Weinig concreet resultaat bezoek \ance aan China Mogelijk VN vredesmacht in Rhodesië Kooijmans houdt pleidooi voor wapenembargo Ogaden komt mogelijk bij Somalië Portugal moet bezuinigen Drie leden Baader- Meinhof verliezen bewustzijn ern auto boor d\e pvï\s \j)a\ em auto boor dte pu\s ILJLMJML "toeft ern serbtoe \)\\&toauto op "toift em auto boor dvepuis ONTPLOFFING IN BELFAST Cyprus wil bijeenkomst VN-raad "toeft em auto Uoqv VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1977 STUTTGART (AFP) - Drie le den van de harde kern van de Baader Meinhof-beweging die sinds zestien dagen in honger en dorststaking zijn, zijn giste ren bewusteloos aangetroffen in hun cellen in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim in Baden Württemberg, zo heeft het departement van justitie van deze staat meegedeeld. Andreas Baader, Gudrun Ens- slin en Jan-Carl Raspe kregen meteen een seruminspuiting. Hun leven is volgens de gevan genisartsen nog niet in gevaar en tot gedwongen voeding is men nog niet overgegaan. De Nederlander Ronald Augus- tin, die in het Westduitse Han nover gevangen zit wegens het lidmaatschap van een terroris tische beweging, is er eveneens erg slecht aan toe. Hij kan na uwelijks meer lopen, kan niet meer slikken, hoort slecht en praat uiterst moeizaam. Een toestand van coma kan elk moment intreden, "waarna de kans op onbeschadigd overle ven slechts speculatief is". Dit is de mening van de Neder landse advocaat P. H. Bakker Schut, die gisteren een bezoek bracht aan zijn cliënt in de ge vangenis van Hannover. Ronald Augustin werd in 1975 tot 6 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, onder meer wegens hulpverlening aan de "bewe ging van de 2de juni", een tak van de Baader-Meinhof- groepering. Hij is, evenals 38 andere links-radicale gevange nen in de Bondsrepubliek, sinds 18 juli in hongerstaking en sinds twee weken bovendien in dorststaking uit protest tegen eenzame opsluiting. PEKING (AFP) - De Chinees-Amerikaanse dialoog is weer op gang gebracht. Dat is het wezenlijke resultaat van het bezoek dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance aan Peking heeft gebracht, het eerste contact op hoog niveau tussen de regering Carter en de nieuwe Chinese leiders. Tegen Zuid-Afrika Zoals verwacht heeft de reis van Vance geen concreet en spectaculair resultaat opgeleverd en is er geen enkele aanwijzing uit naar voren gekomen dat inhoudelijk vooruitgang is geboekt op het belangrijkste wrijfpunt tussen de twee landen: de kwestie Taiwan. Het bezoek was ook vanaf het begin zowel van Amerikaanse als van Chinese zijde (met name door partijvoorzitter Hoea Koeo- feng) als verkennend gekwalificeerd. Deze opzettelijk bescheiden gehouden doelstelling is bereikt in de vorm van een eerste contact en besprekingen over de wederzijdse standpunten ten aan zien van een toekomstige normalisering. "Wij hebben doelmatige contacten gelegd tussen hooggeplaatste functionarissen van beide regeringen, die zich in de toekomst zullen voortzetten", zo zei Vance gisteravond tijdens een persconferentie ter afsluiting zijn verblijf in Peking. Het totaal aan verklaringen waarmi vierdaagse bezoek door de door de andere partij is begeleid springt wel in het oog door hun positieve karakter, in tegenstelling tot de kille toon die het verblijf van president Ford in december 1975 in Peking omgaf. "Ik zal president Carter vertellen dat het een goed bezoek was", verklaarde Vance aan het afscheidsbanket dat hij zijn Chinese gastheren gisteravond aanbood. Het lijkt er in ieder geval op dat tijdens het bezoek veel misverstanden, een zeker wantrouwen in China over de Amerikaanse bedoelingen is weggenomen. Van beide kanten, en vooral van Chinese zijde, zo merken waarnemers in Peking op, heeft men nadrukkelijk het accent gelegd op de punten die de twee landen met elkaar delen. Men heeft ook een duidelijk verschil in toon waargenomen tussen de Chinese het verklaringen bij de aankomst van en Vance en bij diens vertrek. Maandag, op het moment dat de Amerikaanse bewindsman voet op Chinese bodem zette, publiceerde Nieuw China een verklaring van partijvoorzitter Hoea waarin deze met klem de eisen herhaalde die Peking stelt aan een normalisering van de betrekkingen met Washington. De opvolger van Mao bekrachtigde het standpunt dat Taiwan zal worden "bevrijd op het moment en op een wijze die de Chinezen goeddunken, en ze zullen daarbij geen enkele inmenging van buitenaf dulden. Tijdens het