Omzien is taboe in Grand Prix-wereld Ackemiami over twee meter Stunt van vier zonder; drama broers Vervoort ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1977 PAGINA 13 PRONK BANG VOOR DE BONIFICATIES BUDEL-SCHOOT - De angst van Bert Pronk typeert het saaie verloop van de Proftour Nederland. Met nog een Lim burgse heuvelrit op het pro gramma vreest de Schevenin- ger alleen een nederlaag door de bonificaties. Immers, niet al leen op de finishlijn in Heerlen- heide zijn vandaag tien, vijf en drie seconden "winst" te ver dienen. Ook op de toppen van de lastigste bulten in het par- cours, de Keuteberg en de Ko- de redenen waarom hij Pronk in ning van Spanje geeft de orga- de fase dat de leider tweemaal ren; dat Huisjes hard naar de spits trapte en dat Raas en Kar stens zich niet druk maakten. Raas, in eigen streek nog zo ac tief, gaf trouwens zelf toe niet best te rijden. Het nisatie respectievelijk tweern aal zeven, vier en twee secon den aan de "spurters" cadeau. "En dat is", weet de leider, "net iets voor die Ier Kelly". Over andere aanvallen van de overige vijf concurrenten die Pronk, nadat hij in Heerenveen de enige echte ontsnapping van de Ronde met een greep naar de oranje-trui afsloot, praat de Scheveninger nauwelijks meer. De koers bewijst trouwens zijn de hoofdmacht. De Schevenin- (na 100 kilometer) van rijwiel verwisselde ook niet aanviel. Raas: "Dat vind ik geen stijl. Bovendien heeft het geen zin om voorop te gaan jagen, want Maertens hield het tempo toen even tegen de zestig kilometer per uur. Met hulp van zijn ploegmak- kers keerde Pronk echter - op de fiets van groene trui-drager Piet van Katwijk - weer terug i gelijk. In de vierde rit, van Goes naar het Brabantse Bu- del-Schoot, gebeurde opnieuw niets opmerkelijks. Ook de solo waarmee Belgische WK- kandidaat Ludo Peeters (24) zijn vlucht uit een kopgroep van zeven renners bekroonde, zorgde niet voor opschudding. Liefst 170 slaapverwekkende kilometers gingen vooraf aan de beslissende actie. Goed, Michel Pollentier dolde wat voor de meute uit. En bij Hapert (150 ki lometer) viel de groep in brok ken uiteen. Maar het enige op merkelijke daarbij was dat van de hoog geklasseerden Pronk, Kelly, Bonte en Aling attent wa gen "Piet gaf me meteen zijn fiets. Hij reed trouwens ook in de buurt toen ik die klapband kreeg, waarbij mijn achterwiel brak. De hele ploeg heeft ge wacht. Ook toen Piet en ik later- nog eens overstapten". Achter de intussen, na een eerste aanval van Ludo Peeters (vorig jaar achter Knetemann tweede in de Proftour) ge vormde kopgroep hielden de Raleighs vervolgens het ver schil beperkt tot tenslotte zes tien seconden. Voor gastrenner Roelof Groen was er door twee lekke banden in de finale geen eer meer weg gelegd. Peeters was ook te sterk. De laatste plaatselijke ronde voltooide de Belg in solo. Voor de tiende keer dit jaar won Peeters "alleen vooruit". Uitslag van de vierde etappe 1. Ludo Peeters (Bel-Ijsb) 205 km in 5 uur, 11 minuten en 59 sec., (met bon. 5.11.49), 2. Ferdi van den Haute (Bel-Ebo) 5.12.13 (met bon. 5.12.08), 3. Jean-Luc van den Broucke (Bel-Peu) 5.12.21 (met bon. 5.12.18), 4. Don Allan (Aus-Fri) z.t., 5. Henk Lubberding (Ned-Ral) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Pronk (Ned.-Ral) 19.23.51, 2. Kelly (Ier-Fla) op 6 sec., 3. Hoste (Bel-Ijsb) op 7 sec., 4. Aling (Ned-Ebo) op 0.10, 5. Raas (Ned-Fri) op 0.14, 6. Huisjes (Ned-Ond) op 0.15, 7. Karstens (Ned-Ral) op 0,22, 8. Ludo Peet ers (Bel-IJsb) op 3,23,9. Piet van Katwijk (Ned-Ral) op 3,27, 10. Kuiper (Ned-Ral) op 3,42, 11. Lubberding (Ned-Ral) op 3,48, 12. Zoetemelk (Ned-Miko) z.t. PUNTENKLASSEMENT: 1. Piet van Katwijk (Ned-Ral) 60 punten, 2. Karstens (Ned-Ral) 40, 3. Van den Broucke (Bel- Peu) 35 DAGPLOEGENKLASSEMENT: l.IJsboerke 15.36.57,2. Peugeot 15.37.23, 3. Ebo 15.37.27, 4.