„Laat getuige mijn plaats in de cel maar innemen" Verklaring „niet-jood bij de wet verbieden VAN DER WIEL BUITENOM BINNENDOOR Pieter Menten tot de officier van justitie: NKV vraagt onderzoek naar „dubbele" inkomens Dagvaarding kapers Ik kies'n bril van van der Wiel Weet u waarom? ZATERDAG 27 AUGUSTUS 197' BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM - Pre sident mr. J. A. Schroeder liet gisteren ter zitting weten dat de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank het op prijs zou stellen wanneer Dirk Menten zou ko men getuigen in het proces tegen zijn broer Pieter. "Maar", aldus mr. Schroeder, "daar moet dan wel de officier van justitie of de verdediging voor zorgen". De president meent dat de getuigenis van Dirk meer duidelijkheid kan brengen over diens verblijf in Po len tijdens de eerste oorlogsjaren. Menten, en ook zijn raadsman mr. L. van Heyningen, hebben enige keren gesteld dat een aantal getui gen zich moet vergissen, en het over Pieter heeft, als men Dirk be doelt. Mr. Van Heyningen praatte over de opmerking van de president heen, de officier ging er ook niet op in, en alleen Pieter leek enthouasist. "Mijn broer wil wel, geloof ik, maar hij mag niet van z'n vrouw". Dirk Menten, twee jaar jonger dan zijn 78-jarige broer, woont momen teel in een villa in het Zuidfranse Cannes. Tegenover onze krant heeft hij laten weten dat hij er geen enkel belang bij heeft om in Am sterdam te komen getuigen. Hij leeft al vele jaren met Pieter in on- De dag van gisteren werd besteed aan het horen van twee uit Rusland afkomstige getuigen, eenvoudige boeren, die zijn geboren en getogen in Podhorodce. In dat plaatsje zou Pieter Menten, volgens de aan klacht, op 7 juli 1941 betrokken zijn geweest bij de executie van twintig tot dertig mensen. De zeventigjarige Ivanovitsj Savul- jak: "Voor die dag had ik Menten wel gezien als hij met zijn rijtuig of te paard door Podhorodce reed. Nooit had ik hem gesproken. Op 7 juli, ik was toen zelf bij de Oekra- niense politie, zag ik twee officieren en een soldaat. Ze waren in Duits M. Sribak, een van de Russische getuigen. uniform. Een van hen was Menten. Mijn collega's moesten mensen op pakken en bijeendrijven bij het huis van Pistyner, de man met wie Menten ruzie had. Menten gaf al leen maar aanwijzingen. De vrouw van Novickyi, de vroegere rent meester van Menten, kwam nog naar Menten toe, viel op haar knieën en smeekte Menten haar man te sparen. Er klonken twee salvo's uit een automatisch pistool, en de vrouw viel neer. Ze werd door de soldaat in het graf geschopt. Dat teken om te schieten, dat werd door Menten gegeven. Dat weet ik ze ker". Emoties In de verklaringen van Savuljak staken enkele tegenstrijdigheden. "Maar", aldus officier van justitie mr. J. A. Habermehl, "dat moeten we zien in het licht van de emoties. De sfeer is vreemd voor hem, hij heeft eergisteren pas voor het eerst van zijn leven gevlogen, en hij is tenslotte al zeventig". Mr. Van Heyningen bitste meteen terug: "Mijn cliënt is 78 jaar oud. Met hem heeft u dit soort mede lijden niet". De tweede Rus die werd gehoord was Michaël Sribak (56). Hij vertel de: "Ik kende Menten van gezicht. Niet persoonlijk. We wisten dat hij een landgoed had in Sopot, niet ver van Podhorodce. We zagen hem weieens langskomen in zijn rijtuig, met die prachtige grijze paarden. Wie is dat toch, vroegen we dan. Dat is die Hollander, was dan het ant woord. Nee, de naam Menten werd niet gebruikt. Ook ik ben die be wuste dag gaan kijken bij het huis van Pistyner. Ja, Menten was een van de drie militairen in Duits uni form die daar stonden. Menten zelf schoot niet, hij gaf de bevelen, ten minste door te gebaren met zijn hand. Nu nog wordt in Podhorodce gezegd: Pas op voor Menten. Die heeft veel centen. Als je te veel over hem praat zal het je slecht ver gaan". Pieter Menten, toch weer aanwezig, weigerde deze getuige vragen te stellen. "Het is eigenlijk beneden mijn waardigheid om aan dit soort getuigen vragen te stellen", aldus de Blaricummer, die aan het begin van de zitting