Smith zou moeten aftreden Lachmon gokt op winst bij verkiezingen in Suriname In '78 extra UNCTAD-conferentie PARIJS OPENT DE HEL UW INKOMEN EN AL UW BETALINGEN via een spaar^rorekening bij de Tance boekt vooruitgang tijdens gesprek met Teng Giscard heeft plan voor totale ontwapening Troepen Arabische Liga naar Libanon DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 PARIJS (DPA/AFP) - Frankrijk zal "op een gegeven ogenblik" een omvangrijk ontwapeningsplan bekendmaken, zo heeft president Giscard d'Estaing gisteren mee gedeeld. Het plan moet leiden tot een wer kelijke ontwapening, zonder uit zondering van bepaalde landen of wapens. Binnenkort zal Giscard een "pers oon met internationale ervaring" benoemen die dit Franse initiatief in het kader van het ministerie van buitenlandse zaken moet coördineren. Het "buitensporig karakter" van de opeenstapeling van wapens in de wereld vergt "dringende en vastbesloten actie", zei hij. Elk land zou volgens hem moeten be ginnen met het terugbrengen van zijn bewapeningsniveau, zowel kwalitatief als kwantitatief, de landen die een bewapening heb ben die de grootste wanverhou ding toont tot het nodige strategi sche evenwicht in de wereld zou den daar het eerst mee moeten be ginnen. Die ontwapening moet bovendien "algeheel en volledig" zijn zonder voorkeur voor welk land, geogra fisch gebied of wapensoort dan ook". Tenslotte is een doelmatige controle noodzakelijk, waarbij gebruik moet worden gemaakt van de modernste technolische mogelijkheden. Verdere bijzonderheden werden niet meegedeeld. Giscard had in juni voor het eerst laten door schemeren dat Frankrijk onder bepaalde voorwaarden bereid zou zijn aan de ontwapeningsconfe rentie in Genéve deel te i awimjjHivrcmi Over schulden ontwikkelingslanden GENÈVE (ANP) - Ministers van Financiën van meer dan honderd landen komen in januari in Genève bijeen om het probleem van de voortdurende oplopende schulden der ontwikkelingslanden te be spreken. Gamani Corea, algemeen secretaris van de UNCTAD (Wereldhandels conferentie van de Verenigde Na ties), heeft in Genève meegedeeld dat is besloten de al twee keer uit gestelde buitengewone ministers conferentie over dit onderwerp nu te laten doorgaan. Deskundigen uit de deelnemende landen komen Geen steun VS aan Zwarte bevrijdings bewegingen INDIANAPOLIS - Een fotograaf en een brandweerman in het Ameri kaanse Indianapolis rennen weg om niet onder het instortend dak van een brandend huis te komen. Aan de andere kant van het huis werden op hetzelfde ogenblik zes brandweerlieden gewond door~het neervallende dak. Volgens Amerikaans- Brits voorstel: LONDEN (DPA) - De Brits-Amerikaanse voorstellen tot oplossing van het conflict in Rhodesië zouden voorzien in JUPI) ^De^A-rnerikaarise het aftreden van de Rhodesische minister-president Ian Smith. In zijn plaats, zo bericht het Britse blad "Daily Tele graph", zou Engeland een gouverneur benoemen, die moet Lagos verklaard dat de^Verenigde toezien op verkiezingen op basis van algemeen kiesrecht. i Alle groeperingen zouden vrij aan die verkiezingen kunnen deelnemen. ambassadeur voor de Verenigde Naties, Andrew Young, heeft giste- op de apartheidsconferentie Staten geen wapens zullen leveren aan zwarte nationalistische bevrij dingsbewegingen in Afrika. Was hington „wil geen situatie waarbij de ene groep de andere uitmoordt". Volgens Young moeten de volke ren in Afrika leren samen te leven. De zwarte Amerikaanse ambassa deur verklaarde dat communisti sche invloed in het gebied voor Amerika niet van belang is. Een aantal sprekers op de conferentie heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd de apartheid te steu- De algemene secretaris van de Or ganisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), William Eteki Mdoemoea, Mboemoea op de conferentie ge zegd dat alleen een „grotere druk" op Zuid-Afrika een einde kan ma ken aan de rassendiscriminatie. De Russische afgevaardigde bij de conferentie zei dat zijn land bereid was samen te werken met andere landen om te voorkomen dat Zuid-Afrika een eigen arsenaal kernwapens opbouwt. Vladimir Snegirjev beschuldigde de NAVO- landen en Israël van het geven van economische, politieke en militaire hulp aan Zuid-Afrika. De afgevaar digde van Ghana, kolonel Roger Felli, verklaarde dat de Verenigde Staten op de wereldconferenties wel het apartheidsbeleid van de re gering Vorster veroordelen, maar in het geheim op grootscheepse