Studentenflat in Kaiserstraat r is nog onzeker Gesprek café-eigenaar en wijkcomité over hinder Buitenlanders willen niet naar Woonoord Toestand Vrouwenweg onhoudbaar FORD RIJNLAND Niemand tevreden met bouwplan Actief in vrije tijd Informatieprogramma over nieuw seizoen "Vrijetijdscentrum Strengere controle Morsweg Ford Fiesta:300.000 km VRIJDAG 2G AUGUSTUS 1977 LEIDEN - Opnieuw zal wethouder Waal (stadsontwikke- de plannen eerst in voldoende par- ling) de bouw van een studentenflat aan de Kaiserstraat ter keergelegenheid zou moeten wor- discussie stellen in het college van B en W. Al jarenlang den voorzien, wordt er een verwoede discussie gevoerd over de bouw van tweehonderd studentenkamers aan de Kaiserstraat en op het binnenterrein daarachter, De omwonenden hebben zich altijd fel gekeerd tegen deze "gettovor ming" maar wethouder Waal mee nde dat de gemeente geen midde len had om de bouw tegen te hou den. De bouwaanvraag die de Stichting Studentenhuisvesting heeft ingediend wordt op dit mo ment getoetst aan de gemeentelijk bouwverordening. Hoewel het ern aar uitziet dat op grond van de ver ordening een bouwvergunning niet geweigerd kan worden, drong gis teravond de commissie voor ruim telijke ordening zo sterk aan op een herbezinning dat wethouder Waal toezegde de kwestie opnieuw in het college van B en W ter discussie te stellen. Enkele jaren geleden heeft de Stichting Studentenhuisvesting op aandrang van de gemeente een aan tal fabriekspanden gekocht aan de Kaiserstraat. De gemeente oefende toen die aandrang uit om andere ongewenste ontwikkelingen te voorkomen. Met de bouwplannen die uiteindelijk ontwikkeld zijn blijkt nu echter niemand echt te vreden te zijn. Behalve Marie-Anne Koning (PvdA) op wier verzoek de kwestie gisteravond in de commis sie ruimtelijke ordening nogmaals ter sprake kwam, leverden ook de woordvoerders van de PPR en GPV forse kritiek. Men drong aan op nieuw overleg met vooral de be trokken ministeries die beslissen over de financiering van het pro ject. Wellicht dat dan een kleinere opzet mogelijk zou zijn. Bij navraag ADVERTENTIE DEALER VAN O.A BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 bleek dat men ook in het CDA niet gelukkig is met de huidige plannen. De VVD is evenmin gelukkig maar hecht er wel aan dat nu snel voor zien wordt in de kamernood. Er werd gisteravond op gewezen dat de plannen in strijd zouden zijn met de uitkomsten van de verschillende binnenstadsrapporten tot nu toe. De bouwaanvraag van de Stichting Studentenhuisvesting circuleert momenteel langs de verschillende ambtelijke afdelingen. Volgens een mededeling van wethouder Waal ziet het ernaar uit dat de bouwver gunning verleend zal kunnen wor den. Over het verlenen van deze vergunning moeten B en W beslis sen. Door de vele kritiek werd wet houder Waal gisteravond echter zo zeer in het defensief gedrongen dat hij toezegde de hele kwestie nog eens ter sprake te zullen brengen in het college. Wellicht dat men in overleg met de Stichting Studen tenhuisvesting en het Rijk tot een oplossing zou kunnen komen, zo opperden de commissieleden. Als gronden om de bouwvergunning te weigeren werden genoemd de aan tasting van het stadsschoon en de te grote hoogte (zeventien meter), Waal zelf stelde nog voor dat voor LEIDEN - De zomerrust is voorbij. Buurthuizen, vor mingscentra, volksuniversitei ten en kunstcentra gaan weer open en beginnen aan een nieuw seizoen vol oude en vaak ook nieuwe activiteiten. "Actief in vrije tijd" gaat