Ik heb wel gedacht: man, doe dat anders Extraatjes' van raadsleden straks in gemeente-kas? Belang rode-hond-prik wordt onderschat Restauratie van C aeciliaeomplex vrijwel zeker Zes maanden straf wegens verkrachting Zakennieuws 1111 Leerling verplegers eisen geld in opleiding Reparatie of restauratie n.Link Voorstel om inkomens uit bijbanen te regelen DONDERDAG 25 AUGUSTUS 197' Bezorgdheid bij huisartsen en GG en GD over klein aantal inentingen ofiliej LEIDEN - De Leidse huis dief artsen en de directeur van !n te'de Gemeentelijke Genees- nburo kundige en Gezondheids Dienst maken zich ernstig zorgen over het feit dat zo weinig vrouwen zich laten icu3 inenten tegen rode hond. Dit terwijl een besmetting nSS met ^eze ziekte bij zwangere vrouwen in een aantal geval- nissiej jen ^an leiden tot kinderen ;enteJ met aangeboren afwijkin- gen. Herhaalde oproepen zowel van de kant van de plaatselijke huisart senvereniging als van de GG en GD hebben tot dusver weinig uitge haald. De opkomst van 11- tot en met 15-jarige meisjes, die sinds 1974 door de GG en GD zijn opge roepen en ingeënt, is tot nu tot we liswaar goed geweest (ruim 80 pro cent). Maar de respons bij vrouwen van boven vijftien jaar is erg gering. Volgens de voorzitter van de plaat selijke huisartsenvereniging, de huisarts H.J. Klaassen, wordt het Artikel belang van een rode-hond-prik zwaar onderschat. Rode hond kan Aanleiding voor de hernieuwde a bij de vrucht vrouw grote schade aanrichten, zegt hij. In sommige gevallen van besmet ting wordt zelfs geadviseerd de zwangerschap maar voortijdig af te breken, soms tot in een vergevor derd stadium. "Het komt voor", zegt Klaassen, "dat een zwanger schap van vierentwintig tot ze sentwintig weken hierdoor moet worden afgebroken. Dat is een complete bevalling. En dat geeft een verschrikkelijk trauma voor de Klaassen is van plan* de rode- hondprik opnieuw ter sprake te zwangere tie binnen de huisartsenvereniging een recent artikel van de Leidse vrouwenartsen dr. Chr. Vermeij- Keers, dr. J. Versteeg en prof. dr. J. Bennebroek Gravenhorst in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Daarin staan volgens Klaassen keiharde gegevens, die nog eens onderstrepen dat de rode-hondprik voor geslachtsrijpe vrouwen dringend noodzakelijk is. Uit het artikel blijkt dat aanvanke lijk werd aangenomen dat besmet ting met rode hond tijdens de eerste drie maanden van de zwanger schap tot kinderen met aangeboren afwijkingen kan leiden. Inmiddels, brengen binnen de huisartsenver- zo blijkt uit^ het artikel,Js echter eniging. En ook mevrouw Zwart, directeur van de GG en GD, zal dit onderwerp binnenkort aankaarten binnen de zg. Leidse entgemee nschap, waarvan zij voorzitster i komen vast te staan dat dit ook de derde maand nog gevaar kan op leveren. De kans op aangeboren afwijkingen is evenwel kleiner na armate de zwangerschap verder Het is overigens heel gemakkelijk gevorderd is. voor (geslachtsrijpe) vrouwen om Volgens Klaassen is het al een hele via hun huisarts een rode-hondprik bedoening voor de zwangere vrouw te halen. Het vaccin wordt door de om te laten nagaan of zij rode hond enkele gevallen is het zelfs niet aan toonbaar dat de vrouw met rode hond besmet is, terwijl ze het virus dan toch bij zich kan dragen, met alle mogelijke schadelijke gevol gen vandien. Misvormingen De aangeboren afwijkingen als ge volgvan besmetting met rode hond lopen sterk uiteen. Blijkens het ar tikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde varieert het van misvormingen tot oogafwijkingen, van spraakgebreken tot een sterk verhoogde kans op een hartinfarct. Het kan zelfs voorkomen dat af wijkingen zich niet direct maar pas in het tiende tot twaalfde levensjaar openbaren. De overlevingskans van kinderen