"Mensen van niveau ook op platteland TIEN JAAR CONCERTEN OP ORGEL EN BEIAARD eidse agenda in nieuwe Dijk Voortrof Burgerlijke stand Nota over huisvesting Oegstgeest in discussie ezers schrijven Wethouder Thorn en de inspraak DOK: bezwaar tegen inkorting van pand OEGSTGEEST - Wethouder J. Thorn heeft soms wat moeite met de inspraak. Opmerkingen als "een hogere orde praat niet met gewone burgers" maken dat soms heel dui delijk. Toch is wethouder Thorn geen man die niet met mensen praten wil. CDA-er Thorn is sinds kort wet houder van ruimtelijke ordening en openbare werken. Daarvoor was de 58-jarige Oegstgeestenaar wethou der van sociale zaken. Bij het vert rek van zijn VVD-collega Tem- minck werden de kaarten destijds opnieuw geschut. Sociale zaken zit ten nu bij de overgebleven WD- wethouder Gmelich Meijling. Tevreden Thorn is een man die graag met Storm mensen praat. "Als je er de tijd maar voor hebt om met iemand te praten, dan gaat iedereen hier vol maakt tevreden de deur uit. Maar ze moeten je natuurlijk wel de kans geven om te praten. Tegenwoordig Wethouder Thorn heeft het eigen lijk maar met twee groepen moei lijk. In de eerste plaats is dat de mi lieuwerkgroep aan de Leidse- uni versiteit, die zich nog altijd verzet tegen onderdelen van de aanleg van het busbanenplan. Daarnaast is er de Oegstgeester milieuwerkgroep, die zich met hand en tand verzet tegen de realisatie van het bestem mingsplan Haaswijk. heb je van die actiegroepen die je gewoon een hoek in drijven. Ik ben aan de telefoon ondertussen al met de dood bedreigd. Nou, op die ma nier kun je toch niet werken? Of wel?". De bezwaren tegen het busbanen plan hebben voorlopig geen effect op de aanleg daarvan, omdat er geen schorsing van de werkzaam heden is gevraagd. Thorn heeft een storm van reacties over zich heen moeten laten gaan toen als onder deel van het gewraakte plan be gonnen werd met het kappen van bomen en struiken naast de Willi- brordkerk in Oegstgeest. Thorn blijft er overigens bij dat het om oude, verdorde bomen ging die toch niet meer te redden vielen. Evenals burgemeester Van Ey- singa meent hij dat er meer dan ge noeg aan compensatie gedaan is. Er komst straks in Oegstgeest meer groen dan er geweest is, beweren de burgemeester en de loco burgemeester. Het verzet tegen Haaswijck, de mi lieuwerkgroep vindt dat er in Oegs tgeest helemaal geen behoefte is aan woningbouw, is heftiger. Er kan nu alleen maar gewerkt wor den wanneer GS toestemming ge ven om vooruitlopend op het be stemmingsplan alvast te beginnen, want tegen het bestemmingsplan lopen nog bezwaren. "Inspraak", zo meent wethouder Thorn, "geeft meer achtergrond aan besluiten, maar men moet zich wel bij een genomen besluit neer kunnen leggen." De wet Arob (Administratieve Rechtsspraak Overheidsbeslissin- gen), die het voor burgers mogelijk maakt tegen elk besluit van welk overheidsorgaan dan ook in beroep te gaan, is volgens Thorn een mis- DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1977h Thorn: Met de dood bedreigd". "Het maakt het besturen onmoge lijk en de zaken hopen zich bij de Raad van State zo op dat niemand een schijn van kans heeft om snel aan de beurt te komen". Thorn vindt zichzelf overigens voorvechter van inspraak: "Ik ben de enige wethouder die het toestaat dat het publiek in een commissie vantevoren vragen stelt. Natuurlijk mogen ze niet meepraten, maar ze krijgen de kans om wat te zeggen". In Leiderdorp is men al verder. Daar wordt zelfs aan het publiek gevraagd of men iets te zeggen heeft. Thorn zit nu veertig jaar in Oegs tgeest en heeft het gevoel dat hij juist daardoor goed met de Oegs- tgeestenaren op kan schieten. "Er heerst