daar de ko mende weken weer melding van maken. De rubriek staat open voor alle organisatoren van cursusprogramma's die hun informatie kunnen sturen aan de stadsredactie van deze krant. LEIDEN - Een vertegenw» diger van het wijkcomité De Kooi en de eigenaar van het café aan de Decimastraat heb ben zich gisteren in de gemee ntelijke commissie voor poli tionele aangelegenheden be reid verklaard om gerezen problemen uit te praten. Het wijkcomité stuurde onlangs een brief aan raad en politie waarin klachten werden geuit over de overlast die veroor zaakt zou zijn door klanten van het café. Volgens hoofdinspecteur La Riviere wordt het café sinds november '75 door de huidige eigenaar gedreven. "Vooral in het begin kwamen er nogal wat moeilijke klanten, maar volgens onze informatie heeft de eigenaar er binnen aardig de wind onder. We zijn op het ogenblik met een aantal buurtbewoners aan het praten om te onderzoeken wat er klopt van de klachten. Eigenaar De Groot toonde zich gisteren ontstemd over de brief van het wijkcomité. "In geen twee jaar is er iemand van het comité bij me geweest. Ik weet niet eens wie het co mité is, en wie de brief ge schreven heeft. Die brief staat vol grove leugens". De woordvoerder van het wijkcomité stelde daartegen over klachten van een achttal bewoners van de Decimastraat te hebben gekregen over het gedrag van cafébezoekers. Hij betreurde het wel dat de brief was verzonden, zonder vooraf gaand overleg met de café eigenaar. CDA-raadslid Driessen zei de afgelopen dagen poolshoogte te zijn gaan nemen". Een paar huizen van het café staan ge- raniumbakken. Dat is nog al eens een doelwit na cafébe zoek. Maar ik moet zeggen, dat ze er beter bijstonden dan de bloembakken in de Brees- traat". Ook burgemeester Vis zei wat verbaasd te zijn over de klachten, omdat uit de politie verslagen niet is gebleken dat er problemen waren. Volgens de woordvoerder van het wijkcomité is het de laatste weken erg rustig rond het café. Café-eigenaar De Groot: "Ik ben voortdurend bezig om mijn café een betere stand te geven. En vijftien, twintig klanten van me wonen in de Decimastraat. En als er ie mand soms een keertje teut geworden is, breng ik hem nog thuis ook WIGWAM UIT DE BRAND LEIDEN - De openbare kleuters chool 'De Wigwam" is weer uit de zorgen. Na de felle uitslaande brand, die op 12 augustus j.l. de be huizing van de kleuterschool aan de Sumatrastraat volledig in de as legde, heeft de school weer de be schikking over een compleet nieuw meubilair en nieuw werk- en speel materiaal voor de kleuters. Niet zonder trots liet het schoolteam gis teren een en ander zien toen er open huis werd gehouden in het ver nieuwde, voormalige schoolgebouw van de Bedrijfstechnische school op de hoek van de Sumatrastraat en de Surinamestraat. (zie foto). Dat pand zou "De Wigwam" dit school jaar toch al betrekken. Want de be huizing, die prooi der vlammen werd, was te slecht om nog langer gebruikt te worden. het vrijetijdscentrum. LEIDEN - Op het Vijf Meiplein en het Bevrijdingsplein is gistermiddag de jaarlijkse braderie in Zuid-West begonnen. Door een groot aantal winkeliers van de Luifelbaan zijn voor hun winkels marktkraampjes opge bouwd met speciale aanbiedingen. De braderie wordt gecompleteerd met een aantal kermisattracties, als draai molen, autoscooter en goktent, terwijl ook een stoelenmatter en een inzending van de Leidse bijenhoudersvereni ging aanwezig is. In ae avonduren was het gisteravond bijzonder druk op de beide