DRAMA ROND HARALDPUNT Veel hulp voor Pronk: "Zege nu binnen bereik" DRAMA R Ponsteen in halve finale achtervolging Njord-skiffeur uitgeschakeld: "Heb ik daar nou voor getraind?" Cijfers proftour Eén Lotto-winnaar s vw» Positieve dopingtest bij Europese atleten Njord-skiffeur uitgeschak DE LAAGSTE PRIJS EN NOG 10% KORTING op al uw verenigings- kledlng en schoenen voor elke sport. Vergelijk eerst prijs Lange Mare 104, Leiden, tel. 123827 VK1JDAG 26 AUGUSTUS 197 San Cristobal - De Oostduitser Lothar Thoms heeft in San Cristo bal tijdens de strijd om de wereld kampioenschappen wielrennen op de baan de eerste titel veroverd. Thoms zegevierde op het onderdeel 1000 meter met staande start. Zijn tijd was 1.04.85. Als tweede ein digde een andere Westduitser, Günther Schumacher in 1.06.94 en derde werd de Zwitser Hans Le- dermann in 1.07.07. De Neder landse kampioen Lau Veldt ein digde als achttiende van de actent- wintig deelnemers. Zijn tijd was 1.09.75. Herman Ponsteen heeft zich geplaatst voor de halve finales individuele achtervolging. Hij won in zijn serie met 4.49.52. Michel Ja cobs werd uitgeschakeld, Hij werd door de Oostduitser Unterwalder ingehaald. De beste tijd werd giste ren gemaakt door de Oostduitser Norbert Durpisch, die 4.42.37 op de klokken bracht. In de eerste serie van de sprint voor dames werd Ma rijke Lagerlöf naar de herkansing gewezen. Zij verloor kansloos van de Amerikaanse Sue Novarra. Wegens de aanhoudende regen in San Cristobal moest het pro gramma gisteren enkele uren wor den uitgesteld. De KNWU heeft de sponsor-pot voor de profwegploeg, die deel neemt aan de wereldkampioens chappen wielrennen in Venezuela, rond. Twee sponsors hebben zich samen garant gesteld voor 30.000 gulden, als de wereldtitel bij de profs op de weg in Nederlandse handen terecht komt. Bij zilver zal er 12.000 gulden over de ploeg wor den verdeeld. Wanneer brons .be haald wordt in Venezuela bedraagt de pot 6.000 gulden. Er is eveneens een sponsor bereid gevonden om de reiskosten van Cees Priem te betalen. Zoals be kend werd Priem deze week aan de wegploeg toegevoegd nadat Roy Schuiten moest afzien van deelne ming wegens een gebroken sleu telbeen. Leo van Vliet zal niet rijden in de Nederlandse ploeg voor de 100 km-tijdrit op de weg van volgende week woensdag. Het viertal dat is aangewezen bestaat uit Arie Has- sink, Bert Oosterbosch, Henk Mut saars en Theo de Rooy. Reserve is Michel Jacobs. Leo van Vliet was ook gevraagd om de tijdrit te rijden, maar de renner uit Honselersdijk, die onmiddellijk na de kampioenschappen prof zal worden, had weinig lust in dit zware nummer, dat in de buurt van het 800 meter lager gelègen en zeer warme La Fria wordt gehouden. Arie Hassink daarentegen, die als kapitein van de amateur wegploeg gezien moet worden, meent dat ïuist die 100 kilometer een uitste kende voorbereiding is op de indi viduele wegwedstrijd van zaterdag. Twee dagen rust zijn volgens hem meer dan voldoende om te herstel len van de inspanningen. De president ook te laat SAN CRISTOBAL - De we reldkampioenschappen wiel rennen zijn voor Venezuela veel meer dan alleen sport wedstrijden. Het is een eve nement dat moet bewijzen dat het land in staat is iets groots te organiseren. Het begin van het feest, gevuld met een stuk folklore, was ei genlijk al een beetje mis. Staatspresident Carlos Andres Perez, kwam twintig minuten te laat. Evenmin prettig