Laffite: 'Lauda is gewoon de beste' Renners maken prof tour compleet belachelijk s Manager F&S- team in arrest in cijfers Profronde in cijfers Oostduitsers beheersen wereldkampioenschappen wielrennen op de baan P Oostenrijker op Zandvoort weer helemaal terug Cees Stam in kampioensvorm ■MAANDAG 29 AUGUSTUS 1977 SPORT ZANDVOORT - Zij die hem hadden afgeschreven moesten hun ongelijk erkennen. Want wie nog dacht, dat Hockenheim een uitzondering was en Oostenrijk een kwestf e van geluk had het mis. Niki Lauda is wel degelijk *3» o'fE' terug, Niki Lauda is weer helemaal de oude en Niki Lauda kan de wereld- j ;s v; titel praktisch niet meer ontgaan. oen En dat die titel hem alleen toekomt bewees de Oostenrijker £)oor Bak. gisteren op een zonovergoten en druk bezocht (70.000 toe- ente schouwers) Zandvoort waar hij de hele concurrentie aan Ad van Kaam -hrl flarden reed. Alleen de Ligier van Laffite bleef in het spoor Lauda schoot gmtteiend op naar de »n o van de rode Ferrari, maar ook de Fransman moest uiteinde- tweede plek. Teamgenoot Carlos daa lijk zjjn meerder in de oud-wereldkampioen erkennen. Reutemann was inmiddels opge- Dat Lauda na afloop zei: "Van mij had Jacques mogen i de terson en Nilsson, die beiden vre- maar ik kon er niet langs", bewijst op Laffite, die zich opgejaagd de eerder genoteerde stelling over moest voelen als een haas. De dit de straks uit te reiken wereldtitel. Nee, Lauda dat leerde de dertiende totaal zeventien te verrijden Grand jaar definitief doorgebroken niet meer te stoppen, Fransman hield zijn meer dan 500 pk. sterke Ligier-Matra vooralsnog knap in bedwang, maar maakte in Roken in, rond en boven de pits is verboden. Dat weet iedereen het werd bovendien tientallen malen door de speaker omgeroepen. Een riJ' drietal toeschouwers op het dak meende toch stiekum een sigaretje nt op te moeten steken, maar zij had- den pech. ld' De ordedienst van het circuit be- trapte hen en zonder pardon wer- d' den de boosdoeners uit de pits £e verwijderd. Op weg naar de uit- e gang passeerden zij coureur Mario £e Andretti, die het tafereel olijk ga- desloeg. Met de sigaret aan zijn lippen bungelend zette hij vervol- gens het werk aan zijn wagen voort ZANDVOORT - Het doek lijkt ge- d- vallen voor het Nederlandse F. en 5e S. Racing Team. Het einde is ïn operette-achtig, omdat, nadat de e. coureurs Hayje en Blekemolen zich ts niet hebben kunnen kwalificeren voor de Nederlandse Grote Prijs, de teammanager John McDonald wordt gearresteerd. Twee agenten n doen hem de handboeien aan, sle- 'j pen hem weg van het circuit, rich- e ting politiebureau. De reden: een opsporingsbevel van Interpol na mens de Zwitserse autoriteiten, ge volg van een klacht van de Zwit serse ex-coureur Louis Kessel, die zich door McDonald, voor wie hij twee jaar terug reed, voor 400.000 mark getild voelt. Getild voelt zich ook Ton Fagel van F. en S. die de laatste weken 350.000 gulden in het project investeerde, alleen maar om de happening op Zandvoort tot een succes te kunnen maken den, dat hij als topcoureur had af- venop en kon tegelijkertijd in zijn gedaan, definitief de mond. Toonde spiegels constateren, dat de aan- aan, dat de wonden, opgelopen bij stormende Peterson "zoek" was. zijn verschrikkelijke crash op de Hij stond met zijn zes wieier Tyrell stil in de Panorama-bocht. En even later was ook "gevaar" Nilsson uit het zich van Lauda verdwenen, al had de Zweed dan bij zijn spin "helper" Reutemann een trap na gegeven, zodat deze de pits moest opzoeken om een en ander aan zijn Ferrari te laten