Aderlating werkt verlichtend voor Feyenoord Ajax: moeite met Vitesse Sparta beloond voor sterk aanvalspel: 4-0 Volendam krijgt te weinig Olm ^Qijóbercfen apart Jan Jongbloed: Mijn schuld DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 Schoenaker scoort opnieuw in laatste minuut (3-1) We moeten nu zo ongeveer wel de jongste ploeg van de eredivisie hebben, als je kijkt naar de leeftijd van de jongens die gisteravond meededen tegen FC Twente. Alle maal van rond de twintig jaar, jongens die anders in het elftal spe len. Als je dat incalculeert is het na tuurlijk een goede prestatie dat we nog een punt hebben gepakt. We hebben het altijd moeilijk gehad bij Twente, maar met dit jonge elftal hadden we nog kunnen winnen ook. Als Vreysen die kansen maar had benut Ook nu hij dat niet deed viel de uitslag nog honderd procent mee, want ieder puntje dat we nu pakken is toch meegenomen. Overigens is het spelen met zoveel jongeren niet erg gemakkelijk. Je moet veel meer lopen, dan anders, want die jonge jongens zijn alleen maar bezield van het idee dat ze moeten aanvallen. En als er dan een mooie aanval is geweest staan ze daar nog een poosje van na te genie ten en vergeten dan dat er ook nog meeverdedigd moet worden. Onbewust hoor, want ze zijn hele maal niet te beroerd om te werken. ADVERTENTIE Integendeel, de werklust was prima en dat is bij Feyenoord wel eens anders geweest. Het is-maar goed dat die terug is nu we onze speelwijze hebben veranderd. Van breed op lang, zou je kunnen zeg gen. De lange ballen zijn bedoeld voor Best, die erg diep staat. Zodra hi_ een bal terugkopt moet een mid denvelder diep gaan om "af te ron den" of om een combinatie aan te gaan. Daarbij is natuurlijk noodza kelijk dat iedereen werkt en dat werd dan ook gedaan. Een plus punt. Een negatief punt was dat Vander Korput een gele kaart kreeg. Hem missen we zondag waarschijnlijk tegen Haarlem, dus is het maar te hopen dat één van de geblesseerden terug is, anders wordt het helemaal erg. Dan kun nen we beter direct met het C-elftal aantreden. Toch moeten we van Haarlem zien te winnen. Dat is vooral nu belangrijk. Als we niet met vijf punten naar Ajax gaan, kunnen we het wel vergeten AMSTERDAM - Ajax heeft het iange tijd veel moeilijker gehad te gen Vitesse dan de uiteindelijke 3-1 uitslag zou doen geloven. De Am sterdammers konden vooral in de eerste helft van het treffen maar moeilijk in hun spel komen. Wel had de Ivic-ploeg een overwicht, maar Vitesse slaagde er in de tegen stander goed op te vangen op het middenveld om vervolgens weg te springen in gevaarlijke tegensto ten. Het resultaat was dat de stand halverwege de eerste helft een ver rassend aanzien kreeg. Hendriks scoorde toen 0-1. In de tweede helft echter werd de druk groter en door het uitvallen van spelbepaler "Charley" Bosveld (vervanger Das) kon Ajax meer en meer gaan opdringen. Met drie tref fers als gevolg. Johan Zuidema trof het eerst doel met een afstands schot van veertig meter en na een voorzet van Lerby slaagde Ruud Geels erin doelman Beukhof voor de tweede maal te passeren. Schoenaker scoorde (3-1). Schoe naker bleek daarmee opnieuw een man van de laatste minuut. Ook afgelopen zondag tegen FC Utrecht scoorde hij in die periode. Het protest dat de Utrechtse club na dat duel heeft ingediend tegen Ajax (dat op een gegeven moment met drie, inplaats van met de toege stane twee buitenlanders speelde) is overigens gisteren nog niet be handeld door de sectie betaald voetbal van de KNVB. Het protest was gisteren nog niet op het