MEER DIEFSTAL IN ITALIË Geen plan voor een kernbom JS8 VN en EG veroordelen beleid „HAROLD WILSON AFGELUISTERD" m CARTER OVER Z.-AFRIKA Italiaanse minister treedt niet af na ontsnappen Kappler Chinezen volharden in kwestie Taiwan WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 Pieter Botha LAGOS/BRUSSEL/KAAPSTAD (Reuter/UPI/DPA/AFP) - De Verenigde Naties, de Europese Gemeenschap en de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid hebben de rassendiscriminatie in Zuid- Afrika scherp veroordeeld. Op de internationale conferentie tegen apartheid in de NigeriaanSe hoofdstad Lagos verklaarde de algemene secretaris van de OAE, William Etaki, dat de westerse landen Zuid-Afrika alleen maar met woorden veroordelen. De EG heeft bij monde van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Henri Simonet gisteren ver klaard dat de rassendiscriminatie een belediging tegen de mens heid is en een overduidelijke schending van de mensenrech ten. Simonet verklaarde dat de negen EG-landen geen wapens meer zullen leveren aan Zuid- Afrika. VN-secretaris Kurt Wald- heim waarschuwende bij de ope ning van de conferentie in Lagos, waaraan 60 landen deelnemen, voor de „tragische gevolgen" voor Zuid-Afrika bij een voort zetting van het apartheidsbeleid. In Kaapstad maakte de Zuidafri- kaande minister van Defensie Pieter Botha duidelijk dat de zwarte bevolking, die verreweg in de meerderheid is, niet zal worden betrokken bij de aange kondigde grondwetswijzigingen, omdat dat zou leiden tot een zwart meerderheidsbewind, en dat is niet de bedoeling van de blanke minderheidsregering. Botha zei dat geen enkele poging om het Zuidafrikaanse bewind door een revolutie, embargo's of ontwrichting op de knieën te krijgen, kans van slagen heeft. De Noorse premier Odvar Nordli drong gisteren op de conferentie tegen apartheid aan op een alge meen wapenembargo tegen Zuid-Afrika. Ook stelde hij een buitenlandse investeringsstop voor. Verder pleitte hij voor steun aan de bevrijdingsbewegingen in zuidelijke Afrika. De voormalige Zweedse premier Olaf Palme eiste op de conferentie eveneens krachtiger maatregelen tegen Pretoria. Pieter Botha verklaarde in Kaap stad dat de grootmachten er beter aan zouden doen de politiek in Zuid-Afrika met rust te laten. De grootmachten moeten volgens hem niet vergeten dat Zuid- Afrika een belangrijk strategisch punt is en op technisch gebied van nut kan zijn voor de andere Afrikaanse landen. Bovendien moeten Frankrijk, Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten maar eens kijken naar de pro blemen die ze zelf hebben met zwarten in de grote steden, zo meende hij. De plannen voor de grondwetswij ziging in Zuid-Afria houden in dat de kleurlingen en Indische bevolking meer zeggenschap en rechten krijgen. De zwarte be volking blijft echter buitenspel. „Als we de zwarten bij de grond wetswijzigingen betrekken, ste venen we af op een zwart meer derheidsbewind. Dat is niet ac ceptabel voor de Nationale Partij, niet vandaag, niet morgen", aldus Botha. Het Sowjet-persbureau Tass gaf dinsdag als commentaar dat „de solidariteit van Israël met de re publiek Zuid-Afrika de oorzaak is van de weigering van de Israë lische regering om deel te nemen aan de apartheidsconferentie in Lagos". Volgens Tass is deze houding niet verrassend, „Omdat de Zionisten van Tel Aviv voort durend nauwe contacten onder houden met het racistische Zuid afrikaanse regime. Het Zionisme in Israël en de apartheid in Zuid-Afrika zijn slechts varian ten van het racisme". WASHINGTON (Reuter/AFP) - President Carter heeft gisteravond op een persconferentie gezegd dat Zuid-Afrika de VS heeft verzekerd niet van plan te zijn