bijwerken. Concurrentie Lauda dus op kop met alleen Laf fite nog als een serieuze concurrent achter zich. De zo opwindend be gonnen race dreigde door de supe rieure houding van Lauda wat te verzanden, maar Laffite bracht de spanning terug. Gooide er de snelste ronde tegenaan en kroop langzaam maar zeker naar het ach- hij (en terwiel van Lauda. Maar voorbij kwam de kleine, sympathieke Fransman hem toch niet. "Ik reed op de top van mijn vermogen", legde hij later uit, "maar ik kon er toch niet langs. Lauda maakt nu eenmaal geen foutjes, die een ander wel maakt. Daarvoor is hij gewoon de beste", aldus een toch teverden gestemde Laffite, die notabene in zijn reservewagen had rondgecir- kels. "Ja, vlak voor de start ont stond er een olie-lekkage, die we niet meer konden repareren. Maar Nürnburgring, compleet geheeld zijn, de afschrikwekkende tatoë- ringen ten spijt. In zijn onmisken baar vloeiende stijl doorsneed de Oostenrijker als vanouds de Zand- voortse duinen. Daarbij koel zijn kansen taxerend om vervolgens op het juiste ogenblik toe te slaan. Hard rijden kon hij altijd al, maar aan taktisch inzicht heeft Lauda, sinds hij uit het brandende wrak aan de dood ontsnapte, alleen maar gewonnen. Op Hockenheim en de Osterreichring klopten zijn bere keningen en ook nu op Zandvoort maakte de aanstaande kampioen geen fout. ZANDVOORT - De uitslag van de Grote Prijs van Zandvoort luidt: 1. Niki Lauda (Oos) Ferrari 75 ronden (316 kilometer en-950 meter) in 1 uur, 41 minuten en 45,93 seconden. Gemiddelde snelheid: 186.88 km/uur. Snelste ronde: 1.19,99 (190,195 km/uur, nieuw Zandvoort re cord) 2. Jacques Laffite (Fra) Ligier, op 1,89, 3. Op één ronde: Jody Scheckter (ZAF) Wolf, 4. Emerson Fittipaldi (Bra) Co- persugar, 5. op twee ronden: Pa trick Tambay (Fra) Ensign, 6. Carlos Reutemann (Arg) Ferra ri, 7. Hans Joachim Stuck (Wdl) Brabham, 8. Hans Binder (Oos) Penske, 9. Brett Lunger (VS) McLaren, 10. Ian Scheckter (ZAF) March, 11. op drie ron den: Alex Ribeiro (Bra) March, 12. op vijf ronden: Brian Henton (GBr) March. De stand voor het wereldkam pioenschap: 1. Lauda 63,2. Jody Scheckter 42, 3. Reutemann 35, 4. Andretti 32, 5. Hunt 22. Rampzalig Als vierde vertrokken met hem in dit geval iedereen) bij voorbeeld dat het meteen ingezette duel om de begeerde koppositie tussen de snelste man in de trai ning, Mario Andretti, en de huidige wereldkampioen, James Hunt, wel verkeerd af moest lopen. Vier doorkomsten waarbij de heren el kaar geen duimbreed wilden toe geven en vervolgens een bijna rampzalige apotheose van dit duw en smijtwerk. Hunt drukte bij het uitkomen van de Tarzan-bocht de Voor Jochen Mass duurde de Grand Prix nog geen ronde. Alan Jones drukte hem achter de pits uit de baan e Mass moest opgeven. tevreden verrassend, maar tevens dramatisch, was het optreden van nog een Fransman, debutant Tam bay. Lange tijd reed hij op een voor hem doen schitterende derde plaats, totdat, in welgeteld de laat ste ronde, de benzine opraakte de Ensign niet meer vooruit te, branden was. De vreselijk gedesil lusioneerde Tambay mocht later als troost vernemen, dat hij toch vijfde geklasseerd werd. Op het moment, dat Lauda afgevlagd werd waren namelijk alleen Jody Scheckter en Emerson Fittipaldi hem gepasseerd. Autosport - De Pool Zasada lag zaterdagavond bij aankomst in het Indiase Madras nog steeds aan de leiding van de Londen-Sydney ral ly. Van de 69 auto's die in Londen van start gingen zijn er nog 45 over. Vanuit Madras gaan de wagens per boot over naar Penang in Maleisië. Onsportief Bepaald onsportief