met aangeboren afwijkingen als gevolg van een rode- hondbesmetting wordt in het be wuste artikel hachelijk genoemd: het sterftepercentage is 15 tot 20 procent. Mevrouw Zwart wenst buiten de discussie te blijven over de vraag in hoeverre «en rode- hondbesmetting tot aangeboren afwijkingen kan leiden. Wel zegt zij: "Ik zie niet in waarom vrucht bare vrouwen niet even zo'n prik zouden halen bij hun huisarts. Het is onzin om het risico te lopen, datje met rode hond besmet wordt. Als je nou weet dat je het kunt voorko men, waarom zou je het dan niet doen? Je gaat toch ook niet pas een brandverzekering afsluiten, als je huis al brandt?. Belangrijk Overigens mogen zwangere vrou wen zich niet tegen rode hond laten inenten, zo blijkt uit het artikel van de drie Leidse vrouwenartsen. Ook mag er binnen drie maanden na de inenting geen zwangerschap ont staan. Huisarts Klaassen hoopt dat in elk geval meer vrouwen zich zullen la ten inenten dan in de achterligge nde jaren is gebeurd. De slechte opkomst in het verleden kan hij overigens moeilijk verklaren. "Ik denk dat het komt omdat dit geen spectaculaire zaak is", zegt hij. "Maar ik denk dat het toch ontzet tend belangrijk is". Mevrouw Zwart (GG en GD) WIM WIRTZ ...onzin om risico te lopen... Jongen achtervolgt overvallers LEIDEN - Verschillende omwonenden zijn er getuige van geweest hoe de 15-jarige Cok Lafeber de achtervolging heeft ingezet op zijn twee overvallers die er gistermiddag met een buit van bijna 30.000 gulden vandoor zijn gegaan. De jonge werknemer was samen met de filiaalhouder van de Albrecht supermarkt vlakbij de AMRO-bank aan de Pe likaanstraat, waar zij de opbrengst van de laatste dagen wilden brengen, toen de filiaalhouder van achteren werd neergeslagen. LEIDEN/UTRECHT - Een delega tie van leerling-verpleegkundigen heeft gisteren aan secretaris Land weer van de Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) 2700 handtekeningen aangeboden. De leerlingen eisen dat er in de eerste drie maanden van hun opleiding (preklinische perio de) normaal salaris wordt uitbe taald. Sinds 1 januari van dit jaar krijgen de leerlingen in die periode geen sslaris meer. Pas na drie maanden beginnen ze geld te ver dienen. De handtekeningen werden aan de secretaris van de NZR overhandigd door Jos Kerkmans, leerling- verpleger van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. De handte keningen zijn afkomstig uit de re gio's Leiden, Zutphen en Amster dam. In de Leidse regio, waar on langs een leerlingen-comité werd opgericht, zijn 1100 handtekenin gen verzameld. Tijdens een kort gesprek met de se cretaris van de NZR maakten de leerlingen duidelijk dat zij willen dat hun salaris in de pre-klinische periode gehandhaafd wordt. Ook willen zij handhaving van het minimum-jeugdloon. De heer Landweer zei dat de NZR er altijd voor gepleit heeft dat alle ziekenhuizen in de pre-klinische periode geen salaris uitbetalen; Nu verschilt het per ziekenhuis. Hij zei verder dat bij de NZR in overwe ging wordt genomen om ervoor te ijveren dat het salaris van de leer lingen weer in de cao wordt opge- Twee overvallers, in de leeftijd van 18 tot 20 jaar, ontfutselden de man zijn diplomatentas met geld en zet ten het op een lopen. Onmiddellijk zette Cok de achtervolging in op de man met de tas. Deze vluchtte via de Oostdwarsgracht en de Lange- gracht naar het bouwterrein van het stadskantoor aldaar. De man wierp de tas met geld over het hek naar het naburige terrein van de lichtfabriek en wist vervolgens daar via de door een portier be waakte brug toch te ontsnappen naar de Maresingel, waar hij uit het oog verdween. Te verrast Cok woont zelf op de Langegracht en een buurvrouw, die ramen stond te zemen, werd rakelings gepas seerd door de twee