^felk leger moet toezicht honden in Rhodesië "GOED BEGIN" DDR ontdoet zich van dissidenten Brown: "Sovjet-Unie moet zich niets verbeelden" Onderzoek naar moord toeristen in Oeganda Kwestie vormt grootste hindernis voor vredesinitiatief Arrestatie bij VS- ambassade Moskou Aangenaam incident Bezoek Vance aan Peking MAANDAG 29 AUGUSTUS 1977 OOST-BERLIJN (Reuter) - De DDR heeft een belangwekkende maatregel getroffen om de con troverse in het land ten aanzien van dissidenten te verzachten met de verrassende vrijlating van vijf prominente politieke gevan genen, die al maanden in voorar rest zaten. Onder hen zijn er drie die in de herfst van vorig jaar waren opge pakt toen ze protesteerden tegen De vrijlating van de vyf kwam in Oost-Berlijn als een volslagen verrassing. In de stad gingen al enkele weken geruchten dat een proces op handen was tegen de drie die aan het „Biermann- protest" deelnamen - de musici Gerulf Pannach en Christian Ku- nert en de schrijver Jürgen Fuchs. Volgens een woordvoer der in West-Berlijn werden ze alle drie, tezamen met de twee oudere dissidenten Hellmuth Nitsche (hoogleraar Germanistiek) en Karl-Heinz Nitschke (arts), naar het Westen begeleid door de Oos- tduitse advocaat Wolfgang Vogel. Veel Oostduitsers die vorig jaar no vember een protetstbrief in de zaak-Biermann ondertekenden vertrokken al eerder naar West- Duitsland en de vrijlating van de vijf wordt in Oost-Berlijn gezien als een poging van de autoriteiten de controverse over de zaak weg te nemen. Waarnemers in de DDR brengen de maatregel ook direct in verband met de onderhandelingen tussen Oost en West over ontspanning, inclusief de mensenrechten, die op de komende conferentie van Belgrado zullen plaatsvinden. Volgens ingelichte kringen in Oost-Berlijn bevinden zich nu nog 15 minder bekende Oos tduitsers in de cel op beschuldi- Wolf Biermann, auteur van een aantal uiterst satirische liederen over de toestand in de DDR, werd van zijn staatsburgerschap ver vallen verklaard toen hij een rondreis door West-Duitsland maakte. Een protetstschrijven tegen het besluit van tientallen Oostduitse intellectuelen veroor zaakte een schokgolf die nog steeds in het land wordt gevoeld. De Britse minister van buitenlandse zaken David Owen en de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young stonden na hun gesprek de pers te woord. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse minister van defensie Harold Brown heeft verklaard, dat de mili taire en burgerlijke defens ievoorbereidingen van de Sovjet-Unie de Sovjet leiders ten onrechte zouden kunnen doen veronderstel len, dat hun land een ker noorlog kan overleven. In een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met een Amerikaans blad zegt Brown, de de Russische militaire opbouw tot dusver het strategische evenwicht ten nadele van de Verenigde Staten niet heeft gewijzigd. Brown waarschuwt ech ter, dat indien de huidige tendens voortduurt, het er over vijfjaar ern stig zou kunnen uitzien. Hij denkt ook, dat er een „potentieel gevaar" bestaat, dat de Russen zich voorbe reiden op het voeren van een ker noorlog. „Bescheiden" De Amerikaanse minister van de fensie zegt verder niet te geloven dat het Russische program voor de burgerbescherming uitgevoerd kan worden als dat nodig is en het beste antwoord hierop zou waar schijnlijk zijn een wijziging van het Amerikaanse offensieve vermogen teneinde de Sovjets te laten zien dat burgerbescherming niet opgaat. Brown sluit evenwel een „beschei den verhoging" van de Ameri kaanse inspanning op het gebied van de burgerbescherming niet uit. De beste manier om de dreiging van een militaire opbouw der Sovjet-Unie uit te schakelen is vol gens Brown het uitwerken door beide landen van een overeen komst ter beperking der bewape ning, die de Sovjet-strijdmacht be perkt. NAVO Ten aanzien van West-Europa vindt Brown, dat de NAVO-landen hun economische en politieke kracht moeten behouden, alsmede hun militaire kracht. Naar zijn mening verkeren de Amerikaanse strijd krachten in de NAVO als men de laatste 16 jaar overziet in hun beste De