^Ra- leigh 15.37.51 (37 punten) 5. Fri- sol z.t. ALGEMEEN PLOEGE- NKLASSEMENT: 1. Raleigh 57.56.40,2.1Jsboerke 58.00.50,3. Ebo 58.01.20, 4. Flandna 58.01.22, 5. Onderneming 58.01.44, 6. Frisol 58.02.35. Dertiende voorstelling morgen op Zandvoort Sanders in kwartfinale SAN SEBASTIAN - Louk Sanders (foto boven) heeft de kwartfinales herenenkelspel bereikt van een in ternationaal tennistoernooi in San Sebastian. Sanders, die als eerste is geplaatst, versloeg de Australiër Clements met 6-1,6-3. Eerder deze week had de nationale kampioen in de eerste ronde met 3-6,6-2,6-2 ge wonnen van de Spanjaard Ferrer. Het toernooi in San Sebastian is het vierde van het circuit om de Trofeo Martin Balzola. Sanders won en kele weken geleden de finale van het toernooi in Vigo. Hij moest ver volgens het toernooi in Santander laten schieten. Daarna was hij ver liezende finalist in Bilbao. Hij heeft de leiding in het circuitklassement m°t een totaal van twintig punten. ZANDVOORT - Aan de zuidkant slalomt het blauwgrijze lint dicht langs de bebouwde kom, om ver volgens haaks af te buigen en een paar kilometer evenwijdig aan het strand op te rukken. Het gelijk ligt natuurlijk aan beide zijden; zij die uit hun flatjes vluchten op hoogtij dagen van de racerij klagen steen en been, maar het circuit van Zand voort was er het eerst en pas daarna volgde de bebouwing. Maar wie in het geaccidenteerde duinterrein verblijft en met een mengeling van bewondering en verbijstering ziet hoe de Grand- Prix-machines vol vermogen langs de vangrails glippen, ervaart het vallen van de vlag, wanneer de eerste training achter de rug is, als een geschenk uit de hemel, want plotseling lispelt het helmgras weer in de zachte westenwind en wordt de lucht weer zilt, alsof er geen olie, geen benzine, verbrand rubber en uitlaatgassen bestaan. Het circus is na een kris-krasse tocht over de aardbol - van Johan nesburg naar Zweden, van Oosten rijk naar de Verenigde Staten - neergestreken in Zandvoort; de middenstand wrijft zich in de han den want de aanhang die onvermij- OOSTDUITSE DROOMSPRONG BERLIJN - De Oostduitse Olympische kampioene Rose- marie Ackermann heeft gisteravond bij atletiekweds trijden in Berlijn een nieuw wereldrecord hoogspringen gevestigd. Bij haar eerste poging kwam de 25-jarige Oos tduitse over een hoogte van precies twee meter. Acker mann was houdster van het wereldrecord, dat zij van 1.95 m (1974) via 1.97 meter nu over de droomgrens heeft gebracht. Het optreden van Rosema- rie Ackermann, die vanaf haar aanvangshoogte van 1.80 meter tot aan de record- sprong van 2 meter alles haalde bij haar eerste po ging, overschaduwde alles wat er gisteravond in West-Berlijn gebeurde. Toch was ook dit niet gering. Voor een grote verrassing zorgde al in het begin van de avond de Westduitser Harald Schmidt door met 49.07 se conden op de 400 meter te zegevie ren over wereldrecordhouder en Olympisch kampioen Edwin Mo ses (VS): met een tijd van 49.29 se conden. Vermoeid Evenals twee dagen eerder in Zü- rich moest de Olympische kam pioen op de 1500 meter John Wal ker zich gewonnen geven. Op de mijl verloor de Nieüwzeelander in 3.55.1 van de Duitser Karl Fleschen (3.54.7). De Keniaan Mike Boit bleek nog niet geheel hersteld van de prestigestrijd tegen Juantorena in Zürich. Hij won weliswaar in 1.45.1, maar maakte aan de finish Rosie Ackermann zweeft over recordhoogte een uiterst vermoeide indruk. deze volgorde de eindronde van zondag. In de an dere halve finale imponeerde de Zondag a.s. 14.00 uur Lugdunum- Verburch Terrein aan de Oegstgeesterweg. Geen derde prijs in sporttoto DEN HAAG - In toto 34a zijn 1654 eerste prijs-winnaars en 13.681 tweede prijswinnaars. De derde prijs wordt niet uitgekeerd. Door het overstelpende aantal daalde het prijzenbedrag onder de f 2.50, zo dat niet wordt overgegaan tot uit kering. Het prijzenbedrag vervalt