Formateur geeft het nog niet op Organisatie van leraren dreigt met een staking 2.5,2£ &a£lau£ Poolse (19) vraagt asiel in Nederland Henriè'tte wellicht dinsdag al naar huis KJMLML General Electric: "Vervuiling buitensporig niet Inwoners: 14 miljoen Kamer wil geen andere tuin bij Het Loo Brief naar fractievoorzitters DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND BAZEL (SP/UPI) - Het is zo goed als zeker dat het Vlaar- dingse meisje Henriette Blok land (16) volgende week dins dag of woensdag uit het zieken huis in Bazel wordt ontslagen en naar Nederland komt. De behandelende arts van het meisje prof. André Levy, heeft tegenover Nederlandse en Zwitserse journalisten ver klaard dat het genezingsproces voorspoedig verloopt. Zozeer zelfs dat hij er geen bezwaar te gen heeft dat ze medio volgende week naar huis mag om daar verder te genezen. Inmiddels hebben de ouders van het meisje contact opgenomen met de ANWB om'de thuisreis te re gelen. Een en ander gebeurt in nauw overleg met de Neder landse vice-consulent in Bazel, de heer J.W. van Son Om zich op haar thuisreis voor te berei den is Henriëtte vandaag be gonnen op krukken te leren lo pen. Volgens prof. Levy zullen ook de wonden en littekens in het gelaat na verloop van tijd wegtrekken. Het is echter wel noodzakelijk dat boven het lin keroog een plastisch- chirurgische ingreep wordt ge daan. Dit kan echter in Neder land gebeuren. Op het terras van hotel Jura nabij het station was de familie Blokland gister avond het stralende middel punt. Wildvreemden, verrast door zoveel belangstelling, in formeerden bij de Vlaardingers wat er wel aan de hand was. "Oh bent u dat", luidde dan de reac tie. De onverwachte medede ling van dokter Levy heeft het echtpaar wel door de nodige problemen gesteld. "Ik had wel wat lingerie voor mijn dochter meegenomen", zo zegt een op geluchte mevrouw Ria Blok land, "maar we hadden echter niet gedacht dat het allemaal zo snel zou gaan. We hebben nu geen kleren bij ons. Wat ze voor het fatale ongeluk aan had is zoek geraakt. Vermoedelijk ligt dat nog in het autowrak dat in Liestal staat. Wij gaan daar nog naar toe om te zoeken. Anders zal ik genoodzaakt zijn naar Holland terug te keren om kle ren te halen". Het staatshospitaal te Bazel heeft gisteren verontschuldi ging aangeboden voor het ver wisselen van de identiteit van de twee patiënten. Het houdt echter vol dat de identiteit van beiden zorgvuldig was nage gaan toen zij werden binnenge bracht. "Wij kunnen nog steeds niet begrijpen hoe de verwisseling is ontstaan", aldus de onderdirec teur, Kurt Herzog. "Op een of andere manier dachten we dat het Zwitsers meisje leefde en Henriëtte dood was", aldus een woordvoerder van het zieken huis. De Zwitserse politie, die een De ouders van Henriette Blokland werden gisteren in Bazel begroet door de Nederlandse consul in de plaats, de heer Van Son (links). Direct na aankomst op het station vertrokken zij voor een bezoek aan hun dochter in het ziekenhuis. onderzoek instelt, zei dat de twee meisjes ongeveer even oud waren en op elkaar leken. "Zij werden beiden in de afde ling bijzondere zorg onderge bracht. Daardoor moet de ver wisseling zijn ontstaan". De heer en mevrouw Blokland hebben gistermiddag een tweede bezoek gebracht aan dochter Henriëtte. Mevrouw Blokland vertelde dat zij zeer had opgezien tegen de reis en nen zo zei z«. "Even sloot ik mijn ogen toen ik de kamer binnentrad. Toen ik ze weer open deed zag ik haar direct, ik hoorde haar stem. Pappie, mammie, zijn jullie