Amerikaanse strijdmacht in Eu ropa zou gehandhaafd moeten worden niettegenstaande het feit, dat de VS zich uit Zuid-Korea te rugtrekken. „Het verschil tussen WestVceuropa en Korea is niet een kwestie van ras, het zit hem in de aard van de tegenstander. Noord- Korea is de Sovjet-Unie niet". De Amerikaanse ambassadeur in Moskou Malcol Toon (links op het inzetje) besprak de kwestie van de brand zaterdag met enige veiligheids agenten. De brand in de ambassade heeft aanzienlijke schade aangericht. MOSKOU (Reuter)- De politie in Moskou die de door brand beschadigde Amerikaanse ambassade bewaakte, heeft gisteren een man van mid delbare leeftijd gearresteerd die probeerde het gebouw binnen te gaan. Dit hebben ooggetuigen meegedeeld. De man die enkele keren een stomp kreeg, werd in een auto geduwd en weggevoerd. De politie nam zijn aktetas mee. Funcitonarissen van de Amerikaanse ambassade zelden dat zij niet weten wie de aangehou den man is. De brand in de bovenverdiepingen van de Amerikaanse ambassade heeft zo ernstige schade aangericht dat het werk in deze afdelingen vermoedelijk pas over drie a vijf maanden volledig kan worden her vat, zo heeft de Amerikaanse ambassadeur, Malcolm Toon, zaterdag- meegedeeld. Hij zei dat er geen reden is bij de brand "een duistere Sovjetachter grond" te vermoeden. Een eerste onderzoek van de "uiterst gevoelige" documenten en voor werpen in de bovenste verdieping heeft tot dusver niets opgeleverd en dat zou kunnen wijzen op een in gevaar komen van de veiligheid. De brandweer mocht op een bepaald moment die tiende verdieping betreden, waar de dienstverblijven van de militaire attaché zijn. Het personeel van de ambassade kreeg de opdracht bij alle uitgangen te controleren dat er geen documenten uit de ambassade zouden worden gebracht. Het probleem vormt nu de grootste hindernis die de Westerse onder handelaars moeten nemen om de guerillastrijd in Rhodesië te beëin digen en een vreedzame machtso verdracht van blank aan zwart te waarborgen. Owen en Young spraken gister middag tweeëneenhalf uur lang met de leiders van het Patriottisch Front, Joshua Nkomo en Robert Moegabe. Na afloop liet Nkomo we ten dat het gesprek niets heeft af gedaan aan zijn eis dat de guerrilla strijders als veiligheidsmacht de hoofdrol moeten spelen tijdens de overgang naar een meerderheids bewind, een eis die door de blanke Rhodesiëfs onaanvaardbaar wordt genoemd. Wantrouwen De controverse over de vraag welk leger de veiligheidsmacht moet vormen vloeit voort uit het diepe wantrouwen tussen de nationalisti sche leiders en het door de Rhode- sische blanken geleide leger, dat zij met toenemende bitterheid be strijden. Smith, die de blanke be zorgdheid verwoordt dat het over dragen van de controle aan een zwart leger chaos en verwoesting zal veroorzaken, heeft al gezegd dat hij (als aanstaande donderdag de Westerse onderhandelaars naar Salsbury komen) elk plan zal af wijzen waarin om zijn ontslag en de ontbinding van zijn leger wordt ge vraagd. Door het gebruik van het woord "toezicht" maakte Joshua Nkomo overduidelijk dat hij, ge- stend door de frontlijnstaten Zam bia, Tanzania, Mozambique, Bots wana en Angola, het huidige guer- rillaleger als de enig mogelijkheid veiligheidsmacht beschouwt. Hoewel over de voorstellen van Owen en Young officieel nog geen details zijn onthuld is al eerder uit betrouwbare bronnen gemeld dat ze voorzien in een internationale vredesmacht, die toeziet op recht en orde tijdens een korte overgang speriode. Tijdens deze periode zal in plaats van Ian Smith een Britse commissaris Rhodesië besturen en verkiezingen voorbereiden. In we lingelichte kringen in Loesaka ver luidt dat er meningsverschillen be staan tussen de leiders van het Pa triottisch Front en de frontlijnsta ten over de manier waarop een overgangsregeling praktisch moet worden toegepast, maar president Julius Nyerere van Tanzania zei za terdag dat over de technische kant van de overgangsregeling nog altijd kan worden gesproken. Terwijl Nkomo en Smith beiden te kennen hebben gegeven dat hun eigen strijdkrachten de centrale