Leiden bijt het spits af met avondstudie Russische taal Leidse studente doet gooi naar de Ierse miss-titel Gehavend Noordwij k speelt gelijk tegen UVS: 2-2 flZQQB Te weinig zon: geen miss- RCL kan niet imponeren Kees Guyt proeft sfeer bij Ajax vóór hij tekent Olie-staat wil prof-atletiekwedstrijden DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 PAGINA 19 door Herman van Amsterdam Nu in het dagonderwijs (HA VO/VWO) het eindexamen vak Russisch uiterst voor zichtig voet aan vaste wal heeft gezet dur* en dit jaar voor het eerst ook wat avond schoolgemeenschappen het "experiment-Russisch" aan leerlingen voor te schotelen. Leiden is naast Den Haag en Rotterdam een van de drie steden in Nederland waar er de eerste week in september mee van start wordt gegaan. Dat gebeurt als onderdeel van het' vakkenpakket van de HAVO/VWO-opleiding en daarnaast nog als zelfstandige studie. In beide gevallen zal er ein dexamen worden afgenomen. De HAVO/VWO-leerlingen vinden het resultaat daarvan terug op hun eindexamenlijst en degenen die het Russisch sec doen (er is een middelbare vooropleiding vereist) kun nen in het bezit komen van een certificaat. In Leiden is de belangstelling voor dit nieuwe studievak nog niet bar groot. Docente Eva den Hartog afgestudeerd slaviste, noteerde tot nu toe iets meer dan tien liefhebbe rs. "Toch", zegt ze, "is de be langstelling voor de Russi sche taal stijgende. Het Sla visch instituut van de Leidse universiteit wordt regelmatig opgebeld met vragen naar i mogelijkheden op behoorlijk niveau Russisch te leren. Het feit dat tot nu toe er zich nog niet veel hebben aangemeld voor deze avondopleiding komt doordat te weinig weten dat die mogelijkheid er nu is". De door de toenmalige staats secretaris van onderwijs, mr. Grosheide, ingestelde Com missie Leerplan Russisch (CLR) doet vanaf 1971 ver woede pogingen de taal inge voerd te krijgen op het le sprogramma van middelbare scholen. Dat gebeurt onder meer op basis van het argu ment dat door de onbekend heid met het Russisch de bij drage van Rusland in de we tenschappelijke activiteiten (op wereldniveau 25 procent) voor velen ontoegankelijk blijft. De noodzaak wetens chappelijke publikaties di rect in het Russisch te kun nen lezen zou volgens de commissie toenemen. Vooral ook omdat vertalingen dik wijls te laat verschijnen en kostbaar zijn". Andere argumenten: het is be langrijk de handelspartner in diens eigen taal te benaderen; het Russisch is ook de inter nationale omgangstaal in de Oosteuropese landen; kennis van de taal kan leiden tot een beter inzicht in de maat- schappijvorm en tot een be tere verstandhouding en het slotargument is dat de Sowjet-Unie het grootste Eu ropese land is. Vrijblijvende stelling van de CLR: "Wil Nederland niet achter raken op het vlak van wetenschap en internationale contacten dan zal het zich lps moeten maken van he tradi tionele talenonderwijs en zich moeten instellen op een gro tere keuzemogelijkheid van talen". Op de Nederlandse middelbare scholen zit daar echter nog niet al teveel schot in, in tegenstelling tot veel andere landen waar het Rus sisch een al heel wat vei^ trouwder lesvak is. Bijvoor beeld in Engeland, Zwitser land en Denemarken. Op de Leidse scholengemee nschap "Boerhaave" wil men in ieder geval wat baanbre kend werk verrichten voor wat betreft een avondstudie Russisch. "Over het alge meen wordt er nogal tegen deze studie opgekeken zegt Eva den Hartog", maar wie er aan begint zal merken dat het nogal meevalt. Het is een kwestie van doen". Wie er nog bij wil zijn dit eerste lesjaar kan bellen met rector D. J. van Kooten, 071-155754. Tips voor deze rubriek kunt U elke. morgen tot 10.00 uur aan mij-kwijt, tel. 071-144941, toestel 222. U mag ook schrijven. Nu ik het in deze rubriek toch over een rniss-verkiezing heb; in Noord wijk zal er dit jaar geen