overvallers die hij al roepend op de hielen zat. De vrouw was te verrast door de situa tie om nog de overvallers te kunnen tegenhouden. Op het hulpgeroep van Cok reageerde overigens nie mand. Ook mensen op het bouw terrein, die hij aanschoot ("die man heeft die tas gestolen"!) reageerden in de trant van: die problemen zoek je zelf maar uit. Bij het hoge hek stond de jongen uiteindelijk mach teloos. Pogingen tot identificatie van de overvallers hebben nog niets opge leverd. De ene jongeman was in een grijs pak gekleed, de ander had een rood jack aan. Het moet niet uitge sloten worden geacht dat de tweeë neenhalf uur voor de overval nog frisdrank gekocht hebben in de su permarkt aan de Langegracht. De directie van Albrecht verzekert dat de filiaalhouder zich precies aan zijn instructies heeft gehouden bij het geldtransport. "Wat je ook doet, totaal garanderen dat zoiets niet voorkomt, kan je nooit", aldus de verkoopleider. In schrille tegen stelling hiermee staat wat kapper Van Rooden verklaart, die geves tigd is op de hoek van de Oos tdwarsgracht en de Oude Singel. De kapper zag bijna elke dag tussen drie en vier uur de filiaalhouder naar de AMRO-bank lopen via de zelfde route. "Ik heb wel eens ge dacht, man doe dat toch anders. Je voelt aan dat-ie met een tas met geld loopt". LEIDEN - De strijd tegen de over last, die door de fecaliën van ons trouwste huisdier wordt veroor zaakt, brengt sommige hondepoep- haters tot opmerkelijke daden. Zoals hier in de Kraaie-straat (in de nabijheid van de vishandel al daar), waar twee puntig omhoog rijzende tandeborstels de pijlers zijn, die de volgende tekst torsen: ''Wil degeen die hier steeds poept daarmee ophouden" LEIDEN - Het is vrijwel zeker dat het Caeciliacomplex wordt ge restaureerd en ingericht als nieuwe behuizing voor het mu seum Boerhaave, voor de ge schiedenis der natuurwetens chappen. Weliswaar bestaat op de ministeries van CRM en Fina nciën nog verschil van mening over de totale kosten die voor de realisering van dit project moe ten worden gemaakt, maar een woordvoerder van CRM toonde zich optimistisch over de afloop en verwachtte uiterlijk volgende maand de beslissing. Het Caeciliacomplex, waarvan de Boerhaavezalen deel uitmaken, is nu nog eigendom van de ge meente, maar zal voor een ton aan LEIDEN - Een 48-jarige sportleraar uit Leiden is door de Haagse recht bank wegens verkrachting tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. De officier van justitie had twee jaar gevorderd. De man had een meisje, dat bij hem op kamers woonde, mishandeld en bedreigd met een vuurwapen, waarna hij haar verkrachtte. Verdachte beweerde bij de recht bank dat het meisje zelf daartoe aanleiding had gegeven en zich niet had verzet. het Rijk worden verkocht. Direct na de goedkeuring zal een aantal maatregelen worden genomen om instorting van de sterk ver waarloosde gebouwen tegen te gaan, waarna de restauratie ver moedelijk in twee fasen uitge voerd zal worden. Het eerst is de romp van het complex aan de beurt, daarna het binnenwerk. De afdeling musea van CRM, als ook de Rijksgebouwendienst en de dienst Monumentenzorg ging al eerder met de plannen ak koord. Het wachten was evenwel geruime tijd op het fiat van fina- Het Caeciliacomplex wordt nu nog bewoond door een aantal Leidse kunstenaars. Om vandalisme zo veel mogelijk te voorkomen, is met hen een regeling getroffen dat het gebouw bewoond blijft tot de restauratie begint. Daarna verhuizen de kunstenaars naar atelierruimten die worden ge maakt in het voormalige pand van Ergon Electric aan de Nieuwe Rijn dat de gemeente voor dit doel heeft aangekocht. Het museum Boerhaave, nu nog gevestigd naast het museum voor Volkenkunde, zal in de nieuwe behuizing een veel groter deel van de