daar. Ik heb zo vreselijk naar dit ogenblik verlangd. Mijn god, ik wist niet meer wat er gebeurde. Mijn ogen liepen vol, dat is toch niet erg". UTRECHT (ANP) - Het Neder lands Genootschap van Leraren heeft gisteren op een buitengewone algemen vergadering in Utrecht besloten, een aantal "maatregelen" te nemen tegen minister Van Ke- menade (Onderwijs en Wetens chappen). Dit omdat hij volgens hen hun arbeidsvoorwaarden aan tast zonder daarover reëel overleg te voeren. Als daarin geen verande ring komt, zal er een nieuwe bui tengewone algemene vergadering DEN HAAG (SP) - Formateur Den Uyl is niet van plan nu al zijn forma tieopdracht aan de koningin terug te geven. Hij ziet nog ergens een moge lijkheid een nieuw kabinet te vormen dat steunt op een meerderheid in het parlement. ADVERTENTIE \£oX eeu au\o mqox dve pü\s Vleeskeuring DEN HAAG (SP) - De Tweede Ka mer heeft geen moeite met het voorstel van de regering om de na dere vleeskeuring af te schaffen. Deze herkeuring is nu verplicht voor vlees dat van het ene keu- ringsgebied naar een ander wordt vervoerd. Dat gaat ten koste van de kwaliteit-en vergt veel tijd. Herkeu ren is niet meer nodig door betere koelcellen en koelauto's. AUTOSPORT - Tijdens de Londen-Sydney ralley is op Indiaas grondgebied een dodelijk ongeluk gebeurd. De wagen van de Austra liërs Ellis en Baxter reed in op vier motorrijders, die zich tegen de voorschriften in op een afgesloten weggedeelte hadden begeven. ADVERTENTIE Rond het middaguur ontvangen de •fractievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 van de formateur elk een brief. Deze epistels zijn antwoor den op de reacties van de drie frac ties op Den Uyl's voorstellen voor het oplossen van het abortus vraagstuk. Onduidelijk is nog of formateur Den Uyl van plan is na het schrijven zijn brieven weer gesprekken te voeren met de drie fractievoorzit ters Van Thijn (PvdA). Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). Ze zijn daartoe in ieder geval nog niet uit genodigd. Kennelijk beschouwt Den Uyl het antwoord van het CDA, dat de voorstellen van de formateur af wijst maar hoopt dat hij zijn forma- tiewerk zal voortzetten, niet als ho peloos. Gebrek aan vertrouwen over en weer is volgens Van Agt de oorzaak van de mislukte poging van PvdA, CDA en D'66 een akkoord te sluiten over een regeling voor abortus. De fractieleider van het CDA heeft dit aangegeven in zijn brief aan formateur Den Uyl. "Nog teveel wordt de opstelling van de partijen in dit formatieoverleg beheerst door gebrek aan wederzijds ver trouwen," schrijft Van Agt. "Het blijft een opgave een basis van ver trouwen te leggen." "tod\ om au\o boor dto pu\s lo^oto 1000 baaaU9ft5Q Leiden, Vondellaan 45, tel. 071-769303 Alphen, winkelcentrum "de Aarhof", Aarplein 2, tel. 01720-73344 Sassenheim, Hoofdstraat 81 tel. 02522-19124 "tooi e&u setUtoe b\\ die auto en wat een inte ressante inruilprijzen! pcG£,\ü\dea op donderdag, vrijdag en zaterdag Weer meer doden in het verkeer DEN HAAG (ANP) - In mei dit jaar zijn volgens de jongste ge gevens van het CBS 210 mensen in het verkeer om het leven ge komen tegen 175 in mei van het vorige jaar. Het aantal gewon den was 5.790 tegen verleden jaar 5.725. In totaal zijn in de eerste vijf maanden van dit jaar 1010 men sen omgekomen bij verkeer songevallen tegen 940 in de eerste vijf maanden van het vo rige jaar. In april zijn 31 verkeersongeval len met dodelijke afloop voor gekomen, waarbij alcoholge bruik werd geconstateerd. In april van het vorige jaar waren het er 