uiteen voor de barones zoals in de liefde KERKDIENSTEN I DONGJUM IS UITGEKEKEN... ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1977, vFeodale Finale studie over twee dorpen In Hummelo, een prachtig temidden van bossen en akkers gelegen dorp tussen Doesburg en Doetinchem, bleef na de kerkdienst ieder op zijn plaats tot de gravin vanuit haar hooggeplaatste "loge" de kerk had verlaten. Pas als zij uit het gezicht was verdwenen, schuifelde het gewone kerkvolk uit zijn halfcirkelvormige banken. De gravin overleed in 1938. Haar zoon, niet onwelwillend om de zeggenschap van de familie in kerkelijke aangelegenheden te beperken, handhaafde wel deze oude gewoonte. Pas na diens overlijden in 1973 werd het, uit het feodale tijdperk stammende, eerbetoon afgeschaft. Eén van de oorzaken van het vertrek van veel arbeiders uit de kerk is geweest, dat de kerk te weinig begaan was met hun lot. Ze was geen kracht tot maatschappelijke verandering en gerechtigheid en voelde zich het best bij handhaving van het bestaand. De bezitters hadden vaak ook de kerkelijke touwtjes in handen. Het waren enkelingen die de moed hadden om het "recht der armen", dat met de mond werd beleden maar in de praktijk soms met voeten getreden, te stellen tegenover de van zelfsprekende rijkdom en invloed van de machthebbers. Sociologen hebben willen aantonen, dat er nauwe betrekkingen bestonden tussen godsdienst en economie. A. J. Wichers bijvoorbeeld heeft het, wat ons land betreft, over het "spiegelkarakter" van de godsdienst, waarmee hij bedoelt, dat de maat schappelijke verhoudingen in de godsdienst weerspoiegeld werden. Drie jonge Utrechtse antropologiestudenten, Floris Blankenberg, Steeph Custers en Jaap van Donselaar, komen in hun studie over feodale resten in de Achterhoekse gemeente Hummelo-Keppel globaal tot dezelfde conclusie: de maatschappelijke ver houdingen in deze plaatsen zijn weerspiegeld in het kerkelijke leven. Op grond van hun sterke positie in de economie konden -de landheren van Enghuizen (Hummelo) en Keppel) een belangrijke rol in het kerkelijke gebeuren spelen. Hun zeggenschap is nu sterk afgenomen. Maar als men weet, dat in 1930 nog 60 procent van beroepsbevolking t Hummelo en Keppel in de landbouw werkzaam was dat vroeger 70 procent a de Nederlanders op het platteland woonde, dan het wel duidelijk, dat ze> velen de macht van het landbezit aan den lijve hebben ondervonden. Al moet daaraan onmiddellijk worden toegevoegd, dat de landeigenaren voor sociale en economische ontwikkeling en verheffing van menige streek van grote betekenis zijn geweest. LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. Kerk 10 ds. Langenbach, 11.45 oec. stud, dienst, Marekerk 10 ds. Meijers, 5 ds. De Jong, Maranathakerk 10 ds. Koolstra, Bethle- hemkerk Driftstr., 10 ds. Pannekoek, av.-maal, Bevrijdingskerk 10.30 ds. Bouhuys, Vredeskerk 10 ds. Hemmes, Waalse k. 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenh. 10 mevr. Koopmans R.dam, Diac. huis 10.30 ds. v. Achterberg, Merenwijk 10 ds. Hortensius, Petrakerk Sur. straat 10.30 dhr. Landman, dienst voor doven, psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest, 9 prot. dienst, 10 rk dienst, Geref. Kerk Zuider- kerk 10 ds. Overduin Veenendaal, 5 ds Wentzel Den Haag, Petrakerk 10 ds. v.d. Ree Alphen, 5 ds. Hortensius, O. Vest 10 ds. De Zeeuw V.schoten, 5 ds. Koolstra, Maranathakerk 10 ds. Koolstra, 5 ds. El- gersma Noordwijk, Bevr. kerk 9 ds. Hofman, 5 dhr. Van Loo Amstelveen, Groenhoven 10 dhr. Van Loo, De Mirt 10 dhr. Van Garderen, Mierennest 10 dhr. v.d. Velden, Merenwijk 10 ds. Hortens ius, Petrakerk 10.30 dhr. Landman, dienst voor doven. Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieterskerkstr. 1) 8.30 en 5 dr. Zeegers, Geref. Kerk Vrijg. (Heren gracht 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 10 en 5 ds. v. Mulli- gen Utrecht. Geref. Gem. (N. Rijn) 110 en 4.30 leesd., GerV. