Broodnijd binnen de Leidse taxi-wereld Spoedig" is rekbaar begrip bij aanpak Bleys U bent wantrouwig maar ik ben eerlijk 197^ATEKDAG 2 t AUGUSTUS 19 LEIDEN - Het gemeentebestuur moet maatregelen nemen om het taxiwezen uit het slop te halen. De voorschriften worden niet nageleefd. De prijzen die chauf feurs berekenen lopen sterk uit een. Het wordt tijd dat het ge bruik van taxi's net zo sterk wordt gestimuleerd als dat van het openbaar vervoer. Een brief van deze strekking, ondertekend door de directeur van Kerkhof s Taxibedrijf B.V. gleed onlangs in de bus van het stadhuis. Een paar dagen eerder bezocht een medewerker van Calex- automobielbedrijf de burelen van het Leidsch Dagblad met een indrukwekkend dossier on der de arm. „Dat moet je maar eens lezen", zei hij, „dan kun je zien wat voor rotzooitje het in de taxiwereld is. Er is maar een bedrijf dat zich aan de juiste ta rieven houdtDe rest vraagt al lemaal meer" Wat later rinkelt de telefoon. N. G. Blonk, directeur van Blonk's automobielbedrijf meldt zich met de mededeling dat hij graag eens zou praten over de manier waarop het college van B en W tekortschiet in de con trole op het taxiwezen. Drie signalen over misstanden in de taxiwerelduit drie ver schillende hoeken. Het kan bijna niet anders of de plaatse lijke overheid faalt .Of nietEen gezond wantrouwen lijkt op zijn plaats als blijkt dat alle drie de signalen door een en de zelfde antenne worden uitge zonden.Blonk is immers niet al leen directeur van de gelijkna mige zaak, maar ook van Calex en ook van Kerkhof, dat het enige bedrijf zou zijn dat zich aan de voorschriften houdt. De werkwijze van Kerkhof evenwel heeft bij collega's eer der gevoelens van vijandschap dan van vriendschap opgeroe pen. Wat is er waar van de bewerin gen van Blonk, die regelmatig figureert in de gemeentelijke verkeerscommissie en het hui- Gesprekken met chauffeurs en medewerkers van taxibe drijven, ambtenaren en wet houders. passagiers en een na intensief gebruik van taxi's.zo goed als lege portemonnee, le verden samen met een 's mor gens in alle vroegte, boven een kopje slappe thee, gehouden spannende dialoog aan de keu kentafel in huize Blonk een ver haal over de broodnijd in de taxiwereld, en de paniek in het Leidse stadhuis. En dat alles aan de vooravond van de be handeling in de gemeenteraad, van de brief van Kerkhofs Taxibedrijven B.V. lors-J Dinsdagmorgen, kwart over elf. Trappen van het station af, koffer in de hand, richting taxi standplaats. Een vriendelijke chauffeuse stapt een taxi uit, houdt het portier open en ik kan instappen. De route Steenstraat, Breestraat, Ko- revaarstraat wordt stilzwijgend afgelegd en leidt naar de plaats van bestemming aan het Leven daal. Op verzoek wordt een kwitantie uitgeschre ven, gevolgd door een "Dank U wel" en "Goede morgen". Er is een hoop veranderd in het taxi-wezen. Het zwarte pak met bijbehorende pet is vervangen door een vrijblijvende out-fit. Contacten tussen passagiers en chauffeurs verlopen informeler. De verplichte beleefdheid heeft het veld moeten ruimen voor gepaste vriendelijk heid. Dat betekent dat de hand van de chauffeur meestal nog wel uit schiet om het portier open te hou den en de koffer aan te nemen voor mensen die uitstralen dat ze daar prijs op stellen, maar dat jong volk dat soort klussen mag opknappen. Voor hen gaat de radio ook niet uit, het raampje niet dicht en steekt de chauffeur zijn zware op, zonder te vragen of je daar bezwaar tegen hebt. De nieuwe generatie passa giers lijkt zich er niet aan te storen. Door Ton van Brussel