Piet Marijnen: 'Een brand kan me eigenlijk niet groot genoeg zijn..." Jongens voerden voor miljoenen hasj aan Op racefiets van Parijs naar Waddinxveen Ontvoerder meisje gepakt Zuidmolukse gevangenen mogen weer bezoek krijgen Op het strand van Egmond aan Zee Rommelmarkt voor kinderen PAGINA 2t Verenigings centrum in EGMOND AAN ZEE (SP) - Niet wetend dat enkele uren later een politiemacht met behulp van vliegtuigjes en heli kopters een grootscheepse klopjacht op hen zou houden, heeft de Egmondse jachtopziener Jaap de Waard gisteroch tend kwart over acht twee knapen uit de duinen gestuurd, die daarvoor met twee rubberboten een partij van 2600 kilo hasj met een waarde van zes tot tien miljoen gulden op het strand hadden gezet. Wijze mannen moeten breuk in PPR lijmen DEN HAAG (SP) - De kerngroep van de PPR zal morgen beslissen over de suggestie om een groep wijze mannen te laten proberen de breuk in het PPR-bestuur te lijmen. Die groep zal dan voor het op zater dag 1 oktober te houden PPR- congres met voorstellen moeten komen. De breuk in het bestuur is een gevolg van verschil in mentali teit die zich toespitste op de oorza ken van de verloren verkiezing. Voor de commissie van wijze man nen worden onder andere de na men genoemd van minister Trip, NOS-voorzitter Jurgens, fractie voorzitter Ria Beckers, oud partijvoorzitter Tonnaer, en de oud-kamerleden Coppes en Van Dam. TENNIS: Dr. Renée Richards die op last van een Amerikaanse recht bank is toegelaten tot het dame senkelspel van Forest Hills, zonder dat zij de gebruikelijke sex-test zal moeten ondergaan, zal in de eerste ronde uitkomen tegen Virginia Wade. Betty Stöve lootte de Ameri kaanse Lea Antonolis. Zij waren de duinen ingevlucht, nadat een werknemer van rijkswa terstaat, die met zijn dienstauto langs het strand reed, de knapen had aangehouden en tijdens het ge sprek argwaan toonde. Jaap de Waard ontmoette tijdens zijn ronde de twee jongens op een plek waar men zonder duinkaart niet mag komen. Toen hij hen naar de kaar ten vroeg, vertelden ze dat ze tij dens het douwtrappen de weg kwijtgeraakt waren. Met de op merking "dergelijke smoesjes ver tellen jullie maar thuis" stuurde hij hen het duin uit. Hoewel de jach topziener hen aanvankelijk wan trouwde "ze zagen er nogal vreemd uit", vervolgde hij toch zijn weg. Een aantal uren later, toen het met de helikopters en vliegtuigen ru moerig boven de Egmond werd, belde hij de politie om te informe ren wat er aan de hand was. Toen Jaap de Waard vertelde dat hij de gezochte jongens al vroeg het pad naar de Hoofdweg had gewezen, werd de zoekactie gestaakt. Aan genomen wordt dat zij liftend dan wel in een gereedstaande auto ver der zijn gevlucht. Er is wel een dui delijk signalement bekend. Motorpech Het was allemaal begonnen bij de ambtenaar van rijkswaterstaat, die ten noorden van Egmond aan Zee - bij paal 36 - op de twee knapen bij de rubberboten stuitte. Zij vertel den motorpech te hebben en wil den weten waar zij precies zaten, omdat hun reisdoel de Cocksdorp op Texel was. Op zijn vraag wat er in de pakken zat, die in de boten lagen opgestapeld, kreeg hij als antwoord: "verpakkingsmate riaal". Toen er nog een aantal nieuwsgierige helmplanters uit de duinen kwamen kijken en de wa terstaatsambtenaar op het punt stond de politie te waarschuwen, vlogen de knapen weg met mede neming van een aantal pakken hasj Bij de beklimming van de steile duinwand moesten zij die achterla ten. Volgens insiders zijn de rubbe ren speedboten afkomstig van kotter, waarvan de politie had moeden had dat die een grote partij hasj aan boord had. Al vier dagen was er