1 u iwii Noordwijkse predikant kreeg ais 113e een "SOS" nit Nijverdal HYQ: alternatief voor de bijbelles Start "Ouders op Herhaling' Experiment Oval-races loopt af l Vijfentwintig jaar oecumenische hulp De Waard wil - brug gebruiken Dienstencentrum nieuw hoofdkantoor PROTEST BIJ BOUW BRUG m [JDAG 26 AUGUSTUS 197 Is. R. Steenstra, één van de twee dikanten van de hervormde kgemeente Vredeskerk - Staal- k, gaat Leiden na vier jaar verla- hij heeft het beroep dat hij uit ssenaar kieeg aangeboden aan- lomen en komt daar in de plaats i dr. Frederikse die zondag af- eid neemt wegens vertrek naar nelo. Ds. Steenstra is 42 jaar. Hij eens, voordat hij predikant icaris in Wassenaar. Daarna hij als predikant voor bui gewone werkzaamheden ruim jaar bij de vloot. Morgenavond om 7 uur werkt de gerengroep The Lord's Folks e aan een eucharistieviering in rk kerk van de Herensingel in iden. Het thema van deze dienst "Durf te geven en te ontvangen", ganger: pastor J. Severins. ie Challengers Velpse gospelgroep The allengers verleent zondagavond half 7 medewerking aan een ;nst in de Salvatorikerk aan de llem de Zwijgerlaan te Alphen t den Rijn. Deze veertien man •rke groep is de laatste tijd steeds ?er in de belangstelling gekomen or haar medewerking aan eve- menten in binnen- en buiten- ïd. Voor radio en tv zijn ze ook en onbekenden meer. De Alp- nse predikant N. Hanemaayer at in de dienst voor. Over het besluit van de gerefor- serde kerkeraad in Noordwijk n in juli in één van de twee kerken en middagdienst te houden, is ig niet ieder enthousiast. Van het nbod om per auto naar de andere 'rk te worden gebracht is haast en gebruik gemaakt. Volgens ds. arnink, die deze week in het :rkblad op de kritiek ingaat, zit :t probleem hierin dat in de va- intie veel predikanten in het bui- nland zijn en anderen niet bereid in elders voor te gaan. Zelf kreeg j een "SOS" uit Nijverdal waar »or de 17dejuli niemand te krijgen as. Hij was de honderd-dertiende j wie de kerkdienstenregelaar het obeerde. De man was de wan- )op nabij. Ds. Warnink deelt nog mee, dat zijn kerk via de classis (re gionaal verband van plaatselijke kerken) probeert tot een andere re geling te komen. Mike van Booren, dirigent van het Vredeskoor in Leiden en tot voor kort ook van het Petruskoor, zal in het komende seizoen het Voorschotense jongerenkoor met combo "Dawwagiem" dirigeren. Dit jongerenkoor (hervormd en ge reformeerd), dat regelmatig in ker ken in de regio zingt, bestaat uit on geveer 20 leden van rond 20jaar. Zij kunnen best nog wat versterking gebruiken. Wie 071-763651 of 01717-2321 belt, kan nadere inlich tingen hierover krijgen. In het weekeinde van 27 en 28 augustus hoopt de MIVA, de mis- sieverkeersmiddelenactie, vier kerkcollecten en giro 272249 ruim vier miljoen gulden te ontvangen om daarmee de vervoersproblemen van 402 missionarissen en binnenlandse medewerkers in de derde wereld op te lossen. Steeds meer verkeersmiddelen gaan naar werkers uit het eigen, land. De hulp komt nog voor 60 procent ten goede aan Nederlandse missionarissen. De MIVA noemt dit een "gezonde ontwikkeling". De vervoermiddelen variëren van bestelwagens, ambulances, jeeps en een veerpont tot paarden, osse- wagens en muilezels. In november en december wil de MIVA graag 828 aanvragers gelukkig maken met inwilliging van hun verzoeken, die in totaal 6 miljoen gulden ver gen, afkomstig uit deze bliksemac tie, een (reeds gehouden) loterij en giften. Begin dit jaar telde de Lutherse Kerk in ons land 17.930 belijdende leden, tegen 18.766 een jaar eerder. Het aantal doopleden was 18.900, tegen rond 22.800 in 1971. In 1971 waren er nog 24.400 belijdende lut- hersen. In totaal daalde het lutherse zielental met ongeveer 4 procent. Tussen begin 1971 en eind 1973 was er sprake van een daling van het aantal belijdende leden met bijna 18 procent. De Nederlandse pater dominicaan Arnold Scholten, se cretarisgeneraal van de Zuidafri- kaanse bisschoppenconferentie, is door een rechtbank in Pretoria vrijgesproken. Hem was ten laste gelegd dat hij verboden geschriften in zijn bezit had en die ook naar het buitenland had verzonden. De pa ter