LEIDSCH DAGBLAD Vorster bereid mee te werken mode AeeumS „Abortus aan nieuw kabinet overlaten" :OÏIS Zigeunerprotest tegen uitwijzing vandaag V/ijden i warm Van Egmond Breestraat Bontmode Mteuwis meer dan'n halve eeuw eerlijk eiken MENTEN TOCH AANWEZIG Caroline verloofd Straatroof in Leiden buit 30.000 gulden DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35328 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zigeuners maken het zich gemakkelijk op het plein voor het ministerie van Justitie (rechts achter). DEN HAAG (SP) - Negentig zigeuners onder leiding van zigeunerkoning Petaio, hebben zich vanmorgen in alle vroegte met caravans en auto's opgesteld tegenover het ministerie van Justitie in het centrum van Den Haag. De groep is in de nacht van Amsterdam naar Den Haag getrokken, om te protesteren tegen het beleid van staatssecretaris Zeevalking ten aanzien van buitenlandse zigeuners. Met name heeft men zich kwaad gemaakt over de uitwijzing van de familie Duric, die oorspronkelijk uit Rusland afkomstig is, maar die zich al enige tijd in Hardenberg had geves tigd. De familie is onlangs met caravans en auto's naar Frankrijk gebracht, waar ze vervolgens door de Franse regering opnieuw over de grens is gezet. Daarop is de familie Duric naar Amsterdam getrokken, vanwaar ze vannacht naar Den Haag kwamen. Met de unieke demonstratie - men danste en maakte muziek - willen de zigeuners bereiken, dat de familie een vaste standplaats krijgt zoals dat onlangs met de Romanovs in Lelystad gebeurde. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat men voorlopig niets tegen de demonstranten zal ondernemen. "Wij blijven de zaak aankijken, ze zitten nu nog niemand in de weg". Koning Petaio is in de loop van de ochtend door staatssecretaris Zeeval king ontvangen. Afgesproken is dat er op 2 september een nieuw gesprek komt en dat intussen wordt gezocht naar een definitieve standplaats voor de familie Duric. Verspreiding kernwapens tegengaan KAAPSTAD (UPI/Reuter) - Zuid-Afrika is bereid met de Verenigde Staten te praten over toetreding tot het zogenaamde non-proliferatieverdrag, het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. Dit heeft de Zuidafri- kaanse premier John Vorster in Kaapstad verklaard. bont voor zomerprijzen Breestraat 173, ^telefoon 071-123337, Leiden.^ Tijdens een openbare bijeenkomst aan het eind van het congres in de Kaapprovincie van zijn regerende Nationale Partij, deed Vorster een felle aanval op "het meten met twee maten" door landen als de Sovjet-Unie, Frankrijk en de Ver enigde Staten die in deze volgorde hebben beweerd dat zijn land op Zuid-Afrika overigens ook de vraag stellen welke stappen Amerika heeft ondernomen om te waarbor gen dat andere landen zich aan het verdrag houden. Volgens Vorster zijn 13 van de 34 landen, die zitting hebben in de beheersraad van het internationaal bureau voor atoom energie, niet tot het verdrag toege- De ouders van Henriêtte Blokland, het doodge waande 16-jarige meisje uit Vlaardingen, lachten giste ren in Bazel na de ontmoe ting met hun dochter in het ziekenhuis breeduit. "Ze is het echt, onze Jet leeft", zei een dolgelukkige mevrouw Blokland die bovendien te horen kreeg dat haar doch ter waarschijnlijk volgende week dinsdag al weer naar huis mag. PAGINA 7 Stormloop op platen en films van Elvis Presley PAGINA 5 Massief eiken meubels: met vakmanschap gemaakt. Grote keuze, originele modellen. I OIRSCHOT - Rijkesluisstraat 25 NIEUWKOOP - Dorpsstraat I 17 het punt staat zijn eerste kernproef treden of hebben het niet geratifi ceerd. Onder hen bevindt zich Frankrijk, aldus Vorster. "Welk recht hebben deze landen om Zuid-Afrika onder druk te zetten? Waarom deze openlijke discrimina tie? Waarom moet Zuid-Afrika er nu weer worden uitgepikt?", zo vroeg hij zich af. Volgens Vorster hadden Zuidafri- kaanse geleerden met succes een proces ontwikkeld voor het ver rijken van uranium. Dit werd aan geboden aan "vreedzame landen en voor vreedzame doeleinden - maar men negeerde ons". Hoewel Zuid-Afrika vanaf de oprichting lid was van het bureau voor atoom energie werd het er in juni "uitge trapt" omdat we op nucleair gebied zouden achterlopen. "Nu worden we er plotseling van beschuldigd een kernbom tot ontploffing te wil len brengen. Ik zou er bijna hard om moeten lachen", aldus Vorster. "als dit doorgaat zal de tijd komen dat Zuid-Afrika zegt tot hier en niet verder - jullie kun nen naar de duivel lopen", aldus Vorster. De Zuidafrikaanse rege ringsleider ontkende nogmaals