Wiener Blut met rake typeringen Johann Lemckert: knap orgelspel Gaudeamus- muziekweek KINDERBOEKENSCHRIJVER REY (78) OVERLEDEN c-w ttmUNG MAANDAG 29 AUGUSTUS 1977 In Wassenaar WASSENAAR - Johann Lemckert, van de Grote of St. Laurenskerk in Rotterdam die gisteravond in de Wassenaarse Dorpskerk, het orgel bespeelde, is een vakman, die de techniek zó beheerst, dat hij alle zorg aan de zegging, het muzikale ver haal kan besteden. Wie goed luisterde, merkte vele persoon lijke accenten op. Ze stoorden het klankbeeld niet, maar rie pen, althans bij vergelijking met andere, meer gangbare ver tolkingen, toch hier en daar wel een vraag op. Zo bijvoorbeeld in de nogal vrij opgevatte eerste variatie van Mendelssohns al lerbekendste 6de sonate en in het duidelijk voordrachtelijk bedoelde gestileerde gezang van de wachters in Bachs „Wa- chet auf, ruft uns die Stimme"- bewerking. Maar het was heel knap, wat deze nauwkeurige, bedacht zame organist deed. Hij kan blijkbaar niet vrijblijvend met een kunstwerk omgaan. Er zijn organisten, die spelen, zomaar om de muziek zelf, zon der ernstige overwegingen. Lemckert spéélt óók en wel even meesterlijk als die muzi- kanteske collega's, maar hij wenst tevens, dat zijn publiek het begrijpt. Die persoonlijke aanwijzingen in de voordracht kenmerken hem als een goed pedagoog. Het genoemde- Bach-koraal werd op die manier een open boek met een levendige vertel ling. Elke versiering was punt gaaf, dank zij ook de heldere stemmen van het orgel. Johann achtte terecht ook zeer bekende werken waardevol genoeg om in zijn programma op te nemen. Dit gold zeker voor Mendels sohn, wiens sonate hij helemaal uitspeelde. Het slot-andante klonk als een stuk mystieke schoonheid. Lemckert, die vooraf zinnige toelichtingen op z'n pro gramma had gegeven, begon met de Fantasie en fuga, opus 57, van Louis Toebosch, de mu zikale Limburger en Brabantse leraar-organist, die zijn leven dige stuk aan Anthon van der Horst opdroeg en het daarom op diens „modus conjunctus"- reeks (afwisselend een hele en een halve toon) construeerde. Een frisse compositie, die niet iedere toehoorder even prettig zal hebben toegeklonken. Twee curieuze middeleeuwse stukjes van vocale komaf riepen voor stellingen aan spelende engelen op. Ik heb ook met bewonde ring geluisterd naar Lemckerts vertolkingen van Buxtehuden (preludium en fuga in F) en Bach (preludium en fuga in b). die reikten aan het hoogste ni- Johan van Wolfswinkel. AMSTERDAM - De Hoofdstad Operette heeft de zaken in haar drieëndertigste seizoen groots aangepakt, als om te bewijzen, dat ze de aangevraagde subsidie van tweeëneen half miljoen waard is. Na de première van „Wiener Blut", zaterdagavond in de Stadsschouwburg, zullen weinig van de aanwezigen daar nog aan twijfelen. Deze operette is, hoewel gebruid met veel van Johann Strauss be kendste melodieën, geen topwerk als bijvoorbeeld "Die Fledermaus", die door "Wiener Blut" alleen in intrige-onwaarschijnlijkheden wordt overtroffen. Het is haast on mogelijk zo'n serie rolverwisselin gen en partnerruilen geloofwaardig te maken. Maar regisseur Alexan der Pichler, nu aan zijn zesde Hoofdstad-Operette-seizoen bezig, maakt daar geen punt van. Een operette is geen psychologisch drama, en met een paar charmante, goed gedanste balletten (waarvoor Pichler met zijn collega van de Weense Volksopera, Gerhard Senft, samenwerkte) en een paar rake typeringen kom je een heel eind. Voeg daarbij de fraaie kos- tuüms en decors - vooral de tweede acte was een waar kleurenfeest - en het soepele, vaak smeltende or- kestspel, waarbij dirigent John Kapper de ensembles beter dan vo rig jaar in de hand had, en het suc ces is begrijpelijk. Natuurlijk had ook deze pittige uit voering z'n kleine problemen. Met name de orkestblazers moesten in de eerste acte duidelijk nog op temperatuur komen. De levendige regie van Pichler had in de derde akte een paar dode punten, maar daarentegen was