voor 50 procent aan de eerste prijs, en voor 50 procent aan de tweede prijs. Uitslag toto 34a van 24 augustus 1977. Inleg: f 368.039,-. Prijzenbedrag f 174.818,53. Eerste prijs 1654 winnaars, die elk f 60.70 ontvangen; tweede prijs 13.681 winnaars, die elk f 5.40 ont vangen. AMSTERDAM - Gisteravond, toen de zware roeiers weer rika haalden op de Bosbaan optraden, kon Nederland twee keer juichen en twee keer een gepast stilzwijgen in acht nemen. Voor Russische twee. Zij verbeterde het groot enthousiasme zorgde de Aegir/Phocas vier zonder, baanrecord met drie seconden tot die tweede werd in de halve finale. Het zorgenkindje van de 6-38.29. Ook de Joegoslaven en de équipe, Dudol/Laga, verraste de Nederlandse aanhang ®pt®adren bleven onder de oude door via een zwaarbevochten derde plaats de finale binnen pe arKjere Nederlandse twee, dit- te rollen, de Aegir/Phocas gestuurde vier haalde de finale maal met stuurman, deed het beter niet, maar daar zou niemand een traan om laten. Tranen stonden er wel in de ogen van Ronald Vervoort nadat hij met broer Jeroen in de twee zonder door domme pech werd uitgeschakeld. Het begon voor Nederland niet op zienbarend: de senior-vier van Ae gir/Phocas bewees ten tweede male dat ze in deze omgeving niets te zoeken had. De ploeg werd als laat ste geconfronteerd met een ach terstand van bijna 20 sec. op de winnende Bulgaarse vier. In de eerste halve finale van de twee zonder moesten de gebroeders Vervoort verschijnen. Hun optre den was van korte duur. Nadat vlak na de start de race werd afgebro ken, omdat de Polen en de Oos tduitsers tegen elkaar dreigden te varen, leek alles na de tweede start goed te gaan. De Vervoortjes ver trokken als tweede uit de start blokken en leken er zin in te heb ben. Maar....na 120 meter hielden ze er opeens mee op en staken ze ver twijfeld de handen de lucht in om aan te geven dat ze niet meer verder konden, tegelijk vragend de race af te breken. De kamprechter kende de regle menten echter uitstekend en die regels zeggen dat de kamprechter een race alleen op de eeste 100 me ter wegens materiaalpech mag af breken.... De Rotterdammers wa ren de 100 meterlijn net gepasseerd, toen de ramp zich voltrok. Het bankje van Jeroen was uit de rails geschoten en muurvast komen te zitten. Daarmee waren alle illusies van het tweetal in één klap verdwe nen. De DDR, Engeland en Ame- der Pas en Kroes zijn weliswaar nog niet op het technische niveau dat ze eerder dit jaar haalden - de been- trap is nog erg onzuiver - maar de finaleplaats was toch voor dit tweetal. Met een derde plaats, een halve seconde achter de Roemenen en twee seconden achter de Tsjec hen. De derde en tevens laatste Neder landse ploeg, de Aegir/Phocas vier zonder, verkeerde in topvorm. De DDR, vorig jaar met dezelfde roeiers Olympisch kampioen, kreeg de zege bepaald niet cadeau. De Nederlanders waren vlot weg en namen de eerste honderd meter eventjes de kop. De DDR en Nieuw-Zeeland kwamen op gelijke hoogte, maar de Nederlanders stonden dat niet lang toe. Halver wege de race lag het kwartet Bos man, Horstink, Vos en Bock zelfs voor op de ijzersterke DDR en de voor het zilver getipte Nieuwzee- landers. Wel volgde nog een aanval, maar met een machtige eindsprint pakte Bosman c.s. de tweede plaats, 2,5 sec. achter de DDR en een krappe seconden voor de Nieuwzeelanders, die zich ook nog plaatsten voor de finale. De andere halve finale ging ruim 6 sec. lang- De overige wedstrijden waren be paald fascinerend. In de skiff werd een historische race verroeid. In een enorme stortbui roeiden de zes skiffeurs van de eerste halve finale allemaal onder het uit 1973 date rende baanrecord van de Oostduit ser Güldenpfennig. deze won toen de Hollandbeker in 6.59.26. De Rus Nikolai Dovgan ging nu liefst 10 sec. harder. Hij versloeg de Oos tduitser Dreifke (2e) en de Ier