was dat de wielrenners na het de- file vijf kwartier moesten wachten op de voor hen gereed gezette stoelen. Die periode namelijk werd gevuld met voornamelijk toespraken. Op het moment echter dat alles in orde leek te zijn, kwam de regen. Een tropische bui, die alles tot stilstand bracht. Zelfs de gangmaakmotoren, die woensdagavond laat waren aangekomen, konden niet worden uitgeprobeerd, omdat de baan nat was. Trouwens alles begon door die regen, met vertraging. Vele uren gingen verloren. Op het vastgestelde tijdstip kon natuurlijk niet worden begonnen. De Venezolaanse mecanicien, die de banden had moeten oppompen was iets te laat, maar ten slotte konden de motoren toch de baan op. DEN HAAG - De winnaar van de eerste prijs in lotto 34 van afgelopen zondag heeft bruto 533.188.60 verdiend. In de toto waren 41 eerste prijs-winnaars. Zij ontvangen elk 2.285.10. Uitslag toto 34 Inleg: 493.122 Eerste prijs: 41 winnaars, die elk bruto 2.285.10 ontvangen. Tweede prijs: 895 winnaars, die elk f 65.40 ontvangen. Derde prijs: 6.614 winnaars, die elk 12.30 ontvangen. Uitslag lotto 34 Ii.leg: ƒ3.207.150 Dat bij de dames de Nereus-vier met stuurvrouw, de Willem III/hunze/Okaneos-dubbelvier en skiffeuze Liesbeth Vosmaer uitge schakeld werden, verbaasde nie mand. Deze ploegen missen ge woon de nodige kwaliteit. De ge stuurde vier verloor in de herkan sing met grote achterstand, terwijl de dubbelvier nog op een heel be hoorlijke manier op de derde plaats achter Westduitsland en Rusland terecht kwam. Liesbeth Vosmaer werd ook al derde. De dames Jon- genelen en Boomstra gingen in de dubbeltwee furieus van start. Het blonde tweetaai pakte meteen de eerste plaats en verdedigde die hef tig. De aanval van de Amerikaan- tjes werd ze echter net wat te veel en met een seconde achterstand roeiden de Hollandse meisjes zich de finale in. In de andere dubbeltwee-halve finale lieten de DDR-vrouwen even zien hoe het moet. Het duo Zobelt en Borgmanri roeide het eigen baanrecord, net za terdag gevestigd, meteen weer aan flarden. Twee seconden sneller ging het nu: 3.23.24. Eerste prijs: één winnaar, die bruto 533.188.60 ontvangt. Tweede prijs: twee winnaars, die elk bruto 76.169.80 ontvangen. Derde prijs: 113 winnaars, die elk bruto 2.022.20 ontvangen.' Vierde prijs: 6.447 winnaars, die elk f 47.20 ontvangen. Vijfde prijs: 7.852 winnaars, die elk 38.80 ontvangen. Bij het totobureau in Den Haag zijn gisteren al duizenden telefonische meldingen voor een prijs in sport- toto nummer 34a van woensdag binnengekomen. Om elf uur 's och tends waren voor de eerste prijs al 600 meldingen genoteerd. Stralend Klaarde de roei-hemel al op bij de dubbeltwee, de zon brak stralend door bij de twee zonder stuur vrouw. De dames Abma en Dier- dorp, die in de voorwedstrijd een tikje teleurstelden, maakte het pu bliek nu enthousiast door de eerste Nederlandse overwinning in dit kampioenschap te scoren. Na een hevig boord-aan-boord gevecht met het Franse koppel, dat door een "snoek" tenslotte terugviel, pakten de beide Nereïden de eerste plaats. Hun tijd (3.38.82) was goed vooreen nieuw nationaal baanrecord. De Roemeense dames voeren achter de Nederlandsen de finale in. De damesacht zorgde voor een prettige verrassing. De ploeg, die in de voorwedstrijd apart slecht voor de dag was gekomen, rehabiliteerde zich nu uitstekend. De Oranje- roeisters bleven de hele race, na eventjes tweede