buit 20.000 gulden Bankoverval in Lisse Herman Ponsteen in „het pak gestoken Moskou moet leren leven met het Euroeommunisme Minneboo rechtstreeks in finale van stayers Radioprogramma Nagekomen familieberichten VARIA ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1977 somber in. Piket voorspelde dat tennis de plaats van voetbal zal gaan innemen. Voetbal wordt, al dus Piket, een élitesport... Er waren natuurlijk ook vrolijker geluiden te horen. Amateur- bondsvoorzitter Van Marle com plimenteerde de jubilerende ver eniging. "Want LFC is bij de KNVB een graag geziene club". Ook wieier- en Feyenoordfanaat Joop Riethoven was best over de Kana ries te spreken en dan vooral over de medewerking die hij altijd van het bestuur krijgt bij de manifesta ties die hij organiseert. Complimenten waardoor LFC- voorzitter Henk van der Leek vooral gisteravond "lachend" tegen de talloze cadeaus aan kon kijken. Speld Louter lof werd elders op een re ceptie uitgestrooid. Bij de voetbal vereniging Leiden nam voorzitter Jan Geenjaar gisteravond afscheid. De praeses vond het na 18 jaar be stuur en club te hebben gediend welletjes en stond hamer en stoel af aan de jeugd. Ter gelegenheid daarvan bood het veijongde bestuur Geenjaar een re ceptie aan, waarop het gehele Leidse voetbalwereldje aanwezig was. Ook sportwethouder Tess- elaar die zich niet al te lovend over Geenjaar wilde uitlaten "want ik heb begrepen dat deze heer maan dag met mij moet gaan onderhan delen over het nieuwe Leiden- complex aan de Mors" (Geenjaar is voorzitter geworden van de bouw commissie). Afdelingsvoorzitter Dusée was er ook. 'Je wilde de twintig jaar waar schijnlijk niet volmaken, om die speld te ontlopen. Nou je krijgt 'm toch." Prévo van de sportstichting tenslotte: "De schrik sloeg ons al tijd om het hart als jij weer eens geld voor Pomona los kwam peute ren, maar je deed het altijd be schaafd". Geenjaar kreeg o.m. een complete encyclopedie aangebo den van de Leiden-spelers. LEIDEN - "Al hebben we het als bestuur van een voetbalvereniging in deze tijd vaak heel moeilijk, we moeten er toch met een lachend ge zicht tegenaan blijven kijken". De slotwoorden van LFC-voorzitter Henk van der Leek na de receptie t.g.v. het 70-jarig bestaan van zijn club, klonken bepaald niet al te op timistisch. Zijn woorden waren echter wèl een logisch gevolg van de uitspraken die eerder gister avond in de LFC-kantine aan de Boshuizerkade door genodigden waren gedaan. Die lieten ook be paald niet altijd optimistische ge luiden horen, als de toekomst van de voetbalsport ter sprake kwam. COVS-voorzitter Piet van der Geer bijvoorbeeld, klaagde dat er in de afdeling Leiden tegenwoordig nog maar weinig aanmeldingen bin nenkomen voor de scheidsrech- terscursussen. En Henk Piket, se cretaris van LDWS, maar ditmaal sprekend voor de Contactcommis- Bloemen voor LFC-voorzitter Henk van der Leek, die een jonge LFC-telg sie Leidse voetbalverenigingen, knuffeltDe toekomst van de voetbalsport lijkt toch zo somber nog nietzag de toekomst wel helemaal Achtervolger (in orthodoxe kleding) uitgeschakeld SAN CRISTOBAL - Herman Pon steen is, om een goede wielerterm te gebruiken, in het pak gestoken. Juist omdat hij geen pak had. In de kwart-finales werd hij uit het ach- tervolgingstoernooi gereden door Daniel Gisiger, een 21-jarige Zwit ser, die zich met de Oostduitsers Durpisch en Unterwalder en zijn landgenoot Dill Bundi gaat bezig houden met de verdeling van de medailles op dit nummer. De snelste vier van de achtervol ging droegen, zoals de beste drie van de 1000 meter van donderdag avond de pakken, die vorig jaar nog verboden waren. Nu niet meer. Een paar landen hebben ervan geprofi teerd, Nederland niet. Dat het Pon steen (zelf in orthodoxe kleding behoorlijk dwars zat is te begrijpen. "Wij zijn bezig geweest met die pakken. Lau Beidt heeft het nage vraagd