Het konflikt Den Uyl-Duisenberg De lijdensweg naar meer hartoperaties Journalist gevaarlijk beroep in Z.-Amerika ■■2DB3EBD ONDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 PAGINA 21 Toen ik, ter gelegenheid van het kommentaar op de „derde dinsdag", in 1975 in het NRC- ttandelsblad het konflikt tussen Den Uyl en Dui- senberg openbaar maak te, schrok de redaktie van die krant zo, dat ik nooit meer een uitnodiging tot het schrijven van een dergelijk kommentaar ontving. Maar nu, twee jaar later, is het konflikt door Duisenberg zelf in de openbaarheid ge bracht. Hij heeft zijn stem uitgesproken tegen het sociaal- ekonomische akkoord, dat kabinetsformateur Den Uyl met het CDA, de PvdA en D'66 heeft gesloten en is ver moedelijk»! iet meer beschik baar voor een nieuwe ambt stermijn als minister van fi nanciën. Ik behoor niet tot degenen, die menen dat de soep niet zo heet gegeten zal worden als zij wordt opge diend. Het gaat niet om een incident, maar om een zaak die de gemoedereri in de PvdA al geruimte tijd bezig houdt, en die niet zozeer eko- nomisch als wel politiek van aard is. Zeer veel ekonomen van rechts tot links (o.a. Pal's van de WD, Post van het CDA, Van de Woestijne als partijloze en Driehuis, Van der Zwan en ikzelf \fan de PvdA) zijn al ge ruime tijd van mening dat de fundamentele oorzaak van de werkloosheid niet uitsluitend gezocht mag worden in het tekort schieten van het zoge naamde „aanbod" (dat hier zeer ruim moet worden opge vat zodat niet alleen het on dernemingsklimaat maar bv. ook de ontwikkeling eronder moet worden begrepen), maar ook - en misschien wel voor het belangrijkste deel - ligt in het wegvallen van de vraag. Zoals bekend heeft deze vraag een aantal komponenten, die ik tot twee samenvat: de vraag naar partikuliere kon- sumptiegoederen (hetzij voor de export; hetzij voor binnen lands verbruik) en de vraag naar „autonome bestedin gen" (namelijk de bestedin gen van de overheid en die in woningen). Over het feit, dat ter bestrijding van de werkloosheid de vraag moet worden aangezwengeld, heerst binnen de PvdA een grote mate van overeens temming. De kwestie is ech ter, welke komponent van de „vraag" moet worden gesti muleerd. In feite is dit een po litiek probleem, dat de eko- nomie niet kan oplossen. De keus tussen partikuliere konsumptie en overheidsbes tedingen kan niet door de ekonomische wetenschap worden gemaakt, maar berust in laatste instantie bij de kon- sumenten zelf. Op grond van enquètemateriaal meen ik al geruime tijd, dat de prioritei ten van de konsument de richting uitgaan van meer overheidsbestedingen, vooral waar die het milieu en de woonomgeving ten goede komen. Anders Nu heeft de kabinetsformateur, met de grandioze politieke in telligentie die hem eigen is, tegenover de pers de sugge stie weten te wekken dat hij „gekozen heeft voor wat in Haagse kringen al geruime tijd de Van den Doel-lijn heet". Duisenberg zou vol gens diezelfde pers daaruit dan de logische konsekwen- tie hebben getrokken. Dui senberg en ikzelf kijken daar iets anders tegenaan. Het is zeker waar dat Den Uyl belangrijke stappen gedaan heeft in de richting van mijn denkbeelden, waarvoor hij dient te worden geprezen. Maar op de keeper be schouwd heeft hij toch niet zo duidelijk gekozen. Hij heeft getracht een beleid te ont werpen, waarin allebei de richtingen worden verwezen lijkt. Door Prof. Dr. J. van den Doel Het bedrijfsleven krijgt meer armslag om te investeren in de ontwikkeling van nieuwe produkten die, als ze op de markt