pleinen. Ook vandaag en morgen wordt de braderie nog voortgezet. De gemeeiite Leiden heeft toestemming verleend, dat de winkels op beide pleinen vanavond tol negen uur open mogen zijn. Geen gemeentelijk kabel-tv-bedrijf LEIDEN - Volgens B en W van Leiden is het niet mogelijk de aan leg van een kabel-tv-net te laten uitvoeren door werklozen onder supervisie van een gemeentelijk bedrijf. Volgens een voorstel aan de raad ontbreekt daarvoor bij de be drijven de nodige specialistische kennis. Oprichting van een tijdelijk bedrijf achten B en W onverant woord mede gezien de kostenver hoging die daarmee gepaard gaat. Zoals bekend deed CDA-raadslid Bleijie in een van de vorige raads vergaderingen -de suggestie om te bekijken of bij dit werk werkloze lts-ers zouden kunnen worden in geschakeld. B en W stellen nu de raad voor om tot onderhandse aan besteding over te gaan. Daarbij zal een keuze gemaakt moeten worden uit een viertal bedrijven dat inmid dels is geselecteerd door het Kabel televisie Advies Instituut in Woer den. Een instituut dat de gemeente van advies dient. Om1 de Leidse werkgelegenheid toch zoveel mogelijk te bevorderen zullen - als de organisatie van het uitgekozen bedrijf dat toelaat - mensen worden ingeschakeld die als werklozen staan geregistreerd bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. LEIDEN - Het Leids Vrije Tijds- centrum begint morgen, met tus sen twee en vijf uur een informatie programma over nieuwe activitei ten, alweer aan zijn derde seizoen. Een voortzetting, maar in veel op zichten ook een verdere uitbouw van de vorig jaar ingeslagen weg. De naweeën van de crisis van voor loper het Kreatief Sentrum lijken bezworen. Het LVT heeft aange toond de formule van een open en actief centrum voor met name jon geren aan te kunnen. Een greep uit het programma boekje van het centrum. Nieuw is bijvoorbeel de cursus striptekenen, die een eerste aanzet zou kunnen betekenen tot de uitgave van een Leids stripblad. Nieuw ook de to neelworkshop, waarin de realiteit van alle dag als uitgangspunt voor het spel wordt genomen. Een te formeren groepje van be langstellenden zal de Leidse ge schiedenis gaan bekijken. Niet zo zeer de in het verleden verrichte heldendaden van Oranjes en Ba- rentszonen, zo meldt het centrum, maar meer de manier van leven van "Jan met de pet". Uniek voor Leiden is ook een goochelcursus. Onder leiding van Ted Tevano kunnen geïnteresseer den zich gedurende vijftien avon den bekwamen in grappige, ge heimzinnige en moeilijke trucs. Zoals het LAK vorig jaar al deed, gaat nu ook het LVT een cursus T'Ai Chi organiseren, de Chinese vechtsport uitgevonden door Chang San-Feng, een monnik uit de Yang-dynastie. Een samengaan van in- en ont spanning is de bedoeling van de wekelijkse sportavond op de don derdag. Een b.elangrijk streven van de staf is ook het stimuleren van initiatie ven uit de burgerij. Het LVT heeft in principe de maandagavond gere serveerd voor groeperingen, die gebruik willen maken van ruimte in en faciliteiten van het gebouw. De staf is bereid om vergaderruim te, thema-avonden en manifestaties te helpen organiseren en ook stencil-apparatuur beschikbaar te stellen voor zover het niet- commercièle doelen betreft. Vrijwel alle cursussen van het cen trum worden in een tijdsbestek van vijftien weken, een avond per week tussen acht en half elf gegeven. Inlichtingen: Leids Vrije Tijdscen- trum, Breestraat 66, telefoon 146449. LEIDEN - De Morsweg staat bij de politie op de prioriteitenlijst