collectie permanent kun nen tentoonstellen. De acht man sterke delegatie bracht de secretaris verder onder ogen dat het afschaffen van salaris voor de "preklienen" tot gevolg heeft dat er automatisch geselec teerd wordt. Het werkt belemme rend voor jongens en meisjes die slecht bij kas zitten, om de oplei ding te gaan volgen. En dat heeft weer een negatieve uitwerking op de gezondheidszorg, waar toch al een structureel tekort aan arbeid skrachten heerst. De bedoeling is dat deze kwestie op 1 september besproken-wordt in de commissie arbeidszaken van de NZR en vervolgens eind september bij de cao-onderhandelingen aan de orde komt. LEIDEN - Garage Vlasveld heeft vandaag het nieuwe bedrijf aan de Haarlemmerweg 49a geopend. Het voormalige pand van Houtwerf keukens is ten behoeve van het ga ragebedrijf ingrijpend verbouwd. Ter gelegenheid van de officiële opening wordt er in het nieuwe be drijf een feestelijke autoshow ge houden. Garage Vlasveld was tot voor enkele maanden gevestigd in een pand aan de Waldeck Pyrmont- straat in Leiden-Noord. ADVERTENTIE :en^ len horloges, klokken, sieraden. voor populaire prijzen1 Hooigracht 45. Leiden LEIDEN - Voor een van de monumentale wevershuisjes aan de Oranje gracht zullen extra noodvoorzieningen getroffen worden om instorten te voorkomen. Het is de bedoeling dat de in de loop der jaren verpauperde huizen in opdracht van de Stichting Stadsherstel gerestaureerd worden maar door de langdurige leegstand en de bouwactiviteiten rondom in het gebied HerengrachtIZijlsingel is instorting van één van de panden (num mer 85) een reëel gevaar geworden. Niet alleen dat dan historische bouw- sporen verloren zullen gaan, maar ook is de mogelijkheid niet denkbeeldig dat bij de instorting het enige nog bewoonde huis, dat in goede staat verkeert, betrokken raakt. De plannen voor de restauratie zijn gereed. Op grond van deze plannen stelt de Alkmaarse aannemer momenteel cijfers op waarmee via de gemee nte subsidie bij het Rijk kan worden aangevraagd. De aannemer heeft te kennen gegeven dat het voor de panden gewenst is dat met het werk begon nen wordt nog voor de subsidieprocedures rond zijn. Nog steeds zijn de historische panden "in beweging" waarbij gevaar voor instorting aanwe zig is, ondanks dat de panden al gestempeld (gestut) zijn. In ieder geval zullen eind deze week of begin volgende week verdere noodmaatregelen getroffen moeten worden. Het ligt in de bedoeling om eind september of begin oktober met de restauratie te beginnen, nog voor de definitieve sub sidietoekenning. Dat is mogelijk als de Stichting Stadsherstel voor de no dige voor-fihanciering kan zorgen. De bewoner van het enige pand dat nog in goede staat is, René Henderiks, betwijfelt of er dit najaar daadwerkelijk verandering in de situatie zal komen. Hij wijst erop dat zolang de overdracht van de eigendom van de panden van de gemeente naar de Stichting Stadsherstel niet geregeld is er geen subsidieaaiivraag mogelijk is. Volgens hem is bij de huidige subsidie regeling ook geen subsidie mogelijk als Stadsherstel de panden na de restauratie gaat verkopen. De kwestie zal vanavond aan de orde komen in de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. LEIDEN - De Leidse wethouders vinden, dat raadsleden, wethouders en de burgemeester naast de vergoedingen of wedden die men ontvangt omdat men in de Leidse raad zitting heeft, of in I eiden is benoemd geen recht hebben op andere inkomsten uit functies waarin men door B en W of de raad is benoemd. Is dat toch het geval dan zullen die extra-inkomsten gestort moeten worden in de kas van de gemeente Leiden. Een dergelijk voorstel zal in de ge meenteraadsvergadering van 12 september worden behandeld. Aanleiding tot dit voorstel vormen de perikelen