De sociale functie van de taxi is vergroot. Menig persoon zit op de achterbank, met een glaasje op of geplaagd door een arm of been in het gips. Taxi's hoewel nog steeds geen gemeengoed, worclen zo zoe tjes aan wat minder een vervoer- smogelijkheid voor in driedelig pak of deux-pièces geklede represen tanten van "de betere stana". Gunstiger Ziekenfondsen vergoeden als dat nodig is een rit naar ziekenhuis of dokter, taxi's worden sinds het functioneren van de nieuwe wette lijke vefordening (1974) gerekend tot het openbaar vervoer. De des tijds beruchte 1 novemberwet deed ook een duitje in het zakje. Om kort te gaan de markt voor taxi's werd gunstiger. In Leiden bestaan een aantal kleine bedrijfjes en een paar grotere waar onder Kerkhof en Eltax. Maar geen verbeterende markt zonder een verscherpte concu.rentie en nieuwe kapers op de kust. Herma- nus Borgerding ziet een goed be legde boterham in het taxi-wezen. Hij neemt het kleine en enigszins doodgebloede bedrijfje van zijn vader over, werkt aan i klantenkring en heeft plannen a een flinke groei. Zijn negen auto's tellende wagenpark werd uitge breid. Borgerding nam vier taxi's over van het ter ziele gegane bedrijf B-tax en vulde dat later nog eens aan met vijf auto's van Taxi Werk hoven. Collega's kijken lijdzaam toe hoe zijn bedrijf in een paar jaar tijd uit groeide tot het grootste taxi imperium van Leiden. Een slimme jongen die Borgerding Hij intro duceerde het systeem van kwart- jeskaarten in Leidse kroegen en restaurants. Elk horeca- etablissement dat zijn bedrijf voor een taxi belde, kreeg zo'n kaartje. Eens in de zoveel tijd werden die kaartjes bij hem ingeleverd en werd voor ieder kaartje een kwartje, als vergoeding voor het gevoerde tele foontje uitbetaald. Een goede klan tenbinder, waardoor Borgerding nu voor vrijwel de hele horecasec- tor rond sluitingstijd in touw is. Broodnijd ook doordat Borgerding zes plaatsen mag innemen bij de standplaats op het Station en vrij wel alle collega's maar twee. Eltax, voorheen de grootste en nog steeds een begrip in Leiden, kreeg er van de gemeente vanwege de omvang van het bedrijf drie. Borgerding had er eerst ook maar twee, maar veroverde er vier bij door de over name van B-Tax en Werkhoven Taxi's, waar hij twee gescheiden B.V.'s van maakte. Verhoging Moeilijkheden in de taxi-wereld ook al door de verhoging van de ta rieven. Normaal is dat B. en W. daar goedkeuring voor moeten geven, maar wethouder Waal, verant woordelijk voor het taxiwezen, schetst de bemoeienis van de ge meente als zeer gering. "Onze goedkeuring is niet meer dan een formele, het ministerie van Eco nomische Zaken geeft de toege stane prijsverhoging aan. Als zij ja zeggen, gaan wij vanzelf mee. Hun opsporingsdienst moet in feite ook de controle uitvoeren. Voor onze politie is daar met de huidige on derbezetting echt weinig tijd voor", zegt de wethouder. Waal baadde zich tijdens het gesp rek in hem vrijwel onbekende dos siers over het taxiwezen, om zich van het functioneren op de hoogte te stellen. Hij weet daar niet zoveel van, geeft dat ook ruiterlijk toe, en MzPm WÊÊmIOI L -MÉ W Uk m Kt - 8. -MBPfri" r .v..:'--: SgjSI M** rlfrl Tff J fjgpBi roept er al snel een ambtenaar bij. Niet zo vreemd. Taxi's waren voor heen een duidelijk "economische aangelegenheid" zoals dat heet en waren tijdens het vorige college nog de verantwoording van de toe nmalige wethouder Lijten. Zijn op volger Van Aken verwijst nu even wel vriendelijk naar zijn ambtge noot Waal. "Het is immers open baar vervoer zegt hij", ik weet daar weinig