bij de bond en toen hoorde hij aanvankelijk dat het niet mocht. Later schijnt directeur Meuwese toch te hebben geweten dat het was toegestaan. Volgens zeggen vond men de aanschaf een te grote inves tering. Het ging om een bedrag dat ergens tussen de tien- en twintig duizend gulden lag. Er moest toen beslist zijn eerst maar eens te kijken hoe het zou uitpakken Dat is nu meer dan bekend en Pon steen die voor het begin van het toernooi zei dat bezuinigen op de voorbereiding, bezuinigen op de medailles was, heeft gelijk gekre gen Gisiger, zijn overwinnaar, bekende onmiddellijk dat het nieuwe pak, van voren glimmend en geen wind doorlatend, van achteren poreus, had geholpen. "Het scheelt wat, maar er zit ook nog een renner in, die wat moet doen. Ik weet niet wat het verschil is tussen het oude pak en het nieuwe. Misschien een paar seconden, misschien minder, mo gelijk meer. Wij hebben dat niet gemeten. Het is ook erg moeilijk om het precies na te gaan, want je kunt onmogelijk twee achtervol gingen rijden met dezelfde kracht en onder precies dezelfde omstan digheden". Sjaak Pieters zal Nederland verte genwoordigen bij de laatste acht tien van het sprinttoernooi. Hij Voor zijn uitschakeling kon Pons teen midden) nog grappen maken over zijn fiets, met Gerrie Slot (links) en monteur Klaas Kwantes. Na zijn rit was van die vrolijkheid niet veel meer over heeft de lange weg gekozen, name lijk via nederlagen in zowel de eerste als de tweede ronde, maar gevolgd door overwinningen in de beide herkansingen. Lau Veldt kwam zover niet De nationale kampioen trof in zijn herkansingsrit de Oostduitser Ge- schke en dat was net als Raasch in de serie een man die gewoon meer snelheid in de benen heeft. Temidden van de uitgeschakelden op de eerste dag van het sprinttoer nooi bevindt Veldt zich overigens in goed gezelschap. Ook Daniel Moreion (33) overleefde de tweede ronde niet. Daarmee is een tijdperk van meer dan tien jaar afgesloten. De Amerikaanse Sue Novarra (die Marijke Lagerlof versloeg) en de Russische Galina Csareva hebben de finale van het sprinttoernooi bij de dames bereikt. Novarra versloeg in de eerste halve finale de Venezo laanse Mirka Coronel in twee ritten, Csareva rekende in de andere halve eindstrijd, eveneens in twee ritten af met de Tsjechische Iva Zajicko- SAN CRISTOBAL (ANP) - No blesse Oblige. Ook voor de wereld kampioen. Gaby Minneboo besefte het in de eerste serie van de ama teurstayers, hij had rustig en veilig als tweede achter de Duitse kam pioen Klaus Bruges naar de finale kunnen rijden, hij verkoos als win naar binnen te komen. Martin Rietveld redde het niet di rect. Na een goed begin kreeg hij iets over de helft van de veertig ki lometer een geweldige inzinking. Hij kon zijn derde plaats, na tien kilometer veroverd, niet handha ven. Op het moment dat bij hem de snee eruit was, geen gevolg overi gens van felle strijd, rukte Fuentes op naar de derde positie. De Span jaard bleef daar. Minneboo heeft nog geprobeerd het tempo zodanig te regelen, dat Rietveld terug zou kunnen komen, maar het was onbegonnen werk. Rietveld had geen macht en werd veroordeeld tot de herkansingsrit, waaruit nog eens drie finalisten komen. Het betekent dat hij nog al tijd 75 procent kans heeft op de fi nale, want er zijn in totaal slechts tien deelnemers en negen rijden de eindstrijd. Onmiddellijk na aankomst maakte Rietvelds gangmaker Stakenburg verwijten aan Walrave dat hij en Minneboo niet genoeg zonden hebben "geholpen". Walrave ging er niet op in. Minneboo: "Ik was verschrikkelijk nerveus, door alle moeilijkheden in het begin, voor de motoren hier waren. Bovendien heb ik de laatste dagen last van een verstopte neus. Ik kon geen lucht krijgen". De uitslag: 1. Gaby Minneboo (Ned) 35.27.77 (gem. snelheid 67.700 km/uur), 2. Klaus Burges (W. Did) op 130 meter, 3. Jose Maria Fuentes (Sp) op een