LEIDSCH DAGBLAD Veringa wil nog proberen om breuk te lijmen A.H.: "Flessen aannemen is niet in trek" van inzinking Menten herstelt Derde keer goud voor amateur stayer Gaby Minneboo Politie treedt fors op tegen drumband \P 4 weken lang het lEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld e dan kunt U mij aansluitend als abonnee noterer Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 wel de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingev zonder postzegel o Leidsch Dagblad Antwoorc \ANDAG 29 AUGUSTUS 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN "Afgeschreven" ///f Niki Lauda heeft gisteren op het circuit van Zandvoort de basis gelegd voor zijn tweede wereldtitel bij de Formule I-coureurs. De Oostenrijker die vorig jaar als "afgeschreven" werd beschouwd na sijn onge luk op de Nürnburgring, be wees voor 70.000 kijkers dat hij weer helemaal terug is. In de sensationele Grand Prix van Nederland finishte hij als eer ste en oogstte alom bewonde ring. Ook van Jacques LafHtte (tweede) die stelde "Niki is gewoon de beste". Lauda kan dat volgende week al be wijzen: op Monza kan hij zijn tweede wereldtitel pakken. Oostduitsers beheersten het wereldkampioenschap op de Bosbaan en het wereldkam pioenschap wielrennen in Ve nezuela, maar de zweminter- land tegen Amerika ging voor de Oostduitsers verloren. Ook ai kwam Christiane Knacke als eerste vrouw onder de mi nuut op de 100 meter vlinder slag. Er werd ook weer gevoetbald in het afgelopen weekeinde. Ajax werd in een bikkelharde slijtageslag bedwongen door NAC (0-0), Feyenoord boekte de eerste seizoenzege: 4-0 te gen Haarlem. NEC blijft intus sen verrassend koploper in de eredivisie. De Nijmegenaren versloegen nu FC Amsterdam met 3-0. De Oostenrijkse coureur Niki Lauda wuift na zijn zege naar het publiek. Rechts Jaques La- fitte, die tweede werd. Op regionaal niveau schoot UVS verrassend slagvaardig uit de startblokken. Drie goals binnen dertig minuten produ ceerde de Leidse hoofdklasser. "Ik kon mijn ogen niet geloven vertelde trainer Gerard Dé- sar. De drie goals waren vol doende voor een 3-2 zege bij het sterk geachte RVC. Ook Roodenburg boekte een overwinning met die cijfers. Na de winst op Papendrecht gelooft de eersteklasser een aardige rol te kunnen gaan spelen. De Leids/Goudse afdelings competitie begon met een rel. Tijdens het duel VTL-Alphia werd een Alphense speler knock-out geslagen door een toeschouwer. Vrij spel ditmaal ook voor het Nederlands atletiekkam- pioenschap voor gehandicap ten. In Alphen reed André Moedig een ware triomftocht. PAGINA'S 9-15 De Almariks vertrekken morgen naar Amerika PAGINA 5 coureur wint in Zandvoort druk bezochte Grand Prix 0E2E KW vandaag 20 PAGINA'S DENHAAG(SP)-Eenkabinet steunend op PvdA, CDA en '66 is nog steeds niet van de baan. Als informateur wil dr. G. H. Veringa proberen deze combinatie toch van de (rond te krijgen. "Ik hoop, dat het lukt", zei Veringa van morgen. de loop van de middag en avond de informateur gesprekken ren met de fractieleiders van de vdA, CDA en D'66, Van Thijn, i Agt en Terlouw. Veringa geeft kichzelf een week tot tien dagen de [ijd om vast te stellen of alsnog een jikkoord tussen deze partijen over nieuwe abortuswetgeving mo gelijk is. Veringa zei vanmorgen tijdens zijn berste openbare optreden als in formateur, dat hij nog niet ziet hoe het vastgelopen gesprek over Bbortus weer op gang moet bren- "Een procedurele regeling r abortus zit er niet in. Dat zeg ik ronduit. Waarom zou ik er omheen draaien", zei hij. Gesprek Veringa ging er van uit, dat zowel het CDA als de combinatie PvdA/D'66 in principe bereid zijn in een minderheidskabinet op te Informateur Veringa had vanmorgen Steenkamp gesprek met premier Den Uyl. het ministerie van Algemene Zaken aan het Binnenhof e Hij zal trachten PvdA en D'66 te bewegen over een nieuwe abor tuswet inhoudelijk met het CDA van gedachten te wisselen. Van PvdA-kant heeft men zo'n gesprek i toe steeds vierkant van de hand gewezen. Veringa vindt, dat hij verder kan gaan met zijn informatieopdracht als uiteindelijk blijkt, dat een ak koord over abortus inderdaad niet gesloten kan worden tussen PvdA, CDA en D'66. Als volgende mogelijkheid onder zoekt hij dan de levensvatbaarheid n combinatie van CDA en WD, die over een kleine meerder heid van 77 van de 150 zetels in de Tweede Kamer beschikt. Het voor- t WD-leider Wiegel om een nationaal kabinet" te vormen van PvdA, CDA, VVD en D'66 denkt Veringa niet te kunnen realiseren, de reacties van PvdA en CDA. "Op dit ogenblik is dit een weinig