v 5AN CRISTOBAL - Hans Jürgen X opnieuw akelig dichtbykomende je ziet", verklaarde hij lachend, Andretti naar buiten, en reed daarop finaal over de slippende Amerikaan heen. Een catastrofe bleef uit, omdat Andretti het aan stormende veld wist te ontwijken. Hunt kon overigens zo'n hattrick meteen vergeten. Dat materiaal is toch wel goed". Hakkelen Uitvaller ook al snel aan. Andretti - hij heeft beslist de snelste wagen van moment - blies in een poging mt uit de John Player te halen dan n gelijk was de Ford Cosworth op Dat kan nog niet gezegd worden van de nieuwkomer in het Formule I-wereldje, Renault. Aanvankelijk deed de bolide het goed, maar in het twee diende zich tweede deel van de race ging de turbo-motor hakkelen. Daarop be sloot Jean-Pierre Jabouille het ze kere voor het onzekere te nemen en de gele Renault maar in de pits te parkeren. SAN CRISTOBAL (ANP, SP) - Cees Stam heeft gisteravond bij de wereldkampioenschappen wielrennen in San Cristobal de tweede serie van de profstayers op de manier van een kampioen gereden. eigenlijk alleen mog Hij dubbelde al zijn tegenstanders maar met twee slechtlopende March formule I-wagens in zijn maag zit. Fagel ziet wit weggetrok ken, zegt dat hij er de hele nacht niet van heeft kunnen slapen; zijn compagnon Van der Sluis steunt, dat als hij alles van tevoren geweten zou hebben hij er nooit aan begon- Over dat laatste wordt trouwens nauwelijks tranen geplengd, om dat, Boy Hayje zegt het, McDonald de laatste dagen alleen maar heeft gesaboteerd, omdat de monteurs en de coureurs elkaar met moers- leutels om de oren sloegen, omdat een breuk toch onvermijdelijk was. en alleen de Italiaan Bruno Vi- cino kon de achterstand tot een ronde beperkt houden, "Het had harder gekund. Ik heb niet een keer tegen Walrave (zijn gang maker) "ho" moeten roepen", zei Stam na afloop. In de eerste serie van de prof stayers had de huidige wereld kampioen Peffgen al evenzeer gedomineerd als Stam. "Nor maal gesproken moet het in de finale tussen ons tweeën gaan. Na het debacle van vorig jaar wil ik niets liever dan hier re vanche nemen. Dat is ook nodig. Als ik geen wereldkampioen word, zal mijn sponsor er niet zo veel meer in zien en dan kan ik gewoon niet doorgaan met wiel rennen op deze manier". Voor de finale hebben zich ge plaatst: Peffgen, Algeri, Rom- pelberg, Stam, Vicino, Savary. Martin Venix kan zich mis schien via de herkansing bij hen voegen. Zoals al min of meer werd ver wacht, strandde de Nederlandse achtervolgingsploeg in de kwartfinales. De Zwitsers ble ken veel te sterk. Van het viertal Ponsteen-Jacobs-Slot-Schipper was Ponsteen veruit de sterkste. Hij ging de eerste 11/4 ronde aan de leiding en zette de Zwitsers op achterstand. Toen de anderen moesten overnemen, smolt de voorsprong als sneeuw voor de zon. Het verschil bedroeg tens lotte bijna negen seconden: SAN CRISTOBAL - Hans Jürgen Geschke heeft in zijn laatste weds- het optre- trijd zyn eerste medaille op de den van de Oostenrijker Hans Bin- sprint bij de wereldkampioens der, die eerst Lafïtte rondenlang chappen veroverd, ophield en vervolgens ook Tambay Het sprintnummer was niet alleen een tijdlang de weg versperde, een triomf voor Geschke maar voor Dreigend omhoog gehouden vuis- de gehele oppermachtige Oos ten waren zijn deel. Carlos Reute- tduitse ploeg, met de tweede plaats mann gaf, wat dat aangaat, een be- voor de nationale titelhouder Ema- ter voorbeeld. Terug in de race liet nuel Raasch en de derde voor de hij niet alleen teamgenoot Lauda tweevoudige wereldkampioen by vrij