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht) 10.15 mevr. Westera Leiden, Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstr. 1) 10 dr. Meijering, 3aptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mame ren, Evang Chr. Gem. (Middelstegracht 3) 10 dhr. Dikkes, Zendingswerk Mid- dernachtsroep (Zoeterw. singel 21)5 dhr. v. Duuren, Evang. centrum Zijlsingel 2, zo. 10 en di. 8 dhr. Zijlstra, Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 dhr. Eikerbout, Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nw. Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10 h. mis, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr.) 10.30 h. mis, RK Kerken Merenwijk zat. 7, zo. 10, Haag- weg zat. 7, zo. 9.10.45,12 en 6.30, Steens chuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10,11.30, 6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo. 9,10.30, 12 en 6, Haarl. straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45, 12.15 en 6, Rijndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30 en 11, In het Friese Dongjum lijkt de kerk één groot mausoleum te zijn voor de barones. De hele achterwand wordt in beslag genomen door een bombastisch monument tot haar nagedachtenis, waarbij de preekstoel bescheiden afsteekt. Zeer illustratief voor haar positie in de streek en voor de eerbied die het volk haar toedroeg. Aan weerszijden van de tombe hangt een gedrapeerd gordijn. Het is niet de bedoeling dat dit tijdens de diensten gesloten is. Maar dat hoeft ook niet, want het kerkvolk is nu wel op de hoge vrouwe uitgekeken. HUMMELO - De drie studenten, die voor onderzoek een paar maanden ter plaatse gewoond hebben en met alle mo gelijke mensen gesprekken voerden over het feodale verle den en de nawerkingen daarvan, richtten zich vooral op de agrarische en industriële sector en het gemeentebeleid. De kerk - ongeveer 70 procent van de bevolking behoort tot de Hervormde Kerk - kon daarbij uiteraard niet buiten be schouwing blijven. Zij loopt namelijk als een rode draad door het patroon van de sa menleving heen en nauw verweven is geweest met de overheersende positie der grootgrondbezitters. Gezag Hoewel het grondbezit en de daar uit voortvloeiende machtspositie van de landheren de laatste 50 jaar aanzienlijk zijn verminderd, con cluderen de drie studenten toch, dat de invloed die de heren op de agrarische sector kunnen uitoefe nen nog steeds belangrijk is, met name op de bedrijfsvoering van de pachters. Maar de pachter verkeert sinds de invoering van de pachtwet in 1958 niet meer in een positie van volslagen afhankelijkheid. De invloed van de landheer op de plaatselijke ijzergieterij is groten deels verdwenen. Die is wel bijzon der groot geweest en strekte zich zelfs uit tot het personeelsbeleid van de directies. Arbeidsonrust is er nooit geweest. De onderzoekers schrijven dat mede toe aan een door de kerkelijke leer verordineerde erkenning van het gezag en angst voor mogelijke maatregelen van de kant van de landheer, de directeur of zelfs mede-arbeiders en dorps genoten. Ten aanzien van de gemeentepoli tiek merken zij op, dat de landeige naren door hun grondbezit invloed op het beleid kunnen uitoefenen. In 1972 was de gemeente 4325 hectare groot, maar meer dan de helft daar van was eigendom van de landgoe deren. Het heeft meermalen ge botst als de gemeente voor haar plannen grond nodig had, omdat het beleid van de landeigenaren ge richt is op behoud van hun goed. Lange tijd is het volk buiten het be stuur gehouden. Blankenberg, Custers en Van Donselaar consta teerden een aarzeling "om van de gemeenteraad een politieke i te maken". Burgemeester en wet houders spelen een dominerende rol. Men is terughoudend, al neemt dat wel af. Een woord als "kritisch" wordt zelden gehoord. De feodale traditie is, volgens de schrijvers, daaraan niet