente niet bij en dat heeft mij toch achteraf wel wat dwars ge zeten", aldus kennelijk door wroe ging geplaagde Oostenrijker. Na de rust was Feyenoord opnieuw oppermachtig. Haarlem werd voortdurend teruggedrukt en het doelpunt van Martien Vreysen na aangeven van Van der Lem - Best stond ook aan de basis van deze zoever van Brouwers. Die ook een keer treffer - brak de ban definitief, het antwoord schuldig bleef toen Brouwers hem na een vrije trap koppend passeerde. Maar toen had Van Dijkens secondant bui tenspel geconstateerd, al laaiden later de dis cussies over het moment van spelen hoog- op. krijgt is hij maar moeilijk af te stoppen. Hij heeft zich dan ook snel aangepast aan het Nederlandse voetbal, waarbij hij als voordeel heeft dat hij nieuw en onbekend is. Voor een verdediger is het altijd moeilijk tegen zo'n man tespe- len, omdat je niets van hem weel. Pas in het veld ontdek je wat zo'n speler kan, wat na tuurlijk ook geldt voor de jon gens die bij ons rondlopen. Die kunnen soms rare dingen met de bal doen en laten zich in ieder geval niet zo gemak kelijk afschudden. Ben je ze voorbij dan hollen ze onmiddellijk weer achter je aan, alleen maar om zich ivaar te maken. Dat is onze grote kracht van dit moment en dat heeft ons ook aan die overwinning geholpen. Een belangrijke zege omdat we volgende week naar Ajax moeten. Dat zal wel een zwaardere test worden dan tegen Haarlem, dat het héél moeilijk zal krijgen. Maar ook Stanley Brard en Bennie Wijnste kers, beiden goed op dreef, waag den zich steeds meer naar voren. Opkomen van Wijnstekers was de basis van Feyenoord's vierde tref fer. Van der Lem prikte de bal keu rig tussen de benen van Boersma door. De mooiste goal was twintig minuten eerder gevallen. Clyde Best speelde op rechts De Vries uit en legde de bal precies op maat op de schoen van Harrv Melis. Feye noord heeft met zijn jonge spelers het duel tegen IJsland. Daar moeten we bepaald niet te licht over denkenwant IJs land heeft een vreemde ploeg. Dat hebben we daar wel ge merkt met het Nederlands elf tal. Op papier moet het uit eraard geen probleem opleve ren, maar dat blijkt altijd te gen te vallen. Kijk naar Feye noord, dat lijkt op papier ook niet sterk en dat kan sommige ploegen ook nog wel eens tegen gaan r>allen. Ook Ajax een beloftevolle toekomst. Zondag wacht in het Olympische Stadion echter een zwaardere test dan tegen Haarlem. Dan zal moeten blijken of de overwinning op Haarlem inder daad de psychologische waarde heeft, die Vujadin Boskov er aan toekende. „Wij hebben geen top- ploeg maar wel een gedisciplineerd team waarin de geest overheerst en niet wordt gescholden op elkaar", aldus Boskov. En dat laatste is wel eens anders geweest. Omdat NAC ook nadien weigerde in de opge zette val te lopen, bleef het nul-nul. Wie dat het meest speten waren Zuidema en Taha mata, want die misten beiden een kans, die niet gemist had mogen worden. De laatste oogstte niettemin de lof van velen. Want wie had nou gedacht dat de drie turven hoge Si mon zoveel vuil werk kon verzetten. Pas tien minuten voor tijd kon kleine Simon niet meer. Een elleboog van Mohorivic sloeg toen het laatste restje lucht uit zijn tengere li chaampje. ZEIST - De selectie voor het Nederlands elftal, dat woens dag 31 augustus in het Goffert- stadion in Nijmegen een kwali ficatiewedstrijd voor het toer nooi om het wereldkampioens chap tegen IJsland speelt, be staat uit zeventien spelers. Normaal bestaat de selectie