Drea (3e), die deze week onverwacht sterk voor de dag komt. De Zweed Svensson en de Noor Hansen vie len af. In de andere halve finale ble ven dé Brit Crooks en de Finse brandweerman Karpinen ook on der het oude record. De achten van de DDR en Rusland deklasseerden hun tegenstanders. Wie van de twee het goud gaat pakken is nog niet zeker, maar dat zij het gaan uitma ken, is wel duidelijk. KEES DE RUIJTER delijk in het kielzog van de matado- ren meetrekt - als de krijsende meeuwen achter vissersschepen - geeft gul uit en zo wordt een verre gend seizoen toch nog weer ten dele goedgemaakt. Waar ligt de aandacht van het hooggeëerde publiek, op die eerste trainingsdag in Zandvoort? Toch weer bij Niki Lauda, de ma gere Oostenrijker, aanvoerder van het klassement voor de wereldtitel, bezig aan een glorieuze come-back na een aanvankelijk wat haperend Zijn grootste triomf, de zege op Hockenheim, dat snelle circuit, verscholen achter een kerkhof in West-Duitsland; hier is er leven na de dood, althans wanneer het Grand-Prix-geweld van start gaat en de geluidsgolven de grafstenen doen trillen. Op Hockenheim re kent Niki Lauda af met de fabel dat hij na zijn verschrikkelijke crash op de Nurburgring, exact een jaar te rug, heeft afgedaan als topcoureur. Hij blikt in de toekomst, bitst hij, hij is geen martelaar, er is geen ver leden, zijn ongeluk is hij vergeten; gespierde taal, maar hij moet het zich herinneren wanneer hij 's morgens in de spiegel blikt. Toch heeft hij gelijk, omzien is ta boe in de Grand-Prix-wereld. Wie praat er nog over Tommy Pryce, gedood dit seizoen in Zuid-Afrika toen hij met zijn Shadow een over stekende brandweerman raakte, een jonge jongen, gretig, te gretig om hulp te bieden aan een aan de overzijde in nood verkerende cou leur. Hij wordt posthuum in de ban gedaan, hoe stom om eerst over te steken en dan pas te kijken en dus kan het verkeren, want hoe'kort is het nog maar geleden dat op Zand voort een brandweerman de tocht over de nauwe met bolides be zaaide baan niet aandorst en de En gelsman Roger Williamson jam merlijk verbrandde in zijn ge crashte wagen. ter die het publiek naar het duinen circuit moet lokken. Zoals dat ook de bedoeling was van Michael Bleekemolen, maar de vriendelijke zakte al voor zijn eerste een paar dagen terug, toen hij met een handvol andere min dere goden moest strijden om een paar plaatsen die recht geven op deelneming aan de officiële training. Hij doet zijn best, maar faalt, het gebrek aan ervaring speelt hem parten. En toch ook wel het foute management binnen het racing- team, alle voorbereiding ten spijt, alle extra tonnen die de heren Fagel en Van der Sluis op de valreep of ferden om de happening op Zand voort tot een succes te maken. Door Piin Stoel Zo kan Bleekemolen na afloop van het echec alleen maar stamelen dat De ene zijn dood, de andere zijn hij het afschuwelijk vindt voor zijn brood. Alan Jones volgt bij het sponsor; terwijl even verderop de Shadow-team Tommy Pryce op. De triomfkreten hoog oplaaien, omdat successen zijn schaars, totdat Oostenrijk de vriendelijke Austra liër volkomen onverwacht alles de Boro van de gebroeders Hoog- enboom zich met de Engelsman Brian Henton wel kwalificeert. Wat iedereen verslaat; uitgerekend op zeg je ervan, de Boro de dag dat sponsor Ambrosio kapt dagen geleden stond hij nog onder met het team en het einde nabij het stof in een werkplaats, verge lijkt, omdat de overgebleven spon- ten, en nujriag hij officieel meetrai- i de Nederlandse Grand-Prix, zonder dat het de broers een cent kost. r Tabatip de lasten vermoedelijk niet alleen zal willen dragen. Maar ziedaar de zege: well done, Alan, adverteert de fabrikant van de Zwitserse sigaren gretig in de Pech autosportbladen, well done, hier is de langverwachte zege. Onmiddel lijk volgend op onze beslissing Nauwelijks dertig meter