voerde tijdens het proces aan, dat hij niet gewetc.i had, dat de ge wraakte publikaties op de, steeds wisselende, verboden lijst stonden. De rechtbank bleek gevoelig te zijn voor dit argument. Kerkmuziek Volgend jaar begint in Utrecht een interkerkelijke opleiding voor kerkmuziek. Daaraan werken mee de Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken, de Evangelisch- Lutherse Kerk en de Rooms- Katholieke Kerk. Over de uitgang spunten van het leerplan is over eenstemming bereikt. De plannen worden nu aan de kerken voorge legd. Als de kerken hun machtiging hebben verleend, kan de nieuwe opleiding, die een vakopleiding op conservatoriumniveau wordt, be ginnen. Directeur wordt Leo Kuypers, nu directeur van het instituut voor katholieke kerkmuziek, dat straks wordt opgeheven. Het bestuur van de nieuwe opleiding zal bestaan uit vertegenwoordigers van de deel nemende kerken. Hervormde Kerk - aangenomen de toezegging van beroep uit Was senaar R. Steenstra Leiden, beroe pen te Boven-Hardinxveld I. Boot Ny kerkerveen, te Nagele- Tollebeek I. Kandel Laren (Geld.), bedankt voor Hierden P. J. Bos Ridderkerk. Geref. Kerken: aan genomen naar Maasland J. J. Son- neveld Scheemda. Leidse actie Humanistisch Verbond LEIDEN - De afdeling Leiden van het Humanistisch Verbond gaat dit najaar in Leiden en omgeving actie voeren om het humanistisch vormingsonderwijs te stimuleren. Deze actie is toegespitst op het verkrijgen van gemeentelijke medewerking en op de interesse van ouders en schooipersoneel. De werkgroep die de actie heeft voorbereid ziet het humanistisch vormingsonderwijs (hvo) als een al ternatief voor bijbelles of gods dienstonderwijs. De gemeente Leiden heeft net zoals 49 andere gemeenten, de regelingen voor het godsdienstonderwijs al van toepas sing verklaard op het hvo. Dinsdag 30 augustus om 8 uur wordt in een zaal van de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg een informatie-avond over het hvo ge houden. Die is bedoeld voor ouders en andere geïnteresseerden. Frank de Mink van de Leidse werkgroep hvo karakteriseert dit vormingsonderwijs als een moge lijkheid om kinderen aan te moedi gen hun ervaringen uit eigen leef wereld met elkaar te bespreken. De gesprekken kunnen gaan over zichzelf, over de groep, over de sa menleving en de ideeën en uitgang spunten die daarover bestaan. Dat kunnen godsdienstige uitgang spunten zijn, maar ook andere, zoals humanistische. Dit alles in een sfeer van respect. De Mink: „Het hvo wil kinderen stimuleren tot het formuleren van vrede, milieuvervuiling, reclame, De Slichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchte lingen. die dit jaar 25 jaar be staat, heeft vorig jaar een totale omzetgehad van ruim acht miljoen gulden. Van dit bedrag kwam 16,6 procent van kerken en particulieren, 21,9 procent uit grote acties en 61,5 procent van de Nederlandse regering. De hulp ging naar Afrika (ruim 23 procent), Azië (ruim 37 pro cent), Noord- en Zuid-Amerika en zich Europese landen. In het percentage van de Nederlandse zat bijna vier miljoen gulden van het voedselhulpprogram- Ook in 1976 werden vele delen van de wereld door rampen ge troffen. Uit het rampenfonds van de stichting kon meestal snel worden gereageerd op op roepen van de Wereldraad van Kerken om hulp, aldus het jaar verslag. Vluchtelingenprojecten vormen nog altijd een belangrijk on derdeel van het werk van de stichting, waarbij dertien ker ken en christelijke groeperingen zijn aangesloten. "Het stemt droevig",zo lazen wij in het ver slag, "dat het soms groepen be treft die al vele jaren tot deze categorie gerekend kunnen worden en dat er in te veel an dere gevallen weer nieuwe groepen zich vormen. Zo staat de zorg voor Palestijnen altijd op de lijst en ook de vluchtelin gen in Afrika". Partners "Er is de laatste jaren wel het één en ander veranderd"aldus mevrouw drs. A. Went, alge meen secretaris van de stich ting. "Ook de rol van de kerken veranderde. Ze werden part ners van de kerken in de tweede en de derde wereld. De stichting heeft zich de laatste tien jaar steeds meer gericht op het ver helpen en voorkomen van nood situaties. Ze is een