volgens kustbewoners een verhoogde activiteit van politie en marinevaartuigen voor de Noord- holl^ndse kust waar te nemen. Verondersteld wordt dat de hasj handelaren door de weersverwach tingen met windkracht zeven op komst gedwongen werden hun la ding te lozen. De politie vraagt zich af waar de kotter is gebleven, want in de omgeving kon geen schip worden gesignaleerd. Op enkele noodzakelijke pakken na is de partij hasj - om precis te zijn 2550 kilo - gistermiddag omstreeks vier uur onder zware politiebewa king naar de Alkmaarse vuilver brandingsinstallatie gebracht en bij een (reukloze) temperatuur van negenhonderd graden Celsius ver brand. AUTOSPORT: De Australische ral- leyequipe Bob Holden heeft de lei ding in de Londen-Sydney ralley. Met zijn co-equipier Ian Monk be reikte hij gisteren Bombay met een voorsprong van negen uur op het schema. HOCKEY: Het Nederlandse da meshockeyteam heeft gisteren tij dens het hockeytoernooi om de open Australische kampioens chappen in Melbourne gewonnen met 3-1 van Nieuw Zuid Wales. AMSTERDAM - Leden van de Nederlandse Vrouwenbeweging hebben gisteren voor het Amerikaanse consu laat in Amsterdam een demonstratie gehouden tegen de neutronenbom. De zaak-Johanna Berbers geheel rond BRUSSEL - David Hildesheim, de man onder wiens leiding eind vorig jaar in Brussel de 13-jarige Johanna Berbers werd ontvoerd, is op 22 au gustus in Brazilië aangehouden. Dit heeft de Brusselse politie, die de zaak Berbers daarmee rond heeft, meegedeeld. De arrestatie vond plaats in Copa- cabana bij Rio de Janeiro, waar Hildesheim onder de schuilnaam Ballestrazzi was ondergedoken. Hildesheims echtgenote Nicole heeft de politie op het spoor van haar man gezet door regelmatig met Brazilië te telefoneren. Toen de recherche op de kaarten van de Belgische telefoondienst het nummer van "Ballestrazzi" aantrof, was diens aanhouding voor de Bra ziliaanse collega's een routinek westie. Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Zoeterwoude krijgt, in de woonkern aan de Rijn dijk, een gebouw met meervoudige gebruiksmogelijkheden. Het plan daarvoor is klaar; de Zoeterwoudse raad praatte er gisteravond over. Emnige tijd geleden vatte een groep bewoners van de Rijndijk het plan op om in die woonkern een gebouw te realiseren, dat voor meerdere doeleinden gebruikt kan worden. Er was al langer behoefte aan een sportvoorziening, terwijl ook verschillende verenigingen met ruimtenood te kampen had den. Ook het maatschappelijk werk zou er een plaats in moeten kunnen vinden en er zouden mogelijkhe den voor culturele activiteiten moeten worden geschapen. Er werd vervolgens een stichting "Multifunctioneel Gebouw Hoge Rijndijk" opgericht, die contact zocht met het ministerie van CRM. De raad maakte door wijziging van het bestemmingsplan de weg vrij om het gebouw aan de Oranjelaan neer te zetten. "Nu de overheid subsidie heeft toegezegd en van particuliere zijde ook een bedrag verwacht wordt is de zaak plotseling in een stroom versnelling terecht gekomen", al dus burgemeester Detmers gister avond. Hij bedoelde te zeggen dat de plannen snel geconcretiseerd moeten worden omdat anders de rijkssubsidie aan de Zoeterwoudse neus voorbij gaat. Binnen veertien dagen zal daarom een extra raads vergadering belegd worden, waar een en ander nog eens uitgebreid aan de orde komt. Johanna Berbers, dochter van een Nederlandse textielondernemer, werd eind november vorig jaar ont voerd en na vijf dagen vrijgelaten tegen een losgeld van 50 miljoen franken (3,5 miljoen gulden). De ontvoering was opgezet en ge pleegd door David Hildesheim, een kennis van de