eerste banket dat Vance, maandag, kreeg aangeboden herhaalde zijn Chinese collega Hoeang Hoea dat standpunt nog eens. Gisteravond echter, aan het diner dat Vance aanbood, legde Hoeang Hoea het accent op "de problemen van gezamenlijk belang in de huidige internationale situatie". Het was ongetwijfeld een discrete verwijzing naar de politiek van de Sovjet-Unie in de wereld van vandaag, een politiek die zowel door Peking als door Washington wordt afgekeurd. Wat dit punt betreft had men overigens ter gelegenheid van Vance's bezoek een Chinese demonstratie van vijandigheid jegens Moskou ver wacht. Maar Peking is uiterst terughoudend gebleven. Vance van zijn kant toonde zich, zonder in detail te treden, zeer laconiek tegenover de pers over deze kwestie. Hij gaf duidelijk te kennen dat China weliswaar een van de centrale elementen in de buitenlandse politiek van Amerika vormt, maar dat er geen sprake van kan zijn dat dit "gevaar oplevert" voor de betrekkingen van de Verenigde Staten met "een derde land", dat wil zeggen met name de Sovjet-Unie. DEN HAAG (ANP) - Nederland zou het toejuichen, indien de vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties een bindend wapenembargo tegen Zuid-Afrika zou afkondigen. Naar het oordeel van de Neder landse regering doet zich in Zuid- Afrika de bedreiging van de inter nationale vrede en veiligheid voor, die het de veiligheidsraad mogelijk maakt een embargo af te kondigen. Dit heeft de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. P. H. Kooijmans, op de anti- apartheidsconferentie van de Ver enigde Naties in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos verklaard. Dr. KJooijmans bepleitte niet met zo veel woorden een economische boycot van Zuid-Afrika. "Wanneer de Zuidafrikaanse regering doof blijft voor de wereldopinie en niet bereid is tot fundamentele veran deringen in de Zuidafrikaanse sa menleving, meent de Nederlandse regering dat verdere sancties met name op economisch terrein, on vermijdelijk worden. Teneinde doeltreffend te zijn dienen derge lijke maatregelen door de veilig heidsraad te worden genomen", al dus dr. Kooijmans. Vorig jaar aanvaardde de algemene vergadering van de Verenigde Na ties (met o.a. Nederlandse steun) een Zweedse resolutie, waarin de veiligheidsraad werd gevraagd na Eis van drie jaar tegen Surinaamse oud-minister PARAMARIBO (SNA) - De procureur-generaal bij het hof van Justitie in Paramaribo heeft giste ren tegen ex-minister Willy Soe- mita van landbouw, veeteelt en vis serij een gevangenisstraf van 3 jaar jgeëist, alsmede ontzetting uit de ^mbtelijke dienst voor de tijd van 5 jaar. De oud-minister staat terecht, orn aat hij bij de uitgifte van land- ibouwpercelen steekpenningen zou pebben aangenomen. MOGADISJOE (Reuter) - De Somalische guerrilla-leider Ahmed Hoesein Haile heeft gisteren op een persconferentie in Mogadisjoe te kennen gegeven dat de Ogaden- woestijn na een maand felle gevechten ontworsteld aan het Ethiopische gezag - zich na een volkscongres zal aansluiten bij Somalië. Haile, eén van de 15 leden van het uitvoerend comité van het Westsomalische Bevrijdingsfront, zei: "Wij zijn gekoloniseerd en wij zien niet in waarom wij zouden ver schillen van de rest van de wereld bij het verzekeren van onze waar digheid en recht op emancipatie". Op een vraag of de Ogaden verenigd zullen worden met Sorrtalië, antwoordde hij: "Het volk zal dat moeten besluiten, maar één ding is zeker - West-Somalië is een deel van de verdeelde Somalische natie en het is de droom van ons volk geweest eens samen te komen en zich weer aan te sluiten bij onze broeders. Elke Somaliër, waar hij ook woont, kijkt uit naar de dag waarop Somalië is herenigd. Dit is fundamenteel en zal niet veranderen". Haile was van mening dat ver kiezingen, zoals die in het Westen worden gehouden, te veel luxe zijn. te gaan hoe een halt kan worden toegeroepen aan nieuwe investe ringen in Zuid-Afrika. "Deze reso lutie", aldus dr. Kooijmans, "biedt een goed aanknopingspunt voor de toepassing van economische sanc ties door de gehele internationale gemeenschap tegen Zuid-Afrika, indien zulks onvermijdelijk wordt. Men zou zich ook kunnen voorstel len, dat geen leningen meer worden verstrekt". Moedige mensen als Nelson Man dela hebben "op waardige en vreedzame wijze" geprobeerd de Zuidafrikaanse regering af te bren gen van een beleid dat slechts on heil kan brengen. "Doch deze men sen werden vervolgd, verbannen of in gevangenissen