gelegen te hebben, keurig op de vierde plaats achter de Oostduitse acht hangen. Deze Oos tgermanen vlogen de baan in re cordtijd af (3.03.16), op de voet ge volgd door Canada, Bulgarije en 1. Freddy Maertens (Bel- Flandria) 187,5 km in 4 uur, 39 minuten en 12 sec. (met bon. 4.39.02), 2. Piet van Katwijk (Ra leigh) z.t. (met bon. 4.39.07, 3. Eddy van Haerens (Bel-Ebo) z.t. (met bon. 4.39.07), 4. Van Ger- wen (Onderneming) z.t., 5. Ver linden (Bel-IJsboerke) z.t., 6. Pevenage (Bel-IJsboerke) z.t., 7. Van den Broucke (Bel-Peugeot) z.t., 8. Groen (Peugeot z.t., 9. Kelly (Ier-Flandria) z.t., 10. Hoste (Bel-IJsboerke) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Pronk (Raleigh) 14.11.14, 2. Kelly (Ier-Flandria) op 6 sec., 3. Hoste (Bel-IJsboerke) op 7 sec., 4. Aling (Ebo) op 0.10, 5. Raad (Frisol) op 0.14, 6. Huisjes (On derneming) op 0.15, 7. Karstens (Raleigh) op 0.22, 8. Piet van Katwijk (Raleigh) op 3.27, 9. Kuiper (Raleigh op 3.42, 10. Zoetemelk (Miko) op 3.48. DAGPLOEGKLASSEMENT: 1. IJsboerke 13.57.36 (21 pun ten), 2. Onderneming z.t. (30), 3. TI-Raleigh z.t. (34). ALGEMEEN PLOEGEN, NKLASSEMENT: 1. TI- Raleigh 42.19.05, 2. Flandria 42.23.31, 3. Ebo 42.23.53. PUNTENKLASSEMENT: 1. Piet van Katwijk (Raleigh) 52 punten, 2. Karstens (Raleigh) 40, 3. Kelly (Ier-Flandria) 28. Nederland, die zich aldus voor de eindstrijd plaatsten. In haar nopjes Chef d'équipe, Leidse Vivian Voss, was na afloop van de damesweds trijden bepaald in haar nopjes: "De acht zorgde voor een klein wonder, GOES - Ook Freddy Maer is hier vreemd koersen", spurtzege in Goes. "Je denk snapping en dan gaat de eer zitten en houdt de benen sti allemaal zeker bij. Ik ben blij kunnen winnen. Ik had het prima". Goed genoeg om de Proftour Ne derland alsnog - bijvoorbeeld in de Limburgse heuvels - naar zich toe te trekken? Maertens grijnsde. "Deze rit, van Hogerheide naar Goes, had ik uitgekozen om mezelf te testen. Het is me best bevallen. Wie weet doe ik het nog wel een keer. Want het is een mooie weds trijd. Je kunt je, als je dat wilt uitle ven. Ik ben hier niet gekomen om me voordurend weg te staken. Dan had ik me beter thuis op Venezuela kunnen voorbereiden". Of het nog tot een echte aanval van de Flandria-kopman komt? De meeste renners geloven er na de toch teleurstellende etappe over de Zeeuwse polderwegen nauwelijks nog in. Bert Pronk, die zijn oranje leiderstrui behield, dacht de lastig ste opgave achter de rug te hebben. "Al ben ik", gaf de Scheveninger eerlijk toe, "wel in moeilijkheden geweest. Steeds dat rijden in waaiers valt, wanneer het je niet ligt, niet mee. ik moest een paar maal naar de eerste groep toetrap- pen". In de plaatselijke omlopen in Goes, waar Maertens en Raas alles deden om een ontknoping in de sprint te voorkomen, was Pronks positie zelfs echt in gevaar. Didi Thurau liet zich echter pers oonlijk terugzakken naar de kop- „mse» dat hadden we echt niet verwacht." Hoewel de Nederlandse ploegen, die vandaag in de finale kwamen, zich uitstekend manifesteerden, lijken ze geen van alle kans te ma ken op een gouden of zilveren "blik". In de dubbeltwee wordt de DDR moeiteloos kampioen, met Bulgarije als goede tweede. De s verbaasde zich erover. "Het de wereldkampioen na zijn weg te zijn in de goede ont- na de ander ineens rechtop l. Maar vooruit: dat hoort er dat ik toch nog een keer heb me zelf beloofd, want ik rij groep om zyn vriend