PLO verwerpt Amerikaanse voorstellen Smith tegen plan Owen Bijdrage aan NAVO moet hoger Lnns: minder agressie door Neutronenbom PARIJS PREEKT PACIFISME NOG GEEN SPOOR RAE-ACTIVISTEN Chaos bleef uit op Britse luchthavens Voor oplossing conflict Midden-Oosten YS wilden Groenland aankopen ZATERDAG 27 AUGUSTUS 197/ Man duwt vrouw en kinderen van rots BERCHTESGADEN (AP) - Een 27-jarige Oostenrijker die door de politie werd gezocht in verband met de beroving van en de moord op een 61-jarige vrouw heeft zijn eigen vrouw, zijn twee kinderen en zijn hond van een 400 meter hoge rots ge duwd en is hen toen nage sprongen, aldus is hier vrijdag door de politie meegedeeld. Er waren geen overlevenden. De doden waren Karl Retzin- ger, zijn 24 jaar oude vrouw Gudrun, twee kinderen oud 7 en 3 jaar en de hond. Retzinger werd gezocht in ver band met de roofmoord die maandag in het dorp Mattsee bij Salzburg in Oostenrijk was ge pleegd. Nieuwe defensieplannen van Carter WASHINGTON (UPI/API) - Pre sident Carter heeft nieuwe richt lijnen uitgevaardigd, die beogen de Verenigde Staten wat kernvermo gen betreft op gelijk niveau met de Sowjet-Unie te brengen. Ook wil hij het Amerikaanse gevechtsvermo gen in Europa verbeteren en de mi- litaire reactiesnelheid in andere gebieden verhogen. Dit hebben re geringsfunctionarissen in Was hington gisteren bekendgemaakt. De richtlijnen houden ook in dat de defensieüitgaven jaarlijks met drie procent zullen stijgen, als de andere lid-staten van de N- Atlantische-verdragsorganisatie (NAVO) hun militaire uitgaven met hetzelfde percentage vermeerde ren, aldus genoemde ambtenaren. Volgens hen hebben de onderhan delaars voor beperking van de stra tegische bewapening, Paul Warn- ke, en Carters adviseur voor veilig heid skwesties, Zbigniew Brze- van een studie van een half jaar. Uitgangspunt is dat de VS een be leid moeten handhaven dat gericht is het afschrikken van een aanval, het toebrengen vgn een onaan vaardbare schade als reactie op zinski, tweemaal met de russische eventuele aanval, beëindiging ambassadeur Anatoli Dobrynin van gedachten gewisseld over denkbeelden om weer wat bewe ging te brengen in de besprekingen over beperking van de strategische bewapening (Salt). Over twee we ken zal Vance in Wenen met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromyko deze discussie voortzet ten. Carters richtlijnen inzake de natio nale strategie vormen de neerslag conflict op een voor de VS zo voordelig mogelijke manier en het voorkomen van het gebruik van "chantage met kernwapens". Er wordt een grotere voorrang toege kend aan de politiek van een „voorwaartse verdediging" in Eu ropa met een sterkere nadruk op een versterking van het gevechts vermogen. Volgens genoemde Amerikaanse functionarissen gaat het om een "modernere en meer verfijnde en genuanceerde strategie", die te vens beoogt het vermogen van de VS om op crisis van conventionele aard te reageren, zoals in het midden-oosten, de Perzische golf en oost-Azië, te vergroten. Naar de New York Times meldde stelt Carter dat de komende jaren waarschijnlijk zullen worden ge kenmerkt door een voortdurende wedijver met de Sowjet-Unie, naast verdere gelegenheden voor onder linge samenwerking. Volgens de president moeten de Sowjet-leiders verder worden gebracht tot een pa troon van internationale samen werking en vergroting van de Amerikaans-Russische handel. President Carter KAPPLER HAD HARTAANVAL MILAAN, ROME (AFP/Reuter) - De vrouw van Herbert