van." Waals's aanvankelijke paniek ("we hebben er echt weinig mee te ma ken, dus het is niet zo vreemd dat ik me even moet inwerken") wordt bij het verlaten van zijn kamer gevolgd door een glimlach en een verlicht ademhalen. Gelijkstelling De brief van Blonk had hij vlak daarvoor naast zich neergelegd met de mededeling dat het enige dat Leiden aan stimulering van taxi's kan doen, gelijkstelling met het openbaar vervoer is. "Dat is be- beurd, zegt hij, hoewel het eigenlijk niet mag, mogen taxi's van ons op busbanen rijden. Eigenlijk zijn we daarmee in overtreding, maar in veel andere plaatsen gebeurt dat ook". Terug naar de tarieven. Economi sche Zaken gaf vorig jaar toestem ming voor een verhoging. Borger ding liet zijn meters ombouwen, berekende de nieuwe prijs, maar vergat B en W de formele toestem ming te vragen. Zijn collega's volg den al gauw, te meer omdat de Leidse tarieven in verhouding tot andere steden toch al aan de lage kant zijn. Eén collega volgde echter niet en dat was Kerkhof. Hij bleef tot op de dag van vandaag de oude tarieven van B en W hanteren. "Ik ben dan wel niet zo'n vriend van dit college" zegt hij, "maar wat niet mag dat mag niet en dat doe ik dus ook niet." Waal zegt: 'Blonk heeft nu in elk geval de anderen rond de tafel ge kregen en ze hebben ons nu een briefje geschreven, waarin toe stemming voor de verhoging wordt gevraagd. De taxicommissie komt binnenkort ook weer bij elkaar en als er dan nog grieven zijn kunnen we verder praten. In die commissie komt meestal niet meer aan de orde dan die tarieven en de verbetering van de standplaats op het Station splein. Als de reconstructie van het plein doorgaat proberen we daar ook wat aan te doen. Verder is er weinig aan de hand dacht ik". Borgerding, het type van de jonge, succesvolle maar wat onrustige za kenman zegt vanuit zijn leren fau teuil op de verbouwde eerste etage van zijn woning aan het Galgewa ter. "De verhoudingen in de taxi- wereld zijn niet slecht. Kerkhof ligt er een beetje uit. Maar de rest van de chauffeurs gaan normaal met el kaar om. Als je snel een zaak op bouwt is er nauwelijks ook jalouzie. Kerkhof gaat dan roepen dat ik niet aan de eisen voldoe omdat ik te weinig stallingsruimte heb voor mijn wagens. Dat was ook een pro bleem, maar mijn vader heeft hier nog een garage waarin ik ze kwijt kan. Dat is een kwestie van over leggen en dan is het geregeld. Maar geen enkel taxi-bedrijf ontkomt aan auto's voor de deur. Ze moeten klaar staan voor vertrek en je rijdt ze natuurlijk niet steeds terug de garage in". Oude tarieven Rondritten in verschillende taxi's en gezellige keuvels met de chauf feurs suggereerden dat de houding van directeur Blonk ook zijn scha duwzijde heeft". Ja, ja Blonk han teert nog steeds de oude tarieven. Maar zijn personeel krijgt dan ook veel minder dan het minimumloon uitbetaalt en moet dus flink met de meter rommelen om brood op de plank te krijgen," vertellen chauf feurs. "U stelt nare vragen meneer", zegt Blonk, die 's morgens om bij half negen ontvangt aan zijn ontbijtta fel. "Ik geef minder dan het mini mumloon", geeft hij na lange om wegen toe. ..maar dat mag, want mijn personeel krijgt wel een toe lage over het aantal ritten en dan komen ze meer dan goed uit". Waal, zelf jurist zegt laten "Het is mijn zaak niet, maar de essentie van de wet op het minimumloon is natuur lijk datje nooit minder mag uitbeta len." Blonk zegt dat als hij straks met goede tarieven gaat rijden, die kwestie ook geregeld zal worden. "Ik ben lastig", luidt zijn antwoord op vragen over de minder