^Begin gemaakt met herstel Verscherpte controle op hondenbezit Grote agrarische dag in Leidse Groenoordhallen Enthousiaste reacties bij matig concert van Santana Pieterskerk nu onderhanden u miljoen boeken k geleend Elk Leids gezin krijgt aangiftebiljet J Bronsgeest, Calandstraat 60, LEIDEN hêngcl! gpoër LEIDEN - Visvereniging "Adler" hield een viswedstrijd in de Korte Vliet. De uitslag was; 1. B. Kastanja 1775 gram(17 stuks), 2. J. Solleveld 1470(10), 3. J. Leuering 1300(18). 4. J. Krassenburg 1050(13), 5. A. Dis- seveld 955(8). 6. De Kruis 800(12), 7. Rijngoud 755(5), 8. B. v.d. Linden 690(4), 9. v. Apeldoorn 675(7), 10. H. Hillebrand 650(6). "De Ru is voorn" viste de vierde wedstrijd van het seizoen in het Aarkanaal. De vangst was slecht. De uitslag: 1. A.C. v.d. Meer 2100(28), 2. P Dubbeldeman 1850(32), 3. J. Nieuwenburg jr. 1550(24), 4. W. v. Weizen 1190(19), 5. W. Weenink 900(16), 6. D. v. Ginkel 890(15), 7. G. Voskuil 880(14), 8. P. v. Leeuwen 760(15), 9. D. Mechelse 750(7), 10. G. Dubbeldeman 730(14). W "Zaalberg" viste de vierde wedstrijd in de Ringvaart. De uit slag was: 1P. Fasel 2360(12), 2. G. v. Iterson 2100(19), 3. J. Gorlee 1040(13), 4. A. Bodijn 840(4), 5. J.J. v. Went 775(6), 6. G. Holswilder 440(5), 7. J. Zandvliet 115(1), 8. Fasel jr 100(2), 9. G.P. v.d. Vaart 75(1). LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis zijn geslaagd voor het examen ziekenverpleging A: de he ren A. J. Bos, P. A. G. van Dam en R. Sollie en de dames H. Bos, A. M. E. Cobussen, L. M. Frijling, C. J. J. Hooymans, C. -A. Koster, L. E. M. van der Linden, C. Moene, M. Mou- nier, E. A. M. Mulder, P. Nauta- Vermeer, P. van Ommeren en J. M. W. Witkamp. Het bouwen van de steigers alleen al i i omvangrijk karwei LEIDEN - Sinds enkele weken to renen hoog boven de stad uit de steigers rond het koor van de Pie terskerk. Als een goedmoedige reus laat de oude gotische kerk zich gewillig onderhanden nemen. Het allereerste begin van een gigan tisch karwei met een navenant lange voorgeschiedenis. Toen de Leidse Hei-vormde Ge meente tegen het eind van de jaren zestig het geld niet meer kon op brengen om de kerk open te hou den, viel het majesteitelijke ge bouw al snel ten prooi aan vernie lingen. Zienderogen ging de kwali teit van het gebouw acheruit, veel glas in lood sneuvelde. Maar nie mand was bereid er geld in te ste ken. Pas vele jaren later wist de in 1974 opgerichte Stichting Pieters kerk de impasse te doorbreken. Morgenmiddag om drie uur pre cies wordt op de toren van de Pie terskerk het "haantje" geplaatst. De werkzaamheden zijn zover ge vorderd dat deze handeling kan worden verricht. Ter gelegenheid van de plaatsing van het "haan tje" wordt er een bijeenkomst ge houden van het stichtingsbestuur en de architect van de restauratie, ir. Schutte. Deze Stichting wist subsidie voor herstel los te weken bij rijk, provin cie en gemeente, terwijl zij zelf ook een deel van de kosten op zich nam Een totale restauratie werd in 1975 al begroot op meer dan vier. mil joen. Voor de eerste fase, onder zoek, en consolidatie, is een bedrag beschikbaar van tweeëneenhalf miljoen. Ongeveer twee maanden geleden werd begonnen met de opbouw van het omvangrijke staketsel van sta len buizen, planken en ladders. De steigers moesten soms over de da ken van de omringende kerkhuis- jes heen gebouwd worden. Na ze ven weken waren de steigerbou wers gevorderd tot het topje van de dakruiter. De haan werd er afge haald om op de begane grond een grondige beurt te krijgen. Leidekkers konden aan de slag gaan om het dak weer helemaal wa terdicht teumaken. Op sommige plaatsen waren grote delen van de leibedekking weg: de kleine rood koperen haakjes hadden het blijk baar niet meer kunnen