verderop i Ita liaanse Grand-Prix; alsof de winst los Pace met zin prive-vliegtuigje i beloning initiatief Rillingen privé-vliegtuigje verongelukte. Hij heeft het al zo vaak uitgelegd, pech, domme pech houdt hem Tabatip, Marlboro, John Player winst af, telkens Special, Martini, de grote merken stoppen, geboycot in de tv- commercials, hun reclame budgetten gretig in de Grand- Prix-racerij. Geen fabrieksteam zonder sponsor. Alle fabrieksteams in een vereniging, de constructors, met aan het hoofd Bernie Ecclesto- ne, baas van de Brabham-stal. Een kleine tuinkabouter, die bij zijn verschijning menig organisator van Hij dreunt het lijstje op: Monte Carlo motor stuk, Belgie door Andretti van de baan geduwd, Zweden door Scheckter half doormidden gere den, in Frankrijk in winnende posi tie geen benzine meer, in Engeland idem-dito, maar eens, eens moet er toch een einde komen aan al die el lende. Hij hoopt op Zandvoort, het circuit waar hij een jaar geleden de show stal in een meeslepend duel een Grand-Prix de rillingen over de met James Hunt, totdat de pech rug doet lopen, want zijn komst be tekent immer een verhoging van de vergoeding aan de heren construc teurs. Zandvoort betaalt dit seizoen al 300.000 dollar, men klaagt steen en been, maar Ecclestone haalt hoog hartig de schouders op, er komt toch publiek zat, de kaarten zijn toch niet goedkoop, het kan er al lemaal toch makkelijk af. Wat waar is, als Zandvoort morgen 50.000 mensen trekt, maar dan moet het niet regenen wanneer 's morgens de slaapkamergordijnen worden opengeschoven. Zandvoort aan de vooravond van de Grand-Prix. Boy Hayje mijmert er over zijn mislukte seizoen, ver haalt van zijn angst en problemen; eerlijk, in Spanje en in Belgie dacht ik, Boy jongen, als je zo doorgaat, als je de risico's zo blijft nemen, dan rij je je mooi dood en dat is toch zonde. Na klinken nog de woorden van sponsor Ton Fagel van F S Pro perties vorig jaar, toen Hayje op Zandvoort zijn Formule I-debuut maakte: ik wil alles behalve achte raan rijden. Het werd tot op heden niets en zelfs niet achteraan rijden, omdat Hayje zijn March in Spanje, Belgie en Zweden niet wist te kwa lificeren bij de 24 snelste. Trekpleister Op Zandvoort mag hij in ieder ge val meetrainen, hij is de trekpleis- toesloeg en hij zijn bolide kant kon schuiven. Een duidelijke Jonas dus die Wat son en de vraag rijst wanneer ze hem over boord zullen zetten, zeker nu de geruchten dat Niki Lauda volgend seizoen zijn opwachting wil maken bij het Brabhamteam- steeds hardnekkiger circuleren. Lauda zelf wil er niet over praten. Hij concentreert zich maar op een ding, wereldkampioen worden. Weert de fans af, sluit zich op in de caravan. Zolals James Hunt dat ook doet, dromend van een hattrick op het duinencircuit, want hij won er al twee jaar achtereen. Maar nu is de concurrentie veel zwaarder, Lauda, Scheckter en Andretti zijn de voor naamste kanshebbers. Zo maakt in een sfeer van commer cie, martelaarschap en naijver het van nature bijgelovige Grand- Prix-circus, waar de nummering van de bolides verspringt van twaalf naar veertien, zich op voor de dertiende voorstelling van dit Andretti snel in training... ZANDVOORT - De Amerikaan Mario Andretti heeft gisteren op de eerste dag van de training voor de grote prijswinnaars van Nederland, met zijn Lotus de beste rondetijd op de klokken gebracht 1.18.85, hetgeen een gemiddelde snelheid 192.945 kilometer per uur bete kent. Daarmee neemt hij voorlopig - want er volgen zaterdag nog twee trainingen - de eerste positie in de startopstelling in. Hij was bijna een seconde sneller dan de regerende wereldkampioen, de 29-jarige En gelsman James Hunt (1.19.70), die de laatste twee jaar op Zandvoort winnaar was. De Nederlander Boy Haye kwam tot 1.22.20, goed voor een 25ste plaats.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13