Kappler, Anneliese, heeft gisteren in een vraaggesprek met een Italiaanse journalist verklaard dat haar man woensdagavond een hartaanval heeft gehad. „Ik dacht dat hij zou sterven", aldus mevrouw Kappler die hier aan toevoegde dat zijn ge zondheidstoestand zorgwekkend is en dat zij voortdurend aan zijn ziekbed zit. Bij het kantoor van de Westduitse handelsvertegenwoordiging in Mi laan is gisteren een bom ontploft die veel schade aanrichtte, maar geen slachtoffers eiste. Vermoed wordt dat de bom was geplaatst als vergelding voor de ontsnapping Kappler uit een Italiaans zieken huis. PLA1STOW (AP) - Een twee jaar durende opsluiting in een stal van drie bij drie heeft KING, een tien jaar oude Shetland-ponyeen vergroeing aan de benen opgeleverd. Tegen de eigenaar is een rechtzaak aangespannen wegens dieren mishandeling. Op de foto on derzoekt een vertegenwoordiger van de vereniging ter bestrij ding van dierenmishandeling de conditie van het inmiddels uit zijn gevangenschap verloste dier. DAMASCUS (AFP/UP1/AP/RTR) - De Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft laten weten, dat zij zich houdt aan de besluiten van de Palestij nse Nationale Raad en van de Arabische topconferentie in Rabat van oktober 1974, waarin resolutie 242 van de veilig heidsraad wordt afgewezen. REYKJAVIK (AP) - De Neutro nenbom, die in staat is door zijn grote straling mensen te doden maar bouwwerken te sparen, zal het risico van agressie jegens de landen van de NAVO verminderen en het gebruik van kernwapens ontmoedigen. Aldus gisteren de secretaris generaal van het Noordatlantische bondgenootschap, mr. Joseph Luns. "Men is van oordeel dat de Neutro nenbom wil bijdragen tot handha ven van de factor afschrikking", zei Luns tijdens een toespraak op de jaarlijkse bijeenkomst van het NAPO-verbond, een particuliere organisatie die tracht tussen de le den van het bondgenootschap meer begrip te kweken. De Neutronenbom is nog niet op genomen in het Amerikaanse arse naal. Verwacht wordt dat president Carter hier spoedig over zal beslis sen. Mocht deze van oordeel zijn dat dit moet gebeuren, aldus Luns, dan zal hier uiteraard over bij de bondgenoten te rade worden ge gaan. De afschrikkingskracht van de NAVO hangt af van kern- zowel als van conventionele wapens en dit zal volgens Luns zo blijven. "Maar het is van essentieel belang dat dit afschrikwekkend vermogen zijn waarde blijft behouden, gezien de ontwikkeling, numeriek en techno logisch, van de kracht van de po tentiële tegenstander". "Dit betekent dat het invoeren van wat in de wandeling de Neutronen bom wordt genoemd de kans op agressie kleiner zal maken en ver der ook die zal doen verminderen dat er kernwapens zullen worden gebruikt". Over commentatoren in het Westen die de Neutronenbom "een vuil wapen" hadden genoemd zei de heer Luns dat "deze spreken op ba sis van halve waarheden, dat bete kent dus halve waarheden en zelfs onkunde". Aan het slot van een tweedaagse bijeenkomst van de centrale raad van de PLO gisteren in Damascus werd in een communique meege deeld, dat de PLO de Amerikaanse voorstellen verwerpt die inhouden dat de Verenigde Staten de PLO erkennen mits deze organisatie re solutie 242 aanvaardt, waarin indi rect het bestaansrecht van Israël is vastgelegd. De 55 leden tellende centrale raad van de PLO neschul- VOOR OVERGANG NAAR MEERDERHEIDSBEWIND WANKIE LAGOS (AFP) - Premier Ian Smith van Rhodesië heeft zich gisteren afwijzend uitgesproken over het nieuwe