dat zijn land klaar staat een atoombom te beproeven. Hij beschuldigde Amerika ervan niet het akkoord na te komen over de levering aan Zuid-Afrika van kernbrandstof - die al betaald is - ondanks de toe zegging dat het kernafval aan de le verancier zal worden teruggege- Vorster zei dat Washington bij Pre toria heeft aangedrongen op het houden van besprekingen over het toetreden tot het non- proliferatieverdrag, maar als deze besprekingen plaatsvinden moet de kwestie van de kernbrandstof daarvan worden uitgezonderd. Tij dens dergelijke besprekingen zou AMSTERDAM (SP) - Pieter Menten was vanmorgen toch op de voortge zette zitting van de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse recht- bamk. Hij heeft kennelijk de raad van de artsen, die hem behandelen in de ziekenboeg van de Scheveningse strafgevangenis, in de wind geslagen. Zij hadden hem afgeraden de zittingen van vandaag en morgen bij te wonen in verband met zijn slechte gezondheid. Na het onderbreken van de zitting eind mei heeft een delegatie van de Nederlandse justitie Rusland bezocht om in Urycz aanwezig te zijn bij het openleggen van een massagraf. Dat heeft officier van justitie mr. Haber- mehl ertoe gebracht, zo bleek vanmorgen, de tenlastelegging op drie pun ten te wijzigen. Onder meer op het punt van het aantal doden. In de eerste dagvaardiging was er sprake van dat Menten betrokken was geweest bij de executie van 175 a 200 Polen. Mr. Habermehl: Gezien de vondsten in het massagraf zou ik daar liever 125 a 200 van maken".1 NICE (AFP) - In Monaco is offi cieel de verloving bekendge maakt van prinses Caroline, de 20-jarige dochter van prins Rainier en prinses Gracia, met Philippe Junot. De aankondiging vermeldt nog, dat de 'jongelui' elkaar in de cember 1975 -in Parijs hebben leren kennen bij gemeenschap pelijke vrienden. In de orde van troonopvolging komt prinses Caroline na haar broer Albert, die een jaar jonger is dan zij. De prinses studeert aan de Sorbonne in Parijs wijs begeerte en politieke wetens chappen. Eerder heeft ze in En geland gestudeerd. Het prin selijk gezin telt nog een derde telg, de 13-jarige Stephanie. Philippe Junot is 37 jaar. Hij heeft rechten gestudeerd en leidt een verzekeringskantoor. Zijn moeder is van Deense af komst. Vader Michel Junot is lid van de Parijse gemeente raad.. Staatssecretaris maakt bezwaar (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - Staatsse cretaris Meijer (CRM) heeft bij de Nationale Ziekenhuis Raad be zwaar gemaakt tegen het afschaf fen van het salaris voor leerling- verpleegkundigen in de eerste drie maanden van hun opleiding (pre klinische periode). Hij vindt dat de .druk op de bijstand hierdoor ontoe laatbaar vergroot wordt. De staats- j secretaris heeft dat laten weten in I een brief aan de raad. Het afschaf fen van het salaris is gebeurd tij- dens de laatste cao onderhandelingen met het argu ment dat de leerlingen in de eerste drie maanden van hun opleiding nog niet actief werkzaam zijn. Daartegen is inmiddels heftig ge protesteerd door de leerlingen zelf en de vakbeweging. Overigens overweegt de Nationale Zieken huis Raad aan de bezwaren tege moet te komen. Doet u ook mee? Jongelui - Ouderen Gehuwden Evert Castelein Plaatselijk buien Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige aan de kust af en toe harde wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtemperaturen rond 13 graden, maxima omstreeks 20 gra den. (Opgemaakt om 11.15 uur). Voor morgen wordt een wisselende be wolking met plaatselijk enkele buien verwacht. Dit onbestendige weerbeeld wordt in stand gehouden door een diepe depressie nabij Noord-lerland. Het fron tensysteem van deze depressie passeerde in de nacht en ochtend ons land. De mee ste regen viel daarbij in het westen en noorden van Nederland. Achter het koufront stroomde onstabiele lucht naar onze omgeving, waarin zich in de loop van de dag buien vormden. Op de zuidflank van de Ierse depressie ontwikkelde zich een trogvormige sto ring, die maar langzaam vorderingen maakt in oostelijke richting. In de zuid westelijke stroming blijven de tempera turen op een gematigd niveau. 