goede verhouding met ander bedrijven,,' maar wel eerlijk". "U bent heel wantrouwend en on vriendelijk tegen mij" zegt Blonk ijsberend, "we zouden toch over de tarieven praten". Ja, maar daar zit natuurlijk meer aan vast in uw bedrijf ook. "U begrijpt er weinig van. Bent u het dan niet met me eens dat ik het wel goed doe, dat ik de enige ben die me aan de richtlijnen heeft ge houden. Ziet u dan niet dat er een hoop mis is in de taxi-wereld?". Protest na de reactie dat de goed keuring van de tarieven niet meer dan een formaliteit is, die welis waar had moeten worden geregeld, maar dat het ministerie die stijging wel toe liet. Stilte, na te hebben vervolgd dat moeilijk aan de indruk kan worden ontkomen dat hij de tarievenkwes- tie kennelijk als kapstok gebruikt om het eigen belang te dienen en dat er verder weinig meer aan de hand is dan een concurrentiestrijd. Blonk kijkt boos en zegt: "U snapt er echt niets van.' en voegt daar bij mijn vertrek van boven aan de trap aan toe" Ik heb van dit college keelkanker gekregen. Ze geven het bedrijfsleven geen ruimte. Maan dag in de gemeenteraad zult u wel merken hoe het echt in elkaar zit". Na negen maanden wellicht advies over bedrijf van gevaarlijke stoffen Door im W irtz LEIDEN - Hoewel burge meester en wethouders vo rig jaar december vol zelf vertrouwen spraken van "spoedig te nemen maatre gelen", is er nog altijd geen beslissing genomen over de omstreden firma Bleys Chemische produkten in de Narmstraat. Dit bedrijf kwam eind vorig jaar in het nieuws toen bewoners van de oude Mors een actie ontketenden om de firma weg te krijgen uit de binnenstad. Het bedrijf heeft aller lei brandgevaarlijke, explosieve en giftige stoffen in huis. En de bewo ners waren bang dat dit de buurt wel eens noodlottig zou kunnen worden. De angst in de buurt was bovendien versterkt door een brandje in een naburig pand. Omstanders moes ten toen lijdelijk toezien hoe de brandweer zich moeizaam een weg trachtte te banen door de met au- toblik dichtgeslibde straatjes. Het was weekend en de bezoekers van de Koets-o-theek discobar in de Kruisstraat) hadden hun auto's zo dicht mogelijk bij het etablisse ment geparkeerd. Weliswaar werd de brand tijdig bedwongen. Maar het had anders kunnen gaan. Het vuur had kunnen overslaan op de opslagplaats van Bleys met alle mogelijke, rampzalige gevolgen vandien. Want het bedrijf heeft een boeiende verzameling stoffen in huis: tepen- tine (4000 liter), aceton (2000 liter), maar ook xyleen (kan bloed-, lever en nieraandoeningen veroorzaken), chlorotheen (bij oververhitting waarvan een giftig gas kan vrijko men) en pentachloorfenol (moge lijk kankerverwekkende vlogistaf, die lever- en vieraandoeningen nie raandoeningen veroorzaken). Vorig jaar december, nadat de kwestie-Bleys al uitvoerig in de krant aan de orde was gesteld, stelde de Inspecteur van de Volks gezondheid een onderzoek in naar aanleiding van een aanvraag van Bleys voor een gewijzigde hinder wetvergunning. Hij constateerde een onoverzichtelijke opslag van stoffen, het ontbreken van een ef fectieve brandbeveiliging en "morsresten van de stof pentach loorfenol alom". Advies van de in specteur aan B en W: bind de firma Bleys aan zeer strikte voorwaarden en controleer de naleving daarvan goed en regelmatig. Daarnaast gaf de inspecteur het college in over weging om te bekijken of het be drijf kon worden verplaatst naar het industrieterrein. "Korte termijn In hun antwoord op vragen uit de gemeentraad - het was toen nog stees december - lieten B en W we ten dat er "op zeer korte