Brits-Amerikaanse plan voor een vreedzame overgang naar een meerderheidsbewind, al thans zoals dit plan tot dusver in de pers is weergegeven. Smith kent het plan nog niet offi cieel, aangezien de Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, het hem nog niet heeft' voor gelegd. Owen gaat de nieuwe voor stellen, gericht op het vermijden van een bloedbad in Rhodesië, eerst trachten te "verkopen" aan het „patriottisch front" van Nkomo en Moegabe en aan de "frontlij nsta- ten" rond Rhodesië die de guerilla van het front steun verlenen. Ruzie Begin met Roemeens ambtgenoot TEL AVI V - De Israëlische premier Menachem Begin is aan het offi ciële banket, dat ter ere van zijn vijfdaagse bezoek aan Roemenië werd gegeven, in een heftige woor denwisseling geraakt met zijn Roemeense collega Manea Mane- scu, zo meldden Israëlische dag bladen gisteren. Begin week af van zijn voorbereide tekst toen Mane- scu had verklaard dat de PLO moet deelnemen aan een vredesconfe rentie in Geneve en uitdrukking gaf aan de Roemeense verontrusting over de vestiging van Joodse ne derzettingen op de bezette weste lijke Jordaanoever. De Israëlische premier improviseerde met de op merking: „Het is mijn droeve plicht u te vertellen dat de zogenaamde Palestijnse bevrijdingsorganisatie de vernietiging wil van de Joodse staat. Geen enkel land, zelfs uw ei gen Roemenië niet, zou onderhan delingen voeren met een dergelijke organisatie." Volgens de „Jerusalem Post" gaf Begin een uitvoerige verdediging van de Israëlische wensen in de be zette gebieden. Ook veroordeelde hij de politiek van de PLO. Premier Manescu nam niet deel aan het ap plaus, dat volgde na afloop van Be- gin's toespraak. Israëlische ver slaggevers vieL het op dat de Roe meense televisie veel meer aan dacht schonk aan het bezoek van een aantal Egyptische parlementa riërs aan het land, dan aan het be zoek van Begin. 'Dit gebeurt het komende week einde in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. Als de reacties van de zwarte leiders perspectieven bie den zal Owen zijn voorstellen, die hij in samenwerking met de Ame rikaanse VN-ambassadeur Andrew Young heeft uitgewerkt - daarna bij Smtih aankaarten. In Britse en Amerikaanse krante nartikelen zijn de vermoedelijke hoofdpunten van het plan echter al uitgelekt. Het zou de bedoeling zijn Smith te laten aftreden en te ver vangen door een Britse bestuur sambtenaar. Smith noemde dit gis teren tijdens een verkiezingsbij eenkomst in Wankie, een formule die "meer problemen zou scheppen dan oplossen". Het zou verder de bedoeling zijn het Rhodesische leger te ontbinden en te vervangen door een vredes macht van de Verenigde Naties. Volgens Smith is dit iets dat "nie mand die bij zijn volle verstand is kan voorstellen". Volgens Smith zijn de hoofdpunten zoals die door de pers werden weergegeven strijdig met afspra ken die hij met Owen heeft ge maakt aan het begin van diens nieuwe initiatief. "Het zou me verbazen als Owen me iets dergelijks zou voor leggen", zei Smith, "want het zou betekenen dat men de uitgang spunten diametraal heeft omge keerd. Dat zou oneerlijk zijn". Smith was in Wankie om zijn aan hang toe te spreken naar aanleiding van de verkiezingen die op 31 au gustus plaatshebben. Hij uitte zich zeer optimistisch over de kansen op een vergelijk met de gematigde' zwarte leiders Moezorewa en Sit- hole (de "internen") die het "terro risme" zouden veroordelen en geen banden zouden hebben met de guerrillabewegingen. Dr. Barnard