vreemd. In het centrum van Hummelo staat de kerk. Het echtpaar Van Heecke- ren, dat het kasteel bouwde, liet in de vorige eeuw ook deze kerk neer zetten. In de kerk bevindt zich een hoger dan de de gewone banken geplaatste "loge" met aan de ene kant van een houten schot de plaat sen voor de heer van Enghuizen en aan de andere kant voor de groot grondbezitter van Keppel. De tombe op het kerkhof steekt ook boven de rest van de stenen uit. De familie Van Pallandt liet de kerk van Laagkeppel bouwen, dichtbij het kasteel. Die van Hoogkeppel lag te ver weg en dat was vooral 's winters maar lastig. Wel heeft de familie haar grafkelder in Hoog keppel. In Hummelo (Achterhoek) is de relatie tussen kerk en kasteel lange tijd zeer hecht geweest. De hervormden hebben hun kerk in het centrum van het dorp aan de Van Heeckerens te danken. In de rij "Als de barones zondags in Laag keppel naar de kerk ging, dan week het volk voor haar uiteen", vertelde een bewoner. Soms bezocht ze de ideeèn Dan stonden de kinderen keurig in de rij, de jongetjes met de petten in de hand. Ieder had eer bied en ontzag voor de familie. De baron, eigenaar van zeer veel grond en een groot aantal wonin gen, was ook president van de kerkvoogdij. De Keppelse landheer heeft die functie ook nu nog. Tot voor enkele jaren waren pastorie en kerk in Laagkeppel eigendom van het landgoed. Iemand vertelde, dat het kerkbestuur, waarin ook pach ters zaten, bij afwezigheid van de baron geen beslissingen mocht nemen. En dat gebeurde nogal eens, omdat hij vaak in het buiten land verbleef. Dat zou voor een lid aanleiding zijn geweest voor deze functie te bedanken. Bang Enghuizen (Hummelo) had in deja- ren 30 zo'n 70 pachters. Volgens een boer waren ze geweldig bang voor de gravin. Het kwam wel niet vaak voor dat een pachter om redenen van ongehoorzaamheid de pacht werd ontzegd - de gravin moest wel allerlei zaken door de vingers zien-, maar er was wel een voortdurende dreiging dat dit kon gebeuren. Dat betekende, dat de pachter een ge drag moest ontwikkelen dat opzeg ging van de pacht min of meer uit sloot. Een houding dus van gehoor zaamheid, onderdanigheid en con formisme, vooral geen uiting geven aan ideëen en gevoelens die strijdig waren met die van de landeigenaar. "Vóór 1958 had Enghuizen alles te vertellen", bevestigde een geboren en getogen Hummeloër. Procede ren deed je eenvoudig niet, uit angst voor tegenmaatregelen". Die angst bestaat hier en daar nog. De onderzoekers stootten op twee gevallen waarin om de lieve vrede van procederen werd afgezien, hoewel er alle aanleiding toe was (het terugnemen van stukjes land zonder enige vorm van overleg). Iemand vertelde: "Als je van de gravin een stuk land aangeboden kreeg, dat net van je buurman was afgenomen, durfde je het niet te weigeren. Je wilde haar niet voor het hoofd stoten. De angst voor haar was sterker dan de solidariteit met de gedupeerde". In de kerk was de gravin "opper- kerkvoogdes". Het "collatierecht", dat de landheren invloed gaf op de keuze van de te benoemen predi kant, mocht dan in 1922 zijn afge schaft, gezien haar machtspositie had de opperkerkvoogdes een vrijwel volledige zeggenschap in kerkelijke zaken. In dat college zat ook een aantal pachters en die waagden zich uiteraard niet aan te genspraak. Daar was een politieke ver gadering. Iemand moest zijn hart luchten over het afschaffen van de bede in de troonrede. Daarmee was voor hem de band tussen OranjeGod en het vaderland verbroken. Hugo Claus Ook anderen luchten hun hart. Hugo Claus, die zegt: "Ik was een uiterst gelovig kind, totdat ik me vragen ging stellentotdat ik ging twijfelen en me bedrogen voelde. De zusters hadden me bang gemaakt met Gods bliksem. Nu ben ik agressief tegen het katholicisme" Omgaan met God: wij schommelen allemaal tussen die heilige zekerheid en die agressie. "Wat is GodAlleen met die vraag