kernbommen voor enig doel te ont wikkelen. Hij heeft dit ontvangen als antwoord !op een vraag van de Amerikaanse regering. "Zuid-Afrika heeft ons laten weten dat zij geen [kernbommen hebben en niet van plan zijn die te ontwikkelen", zei hij. De VS zullen de situatie nauwlet- tend in het oog houden en Zuid- 1 Afrika met meer nadruk aanmoe digen zijn atoomcapaciteit onder internationale waarborgen te stel len. Premier John Vorster van Zuid- Afrika heeft gisteravond gezegd dat zijn land niet van plan is een kern bom te maken en dat de internatio nale opschudding over dergelijke beweringen hem doet glimlachen. 'Dinsdag sprak hij in Stellenbosch, waar hij op de universiteit van de Kaapprovincie herhaalde dat Zuid-Afrika niet voornemens is kernproeven te houden. Hij zei slechts te kunnen glimlachen over de beweringen welke Frankrijk er toe gebracht hebben te dreigen met het verbreken van de handels- en diplomatieke betrekkingen. Frankrijk is bereid de hadels- en diplomatieke betrekkingen met Zuid-Afrika te verbreken, indien dit land een kernproef uitvoert. De Franse minister van buitenlandse zaken Louis de Guiringaud waar schuwde Zuid-Afrika dat Frankrijk "al de nodige conclusies", van han delsembargo tot verbreking van de diplomatieke banden, zal trekken indien Pretoria inderdaad een kernproef neemt. De Guiringaud zei maandag in een radio-interview dat zijn regering op de hoogte was van het feit dat Zuid-Afrika een nucleaire test wil uitvoeren, overigens voor vreed zame doeleinden. De informatie is waarschijnlijk afkomstig van Ame rikaanse en Russische spionage- satellieten. De geruchten over Zuid-Afrika's kernvermogen begonnen in okto ber 1974, toen dr. Louw Alberts, vice-president van de Zuidafri kaanse raad voor kernenergie, ver klaarde, dat Zuid-Afrika technisch verder gevorderd was dan India. Eerder dat jaar had India met suc ces een kernbom tot ontploffing gebracht. Onze technologie en wetenschap zijn voldoende gevorderd om zo iets ook te doen, indien dat nodig mocht zijn, aldus dr. Alberts, die voor deze opmerking door zijn re gering op de vingers werd getikt. Sindsdien is er druk gegist over het Lang bezette atoomcentrale weer ontruimd HANNOVER (DPA) - De overheid van Nedersaksen heeft met meer dan duizend politiemannen giste ren het terrein van de atoomcen trale Grohnde aan de rivier de We- ser bij Hameln ontruimd. De 203 bezetters stonden tegenover een overmacht die een ultimatum van een uur had gesteld en gaven hun verzet na enig dralen op. Zij hadden hef 71 dagen lang in hun anti-atoomdorp uitgehouden. Bij de ontruiming deden zich geen incidenten voor. De politie no teerde de namen van de bezetters, die volgens de minister van Bin nenlandse Zaken van de deelstaat, Rötger Gross, de kosten van het politie-optreden zullen moeten be talen. In Grohnde was het in maart van dit jaar tot harde gevechten tussen po litie en demonstranten gekomen. Dertig tegenstanders van atoom energie die uit het anti-atoomdorp weggegaan waren hebben gister avond de Dom van Bremen bezet, waar zij de nacht doorbrachten. Links de ex-Gestapo chef in Rome, Herbert Kappler. Rechts Walter Reder, die ook tot een levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, maar om gezondheidsredenen vrijgelaten. ROME (UPI) - De Italiaanse mi nister van defensie, Vito Lat- tanzio, ziet in de affaire Herbert Kappler geen aanleiding zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Lattanzio gaf de sena atscommissie van Defensie gis teren opheldering over de om standigheden waaronder de Duitse oorlogsmisdadiger op 15 augustus kon ontsnappen uit het Romeinse ziekenhuis waar hij wegens kanker werd ver pleegd. Lattanzio is de