bonds- bureau binnengekomen. DE LAAGSTE PRIJS EN NOG 10% KORTING op al uw verenlgings- kleding en schoenen voor elke sport. Vergelijk eerst prijs Lange Mare 104. Leiden, tel. 123827 Twentse vreugde na de ge lijkmaker. Arnold Mühren wordt omhelsd, Michel v. d. Korput treurt. Geel voor Anton Marijt ROTTERDAM - Sparta heeft tegen een zeer angstig en weinig initiatief ontplooiend Go Ahead Eagles een gemak kelijke avond gehad: 4-0. De Rotterdammers, op alle pun ten beter dan hun tegenstanders, moesten overigens tot kort voor het einde wachten voordat zij hun groot over wicht reliëf konden geven. De thuisclub begon ambitieus, maar verder dan een buitenspel- doelpunt van Clarke kwam Sparta voorlopig niet. Toen de Engelsman in de 26ste minuut, nadat een schot van Leidenaar Bert Jansen op de vuisten van Endeman was geëin digd, de bal in het Deventer doel schoof, was dat een verdiende be loning voor het veel betere aanvals- spel van Sparta. ENSCHEDE - In de middeleeuwen wisten ze het al, een aderlating kan verlichtend werken. Bij Feyenoord was het een fikse, gezien het ont breken van Mansveld, Schneider, Kreuz en Nico Jansen. Maar het had in het Diekman-stadion in Enschede wel tot gevolg dat de Boskov-brigade frank en vrij, zon der angsten voor een eventuele vernedering naar een verdiend ge lijkspel (1-1) dartelde. Jeugd be paalde het aangezicht van Feye noord met spelers als Brard (18), Snoeck (20), Melis (20), Vreysen (21), Wijnstekers (21), Van der Lem (24) en invaller Ernst (21). Wim Jan sen, formidabel op dreef, moet zich er oud en vaderlijk bij gevoeld heb ben, één van de oudsten met zijn dertig jaren, tenminste als het fe nomeen Clyde Best werkelijk de 26 lentes telt die hij opgeeft. Maar zelfs manager Brox heeft daarover zijn twijfels, al meent hij ook dat het weinig uitmaakt, 26 of 36, als Best zijn best maar doet, en dat doet ie. Feyenoord heeft, Boskov bena drukte het, zijn speelwijze dras tisch veranderd. Geen korte passes meer, maar de lange trap naar vo ren, naar de pijlsnelle vleugels met vooral op rechts de draver Melis, die als hij ooit leert voetballen een probleem zal worden voor menige vaderlandse vleugelverdediger. Wildschut van FC Twente werd tenminste veelvuldig door de Feyenoorder voorbij gelopen en kreeg na afloop terecht het verwijt dat hij hem veel en veel te veel ruimte had gegeven. Maar goed, Wimpie Jansen en zijn welpen werden niet, zoals van tevo ren verwacht werd, weggetikt door de veel geroutineerdere Twentena ren. Het jeugdig élan in de ploeg was van dien aard dat je je afvraagt of Feyenoord niet het moment be reikt heeft waarop definitief geko zen moet worden voor een nieuwe aanpak. Dat zal punten kosten in uitwedstrijden en ook thuis. Maar zoals de ploeg gisteravond acteerde was Feyenoord het aanzien eigen lijk best waard. Brox peinzend: „Alleen het publiek moet het pik ken. Dat eist voor alles altijd resul taten". FC Twente-Feyenoord. Een deba cle voor de arme Martien Vreysen. Hij was het die in de 26ste minuut attent oprukte toen de Twente- defensie wegens vermeend bui tenspel bleef staan, en plotseling oog in oog met doelman Van Ger- Door Pim Stoel wen kwam. Het kon niet meer mis. Maar het ging wel mis. In plaats van de bal beheerst in de hoek te schui ven knalde Vreysen, vermoedelijk met beide ogen dicht, op de lat. Weg kans. Een kwartier later kreeg hij van de attente Melis een unieke kans zijn fout goed te maken nadat Best (hij blijkt echt wel te kunnen voetballen) de grondlegger van de combinatie was geweest. Melis had zelf kunnen schieten, gunde