termijn" een bespreking zou worden belegd door de inspectie van de volksge zondheid, de brandweercomman dant en de dienst Gemeentewerken "om het college te adviseren over spoedig te nemen maatregelen". Die spoedig te nemen maatregelen zijn echter nog steeds niet geno men. Ten stadhuize wordt van ambtelijke zijde meegedeeld dat er gesprekken zijn geweest met Bleys om tot een oplossing te komen van dit gevaarlijk-stoffenprobleem in de binnenstad. Maar, aldus de desbetreffende ambtenaar, er zitten verschillende moeilijke kanten aan. Ten eerste moet er o.a. in samenspraak met de inspectie van de volksgezondheid worden bekeken in hoeverre de firma Bleys aan (strenge) regels meot worden onderworpen. Daar naast moet er bekeken worden of er voor het bedrijf een andere plaats kan worden gevonden. En boven dien is het de vraag of Bleys zelf wel uit de binnenstad weg wil. Begin september, aldus nog steeds de ambtenaar, zal er waarschijnlijk een rapport van het ambtelijk over leg over deze zaak op tafel komen met een advies voor B en W. Tegen die tijd zijn er dus zo'n negen maanden verstreken sinds B en W de toezegging deden, dat er op korte termijn zou worden gepraat over spoedig te nemen maatrege len. Spoedig is kennelijk een erg Rekbaar begrip. Zacht pitje Wethouder Arie Verboom, verant woordelijke man in het college voor hinderwetszaken, heeft er een nogal bagatelleisercnde verklaring voor "Ach, bagatelliserende je in onderhandeling bent met zo'n be drijf, dan komt een aantal zaken vanzelf op een zacht pitje te staan. En er zijn zoveel zaken die om spoed vragen. Maar je weet hoe dat gaat: het moet helemaal door de molen heen en dat kan natuurlijk wel eens een poosje duren." l; .J*#»' Het pand van Bleys aan de Narmstraat: permanent gevaar. Dat neemt natuurlijk niet weg dat ^steeds een permanent gevaar ople- de firma Bleys inmiddels nog vert voor de buurt. Denk bijvoor beeld aan de traditioneel slechte bereikbaarheid van de buurt voor de brandweer, waarin nog geen en kel verbetering is gekomen. B en W onderkenden dat gevaar vorig jaar december ook wel. Want wethou der Verboom zei toen tijdens een commissievergadering: "Het col lege van B en W staat in principe positief tegenover de bezwaren van het wijkcomité d'Oude Morsch te gen de vestiging van de fabriek van de firma Bleys aan de Narmstraat". Nu, een zwangerschapsperiode verder, onderschrijft de wethouder die bezwaren nog steeds. "Maar aan de andere kant", zegt hij, "zit dat bedrijf er al dertig jaar en er is nooit iets gebeurd. Dus zo'n vaart zal het wel niet lopen." Verboom meent overigens dat er voor de firma Bleys wel een andere plek te vinden is in De Waard, het excentrisch gelegen industrieter rein Maar bedrijfsleider F. van den Heuvel van de firma Bleys blijkt daar een hard hoofd in te hebben. "Wij hebben maar één gesprek ge had met de wethouder", zegt hij, "en toen heeft hij gezegd: er is geen plaats. En in De Waard is er toch ook bebouwing?" Volgens Van den Heuvel is de di rectie van Bleys beslist niet van plan uit de Narmstraat (en Mors- straat) weg te gaan. Het al eerder gebruikte argument dat dat de firma teveel geld zou gaan kosten, blykt ook dit keer van toepassing. Rest natuurlijk de vraag of Bleys niet kan worden gedwongen de binnenstad te verlaten, bijvoor beeld door onthouding van goed keuring aan de hinderwetvergun ning Wethouder Verboom blijkt daar echter niet zoveel voor te voe len. "Het zou prettig zijn", zegt hij, "als jé het in de minne zou kunnen schikken".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3