verantwoorde lijke bewindsman, want onder zijn ministerie valt de 'carabi nieri' (para-militaire rijkspoli- Jimmy Carter vermogen van Zuid-Afrika kern wapens te maken, maar de Zuidaf rikaanse regering, die wel openlijk zich uitspreekt over haar streven om de kernenergie voor vreedzame doeleinden te benutten, verklaarde herhaaldelijk, dat de geruchten volgens welke Zuid-Afrika een kernbom maakt, ongegrond waren. Maar begin 1977 weigerde de Zuid afrikaanse minister van binnen landse zaken dr. Connie Mulder, een dergelijk gerucht tegen te spreken of te bevestigen. Begin 1977 verklaarde dr. Abe Roux, voorzitter van de Zuidafri kaanse raad voor kernenergie, naar verluidt, dat de vorderingen van Zuid-Afrika op kerngebied in grote mate te danken waren aan Ameri kaanse hulp in de eerste jaren van de uitvoering van het Zuidafri kaanse program voor kernenergie. Roux bekende, dat Zuid-Afrika in 1975 en 1976 een hoeveelheid ver rijkt uranium van de VS ontving. Hij legde er evenwel de nadruk op, dat dit bestemd was voor het doen functioneren van door Frankrijk vervaardigde reactors. PEKING (DPA/Reuter) - De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan China een vier uur durende rede gehouden over de Amerikaanse buitenlandse politiek in de hoop dat er meer toenadering komt tussen Washington en Peking over de kwestie Taiwan. China blijft echter op het standpunt dat Washington eerst volledig moet breken met Taiwan (nationalistisch China), voordat diplo matieke banden kunnen worden aangeknoopt met Peking. Bovendien zijn de Chinese communistische leiders van mening dat de kwestie Tai wan hun eigen zaak is waarmee de Verenigde Staten zich niet te bemoeien hebben. Peking bepaalt de vorm en het tijdstip van een "bevrijding" van het eiland. Cyrus Vance hield zijn collega Hoeang Hoea voor dat de Verenigde Staten wel bereid zijn om hun diplomatieke en militaire banden met Taiwan te verbreken, maar alleen indien Washington voldoende garanties heeft dat de veiligheid van het eiland niet in gevaar komt. De twee ministers wisselden verder van gedachten over de ontwikkelin gen in Latijns-Amerika, het Midden-Oosten en Afrika. Nadere bijzonder heden werden hier niet over verstrekt. Bekend is dat China in Afrika een opmars van de Sovjet-Unie vreest en derhalve krachten steunt die tegen over de door Moskou gesteunde groeperingen staan. Vandaag zal de Chi nese minister van buitenlandse zaken nader ingaan op de standpunten van Peking in de internationale politiek. \)Ja\ een. auXo boot diept\\s Toeristen slachtoffer van gauwdieven MENDRISIO (SP) - Steeds meer Nederlanders lijken het slachtoffer te worden van Italiaanse gauwdie ven. Bij het ANWB-steunpunt in Mendrisio noemt men het grote aantal Nederlanders, dat aan de bel heeft getrokken voor een nieuwe autoruit, opvallend. Voorruit, zij ruit of achterruit, het maakt niet uit. LONDEN (Reuter) - Enkele uren nadat premier Callaghan had laten weten dat er nimmer elektronische afluisterapparatuur in de woning van de Britse premier in Downings- treet was aangebracht, herhaalde de Daily Express gisteren de be schuldiging dat premier Harold Wilson wel degelijk was afgeluis terd en zelfs voor zijn herverkiezing in 1974. Chapman Pincher schrijft op de voorpagina van zijn blad dat Wilson werd afgeluisterd van 1964 tot 1970 en van 1974 tot 1976. Pincher schrijft de bewijzen te hebben dat het afluisteren ook geschiedde on middellijk voordat Wilsons La- bourregering in februari 1974 weer aan de macht kwam. Het afluisteren was gebeurd omdat een inlichtingendienst vermoedde dat sommige medewerkers wel licht communistische sympathieën hadden. Nadat de Londense pers in juli had ■gemeld dat