ronde en 250 meter, 4. Martin Rietveld (Ned) op twee ron den en 240 meter, 5. Fausto Stitz (It) op drie ronden en 200 meter. VOETBAL - Tijdens de afscheids receptie, die de eerste divisieclub Excelsior gisteravond de schei dende voorzitter Henk Zon heeft aangeboden, is de jubilaris (hij was 25 jaar voorzitter) benoemd tot bondsridder van de KNVB. De ge meente Rotterdam onderscheidde Zon met de Wolfert van Borsselen-penning. HOCKEY - Het Nederlandse da mesteam heeft tijdens het hockey- toemooi om de open Australische kampioenschappen met 4-0 van Queensland gewonnen. Het was de tweede zege voor de Oranjedames. Donderdag werd het 3-1 tegen Nieuw Zuid Wales. VOETBAL - In de Duitse Bundes- liga werd gisteren één wedstrijd ge speeld. Werder Bremen won thuis met 1-0 van VFL Bochum na een ruststand van 0-0. LISSE - Bij een overval in de Lis- sese Nutsspaarbank is gistermid dag een bedrag van ruim 20.000 gulden buitgemaakt. Drie overval lers, vermoedelijk Italianen, dron gen even na twee uur het bankge bouw aan de Lissese Kanaalstraat binnen. In een mum van tijd waren ze over de beveiligde balie heenge- klommen, waarachter de twee aanwezige bankemploye's (de fi liaalhouder en een bankbediende) geld zaten te tellen. Terwijl het personeel door twee van de over vallers met pistolen werden be dreigd griste de derde man het geld, 16.000 Duitse marken en 4.000 gul den weg. De hele operatie, die plaats vond tijdens een hevige stortbui, nam nog geen vijf minu ten in beslag. De politie, die door de filiaalhouder zelf werd gewaarschuwd, was bin nen een minuut ter plekke maar toen was er van de overvallers zelf geen spoor meer te bekennen. Wel werd een witte Fiat onbeheerd aan getroffen bij de Stationsweg. De politie vermoedt dat het de auto is, waarmee de overvallers zijn ge vlucht en dat zij bij hem station in een gereedstaande auto zijn over gestapt. Vrijwel direct na de overval werden alle wegen rondom Lisse De politie kon wel een auto aan houden waarin zich vier manne be vonden die vaag aan het signale ment voldeden, maar tijdens het verhoor bleek dat zij niets met de overval te maken hadden. De vier werden later op de dag weer op vrije voeten gesteld. De afzetting werd gisteravond weer opgeheven. Filiaalhouder B Flaat over de over val inde anderhalfjaar oude bank: „Voordat we er eigenlijk erg in hadden waren ze al over de balie heengeklommen. Eén zat er ra zendsnel bovenop, de andere twee volgden hem. We hebben wel glas beveiliging, maar daarbóven zit een ruimte van een halve meter waar ze doorheen konden Ze moeten ongemerkt zijn binnen geslopen, toen wij bezig waren met het tellen van het geld. En ja, als je zo'n pistool op je gericht ziet dan doe je eigenlijk niet veel anders dan maar afstand doen van dat geld De filiaalhouder was weer snel over de eerste schrik heen. ,,'t Gaat weer best" zo verklaarde hij gisteravond met opgewekte stem. ,,En dan, we hebben het nu natuurlijk erg druk met die actie „Land zonder drem pels". Ik moet zeggen: 't loopt lek ker De laatste twisten over het Euro eommunisme, die begonnen met een aanval in het Moskouse week blad Nieuwe Tijden op de Spaanse communistenleider Santiago Car- rillo, zijn geluwd. Maar de onenig heid die daar aan ten grondslag lag, is niet afgedaan. Evenmin was Car- rillo de enige op wie de aanval was gericht, of zelfs het echte doelwit. Was deze aanval een nieuwe stap in de tweespalt in de Europese bewe ging? Of was het alleen maar een voorbijgaand incident? Om deze vragen te beantwoorden moeten we de ontwikkeling van de bewe ging sinds de Tweede Wereldoorlog bekijken. Aan het eind van de jaren veertig en in de jaren vijftig brok kelde het eenheidsfront af en on stonden er meer richtingen. Eerst kwam de breuk van Moskou met Joegoslavië en later met China en Albanië. Deze confrontaties leidden tot bittere verwijten en scheuringen. Enige