geworpen waar sommigen zijn overleden, en an dere wegteren, alleen maar omdat zij het recht van iedere burger ver dedigden mede verantwoordelijk heid te dragen voor de toekomst van zijn land", aldus dr. Kooijmans. Het verzet in Zuid-Afrika grijpt voortdurend verder om zich heen, tot alle lagen van de niet-blanke be volking. De openlijke weigering van in het bijzonder de jongeren om zich bij het systeem neer-te leggen heeft geleid tot uitbarstingen "die door het brute optreden van de Zuidafrikaanse politie hun tol aan mensenlevens hebben geëist". "De Zuidafrikaanse autoriteiten zouden zich bewust moeten zijn van de betekenis van het feit dat studenten en schooljongens tot de eersten behoorden die tegen de apartheid demonstreerden. Een nieuwe generatie laat er geen twij fel aan bestaan dat zij zich niet zal neerleggen bij de onderdrukking l haar ras". LONDEN (UPI) - Secretaris generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren in Londen de mogelijkheid van de op richting van een VN-vredesmacht voor Rhodesië besproken met de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen. Waldheim was woensdagavond uit Lagos gekomen waar hij de we reldconferentie voor actie tegen apartheid bijwoonde. Er zijn al geruime tijd suggesties voor zo'n vredesstrijdmacht tijdens een overgangsperiode naar een zwart meerderheidsbewind. Waldheid en Owen bespraken de kwestie maar er zijn geen besluiten genomen, zo zei de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken. Beiden waren het erover eens dat de kwestie Rhode- Vrolijke klederdracht wordt door vrouwen van het Bevrijdingsfront s'e eri}s^ë *s me^ zeer moeilijke voor Westelijk Somalië gecombineerd met automatische wapens tijdens complicaties. een straatpatrouille in Moestahil, een stad in de Ogaden-woestijn die Pwen "eeft voorts een uiteenzet- onlangs door de Somalische guerrilla's werd bezet. gegeven van de voorstellen die zijn uitgewerkt door hem en dc Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young en die zij het ko mende weekeinde zullen voorleg- H Toyota 1000 I Uaua\t9ft50 Leiden, Vondellaan 45, tel. 071-769303 Alphen, winkelcentrum "de Aarhof", Aarplein 2, tel. 01720-73344 Sassenheim, Hoofdstraat 81 tel. 02522-19124 en wat een inte ressante inruilprijzen! donderdag, vrijdag en zaterdag 2,5,m£lau$ LISSABON (Reuter) - De Portu gese premier Mario Soares heeft gisteravond in een televisietoe spraak verregaande economische maatregelen bekendgemaakt in een poging de economie van het land er bovenop te helpen en de democratie te stabiliseren. Hij kondigde een prijsverhoging voor benzine aan van 25 procent, waar door de brandstof in Portugal het duurste wordt van heel Europa. Ook zullen de staatsuitgaven met 10 tot 20 procent worden onver minderd Bedrijven die kampen met financiële problemen mogen bezuinigen op de lonen en de rege ring zal haar politiek van steunver lening aan de privé-sector en bui tenlandse investeringen krachtiger doorvoeren. De koers van de escudo wordt zwevende gemaakt. De leider van de socialistische minderheidsregering gaf toe dat deze politiek door het volk niet met gejuich onthaald zal worden, maar hij zei dat de maatregelen van groot belang zijn, als Portugal zich uit de ellende wil reddeh. Hij verdedigde zich alvast tegen de te verwachten kritiek van de communisten door te zeggen dat hij de maatregelen moet uitvoeren om de revolutie te red den Als de economie verbeterd is en de democratie gestabiliseerd, kunnen we gaan denken aan socia lisme, zo meende Soares. Op de kri tiek van de communistische partij dal het internationale monetaire fonds (IMF) de economische poli tiek van Portugal bepaalt, zei Soa res dat de Portugezen honger had den geleden indien het land geen buitenlandse leningen had gekre gen. Hij zei dat er geen gevaar be stond voor voedselrantsoenering. Wel zou dat gebeuren met benzine, als aan het einde van dit jaar mocht blijken dat de energiebeperkende maatregelen niet afdoende zijn. Het inflatiepercentage bedraagd 30 procent en de betalingsbalans toont een tekort van 2,7 miljard gulden. De socialistische regering ver wacht veel van een toetreding tot de EG. De Europese Gemeenschap zou een steunfonds moeten oprich ten, dat behalve voor Portugal ook voor Spanje en Griekenland moet zijn. De economische maatregelen van de regering betekenen dat een meer liberale politiek zal worden ge volgd. De buitenlandse onderne mingen krijgen meer bewegings vrijheid, evenals de privé- ondpmemingen