schaal handel drijven met Pretoria. Hij stelde voor dat de VN een lijst openbaart van landen en multina tionale ondernemingen die handel voeren met Zuid-Afrika en de VN- sancties doorbreken. Zich beroepend op "betrouwbare kringen" noemt de correspondent in Salisbury van het blad als andere punten uit het plan: ontbinding van de Rhodesische veiligheidstroepen en ontwapening van de door het Patriottische Front gecontroleerde guerrillastrijders. Door de nieuw- gekozen Afrikaanse regering zou een nieuw leger moeten worden gevormd. Er zou een ontwikke lingsfonds ter grootte van een mil jard dollar worden gesticht, waarin amerika het meest zou bijdragen. Door middel van economische voordelen zouden de blanken moe ten worden bewogen in het land te blijven. Bijzonderheden van het Brits- Amerikaanse plan zijn volgens de "Daily Telegraph" aan de regering-Smith nog niet bekend. De Britse minister van buiten landse zaken David Owen zou de voorstellen binnenkort aan Smith overhandigen. Apartsheidsconferentie Een verslaggever van "CBS Eve ning News" maakt in een bericht uit Lagos melding van dezelfde voorstellen, daaraan toevoegend dat het plan wordt ingediend op de wereldconferentie over apartheid, die onder auspiciën van de V.N. fn Lagos, Nigeria, wordt gehouden. Andrew Young, de Amerikaanse ambassadeur bij de V.N. en de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen, zullen het plan later deze week proberen te "ver kopen" als zij een gesprek hebben met Afrikaanse leiders. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken wilde geen of ficieel commentaar op het bericht geven. "Een deel van wat door sommigen geschreven wordt, kan juist zijn, een ander deel niet. We kunnen niets over een plan zeggen voordat het is ingediend", aldus een woordvoerder van het depar tement. PARIJS (AFP) - De nationale bibliotheek van Parijs heeft haar "hel", waar sinds het begin van de vorige eeuw alle eroti sche of anderszins taboever- klaarde literatuur achter slot en grendel werd gehouden, on langs afgeschaft. Sinds het be gin van de alweer bijna voor bije zomer mogen alle kaart houders er vrijelijk rondneuzen. Tot voor kort opende de "hel" haar poorten slechts voor men sen die, bijvoorbeeld vanwege wetenschappelijk speurwerk, een speciale vergunning had den gekregen. In het diepst van de hel brandde het werk van de Libertijnse. 18e-eeuwers, zoals Markies De Sade (het prefix 'goddelijk' voor zijn titel bleek niet te helpen), Choderlos de Laclos en Diderot (hij niet zozeer vanwege de ero tiek maar om zijn atheïstische gedachten). Later kwamen daar de boeken van Pierre Louys bij en, bij voorbeeld, 'de elfduizend maagden' van Guil- laume Apollinaire. De Duitse bezetters openden een tweede "hel" met daarin het werk van alle joodse schrijvers of auteurs die op andere gron den niet acceptabel waren voor de nazi's: 300 titels, van Claudel via De Gaulle, Malraux en Ara- gon tot de erfvijand Lenin. Cu rieus was dat ook Hitler in de hel zat, want de integrale tekst van "Mein Kampf' werd onge schikt bevonden voor het Franse publiek. De bezetters hadden wel plan nen voor boekverbrandingen, maar doordat het personeel van de bibliotheek de belangrijkste verboden werken wist te ver bergen, is het er gelukkig nooit van gekomen. Sinds 1960 werden er aan het "bevolkingsregister" van de hel geen nieuwe namen meer toege voegd. Alle aangeboden boeken, ook de pornografische, kregen sinds dat jaar al een plaats in het gewone fonds. Aangezien er op of onder de toonbank der Parijse boekwin kels genoeg erotische lectuur te krijgen is, heeft het openstellen van de hel geen toeloop van nieuwe leden veroorzaakt (de nationale bibliotheek heeft .15.000 kaarthouders). ADVERTENTIE BEIROET (UPI) - Met een grommend "toe dan maar" van Israël, overge bracht via de VS, zijn troepen van de Arabische Liga op weg om voor de eerste maal te trachten het explosieve zuiden van Libanon by de grens met Israël tot bedaren te brengen. Daar wordt al tien maanden lang gevochten tussen Palestijnse guerrillastrijders en door Israël gesteunde rechtsen, aldus heeft een hoge politicus in Beiroet gisteren meegedeeld. In ruil voor het Israëlische toegeven hebben Libanon en Syrië er gisteren mee ingestemd de eis van Tel Aviv in te willigen dat de Arabische troepen in naam onder bevel komen te staan van het bruikbare na-oorlogse leger van Libanon en dat de meeste Palestijnen het grensgebied verlaten, zo zei hij. Dat