jaren geleden echter kwamen er andere aspecten naar voren, die in een sneltrein vaart aan belang wonnen. Moskou werd, in Europa ten minste, ge dwongen te erkennen dat strakke controle van de partijen niet langer mogelijk was. Wat later bekend werd als het Eu roeommunisme, nam duidelijke vormen aan in 1974 toen alle Euro pese partijen van Oost en West in Warschau bijeen waren om de Eu ropese topconferentie voor te be reiden. In Warschau diende de Joe goslavische partij een programma in voor de Berlijnse conferentie, gebaseerd op erkenning van de vol ledige onafhankelijkheid van alle communistische partijen wat be treft hun handelwijze inzake binnenlandse- en wereldproble men. Het verwierp elk controle rend ideologisch of politiek cen trum. Het Joegoslavische programma werd in Warschau zonder noe menswaardige tegenstand aange nomen. Twee jaar van heftige de batten met Moskou, dat het een heids principe staande trachtte te houden, volgden. Verzet In juni 1976 kwam dan de Oost- Berlijnse topconferentie. Voor de eerste keer kregen de Russen toen te maken met werkelijke menings verschillen en verzet van de meer-, derheid van de communistische partijen. Het was niet langer een ge- isoleerde rebellie, die onderdrukt kon worden door de dissidente par tij buiten te sluiten, zoals dat met Tito in 1948 het geval was. Het slotcommuniqué van de Oos- tberlijnse conferentie werd una niem aangenomen en bevestigde de onafhankelijkheid van de parti jen. Op de één of andere manier hebben politici en journalisten in Oost-Europa dit toch als een over winning van hun standpunt kun nen interpreteren. De Westerse par tijen verwezen na de verschijning in juni van het artikel in de Nieuwe Tijden echter ook naar „Berlijn" als rechtvaardiging van het standpünt van de Spaanse partij. Zij begrepen dat de aanval op hen allen was ge richt, al leek het slechts Carillo te raken. Dit kwam tot uiting in latere aan vallen van de Oosteuropese landen op het Euroeommunisme als ge heel. Bijzonder venijnige insinua ties werden gemaakt in Tsjechos- lowakije, Bulgarije en de DDR. Maar de Roemenen verdedigden uiteindelijk het Euroeommunisme en de reacties in Hongarije en Polen waren opmerkelijk mild. Toen Nieuwe Tijden op dit thema terug kwam in twee artikelen, con centreerde het blad zich op Carillo. De andere landen werden buiten beschouwing gelaten. En zelfs de Spaanse partij werd gespaard. In het laatste artikel op 15 juli werd in antwoord op een brief van „een le zer uit de Verenigde Staten", de Spaanse partij zelfs geprezen. Dit kan dan wel het einde zijn van deze episode, het is niet het einde van het debat over het Euroeom munisme. De Westerse partijen hebben er de nadruk op gelegd dat zij niet de bedoeling hebben de Sowjet-Unie of het Sowjet-systeem aan te vallen. Zij willen alleen vrij zijn om met hun eigen middelen hun doel te kunnen bereiken. Ze aanvaarden het Westerse parle mentaire systeem en de Europese democratie, omdat deze tot de Eu ropese traditie behoren. Ook de tegenstanders hebben ver meden het tot een frontale botsing over deze zienswijze te laten ko men. Een kandidaat-lid voor het Russische politburo, Ponomarjew, heeft zelfs het bestaan ontkend van een fundamenteel meningsver schil. Hij beschuldigde niet nader genoemde „imperialistische krach ten" ervan dat die de polemieken waren begonnen en het onderwerp voor eigen doeleinden hadden op geblazen. Het is belangrijk dat een openlijke confrontatie is vermeden en dat het debat over het beslis sende punt, de onderlinge verhou dingen tussen de communistische partijen, wordt voortgezet. Dit is een veelzeggende verandering, die er alleen maar aan te danken is dat de Westerse partijen heel duidelijk het Sowjetmodel hebben verwor pen als hun politieke voorbeeld. Zij zijn nu bezig nieuwe politieke mid delen te vinden om langs democra tische weg zoveel