verricht 28e transplantatie KAAPSTAD (UPI) - Dr. Chris Bar- digde de VS er van dat zij proberen de nationale rechten van de Pales- tijnen te negeren. In de omstreden resolutie'wordt over de Palestijnen alleen gesproken in de zin van vluchtelingen, zonder dat hun recht op een onafhankelijke staat wordt erkend. President Carter heeft te kennen gegeven, dat rechtstreeks overleg met de PLO mogelijk zou zijn, als de Palestijnen de resulutie 242, 'als geheel' aanvaarden, waarbij zij een voorbehoud kunnen maken ten aanzien van bepaalde onderdelen. De PLO heeft laten weten dat zij met een nieuwe resolutie zou kun nen instemmen. Die "bevriende mogendheden" wellicht op de komende zitting van de Verenigde Naties aan de orde zullen stellen, waarin de stilzwijge nde erkenning van het bestaans recht van Israël wordt gekoppeld aan duidelijke waarborgen voor de vestiging van een onafhankelijke Palestijnse staat. In het Palestijnse communique werd een aanval op Israël gedaan in verband met een uitbreiding van het aantal Isralische vertegen- BONN (SP) - De politie heeft nog geen spoor gevonden van de vier of vijf activisten van de gewelddadige Rote Armee Fraktion, die eergiste ren met een soort Stalin-orgel 42 raketten op het gebouw van de KOPENHAGEN (AP) - In Kopen hagen is gisteren voor het eerst openbaar gemaakt dat in 1946 de V.S. uit strategische motieven aan Denemarken een serieus aanbod woordigers. Voordat de centrale hadden gedaan om het eiland raad van de PLO opnieuw verga- Groenland te kopen, voor een niet dert zullen Jasser Arafat en andere nader genoemde prijs. Palestijnse leiders een bezoek Dat staat in een boek van de histo- brengen aan Moskou. De Sowjet- ricus prof. Tage Kaarsted, dat 600 Unie is medevoorzitter (samen met bladzijden telt en is gewijd aan poli- de VS) van de Geneefse vredescon- tieke ontwikkelingen in Denemar- ferentie inzake het Midden-Oosten, ken in de periode van 1929 tot 1953. Voor het komende Amerikaanse In het uitstekend gedocumen- overleg met Arabieren en Israliërs teerde werk bevattende tal van in- worden de Russen buiten spel ge- teressante informatie, zoals dat Inmiddels vertrekt Smith vandaag nard heeft gisteren de 28ste hart- naar Pretoria om daar de steun van transplantatie in Zuid-Afrika Zuid-Afrika in te roepen voor zijn richt. De ontvanger, wiens r afwijzende houding ten opzichte niet is bekendgemaakt, maakt het vermoedelijke plan bevredigend. zet. Owen-Young. Aangezien Zuid-Afrika Smith eco nomisch kan maken en breken, is het Zuidafrikaanse standpunt van doorslaggevend belang. Hoe waar dit is, blijkt wel uit het feit dat let terlijk alle Rhodesische partijen in de verkiezingsstrijd beweren dat hun politieke gedachtengang de steun heeft van Pretoria. aldus een woord- VOLLEYBAL - De Nederlandse het ziekenhuis „Grote dames studentenvolleybalploeg voerder Schuur" in Kaapstad. Het nieuwe hart is naast het zieke aangebracht. Donor bleef ook in de zesde wedstrijd op de Universiade in Sofia ongesla gen. De ontmoeting tegen Zwitser- jarige landarbeider, die de nacht land werd met 3-0 gewonnen: 15-4, i het ziekenhuis v 15-6,15-6. De heren verloren met3-l van Canada, dat nog geen wedstrijd heeft verloren. De setstanden wa ren: 7-15, 8-15, 15-11, 7-15. Het Ne derlandse basketbalteam won met 72-69 van West Duitsland. Initiatieven Franse regering wekken achterdocht kort na het einde van de Tweede Wereldoorlog wereldoorlog het Kremlin Denemarken had beloofd „op alle mogelijke manieren