service centrum geworden" De projecten die de stichting meefinanciert zijn van zeer uit- eenlopende aard. Van vluchte lingenwerk in Zuidelijk Afrika tot hulp aan gehandicapte kin deren in Lesotho, van een var- Teruggekeerde jonge vluchtelingen in Guinee Bissau (Afrika) bouwen hun eigen school. kensfokkerij in Birma tot een hulpprogramma voor de zwarte bevolking in de Missisippi-delta (Ver. Staten). Gevraagd naar het perspectief van de stichtingantwoordt me vrouw Went: "mee te werken aan een rechtvaardige, zelf ge kozen en levenskansen biedende samenleving" eigen antwoorden op vragen waar voor ze in de wereld van vandaag en morgen kunnen komen. Door een beroep te doen op eigen vermogen begeleidt het hvo het proces van zelfverwerkelijking. Het helpt de eigen mogelijkheden te ontdekken in een sfeer, waarin niet de school vakken centraal staan. En ook de samerthang te vinden tussen zich zelf en de omgeving, tussen mens en wereld. Op veel scholen zullen de onder wijzers deze doelstellingen wellicht ook proberen vorm te geven. Maar de klasse-onderwijzer stelt uit hoofde van zijn functie ook andere eisen aan de leerling en hij (zij) waardeert de leerling in allerlei ta ken, waardoor een bepaalde relatie ontstaat. In een Vormingsles kun nen andere kanten van de leerling centraal komen te staan. Daarbij komt ook, dat de hvo-man (of vrouw) een speciale opleiding heeft In Zd-Holland wordt dit schooljaar, pen, winnen en verliezen, welvaart en armoede, gelukkig zijn. Deze onderwerpen worden in voor het kind hanteerbare begrippen en si tuaties vertaald. Kinderen worden aangemoedigd, hun keuzes te mo tiveren, nieuwe standpunten te on derzoeken, problemen van meer kanten te bekijken." Frank de Mink vindt, dat het niet de bedoeling moet zijn, in de lessen voortdurend uitdrukkelijk huma nistische opvattingen te beklemto nen. „Een verschil met de gods dienstlessen zou kunnen zijn dat de leerling in hvo-lessen als mondig wordt beschouwd en dat het eigen oordeel van het kind wordt gesti muleerd. De bijbelse boodschap staat in hvo-lessen niet centraal. Over het wel of niet bestaan van God zal een humanist meestal niets met zekerheid naar voren brengen. De vraag zelf is meestal geen we zenlijk uitgangspunt van zijn le vensovertuiging. In veel gevaUen zullen levensbeschouwelijke zaken in de klas in concrete situaties en impliciet aan de orde komen." De vormingsleider wordt aange steld jn overleg met de plaatselijke werkgroep humanistisch vor mingsonderwijs, die uitgaat van het Humanistisch Verbond. Het lidmaatschap van het hvo wordt op prijs gesteld. Meestal hebben de vormingsleiders onderwijserva ring of op andere manier met groe pen kinderen gewerkt. Daarbij hebben zij nog een "applicatiecur sus" achter zich. Hun vergoeding is afhankelijk van de gemeentelijke subsidie. Er is geen rechtspositie aan de functie verbonden. Applicatiecursus gevolgd". Een en ander betekent niet, dat de hvo-lessen loodzwaar en bloeds erieus zijn. Vaak gaan zij uit van situaties die de kinderen zelf aan geven. Frank de Mink: „Om deze in de klas te brengen, kan zo'n vormingslei der gebruik maken van creatieve spelsituaties, korte opdrachten voor groepswerk, een verhaal, in formatie uit de krant, een televisie programma, collages, kringgesp rek enzovoort. Thema's kunnen een of meer lessen bestrijken. Voorbeelden: de rolverdeling tus sen man en vrouw, vooroordelen, dood, vriendjes, zintuigen, beroe- beginnende eind september, applicatiecursus gegeven in Rot terdam. Die bestaat uit 20 avonden, een weekend, een stage en zelfstu die. Naast algemene didactiek en oefening in werkvormen, zoals creatief spel, vermeldt het cursus programma ontwikkelingspsycho logie, humanistiek en godsdienst sociologie. Wie meer informatie over deze cur sus wenst, kan terecht bij het Hu manistisch Centrum, Proveniers singel 48, Rotterdam, telefoon 010-650916, of (voor Leiden en om streken) bij Yvonne van Engers, Koekoeksplaats 13 Leiden, tele foon 071-210418. jEIDEN - De bedrijven die geves- igd zijn op het industrieterrein De Vaard hebben de gemeente Leiden ?en brief geschreven waarin erop vordt aangedrongen dat de