hier een echt dorpse sfeer en daar ben ik langzamerhand inge groeid". Thorn heeft niet het idee dat hij in die veertig jaar vastge roest is in de typische Oegstgeester problemen. Ambtsketen In Oegstgeest staat Thorn bekend als een loco-burgemeester die de burgervader graag vervangt. "Van Eysinga kan nog niet thuis gaan eten of Thorn hangt de ambtsketen om", heet het in de roddelpraatjes. Over twee jaar gaat burgemeester Van Eysinga met pensioen. Wordt Thorn de nieuwe eerste burger? "Nee, nee, dertig jaar geleden mis schien nog wel, maar nu niet meer. Nu ben ik daar te oud voor". Thorn, die een voorstander is van full-time wethouders, wil zich lie ver niet uitlaten over wie de volge nde moet zijn, die in Oegstgeest aan het roer moet komen te staan. "Maar hij moet wel het vermogen hebben om contacten te leggen in universitaire kringen". Oegstgeest heeft geen "opmerkelijk intellige nte bevolking, vindt Thorn, want "ook op het platteland vindt je te genwoordig mensen op niveau". LEIDERDORP - De vereniging De Oude Kern (DOK) in Leiderdorp, die ijvert voor een leefbare oude kern in het dorp, heeft bezwaar aangetekend tegen het plan om het toekomstige kunstenaarscentrum op de hoek van de Hoofdstraat en de Bruggestraat met twee meter in te korten. DOK heeft bij de Raad Voorhof: bijna geheel in aanbouw en al voor eenderde opgeleverd. LEIDERDORP - Staatssecretaris Marcel van Dam (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) zal volgende week woensdag de sleutel van de vijfduizendste woning, die na de oor log in Leiderdorp werd gebouwd, uitreiken. Dat gebeurt in de uitbreidingswijk Voorhof, waarvan op ditmoment ongeveer eenderde is afgebouwd. Voorhof is de eerste wijk in Leiderdorp waar de burgers en ook de toen nog toekomstige in woners over hebben meegepraat. Daarvoor werd voor het eerst in Leiderdorp een bege leidingscommissie ingesteld. Op grond van de ervaringen van die commissie werd de voorbereiding van een ander groot bouwplan aangepakt: Buitenhof. Gevarieerd De wijk Voorhof, aan het begin van de Enge- lendaal, tegenover het Elisabeth ziekenhuis, is erg gevarieerd opgezet. Er worden 1354 woningen gebouwd. Daaronder zijn 585 wo ningwetwoningen, 240 premiehuurwonin gen, 397 premiekoopwoningen en 132 wo ningen in de vrije sector. Her en der verspreid in de wijk en verdeeld over de verschillende soorten woningen staan huizen die zijn aan gepast voor invaliden. De Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp heeft ook hier en daar woningen die nog niet zi.jn aan gepast, maar wel heel eenvoudig kunnen worden omgebouwd voor bewoning door li chamelijk gehandicapten. In het plan zitten twee experimentele bouw projecten. Eén met koopwoningen voor één- en tweepersoonshuishoudens en een zelf- bouwproject, Z 16 genaamd. In beide geval len wordt veel aandacht besteed aan de ge meenschappelijkheid. Onder beide comple xen zit bijvoorbeeld een gemeenschappe lijke parkeergarage. Daarnaast zijn er -nog drie zelfbouwcomplexen, waarvan er twee echt door de bewoners zelf gebouwd werden. Buurtwinkel Van alle woningen die er moeten komen zijn er nog maar 68, die niet in aanbouw zijn geno men. Dat is een blokje van twintig bejaar denwoningen en 48 woningen voor kleine gezinnen. In het blokje bejaardenwoningen komt een buurtwinkel. Burgemeester en wethouders gaan daar de komende twee maanden een gagadigde voor zoeken. Als die wordt gevon den zullen twee woningen uit het blok ver dwijnen om plaats te maken voor een klein winkeltje. De gemeente is afgestapt van het plan om op die plaats een lunchroom of een café te ma ken. De woningbouwvereniging, die eige naar van de bejaardenwoningen is, wilde