bolwerken tegen de wind die op deze hoogte vrij spel heeft. Loodgieters konden het lood op de dakruiter vernieu wen zodat die er nu alweer patent bijstaat tussen de steigers, al ont breekt nog de spits. Overigens is er aan de kappen en dakgoten in de loop der tijd al veel vertimmerd, voor een groot ge deelte nog in deze eeuw. Onder zocht moet nu worden hoe het oude materiaal zich tot nu toe gehouden heeft,welke aanpassingen even tueel nodig zijn. Een proef wordt genomen met de dakgoot rond de hoogste kap. Tientallen jaren gele den heeft men de oorspronkelijke dakgoot vervangen door een met nieuw metselwerk. Toen men nu de kapvoet openmaakte bleek op een plaats achter het metselwerk het houtwerk ernstig aangetast door zwam. Als probeersel is nu een deel van het metselwerk weggehakt en is een klein stukje gemaakt van een nieuwe houten goot Aan de hand van dergelijke „oefeningen" kan beslist worden hoe het restauratie plan precies uitgewerkt zal worden. Eind volgend jaar hoopt men het onderzoek en het werk voor het be houd van de kap aan de zijde van het koor voltooid te hebben. Dan worden de steigers rond het schip opgebouwd. Het werk aan de hoge en lage kap pen en dakgoten is nog maar een begin. Want dan is nog niets gedaan aan het glas in lood en het interieur. De werkers aan dit gigantische karwei kunnen over de stad uit kijken naar een voorbeeld: naast het stadhuis verheft zich het stra lend vernieuwde torentje van de Hooglandse Kerk. Aan de voet van de Pieterskerk wordt er inspire rend gewerkt aan het herstel van de Waalse Bibliotheek. In diverse zijs- tegen zijn steigers te ontwaren rond kleine monumentale woonhuizen. Verderop trekt de sierlijke koepel van de Marekerk de aandacht een kerk die enige jaren geleden geres taureerd werd door een aantal van dezelfde mensen die nu hoog op de kappen van de Pieterskerk rond kruipen. In het hart van alle bedrijvigheid en geroezemoes in de stad staat de massieve Pieterskerk. Een kerk waar een mensenleven aan is ge bouwd en die zeker nog vele gene raties zal overleven. TOM MANS. De dakruiter staat nog in de steigers maar is op het "haantje" hersteld; verder is te zien hoe slecht de leibedekking er aan toe is Lezers schrijven TAXI'S Naar aanleiding van het bakkeleien tussen verschillende taxibazen over de taxitarieven kan ik als oud ste taxichauffeur zeggen, dat er in heel Leiden geen gezond taxibe drijf bestaat. Ze doen en laten wat ze zelf willen. Er is geen overheid, gemeentebestuur of verkeerspoli tie die iets controleert. Zelfs niet de Rijksverkeersinspectie. Het uitbe talen van het wettelijke verplicht minimumloon is er niet bij, het aan tal arbeidsuren wat wij daarvoor maken is nog uit een vooroorlogse tijd. We hebben nog steeds geen vijfdaagse werkweek. Laten die taxi-bazen daar eens over praten. Maar dan kom je aan hun porte- LEIDEN - In de Leidse Groe noordhallen wordt aanstaande za terdag een grote agrarische dag ge organiseerd door de Vebo. Ruim duizend dieren uit alle delen van ons land zullen vanaf 's ochtends zeven uur tot 's middags drie uur te bezichtigen zijn. Zo komen er dwerggeiten, Shetland pony's, schapen, geiten en runderen. Ver der staan op het programma be- hendigheidsproeven voor de jeugd en de zuivelshow met Leidse en Goudse boerenkazen Om de dieren te kunnen keuren zijn ongeveer zestig juryleden uitgeno digd. Het is in de eenenveertigja rige geschiedenis van de Vebo de grootste tentoonstelling die ooit in Leiden werd gehouden. De ruimte in de beide hallen, in totaal 15000 m2 zullen voor de agrarische dag volledig benut worden. Voor de premiekeuring van Shet land pony's zijn in totaal 150 pony's ingeschreven. En voor de provin ciale schapenfokdag van Zuid- Holland 124 schapen