Wilson destijds werd afgeluisterd, liet premier Callaghan een grondig onderzoek instellen en Gewoon eruit gehaald door een be gerige Italiaan. Die zijn zinnen had gezet op een autoradio, cassettere corder, foto- of filmtoestel, verre kijker en ga zo maar door. De diefstallen uit auto's zijn in Ita lië een ware plaag.De diefstallen van auto's niet minder. Joop Ha mers, chef van het ANWB- steunpunt, daarover: "In luttele minuten verdwijnen complete au to's. Met name de duurdere merken zijn in trek. Binnen vijf minuten nadat je in Rome of zo je Mercedes hebt geparkeerd, is hij weg. Gesto len om te worden doorverkocht. Dat gebeurt door goed georgani seerde bendes. Vaak nog dezelfde dag gaan ze op de boot naar het Midden-Oosten." Buitenlandse bezitters van een Alfa-Romeo ontmoetten in Italië veelal een ander probleem. Hun au to's wordt nogal eens gestolen door overvallers of smokkelaars. En als de politie via het kenteken bij de auXo boot di&pt\\s Harold Wilson gisteren liet hij weten dat gebleken was dat Downingstreet 10 nimmer was afgeluisterd. bestolene terecht komt kan het toch flink wat last geven. Joop Ha mers: "Die last krijg je ook als je in Italië ook als je betrokken bent bij een ernstig verkeersongeluk. De politie zal dan altijd de auto in be slag nemen voor een technisch on derzoek. Dan kan maanden gaan duren. We hebben op het ogenblik een paar van dit soort affaires lo pen. De mensen moeten dan met de trein naar huis, en de ANWB kan de auto later repatriëren". Als je, komende van de Gotthard- pas,' over de autobaan naar Milaan rijdt, kan je het ANWB-steunpunt niet missen. Aan de Via Gas in het Zwitserse Mendrisio, op slechts ze ven kilometer van de Italiaanse grens, hebben acht Nederlanders juist de spits van het toeristensei zoen achter de rug. Een seizoen met opnieuw meer narigheid dan het vorige. Sinds 1 januari wordt men in Mendrisio geconfronteerd met 1130 gevallen waarin, in het kader van de internationale reis- en kre dietbrief, een beroep werd gedaan op de ANWB. De vaste bezetting van het steunpunt bestaat uit Joop Hamers (48) en zijn assistent Harro. In de vakantietijd wordt een beroep gedaan op zes losse medewerkers, die overigens wel vijf talen vloeiend moeten spreken, Neder lands, Frans, Duits, Engels en Ita liaans. Joop Hamers, tussen de talloze te lefoontjes door: "Het is aanzienlijk drukker geweest dan vorig jaar. De gevallen waren ook ernstiger. Vorig jaar hadden we tot half augustus zestien gevallen met een dodelijke afloop. Dit jaar 31. Uitzonderlijk daarbij vind ik het sterke toenemen van de hartaanvallen. Ik doe dit werk nu zo'n twaalfeneenhalf jaar. Toen ik begon stierven de i met 55, wat later met vijftig. Dat werd veertig, maar het lijkt nu wel of men al bij dertig doodgaat. Spant men zich tijdens zijn vakantie meer in Rijdt men te lang door? Ik zou het niet weten Joop Hamers was begin 1965 de eerste die een buitenlands filiaal van de ANWB-alarmcentrale be mande. Dat zat toen in Champex, nabij de Grote Sint Bernard, en op een hoogte van vijftienhonderd meter. Allengs kwam er behoefte naar een wat centraler liggende plaats. Vandaar dat het steunpunt in 1970 naar Mendrisio verhuisde. Hamers: "We zitten hier op de doorgaande weg naar Italië, op slechts vijftig kilometer van Mi laan. We zitten nog net in Zwitser land en daarom profiteren we van de goede telefoon-, telex- en post verbindingen van dat land, waar bovendien niet gestaakt wordt. Al lemaal voordelen ten opzichte van Italië". \£<x\ eeu auXo boot Het verwondert Joop Hamers nog immers met hoeveel bagage de Ne derlander op stap gaat. "Als je dat ziet, zo'n auto is afgeladen vol. Het is gewoon afgrijselijk. Ze kunnen