26 AUGUSTUS Zon op: 6.41 uur; onder: 20.41 ui Maan op: 19.01 uur; onder: 3.38 Hoogwater te Katwijk te 1.41 e uur, laagwater te 9.55 en 22.23 u Den Uyl in brief: (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Vlak voor de AMRO- bank aan de Leidse Pelikaanstraat hebben gisteren twee jongeman nen onverhoeds de filiaalhouder neergeslagen van de Albrecht su permarkt aan de Langegracht en hem zijn diplomatentas met 28.750 gulden afhandig gemaakt. Een 15- jarige werknemer die met zijn chef was meegelopen om het geld van de winkel naar de bank te brengen zette al roepend de achtervolging in, maar kon niet voorkomen dat uiteindelijk de twee uit het zicht verdwenen. Toen de twee geldlopers van Al- Een van de arbeider sop het bouwterrein die van een af'stand het tafereel brecht gistermiddag rond kwart kon gadeslaan wijst de plaats aan waar de overvaller over het hek oni- over drie vlakbij de bank waren snapte. Op de achtergrond de brug over de Maresingel. De vijftienjarige werden zij vanachter overvallen. Cok Lefeber (inzet) die de overvaVer vanaf de plaats van beroving had De twee overvallers in de leeftijd achtervolgd stond tenslotte machteloos bij het hoge hek. van achttien tot twintig jaar, zetten het onmiddellijk op een lopen. Via de Oostdwarsgracht en de Lange gracht vluchtte degene die de tas met geld bij zich had naar het bouwterrein van het stadskantoor. Daar klom hij over een hek naar het terrein van de lichtfabriek. Via een overigens door een portier be waakte brug wist hij zo over het wa ter van de singel verder te ont vluchten. De vijftienjarige achtervolger Cok Lafeber stond vrijwel machteloos bij het hoge hek. Geen van de om standers had tijdens de vlucht van de overvallers gereageerd op zijn hulpgeroep. Enkele arbeiders op het bouwterrein die hij aanklampte sloegen geen enkele acht op het ge roep van de jongen om de dief tegen te houden, anderen dachten dat het een grapje was. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Lachmon gokt op winst bij Surinaamse verkiezingen PAGINA 9 Aderlating werkt verlich tend voor Feyenoord PAGINA 13 De martelgang naar meer hartoperaties PAGINA 21 28 PAGINA'S Noordwijkse agenten met alarmpistool "beschoten" (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Twee surveille rende agenten van het Noordwijkse politiekorps zijn gisteravond laat nabij het zogenaamde "Como- meer" met een alarmpistool "be schoten". De daders namen de vlucht toen de politiemensen, die de hulp hadden ingeroepen van hun collega's in Noord wij kerhout, de achtervolging inzetten. Even la ter konden zij worden ingerekend. Wat precies de oorzaak is geweest van de twee "schutters" om op de politiewagen te vuren, hebben de rechercheurs niet boven tafel kun nen krijgen. Wél hebben de daders onlangs in hun woonplaats Noord- wijkerhout dreigende taal uitge sproken aan het adres van de politie in Noordwijk. "Die mannen hebben een link spel letje gespeeld", vertelde een poli tiewoordvoerder vanmorgen. "Voor hetzelfde geld hadden die agenten ter verdediging terugge schoten. Want 's nachts kun je niet zien of je met een alarmpistool of revolver wordt beschoten. We zul len in ieder geval minitieus nagaan waarom wij op die plek niet ge wenst waren. VUREN SCHROOTJES voor wand en plafond 79 ct. per meter afname per stuk. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum Op het terrein van de Verenigde Touwfabrieken. Splinternieuwe FIAT 133 geheel rijklaar voor f 7999,- 1 jaar garantie ongeacht het aantal km. een snelle en korrekte serv.ice. bel voor een proefrit HUISMAN B V. tel 144345 Leiden Fraaie flanel mantels in bruin. rS) zwart en marint Maten34t/m4 voortzetting van zijn formatiepo ging het nodig is te aanvaarden dat binnen de door hem geformuleerde conclusies de invulling van enkele beslissingen moeten worden over gelaten aan het nieuwe kabinet. Letterlijk luidt Den Uyl's vanmid dag gepubliceerde brief aan Van Agt: Met u ben ik van mening dat de beoogde samenwerking van parti jen voor ons land van grote beteke nis kan zijn. Wederzijds vertrou wen is nodig. Daarom zou het aan vaardbaar moeten zijn dat de be slissing over enkele punten wordt gelaten aan het nieuwe kabinet, zoals in mijn conclusies is neerge legd. Het heeft mij goed gedaan dat u elementen in mijn conclusies posi tief waardeert. Terecht constateert u dat tussen de formateur en de bij de formatie betrokken partijen eenstemmigheid bestaat over de bevordering van een zo groot moge lijke zorgvuldigheid bij het verrich ten van abortus provocatus en de bestrijding van commerciële prak tijken. Belangrijk is uw vraag of met de opstelling van een wetsont werp wordt gewacht totdat de commissie haar rapport heeft uit gebracht. Ik heb dat in mijn con clusies niet gestipuleerd. Zie ook pagina 7 Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); Leidschenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1