veiligheidsrol zouden moeten spe len, voorzien de Brits-Amerikaanse voorstellen in een geleidelijke ont binding van het blanke Rhodesi- sche leger, een vermindering van het aantal guerrillastrijders in het gebied en de vorming van een nieuw leger van Zimbabwe, ver moedelijk met als kern de nationa listische guerrillastrijders. Volgens de ingelichte kringen in Loesaka zou de internationale vredesmacht, mogelijk van VN-troepen (waaron der militairen van Nigeria), met het toezicht worden belast terwijl het nieuwe leger wordt opgebouwd. Bij de uitroeping van de onafhan kelijkheid zou de VN-macht wor den teruggetrokken. telkwestie te worden die beslissend is voor het slagen of mislukken van het jongste initiatief. De oorlogsin spanningen van Nkomo en Moe gabe zijn de afgelopen zes maanden zo opgevoerd dat deze twee leiders nu de behoefte van een compromis niet meer zo sterk voelen, aange zien zij de macht in Rhodesië via de loop van het geweer toch wel zullen veroveren, aldus nationalistische kringen. Ian Smith heeft voor ko mende woensdag verkiezingen uit geschreven om een mandaat van het blanke bevolkingsdeel te krijgen voor een regeling met "ge matigde" nationalistische leiders in Rhodesië die de guerrillastrijd af wijzen. Dit zou het door de blanken zo gehate Patriottisch Front bui tenspel zetten. Julius Nyerere, voorzitter van de frontlijn-groep, weigerde zaterdag te zeggen of zij de Brits-Amerikaanse formule steunen. Owen en Young lijken te hopen dat de frontlijnstaten enige druk op de guerrillaleiders uitoefe nen om hun eisen enigszins af te zwakken. De Britse en de Amerikaanse on derhandelaars zijn gistermiddag nog naar Zuid-Afrika gevlogen om daar eveneens steun te vinden voor hun voorstellen, in de hoop dat Pre toria enige druk op Ian Smith zal willen uitoefenen. Of die hoop ge rechtvaardigd is valt te betwijfelen na de gesprekken die Smith de af gelopen dagen in Zuid-Afrika heeft gevoerd met zijn collega John Vor- ster. De Rhodesische Sunday Mail meldde gisteren, na terugkeer van Smith in Salisbury, dat Zuid-Afrika bereid is Rhodesië te steunen als het de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen afwijst en in plaats daarvan een eigen interne regeling poogt te vinden met de gematigde nationalistische leiders. Het blad citeerde een hooggeplaatste Rho desische regeringsfunctionaris die na de gesprekken tussen Smith en Vorster zei dat "er geen schijn van kans is dat onze regering de jongste voorstellen in hun huidige vorm accepteert". Zuid-Afrika zou met een Rhodesische afwijzing ak koord gaan en "of het nu om een interne of een externe regeling gaat, de Zuidafrikaanse regering laat het aan ons oordeel over. Dit is een beslissing, zo meent zij, die door de Rhodesiërs zelf moet wor den genomen", aldus de Rhodesi sche functionaris. LOESAK A/SALISBURY (Reuter) - De Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen en de Amerikaanse VN- ambassadeur Andrew Young hebben gisteren in de Zam- biaanse hoofdstad Loesaka intensief gesproken met natio nalistische guerrillaleiders over hun jongste vredesvoor stellen voor Rhodesië. Ze zijn er daarbij kennelijk niet in geslaagd de brede kloof te overbruggen over de vraag wie de controle krijgt over het leger tijdens de overgangspe riode naar een Afrikaans meerderheidsbewind. LONDEN (AFP) - Deze Lon- dense agent amuseert zich best te midden van Westindische schonen Toch hebben zich bij de viering van het Westindische carnaval in de Londense wijk Notting Hill gisteren verscheidene min der aangename incidenten voorgedaan. Volgens de politie moesten on geveer 20 mensen met verwon- duingen in een ziekenhuis wor den opgenomen en werden vijf arrestaties verricht. De incidenten zouden zijn ver- oorzzakt door kleine groepen jonge Westindiërs die toeschou wers aanvielen om hen te bero ven. Voorts werden twee win kels geplunderd. Tegen de avond keerde de rust terug. Ondanks de vrees dat de feeste lijkheden aanleiding zouden worden tot rassenrellen, zoals onlangs in Lewisham en Bir mingham, bleef dit soort onge regeldheden achterwege. Vandaag wordt er een grote