26. Voor de eerste vier maanden van dit jaar was het totaal 111 tegen 91 voor de eerste vier maanden van 1976. In de zienswijze van Van Agt heb ben PvdA en D'66 een "beraads- groep" die een nieuwe wettelijke regeling zou moeten voorbereiden van de hand gewezen, omdat deze partijen het CDA ei-van verdenken hiermee de zaak op de lange baan te willen schuiven. Van Agt ontkende pertinent, dat dit de bedoeling van het CDA is ge weest. "Waar het wel om gaat is dat met de instelling van zulk een be raad sgroep alle partijen een ern stige poging doen om elkaar alsnog te vinden en dat zij de uitkomsten van het te voeren beraad in welwil lendheid tegemoet zullen treden," schrijft Van Agt in zijn brief aan de formateur. De CDA-fractieleider onthulde in een persoonlijke toelichting, dat hij bereid was de beraad sgroep te laten vallen als in dat geval maar kon worden afgesproken dat het nieuwe kabinet zélf een ernstige poging zou doen om het probleem op te lossen. Als na die ernstige po ging toch geen uitzicht zou bestaan op een oplossing zou het CDA er mee akkoord gaan, dat abortus een aan alle kanten vrije kwestie zou zijn. Als een mogelijke oplossing dacht Van Agt aan een combinatie van twee maatregelen: bij handhaving vn het bestaande strafrechtelijke verbod op abortus zou vervolging van artsen achter wege blijven die zwangerschappen onderbreken welke korter dan bij- voorbeeld drie maanden hebben geduurd; de tuchtrechtspraak van départ sen zou nieuw leven ingeblazen moeten worden. Over deze tuchtrechtspraak zei Van Agt: "Deze functioneert nu nauwe lijks. Dat is een van de redenen waarom het zo moeilijk is afstand te doen van strafrechtelijke sancties." STOCKHOLM - De Oos- tduitse narcotica-smokkelaar Karl Paucksch die eerder uit Zweedse gevangenschap wist te ontvluchten en toen in Neder land werd aangehouden, is gis termiddag van Schiphol naar Stockholm overgevlogen. Daar werd hij, met een jas over het hoofd, door rechercheurs van de Zweedse politie naar een ge reedstaande auto gebracht. Paucksch had onlangs een kort geding tegen de Nederlandse staat verloren toen hij zijn uit wijzing aanvocht. ADVERTENTIE "tod\ em auto Vjoq'c BERGEN OP ZOOM (ANP) - Ge neral Electric plastics in Bergen op Zoom is van mening dat de giganti sche hoeveelheden benzeen en methyleenchloride, die het bedrijf de afgelopen negen maanden is kwijt geraakt, vergelijkbaar zijn met de verliezen van andere Neder landse industrieën. "Elke verge lijkbare industrie heeft met dit soort verliezen te maken", zo staat er in een speciale editie van "op de korrel", het maandelijkse person eelsorgaan van het bedrijf, dat in verband met de gebeurtenissen bij General Electric gisteravond huis- aan-huis is verspreid in Bergen op Zoom. Daarin stelt het bedrijf, dat het ook niet juist is te spreken over ga- sontsnappingen. "Uit het onder- Over twee jaar in Nederland DEN HAAG (ANP) - Op ongeveer 150.000 mensen na heeft Nederland 14 miljoen inwoners. Als de bevol king in het huidige tempo van on geveer 75.000 zielen per jaar door groeit zal de 14 miljoen over onge veer twee jaar vol zijn. Eind juni bedroeg volgens het C.B.S. het preciese aantal inwoners van ons land 13.853.066, wat 38.571 meer was dan aan het begin van dit jaar. De bevolkingsgroei was in de eerste helft van dit jaar ongeveer 2.300 groter dan in de eerste helft van het vorige jaar. Dit is uitslui- „0___j. tend toe te schrijven aan het feit, b<To~rteoverschot zoek is gebleken dat verdamping de grootste boosdoener is ge weest", aldus het