plaats vinden. Boule Seven ei genaar Van Wijk, die in de afge lopen jaren steeds een volle bak trok met zijn avondje parade lopen, heeft er voor 1977 vanaf gezien. Te weinig zon, te weinig gebronsde badgastes. Volgens jaar misschien wel weer. De verkiezing van de kaasko- ninging in Bodegraven gaat wel door. Lange tijd was er sprake van dat dit aan bloedarmoede lijdende evenement zou wor den opgedoekt en vervangen door iets anders. Maar het spel zal toch weer worden opge voerd. Morgen, een dag nadat ze het laatste tentamen voor haar rechtenstudie heeft afgelegd, vertrekt de 24-jarige in Lei den studerende Rosabel Everard naar Ierland waar ze gedurende een week haar tijd doorbrengt op en rond het Rose of Tralee-festival, een nationaal evenement dat jaar lijks zo'n 200.000-Ierën op de been brengt. Rosabel vertegenwoordigt Ne derland bij de Miss Rose- verkiezing, het hoogtepunt, van het festival-, waarbij lou ter buitenlandse missen in de arena zullen verschijnen. Voorwaarde is dat de deel nemende dames een ietsie- pietsie Iers bloed in de aderen hebben, van redelijke li chaamsmaten zijn voorzien en ook het een en ander afwe ten van het land waaruit ze stammen. Rosabel (ze werd geselecteerd uit een groepje van vijf kan didaten) kan zich met recht een 'dochter van Ierland" noemen. Zij is een verre na zaat van Mathias Everard, die in 1720 Ierland ontvluchtte en in Amsterdam neerstreek. De studente rechten is in het verleden regelmatig in Ier land op vakantie geweest. Vo rig jaar crosste ze er per auto kris-kras doorheen en het jaar daarvoor ging ze er met haar hele familie naar toe. Dat werd een soort pelgrimstocht langs alle steden en dorpen waar ze van wisten dat daar ooit een ver famlielid zijn da gen had gesleten. Deelname aan de Miss Rose- verkiezing betekent voor Ro sabel een week lang goed uit de verf proberen te komen op cocktailparty's, vragen bean twoorden van verkiezingsju ry's, met haar mededingsters (zo'n dertig) in avondkleding show lopen en tussendoor nog wat van Ierland proberen te zien. Ze denkt niet dat ze die duizend gedevalueerde ponden, de prijs voor de winnares, in de wacht gaat slepen. "Voor het mooie ben ik met mijn 1 me ter 58 eigenlijk wat te klein", zegt ze, "bovendien gaat het mij er helemaal niet om tot Miss Rose te worden gekozen. Zo'n gratis tripje vind ik al leuk genoeg". MM5I H AEAO AEHMHA EECCMEPTHbl LEIDEN - Vele clubs hebben gisteren hun laatste oefen wedstrijd gespeeld. Zaterdag en zondag begint dan weer het "grote voetbalgebeuren". In de Kikkerpolder speelde de Leidse hoofdklasser UVS met 2-2 gelijk tegen een zeer gehavend Noordwijk, dat bewust enkele vaste mensen had thuisgelaten om blessure-risico's te vermijden. Nu al telt de Eelman-formatie vele blessures. UVS werd nog eens ge confronteerd met het feit dat het doelpunten maken het komende seizoen ''handenvol" werk zal gaan opleveren. RCL gooide er gisteren tegen Te Werve, een vierde klasser, met de pet naar. Bennie Heems kerk zorgde er echter wel voor dat de winst (2-1) jn Leiderdorp bleef. De derde zaterdag eersteklasser, Quick Boys, bracht het Alphense ARC de tweede nederlaag toe in het ARC-nederlagentoernooi. In Sas- senheim eindigde tenslotte de derby aldaar tussen Ter Leede en Teylingen in een 1-1 gelijkspel. Verdere uitslagen: Lugdu- num-DOSR 4-3, Rooden- burg-DHL 1-1 UVS- UVS en Noordwijk beëindigden hun aanloop naar de komende competitie. Veel wijzer zal niemand geworden zijn na het zien van dit in een gelijkspel geëindigd duel: 2-2. Vooral over Noordwijk valt moei lijk een slotconclusie te trekken in welke vorm de ploeg zaterdag zal gaan optreden tegen SHO, simpel weg omdat elke bekende naam op het veld ontbrak tegen de Leidse hoofdklasser. De Eelman-formatie kampt nu al met een aantal bless ures en om verdere risico's te ont lopen werd besloten bankzitters en tweede-elftal