al léén maar akkoord gaan met het plan wan neer de voorziening ook gericht zou zijn op de bejaarden die daar komen te wonen. Eind van dit jaar, of begin volgend jaar, worden grote-aantallen woningen opgeleverd. Aan het einde van het volgend jaar moet Voorhof helemaal klaar zijn. Alle woningen, op een paar experimentele na, zijn al toegewezen. Woonerf In de wijk is de Leiderdorpse Montessori school gebouwdVerder komt er een gebouw waarin één openbare en één prot. chr. lagere school gevestigd worden. Daarbij komen ook twee kleuterscholen. Een van die scholen wordt nog dit jaar in aanbouw genomen. Verder is er in de wijk een gezinsvervangend tehuis en komt er een peuterspeelzaal, geves tigd in één van de flatcomplexen. Tenslotte is er dan nog ruimte gereserveerd voor de nieuwbouw van de streekmuzieks- chool "Rijnakkoord". Bijna de gehele wijk wordt ingericht als woonerf of beschut woongebied. Voor de oorlog telde Leiderdorp 900 woningen. Daar zijn er nu vijfduizend bijgebouwd. Als alle verdere uitbreidingsplannen (Winkelhof en Buitenhof) gereed zijn zullen er in Leider dorp 8000 huizen staan. Het geschatte inwo nertal zal dan rond de 25.000 liggen. LEIDEN-Geboren: Kenan, znvBKirac en H AsianDan nyzn v J T J Ruiten en L A J M Cornelisse; Astrid E, dv v W Zand bergen en J Kuivenhoven; Hilde F, dr v F C M van Meel en G J J van Nassau; Ilse ACJ, drvAHAM Marynen en J T M Neelen; Brian, zn v J A Lewis en A Kan bier; Anna M, dr v G A M Rotteveel en M M van der Weiden; Suzanna C, dr v G A M Rotteveel en M M van der Weiden; Mirjam C, dr v H P Beugelink en H Hu- nink. Overleden: A Jesse (1938) man; J de Hoog (1891) geh gew met T Moorman. Gehuwd: Tvan der Loo en NC Tegelaar; J van Zeijst en E S van Leeuwen: A J G Buijs en P van der Linden; P H J Schlagwein en R G H Wansink. Ondertrouwd: H Schippers en A A E Buis; G J van Helden en M E C Fit; E F Koning en I van der Reijden; E J Plugge en C Schroef; J J Vlijm en H Loos; J G A van Zuuren en J E de Lint; P R Zwart en C W Gunning; J G van Rijn en A M van DalenD CI van Delft en W M Busker; C E Ridsdale en M J T Hilterman; R H H Kramer en J Ubink; C J Brenkman en M A de Jong; R G Lager en M J Akerboom; H W van Ark en S G van Staden ten Brink; N Witteman en M Borreman. LEIDEN - Uit een pakhuis aan de V. d. Werfstraat zijn in de nacht van dindag op woensdag 200 olielamp jes ontvreemd met een totale in- koopwaarde van 3000,-. Het is niet bekend hoe de daders zijn binnen gekomen. VOORSCHOTEN - Tien jaar Orgel- Beiaardconcerten in de Dorpskerk is een begrip voor de vaste kern van de bezoekers van deze unieke concerten. Spijtig is het dat deze concer ten eigenlijk veel te weinig be zocht worden; niet in het minst omdat de Dorpskerk eefi van de oudste en klankrijkste or gels bezit. Het orgel in de Dorpskerk is in 1720 vervaardigd in opdracht van Arent Baron van Wasse naar, Heer van Duivenvoorde, Patroon van de kerk en drost (hoog rechterlijk ambtenaar) van de Baronie van Breda. Deze laatste functie verklaart waarom de orgelbouwer Jaco bus Zeeman uit Breda gevon den werd. De tand des ti jds kon niet kna gen aan het orgel door de gron dige reparaties in de loop der eeuwen. De eerste in 1840, daarna in 1913 en voor het laatst in 1952. Voor het nageslacht is be waard gebleven wie de aanzet tot de bouw van dit orgel gege ven heeft. Op het orgelfront staan nog steeds twee wapens childen. Het eerste, een allian tiewapen, behoorde toe aan Arent Baron van Wassenaar, Heer van Duivenvoorde. Het tweede wapen behoorde toe aan zijn vrouw Anna Marga- retha Bentinck. Het huidige wapen van Voorschoten (ach- terschild) en van Wassenaar (voorschild) zijn ontleend aan het alliantiewapen, dat