de overgang van het intermezzo naar de derde akte een kostelijke vondst. Opvallend waren ditmaal diverse rake typeringen. Natuurlijk is ie mand als Jacco van Renesse (zijn vierde jaar al bij dit gezelschap) weer goed voor diverse lachsalvo's als de koldereske kamerdienaar Josef. Hij vormde met Anita Heins (de kittige mannequin Pépi) weer net zo'n goed paar als vorig jaar in "Der Vogelhandler". Maar hij do mineerde niet zo sterk, waardoor de hoofdrollen meer reliëf hadden. Franse tekenaar Sam overleden De Franse humoristische teke naar Roger Sam is zaterdagnacht in Tunesië op 57-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Sam, die eigenlijk Samard heette, was een vaste medewerker van het blad "Progres de Lyon", waarvoor hij dagelijks een tekening maakte en de'... Kleinigheden die de jn het gebouw "Kunsten wereld maken.' Jan Henderson bleef als de char mante graaf Balduin Zedlau op de versiertoer eerst wat bescheiden, maar gaandeweg werd vooral zijn spel steeds beter. De beste zang prestaties kwamen ook nu weer van Marga de Boer in de rol van gravin Gabrielle. Het grafelijke vriendinnetje Fran- zisca Cagliari werd door Nora Zoon beter getypeerd dan gezongen, terwijl Antoni Wink als de ver strooide, onbeholpen avances ple gende vorst Ypsheim de lachers vaak op zijn hand had, Alleen de boerse vader van Franzisca, de kla rinettist Kagler, werd door Johan van der Zalm niet helemaal over tuigend. Maar verder is deze "Wie ner Blut" een bezoek meer dan waard. Peter Visser UTRECHT - Op 9, 10 en 11 septem ber is weer de jaarlijkse internatio nale Gaudeamus-muziekweek. Na ast de Premières van 23 composi ties, die zijn geselecteerd door de jury van het Gaudeamus composi tieconcours, worden op een tweetal concerten uitsluitend werken van Engelse toondichters gespeeld. Voorts wordt er een Nederlands programma gebracht door Fusion Modern. Het eerste concert, op 9 september, wordt in de VARA-studio in Hil versum uitgevoerd door het Radio-Kamerorkest onder leiding van Ernest Bour en het Radio Ka merkoor met éls dirigent Frans Muller. Op zaterdag 10 september zijn er drie uitvoeringen, 's Morgens om 11.00 in de Utrechtse Geertekerk door de slagwerkgroep Den Haag en enige solisten onder leiding van Arie van Beek. Om 15.00 uur in het Amsterdams Concertgebouw door "The Park Lane Music Players" met dirigent Michael Lankester en sopraan Jane Manning. 's-Avonds om 20.00 uur in hetzelfde gebouw een uitvoering door het ensemble "Pro Kontra", het Gaudeamus- kwartet, de sopraan Joke Winkler sopraan Ileana Melita. We- BOSTON - Hans Rey, mede-auteur van de "Nieuwsgierige George" boeken voor kinderen, is op 78- jarige leeftijd in Boston overleden. Van de "Curious George"-boeken zijn meer dan 13 miljoen exempla- waar hij trouwde. Het echtpaar Rey ging daarna naar Cambridge in Massachusetts. Rey was tevens een toegewijd astronoom en schreef enkele boe uitgegeven nadat Rey en zijn ken over sterrenkunde. Onlangs Margaret 35 jaar geleden de werd hij betrokken bij het onder zoek naar energie uit windkracht en kwam hij met de gedachte van een serie windmolens langs de kust van Boston tot Kaap Cod, om bij te dragen aan de energiebehoefte van New Engeland. ondeugende aap introduceerden de kinderliteratuur. Rey was in Hamburg geboren en ontsnapte uit Duitsland in de jaren 1930 nadat Hitier aan de macht was gekomen. Hij ging naar Brazilië, tenschappen" in Utrecht,1 Utrechtse Conservatorium onder dak heeft, is op zondag 11 septem ber om 10.30 uur een concert van Nederlandse werken te beluisteren door de basklarinettist Harry Spar- naay en de pianist Polo de Haas. Direktdaaraansluitend spelen The Park Music Players werken van jonge Engelse componisten. Op nieuw verleent Jane Manning hier aan haar medewerking. In de Geertekerk zal die zondag om 15.00 uur het ensemble "Pro Kon tra", de slagwerkgroep Den Haag en een aantal solisten optreden. Het laatste concert is weer in de VARA-studio in Hilversum door het Radio Phil. Orkest onder lei ding van David Porcelijn. Nico Scheepmaker is met vakantie Bettenhausen - etsen, Rob van Essen - schilderijen en pastels. Geopend dag. van 10-16 uur (zo. gesloten) t.m. 8 sept. aug. tot 21 sept. uur, do. van 19-21 uur. Galerie JA, Sportfondsenbad, Wassena ar. Tentoonstelling Jetske van der Brug gen - keramische kleinplastiekjes, Wikie Tadros-Buter - houtsnijwerk en Peter Peereboom - schilderijen. Geopend woe. van 20-22 uur, do. t/m zo. van 10-17 uur, t/m 4 sept. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). 'Wefkd. 10 uur voorm.-5.uur i. zondag 1-5 uur nam. HortuS van 10-16.30 uur, zo. van 12.30-15.30 uur. $ot 18 sept. Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg Geopend za. en zo. van 14-18 uur, over ige dagen na tel. afspraak, tot 15 sept. (gesloten van 15 juli—15 aug.). Museum voor Volkenkunde, Steens traat 1. Tentoonstelling „Taal en teken binnen Chinese muren". Geopend ma t/m za. van 10—17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. tot 15 februari 1978. Galerie-bibliotheek, Luifelbaan 1, Was- ^entoonstelling Frans Buitinga - pente keningen, schilderijen en kollages, Henk Erkelens - keramiek. Geopend van 6 aug. tot 1 sept., openingstijden van de bibliotheek. Sparrenrode 4, tel. 143085. Mien Rijns- burger houdt open huis van eigen werk, o.a. schilderijen, beelden en glasmozai- ken. Van 8 t/m 31 aug., na tel. afspraak. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Willy Boomsa-Hollander - olieverfschilderijen en Peter Groeneveld - keramiek. Ge opend woe. t/m za. van 10-16 uur, di. van 14-20'uur, t/m 27 aug. UWÏ 29 AUGUSTUS 1977 Honderd jaar geleden stond in, de krant: - In de nabijheid van Schildau (Saksen) zijn op zes aardappel velden larven en eieren van colorado-kevers gevonden. Men is op die akkers niet op de ge wone wijze met het verbouwen te werk gegaan, maar men heeft het gewas afgesneden, in een kuil bijeengebracht, met olie overgoten en in brand gestoken, waarna de kevers, larven of eie ren, die op het veld. overgebleven mochten zijn, zullen worden op gezocht. - Dezer dagen is op de Theems een Japansch koopvaardijschip aangekomen. De ,JNigate Ma- ru" wierp zijn anker bij London Bridge. Het is een zeilschip dat. de reis langs de Kaap de Goede Hoop maakte. De bemanning bestaat uit 34 personen, allen Japaueezen, die van Yokohama 141 dagen onderweg zijn ge weest. De lading bestaat uit 1000 ton rijst. Vijftig jaar geleden: - De heer A. Plesman, directeur der KLM, is naar Genua ver trokken ter aanvaarding van zijn reis met het ss. „Grotius" naarlndië, waar hij besprekin- aen za l voeren over de organisa tie van het luchtverkeer. Hij zal er vermoedelijk een half jaar blijven. - Een gewapende bende van honderd man heeft dezer dagen des ochtends om vier uur een overval gepleegd op een trein van den Southern Pacific spoorweg in het Mexicaanse district Nayarit, 10 mijlen ten zuiden van Acaponeta. Zestien reizigers werden gedood of ge wond. Onder de ernstig gewon den is een Amerikaansche vrouw, aldus berichten die in Washington zijn ontvangen. Er waren nog tien anderAmeri kanen in den trein, doch geen hunner werd gewond, ofschoon- er zeker veertig schoten op den trein zijn gelost. PANDA EN DE SPORTMEESTER 46-138 Joris wierp misnoegd de hoorn op de haak en verliet de telefooncel. ,J3ah!" prevelde hij,/iltijd is het de kleine Panda, die het eigenwijze neuske in mijn zaken tracht te steken. Ik kan beter proberen om professor Putter te vinden. Die zal mij eerder behulpzaam zijn,nu hij bij mij in het morele krijt staat." Op dat moment stopte er naast hem een taxi - en tot zijn verrassing stak de geleerde het hoofd op het portierraampje Jk zocht u juist!" riep deze. Jk ben er in geslaagd om enige elektro- nika te kopen voor m'n bionische vindingMaar eigenlijk kan ik niet verder zonder een mini-lasertjeEn die is erg kostbaar, zodat ik bang ben dat ik de constructie niet