ook al zijn afkeer had laten blijken van de getuigenis van Michael Hauptman. De nu in Stockholm wonende Hauptman werd gistermorgen nog even door gezaagd over enkele kleinigheden in zijn eerder afgelegde verklarin gen. Menten: "Hauptman heeft zoveel meineden gepleegd in dit proces dat ik het op prijs zou stellen als de officier van justitie hem onmiddel lijk mijn plaats in de Scheveningse gevangenis zou laten i Verzoek Israel-comité aan minister: 99 DEN HAAG - In elke provincie is gemiddeld een van elke twaalf ge meenten bereid zogenaamde niet- jood-verklaringen af te geven. Dit heeft het Israël-comité Nederland berekend uit de enquête die de af gelopen jaren is uitgevoerd. Het ICN gaat de minister van Binnen landse Zaken verzoeken het ver strekken van gegevens, waaruit kan blijken dat iemand 'niet-jood' is, bij de wet te verbieden. Het onderz'oek werd ingesteld toen bekend werd, dat o.a. de gemeen ten Made, Prinsenbeek en Waspik verklaringen zouden afgeven, waaruit blijkt dat iemand niet-jood is. Deze verklaringen worden dik wijls geëist van Nederlandse werk nemers in Arabische landen. Ze kunnen verkregen worden via persoonsregisters van gemeenten, waarop de kerkelijke gezindte vermeld staat. Ze zijn in strijd met het internationale verdrag inzake uitbanning van rassendiscrimina tie. Voor het onderzoek reageerden 868 gemeenten schriftelijk op de vra gen die het ICN stelde. Naast de gemiddelde 8,3 procent (1 op 12) van de gemeenten die de papieren verstrekken, heeft 16 procent laten weten het schrijven van het ICN niet te beantwoorden, terwijl nog eens 2,6 procent het schrijven voor kennisgeving heeft aangenomen. In gemiddeld 11,2 procent van de gemeenten per provincie wordt geen verklaring afgegeven waarop de kerkelijke gezindte staat ver meld. Deze gemeenten verzeker den, dat zij in de persoonsregisters geen kerkelijke gezindte meer op- Naast deze duidelijk positieve reac ties op het schrijven van het ICN kwam van 61,9 procent van de ge meenten een antwoord dat gekwa lificeerd is als 'betrekkelijk positief of twijfelachtig'. In de beantwoor ding van de vragen is dan niet overwogen dat het 'niet-jood' zijn kan blijken uit de kerkelijke ge zindte in de persoonsregisters of uit het antwoord blijkt, dat de houding kan veranderen als er nieuwe richt lijnen van hogerhand komen of de samenstelling van de raad of 'col lege van B en W zich wijzigt. Doeleinden De gemeenten die niet-jood- verklaringen willen afgeven heeft het ICN onderverdeeld in drie groepen. Meer dan een derde van deze gemeenten verstrekt verkla ringen voor „commerciële doelein den". De aanvrager die zo'n doel beoogt behoeft dit niet te melden en kan de verklaring dan ook voor zo'n doel gebruiken. Een derdè heeft geantwoord de aanvragen voor een „niet-jood-verklaring" van geval tot geval te bekijken, dus niet bij voorbaat te weigeren. De overige gemeenten geven de ver klaringen af voor „ambtelijk ge bruik" of „ten dienste van geeste lijke zorg". Dit gebeurt dan ten be hoeve van een kerkgenootschap of een genootschap op geestelijke grondslag. De gegevens van het ICN zijn ook naar provincie ingedeeld. Wat het niet beantwoorden van de brieven betreft scoort Zuid-Holland met 26,3 procent het hoogst. Dit hangt waarschijnlijk samen met het grote aantal werknemers in deze provin cie, dat in Arabische landen werkt, of althans voor deze landen werk verricht, aldus het ICN. Het merkt hierbij" nog op, dat een gemeente als Sliedrecht, bekend door zijn vele baggeraars, positief op het verzoek van het comité rea geerde. Tekenend is het wel, dat een stad als Dordrecht zelfs niet op het schrijven van het ICN reageer de. Ook van Alblasserdam, Hardinxveld-Giessendam, Giess- enburg, Oud-Alblas, Molenaars graaf, Wijngaarden en Bleskens- graaf hoorde het ICN niets. Het zijn alle gemeenten in een streek waar nen die veel in Arabi sche landen werken. Ook Limburg heeft voor een groot deel, 31,3 procent, niet gereageerd. Volgens het comité houdt dit moge lijk verband met het feit, dat in een meer conservatief rooms- katholicisme