nieuwe Sumatrabrug na voltooiing zo snel nogelijk moet worden opengesteld mor het bedienend verkeer. Zoals Dekend is er bij de opzet van het ndustrieterrein destijds met een ontsluiting aan twee kanten reke ning gehouden. Later is de verbin ding met de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Burggravenlaan komen te vervallen. Dverigens zal de gemeente in dit Stadium moeilijk aan de wensen fan de gevestigde bedrijven tege moet kunnen komen. In de raad is namelijk een motie aangenomen Waarin is vastgelegd dat de brug niet eerder in gebruik mag worden genomen dan nadat er een begin is gemaakt met-de verkeersmaatrege len die op het programma staan voor de Sumatrastraat. Openstel ling van de brug zal namelijk nogal wat toename van vrachtverkeer be tekenen voor deze straat. Anderzijds liggen er de wensen van het wijkcomité voor de Zeehelden buurt, die graag zo- snel mogelijk verlost wil worden van het vracht verkeer dat nu gebruik moet ma ken van de veel te smalle wegen in deze buurt. LEIDEN - De cursus "Ouders op herhaling" in Leiden-Noord gaat weer draaien. In septem ber gaat de cursus het vijfde le vensjaar in. Tot nu toe hebben meer dan 250 ouders uit Noord en de Kooi eraan meegedaan. En het ziet er naar uit dat de cursus het komend cursusjaar opnieuw zal worden uitgebreid De cursus is, zoals bekend, be doeld voor mensen die hun ken nis weer eens willen opfrissen. Dat kunnen mensen zijn, die het vervelend vinden dat ze hun kindferen) niet blijken te kun nen helpen bij het huiswerk. Maar ook omdat ze er gewoon wel eèns wat bij willen leren. Voorwaarde is wel dat de cur sisten in Noord of de Kooi wo nen of daar kinderen op school hebben. Dit jaar wordt er gestreefd naar drie nieuwe groepen (15 man per groep), die het hele jaar be geleid zullen worden door 3 d 4 krachten. Twee bestaande groepen gaan het tweede jaar in. Daarnaast is er dan nog de afdeling individuele begelei ding, er zijn drie groepen die uitsluitend Engels leren spre ken, er is een groep die een type-opleiding volgt, er is een groep die na de cursus mensen naar een andere opleiding bege leidt en tenslotte zijn er korte cursussen, zoals renovatiecur sussen, een cursus oudercom missiewerk etc. De cursussen worden op vijf scholen gegeven. De traditionele cursus van "Ouders op herhaling" wordt gegeven op maandag', dinsdag- of donderdagavond. Elke cur sus bestaat uit een leergedeelte en een praatgedeelte. Wat het laatste betreft kunnen de cursis ten gedurende de eerste drie maanden informatie krijgen over het onderwijs, bijvoorbeeld over de kleuterschool, de speel- leerklas, Leidse Toets etc. Ver der wordt er veel gewerkt met projecten over Thema's, waar van de cursisten zelf wel eens wat meer zouden willen weten. leiden noord herensingel 3 071-126502 De kosten van de cursus zijn ni hil, want het ministerie van on derwijs geeft subsidie. De nieuwe cursus Engels voor beginners is niet gratis. De kos ten hiervan zijn f 2 per avond (waarschijnlijk donderdag avond). Er is plaats voor 15 nieuwe deelnemers. Overigens is ook de cursus typen niet koste loos. Zij die om één of andere reden niet goed uit de voeten kunnen in een groep, kunnen een beroep doen op de afdeling individuele begeleiding. Daar werkt een onderwijzeres, die de cursist, hetzij bij hem of haar thuis, het zij op het kantoor van "Ouders op herhaling" (Herensingel), afzonderlijk les geeft. Op 31 augustus, 's avonds vanaf acht uur, organiseert "Ouders op herhaling" een informatie avond in clubhuis de Zevens prong aan de Bernhardkade, waar iedereen kan binnenlopen en vragen kan stellen over de cursussen. LEIDEN - De Stichting Diensten centrum neemt op donderdag 1 september het nieuwe hoofdkan toor aan de Hooglandse Kerkgracht in gebruik. Gisteren werden de verbouwingswerkzaamheden af gerond en kon met de inrichting worden begonnen. De begane grond en de eerste etage van dit voormalige pand van het Katholiek Medisch Opvoedkundig Bureau, worden gebruikt door het diens tencentrum. Vermoedelijk krijgt ook "Tafeltje-dekje" een plaats in het gebouw. Dit initiatief voor de verspreiding van maaltijden onder thuis wonende bejaarden