spelers de wei in te sturen. Om een zinnig woord te proberen uit te spreken over UVS blijft nog steeds erg gewaagd: tegen Noordwijk werd dit nog eens be vestigd. Periodes waarin vrijwel niets gebeurt in het veld worden af gewisseld met verrassende tempo versnellingen en daarin schuilt wel licht de kracht van het huidige UVS. Feit is en blijft dat de Leide- naren de grootste moeite hebben met de afwerking. In de tweede helft bleek dat overduidelijk. Het hardwerkende "Noordwijk" liet in die periode defensief veel steekjes vallen maar de UVS-voorwaartsen (v.d. Heiden-v. Putten) waren niet attent en secuur genoeg. De eerste vijfenveertig minuten was het Noordwijk dat de zaken wat beter aanpakte. Hoewel UVS vlot via een benutte penalty van Hannaart op 1-0 kwam scoorde de aktieve Jan- Siem Klinkenberg verdiend tegen. Het overwicht dat UVS in het tweede bedrijf creëerde was vol doende om de 1-2 (penalty benut door Simon v. Beveren in de twaalfde min.) ongedaan te maken via Theo v. Seggelen. LUGDUNUM-DOSR 4-3 In een uiterst enerverende weds trijd heeft Lugdunum gisteravond met 4-3 van DOSR gewonnen. Pas in de slotfase kon de équipe van trainer Ruud de Groot afstand ne men van DOSR. De ploeg uit Roe- lofarendsveen heeft tot een kwar tier voor het einde het gezicht van de wedstrijd bepaald. De voor sprong die DOSR had werd echter onnodig weggegeven door fouten in de Roelofarendsveense verdedi ging. Hans Bollen, Pim van der Meer en Wim van Klink zorgden voor de doelpunten van DOSR. Wim de Roo, Frans Sjardijn en André Pracht zorgden voor de Leidse gelijkmakers, terwijl Gijs Collé de winnende treffer op zijn naam schreef. ROODENBURG-DHL 1-1 Roodenburg heeft in een zwakke wedstrijd met 1-1 gelijkgespeeld tegen de tweede klasser DHL. De Leidenaars hadden nog duidelijk het zware trainingsprogramma van het afgelopen weekeinde in de be nen. Zelden kon Roodenburg een vuist maken tegen het eveneens zwakke DHL, dat geen gebruik wist te maken van de vermoeidheid in de Roodenburg-gelederen. Toch was het de Delftse ploeg, die de score opende via een goed opge zette aanval over rechts. Rooden burg probeerde wat terug te doen, verder dan een schot tegen de paal kwamen de Leidenaars vooralsnog niet. Pas in de slotfase kon Reinier Verkuylen de Leidse ploeg langszij brengen na een aaneenschakeling van één-twee-cornbinaties. RCL-TE WERVE 2-1 Doordat beide partijen een ander aanvangsuur voor ogen hadden en de duisternis reeds inviel, werd be sloten dat de wedstrijd RCL-Te Werve "slechts" tweemaal veertig minuten zou duren. Voor RCL was 'de strijd van gisteravond een slechte generale aan de vooravond van de nieuwe competitie. De Lei derdorpers kregen legio kansen op een presenteerblaadje aangeboden, maar met name Leo Holl en Jan van Duyn slaagden er niet in deze te be nutten. Niettemin nam RCL via een doelpunt van Bennie Heemskerk de leiding. Daarna zakte het spel peil van de eerste klasser echter diep weg. Voor (vierde klasser) Te Werve was het toen niet moeilijk de gelijkmaker te laten aantekenen. Vlak voor tijd kon Bennie Heems kerk echter toch het klasseverschil tussen beide ploegen in één doel punt tot uitdrukking brengen. Wil Henskes schiet in. Noordwijker Siem van Beveren kijkt in het midden gespannen toe. TER LEEDE-TEYLINGEN 1-1 De Sassenheimse derby begon vrij tam. Na een kwartier spelen kwam er wat meer lijn in het spel van Tey lingen, wat onder meer culmi neerde in een afstandsschot van René van der Krogt, dat even zo goed buiten de palen werd geran seld door Ter Leede-doelman Wim van Barskamp. Ter Leede liet het er niet bij zitten en ontworstelde zich aan de druk van Teylingen. Cees van de Zwart en Jan Schoen waren dicht bij een treffer voor de zater dagclub. Pas in de tweede helft kon Ter Leede afstand nemen van de tegenstander. Hans Oudshoorn plaatste goed op Nanne Sluymer, die