af kan maken door gebrek aan vol doende geld". ,fl-niet afkan maken?" herhaalde Joris geschokt. ,M-maar dat is een ramp! Eh ik bedoel: ik reken op Pam's bionische prestaties .Eh hier hebt u geld, meen ik. Rept u! Over enkele dagen begint mijn Voorronde en dan eh haast u!" GEHAKT SPECIAAL 400 g. mager gehakt, 100 g. kwark, 1 ei, 1 klein ui tje, 15 g. paneermeel, zout, peper, aromazout, sauce, paprikapoeder, Maak het gehakt aan met de kwark, het ei, de fijngesnipperde ui, het paneermeel, zout en de kruiderij. Beboter een cakevorm. Vorm van het gehakt een lang brood en bak dit in de vorm in een op 225 graden Celsius voorverwarmde oven in pA/AAI? PocfS tWOfcPE/J VUE7ïeO£2AApr zöi/êie i/c weer "N? (2 pooe eem wean" P'ê AART &E.\J'N(f H&eT J*-* I FRED BASSET LUXOR: „Black Sunday", dag. 2 en 8 uur, zo. 2, 5 en 8.15 uur. 16 jaar. CAMERA: In memonam Elvis Presley-week: „Live a little", love a litt le", do. en vr. 7 en 9.15 uur. AL. „It hap pened at the worlds' fair", za. 2.30, 7 en 9.15 uur. AL. „Kissin' cousins" zo. 2,4.15, 7 en 9.15 uur, ma. 7 en 9.15 uur. AL. „Girl happy", di. 7 en 9.15 uur, woe. 2.30, 7 en 9.15 uur. AL. Nachtvoorstelling: „Yes- songs", vr. en za. 11.30 uur. 16 jaar. LIDO I: „Live and let die", dag. 2.30,7 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 12 jaar. LIDO II: „Carrie", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. LIDO III: „Turks Fruit", dag. 7 en 9.15 uur. 16 jaar Kindermatinee: „Tom en Jerry Festival", za., en woe 2.30 uur, zo. 2.30 en 4.45 uur.AL. STUDIO: dag. 2.30 7 TRIANON: „Een bru Ongevallendienst ziekenhuizen Lei.den Ongevallendienst elke.dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag IJ.00 uur tot woensdag 13.00 yur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur CElisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Kinderafdeling: dag. van 15.00-18 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks v 11.15-12.00 uur en van 14.00-14 45 uur v^n 18.30-19.30 uur. Kraamafdellng: dag van 11.15-12.OOuur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond- - 16 j ',dag.2e derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14 00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegangop de kinderafdeling. Sint Elizabeth-ziekenhuh REX: „Sexshow in sexlustigTirol", dag. 7 en 9.15 uur. 16 jaar. Kindermatinee: „Peter en de vliegende autobus", za. en woe, 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: „Dolle liefdesavonturen in de vakantie", vr. en za. 11.30 uur. 16 jaar. 3e KLASSE: Volwassenen dagelijk: 14.00-14 45 uur en van 1830-19 30 u_. Kraamafdellng: dag van 11.15-12.00 uur ders) (alleen voor echtgenoot) van 15 00-16.00 Maandag uuren van 18.30-19.30 uur. Laatste kwar- rruddag- en avondbezoek ba- Academisch-Ziekenhuis Voor alle.patiënten tbehalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag 14 15-15.00 uur. 18 30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor óu- rijdag: byshow. 18.30-18.f5 L Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aa; Wanneer lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kindërkhniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.-30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13 30-, 14 15 en 18 30-19 30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18.30-19.Ü0 uur; Kraamafdellng, 13 30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 16-15.30 uur alleen, voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliëg verkeer van en naar Schiphol kunr.er nacht worden gemeld bij het in- De avonturen van Jommeke Jommeke, dit antwoordMexico, zu/tgij ook weten. JTf.natuur/ijk We ik is het /and van J de kaktussen?jrrr\ ^^0 Ff/iberke!i Jommeke, nog 'n k/ein vraagje, "f/s gemakke/jh, hoor/t- m h/oe vee/snaren z/jn r\ eraan een harp? r-S f j /s gemak/ei jk, dtrrft hij dan nog zeggen RRRR/I//ING Ja, voor hem. /-ij iaat hei een ander op /os s en

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19