niet links zien en niet rechts. En als ze remmen krijgen ze een pan of een klaptafeltje in hun nek. Echt, daardoor gebeuren veel ongeluk ken." De belangrijkste taak voor de me dewerkers van het steunpunt is on getwijfeld het oplossen van de taal problemen tussen de Nederlandse vakantiegangers en een Italiaanse garagehouder, arts, politieman. Daarna komt het sociaal contact met de ANWB-lid dat in moeilijk heden zit. Hamers: "Dat beetje op beuren, dat is belangrijk. Dat merk je uit de reacties. Dat is gewoon so ciaal werk, al is het maar een praatje van vijf of tien minuten door de te lefoon. In de eerste plaats gaat het ons om hulpverlenen en de vakan tie redden. Sociaal gevoel is onont beerlijk. We zijn misschien zo hard als een spijker, maar in elk geval dat op je af komt leg je toch iets van jezelf. Moetje toch meebeleven. Al is het met eelt op je ziel. Het werk trekt bovendien een zware wissel op je gezin. Je kan bijvoorbeeld zelf nooit 's zomers met vakantie". In die twaalfeneenhalf jaar is het werk van steunpunt Mendrisio bij de Zwitsers en Italianen zo bekend geworden dat garages, ziekenhui zen, politie enz. uit zichzelf al con tact met Hamers opnemen, nog voor het ANWB-lid dat heeft ge daan. "En als de ANWB dan belt, weetje hoe de zaak ligt. Dat werkt wat ge makkelijker," aldus Joop Hamers, die deze week zelf met vrouw en kinderen met vakantie is gegaan naar Italië. tie) die met Kapplers bewaking was belast. Minister Lattanzio vertelde de senatoren dat hij de carabinieri opdracht had gege ven Kappler scherp te bewa ken. Twee maanden voor de ontsnapping had een kapitein de wacht bij Kapplers zaal ech ter ingekrompen omdat hij 'on voldoende mankracht' tot zijn beschikking meende te hebben. Lattanzio betoogde dat hij niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat een officier van de carabinieri zijn orders eigenmachtig denkt te kunnen herzien. Op 15 augustus constateerde een ziekenzuster dat de 70- jarige Kappler nier meer in zijn bed lag. het heeft toen een uur geduurd voordat het hoofd kwartier van de carabinieri werd gealarmeerd. De voorma lige Gestapo-chef van Rome is waarschijnlijk in een koffer het ziekenhuis uitgesmokkeld door zijn echtgenote Anneliese die hij in Italiaanse gevangenschap huwde. Anneliese Kappler, in wier huis te Soltau (West-Duitsland) Kappler zich thans hoogst waarschijnlijk bevindt, was kind aan huis bij het militaire Celio-ziekenhuis. Twee wacht posten van de carabinieri zullen zich, vertelde Lattanzio, moe ten verantwoorden wegens plichtsverzuim en het feit dat zij van Anneliese Kappler 'eten en drinken' hebben aangepakt. Kappler is een dag voor hij ver dween nog onderzocht. Hij woog toen 48 kilogram, had een zwakke pols van 90 en was vol gens Lattanzio 'volledig uitge put'. Italië heeft Bonn gevraagd Kappler uit te leveren. Lattan zio las de senatoren het ant woord van de Westduitse rege ring voor. Daarin stond dat het verzoek momenteel wordt be studeerd 'aan de hand van de Westduitse wetgeving'. De Westduitse regering verze kert met klem dat geen enkele Duitse gezagsdrager, recht streeks of zijdelings, bij Kap plers vlucht betrokken is ge weest. Bonn spreekt van verder de hoop uit dat het incident geen afbreuk- zal doen aan de 'vriendschappelijke betrekkin gen tussen beide landen'. "UJgX em auXo boot &\.epu\s Toi\p\a \Q0Q \)cmaU9ft5Q Leiden, Vondellaan 45, tel. 071-769303 Alphen, winkelcentrum "de Aarhof", Aarplein 2, tel. 01720-73344 Sassenheim, Hoofdstraat 81, tel. 02522-19124 eeu secb'ice. bv\dveau.\o en wat een inte ressante inruilprijzen! pcoe\ct\deu. op donderdag, vrijdag en zaterdag £5,£6

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9