al zit ik als een rat in de val". (Ed Hoomik). Je gelooft makkelijk in tekenen. Maar Jezus is erg nuchter over zulk enthousiast geloof: Hij wist zelf wat i?i de mens was". Wij hebben pas de laatste tijd ontdekt dat het geloof vol tegenstellingen zit. Wat drijft de mens naar God? Zij eigen menselijk tekort. Van daaruit gaat de mens naar een ander, ook naar God. Het is heel ontnuchterend dat vast te stellen. Wat is je geloof in God op die manier nog waard? Je gelooft in licht omdat je zeifin het donker zit. Je projekteert je zen groter iemand, en die noem je dan God. Zo gewoon zo miezerig zit mijn omgang met God in elkaar. Religie is dan ook een zeer menselijk verschijnsel. Hoe meer je idealiseert,hoe groter de ontgoochelingzelfs zo dat je zegt: voor mij hoeft het niet meer; dan doe ik het liever zonder God. En als je dan ziet dat mensen politiek bedrijven met hoge religieuze idealen en er ook niet veel van terecht brengen, dan is de zaak helemaal af. Jezus wist wat in de mens was. Omgaan met God heeft te maken met omgaan met jezelf. Iemand heeft eens gezegd tegen mij: "socioloog word je uit achterdocht. psycholoog uit nieuwsgierigheid, pastor uit bemoeizucht!" Ons geloven is zeker gemengd met heel gewone, menselijke motieven. Maar ons omgaan met God is geen statische houding, maar een beweging vanuit onze door de nood gekleurde godsvoorstelling naar een geloof in God zoals hij werkelijk is. God is groter dan ons begeren dromen, vrezen. God kennen in zijn eigenheid, grootheid, dat hebben de mystieken gezien, en daar waren ze vol van, daar raakten ze niet over uitgesproken. Eén van hen, Eckhart (13e eeuw): God is geen koe die je bemint om zijn melk of zijn vlees. Ook geen kaars die je gebruikt om iets anders te zoeken. Bij het zoeken van God gaat het zoals in de liefde: eerst de ver liefdheid, die erg ik-betrokken is; daarna groeit een sterkere gerichtheid op de ander, de ander zoals hij is en niet zoals je hem wenst of droomt. In het geloof is er het kennen van God zoals hij is en zich openbaart. Je treedt uit jezelf en roept zijn naam. Maar je weet dat de aam die wij hem geven kleiner is dan zijn werkelijkheid En je moet ervoor waken die naam niet tot een idool te maken! Dr. Hans Jansen de gravin stelde na haar dood (1938) geen prijs op deze titel, maar dat maakte nog geen eind aan zijn invloed. Toen in 1950 de plannen voor een nieuwe pasto rie in een vergevorderd stadium - de oude was vervallen en vrijwel onbewoonbaar-, verhin derde hij de bouw door de pachters onder druk te zetten. Terwijl de '-.ozijnen al waren gemaakt. Hij wilde het landschap bescher- aar anderen zeggen dat de nieuwe pastorie zijn uitzicht zou bederven. Met financiële steun van de graaf werd het oude huis toen verbouwd. Beteugeling Na 1945 werd in vele hervormde gemeenten de kerkvoogdij een on derdeel van de kerkeraad. Eén van de redenen was de beteugeling van de particuliere bemoeienis in ker kelijke zaken. Hummelo ging met de nieuwe regeling mee, omdat de landheer toch al geen kerkvoogd meer was, maar Keppel, waar hij nog aan het hoofd van de kerk voogdij stond, reageerde afwijzend. Die combinatie bestaat nog altijd. Grondbezit en sociale afstand zijn in de loop der jaren aanmerkelijk verkleind. Hierdoor, maar vooral ook voor de positieverbetering van pachters en arbeiders is de invloed van de landheren sterk teruggelo pen. Het onderzoek heeft de Utrechtse studenten echter beslist niet geleerd, dat de invloed van de landheren in het heden een te ver waarlozen factor is. Broeders Ton Zwaan van het Instituut voor' Culturele Antropologie in Nijme gen meent in zijn voorwoord tot deze studie, dat de auteurs erin ge slaagd zijn, iets van de zich wijzige nde tussenmenselijke verhoudin gen in deze samenleving te verhel deren. "Eerder dan een beschuldi gende vinger uit te steken behoort het tot de taak van antropologen en sociologen, mensen betere inzicht te verschaffen in hun leefsituaties". Het geschrift van de drie studenten, dat als titel "Feodale Finale" mee kreeg, toont aan, dat mensen min der afhankelijk van elkaar zijn ge worden en dat de uitoefening van macht en de aanvaarding van machtsverschillen minder vanzelf sprekend zijn dan voorheen. Losgemaakt Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Kooien Den Haag. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 dhr. De Wolf Alphen, 7 zie Geref, Geref. Kerk 10 ds. Buitenhuis Bodegraven, 7 ds. v. Harmeien, Chr. Geref. Kerk 9.30 d., 6.30 ds. Wallet Ouderkerk a.d. Amstel, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN-Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Bogers, av.-maal, 6.30 ds. Heijmans Boskoop, Kruiskerk 9.30 ds. Hanemaayer, Opst. kerk 9.30 ds. Hoogendijk, Nabij 9.30 jeugdkapel, Salv. kerk 6.15 zang, 6.30 jeugddienst, ds. Ha nemaayer en dhr. Tenyenhuis, G.H. Kerk 9 dr. v. Santen, De Bron 10.30 dhr. v. Santen, 6.30 Sipke v.d. Land, zangd., Oudsh. weg 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 ds. Verploeg, 6.30 ds. Gijsbetsen Gouda, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Harmeien, 6.30 ds. Buitenhuis Bodegraven, Salv. kerk 9.30 dhr. Tenyenhuis gezinsd., 6.30 ds. Ha nemaayer en dhr. Tenyenhuis jeugdd., G. H. Kerk 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. De Ruiter, De Bron 9 ds. v.d. Ree, 9.30 ds. De Ruiter, 7 dhr. v.d. Lang, Land, Geref. Kerk Vrijg. 8.45 dienst, 6.30 ds. Borg- dorff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9.30 dhr. Woensdrecht, 4.30 kand. Muller Alkmaar, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.30 ds. v.d. Ent, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, Baptistengem. 10 en 6.30 ds. Koek koek, Noord (Sportlaan) 10 dhr. v.d. Vlugt, Volle Evang. Gem. (school Prelu- deweg 10 dhr. v. Leeuwen, Leger des Heils 10 en 6.30, Corn. d. Vlamingstr., Remonstr. Kring 10 ds. Hooykaas, Mo luks Prot. Kerk 4 ds. Tomasoa, Moluks Evang. Kerk 11 ds. Sitanala, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Pius zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45, De Bron zat. 6.30, zo. 8.30 en 11. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 en 6. Geref. Gem. 9.30 leesd., 2.30 ds. Bac Boskoop, woe. 7.30 ds. Elshout Slikker- BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Droogers, 6.30 ds. De Vreugd, Salvatorkerk 9.30 kand. Van Osch Utrecht, 6.30 ds. Boogaard Wier den, Bethl. kerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Poepjes Rotterdam, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Maneschijn Amstelveen, 6.30 applausdienst. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Her mans, 6.30 ds. Stelwagen, De Stek 9.30 ds. Stelwagen, Geref. Kerk 9.30 en 6.45 ds. Omta, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. v.d. Berg, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zond. 8.45,10 EN 11.30, Ontm. zat 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Versluys, RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45en 11.15, Bern. zo. 10dorp,zat. 7,zo. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 7 zie Geref. Kerk 10 dhr. Brouwer, 7 Evang dienst Chr. Geref. Kerk 10 dienst, 7 zie Geref., RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30,10, 11.30 en 12.45, Jozefk. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30., HOOGMADE-Herv. Gem. lOds.Oostte L.dorp, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 9.30 ds. Car- stens, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Gebraad, 6 ds. Van Ieperen Bergschenhoek, Ontm. kerk 10 dhr. Vink, 6.30 ds. Gebraad, Ge ref. Kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 6.30 ds. Vro- lijk, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15, KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Kool, O. Cats- burg, Ichthusk. 