zijn, misschien hun af zet vinden in binnen- en/of buitenland. In de kollektieve sektor wordt in eerste instan tie niet meer bezuinigd dan de vier miljard gulden, die in het kader van de befaamde 1% norm voor de overheidsuit gaven reeds in het eerste kabinet-Den Uyl was afge sproken. Op zichzelf is er natuurlijk niets op tegen dat niet alleen de wensen t.a.v. kollektieve goederen, maar ook die in zake partikuliere konsump- tiegoederen worden ingewil ligd. Het is in zekere zin zelfs de taak van de politiek om verschillende wensen te kombineren tot één pakket, dat vervolgens door een meerderheid wordt gesteund. Het punt is echter, dat Den Uyl deze kombinatie van wensen tot op heden niet op een volkomen deugdelijke wijze heeft gefinancierd. En daar wringt hem de schoen; niet alleen bij Duisenberg maar ook bij mij. Als de winsten van het bedrijfs leven omhoog moeten en als de bezuinigingen op de kol lektieve uitgaven tot een mi nimum moeten worden be perkt, kan dit alleen maar worden gefinancierd door de lonen aan te pakken. Dat doet Den Uyl in feite ook, maar hij grijpt niet de kontraktlonen, waarover door de werkgevers- en werkgever sorganisaties wordt onder handeld, maar het zogena amde incidentele loon (rang toeslagen, anciënniteiten, overplaatsingen). De kontraktlonen blijven op hetzelfde nivo, dat de CPN van de vakbeweging (en ver volgens de vakbeweging van het kabinet) had geëist, name lijk handhaving van de koop kracht. De inflatieverwek- kende prijskompensatie, waar de vakbeweging in fe bruari zo heldhaftig voor heeft gestaakt, blijft volledig van kracht. Er wordt niet meer bij de kon traktlonen weggehaald dan waartoe de FNV zelf reeds vóór de verkiezingen bereid was. Teneinde het financiële gat rond te krijgen heeft Den Uyl daarom zijn toevlucht ge zocht tot een simpele opera tie: hij heeft verklaard dat het incidentele loon niet hoger mag zijn dan, pakweg 0,5%. Rem Ekonomisch gezien is het zeer konsekwent van Duisenberg, dat hij Den Uyl hierop aan valt. Den Uyl heeft geen enkel instrument om het inciden tele loon te beheersen sinds hij de geleide loonpolitiek met een grote - smak over boord heeft gekeild. Uit de ekonomische literatuur is be kend, dat een incidentele loonstijging van slechts een half procent alleen haalbaar is in de jaren, waarin het kon- traktloon forse sprongen maakt maar dat, zodra de stijgingen van het kontrakt- loon wordt afgeremd (en in dit geval zelfs op de nullijn wordt gezet), het incidentele loon omhoog schiet. Den Uyls begroting is op minder stevig zand gebouwd, zoals hijzelf ook ruiterlijk toegeeft. Wie de winsten van het bedrijfs leven wil vergroten, moet óf meer bezuinigen dan de afge sproken vier miljard, óf de prijskompensatie verder uit hollen zodat de kontraktlo nen op de minlijn komen. Mijn voorkeur gaat uit naar de laatste oplossing, en die van Duisenberg naar de eerste. Het lijkt nu, dat Duisenberg niet alleen ekonomisch, maar ook politiek konsekwent is.. Maar dat is helaas niet het ge val. Het is ekonomisch kon sekwent dat Duisenberg een deugdelijke financiering eist van het kabinetsbeleid, maar het is politiek inkonsekwent dat daarbij niet de lonen, maar juist de kollektieve uit gaven op het offerblok moe ten worden gelegd. Nog geen jaar geleden heeft Duisenberg immers de gehele PvdA op stelten gezet met een betoog, dat alleen door zijn 1%-norm in de overheidsuit gaven de werkgelegenheid én het socialisme konden wor den gered. Die 1%-norm was, zo zei hij met veel misbaar, „een linkse norm". Wel, déze „linkse" norm gaat Den Uyl nu waarmaken. Maar Dui senberg doet niet meer mee. Voor Duisenberg is de „linkse norm" inmiddels te links ge worden. De noodzakelijke uitbreiding van de hartchirurgie in Ne derland wordt een moeilijke en zeer trage bevalling. Een drastische verhoging van het aantal open hartoperaties zit er op korte termijn niet in. Ook tijdens besprekingen op het ministerie van volksge zondheid is gebleken dat allereerst een ombuiging van het beleid nodig is. Een groot aantal open hartoperaties kan volgens deskundigen op het gebied van hart- en vaatziek ten net zo goed in gewone ziekenhuizen worden gedaan als in academische- en daartoe reeds gespecialiseerde zieken huizen. Een nieuwe ontwikkeling, waar de regels van de overheid nog niet op waren afgestemd. Het klonk zo vooruitstrevend. De overheid wil in 1980 naar 4000 open hartoperaties per jaar. (Bij zo'n "open" operatie wordt het hart stil gezet, terwijl de functie van hart en longen wordt overgenomen door een hartlongmachine). Bijna de helft van dat aantal moet in de aca demische ziekenhuizen worden gedaan. De rest in de hartcentra van die of vier algemene ziekenhuizen I in Amsterdam, Utrecht en Eindho ven. Méér dan 4000 open hartopera- i ties zou misschien ook nog kunnen, maar dan moet staatssecretaris Hendriks eerst nagaan of de alge- Door Madeleine Roumen mene ziekenhuizen wel in aanmer king komen voor dit soopt ingre- pen. De praktijk is anders. Het aantal open hartoperaties wordt voor dit jaar geschat op zo'n 2200. Vorig jaar waren het er iets meer dan 2000, waarvan ongeveer de helft voor re kening van de academische zie kenhuizen. De wachtlijst van pa tiënten die nodig een operatie moe ten ondergaan, steekt er schril te gen af: 4000. Er zijn al adviezen uitgebracht (on der andere door.de begeleidings commissie hartchirurgie van de Gezondheidsraad), die uitgaan van minimaal 4500 open hartoperaties per jaar in 1980. Ook daarmee zou nog geen ideale situatie zijn be reikt. Veel patiënten worden dan nog niet onderzocht en geopereerd, terwijl zij daar naar medische nor men wel voor in aanmerking zou den komen. De problemen rond de hartchirur gie zijn haast gemeengoed gewor den. De verwarring stijgt ten top en het gedram voor meer open harto peraties houdt flink aan. Het laatste nieuwe is dat ziekenhuizen en ver enigingen wedijveren om binnen het gehoor van Hendriks te komen en 20 mogelijk de hartchirurgie in eigen al bestaand of nog te bouwen "huis" te krijgen. Niet happig Maar de bewindsman is niet erg happig. Weliswaar zijn er al ge- nimmer moet loslaten; anders ver slapt de aandacht en kun je je zaak wel vergeten. Zeven jaar volhardde Fievet, wiens naam bekender was dan die van de vereniging zelf, in een strijd met de overheid. Hij schopte heel wat heilige huisjes omver en deinsde er niet voor terug om ze persoonlijk met hulp van an deren te bezetten. Menige keer haalde hij zich daarmee de tegen werking van medische pausen op de hals. De huidige voorzitter, Piet van Overveld i i Roermond, is wat ge matigder dan zijn voorganger. Mis schien is hij iets diplomatieker. In ieder geval is hij weer een van de mensen, die de ellende van de hart patiënt aan eigen lijf heeft onder vonden. Zeven jaar geleden wegge schopt bij zijn baas, het genees middelenconcern ACF Chemie- farma in zuid-Limburg, omdat ze hem na een hartinfarct niet meer konden gebruiken. Weer een har tinfarct als reactie op het gebeuren. Daarna jaren vruchteloos vechten voor datgene wat hem indertijd is aangedaan. De