zijn alle Palestijnen die de laatste acht jaren in dat gebied zijn gekomen, een overweldigende meerderheid. De Palestijnen zullen de Syriërs hierin waarschijnlijk tegemoet komen, vooral nu de PLO het oorspronkelijke Syrische vredesplan vorige maand heeft aanvaard. Dat eist dat zowel Palestijnen als rechtse militie zich van de grens terugtrekken om een 15 km brede gedemilitariseerde zóne te vormen. De Arabische troepen, een door Syrië gedomineerde strijdmacht, zullen zich waarschijnlijk niet langs de grens opstellen, aldus de zegsman. Zij zullen volgende week al het zuiden binnen gaan. Israël had hun aanwe zigheid tot dusver als een rechtstreekse bedreiging van zijn veiligheid beschouwd. LEIOSE SPAARBANK volgende maand in Genève bijeen de agenda op te stellen. Oorspronkelijk zou de conferentie al in maart van dit jaar worden ge houden, maar dat ging niet door in verband met de toen nog aan de gang zijnde Noord-Zuid-dialoog, de onderhandelingen over een be tere economische samenwerking in de wereld tussen rijke en arme lan den. Een plan om de conferentie volge nde maand te houden leed schip breuk op het onvermogen van ae geïndustrialiseerde landen en de ontwikkelingslanden o temming te bereiken nier waarop het probleem zou moe ten worden aangepakt. Het bestuur van de UNCTAD heeft deze week een rapport besproken waarin de verwachting wordt uit gesproken dat de schulden van de ontwikkelingslanden die geen olie hebben zullen stijgen van 179 mil jard dollar eind vorig jaar tot 253 miljard eind 1978. Dat betreft dan zowel de langlopende als de kortlo- Eende ongedekte schulden. »e samenstellers van het rapport verwachten dat de aflossing van de schulden der ontwikkelingslanden sneller zal verlopen dan de toene ming van hun export en dat dit jaar en volgend jaar minder particulier kapitaal voor kredietverlening aan de derde wereld beschikbaar zal komen dan in de afgelopen jaren. Als gevolg van de toenemende ver plichtingen van de ontwikkelings landen in de jaren zeventig en de minder gemakkelijk geworden voorwaarden waarop ze krediet kunnen krijgen zal de aflossing van de schulden de komende jaren naar schatting een kwart van de inkoms ten uit export van de ontwikke lingslanden opeisen, aldus het rap port van het secretariaat van de UNCTAD. De Chinese vice-premier Teng Hsiao ping zet zijn woorden met gebaren kracht bij tijdens een gesprek met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken noemde de besprekingsn gisteren "nuttig .open en nuchter", terwijl Teng onder meer verklaarde: "We moeten een volledige normalisering van onze betrekkingen nastreven." Ook voorzitter Hoea wil praten PEKING (DPA/UPI) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance heeft bij zijn bezoek aan China "vooruitgang ge boekt op weg naar normali sering van de betrekkingen tussen Washington en Pe king". De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken Hodding Carter ver klaarde gisteren dat de besprekin gen met de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Hoeang Hoea, en de vice-partijvoorzitter Teng Hsiao-ping "nuttig, open en nuch ter" waren geweest. "We moeten een volledige normali sering van onze betrekkingen ra- streven", zo verklaarde Teng. Vance heeft met de Chinese leiding ook van gedachten gewisseld over de mensenrechten. Ook de Chinese partijvoorzitter Hoea Koeo-feng is bereid met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance te pra ten over normalisering van de be trekkingen en over de kwestie- Taiwan, zo wordt van officiële zijde in Peking vernomen. Chinese en Amerikaanse functio narissen zeiden dat de bijeenkomst vanmiddag zou worden gehouden in de grote zaal van het volk. Het precieze tijdstip is niet bekendge maakt. De ontmoeting van Vance en Hoea, de opvolger van Mao, was aanvan kelijk niet zeker. Amerikaanse functionarissen zeiden dat ze het bezoek van Vance aan China als een mislukking zouden hebben be schouwd als Hoea, die tevens pre mier is, niet met Vance had willen praten over volledige hervatting van de diplomatieke betrekkingen. China heeft op dat punt steeds geëist, dat Amerika brak met Tai- DEN HAAG (ANP) - De Surina amse oppositieleider Jaggernath Lachmon ziet de komende verkie zingen in zijn land vol vertrouwen tegemoet. "Ik verwacht dat de Ver enigde Democratische Partijen (VDP) een duidelijke meerderheid zullen behalen, zodat er een zo breed mogelijke basis ontstaat om verregaande beslissingen te