nu nog boven op het orgel in de Dorpskerk te zien is. Voor de muzikaal geïnteresseerden: het aantal sprekende pijpen bedraagt 1294. Het Voorschotense beiaard is nog maar nauwelijks 25 jaar oud en werd spontaan bijeen gespaard door de burgerij van Voorschoten. Het jubileumconcert ter gele genheid van "10-jaar Orgel- Beiaardconcert" wordt gege ven op maandag 29 augustus om acht uur. In de kerk zal dan een kleine tentoonstelling in gericht worden met foto's, waardoor naast het orgel ook de beiaard extra in de belang stelling gezet wordt. Het Chr. Vocaal Ensemble onder lei ding van Louis var. Wijngaar den zingt een mis van Jan Mu! en Psalm 150 van César Franck. Het orgel wordt bespeeld door de cantor-organist Henk Wal- vaart. Hij speelt onder andere een feestelijk preludium en fuga van J. S. Bach en een drie delig plezierig in het gehoor liggend stuk van Johann Walt- her. Na de pauze kan bij goed weer buiten en anders in de kerk de beiaard beluisterd worden, bespeeld door de vaste beiaardier Addie de Jong. Joop Peeters OEGSTGEEST - Tijdens de gister avond gehouden vergadering van de commissie voor onderwijs en maatschappelijk werk werd de nieuwe huisvestingsnota, die mede in verband met de te verwachten realisering van het bestemmings plan "Haaswijk 1976" is opgesteld, aan een eerste bespreking onder worpen. De commissieleden konden zich in grote lijnen vinden in de opzet van de nota. Alleen het begrip "tweepersoons-huishouden" le verde nogal wat onzekerheid op. Gmeling Meijling (WD): "De huisvestingsnota is gemaakt om een algemeen toewijzigingsbeleid te krijgen. Het tweepersoons huishouden in de zin die de staats secretaris er aan geeft, twee sa menwonende alleenstaanden, valt daar niet onder. Deze alleenstaan den kunnen terecht in de vrije sec tor". Sprekende over de speculatie in de woningbouw zei Gmeling Meijling (WD) dat bij een goed toewijzi gingsbeleid de factor speculatie in de hand kan worden gehouden. Er is een hele „hiëarchie" ontwor pen bij het toewijzigingsbeleid. Oegstgeestenaren zullen in ieder geval de voorrang krijgen en onder hen zijn zij die een woningwetwo ning achterlaten de eersten in de rij. Van de ingezetenen uit de regio die in aanmerking willen komen voor een woning in Haaswijk krijgen de ingezetenen van Warmond voor rang. van State om schorsing van het raadsbesluit gevraagd zolang het ingediende bezwaarschrift niet is afgewerkt. De gemeente wil het pand twee me ter inkorten om het erachter ligge nde Jaagpad ook na de op handen zijnde verbreding van de Oude Rijn op dat punt te kunnen handhaven. De vereniging meent dat het alge meen belang door het inkorten van het pand geschaad wordt en verder de kunstenaars, die van het gebouw gebruik zouden gaan maken, ern stig in hun mogelijkheden beknot worden. Men meent dat inkorting niet noodzakelijk en uit historisch oogpunt bezien ongewenst is. De vereniging vindt De Leiderdorp gezwicht is voor druk van de pro vincie en verwijt de gemeente on behoorlijk bestuur omdat een an der niet uitgebreid in de betrokken raadscommissie is behandeld. Olievat rolt van aanhanger Drie gewonden op rijksweg LEIDEN - Drie personen raakten gisteravond op rijksweg 4 gewond bij een verkeersongeval, waarbij vier auto's betrokken waren. De na righeid begon, toen een olievat uit de aanhanger van een 39-jarige Leidschendamse automobilist rol de. Een achter hem rijdende auto bestuurder zag geen kans om het olievët te ontwijken. Na de botsing met het vat parkeerde hij zijn wa gen evenals de Leidschendammer op de vluchtstrook langs de weg. De bestuurster van een derde wa gen, een 54-jarige inwoonster van Hoofddorp, verminderde vervol gens vaart