eerste kennisma king met Fievet; bemoeienis met de Hartluchtbrug naar Houston en sinds het overlijden van de voorzit ter de eerste man van de vereni ging. Leed Van Overveld: "In zo'n verenjging merk je pas hoe groot het leed on der patiënten en familieleden is. Stel dat je langer dan een jaar op een blindedarmoperatie zou moe- ten wachten of datje daarmee naar het buitenland moet. Er zijn cardio logen die zich dood schamen voor hun patiënten. Zij onderzoeken immers of een operatie wel nood zakelijk is. Ja, mevrouw; ja, me neer, u moet onder het mes. De pa- tiëmt gaat naar huis en alsof het al niet erg genoeg is moet hij einde loos gaan zitten wachten. Van de mensen op de wachtlijsten sterft zo'n zes a zeven procent. Nee, dat kan de overheid doodeenvoudig niet meer over zijn kant laten gaan. Wij zullen de verantwoordelijke mensen daar steeds aan blijven her inneren." sprekken geweest met enkele ge gadigden, maar dat zegt nog niet .veel. Op de lijst staan onder andere, de Amsterdamse hoogleraar in de cardiologie, prof. dr. D. Durrer, die mogelijkheden ziet in het zieken huis Zonnestraal in Hilversum, hartchirurg P. van der Schaar in de Klokkenberg in Breda, gesteund door de Stichting open hartchirur gie en het Groot Zieken Gasthuis in Den Bosch. Ook de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging met een plan voor de bouw van een hartkli- niek waar 2000 open hartoperaties per jaar kunnen worden verricht, heeft al met de staatssecretaris en zijn adviseurs om de tafel gezeten. Wie denkt dat het leggen van een gaaf ei dan niet meer zo'n toer hoeft te zijn, schat de situatie verkeerd in. Eerst zal Hendriks een gesprek hebben met de vaste commissie voor de Volksgezondheid in de Tweede Kamer. Dat betekent dat we voorlopig nog in het stadium blijven zitten van aftasten, wikken en wegen. De midden vorig jaar in het leven geroepen Hartluchtbrug naar Houston in Amerika, die naar Ge- nève en binnenkort ook nog één naar Londen, illustreren hoe ern stig het tekort in eigen land is. Geen kwaad woord over de kwali teit van de operaties in Nederland, wel veel ergernis over de omvang van de voorzieningen. De hartchi rurgie geeft vaak status aan een ziekenhuis, maar wordt wel stief moederlijk bedeeld. Het is haast een politiek schandaal, dat Nederland zijn hartpatiënten naar het buitenland moet sturen, omdat ze op eigen bodem veel te lang moeten wachten. Dankzij het buitenland konden nog 600 Neder landers worden geholpen. Wie hier staat genoteerd voor een open har toperatie, moet er op zijn minst een vol jaar tegenaan hikken, voordat het eindelijk zo ver is. De stress die daardoor in veel gezinnen ontstaat, is bedroevend. Kinderen die het ouderlijk huis ontlopen of "de pa tiënt" naar de andere kamer ver bannen, omdat zij niet langer tegen "het gezeur" kunnen. ging, de Nijmeegse harchirurg'prof. ^r. P-J- Kuijpers, al acht Neder- landse hartchirurgen bereid ver- klaard om in de kliniek te komen werken. Over anderhalf jaar zou- den de eerste open hartoperaties al s kunnen worden verricht. Voorzitter Van Overveld van de Hartpatiënten-vereniging: "Dat kan de TVJipf vnnr niptQ overheid, niet over zijn kant laten gaan". Onverteerbaar Het aantal mensen dat lange tijd op een operatie moet wachten is zo groot, dat ook voor de operaties in het buitenland wachtlijsten drei gen te komen. Voor de initiatief nemer van de luchtbrug naar Hous ton en Londen, de Vereniging van hartpatiënten een onverteerbare zaak. Want de operaties in het bui tenland z(jn slechts