en 35 fo- krammen. Honderdvierentwintig dwerggeiten nemen deel aan de re gionale keuring, terwijl 109 geiten zijn ingeschreven voor de keuring van melkgeiten. Tenslotte zijn er 490 runderen. Honderdveertig nemen er deel aan keuring van jongvee, geschikt voor de mesterij en driehonderdvijftig zijn ingeschreven voor de regionale keuringen van blaarkoppen en zwartbonte runderen. Alle keurin gen beginnen om negen uur 's och tends. De tentoonstelling al om tien uur officieel worden geopend door de voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, drs. H. Schelhaas. De toegangsprijs is f 2,50 voor volwas senen en f 1,50 voor 65-plussers en kinderen tot 12 jaar. Uitbreiding van firma Arnoldus LEIDEN - Zaterdag werd de nieuwe showroom en bedrijfs ruimte van de Firma Arnoldus b.v. ('Arnoldus van de keukens') offi cieel in gebruik genomen. De ope ning werd verricht door de Leidse wethouder van Economische Za ken, Van Aken. Hij feliciteerde en komplimenteerde de firma "met het bereiken van deze mijlpaal". Hij prees de firma voor de genomen in itiatieven, die mede viir de werkge legenheid in Leiden van groot be lang zijn. "Als lokale overheid zijn wij voor de economische bedrij vigheid van de stad afhankelijk van mensen a la Arnoldus". De heer Arnoldus zelf voegde daar aan toe: a la Arnoldus en medewerkers". Op zijn beurt dankte de Heer Arnoldus de gemeente Leiden. "Je hoort wel eens negatieve geluiden in onze stad. Wij hebben echter alleen maar medewerking gekregen Namens het personeel bood de Heer A. van Duuren de firma een wandversie ring aan. JSOpenbare bibliotheek Uge- Ruim één 0483 \n\ 5.0Ö o.od LEIDEN - De Stichting Openbare Bibliotheek heeft vorig jaar het re- P cord aantal van ruim éen miljoen boeken uitgeleend, 150.000 meer ier- dan in 1975. Bijna een kwart van de Leidenaren stond eind vorig jaar ingeschreven bij de bibliotheek. Schaduwzijde van deze toename es. van belangstelling voor de bibliot- sn,( heek, zo blijkt uit het vandaag ver- ie-i schenen jaarverslag, is het ruimte- vr.gebrek niet alleen inde centrale aan de Breestraat, maar ook in de filia len Houtkwartier, Steenschuur en in de Jeugdbibliotheek. '6' De service aan de lezer kan daar- door niet optimaal zijn, de boeken L kunnen niet altijd even overzichte lijk worden opgesteld en het ont- j vangen van groepen of schoolklas sen is vaak niet mogelijk. e- De resultaten van een onderzoek n, dat een aantal studenten heeft uit gevoerd naar de relatie afstand woonadres en bibliotheekgebruik sluiten, aldus het bibliotheekbe- stuur, aan bij het gevoerde beleid om tot een zo goed mogelijke sprei- ding van de bibliotheekfilialen over n de stad te komen. In afwachting van het gereedko men van de nieuwe centrale in het Heerelogement en de realisering in de toekomst van een filiaal in het Morskwartier probeert de Open bare Bibliotheek nu al door contac ten met buurthuizen en belange ngroepen als bejaardensocièteiten aan een betere toegankelijkheid van de ruimten te werken. 1 Het filiaal in Leiden-Noord organi seerde het afgelopen jaar onder be geleiding een leesgroepje vocll" Turkse en Marokkaanse kinderen. LEIDEN - Voor een goed ge vulde Groenoordhal hebben Carlos Santana en de zijnen slechts een gedeelte van hun faam waar kunnen maken. Aaii enthousiasme bij het publiek ontbrak het niet, een evenmin aan inzet bij de groep, maar voor onvergetelijk concert is meer nodig Meer dan bij vorige gelegenhe den viel zaterdagavond de ge brekkige akoestiek van de hal op. Santana en zijn zes medes pelers maken een complexe mu ziek. Naast de melodische lijnen van toetsenman Tom Coster en Santana zelf op gitaar, spelen zich nog allerlei meer of minder ingewikkelde combines af tus sen de vier man van de