is nu nog gehuisvest in het Dienstencentrum Morskwartier aan de Dijkstraat. De vierkoppige staf van het diens tencentrum krijgt op de Hoog landse Kerkgracht de beschikking over aanzienlijk meer ruimte. Voor iedereen is er een eigen kamer, daarnaast is er een grote vergader ruimte, een keuken en nog twee kleine zaaltjes. Het hoofdbureau is nu nog gehuis vest in het pand Noordeinde 2b, waar de gezusters Pasak een ka- merverhuurbureau hebben. Be doeling is de vrijgekomen ruimte weer een kantoorbestemming te geven. Gegadigden zijn daar even wel nog niet voor gevonden. De stichting Dienstencentrum zal vermoedelijk in oktober de nieuwe behuizing officieel gaan openen. Trage aanpak restauratie LEIDEN - Eer heerste duidelijk ongeduld gisteravond in de commissie voor ruimtelijke or dening over de trage wijze' waarop de Stichting Stadsher stel de restauratie aanpakt van het blokje monumentale pan den aan de Oranjegracht. Dit zijn de enige panden die nog overgebleven zijn van de oude bebouwing in het gebied Her engracht/Zijlsingel, maar ze zijn ondertussen zo verpauperd dat er instortingsgevaar bestaat als geen noodmaatregelen ge troffen worden. Verschillende commissieleden verzochten wethouder Waal (Stadsontwik keling) om druk uit te oefenen op de Stichting Stadsherstel die verantwoordelijk is voor de res tauratie om tot een daadwerke lijk begin van de verbetering te komen. LEIDEN - In oktober van dit jaar zullen nog één keer Oval-autoraces worden gehouden op het terrein bij de Groenoordhallen. Burgemee ster Vis deelde gistermiddag in de commissie voor politionele aange legenheden mee, dat daarmee de experimenten van deze autoraces in Leiden worden afgesloten. Zouden in de toekomst opnieuw dergelijke races worden georgani seerd in Leidpn dan moeten om de geluidshinder binnen de perken te VOLLEYBAL: Het Nederlandse herenvolleybalteam heeft op de negende dag van de Universiade met 3-2 gewonnen van België. Het damesvolleybalteam versloeg Al gerije met 3-0. houden door de provincie voor waarden worden gesteld. Inmiddels zijn door het PPR/D'66-gemeenteraadslid Bei- jen schriftelijke vragen gesteld over de races. Het raadslid vraagt zich af of voor dit evenement een ontheffing is verleend van de wet op de zondagsrust. "Zo ja", stelt hij," is dat dan rede lijk, want voor het op zondag 29 mei (eerste pinksterdag) geplande pop concert werd zo'n ontheffing ge weigerd. Bei jen wijst in zijn vragen op de grote geluidsoverlast voor de buurt en vraagt zich voorts af of de geluiddempers, die tijdens de laat ste race moesten zijn aangebracht, wel voldoende effect hebben. Ook wil hij weten of voldoende maatregelen zijn genomen om de van politie, brandweer en eerste veiligheid van de bezoekers te hulpdienst bij de organisatie in re- waarborgen en of de aanwezigheid kening zijn gebracht. LEIDEN - Bewoners van enkele panden in de nabijheid van de Oranje- brug hebben geprotesteerd tegen de restauratieplannen voor deze brug. Gisteravond in de commissie voor ruimtelijke ordening betoogde een woordvoerder dat door het noodzakelijke heiwerk de nabijgelegen mo numentale woonhuizen grote schade zouden lijden. Hy pleitte ervoor dat de fundering van de brug niet geheid zou worden maar geboord, waarbij de naburige panden dus minder te lijden zouden hebben van trillingen. Van ambtelijke zijde werd de protesterende bewoners verzekerd dat van daag alsnog een onderhoud zou plaatsvinden met de firma bij wie de aannemer zich tegen mogelijke bouwschade verzekerd heeft. Het werd LEIDEN - De Hervormde begraafplaats en de daarbijbehorende aula aan de Groenesteeg zijn door het niet uitgesloten geacht dat dan alsnog tot een andere wijze van funderen ministerie van CRM op de lijst van beschermde monumenten geplaatst. Het kerkhof dateert uit de vorige eeuw en zou worden besloten, in overleg met een bureau dat gespecialiseerd is in is in beheer bij de KerkvoogdijOfficieel werd-het in '75 Gesloten, maar wegens ruimtegebrek werd al veel langer dergelijk grondwerk. niet meer begraven. De functie is destijds overgenomen door begraafplaats Rhijnhof.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23