reëel voorstel", zei Veringa. Als derde mogelijkheid die hij wil onderzoeken noemde dr. Veringa een minderheidskabinet. Dit is een kabinet dat niet bij voorbaat kan rekenen op steun van een meerder heid in het parlement. Deze moge lijkheid bestaat volgens hem uit twee varianten: a, een minder heidskabinet steunend op PvdA en 66 (61 van de 150 zetels in de Tweede Kamer) en b, een minder heidskabinet steunend alleen op het CDA (49 zetels in de Tweede Kamer). Zo'n minderheidskabinet zou vol gens Veringa voldoende tijd van le ven moeten krijgen van een meer derheid in het parlement om de grote problemen: werkloosheid en inflatie, aan te pakken. Wolkenvelden Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 9 graden en hier en daar mistbanken. Maxima ongeveer 21 gra- (Opgemaakt om 11.15 uur) 30 AUGUSTUS Zon op: 6.48 uur; onder: 20.32 uur. Maan op: 20.54 our; onder; 8.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.55 en 17.21 ir, laagwater te 13.17 uur. CDA-voorzitter Steenkamp vindt dat de parlementaire meerderheid en het standpunt in het parlement doorslaggevend moet zijn. Hij zei dit vanochtend in een radiouitzen ding van Tros Aktua. Volgens Steenkamp blijkt uit Nipo-enquètes dat het Nederlandse volk anders over abortus denkt dan de meerderheid in het parlement. "Maar dat gebeurt wel eens meer. Je kunt bij iedere regeling wel zeg gen dat er onder de Nederlandse bevolking anders over wordt ge dacht". Maar volgens de CDA- voorzitter "ben je daarmee nog niet klaar". Letterlijk zei hij "Dan gooi je zand in de parlementaire machine en dat kan eenvoudig niet". Volgens hem zal men rekening moeten houden met de mening van parlementariërs over een bepaald onderwerp. Steenkamp "dat is he laas vrij duidelijk ja". Wel vindt hij dat de regeringspart ners in het uiteindelijke pro gramma voldoende punten van het eigen verlanglijstje moeten terug vinden. SAN CRISTOBAL (ANP) - Voor de derde achtereenvolgende keer is de Nederlander Gaby Minneboo (ach ter gangmaker Bruno Walrave) we reldkampioen bij de amateur- stayers geworden. Met grote over macht won hij vanochtend (Neder landse tijd) de finale voor de Span jaard Caldentey en de Westduitser Podlesch. Dit drietal nam ook vorig jaar de prijzen in ontvangst. Hoewel Minneboo in de finale ach ter de sterksten vertrok, was zijn vierde startpositie achteraf bijzon der gelukkig. Want wat iedereen voorspelde, gebeurde ook: de Spanjaard Caldentey ging direct de strijd aan met de op kop rijdende Westduitser Podlesch. De twee kemphanen vochten een duel uit dat veel kracht kostte. Cal dentey verdrong de Westduitser tenslotte, waarna Minneboo achter Walrave aan zijn opmars begon. Hij AMSTERDAM (SP) - Agenten van het Amsterdamse bureau Warmoesstraat hebben gister middag krachtdadig een eind gemaakt aan een optocht van de hoofdstedelijke drumband Tu- bantia. Omdat de voorzitter van dit 60 man sterke gezelschap de vergunning voor zijn mars niet kon tonen werd de drumband gesommeerd te stoppen. Toen aan dit bevel geen gehoor werd gegeven reed een surveillance wagen van de politie op de drumband in, aldus enige ver ontwaardigde ooggetuigen van het voorval. Daarbij werden twee leden van Tubantia (13 en 15 jaar) gewond. Onder de - merendeels jonge - deelnemers aan de mars ont stond paniek, terwijl de oudere leden van Tubantia 'n dreigen de houding tegen de politie aannamen. Hier en daar vielen klappen. Volgens Tubantia is de politie "belachelijk hardhandig" opge treden. "Natuurlijk hadden wij een vergunning voor deze mars", aldus een woordvoerder van het gezelschap, "alleen was die op dat moment in het bezit van de voorzitter van de Bond van Amsterdamse Muziekver enigingen. En die zat in het His torisch Museum, het einddoel van de mars. (Er deden nog drie muziekkorpsen aan mee). De Amsterdamse politie zegt in actie te zijn gekomen na een klacht van het gemeentelijk vervoerbedrijf: de trams zou den door Tubantia zijn gehin derd. Men ontkent overigens dat de surveillancewagen op de drumband is ingereden. Goud-winnaar Gaby Minneboo, geflankeerd door de Spanjaard Can- dentey (tweede-links op de foto) en de Westduitser Podlesch. passeerde de moegestreden Pod lesch en verdreef vervolgens moei teloos de Spanjaard van de koppo sitie. Dat gebeurde in de 124ste (van de 150) ronden. In gevaar kwam de Nederlander daarna geen moment meer. „Van de drie wereldkampioens chappen die ik heb gewonnen, was dit de gemakkelijkste", zei hij na afloop. De andere Nederlandeis, Rietveld en Pronk, verleenden Minneboo goede steun. Zij werden resp. vierde