en meesterk necht op te halen. Pronk: "Daar was het even link. Maar Didi, Kuiper en Knetemann hebben me geweldig geholpen. Ik denk dat de Proftour nu binnen be reik is". Cees Priem, woordvoerder in het ongoochelde Frisol-kamp nadat Jan Raas bits weigerde iemand te woord te staan, gaf aan waarom. "Wanneer wij er bij zitten, rijdt er niemand meer. Met wie je ook weg komt, als er geen Raleighman mee is, kun je het wel vergeten en wan neer Pronk wordt bedreigd doen de jongens van IJsboerke (de groep waar de Scheveninger en Thurau volgend seizoen naar toe gaan) er ook al weinig meer aan. Het heeft op die manier allemaal weinig nut. Het enige watje hier nog kunt doen is proberen je conditie voor de WK (Priems reiskosten worden overi gens betaald door Skol) wat op te vijzelen". Het koersverloop van de 192 kilo meter naar Goes staafde Priems woorden. Een lange (25 kilometer) en tot mislukken gedoemde solo van Belg Eric Jacques was het eni ge, tot de finale, opmerkelijke feit. Dat Raas, met de ploegen van Ra leigh en IJsboerke, het peloton op de smalle wegen enkele keren uit een rafelde, verbaasde ook al nie mand. Slechts de opgave van Span- twee zonder roeisters Noack en Dahne, ook al uit de DDR, zijn zwaar favoriet voor de eindzege. Voorts moet de DDR tegen de Rus sinnen gaan strijden om de titel in de acht. Er vallen nu al twee veran deringen in het damesroeien te constateren: de USSR is duidelijk verzwakt en de USA is sterk verbe terd. Na de hoopgevende resultaten van de dames kwamen de lichte man netjes aan de beurt. De Deen Es- persen stelde meteen in de eerste halve finale duidelijk zijn kandida tuur voor het gouden FISA-blik door in een zeer snelle tijd (7.13.59, tweetiende sec. boven het baanre cord) als eerste de finish te passe ren. In de tweede halve finale volt rok zich het drama "Punt". Na een bemoedigend begin, de tweede plaats na 500 meter roeien, zakte Harald opeens diep in de puree. "Halverwege ging net opeens niet meer, net alsof er opeens een scha kelaar werd omgedraaid, zat hele maal vast. Heb ik daar nou een jaar voor getraind? Ik weet echt niet, hoe dit nou komt. "Ook verloofde- coach Hannemiek Hauschildt kon geen verklaring geven voor de minne prestatie van Punt. Na af loop van de race zat hy minuten lang diep teleurgesteld ineengedo ken aan de waterkant. Hannemiek kon hem nauwelijks troosten: "Ik had me een leukere afscheidsweds- tryd voorgesteld. "Hij stopt nu met raceroeien. Na zilver in 1974, de 5e plaats in '75 en de zesde in '76 op de verschillende WK's met bovendien nog 6 nationael nationale in de skiff, vindt hij het nu welletjes. Sfeer De vier zonder bracht opeens sfeer op de nog steeds matig gevulde tri bune. Bij de overwinning van de jaarden Martinez, Heredia, Perre- runa en Garcia en het ver achterop raken van een groep met onder an dere Ocana en Vianen was het ge volg. i Raas was er niet tevreden over. Bleef aanvallen maar strandde weer op een te magere (Van Kat wijk) vertegenwoordiging van de ploeg-Post in de kopgroep. Met Maertens haalde de Zeeuw nog eens door. Juist toen die vlucht een kans maakte trapte Gerrie van Gerwen ook dat gat dicht. Nadat de wereldkampioen, met Van Katwijk voor de derde keer te vergeefs aan de "ketting" had ge rammeld, was de massaspurt on vermijdelijk. Op Maertens mee sterschap stond daarbij geen maat. Wel hield Piet van Katwijk, de win naar van Nijmegen, aan zijn tweede