en op gezette tijden worden er gerichte controles verricht. Dat zei gister middag hoofdinspecteur La Ri viere tijdens de gemeentelijke commissievergadering voor poli tionele aangelegenheden. Aanlei ding vormde de brief van een Morsweg-bewoner aan de gemee nte met de klacht dat ondanks de plaatsing van borden nog steeds zwaar vrachtverkeer door deze straat rijdt. Briefschrijver de heer Van Essen zei gistermiddag dat ondanks ver zoeken aan de politie om de zaak beter in het oog te houden het ver bod nog dagelijks overtreden wordt. "Het gebeurt zelfs dat er vrachtwagens over de Morsweg rijden, begeleid door politieauto's terwijl er niet tegen de chauffeurs wordt opgetreden." Van politiezijde werd erop gewezen dat in die gevallen de surveillan ceauto's met andere werkzaamhe den bezig moeten zijn geweest. Reactie van briefschrijver Van Es sen: "De auto's van de firma Wer- nink houden zich uitstekend aan de regels, maar wanneer ze zien dat er tegen andere vrachtwagenchauf feurs niet wordt opgetreden, be staat het risico dat men toch weer de Morsweg zal nemen. Als grote boosdoeners noemde Van Essen onder meer de vrachtwagens die het winkelcentrum aan het Diamantplein bevoorraden, en zonder bezwaar een andere betere route zouden kunnen nemen. LEIDEN - VVD-raadslid Schoute heeft gistermiddag in de commissie voor politie-aangelegenheden op nieuw aandacht gevraagd voor de aanwezigheid van woonwagen^ op diverse plaatsen in de stad buiten het officiële woonwagenkamp. Hij wees op de zijns inziens onhoud bare toestand aan de Vrouwenweg. "De grenzen van de tolerantie wor den daar overtreden. Er moet lang zamerhand iets gebeuren. Als het niet goedschiks gaat, dan moeten ze maar weggesleept worden over de gemeente-grens", aldus Schou te. Burgemeester Vis wees erop dat de gemeenten op het ogenblik wette lijk over weinig of geen middelen beschikken om tegen woonwagens op illegale plaatsen op te treden. En moet ik mijn collega's van Leider dorp of Oegstgeest met de proble men opzadelen". Het is een pro bleem dat alleen op rijksniveau kan worden opgelost. "Maar wordt er dan niet geverbali seerd" vroeg VVD-er Schoute. "Ja maar dan betaalt de sociale dienst het", reageerde CDA-er Driessen. Volgens hoofdinspecteur La Ri viere is de enige mogelijkheid op dit moment om zoveel mogelijk druk uit te oefenen. Zoveel dat ze uiteindelijk weg gaan. Daarmee hebben we incidenteel wel eens ADVERTENTIE Bewoners Morssingel 2: Wij willen niet op een kluitje zitten LEIDEN - De buitenlandse werknemers, die op dit moment in het pand Morssingel 2 wo nen, willen na de sloop van deze woning niet naar het Woonoord aan de Zijldijk in Leider dorp verhuizen. In een brief aan de speciale gemeentelijke commissie, die zich met huis vesting van buitenlandse werknemers bezig houdt, dringen zij aan op vervangende huis vesting "of in de Merenwijk, of in een ander groot pand als aan de Morssingel waar wij niet 1 zo op een kluitje hoeven te zitten". De twaalf buitenlanders hebben deze week een gesprek gehad met gemeente-ambtenaar Vervest. Daarin heeft hij hen duidelijk ge maakt dat verhuur van een aantal flats, waar de buitenlandse arbeiders met vier of vijf man zouden willen wonen, niet mogelijk is. "De heer Vervest zei ons, gezien een vorige ervaring dat als de gemeente gastarbeiders in een flat zou huisvesten, de kans bestaat dat Nederlandse gezinnen uit-de omgeving weg trekken", aldus schrijven de buitenlanders in de brief aan de commissie. Vervest zegt des gevraagd dat