te zul len steunen" als Kopenhagen aan drong op teruggave van het voor malige Deense gebied in Noord- Duitsland. Het boek was nog niet uit of er re zen al bezwaren van Ib Noerlund, secretaris-generaal van de Deense communistische partij. Prof. Kaarsted had geschreven hoe Aksel Larsen, eens partijleider, in 1958 was afgezet wegens „titoïsme" en „revisionisme" omdat hij had gezegd tegen de Sowjet-invasie van Hongarije te zijn. Larsen had toen wraak genomen door de Amerikaanse CIA alles te vertellen wat hij over het interna tionale communisme wist. „Niets van waar", zei Noerlund namese landbouw r prof. Kaarsted verklaarde dat voedsel voor de bevolking produ- procureur-generaal in Karlsruhe hadden willen afvuren. De installatie-, volgens deskundi gen "vakwerk", was donderdag middag aangebracht in het huis van een bejaard kunstschildersecht paar. De daders hadden zich uitge geven als gegadigden voor de aan koop van schilderijen. Na een lang gesprek hadden zij de echtelieden plotseling gekneveld en de raket- teninstallatie gemonteerd. De aan slag mislukte doordat de echtge noot er in slaagde zich te bevrijden en tijdig de politie te waarschuwen, die het tijdontstekingsmechanisme buiten werking kon stellen. Enige aanknopingspunt voor de politie is tot nu toe een kleine pers onenauto die de daders nabij de woning hebben achtergelaten. Procureur-generaal Rebman noemde gisteren op een persconfe rentie deze poging tot een aanslag "wel zeer achterbaks". Voedseltekort in Vietnam HONG KONG (UPI) - Het Centrale Comité van de Vietnamese Com munistische Partij heeft een pro gramma opgesteld om de agrari sche ontwikkeling te stimuleren. Het comité heeft toegegeven dat er grote voedseltekorten in het land zijn en dat „er grote fouten in de leiding" zijn gemaakt. Een land- bouwresolutie is tijdens een 9-daagse zitting van het comité be gin juli aangenomen. Pas gisteren maakte het officiële Vietnamese persbureau de inhoud ervan be kend. Berichten over een voedseltekort waren al eerder via radio-Hanoi te horen. Ook buitenlandse reizigers maakten er melding van. De ernst van het probleem werd onlangs duidelijk toen de minister van Landbouw ontslagen werd. In de resolutie wordt gezegd dat de Viet- weinig hij bleef bij wat hij had geschreven. De CIA had een „kremlinologist' r Denemarken gezonden Door René ter Stage PARIJS (SP) - Frankrijk probeert krampachtig zich te ontdoen van zijn imago als cynische wapenle verancier. Vooral de laatste twee weken is Parijs daarvoor hard aan het werk. Vorige week kondigde de Franse minister van buitenlandse zaken Louis de Guiringaud aan, dat Zuid-Afrika niet meer op Franse wapens hoefde te rekenen. Dat werd meteen gevolgd door het dreigement dat de levering van Franse kerncentrales wel eehs zou kunnen worden afgezegd als Zuid-Afrika een kernproef neemt. Deze week deed president Giscard d'Estaing er een schepje bovenop: hij besloot tot „een dringende en vastberaden actie" om tot werke lijke ontwapening in de wereld te komen Deze initiatieven zouden niet met zoveel achterdocht zijn ontvangen ander tijdstip De Guiringaud met zijn wapenem- anti-apartheids-conferentie in La- bargo tegen Zuid-Afrika tijdens gos geen twijfel bestaan: hij "ver zijn stroef verlopende bezoek aan werpt zonder voorbehoud" elk sys-, de aartsvijanden van Rhodesië in teem dat net als de apartheid is ge- Oost-Afrika, Zuid-Afrika èn Franse baseerd op scheiding of dicrimina- wapens houden het blanke bewind tie der