de zaak van Israël nog altijd niet voldoende wordt onder kend. Drie torenkranen waren gis teren nodig om het gerestau reerde wapenschild „Je Main- tiendrai" weer aan te brengen aan de gevel van de Koninklijke Stallen in Den Haag. Het schild weegt zo'n 600 kilo en is tweee- neenhalve meter hoog. ROME - Italiaanse rovers heb ben zich in de omgeving van Milaan meester gemaakt van een Neder landse vrachtwagen door de chauf- .feur en zijn bijrijder in hun slaap te verrassen. Dezen hadden hun combinatie met textiel ter waarde van 750.000 gulden langs de autos nelweg geparkeerdom in de cabine een uiltje te knappen. De Neder landers werden wakker geschud door drie gemaskerde en gewa pende bandieten, die hen dwongen de wagen naar een verlaten terrein te rijden. Daar werden ze in een hu tje opgesloten. PAARDESPORT - In de nacht van donderdag op vrijdag is in zijn woonhuis in Wassenaar de voorma lige algemeen secretaris van de Ne derlandse hippische sportbond (NHS), Herman de Jager overleden. Hij is 68 jaar geworden. De heer de Jager is 25 jaar algemeen secretaris van de NHS geweest. UTRECHT - Bij het door de rege ring te voeren inkomensbeleid in 1978 moet de garantie worden ge geven, dat de niet aan de cao ge bonden inkomens - zoals die in de vrije beroepen - in het kader van een rechtvaardige lastenverdeling naar verhouding op gelijke wijze hun bijdrage leveren. Dit is een van de beleidsconclusies die de cen trale raad van de Industriebond NKV in Utrecht heeft getrokken na beraad over de discussienota „Meerjarenperspektiefvan de bond. Ook het verschijnsel van „dubbele" inkomens in gezinnen en andere samenlevingsvormen, waarbij beide partners een arbeidsinkomen hebben, moet volgens de centrale raad in dit kader worden onder zocht. Eerder heeft het CNV al aan gedrongen op een studie in die rich ting, gezien de grote inkomensver schillen die kunnen ontstaan door dat het ene gezin moet rondkomen van een werkloosheidsuitkering, terwijl in het andere man en vrouw werken en verdienen. Een van de punten uit „Meerjaren perspektief' die veel aandacht hebben getrokken, was de sugge stie, werklozen en wao-trekkers voor wie geen „normale arbeid splaats" beschikbaar is, in de gele genheid te stellen als kleine zelf standige (bijvoorbeeld klusjesman) te gaan werken. De centrale raad vindt, dat dit voorstel verdere dis cussie en uitwerking verdient. De bedrijfsverenigingen zouden daar toe de aanzet kunnen geven. Bij het overleg met de werkgevers moet de bond daar waar het moge lijk en nuttig is, de verschillende arbeidstijdverkorting aan de orde stellen. De eventuele kosten daarvan kunnen een punt van onderhandeling vormen. Het lijkt de centrale raad van de bond ook „een natuurlijke zaak", dat de overheid bijdraagt in de financie ring. De gesprekken met de werkgevers over onder meer een eerlijker ver deling van het werk, moeten vol gens de centrale raad uitmonden in controleerbare afspraken. ASSEN - Drie Zuidmolukkers die de trein bij De Punt kaapten en vier Zuidmolukkers die de school in Bovensmilde bezetten zijn weder rechtelijke vrijheidsberoving (art 282 wetboek van strafrecht) en ver boden vuurwapenbezit (art 3 en 12 vuurwapenwet) ten laste gelegd. Dit staat in de dagvaarding van de officier van justitie bij de rechtbank in Assen. Een andere Zuidmolukker? die la ter werd aangehouden, wordt me deplichtigheid aan de treinkaping ten laste gelegd. Allen zullen te rechtstaan op een buitengewone zitting van de rechtbank in Assen van 6 tot en met 9 september. [BRINK Luchtverwarming /jj Uw installateur: LUCOTHERM D.