baan, maar hield het "gat" ook de junioren Lutz Hesslich. De win- nog open voor diens grote tegen- naar van Montreal, Anton Tkac, strever Laffite. Een zeer sportieve eindigde als vierde achter de drie geste van de man die vanuit het Oostduitse geweldenaars, achterveld knap terugvocht naar "Dit is mijn laatste kampioens een zesde plaats. Hij behoefde chap", vertelde Geschke. "ik ben 34 daarvoor overigens ook weer niet al Jaar< ik heb 17 jaar wedstrijdsport teveel wagens te passeren, want gedaan en over een paar maanden slechts twaalf van de zesentwintig studeer ik af aan de Deutsche bolides wisten zich achter de vuur- Hochschule für Körperkultur in rode Ferrari van de ongenaakbare Leipzig. Daarna word ik trainer bij Lauda te kwalificeren. myn vereniging SC Berlin. Later zal ik ook misschien wel wat voor selectieploegen gaan doen. Als wielrenner ben ik niet meer nodig. Deze kampioenschappen hebben toch aangetoond dat bij ons de rijen gesloten zijn. De opvolgers staan klaar als gevolg van een goede voorbereiding." Hoe zeer de rijen gesloten zijn, een bekende Duitse kreet toch, is in San Cristobal aangetoond. Er mocht slechts één deelnemer op de kilometer tijdrit starten. Hij, Lothar Thoms, werd kampioen. Twee deelnemers op de achtervolging, goud voor Durpisch, zilver voor Unterwalder. Drie inschrijvers op de sprint, alle plaatsen op het ere podium voor Oost-Duitsland. Het is een beetje angstaanjagend, maar het is een rechtstreeks gevolg van hun manier van voorbereiding, training en selectie. Hans Jürgen (Tutti voor zyn vrien den) Geschke werd het niet moei lijk gemaakt in de eindstrijd. Te gemakkelijk eigenlijk. Het leek erop dat Raasch, die het hele sprint- toernooi door ongenaakbaar was geweest en steeds de snelste tijden had gemaakt een eerbewijs wilde leveren aan de oude man. Een hommage aan de laatste van de oude generatie die een beloning Toonbeeld van macht: drie Oostduitsers op het erepodium. Het goud was r Geschke midden). 4.25.79 tegen 4.34.7. Voor de halve finales plaatsten zich: West- en Oost-Duitsland, Zwit serland en de Sowjet-Unie. De Westduitser Gregor Braun, die vorig jaar op de Olympische Spelen Herman Ponsteen van het goud hield, behaalde nu de wereldtitel achtervolging bij de profs. De 21-jarige Braun ver sloeg de Noor Knudsen, die al drie jaar achtereen de hoogste treden net niet haalt. De Brit Steve Hefferanan werd derde. In totaal kwamen slechts zes ren ners op dit nummer uit. Roy Schuiten zat zich langs de kant te verbijten Op het nummer tandem verdween het Nederlandse duo Veldt- Pieters onmiddellijk uit het toernooi. In de serie waren de Tsjechen en in de herkansing de Amerikanen duidelijk supe rieur. verdiende voor alles wat hij voor het Oostduitse wielrennen had ge daan. De tijd van Raasch (22) en Hesslich (18) komt nog. Die van Hans Jürgen Geschke is voorbij en afgesloten met een wereldtitel. Geschke's landgenoot Norbert Dupisch won de wereldtitel op de achtervolging bij de amateurs. In de finale versloeg hij zijn teamge noot Uve Unterwalder. De Zwitser Daniel Gisiger pakte de bronzen medaille door een zege op zijn landgenoot Robert Dill-Bundi. Het sprintnummer bij de dames le verde een zege op voor de Russi sche Galina Csareva. In de finale versloeg zij in drie ritten de Ameri kaanse Sue Novarra. Het brons was voor de Tsjechische Iva Z^jickova. In de stayersfinale voor amateurs is Nederland met drie rijders verte genwoordigd. De herkansing was voor Martin Rietveld en Mathe Pronk een wassen neus. Op het moment dat de Spanjaard Pastors i zijn fiets stapte