en laatste. Bij de profstayers reed Cees Stam (eveneens achter Walrave) zich eer der met groot machtsvertoon naar de finale. Overigens heeft het er enige tijd naar uitgezien dat Stam in zijn serie niet eens van start kon gaan. Walrave raakte namelijk sa men met coach Wierstra opgesloten in de lift van het gebouw waar de Nederlandse ploeg verblijft. Er was geen uitkomen aan. Tot na een half uur een andere gangmaker, Stakenburg, een koe voet tussen de liftdeuren plaatste en met bruut geweld het tweetal zijn vrijheid hergaf. Uitgerekend Stakenburg met wie Walrave vorig jaar bij de WK de grootst mogelijke moeite heeft gehad Arafat in Moskou MOSKOU (AFP/UPI) - De Pales tijnse leider Jasser Arafat is van morgen onverwacht in Moskou aangekomen. Arafat zal er met de Russische lei ders besprekingen voeren .over de toestand in het Midden-Oosten. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - "Voor iemand in de fleur van zijn leven is flesjes aannemen een weinig gewilde job". Dit is de reactie van bedrijfsleider I. J. Ade laar van een Albert Heyn filiaal in Oegstgeest op de vraag waarom hij voor zijn supermarkt voor de inname van lege flessen een full-time 65 er vraagt, terwijl er zoveel werklozen zijn. Volgens hem zijn er voor dit soort werk weinig mensen te krijgen. Een mening die niet gedeeld wordt door de adjunct-directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden, de heer C. Schipper. Hij vindt het een „vreemde zaak". "Het lijkt mij toch, dat hier voldoende mensen voor te vin den zijn", zegt Schipper. "Ik weet niet of Al- bert Heyn het uiterste heeft gedaan om ie mand te vinden". Bij zijn weten was er dan ook geen aanvraag ingediend bij het Geweste lijk Arbeidsbureau. Districtsbestuurder L. J. Waal van de NVV bond Mercurius (waaronder het winkelpers oneel valt) is „weinig gelukkig" met de adver tentie. "Ik neem toch aan dat ze wel eens van jeugdwerkloosheid hebben gehoord. Ik kan nauwelijks geloven dat hier geen mensen voor te vinden zijn. Het is een bedenkelijke zaak". Hij kondigde aan contact met Albert Heyn te zullen opnemen om te vragen of dit gebruike lijk is. De heer de Boer, hoofd personeelszaken van Albert Heyn Nederland, ontkent dit. "Alle verdere functies, inclusief de kaderfuncties worden door middel van een algemene adver tentie bekendgemaakt"Volgens De Boer is het een landelijk verschijnsel dat voor het inne men van flessen weinig krachten te vinden zijn. "In andere supermarkten wordt het wel gedaan door part-timers of ook door 65 ers", aldus De Boer. Hoewel de wet op het minimumloon niet van toepassing is op werknemers ouder dan 64 jaar, vallen volgens De Boer 65 ers wel onder de normale Albert Heyn-cao.Ze krijgen echter maar een tijdelijk dienstverband van één jaar. Zo bood vrijdag Albert Heyn Langevoort Oegstgeest een 65+er een volledige dag taak aan. AMSTERDAM - „Er is geen reden tot ongerustheid. De toestand van Pieter Menten is nagenoeg nor maal. De artsen hebben hem nu al leen afgeraden vandaag hier te zijn." Dat deelde mr. J. A. Schroeder, de president van de bijzondere straf kamer van de Amsterdamse recht bank, vanmorgen na een korte schorsing mee. Mr. Schroeder had de zitting kort na het begin geschorst om te infor meren naar de gezondheid van Pie ter Menten (78). Raadsman mr. L. van Heijningen had de rechtbank meegedeeld dat zijn van oorlogs misdaden verdachte cliënt gisteren een ernstige lichamelijke inzinking had gekregen. Van Heijningen: „Ik kreeg gister middag omstreeks half vijf het ver zoek om naar de ziekenzaal van de Scheveningse strafgevangenis te komen in verband met de gezond heid van Menten. Hij bleek niet aanspreekbaar, sprak met dubbele tong en hij wankelde. Toen heb ik hem maar naar bed gebracht". Mr. Van Heijningen heeft die ver schijnselen vervolgens besproken met enige bevriende artsen. Die vertelden hem dat dit de aankondi ging kon zijn van een beroerte of een coma als gevolg van de suiker ziekte van Menten. Mr. Van Heij ningen vermoedt dat het bij zijn cliënt ging om de terugslag van de twee voorgaande procesdagen. DODEWAARD NIET GOED BEWAAKT ARNHEM (ANP) - De leiding van de Gemeenschappelijke Kerne nergiecentrale Nederland (exploi tant van de kerncèntrale in Dode- waard) heeft de laatste weken on regelmatigheden ontdekt in de uit voering van de bewaking van het complex in Dode waard. Een aantal bewakers, in dienst van een parti culiere veiligheidsdienst, voerde soms bewakingsronden niet uit of verkortte die ronden. De fouten zijn gecorrigeerd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1