ritmesec tie en de zanger Gregg Walker. Voor een dergelijke levendige muziek schiet de akoestiek van de hal tekort. De muziek wordt een ondoorzichtige brij in de galmende hal. Vooral in de eerste nummers wreekte dit zich. De band - naast genoemde leden nog Paul Riko met percussie en conga's, Gra ham Lear op drums, David Margen op bas en Pete Escouela op timbalen en percussie - ging zeer energiek maar nogal krampachtig van start. Pas in de latere langzame nummers werd het musiceren ontspannen waarbij ook de handicap van de gebrekkige akoestiek soms overwonnen kon worden met afwisselende solo's: de muziek kreeg veel meer profiel. Grotendeels bestond het reper toire uit oude hits als Oye Come Va. Black Magic Woman en Samba Pa Ti. Nummers die ook voorkomen op de nieuwe live elpee van Santana. In enkele mooi uitgesponnen gi taarsolo's kwam duidelijk de klasse van de leider naar voren. Ook de rijk geschakeerde ritme sectie bleek op sommige momen ten van grote klasse. Bepaald minder was het spel van Tom Coster: een hoop overbodige, schreeuwerige electronica. Hier schoten ook de technici in de toerkaravaan tekort, zij had den het geluid van de toetsenin- strumenten veel meer moeten temperen. Het leek er zaterdagavond op alsof de achtduizend man pu bliek bereid waren alle fouten van de groep en de zaal te slik ken. Vanaf de eerste seconde putte men zich voortdurend uit in bewondering en waardering Daaraan afgemeten was het concert een onmetelijk succes om het een naam te geven: een feest der herkenning TOM MAAS LEIDEN - De Leidse volkstuindersvereniging "Oostvliet" hield afgelo pen zaterdag op het tuincomplex langs de Vliet een kinderoptocht. Fietsjes, autopeds, en karretjes werden met bloemen versierd en de deelnemers trokken in optocht langs de tuinen. Carlos Santana manifesteerde zich niet alleen op de gitaar maar ook enkele malen op conga's. LEIDEN - De gemeente Leiden gaat de controle op hon< denbezitters, die geen belasting betalen voor het houden van hun huisdier, verscherpen. Deze week zal er bij alle Leidse huishoudens een brief en een aangiftebiljet in de bus rollen. Iedereen, die zo'n biljet ontvangt, moet dit bin nen een maand terugsturen, ook al is er geen hond in huis. In een toelichting op deze brief zeggen burgemeester en wethou ders dat in Leiden opvallend weinig honden zijn aangegeven voor de hondenbelasting. "Dit is misschien mede veroorzaakt door onvoldoende controle op de nale- vingsplicht", aldus B en W. Het col- Afscheid van W. Blankenstein LEIDEN - Hoofdagent W. B. Blan kenstein (55) gaat om gezondheids redenen het Leidse politiekorps verlaten. Men kan de scheidende hoofdagent morgenmiddag a.s. in de kantine van het bureau aan de Zonneveld straat de hand drukken. Blankenstein is in 1945 in dienst van het Leidse korps getreden, waar hij geruime tijd deel heeft uit gemaakt van de toenmalige jeugd- brigade. De laatste vier jaar was hij ingedeeld bij de recherche. Blan kenstein was in het bijzonder belast met het opsporen van vermiste fiet sen en bromfietsen. lege vindt het onrechtvaardig dat een deel van de hondenbezitters wel aan hun verplichtingen vol doen en anderen niet, die daardoor geen belasting betalen. Vandaar de actie, die B en W nu hebben onder nomen. In het slot van de briei kondigt het college aan dat op de naleving van de aangifteplicht voor hondenbelasting de nodige con trole zal worden uitgeoefend, waaronder de huis-aan-huis contro le Het aangiftebiljet moet binnen een maand naar het stadhuis wor den teruggestuurd. Wie dat ver zuimt, kan over enige tijd een her inneringsbrief verwachten. Dan heeft hij nogmaals veertien dagen de tijd om het biljet te retourneren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3