de eer aan Vreysen en die knalde onbe heerst tegen Van Gerwen op om vervolgens vertwijfeld naar de dug-out te blikken. Het kostte hem zijn plaats in het elftal en Verheyen mocht zijn opwachting maken. Had Feyenoord twee keer kunnen sco ren voor rust, FC Twente zag ook twee schitterende kansen gekeerd door de uitblinkende Eddie Trey- tel. De tweede helft was krap aan de gang toen Van der Korput Melis op rechts lanceerde, de rechterspits een lange solo ondernam die hij af rondde met een fraaie schuiver: 0-1. Iedereen schrok, Feyenoord vermoedelijk nog het meest. En het antwoord van FC Twente was reso luut, een een-twee-combinatie, Van Iersel, omdat Van der Korput bleef staan, niet in buitenspelpositie, een schot tegen de paal en een doelpunt van de instormende Arnold Müh ren. En toen had FC Twente door moeten drukken. Wat echter niet gebeurde. Volgens Spitz Kohn om dat zijn ploeg de Naweeën onder vindt van teveel spelen in een te kort tijdsbestek. Kohn: „Het leek wel of ze lood in de benen hadden. En daarbij, Feyenoord speelde na tuurlijk erg behoudend. Als je dan niet attent en alert reageert, ga je de slag toch verliezen". FC Twente had daarbij de pech dat de vlegelspelers Bos en Thorensen volledig lam werden gelegd door de Benjaminnen Brard en Wijnste kers. Kohn: „Natuurlijk, twee nieuwelingen als vleugelverdedi gers. Maar die twee van ons hebben ook niet zoveel ervaring. Bos zoekt nog naar zijn vorm en Thorensen is pas twintig. Toch zou diezelfde Thorensen Feyenoord vlak voor tijd nog op de rand van de nederlaag brengen toen hij keihard en onbereikbaar voor Treytel op de lat knalde. Daar voor had Gritter een keer de bal op onbegrijpelijke wijze naast in plaats van in het doel gewerkt en zag Best een kopbal door Drost op de doellijn gekeerd. Boskov: „Ik heb vrede met één punt. Zeker tegen FC Twente uit. Want ik wil met vijf punten straks naar Ajax reizen. Dat kan met de wedstrijd tegen Haarlem nog voor de boeg Scheidsrechter Henk van Dijken gaf Van der Korput gisteravond geel wegens het ruw onderuit halen van een tegenstander (Gritter) en noteerde Rijsbergen en Thorensen wegens het maken van aanmerkin gen op de leiding. NIJMEGEN - In de allerlaatste mi nuten van het enerverende en in - s.„ hoog tempo gespeelde duel tegen t Volendam eiste NEC dan toch nog de volle winst voor zich op. Het was de onberekenbare Ronald Hend riks die met een onverwacht schot doelman Hoek geen schijn van kans gaf. Volendam verloor daardoor met 2-1. De teleurstelling by de Volen- damse formatie was na afloop van het aantrekkelijke gebeuren in het Gofïert-stadion zeer begrijpelijk. In de eerste helft had de formatie van trainer Jan Mak de Nijmegenaren namelijk volledig weggespeeld. Het was een wonder dat de gasten v, niet verder kwamen dan een fraaie treffer door Helling koppend ge- t maakt na voorbereidend werk van Kramer: 0-1. Dat gebeurde vlak voor de pauze. Daarvóór had Vo- 1 lendam verzuimd meer doelpunten te produceren. j NEC herstelde zich na de rust voor treffelijk. Ronald Hendriks zorgde al snel voor de gelijkmaker, maar aanvankelijk leek het er niet op dat NEC alsnog de volle winst zou gaan binnenslepen. Totdat Hendriks dan toch nog voor de bevrijdende Sierlijk sprongetje van Cees Guyt over zijn doelman Hoek heen. Nijmeegse treffer zorgde, Volen- Guyt staat opnieuw in de belangstelling van Ajax, dat blijft probe- dam kreeg met deze nederlaag dui- ren de oud-Katwijker aan te trekken. delijk iets te weinig. Zwak De weinig fraai maar wel effectief spelende Clarke was een voortdu