bedrijf. "Het is dan ook juister en duidelijker om over verliezen van oplosmiddelen te praten". Die verliezen zijn naar de mening van het bedrijf te onder scheiden in op de eerste plaats ver liezen die onvermijdelijk zijn tij dens het bedienen van het proces, bijvoorbeeld bij lossen van tank wagens, het vullen van drogers en het vernieuwen van filters. Ten tweede verliezen die optreden tij dens het proces bij pompen, afslui ters en pijpverbindingen en ten derde incidentele verliezen die op treden bij het openen van de appa ratuur voor reparaties en onder houd. Het bedrijf stelt verder er volledig van overtuigd te zijn dat tijdens de gebeurtenissen de gezondheid van personeel en omwonenden niet in het geding is geweest. "Dit baseren wij niet alléén op de resultaten van de laboratoriumonderzoeken, maar tevens op uitgebreide studies en berekeningen over de hoeveelhe den oplosmiddelen die verloren zijn gegaan en die aan de grens van terrein aanwezig kunnen zijn dat er in de eerste heift van dit jaar verleden jaar 30.220. Immigratie veel minder mensen zijn overleden emigratie leverden per saldo aantal sterfgevallen 55.649 tegen geweest, aldus het bedrijf. 60.040 in de eerste helft van het vo- - j| rige jaar. Er werden 87.682 kinderen geboren tegen verleden jaar 90.260: het ge- 32.033 tegen De verspreiding van de General Electric-krant vond plaats aan de vooravond van een speciale raadsvergadering van avond in Bergen op Zoom, waarin General Electric-afgevaardigden vragen van raadsleden komen dan in de eerste helft va"n 1976. In de bèvoikiAgsgroêivan 7^20 op (vorig beantwoorden over de gebeurte- eerste helft van dit jaar bedroeg het jaar 7.157). nissen. DEN HAAG (SP) - Een meerder heid van de Tweede Kamer wenst niet akkoord te gaan met de plan nen die demissionair minister Van Doorn (CRM) heeft met de tuin bij paleis Het Loo. De Kamerleden Veder-Smit (WD) en De Boois (PvdA) brachten hun ongenoegen tot uiting in een motie waarbij de minister werd gevraagd zich nog eens op de plannen voor een barok-tuin te bezinnen. Het debat in de Tweede Kamer was gisteren een voortzetting van eer dere discussies met de minister van CRM. Ook toen liet de Kamer via moties blijken weinig op te hebben met de plannen. Van Doorn wei gerde echter daaraan tegemoet te komen. Van Doorn zei gisteren dat hij nog steeds geen bruikbare alternatie ven - CRM wil de tuin in zijn 18e eeuwse toestand herscheppen - is tegengekomen en dat hij daarom geen reden ziet zijn visie te wijzi gen. Mocht het echter zo zijn dat voor het einde van het jaar wel een ander plan opduikt, dan is het volgens Van Doorn nog tijdig genoeg om bij te sturen. De woordvoersters van WD en PvdA bestreden dat er geen alter natief zou zijn. Zij wezen op de plannen van de Delftse architect Temminck Croll, die de bezwaren tegen het huidige landschapspark, dat het onderste deel van het huis bedekt wil wegnemen door het graven van een grote kuil. Bizar Van Doorn noemde dit alternatief gisteren "bizar". De CRM-minister zei dat er iets totaal nieuws door deze architect wordt verzonnen, terwijl het niet is terug te voeren tot enig moment in de geschiedenis van de paleistuin. Aan alternatieven bleek D'66 niet zo'n behoefte te hebben. De demo craten kwamen met de suggestie een prijsvraag uit te schrijven. Daarop ging Van Doom echter niet in. D'66 zal nu de motie van WD en PvdA steunen, die zo wie zo al op de steun van een meerderheid in de Tweede Kamer kon rekenen. Minister Van Doorn herhaalde gis teren niet een eerder door hem ge