bij de omvorming van het gemeentelijk gas- en elektrici teitsbedrijf in Leiden (SLF) tot re gionaal Energiebedrijf Rijnland. Voor die omvorming werden de be langen van de SLF behartigd door de gemeentelijke commissie eco nomische aangelegenheden, de Leidse raad, en de betrokken wet houder voor Economische Aange legenheden, Van Aken. Voor deze werkzaamheden ontvin gen zij geen extra vergoeding. An ders werd de situatie toen het een regionaal bedrijf werd. Als leden van het dagelijks bestuur kregen de Leidse wethouders Van Dam en Van Aken en het raadslid Beyen (PPR, D'66) een vergoeding voor de werkzaamheden. Datzelfde gold voor de leden van de algemene raad van beheer (vertegenwoordigers van de deelnemende gemeenten) zij het dat die vergoedingen lager liggen dan die van het dagelijks be stuur. In de laatste vergadering van het Energiebedrijf Rijnland is met name door de PvdA- vertegenwoordigers stelling ge- noemen tegen die vergoedingsre geling. Een meederheid van de ge meentevertegenwoordigers (voor namelijk burgemeesters) bleek echter voor de regeling. Mede door publicaties in deze krant is de kwestie binnen de PvdA op nieuw aan de orde gesteld. Dat re sulteerde in t en officiële verklaring van het Leidse afdelingsbestuur van de PvdA, waarin het voor stemmen van de wethouders Van Aken en Van Dam voor deze ver goedingsregeling werd bekriti seerd. Door het PvdA-raadslid Van dei- Horst is daarna het initiatief geno men om bij de regeling van de ver goeding voor raadsleden via een amendement een extra artikel in te voegen dat regelt dat een raadslid, wethouder of burgemeester nooit meer ontvangt dat de vastgestelde vergoeding of wedde. Elk bedrag dat men daarnaast ontvangt moet in mindering gebracht worden op die wedde of vergoeding. De Leidse wethouders hebben in middels verklaard het met de rede nering van Van der Horst eens te zijn, maar twijfelen of de bepaling wel zal worden goedgekeurd. Daarom heeft men gekozen voor de variant, waarin men verplicht wordt extra ontvangsten in de ge meentekas te storten. Er geldt slechts éen uitzondering. En dat is voor een raadslid, die geen wet houder is, maar benoemd wordt in een functie die een fnnke taakver zwaring veroorzaakt en frequent vergaderen vereist Burgemeester Vis heeft zich van een dergelijk voorstel gedistan tieerd. Inmiddels heeft een aantal gemeente-ambtenaren in Leiden zich ook over de kwestie gebogen. In een nota aan het college wordt gewezen op de problemen die kun nen rijzen met de fiscu iemand "afstand" doet van zijn tra inkomsten, maar daarvoor v in de inkomstenbelasting wordt aangeslagen. Volgens de ambtelijke nota heeft het amendement van Van der Horst weinig kans om rechtskracht te verkrijgen, omdat van de kant van het ministerie van Binnenlandse Zaken is meegedeeld, dat het niet past in het systeem van de wet. Het voorstel van de ambtelijke nota is om de raad in een motie te laten uitspreken dat men tegen extra vergoedingen is (behalve die voor gemaakte onkosten) en vervolgens in die motie op te nemen een "drin gend verzoek" aan de raadsleden om extra ontvangsten in de gemee ntekas te storten. In de kring van de Vereniging van Nederlandse gemeenten waar het probleem ook ter sprake is ge bracht, is men tot de conclusie ge- kómen dat zelfs een dergelijke mo tie niet het beoogde doel zal berei ken. De Leidse leden van het ener giebedrijf Rijnland kunnen name lijk naast zich neerleggen, omdat de raad niet kan uitmaken wat de raadsleden met hun eigen inkoms ten moeten doen. De enige mogelijkheid die men daar ziet is dat de minister van Bin nenlandse Zaken het besluit ver nietigt dat binnen het Energiebe drijf Rijnland is genomen om leden een vergoeding te geven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3