dat "wel eens is voorgekomen". In 1975 werden er tien flats door de gemeente gereserveerd voor de huisvesting van buiten landse werknemers. De raadscommissie voor sociale zorg, maatschappelijke aangelege nheden, gezondheidszorg en cultuür stelde aan de toewijzing van deze fiats een aantal voorwaarden. Eén daarvan was, dat in ieder geval de Nederlandse buren gewaarschuwd zouden moeten worden. Vervest: "Het is niet de bedoeling om de bu ren te laten schrikken doordat opeens een aantal buitenlandse werknemers naast ze komt wonen. De realiteit is dat dat anders wel zo werkt, hoe rot het ook is". De piaktijk in 1975 leerde dat er voor de tien flats onvoldoende belangstelling van de bui tenlanders was. Vervest: "Nu zijn er geen flats ter beschikking, afgezien van het feit dat ook de woningeigenaars akkoord zouden moeten gaan dat er geen gezinnen in de flats komen". In het geval van de Merenwijk zijn dat de Leidse Woningstichting en de Protestants- Christelijke Woningbouwvereniging. Een andere mogelijkheid, die zich voordeed toen de gemeente een pand van de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren zou kunnen ko pen, strandde op de hoge kosten. De buitenlandse werknemers tonen zich in tussen verbaasd over de angst van de gemee nte dat Nederlandse bewoners zouden weg trekken, als zij zich in een flat zouden vesti gen. "Wij kunnen niet begrijpen of ons voor stellen dat de gemeente haar huisvestingsbe leid op een dergelijke discriminerende ge dachte zou voeren". gemiddeld: 106 km per uur-gebruik: 1 op 13,9 Maar liefst 134 dagen en nachten heeft een normale Ford Fiësta 1100 L gereden op de auto bahnen Keulen - München - Hamburg - Keulen. Er werd een afstand van 300.000 km afgelegd met een gemiddelde snelheid van 106 km/uur. De 53 pk motor verbruikte 7,21 liter benzine op 100 kilometer ofwel 1 liter op bijna 14 km. Franz Beckenbauer, de bekende Duitse voetballer die thans in Amerika is, legde de eerste kilometers met de Fiësta af. Daarna werd de wagen bestuurd door acht chauffeurs, die elkaar volgens een vooraf opgesteld programma aflosten. Voor elke tien kilometer werd DM I,-- afgedragen aan het Duitse Kankerfonds, waarvan de echtgenote van de Duitse president, mevrouw Dr. Mildred Scheel, beschermvrouwe is. Onderweg werden voor dit doel ook nog collectes gehouden en zodoende kan een bedrag van DM 60.000 worden afgedragen. Op regelmatige tijden werd de auto geinspecteerd door de "Technische Uberwachungs Verein" (T.U.V.) en elke liter benzine die in de wagen werd gegoten werd streng gecontro leerd. Iedereen op de Autobahn, die de Fiesta passeerde of er achter reed heeft precies kunnen zien hoeveel kilometers deze kleine wagen reeds had afgelegd. Achter de achterruit was een grote, verlichte digitaalkilometer teller bevestigd. Wanneer er zo nu en dan een kleine reparatie moest plaats vinden of de normale onder houdsbeurten om de 10.000 km, dan gebeurde dit onder controle van de T.U.V. Rheinland, die alle elementaire onderdelen van de auto had verzegeld. Zo werden bij ongeveer 155.000 km nieuwe veerpoten vóór be vestigd en achter nieuwe schok dempers. Wanneer de verwisse ling van de onderdelen had plaatsgevonden, werden ze weer door de T.U.V.'verzegeld. Nadat de eindinspectie door de T.U.V., die dezer da.gen zal plaatsvinden, is gebeurd, zal de wagen op een tour gaan naar Ford dealershowrooms en ver moedelijk ook op de autoten toonstelling in Frankfurt staan. E22EE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3