familie Berbers. Twee handlangers van Hildesheim, Pietro Micciche en Murielle Flo- rent, werden begin december aan gehouden. Inmiddels was iets min- A____T der dan eenvijfde van het losgeld - ASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen heeft gisteren beslist dat de be- ruim negen miljoen franken - al bij perkingen voor de gedetineerde drie Zuidmolukse treinkapers en vier de justitie terugbezorgd. schoolbezetters en een medeplichtige gedeeltelijk worden opgeheven. Zij mogen nu bezoek van hun ouders ontvangen en contact met medegedeti- Hildesheim was echter spoorloos neerden wordt toegestaan. Zulks naar aanleiding van een bezwaarschrift verdwenen. dat door de raadslieden van deze gedetineerden mr. W. G. A. Kousemaker en mr. H. de Ruyter uit Breda tegen die beperkingen was ingediend. In de woning van Hildesheims De acht verdachten die in verschillende huizen van bewaring in ons land vrouw werd, verstopt onder het in voorlopige hechtenis zijn zullen van 6 tot en met 9 september terecht- plankier van een huisorgeltje, nog staan voor de rechtbank in Assen. VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1977 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke. morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 222. U mag ook schrijven. Een echte markt maar dan met kinderen als kooplieden. Drie •september a.s. wordt dat in Lisse realiteit. Dan mogen kinderen in de leeftijd tot der tien jaar een standje naar ei gen "smaak opzetten in de wandelpromenade in de Ka naalstraat. Ze zijn vrij in wat ze te koop aanbieden. Voor* zo'n marktplaats betalen ze een kwartje. Aan deze eerste streek- kinderrommelmarkt, op po ten gezet door de vier Lissese speeltuinverenigingen, geven ook de Kanaalstraat winkeliers hun medewer king. Bij slecht weer mogen de kinderen hun handel te koop aanbieden onder de winkelluifels. De markt duurt van 's morgens tien tot 's middags vier uur. De Noordwijkerhoutse vrijwillige brandweer anno 1952. In de sneeuw. V.i.n.r. J. v.d.Klugt,B.Bon,J. Duivenvoorde,T. Warmerhove.JVerschoor,J.Bosik.C.van Dam,H.Stikkelhoek.B.Zandbergen,P.v.d. Klugt, JSeysenerG. van Dam, C. Vergeer, P. Marijnen en JZwaan, Piet Marijnen, inmiddels 27 jaar, paraat bij de Noordwij kerhoutse vrijwillige brand weer, draait er niet omheen. „Voor wie er de dupe van wordt is het natuurlijk sneu", zegt hij," maar wat mij betreft kan de brand niet groot ge noeg zijn. Ik geloof dat elke brandweerman dat zo aan voelt. Een flinke fik helpen blussen is een sport en je kijkt er achteraf met geneoegen op terug." Dat terugblikken doet hij vooral in deze maanden nu de Geëscorteerd door Franse mo torpolitie en een eigen materiaal- en verzorgingswa gen, is vanmorgen in de buurt van de Are de Triomphes in Parijs een twaalf man tel lende groep wielrenners van start gegaan voor een non stop rit over 530 kilometers. De bestemming is Waddinx veen. Daar wonen de twaalf. Ze ondernemen de monsterrit om een bedrag van tiendui zend gulden bijeen te kunnen brengen voor de ongeveer 220 lichamelijk en geestelijk ge handicapten in hun dorp. Sponsors (hoofdzakelijk Waddinxveense bedrijven) brengen het grootste deel van dat bedrag in het laadje en men verwacht ook nog wat over te houden aan de bra derie die zaterdag in de Dorpsstraat ter gelegenheid van dit evenement wordt ge houden. De renners, die morgenochtend in hun woonplaats worden verwacht, zijn gistermorgen onder grote belangstelling per trein naar Parijs afge reisd. Het dozijn vormt al een paar jaar een eigen wieier- groep, die er in de weekein den regelmatig veel kilome ters door draait. Onder hen bevindt