bedoeld als een noodmaatregel. Daar is de staatssecretaris van volksgezondheid zich zeer goed van bewust. Hij ging zelf een kijkje nemen in Amerika en toen hij te rugkwam leek het erop, alsof hij nu wel wist hoe hij het probleem zou aanpakken. En de adviseurs re kenden weer voor: bij 4000 wach tenden moet je eigenlijk een capa citeit hebben van 6000 open hart operaties per jaar en dan hoeven de mensen nog maar drie maanden te wachten voor ze geholpen kunnen worden. Waar de nood het sterkst Wordt ge-J voeld, is de woede uiteraard het grootst. De Nederlandse hartpa tiëntenvereniging wacht nog tot 15 september op een antwoord van Hendriks. Komt er niets of is het antwoord negatief, dan zal de ver eniging opnieuw de strijdbijl op pakken. Het geld voor de nieuwe hartkliniek zou geen punt zijn. Inmiddels hebben zich volgens de medisch adviseur van de vereni- Een voorbarig plan? Als vereniging van hartpatiënten kun je je harder opstellen dan de anderen. En al zijn de resultaten van de strijd maar zeer mager, het is toch niet voor niets geweest,.Zoals een vertegen woordiger die het met zijn agress ieve verkoopmethode van menige klant wint, zo is het de vereniging gelukt Nederland in rep en roer te brengen door voordurend de "mi serabele situatie van de hartpatiën ten aan de kaak te stellen. De in februarrvan dit jaar overle den voorzitter van de vereniging, Henk Fievet, was de rol van vecht jas op het lijf geschreven. Als ex- vertegenwoordiger van medische encyclopedieën wist hy ,dat je CARACAS (SP) - De Braziliaanse televisiejournalist Wladimir Her zog meldde zich op een zaterdag morgen bij het hoofdkwartier van de militaire veiligheidspolitie, de DOI (Dienst van Interne Operaties), dat hem had opgeroepen voor een verhoor. Dezelfde avond nog werd bekend gemaakt dat Herzog tijdens zijn verhoor „was overleden". Door Jan van Wieringen Het leger gaf de volgende dag een verklaring uit, waarin stond -dat Herzog zich in zijn cel had opge hangen nadat hij schriftelijk had bekend lid te zijn van de verboden Braziliaanse Communistische Par tij, maar niemand geloofde dat. Bijna vijfhonderd Braziliaanse journalisten ondertekenden een aanklacht waarin stond dat de mili taire verklaring over Herzogs dood aan alle kanten rammelt. Volgens het leger zou Herzog zich aan zijn eigen broekriem hebben opgehan gen, maar volgens de journalisten moeten alle arrestanten hun riem inleveren, juist om zelfmoordpo gingen te voorkomen. Tijdens het verhoor van Wladimir Herzog bevond zich nog een tiental journalisten in het DOI-gebouw. Zij werken voor respectabele bla den als O Estado de Sao Paulo, Folha de Sao Paulo, Veja en Visao. Zij zijn allen gemarteld. Dit gebeurde bijna twee jaar gele den. De zaak-Herzog is nooit opge helderd en de situatie in Brazilië en de rest van Latijns-Amerika is sindsdien alleen maar verergerd. Met name in Argentinië en Uru guay worden journalisten niet al leen gearresteerd en geïntimideerd, zij verdwijnen nu ook aan de lo pende band. Aangenomen moet worden, dat zij het lot van Wladimir Herzog delen - al wordt tegenwoor dig niet eens meer de moeite geno men om een leger-communique of iets dergelijks uit te geven. In de meeste gevallen is het onmogelijk om te weten te komen wat er met de verdwenen journalisten is gebeurd. Protest „De vreemde verdwijning van weer een journalist, Juan Ramon Nazar, directeur van „La Opinion", dwingt ons opnieuw tot krachtig protest", zo verklaarde het Argentijnse Ver bond van Journalisten begin deze maand. „Niet alleen