ge- costumeerde parade gehouden. Vorig jaar deden zich na afloop van deze parade ernstige bot singen voor, waarbij bijna 500 gewonden vielen. WASHINGTON (Reuter) - Ame rika stelt langs diplomatieke ka nalen met spoed een onderzoek in naar berichten dat drie Ameri kaanse toeristen in Oeganda worden vermist en wellicht zijn onthoofd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington deelde za terdag mee dat het onderzoek wordt uitgevoerd via de West- duitse ambassade in Kampala, die de Amerikaanse belangen in Oeganda behartigt, en Ameri kaanse ambassades in omringe nde landen. "De Westduitsers wachten nog op een officieel antwoord van de Oegandese regering", aldus het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, "maar hun in formele polsingen in Kampala hebben enige twijfel doen rijzen over de juistheid van het be richt". De eerste mededeling over deze affaire was afkomstig van een Oegandese vluchteling in Na irobi, die een week geleden zei dat drie Amerikaanse toeristen in Kampala waren gearresteerd. Berichten daarna volgens welke het drietal was onthoofd, waren niet bevestigd "maar vanzelf sprekend blijven wij dringend pogingen in het werk stellen om de waarheid aan het licht te bren gen", zo zei een Amerikaanse woordvoerder zaterdag. Volgens het Londense blad "Sun day Times" heeft een 26-jarige ex-verpleegster uit het Oegan dese leger, die nu als vluchtelinge in de Keniase hoofdstad Nairobi is, verteld dat ze in de operatie zaal van een hospitaal bij Kam pala bij zes mensen (onder wie drie Amerikanen) het hoofd van de romp had gescheiden. De andere drie waren Oegandese meisjes die in gezelschap van de Amerikanen in een hotel in Kampala waren aangetroffen. De hoofden moesten volgens de ver pleegster naar de oude comman dopost van president Idi Amin in Kampala worden gebracht. "Zij dienden tot vermaak van de pre sident". Het Londense blad citeert tenslotte nog iemand van het balieperson- eel van het bewuste hotel die - eveneens in Kenia - heeft gezegd dat de drie Amerikanen zijn weg gevoerd door leden van Amins veiligheidsdienst. Zij heetten Ri chard Sankey, George Milton Smith en Austin Brown. De Amerikanen waren begin deze maand in Oeganda aangekomen en op 10 augustus geëxecuteerd, zo meldt het blad nog. Hun hoof den waren door een Libische ex pert gebalsemd. Aangevochten Deze formule wordt nu duidelijk aangevochten door zowel zwart als blank en dreigt daarmee de sleu- WASHINGTON (UPI/AFP) - Het Witte Huis heeft gisteren meege deeld dat het bezoek van minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance aan China eene „goed begin" was maar dat het nog te vroeg is om er definitieve conclusies uit te trekken. Dit werd bekendgemaakt nadat Vance president Carter verslag had uitgebracht over zijn besprekingen in China van 22 tot 26 augustus. Volgens een communiqué van het Witte Huis is er niet in de naaste toekomst een normalisering van de betrekkingen tussen Washington en Peking te verwachten. De be sprekingen van Vance met de Chi nese leiders werden „serieus", „consructiefen „direct" genoemd. Hierahn werd toegevoegd dat de president en de minister in'de ko mende weken en maanden nieuwe constructieve bijeenkomsten ver wachten met China. In het communiqué werd de nad ruk gelegd op het verkennend ka rakter van het bezoek van Vance. Hij had daarbij duidelijk gemaakt, dat de Verenigde Staten zich in hun verhouding tot China ook verder zullen laten leiden door de inhoud van het communiqué, dat op 27 fe bruari 1972 tijdens een bezoek van de toenmalige president Richard Nixon in Sjanghai werd uitgege ven. Volgens dit stuk waren de twee landen het toen eens over de noodzaak van meer onderlinge contacten en de uiteindelijke terug trekking van de Amerikaanse tro pen op Taiwan. Een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris noemde een bezoek van president Carter aan Peking in een naaste toekomst onwaarschijn lijk. Naar zijn mening vindt men in Washington dat het nu de beurt van de Chinese leiders is om naar Ame rika te komen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7