uit zestien man, maar toegevoegd is La Ling van Ajax. Ling, die zaterdagavond tegen NAC niet meespeelde vanwege een Zeist blessure, zal vandaag getest worden. Van de vijf nieuwelingen in de selectie van 22 spelers zijn er twee overgebleven: Pierre Vermeulen van Roda JC en Ling van Ajax. Niet in aanmer king kwamen Jan Boskamp (RWDM) en Martin Koopman (Go Ahead Eagles). Dick Na- nninga (Roda JC) was al eerder door een blessure afgevallen. De definitieve selectie bestaat uit: Johnny Dusbaba (Anderlecht), Johnny Rep (Bastia), Wim Suurbier, Ruud Krol, Ruud Ge els en Tscheu la Ling (allen Ajax), Eddie Treytel, Wim Rijs- bergen en Wim Jansen (allen Feyenoord), Hugo Hovenkamp, Willem van Hanegem, Jan Pe ters en Kees Kist (allen AZ'67), Jan van Beveien, René v. d. Kerkhof, Willy v. d. Kerkhof (al len PSV) en Pierre Vermeulen (Roda JC). VENLO - Het van klasse uitpui lende AZ'67 heeft het in Venlo te gen een enthousiast spelend FC VVV erg moeilijk gehad. De hau taine Noordhollanders, die vooral in de eerste fase van de wedstrijd het spel volkomen dicteerden en VW in de verdediging drukten, waren na afloop toch nog zeer ge lukkig met een gelijk spel. Tegen alle verhoudingen in nam VVV na 23 minuten de leiding door Jovan- 1. Kees Kist(AZ)7: 2. Ronald Hend riks (NEC) 6; 3. Johnny Metgod (AZ), Kees van Kooten (Go Ahead Eagles), Ray Clarke (Sparta) en Lo renz Hilkes (FC VVV) 5. 2en door Advocaat slim ge- rije trap in de uiterste hoek raak schoot: 1-0. VVV heeft niet lang van deze voorsprong kunnen profiteren, want al in de volgende minuut kwam AZ gelijk door een enorm misverstand in de Venlose achterhoede. Linkerverdediger Van Rosmalen en doelman Vieten liepen elkaar in de weg bij een pass van Peters en Metgod was er direct bij om de bal in het lege doel te prikken: 1-1. AZ bleef daarna' doorgaan, maar doelman Vieten redde op bekwame wijze bij scho ten van Hovenkamp. Geheel on verwacht nam VVV in de 37ste mi nuut de leiding, toen verdediger Van Rosmalen een lange rush be sloot met een voorzet, die over de AZ-verdedigers heenging en waar uit Hilkes de bal bekwaam inkopte: 2-1. Ook in de tweede helft had AZ een groot overwicht, maar kon voorlo pig door goed verdedigen van de Venlonaren niet tot doelpunten komen. In de 66ste minuut kwam AZ gelijk door Vonk, die Bobby Vosmaer had vervangen en uit een voorzet van Hovenkamp de bal in kopte: 2-2. VVV-trainer Rob Baan had even daarvoor Hilkes vervan gen door Kurcinac, maar de Joe goslaaf werd direct na het AZ doel punt weer gewisseld. In de slotfase kwam AZ nog dichtbij de overwin ning. Door goed werk van doelman Vieten en een redding op de lijn van Van Rosmalen bleef het 2-2. •k Jovanovic juicht: hij heeft VVV zojuist verrassend de leiding gege- Loting voor KNVB-beker DEN HAAG - Gisteren is in Volen dam de loting verricht voor de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker. De wedstrijden moe ten op zaterdag 8 of zondag 9 okto ber worden gespeeld. De zaterda- gamateurclubs spelen in ieder ge val op 8 oktober. De loting had het volgende resultaat (de eerstge noemde club speelt thuis): PEC/Zwolle-Eindhoven; SC Cam- buur-Den Bosch; IJsselmeervoge- ls-Heerenveen; Wageningen-SC Amersfoort; FC Groningen-Ede; SW-Limburgia; DOVO-Volen- dam (zaterdagamateurs); Her- acles-MVV; FSC-De Graafschap; Veendam-Helmond Sport; Willem II-DWV; Excelsior-Rheden; FC Dordrecht-BVV; FC Vlaardin- gen-Enschedese Boys.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9