omdat beide automobi listen de alarmverlichting van hun wagen hadden ontstoken. Het ge volg was echter dat een achter haar rijdende Amsterdamse automobi list tegen de wagen van zijn voor gangster botste. De Hoofddorpse kreeg verwondingen aan rechterzij en benen. Een 48-jarige vrouw, die naast de bestuurder van de laatste auto zat, raakte gewond aan borst en buik, een 77-jarige mede- inzittende uit Amsterdam had letsel aan zijn rechterarm. De drie gewonden zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Donderdag lei Pieterskerkstraat 1, werkgroep diens arts tweigeren in aug. inlichtingen te! 140866. ae Pieterskerkhof 19, Architektenburo, kUT gratis advies, tel. 142771, 20-21 uur. rjip Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie open-café avond, 21-24 uur. ZOI", Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsewejj wei 33, Voorschoten, tel. 101717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19- 20 uur. Dit Stadhuis, commissie politionele aange- legenheden, 17.15 uur; commissie ruim-' telijke ordening, 20 uur. VFO Gemeentehuis Oegstgeest, commissie Jgn me gei Apotheken De avond- nacht- en zondagsdiensj het ten der apotheken in de regio Lei has den, worden waargenomen van 19j me tot 26 aug., door: Haven Apotheek,: 197 Haven 18, Leiden, tel. 071-120085. roe lis\ Dierenhulpdienst vZ Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon- sel den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht.be- Leidse Rechtswinkel 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hoge- ndorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Sociale raadsvrouw Spreekurên sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan. tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk Dienstencentrum Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 ,uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. RUTGERHUIS Dr. J. Rutgershuis, Papengracht 26,tele foon 126802. Hulpverlening bij sexuali- teitsvragen; advies over geboorterege ling; middelenverkoop. Concert 2 In de zomer worden op verzoek van het gemeentebestuur openlucht- concerten in het park De Hout kamp gegeven. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar sportzaal "op Dreef', die op zondagmiddag aan de badmintonclub "De Spot vogels" verhuurd wordt. Deze club is ervan op de hoogte ge steld dat zij .bij slecht weer geen gebruik kan maken van de zaal. Door de gemeente is een andere sportruimte beschikbaar gesteld. De beslissing om het concert al of niet te laten plaatsvinden, moet zondagmorgen uiterlijk om tien uur genomen wmrden in verband met de opbouw van het podium, welke bezigheid drie uur tijd vergt. Het weerbericht wordt gebeld en er wordt overlég gepleegd met de lei der van het gecontracteerde gezels chap. De musici konden in dit geval geen risico nemen, daar zij instrumenten en geluidsapparatuur gebruiken die een waarde van 50.000 gulden vertegenwoordigen. Wanneer om twee uur, bij de aanvang van het concert, toevallig de zon door breekt, is een en ander niet meer snel terug te draaien. In het Leidsch Dagblad stond ver der nog onjuist vermeld dat het vo rige Houtkampconcert buiten was afgewerkt, hetgeen niet het geval is en dat er minder belangstelling was dan bij de eerste uitvoering. De be langstelling was even groot. K en O afdeling Leiderdorp A. Kunst-Sariemijn secretaresse Spiegheldreef 39 Leiderdorp LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor- betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515'. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 J aarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en' in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2