zich fietsenmaker Frans Versluis, de jonge arts Peter v.d. Linde (hij heeft voor een-paar dagen zijn prak tijk over gedaan aan zijn va der, ook arts in Waddinxveen en Dick Russe, die als verzor ger optreedt. Het is wel de bedoeling dat ze een zo snel mogelijke tijd la ten afdrukken vooV de 530 ki lometer. De rit is namelijk al een keer eerder gemaakt door een wielerploeg uit Reeuwijk. Die deed er ruim 26 uur over. Daar willen ze onder blijven, want er zijn geldpremies mee te verdienen. Het traject is in twee moten verdeeld. De eerste etappe, ruim 400 kilo meter (regelmatig zullen de twaalf tussenstops maken) gaat tot aan de Lek nabij Ber gambacht. Daar krijgen de wielrenners gezelschap van een colonne auto's waarin zich sponsors bevinden, fami lieleden en ook een groot aan tal Waddinxveense gehandi capten, voor wie per slot van rekening het spektakel op touw is gezet. In Bergambacht wacht op aan sluiting ook Jan Janssen, oud Tour de France-winnaar. Hij rijdt de laatste honderd kilo meter tot Waddinxveen mee. Op de racefiets. Noordwijkerhoutse vrij- willge brandweer herdenkt dat begin september vijftig jaar geleden in „Kokkerkout" een automobielbrandspuit werd aangeschaft, waardoor het definitief gedaan was met de brandbestrijding die hoofdzakelijk was gestoeld op burenhulp. De aanschaf van het blusvoertuig (het be tekende tevens de aanstelling van een vaste staf van vrijwil lige brandweerlieden) le verde overigens nogal wat discussie op in de toenmalige raad. Zo kwam een raadslid met het voorstel de automo7 bielbrandspuit tevens te ge bruiken voor het ophalen van het huisvuil maar het college zei nee „omdat dan de be schikbaarheid van het voer tuig bij brand niet verzekerd Het jubileum van de Noordwij kerhoutse vrijwillige brand weer krijgt onder meer ge stalte in een herdenkings boekje dat over enige tijd huis-aan-huis (4000 exempla ren) in het dorp zal worden verspreid. Er staan wat oude foto's in afgedrukt, verhalen over het functioneren nu en vroeger van de brandweer in het algemeen, het gebruike lijke lovende voorwoord van de burgemeester. Voorts ko men wat (oud) brandweerlie den aan het woord en brand- weermeester De Haas doet op zijn manier een boekje open over De Doofpot, de ontspan ningsvereniging voor de Noordwijkerhoutse brand weerlieden. Bij elkaar is het boekje toch een beetje een saai geheel gewor den. In zijn voorwoord zegt burgemeester Bosma dat ach ter de brandweerschermen in de afgelopen weken al veel herinneringen zijn opgehaald over de primitieve omstan digheden waarónder in de beginperiode gewerkt moest worden en ook over „opmer kelijke branden en vreemde voorvallen". Maar in het jubi leumnummer wordt daar zo goed als over gezwegen. Als er dan toch een historisch overzicht wordt gemaakt is het voor niet-insiders wel eens aardig te lezen over bij voorbeeld de tijd dat de Noordwijkerhoutse brand weerlieden slaap te kort kwamen. Dat was jaren gele den toen er een pyromaan door de bollenvelden trok, en „bij voorkeur 's nachts" de ene hooiberg na de andere in brand zette. Helaas zijn zulke verhalen in de Doofpot blijven steken. In verband met het 50-jarig be staan wordt Noord wijker- hout op zaterdag 10 septem ber getracteerd op een brandweerdag. 's Morgens is er dan op het marktplein een demonstratie met brand weermateriaal (perslucht, poederblusser, hoogwerker), gevolgd door wedstrijden waaraan tien brandweer korpsen uit omliggende ge meenten deelnemen. Ter af sluiting van de feestdag ma ken de Noordwijkerhoutse vrijwilligers in vol ornaat een rondrit door het dorp.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21