bruikt argument dat veel bomen in de tuin in slechte staat zouden ver keren. De bekende boomchirurgen Conijn hebben onlangs vastgesteld dat ze nog lang niet geveld hoeven te worden. Een meerderheid van de Kamer vindt het daarom des te onzinniger de bomen om te hakken, omdat een fraai park dan verdwijnt voor de barok-tuin die er in de achttiende eeuw was maar waarvan nu geen spoor meer te vinden is. worden belegd waarop het bestuur voorstellen moet doen voor een stakingsactie. In een vrijwel met algemene stem men aangenomen motie is het ver trouwen in het personeeelsbeleid van minister Van Kemenade opge zegd. Het NGL eist ook, dat het ge organiseerd overleg over de zoge naamde Aja-regeling (Aanvangssa larissen Jonge Academici) wordt heropend. De Aja-regeling is de directe aan leiding voor de woede van de lera ren. Ze houdt in, dat beginnende leraren per 1 oktober 500 minder gaan verdienen en er ook langer over zullen moeten doen voor ze aan het maximum salaris zitten. Volgens het NGL betekent dit voor een 29-jarige docent een salarisver laging van rond 17 procent. De leraren willen wel meedoen aan landelijke bezuinigingen, maar ze willen niet "extra" matigen. Ze vinden het ook onjuist, dat ze op zo'n manier als het ware de werk loosheid in eigen kring moeten be strijden. Het NGL heeft besloten om op 16 september in Den Bosch, samen met zusterorganisaties als de Ne derlandse federatie van onderwij sorganisaties, eén massale protest demonstratie te houden. Het hoofdbestuur is tevens opge dragen, de NGL-leden op te roepen om zich tot nader order niet be schikbaar te stellen: voor de tweede correctie van examenopgaven; voor het opstellen van exame nopgaven voor het centraal schrif telijk eindexamen; als mentor voor hospitanten; 9 voor alle niet verplichte activitei ten. Indien zou blijken, bijvoorbeeld uit de onderwijsbegroting, dat de ar beidsvoorwaarden van leraren ex tra worden aangetast, gaat het NGL niet alleen vergaderen over een stakingsactie, maar zal het ook me dewerking opschorten aan onder wijsoverleg en asviesorganen. Bo vendien zal het dan zijn leden op roepen, niet meer mee te werken aan experimenten op onderwijs kundig en rechtspositie terrein en zich niet beschikbaar te stellen voor her- en bijscholing. Volgens voorzitter Roefs van het NGL zal dit ook gebeuren als de Aja- regeling niet wordt ingetrokken of als er althans niet alsnog behoorlijk overleg over wordt gepleegd. DEN HAAG (ANP) - Een nege ntienjarige Poolse, Margareth Witczorek, heeft dinsdag bij de po litie in Huizen (N.H.) politiek asiel gevraagd. Voorlopig verblijft zij in Nederland op grond van een visum, dat tot 19 september geldig is, en waarschijnlijk zal voor dat haar vi sum afloopt een beslissing over haar verzoek zijn genomen. Het streven is, binnen twee weken over asielaanvragen te beslissen aldus een woordvoerder van het ministe rie van Justitie. Margareth Witczorek, die bijna drie jaar geleden voor het eerst Neder land bezocht - de eerste maal dat zij in het wésten was - studeerde En gels aan de universiteit van Lodz. Zij wil haar studie aan de gemeente-universiteit van Am sterdam voltooien, lerares worden en de Nederlandse nationaliteit verkrijgen. TENNIS - Betty Stöve is voor de Open Amerikaanse kampioens chappen op Forest Hills als vijfde geplaatst. Haar tegenstandster in de finale van Wimbledon, Virginia Wade, is als derde geplaatst. Chris Evert staat als eerste genoteerd. ADVERTENTIE "tod\ e&a auto boot

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7