met een knap afstandsschot van circa dertig meter Teylingen op een achterstand zette. Onder aanvoe ring van aanvoerder Jan van Boe kei begon Teylingen echter aan een tegenoffensief wat vlak voor tijd re sulteerde in een verdiende gelijk maker toen René van der Krogt ditmaal wel succes had met zijn po ging Wim van Harskamp te passe- ARC-QUICK BOYS 0-1 ARC heeft de derde wedstrijd in zijn nederlagenserie met 1-0 verlo ren van Quick Boys. Het was de tweede nederlaag met dezelfde cij fers. Rijnsburgse Boys won eerder ook met 1-0, terwijl Noordwijk het in Alphen liet afweten door met 1-0' te verliezen. Volgende week De wedstrijd van gisteravond was er één zonder hoogtepunten. Beide ploegen hielden elkaar goed in be dwang, ofschoon Bart Zandbergen en Cees van Rooyen een paar maal ARC-invaller doelman Frans Bur ger op zijn kwaliteiten testte. Het duurde echter tot halverwege de tweede helft toen Lourens Mouter voor het enige doelpunt van de wedstrijd kon zorgen. In de laatste minuut leek Quick Boys verder uit te lopen, maar het schot van Teun van der Plas werd in instantie door de paal gekeerd, terwijl doelman Frans Burger de rebound van Dick Vooys goed stopte. VOLENDAM - Na drie weken aandringen is het Ajax gelukt een stap in de goede richting te doen om Volendam's voorstopper (ex- Katwijk) Kees Guyt te contracte ren. Vandaag wordt Guyt, in ge zelschap van zijn trainer Jan Mak, bij Ajax rondgeleid. Vorige week vond al een gesprek plaats tussen de lange voorstopper, Ruud Krol en Ivic. "Ik wil vandaag even de sfeer voelen bij Ajax en de ac commodaties bekijken. Als me dat allemaal bevalt volgt een tweede gesprek, waarin de financiële za ken aan de orde komen. 'Ik sta voorlopig nog niet te popelen om te vertrekken bij Volendam, want het gaat hardstikke goed hier. Maar als het financieel allemaal wat te gek zou gaan worden en ik er behoorlijk op vooruit kan, zou ik een dief van mijn eigen zak zijn als ik het niet zou doen. Maar ik moet er wel behoorlijk op vooruit gaan. Aan de andere kant, als Ajax drie weken lang en ook nog aan het eind van het vorige seizoen achter mijn broek aan zit dan kun je wel het een en ander vragen. Tenslotte blijkt dat de club me hard nodig heeft". LONDEN - Er bestaan verge vorderde plannen voor het or ganiseren van een serie prof wedstrijden voor atleten. Riad Shuaibi, de voorzitter van de sportfederatie van de oliestaat Dubai, die het evenement in sa menwerking met een Ameri kaans televisiestation wil orga niseren, maakte gisteren in Londen bekend dat er een prij- zenbedrag van twee miljoen dol lar (5 miljoen gulden) beschik baar is voor de wedstrijden. Het hoogste bedrag, 300.000 dollar gaat naar de winnaar van de "gouden mijl" bij de finaleweds trijden. Shuaibi verklaarde.dat het in de bedoeling ligt dat de voorwedstrijden binnen drie maanden beginnen. Deze zou den dan gevclgd worden door acht regionale halve firtales, waarna de finale plaats zal vin den in september of oktober van het volgend jaar. Het plan is volledig in strijd met het amateurisme dat voor de Olynpische beweging nog steeds uitgangspunt is. De orga nisatoren hopen door het enorme prijzenbedrag de atleten te verleiden hun amateurstatus op te geven. Het is niet de eerste keer dat er pogingen ondernomen worden om tot professionalisme in de at letiek te komen. Vier jaar gele den richtte de Amerikaan Mike O'Hara een internationale prof- bond op en contracteerde onder andere de Kenianen Keino.en Jipcho. De Amerikaan stopte hiermee nadat het onmogelijk 'was gebleken nieuw talent aan te trekken. Vorig jaar ontstond er een rel binnen de internatio nale atletiek federatie, toen Olympisch hordenkampioen Guy Drut (Fra) bekend maakte dat hij betalingen had geaccep: teerd. De Fransman-werd on middellijk geschorst door de IAAF.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19