rend gevaar voor de vedediging van de Adelaars, waarin Oude Wesse- ling als directe bewaker van de Brit wel een erg zwakke party speelde. In de tweede helft moest Oude Wesseling, die veel fouten maakte en vaak traag reageerde, het veld ruimen voor Lodeweges. Bij een van de zeldzame aanvallen van Go Ahead legde Noordwijker Anton Marijt, die speelde alsof hij al jaren bij Sparta is, de doorgebroken Woudsma neer. De Rotterdamse verdediger kreeg daarvoor het geel van scheidsrech ter Geurds gepresenteerd. Even la ter zag ook Lodeweges de gele kaart, toen hij Weerdenburg van een vrije doorloop op het doel van Endeman afhield door hem bij het shirt vast te houden. Een kwartier voor tijd ging het zwakke Go Ahead door de knieen. Clarke kopte uit een voorzet van Weerdenburg de bal bijzonder fraai in en toen was de ban voor Sparta gèbroken. Twee schitterende doelpunten, beide met het hoofd gemaakt door res pectievelijk Van de Meer en Weer denburg gaven uiteindelijk het krachtsverschil tussen beide ploe gen duidelijk weer. 11 EINDHOVEN - Hij wees zichzelf als de grootste boosdoener aan. Roda JC's afgang, gisteravond te gen PSV (4-0) was, zo meende hij, vooral zyn schuld. Jan Jongbloed. Naar Kerkrade gehaald om het keepersprobleem op te lossen. In de plaats van de onzekere Bram Ge- ilman moest de doelman van FC Amsterdam een belangrijk aandeel, leveren in de Limburgse zucht naar topvoetbal. Maar diezelfde Jan Jongbloed zocht gisteravond vertwijfeld naar de oorzaken voor zijn falen. Aan de vier Eindhovense treffers (Deij- kers, René v.d. Kerkhof, Lubse, Willy v.d. Kerkhof) had Jongbloed minstens twee keer schuld. "Een rot gevoel, maar eerlijk, ik begrijp het niet. Ik durf zelfs te zeggen dat ik in vorm ben." Toch nam hij de schuld op zich. "Ik raakte onzeker toen ik de bal na het schot van Willy v.d. Kerkhof liet vallen en Deijkers scoorde. Ik had ook schuld aan de tweede van René en de derde van Lubse. Geen keeper komt bij zo'n bal zijn doel uit." Jongbloed deed het na de corner van Van der Kuylen wél en was een verslagen man. Aan de vierde treffer had Jongbloed écht geen schuld, maar hij bleef nader hand tobben: "Ik heb nog niets voor Roda kunnen betekenen. Al had ik nou maar één punt voor ze in de wacht gesleept, dan zou het al 'ïeel anders zijn geweest". PSV - Roda JC Sparta - G. A. Eagles Den Haag - Telstar Haarlem - NAC VW - Amsterdam Twente - Feyenoord AZ'67-Utrecht NEC Ajax PSV Sparta 4 AZ'67 4 Volendam FC VW Den Haag Roda JC Vitesse 4 Utrecht 4 Amsterdam 4 Haarlem 4 Telstar 4 4 4 0 0 8 9-3 3 10 7 11-1 2 2 0 6 7-2 2 115 15-6 .4 2 1 1 5 7-3 .4 2 1 1 5 7-4 .4 2 0 2 4 9-8 .41214-4-4 .4 0 3 1 3 4-5 .4 1 1 2 3 2-3 ,4 1 1 2 3 6-10 1 1 2 3 5-9 1 1 2 3 4-8 1 0 3 2 5-8 1 0 3 2 4-16 0 13 10-7 0 0 4 0 2-13 EERSTE DIVISIE Wagen. - De Graafscht 3-1 Amersf. - MW 0-1 Excels. - SW 5-0 FC Dordr. - Heracles 2-2 PEC Zwolle-Eindh3-1 FC Vlaard. - Helm. Sp3-0 FC Gron. - Willem II 3-0 sc Camb. - Veend3-0 Fortuna SC - FC Den Bosch 1-0 MW 3 Heerenv3 PEC 4 Fortuna 3 Excels4 D. Bosch 4 Eindh4 Heracles 4 Camb4 WiUem II4 Graafsch4 Veendam 3 Wagen4 SW 4 Amersf. 4 Vlaard4 Dordr4 Helm4 3 0 0 9-0 3 0 0 6 5-1 3 0 1 6 8-4 2 1 0 5 3-0 1 3 0 5 8-3 2 0 2 4 8-5 12 14 5-4 2 0 2 4 5-6 12 14 4-5 2 0 2 4 6-7 12 14 3-4 1 1 2 3 5-8 1 1 2 3 3-6 1 0 3 2 4-9 1. Kist (AZ'67) 7; 2.Hendriks (NEC) 5; 3. Hilkes (VW), van Kooten (Eagles) en Metgod (AZ'67) ieder 4 6. Clarke (Spar ta), Geels (Ajax), Janssen (NEC), Van Leeuwen (Den Haag), Lubse (PSV) en Nygaard (AZ) elk 3.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13