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Paleistuin (1) Van Agt De toekomst van de tuin van pa leis het Loo. wat voor emoties heeft dat allemaal niet losge maakt. Deze week in de Tweede Kamer, maar wie weet, waar straks? Tuinen zijn nog wat anders dan een hele grote bloempot, waar je in kunt lopen. Eigenlijk zijn zij niet alleen een extra kamer, maar ook nog de beste kamer. De 'mooie buiten', zoals wij als kinderen zeiden. Enige compli caties doen zich voor. Zo zijn ze bijvoorbeeld moeilijk te behan gen. Ook brengen tuinen me nige hartstochtelijke doe-het- zelver tot groot verdriet. De mogelijkheid om er met de Black and Decker gaten te bo ren zijn er namelijk nogal be perkt, ofschoon ik iedereen aanraad om eens met een lekker klopboortje door een jeugdige berkestam te hengsten. Behalve dat een tuin zich lastig laat behangen of schilderen is het assortiment aan meubile ringsmogelijkheden gelimi teerd. Tuinkabouters wel na tuurlijk, maar een rookstel wordt al weer moeilijker. Tuinen zijn ook vaak bron van grote ideologische ergenis. De eeuwige controverse tussen echtelieden over het snoeien van het gestengelte en het ge bladerte. Er bestaan twee bena deringswijzen die onderling onverzoenlijk zijn. Grosso modo gaat het hierom: moetje de boel kort houden, of moet je de natuur maar laten aah rot zooien. Oppassen is natuurlijk wel de boodschap, want er lo pen nogal wat valse profeten en vooral profetessen rond. Die zijn dan bijvoorbeeld voor dat aan rotzooien, maar louter om dat ze bang zijn voor inkijk van de buren. Dat moetje natuurlijk niet hebben. Ik breng de tegenstelling tot haar essentie terug: de ene school streeft de onbevangen chaos na, de natuur moet haar loop nemen. De ander wil juist de supprematie van menselijk denken en handelen over de na tuur illustreren met de geom etrische figuur van de heg, het gemillimeterde gras op een schedel van potaarde. Paleistuin (2) De kans is groot dat Margriet en haar rechtsgeleerde in de toe komst vanuit de achterkamer tegen zo'n permanent mee- tkundeboek in de openlucht moeten aankijken. Geen stek kies van de fuchsia lekker rommelig overal, maar de dicta tuur van de volautomatische geaarde heggeschaar en de uit- schuifbare rekenlineaal. De flora aan banden met een leuke cao en prima arbeidsvoorwaar den. Wel graag de afvallende blaadjes in oktober en de knop jes in april. De geometrische tuin. Alleen de zandbak van de telgjes hoeft niet rond of vier kant te zijn. De Tweede Kamer, zoals be kend, toonde zich in meerder heid voorstander van een 'land schapstuin'. Ik geloof vooral, omdat zoiets miljoenen scheelt. Wie de natuur tot de schijnge stalte van een rechtbenige drie hoek dwingt, krijgt nu eenmaal een hoge rekening gepresen teerd, terwijl onkruid er gratis en voor niks is. Windhoos Als u dit stukje leest, weet u meer dan ik nu. Dat weet u dus ook, of die windhoos, waarvan wij gisteren op de voorpagina de mogelijkheid meldden, in derdaad over ons goede vader land is geraasd. Het KNMI, vast nummer in deze rubriek, repte in zijn vroege bulletins over de radio van dit onaangename na tuurverschijnsel, maar later stopte het ermee met de motiva tie (en nu citeer ik deze krant): "in de loop van de dag is de kans kleiner geworden en bovendien wilden we de mensen niet node loos ongerust maken. Ze kun nen er per slot van rekening toch niets tegen doen". Een .wonderlijke redeneertrant. Als het criterium voor al of niet vermelding van een meteolo- gisch feit erin bestaat of de ont vanger van de informatie "er iets tegen kan doen", is het mis schien raadzaam om het hele weerbericht maar af te Schaffen. Of is er aan regenbuien, krach tige zuidwestelijke wind of maximumtemperatuur 15 gra den wél wat te doen? Dat ko men we zo hier en daar ook wel eens tegen in een weerbericht, meen ik me ter herinneren. Trouwens, als zo'n windhoos- bericht ook maar één losligge nde dakpan van een wisse on dergang redt, heeft het al zin gehad. Want zo'n pan valt waar schijnlijk naar beneden op het zelfde moment dat net een door charitas bewogen t.v-kijker passeert op weg naar de bank om er zijn goede gave voor "Spel zonder drempels" te de poneren. Die dakpan komt op dat hoofd van die man. Het noodlot, de droefenis. Misschien dat Dries van Agt dan niet de homo politicus is, te ontkennen valt niet dat hij aan het tot steriliteit geneigde jar gon van politiek Den Haag wel enige bijdragen heeft geleverd die de telexen doen ratelen. Be vruchtend werkt zoiets; ja, laat die grote voorvechters van de abortus maar