werd de weds- op de baan waren, terwijl er drie plaatsen in de finale beschikbaar waren. Uit de series had de huidige wereldkampioen Gaby Minneboo zich rechtstreeks geplaatst. Bij de profstayers heeft nationaal kam- pien Fred Rompelberg zich eve neens rechtstreeks geplaatst. In de serie werd hij derde achter de titel houder Peffgen en de Italiaan Alge ri. Martin Venix eindigde als vijfde en zal het nu via de herkansing moeten proberen. Herman Ponsteen, Michel Jacobs, Ger Slot en Geert Schipper hebben in de series de ploegenachtervol- ging de zevende tijd gereden en moeten in de kwart-finales aantre den tegen de Zwitsers, die zeven seconden sneller waren. Anne Riemersma zal naar alle waarschijnlijkheid Nederland een medaille bezorgen bij de dames. Tijdens de kwalificaties voor de achtervolging maakte zij de tweede tijd achter de Russische Koets- netsova. In de halve finale zal zij trijd afgeschoten, omdat er op dat tegen de Canadese Karen Strong moment nog slechts drie renners moeten uitkomen. HEERLEN - Qua naam en kwali teit was Bert Pronk een goed winnaar van de profronde van Nederland. De manier waarop hij zaterdag in Heerlerheide triomfe rend over de laatste eindstreep ging, wierp echter een schaduw over zijn overwinning. De week professionele wielersport in Ne derland ontkwam niet aan list en bedrog. Wat zaterdag tussen Bu- del en Heerlerheide in de als Ko- ninginnerit aangekondigde slote tappe van de profronde allemaal gebeurde was schandelijk. De UCI (internationale wielerunie) zou een tuchtcommissie in het leven moeten roepen, waar klachten over onsportieve hande lingen gedeponeerd kunnen worden. Handelingen van ren ners en ploegleiders waren zater dag een schorsing en zeker een hoge boete waard. Ten eerste: minder dan 15 kilometer na de start ontsnapten 15 renners. Ne gen van de tien aanwezige ploe gen waren daarin vertegenwoor digd, plus de oranje trui Pronk en de nummer twee Kelly. Hun voorsprong werd dan ook snel groot. Heel groot zelfs, een kwar tier. Een verschil om zelfs in zo'n zware rit van 247 kilometer suc ces te kunnen hebben. Aanneme lijk was toch dat de achtergeble ven vedetten in het peloton de aanval verdedigden. Dat bleek een grove vergissing te zijn, want ze waren liever lui dan moe. Duur betaalde sterren als Maertens, Pollentier, Thurau, Raas, Ocana, Godefroot en Planckaert ver zaakten doodgemoedereerd hun plichten en verlieten de ronde na zo'n 60 kilometer. In België wachtten immers zater dagavond en zondag verschil lende criteriums, waarin voor weinig moeite veel geld betaald werd. Na 80 kilometer was hetal duidelijk dat de laatste etappewinnaar vooraan in de groep van 15 reed. Met een kwartier voorsprong verslapte ook het tempo van de kopgroep. Begrijpelijk, want de weg was nog erg lang. Het gevolg was meer dan 120 km een dode koers. Nog niet beslist was de strijd om de eindzege. Gezien hun voorsprong in het algemeen klassement van vier minuten op hun medev'uch- ters leek het alleen nog tussen Pronk en Kelly te gaan. Het ver schil tussen hen was slechts zes seconden. Dat verschil zou Kelly kunnen wegwerken met bonifi caties op de heuvels Keuterberg en Koning van Spanje. Dat lukte de 21-jarige Ier niet. Beiden pak ten vier seconden bonificatie zo dat het verschil in het klassement gelijk bleef. Tot zover verliep vooraan nog alles sportief. Waar een tuchtcommissie van de UCI zich eveneens over moest De organisatoren van de profronde van Nederland meenden zaterdagavond een oplossing te hebben gevonden die moet voorkomen dat voor veel geld