mogelijk hun so cialistische ideeën in de praktijk- te brengen. Nieuwe partij Meer recente beschuldigingen dat de Eurocommunisten tegen Rus land zijn, hebben weinig uitge haald, behalve dat er kleine splin tergroepjes zijn gecreeerd Het meest recente voorbeeld hiervan is de oprichting van een nieuwe partij in Engeland. De belangrijkste par tijen hebben een opmerkelijke eenheid getoond en volgden hun leiders. Het onlangs gesloten ak koord tussen de Italiaanse com munisten en de christen democraten maakt het belang van deze ontwikkeling duidelijk zelfs aan hem die niet volledig hebben begrepen wat er in Berlijn is ge beurd. Euroeommunisme is een afwijzing van het beperkende van dogma tisme en de hegemonie van een ideologisch centrum. De aarze lende reactie van niet- communistisch links is begrijpe lijk. Maar de aanvaarding van een nauwere samenwerking en de ont wikkeling van het wederzijds ver trouwen tussen niet-communisten en de belangrijkste Westerse com munistische partijen kan alleen de vasberadenheid versterken van die partijen die bijdragen tot de weder geboorte van Europees links. Vervolg van pagina 5 MAANDAG 29AUGUSTUS HILVERSUM I TROS: 7.00 Nws. 7 02 (S) Ontbijt- soos: lichte en populair-klass muz. (7.30 Nws. 7.41 Aktua. 8.30 Nws. 8.36-8.45 Gym. v.d. huisvrouw.) 10.00 (S) Sphinx-Zomerserie. (10.30 Nws. 10.33- 10.45 Kaboutertijd.) R.V.U.: 11.40 Leren en geheugen: leerzame gesprekken. (5). VPRO: 12.00 Piet Ponskaart prensen- teert..., met om 12.26 Meded. voor land en tuinbouw en om 12.30 Nws. 13.30 (S) Muz. 15.00 Permanent Wave. 15.29 Nws. 15.33 Nova Zembla. EO: 16.15 (S) Licht en uitzicht. 17.00 (S) Eigen wijs: kinder- progr. 17.15 Grammofoonmuz. OVER- HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 7.20 Van daag...maandag. 8.00 Nws. 8.11 Hier en nu. 8.30 Het levende woord. 8.35 Te Deum Laudamus. 9.00 Muzikale och tendpost. 9.35 Waterst. 9.40 Zomerdok. 11.00 Nws. 11.03 Plein muz. 12.00 Het nuttigen van etenswaren is toegestaan, lunchnrocr. 1.3.00 Nws. 13.11 Hier en nu. 13.30 Onder schooltijd. NOS: 14.30 Boe renbont. 14.50 Den Haag deze week. 15.00 Kijk op buitenland. NCRV: 15.30 Een goed half uur, muz. en meditatie. 16.00 Nws. 16.03 Rozegeur en prikkeld raad. 17.55 Meded. HILVERSUM III NOS: Tus sen 1.00-6.00 Wereldkampioenschappen wielrennen. KRO: 7.02 (S) Drie op je bo terham. AVRO: 9.03 (S) 'n Goed begin. 10.03 (S) Arbeidsvitaminen. 11.03 Radio journ. 11.05 (S) Postbus 700, verzoekpla- tenprogr. 12.03 (S) Joost mag niet eten. 14.03 Radiojourn. 14.06 (S) Pop-Kontakt 1. 15.03 (S) Pop-Kontakt 2. 16.03 (S) De Hitmeester. 17.03 Radiojourn. HILVERSUM IV VARA: 7.00 Nws. 7.02 (S) Groot en klein. 9.00 Nws. 9.02 Kinderen een kwartje? 9.30 Wonen, verschil tussen huis en thuis. 10.00 (S) Kamerorkest. 11.00 (S) Feest der herkenning. 13.00 (S) Orchestrale gedeelten uit opera's. 13.35 (S) Strijkk wartet. 14.00 Nws. 14.02 Keuren en kie zen. 14.30 De rol van de kerk in de poli tiek. 15.00 (S) Koorwerken uit barok en romantiek. 15.35 (S) Middagconcert. 17.00 Einde. B. VAN MAANEN die bijna 29 jaar in ons bedrijf werkzaam is geweest Wij wensen zijn vrouw en kinderen veel sterkte toe met dit verlies. Voorschoten, 26-8-1977. Heden overleed, na een langdurige ziekte, nog geheel onverwacht, tot onze diepe droefheid, mijn geliefde man. onze zorgzame vader en grootvader CORNELIS VAN KLAVEREN echtgenoot van C. G. SCHOLTE in de ouderdom van 73 jaar Rijnsburg: C. G. VAN KLAVEREN-SCHOLTE Frankrijk: C. VAN KLAVEREN P VAN KLAVEREN-PINTE FRANCIS en PATRICK Gelegenheid tot condoleren maandagavond 29 aug a s van 8 00-9 00 uur in het rouwcentrum Smidstraat 68A. Rijnsburg. alwaar de overledene is opgebaard De begrafenis zal plaats vinden woensdag 31 augustus a s om 3 00 uur n m op de algemene begraafplaats aan de Sandtlaan te Rijnsburg. fé

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15