lachen. Helemaal in het begin, in de pre-historie van de windhoos achtige carrière van een politi cus, treffen wij aan dat goeie Dries keer op keer "de klos was". Gelukkig kon hy dan meer dan eens uithuilen bij zijn echtgenote die een „vrouwtje" bleek te zijn. Later was deze prominentste onder de christen-democratische appe lanten de auctor intellectualis van "de doctorandus uit Bui- tenveldert" en van het steno achtige "Ome Joop". Voor die laatste zegswijze krijgt Dries binnenkort ongetwijfeld de jaarprijs van het genootschap van tekstschrijvers (de Neder landse vertaling luidt „copy writers"), want met die "Ome Joop"-image, aangereikt door de prominentste onder de ijsco-eters, pikte Den Uyl bij de verkiezingen nog een zeteltje of vier extra mee. Toen Den Uyl met zijn formatie voor de eerste keer struikelde - nog niet vanwege het geweten maar vanwege het gereken doemde Albeda in de verte op. De hooggeleerde anti revolutionair uit Rotterdam kreeg van Dries de kwalificatie "puike man"; een kruis dat de brede calvinistische schouders van Albeda heel lang zal moeten dragen. Het laatste op dit gebied - ik pikte het gistermorgen van de radio - is "ietsjepietsje", een omschrijving voor iets heel kleins op het nietige af. Het ging dan ook over D'66. Ze waren, aldus Van Agt ongeveer, bij het CDA de PvdA een heel stuk te gemoet gekomen en zelfs D'66 "een ietsje pietsje". Zo'n man mag voor ons taalge bied nimmer verloren gaan. Dat doet hij dan ook niet. Den Uyl ziet het niet voor niets zo som ber in. Ergenis De laatste kanttekeningen in dit wekelijks palaver gaan over kleine ergernissen uit het dage lijkse zwoegende bestaan. De komende tijd wil ik het daar meer over hebben en als u er gernissen heeft die u nastaat dan wacht ik ze gaarne in. Een eerste keuze: in mijn be scheiden auto zit een radio. Die staat meestal aan. Als ik rij ten minste. Om een minuut voor het hele uur steekt de ergenis zijn cactus-achtige kopje op. Dan komt de Ster-reclame en dat concentraat van slechte smaak wil ik vanzelfsprekend niet beluisteren. Gelukkig duurt die ellende precies één minuut, dus in normale geval len verbreek je via het handige druksysteem voor zestig se conden het contact met de draadloze en is de wijzer dan een keertje rondgeweest dan val je precies in het bescheiden maar aangename stemgeluid van de heer Hazewinkel of me vrouw Perreira (zijnde de twee beste nieuwslezers die we heb ben). Soms echter, meestal door stuitend gedrag van mede weggebruikers, gaat die minuut ongemerkt voorbij en kom je pas tot die ontdekking als me neer Hazewinkel of mevrouw Perreira al halverwege hun ver haal zijn. Ergernis dus. Kan de heer Philips of mevrouw Sony nou geen mini-systeempje in hun autoradiootje bouwen, die het programma korte tijd on derbreken en automatisch weer inschakelen, zodat we niet naar de reclame van mevrouw Phi lips of meneer Sony behoeven te luisteren? Ergernis twee: kan één van die doe-het-zelvers, over wie ik het in het begin van deze rubriek had, één avondje eens géén schilderij ophangen en eens zijn hoofd breken over een verbe terd soort vuilniszak? Dat is de laatste ellende die de technolo gische vooruitgang ons heeft bezorgd. Hij scheurt waar je bij staat, de doornen van het bosje verwelkte rozen steken je dwars door de zak heen en de aller grootste narigheid is onbetwist de papieren veter, waarmee je die grijze todde- en bederfbaal moet sluiten. Het is mij nog nooit gelukt dat afdoende te bewerkstelligen. Meestal is die zak 's avonds bij het vervoer naar <le voordeur al aan de be klemming van de papieren platte knoop ontstegen ey de volgende ochtend ligt de in houd keurig over de stoep, als een feestdis van bederf, door Beëlzebub persoonlijk opge diend. HAN MULDER V.d. Wiel garandeert me een modisch montuur, zorgvuldig uitgekozen in de internationale mode centra. Dan weet je dat je er opvallend beter uit ziet. Daarom kies ik v.d. Wiel. Al jaren! Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel: 071-124108

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7