van eigen land. In maart 1975 was 60 procent van de Portugese industrie genationali seerd. De meeste banken en verze keringsmaatschappijen ondergin gen hetzelfde lot. Sindsdien daalde de produktiviteit, stegen de lonen sterk en klopten duizenden privé- bedrijven bij de regering op de deur voor steun. Meer staatsbedrijven zullen nu weer in privé-handen te recht komen. Automobilisten waren de eersten die reageerden op de bekendma kingen van Soares. Zij vormden lange rijen voor de benzinestations om nog benzine tegen de oude prijs te krijgen. De laatste driejaar is de prijs van deze brandstof 140 pro cent gestegen. BELFAST (AFP) - Gisteren is in Belfast een springstoflading ont ploft in de handen van een Britse soldaat die haar had gevonden. De handen van de man werden ge wond. De politie heeft meteen een waarschuwing uitgegeven omtrent het openen van postpakketten die er onduidelijk uitzien. Woensdag was zo'n poststuk be zorgd bij Jimmy Grumm, wiens vrouw, vice-voorzitster van de Re publikeinse Partij Sinn Fein, in no vember van het vorig jaar op haar ziekenhuisbed om het leven werd gebracht. gen aan de leiders van zuidelijk Af rika. Waldheim en Owen spraken ook over het Midden-Oosten, Cyprus en de kwestie van de mensenrechten. Owen is vannacht naar Lagos ver trokken. In Lagos zei de Rhodesi- sche nationalistische leider Robert Moegabe dat zijn Patriottische Front zich niet zou verzetten tegen de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen voor Rhodesië mits deze plannen onmiddellijk zouden worden doorgedrukt. Moegabe zei dit na een bespreking achter geslo ten deuren met de Amerikaanse VN-ambassadeur Young. Zij wo nen in Lagos de anti- apartheidsconferentie bij. Ook Joshua Nkomo, de andere lei der van het Patriottische Front, zou voor het plan zijn. In kringen in de omgeving van de Rhodesische regering in Salisbury werden de Brits-Amerikaanse plannen, die ondermeer in ontbin ding van de Rhodesische strijd krachten zouden voorzien, als abso luut onaanvaardbaar van de hand gewezen. Met name het feit dat Ian Smith zou moeten opstappen schijnt verkeerd te vallen. Op een persconferentie zei Wald heim later dat de vorming van een VN-strijdmacht voor een over gangsperiode een mandaat van de veiligheidsraad zou behoeven. Het zou volgens hem geen moeilijkhe den opleveren strijdkrachten te re- cruteren uit de kleinere landen van de Verenigde Naties. Engeland had al laten weten zelf geen vredesstrijdmacht te willen vormen. Of eventueel Britse troe pen deel van een VN-strijdmacht zouden kunnen uitmaken, is nooit door Londen bevestigd of tegenge sproken. Zeven doden bij explosie in Beiroet 'BEIROET TEL AVIV (DPA) - Bij springstofaanslagen in Beiroet en Israel zijn gisteren in totaal zeven mensen om het leven gekomen en 34 gewond. De zeven doden vielen op een marktplein in de Libanese hoofd stad. Dertig marktbezoekers liepen verwondingen op, voor een deel le vensgevaarlijke. Volgens de politie is over de herkomst van de spring stof niets bekend, evenmin als over de daders. In de Israëlische kustplaats Natha- nia werden twee kinderen en een vrouw gewond bij een bomaanslag. De politie vermoedt dat de daders Arabische guerrillastrijders ziin. De bom was geplaatst in een vuilni semmer die in de buurt van een lo terijkiosk was neergezet. t Staatssecretaris Kooijmans NICOSIA (UPI) - De (Grieks)- Cyprische regering heeft gisteren om een spoedbijeenkomst van de veiligheidsraad gevraagd om de „Turkse schendingen van de VN- resoluties" te onderzoeken en „de politiek van Ankara van voldongen feiten, waarvan de laatste de kolo nisatie van de stad Famagousta is geweest", zo is in Nicosia gezegd. Het besluit tot het verzoek is woensdag genomen tijdens een vergadering van het kabinet en de nationale raad onder voorzitters chap van Pyros Kyprianou, de (tij delijke) opvolger van aartsbisschop Makarios. Defensiekringen in Athene hebben gisteren bekendgemaakt dat het Griekse leger volgende week grote manoeuvres houdt aan de Grieks- Turkse grens. De militaire oefening draagt de co denaam „Philippos", en er zal aan worden deelgenomen door o.a. pa rachutisten en luchtlandingstroe pen. De landmacht zal pas aange schafte anti-tankwapens, geleide projectielen en rupsvoertuigen in zetten. De manoeuvres onder leiding van de staf van het vierde legerkorps zullen worden bijgewoond door premier Konstantijn Karamanlis en een aantal ministers.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9