rassen. "Wij begrijpen en de- de zakenwereld. "De Derde Wereld heeft dat begrepen, gezien pjnHPink De Guiringauds afgang in Tanzania dit materiaal ceert en dat ook de industrie te weinig grondstoffen krijgt. Ex- die portmogelijkheden zijn er hele maal niet. Het centrale comité zoekt de oorzaken van de falende Salisbury op de been. len de verontwaardiging Toen studenten in Tanzania De Afrikaanse vrienden", betoogde Guiringaud verweten schijnheilig hij. En Thabault verklaarde nog te zijn, reisde de minister gepikeerd "plechtig" dat Parijs af naar Parijs. Een paar dagen later toch echt niets bijdraagt of heeft beschuldigde hij daar Zuid-Afrika bijgedragen aan Zuid-Afrika's nu- ervan dat het bezig proef voor te bereiden. Uiteraard was het "uitgesloten" dat er enig verband bestond tussen die kern proef en de samenwerking tussen Frankrijk en Zuid-Afrika op nu cleair gebied zoals niet alleen de Russen hadden beweerd maar ook de hoge commissaris van de Ver enigde Naties voor Namibië, Sean MacBride. (De laatste liet overigens ook West-Duitsland en de Ver enigde Staten in zijn kritiek delen). Met nadruk verklaarde De Guirin gaud dat Parijs de apartheid veraf schuwt en ook zijn assistent voor Afrikaanse zaken, Albert Thabault, aangekondigd. Nu kwam minister liet daarover eergisteren op de kern- cleaire kennis op militair gebied. probeert de Franse regering alsnog te bereiken wat De Guirin gaud niet kreeg tijdens zijn rond reis door Afrika: sympathie in de zwarte Afrikaanse landen die niet door hun koloniale verleden al aan Parijs zijn gebonden. Nu de regering een open deur in trapt door erop te wijzen dat "de geldverspillende bewapenings wedloop" moet ophouden dankzij een nog niet onthuld Frans plan, is zelfs voor de regeringsgezinde pers in Frankrijk de maat vol. "Frank rijk heeft vijftien jaar lang overal wapens verkocht waar het maar kon," schrijft Les Echos, een blad Mozambique. Volgens het blad is het nieuwe Franse pacifisme vooral een gevolg van president Carters "moralisme" en van een "verzadiging van de wa- penmarkt". De linkse pers houdt het er op, dat de nieuwe lijn vooral Frankrijks slechte naam als wa penhandelaar moet uitwissen. Dat Afrika een belangrijke rol speelt bij de besluitvorming in Pa rijs lijkt zeer waarschijnlijk. Enge land en de Verenigde Staten zijn druk verwikkeld in pogingen de kwestie-Rhodesië vreedzaam op te lossen. Zou dat lukken, dan raakt Parijs nog meer achterop als het zich niet snel weet los te maken van Rhodesië en Zuid-Afrika De zwarte LONDEN (DPA) - De gevreesde "frontlijnstaten" zullen immers chaos op de Britse luchthavens is niet licht vergeten dat de meeste gisteren op de eerste stakingsdag blanke Rhodesiërs rondrijden in van de 850 assistent- Citroëns, Peugeots en Renaults. verkeersleiders uitgebleven. Veel Die hebben de Britse auto's ver- reizigers hadden besloten met trein drongen, nadat Londen een boycot en boor te reizen en de drastisch tegen het regime van Ian Smith had beperkte dienstregelingen konden afgekondigd. zonder veel moeilijkheden worden eindelijk in de archieven der landbouw in de oorlog, het te grote Deense regering terechtgekomen vertrouwen op klein-schalige afgewerkt. De vertragingen op de Londense luchthaven Heathrow waren twee tot drie uren. Alleen voor lange-afstandvluchten moes ten de reizigers langer wachten. De situatie was aanzienlijk beter dan tijdens de langzaam-aan-actie van de afgelopen dagen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9