de journalis ten, maar het hele Argentijnse volk voelt zich smartelijk getroffen door deze gebeurtenissen. Het is veront rustend dat officiële onderzoeken geen enkel resultaat opleveren". Juan Ramon Nazar is slechts een van de vele journalisten die plotse ling verdwenen blijken te zijn. Een .merkwaardige andere zaak is de verdwijning van Flavio Freitas Ta- vares, de 43-jarige correspondent in Argentinië van het Braziliaanse dagblad O Estado de Sao Paulo en het Mexicaanse dagblad Excelsior. Flavio Freitas Tavares werkte al drie jaar in Buenos Aires toen hij tijdens een bezoek aan Montevideo door de regering van Uruguay werd gearresteerd. Na een verhoor van enkele dagen werd hij op 14 juli op het vliegtuig naar Argentinië gezet, maar daar is hij nooit aangekomen. Zijn vrouw heeft niets meer van hem gehoord en hij is ook niet in zijn kantoor verschenen. De Internationale Organisatie van Journalisten IOJ, in Praag gaf in mei een verklaring uit, waarin staat dat het met de dag gevaarlijker wordt om in Latijns-Amerika jour nalist te zijn. (Van de IOJ, tegen hanger van de Westelijke IFJ, zijn vooral journalisten in communisti sche landen en staten van de Derde Wereld lid. Het totale ledental be draagt ongeveer 150.000). „Elke dag melden de persbureau's nieuwe gevallen van arrestaties, martelingen en moorden op journa listen in Uruguay, Argentinië, Bra zilië Chili en Paraguay", .aldus de verklaring van de IOJ. Uruguay De IOJ geeft een treurige rij voor beelden. „Rita Ibarburu(64), is de voormalige directrice van het tijd schrift Nosotras in Uruguay en zij was meer dan vijftien jaar redactie secretaresse van het tijdschrift Es- tudios. Zij wordt al een jaar lang regelmatig gemarteld. Op het oge nblik ligt zij in een ziekencel van- de gevangenis Punta Rieles". „Ismael Wimberguer, is op 25 fe bruari gearresteerd toen hij redac teur was van El Popular in Uru guay. Hector Rodriguez, ex- redactie secretaris van Epoca en medewerker van Marcha, is ook op gruwelijke wijze gemarteld. De journalist Jose Jorge Martinez zit gevangen in Punta Carretas. Hij wordt sinds oktober 1975 iedere dag gemarteld". Andere journalisten die in Uruguay worden gemarteld zijn Rodolfo Porley, Juan Carlos Urruzola, Ed- mundo Rovira, Carlos Nunez, Nelson Marra, Maria Vichtoria Bar- celo, Elias Tulvowich, Niurka Fer nandez en Santiago Puchet. Argentinië In Argentinië is de journalist Hec tor Demarchi al bijna een jaar gele den verdwenen. Hij is lid van het uitvoerend Comité van de IOJ in Argentinië Eduardo Jozami van de persvereniging in Buenos Aires zit gevangen in een speciale afdeling van de êevangenis van La Plata, waar niemand hem mag bezoeken. In die gevangenis is de Argentijnse journalist Dardo Cabo vermoord. „Op 26 maart verdween Tilo Wen nen, hoofdredacteur van de krant El Actual. Hij is gearresteerd door agenten van de Comisaria de Esco- var. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Brieven aan de president en aan de minister van Binnenlandse Zaken hebben niets uitgehaald", aldus het document van de IOJ. „In Brazilië is de onderdrukking van de journalisten na de moord op onze collega Wladimir Herzog al leen maar toegenomen", zo schrijft de IOJ. Onder de gevangenen be vinden zich ook drie vrouwen, Ma- risa Helena Malta, Marinilda de Carvalho Marchi en Yalusa Mar- quez Marcelo. Alle stappen die vakverenigingen en internationale organisaties voor hen hebben on dernomen hebben geen enkel re sultaat opgeleverd."

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21