nemen in het belang van de sociaal- economische opbouw van het land", aldus Lachmon die deze week na een bezoek aan Londen enkele dagen in Nederland ver blijft. Lachmons vooruitstrevende her vormingspartij (VHP), is de groot ste partij in het nieuwe VDP-blok, dat verder bestaat uit de Javaanse Pendawalina, de Bosnegerpartijen PBP en BEP, de Progressieve So cialistische Partij (een combinatie van socialistische partijen) en de Nationaal Democratische Partij NDP. "Deze combinatie moet de door- braakpolitiek demonstreren, die ik al heb aangekondigd", zegt Lach mon, "de kandidatenlijst zal een weerspiegeling zijn van het gehele Surinaamse volk". De VHP-leider verwacht dat de Palu, de progress ieve arbeiders en landbouwers par tij, eveneens bij de VDP zal kunnen worden betrokken. Verregaande beslissingen in het be lang van het land durft de huidige regering volgens Lachmon niet te nemen. "Zoals het nu gaat, is het funest. De meerderheid van de re gering is zo marginaal, dat men meer denkt aan de tevredenheid van de kiezers. In feite is er in de twee jaar van de onafhankelijkheid niets gebeurd. En ieder jaar dat we het ontwikkelingsgeld niet gebrui ken, wordt het door de inflatie on geveer 6 procent minder waard. Daarom moet het geld zo snel mo gelijk worden berteed, anders heeft de steun niet het gewenste effect." In het verkiezingsprogram van de VDP zal onder meer een planma tige remigratie van in Nederland verblijvende Surinamers naar hun vaderland voorkomen. "Het is on begrijpelijk dat de remigratie niet op gang komt, terwijl er Haitianen naar Surianame moeten worden gehaald om werk op het land te ver richten," aldus Lachmon. Zijn strevenis dat de Surinamers die naar hun land willen terugkeren eerst in Nederland de nodige ken nis opdoen, om met meer succes te kunnen worden ingezet bij de ont wikkeling van Suriname. Deze op leiding zou uit aparte ontwikke lingsgelden moeten worden gefi nancierd. Eeb "denkfout" noemt Lachmon het dat zijn partij bij de verkuezin- gen van 31 oktober wel eens de dupe zou kunnen worden van de uittocht naar Nederland van een groot aantal Surinamers van Hin- doestaanse afkomst, vlak voor de onafhankelijkheid. "Bij het door nemen van de kiezerslijsten is ons gebleken dat vergeleken bij 1973 ongeveer 11.500 tot 12.000 kiesge rechtigde Hindoestanen zijn ver trokken. Het mag ongelooflijk klinken, maar toch Was dat aantal van andere bevolkingsgroepen on geveer hetzelfde. Omdat veel Hin doestanen tegelijk vertrokken, wordt op deze groep het accent ge legd."Een ander belangrijk punt in het program van de VDP zal zijn de stimulering van kleine landbouw projecten, die de werkloosheid moeten opheffen en de import be perken. De landbouw moet volgens de VDP gemoderniseerd worden en de Surinaamse overheid zou desnoods met een subsidiebeleid moeten komen om de mensen te motiveren op dergelijke bedrijven te gaan werken".Volgens de filoso fie van de VDP moet de Surina amse regering de oogsten gaan op kopen om een goede markt op te bouwen, al zou dit de eerste jaren met verlies gaan. In dit kader denkt Lachmon aan afspraken met de KLM en de SLM voor vervoer van de landbouwprodukten naar Ne derland en de andere EG-landen, een gunstig gebied voor de Surina amse export vanwege het ontbre ken van invoerrechten. Verder is in Suriname zelf een koelinstallatie noodzakelijk voor de distributie van groente en fruit. "Het ene mo ment kan je in Suriname elkaar doodgooien met tomaten en het volgende ogenblik is er niet één meer te krijgen", zegt Lachmon. De Surinaamse politicus vindt dat de ggrote projecten die in West- Suriname worden uitvoerd moeten worden uitgesteld. Hij vindt het verder noodzakelijk dat de visserij wordt gestimuleerd. Om te voor komen dat schepen van andere na ties de kust bij Suriname leegstro- pen, moeten er volgens hem een 200-mijlszone worden afgekon digd. Tenslotte pleit de VHP- voorman voor uitbreiding van de veeteelt. Lachmon gelooft niet dat de breuk in de regeringscoalitie tussen de NPS en de PNR van grote invloed op de verkiezingen zal zijn. Zijn Hindoestaanse tegenstrever, in Hondorie, die met de HPP zich heeft aangesloten bij de nieuwe NPK-combinatie, wordt door hem niet al een bedreiging gezien. "Als hij de stemmen van zijn familiele den krijgt ishet veel," verwacht Lachmon. Uiterlijk zondag zal de leider van de Surinaamse oppositie naar zijn land tergreizen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9