10 ds. Vink, 5 kand. v. Roest, Pniélk. 9.30 ds. Catsburg, 6 ds. De Vos, Gr. v. Pr. school 10 ds. Krijger Den Haag, Hoekst. 10 Duitse dienst, Over duin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vr.k. 9.30 ds. De Vries, 5 ds. v.d. Horst, Tr. k. 9.30 ds. Vrolyk, 6.30 ds. De Vries, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 dienst, 3.30 ds. Hoff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 ds. Roukema, 7 ds. De Jong Amsterdam, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 dienst, 7 ds. Hakkenberg Lisse, do. 1 sept., 7.30 ds. Honkoop R.dam, Volle Evang. Gem. (Voorstr. 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. Baas Katwijk, 7 ds. Baas, in geref. Geref. Kerk 10 ds. Swierts, 7 zie Herv. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. kerk Dorpskerk 10 ds. Geursen, Hoofd- str. kerk 10 mr. Reugebrink, 6.30 ds. Win ter Den Haag, Sch. kerk 9 en 10.30 ds. Doesburg, 5 ds. Geursen, Leythenrode LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, Geref. Kerk 9.30 mevr. Leitner N.-Vennep, 7 dhr. v.d. Kraan R.dam, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Gr. kerk 10 ds. Den Tonkelaar Warmond, Pauluskerk 10.30 ds. v.d. Velden Mijdrecht, bevestiging ds. De Gelder, 3 intrede ds. De Gelder, Geref. Kerk 10 en 7 ds. De Wit, Geref Kerk Vrijg. 10 en 5, Geref. Kerk Vrijg Buiten V. 10.45 en 5 ds. Schuurman av.-maal, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 stud. Groenleer, Geref Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3, do. 7.30 ds v.d. Kamp, RK Kerken Agatha zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Poel- huys zat. 7, zo. 9 en 11.30, Maria zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Engelbew. zat. 7, zo. 7.30, 9.30, 11 en 5 45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Hartkamp Hillegom, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30, RK Kerk zat. 7. zo. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Wolthaus, 6.30 ds. Klusener Breukelen, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Pouwels H.gom, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Sirag Leusden, 7 ds. Goverts, Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 6.30 ds. Hasper Halfweg, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 dhr. Wagenaar Apeldoorn, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 kand. Immink Utrecht, 7 kand. v.d. Berg Utrecht, Geref. Kerk (Woerdense Ver- NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 ds. Streefland Nykerk, 7 ds. Vink Kat wijk, S. Mio 9 ds. Keuning, Hoofdstr. 10 ds. Cupedo St. Michelsgestel, De Rank 10 ds. Van Eyk Gouda, 3 30 ds. De Vreugd, Bodegr., 5.30 ds Keuning, 8 Duitse Dienst, Geref. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Warnink, 7 ds. Elgersma, Vinkenl. 9.30 ds. Elgersma, 7 ds. Warnink v.d. B.- St., 11 ds. Bouma, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Kuipers Leiden, RK Kerk Zee 9,11 en 7, Binnen 8, 10.30 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 dhr. Stroo Koudekerk, De Zilk 10 ds. Kalkman, RK Kerk Jozef zat. 7, zo. 8,10, 11.30 en 6, Viktor zat. 7, zo 8.9.30,11 en 6, De Zilk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, St. Bavo 9.30, S. Maria zat. 7.15, zo. 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 9.30 ds. Ter Linden, Pauluskerk, 10 ds. Sasse, av.-maal, gem. centr. 10.30 ds. mr. v. Leeuwen Lochem, 7 ds. Vegter, v. Wijckerslooth 4.30, Geref. Kerk 10 ds. Dijk, 7 zie Herv., Geref Kerk Vrijg. Bui ten V. 8.45 br. Moleveld, 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk Will, kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bon. kapel zat. 6.30, zo. 9 en 11, Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman Geref. Kerk 9.30 ds. v. Es Zwanenburg, 6.30 ds. Damsma R.burg, RK Kerk zat. 7. zo. 8.15, 9.45 en 11.30, Remstr. Gem. 7.15 mevr. Vos Katwijk. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8. 9.30, 11 en 12.15, M. Pr. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 kand. Van 't Kruis, 7 ds. v. Hoegee, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. k. 9 30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. Quak Vianen, Bethelk. 9.30 ds. Wisse Wageningen, 5 ds. v.d. Bo gerd, Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Huis man, 5 ds. Damsma, Imm. kerk 8.30 en 10 ds. Haayen, 5 ds. Huisman, Mar. k. 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Baayen, camping 10 dhr. Bergman, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Blokland, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 7 ds Ribbers Aalsmeer, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10 RK Geemschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9' en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 ds. Jan sen Noordwijk, 10.30 ds. Overgaauw Valkenburg, 6.30 ds. Heykoop IJmui- den, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Santen, 7 ds. Den Tonkelaar Warmond, Chr. Geref. Kerk 10 ouderling Rozema, 2.30 ds. Star- reveld Delft, RK Kerk zat. 7, zo. 8,9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 9.30 ds. Lefeber, 6.30 ds. Lindenburg, Geref. Kerk 10 dhr. v. Wallinga, 6.30 ds. v.d. Heiden, RK Kerk Langeraar zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, dorp 9 en 12. En wat de kerk betreft, ook aan haar is het ontwikkelingsproces niet voorbijgegaan. Door invloeden van buitenaf en van binnenuit heeft zij zich gaandeweg losgemaakt van bindingen die wel haar materiële positie ten goede kwamen maar die óók wie weet hoeveel geestelijke schade hebben veroorzaakt. Al is die losmaking nog niet overal vol tooid. Het "Eén is uw Meester en gij zijt allen broeders" is voor de gemeente van Christus een leefregel die niet straffeloos kan worden genegeerd. S. J. de Groot VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Reyenga te L.dorp, 6.30 ds. Overgaauw, Geref. Kerk 9.30 kand. De Raadt, 6.30 zie Herv., Geref. Kerk Vrijg. 9.30 ds. Hoff, 5 VOORHOUT - Herv. Ge 10 ds. Broker hof, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Kok Zoetermeer, 7 zie Geref, aula NH 9.30 ds. Meijering, Hulp eh H. 10 ds. Verheule, Geref. Kerk 9.30 ds. De Zwart, 7 ds. Oliemans Dordrecht, jeugd dienst, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 en 4.30 ds. Boxman, RK Kerken M. G. Kerk zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Laur. zat. 7, zo. 8.30, 10.30 en 12. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kooien, 6.30 ds. Verwelius, Hoekst. 9.30 ds. v.d. Heuvel, 6.30 ds. Verboom, Bethelk., 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Jongerden, Geref. Kerk Kr. Kerk 9.30 ds. Modderaar, 5 ds. Pietersma, Ontm. kerk 9.30 ds. Pietersma, 5 ds. Modderaar, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. Baart te O.geest, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 dr. Frederikse afscheid, 4.30 ds. Tuk ker, 7 orgelconcert, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 8.30 ds. Tukker, 10.15 ds. v. Zanten, Geref Kerk 10 en 7 ds. v.d. Meulen, Zuid 10 ds. v.d. Kamp, 7 ds. Sybrandi Montfoort. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 ds. Lagerwey Den Haag, 6.30 ds. De Jong Leiden, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Booy Linschoten, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Nicolai, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Wijk, 7 ds. v.d. Ree Alphen, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, zat. 7.30 tot 8 av.-gebed, RK Kerken Jansk. zat. 7.30, zo. 9.30, C. D. Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10, Meerburg, zat. 7, zo. 10. 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Mostert, Geref Kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bezemer Ter Aar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4