plaats de groene puntentrui over. Maar evenals het oranje van Pronk bleef die trofee toch in de regerende Post-brigade. twee hoorde men al wat enthou siast gebrul, maar nu werd het Spaarne/Skadi hartstochtelijk toe gejuicht. Eindelijk was er sfeer op de Bosbaan. De hele wedstrijd lang bleven de Westduitsers hardnekkig in het spoor van de Nederlandse vier, die al vlot de leiding had ge grepen. De Duitsers vielen voort durend aan, maar de Nederlanders •wisten van geenwijken. geen wijken, een machtige Duitse ein dsprint mocht niet baten: Neder land won. Het uitgebalanceerde trainingsprogramma lijkt z'n vruchten af te gaan werpen. De Leidse stuurman Bart Dezentje leidde zijn lichte acht in de laatste race van de dag ook al naar de eerste plaats. De Nereus/Orca/Eu- ros/Njord combi liep gestaig gesta dig naar een krappe lengte voor sprong op de Zwitsers, die ge- ruimte tijd tweede lagen. Op de laatste 500 meter sprintte Canada van de vierde naar de tweede plaats. De Nederlanders konden ze niet meer bedreigen. Coach Guus v.d. Werf over de race: "We wisten, dat de Canadezen goed kunnen sprinten, we moesten dus een flink gat zien te slaan. Dat is goed gelukt. Zo'n wedstrijd kost me trouwens wel m'n zenuwen." De acht stapte zeer content met de snelste tijd van de dag uit de boot. Ook by het lichte roeien ziet het er naar uit dat mor gen een bronzen medaille het hoogst haalbare is. De Australische en EYanse ongestuurde vieren zul len vermoedelijk om de hoogste eer gaan vechten en in de acht vormen Spanje en Engeland een klasse apart. Vandaag roeien de zware mannen de laatste herkansingen en de halve finales. Morgen gaan vanaf elf uur de beslissingen vallen by de dames en de lichte roeiers. KEES DE RUIJTER Freddy Maertens: "rit uitgekozen om mezelf te testen Freddy Maertens wint na massaspurt OSLO - Anti-dopingtests hebben uitgewezen dat een aantal atleten, dat heeft deelgenomen aan de wedstrijden om de Europese bekers in Gothen burg op 6 en 7 augustus en in Helsinki op 13 en 14 augustus, anabole steroïden heeft gebruikt, aldus meldt het Noorse blad Aftenposten. Professor Brooks van het St. Thomas hospital in Londen, die de analyses heeft verricht, vertelde de krant dat „een aantal monsters uit Helsinki en Gothenburg positief waren". Er zijn geen namen bekend gemaakt. De Westduitse atletiekbond zal naar de interlandwedstrijd tegen Groot-Brittannië, die het komende weekeinde in Londen wordt gehou den, een B-ploeg afvaardigen. In verband met de staking van het grond personeel op de Londense vliegvelden zal de ploeg met bus en boot naar Engeland reizen. Aan de ontberingen van een dergelijke reis wil de bond de deelnemers aan de wedstrijden om de wereldbeker, niet blootstellen. AMSTERDAM - Harald Punt ligt er uit. Iedereen verwachtte dat de Leidse student zich zonder al te veel moeite voor de finale in de lichte skiff zoü plaatsen. Niets was minder waar! Punt ging gede sillusioneerd als vierde over de eindstreep en zag daarmee zijn WK-roeitoernooi beëindigd. Het falen van de Njord-skiffeur was gisteren eigenlijk de enige dissonant op een voor Nederland zeer aangenaam roei-avondje. De dames en de lichte heren veroverden maar even vijf finaleplaatsen en drie maal wonnen de Nederlan ders gisteren een race op de Bosbaan. Herald Punt: "Ik had me een leukere afscheidswedstrijd voorgesteld".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15