gecontracteerde ren ners, vroegtijdig de ronde verla ten. De proftour van volgend jaar zal worden beslóten met een ploe gentijdrit, waarin de tijd van de vijfde aankomende renner van elke ploeg telt voor het indivi dueel eindklassement. Daar door wordt elke ploeg verplicht tot het einde minstens vijf ren ners in de koers te houden. buigen was ten tweede: de ont knoping van de rit. Het was on danks het lage tempo duidelijk dat de groep van 15 niet tot het einde bij elkaar zou blijven. Peter Post, de ploegleider van Pronk, riep dan ook al vroeg: "Pronk heeft de wedstrijd verloren". Pronk had immers van zijn ploeggenoten alleen Van den Hoek bij zich. Te weinig steun dus. De Scheveninger kreeg ech ter meer assistentie. Van de drie renners van IJsboerke, de ploeg waar hij volgend jaar met Thurau voor wil gaan rijden. Die steun werd hem direct toegezegd door de ploegleider van IJsboerke, Willy Jossart, een man die voor goed uit de wielersport verban nen moest worden. Voor Pronk was het zaak dat de snelle sprinter Kelly de etappe niet won, want dan werd hij toch nog rondewinnaar door tien se conden bonificatie op de ein dstreep. Dat probleem was echter niet zo moeilijk, want Kelly stond alleen tegen een overmacht. De dappere Ier heeft vier keer ge probeerd de kopgroep uit elkaar te scheuren. Dat lukte hem na- Uitslag vijfde etappe. 1. Rudy Pevenage (Bel.- IJsboerke) 247 km. in 6.12.42 (met bon.: 6.12.32), 2. Fedor den Hertog (Ned.-Fri) zelfde tijd (met bon. 6.12.37), 3. Eric Jac ques (Bel.-Maes) 6.14.28 (6.14.25), 4. Jean-Luc van den Broucke (Bel.-Peu), 6.14.57, Pa trick Lefevre (Bel.-Ebo) 6.15.04, 6. Sean Kelly (Ier.-Fla) 6.15.09,7. Bert Pronk (Ned.-Raleigh) z.t., 8. Ludo Peeters (Bel.-IJsb.) 6.15.09, 9. Theo Smit (Ned.-Fri.) 6.20.15, 10. Aad. van den Hoek (Ned.-Raleigh). Sean Kelly (Ierl.-Fla) op 6 sec., 3. Rude Pevenage (Bel.-IJsb.) op 1.34. 4. Fedor den Hertog (Ned.-Fri.) op 2.50, 5. Ludo Peeters (Bel.-IJsb.) op 3.20, 6. Jean-LUC VAN DEN Broucke (Bel.-Peu) op 3.56, 7. Eric Jac ques (Bel.-Maes) op 7.48, 8. Pa trick Lefevre (Bel.-Ebo) op 8.21, 9. Eric Loder (Zwi.-Fla) op 10.04, 10. Frank Hoste (Bel.- IJsb.) op 11.11. 16. Hennie Kui per (Ned.-Ral.) op 14.46, 18. Joop Zoetemelk (Ned.-Merc.) op 14.52. DAGPLOEGENKLASSEMENT: vijfde etappe: 1. IJsboerke 18.54.00, 2. Raleigh 19.01.33, 3. Frisol 19.06.35, 4. Ebo 19.07.22, 5. Peugeot 19.08.50, 6. Mercier 19.12.33. ALGEMEEN PLOEGE- NKLASSEMENT (eindklas sement): 1. IJsboerke 76.54.50, 2. RPEIGH 76.58.13, 3. Ebo 77.08.42, 4. Frisol 77.09.10. PUNTENKLASSEMENT (groene trui) 1. Piet van Katwijk 61 pnt. uwelijks. Alleen zwakkere broe ders als Nidi den Hertog, Theo Smit en de Fransman Toso vielen af. de demarrages van Kelly wer den niet alleen beantwoord door Pronk, maar de IJsboerkes hiel pen vrolijk mee. In de slotfase sprong de sterke Fe dor den Hertog weg. Hij had weer een van zijn gir te dagen en was niet te houden. De Belg Rudy Pe venage, van IJsboerke, ging mee, maar mocht geen kopwerk doen. Had hij dat wel gedaan, dan was Pevenage, de jonge beloftevolle Belg, winnaar van de ronde ge worden, omdat beide vluchters in dat geval meer dan tien minuten voorsprong hadden genomen. IJsboerkes ploegleider Jossart offerde de eigen publiciteit en de ambities van een jong talent op ten faveure van Pronk, het boe zemvriendje van zijn toekom stige kopman Thurau. Pevenage won natuurlijk de rit door zijn negatieve houding, maar met de ronde. Pronk werd eindwinnaar door in de slotfase bij Kelly te blijven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11