Voormalig directeur verdacht van fraude Den IJyl: „Maak van abortus vrije kwestie" EIS: ZES JAAR TEGEN ANTIEKDIEF Zwitserse ouders koesterden drie weken valse hoop mmm Bedrijfsvereniging van bakkers mogelijk voor miljoenen benadeeld Verhoor van getuigen gevraagd in verband met Weinrefa-rapport Officier eist tbr voor moord op zwerver Ruzie om beddegoed aanleiding tot moord WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 UTRECHT (SP) - Na een onafhankelijk onder zoek naar de administratie van de bedrijfsver eniging voor het bakkersbedrijf is een ernstig vermoeden gerezen, dat strafbare handelingen zijn gepleegd onder verantwoordelijkheid van de voormalig directeur JKrikken, die inmid dels sinds 1 januari 1976 met pensioen is. In verband met deze mogelijk gepleegde strafbare handelingen is tegen hem een aanklacht inge diend bij het openbaar ministerie. Het bestuur van de bedrijfsvereniging heeft dit gistermid dag meegedeeld. Volgens het bestuur van de bedrijfsvereniging rees enige twijfel aan de wijze waarop de voor malig directeur zijn functie had vervuld, toen zijn opvolger bij een herstructurering van het administratief apparaat stuitte op leemten in de tot dan gevoerde administratie. Tot het in stellen van het onderzoek werd besloten toen een accountantskantoor weigerde de jaarstuk ken van het pensioenfonds - dat eveneens door de bedrijfsvereniging wordt beheerd en waar van de heer Krikken enige maanden geleden zijn functie als directeur neerlegde - over 1975 goed te keuren. Het bestuur van de bedrijfsvereniging stelt met nadruk, dat door de nieuwe directie admini stratieve maatregelen zijn genomen en controle-methodes zijn ingevoerd, zodat de be langen van de verzekerden inmiddels optimaal zijn beveiligd. Volgens bestuurder Tom Simonis van de voe dingsbonden FNV, die sinds twee jaar lid is van het dagelijks bestuur van de bedrijfsverenigin gen voor het bakkersbedrijf, loopt de fraude in de tonnen en is er een gerechtvaardigde angst dat het om miljoenen gaat, want de heer Krik ken die vorig jaar op 70-jarige leeftijd met pens ioen ging, heeft 40 jaar daar gewerkt. Naar zijn zeggen was Krikken een groot orga nisator, die de administratie volledig in de vin gers had. "Als hij faalde, faalde iedereen", al dus Simonis in een aanvullend cqmmentaar op de beslissing van het bestuur van de bedrijfs verenigingen om tegen Krikken een aanklacht in te dienen. Volgens Simonis is uit het globaal onderzoek gebleken, dat door Krikken dingen zijn gedaan en gelaten die laakbaar zijn. Het gaat naar zijn zeggen om gelden van zowel de sociale verze keringspremies als de pensioenfondsen van de bakkers- en banketbakkersbedrijven, de sui kerverwerkende en de suikerwerkenindustrie. Aan de bedrijfsverenigingen worden de sociale premies afgedragen van zo n 50.000 werkne mers en er gaan tientallen miljoen per jaar om. VLAARDINGEN/BAZEL (SP) - De ouders van de 20-jarige Zwitser Ruth Haberthür heb ben drie weken lang bijna ie dere dag hun opwachting ge maakt in een Bazels ziekenhuis, met de angstige vraag in het hart of hun dochter zou mogen verder leven. En ai die tijd hebben zij aan het ziekbed gezeten van een 16- jarig meisje uit Vlaardingen, Henriëtte Blokland, die dood gewaand was maar sinds afge lopen zondag weer mag hopen op herstel. Ruth Haberthür en niet Hen riëtte Blokland werd in de eerste week van augustus in Rotterdam gecremeerd; eergis teren is haar as teruggebracht naar Zwitserland, naar een met vertraging in rouw gedompelde familie, terwijl de ouders van Henriëtte vanmorgen vroeg dolgelukkig in het Kantonspital van Bazel aankwamen. DEN HAAG (SP/ANP)-De laatste voorstellen inzake abor tus die formateur Den Uyl gisteren aan de fracties van PvdA, CDA en D'66 heeft toegestuurd zijn voor het CDA niet aanvaardbaar gebleken. De voorstellen kwamen er op neer dat het nieuwe kabinet zal beslissen of het met een nieuw abortusvoorstel komt óf dit aan de Tweede Kamer overlaat. De christen-democraten wilden hier niet mee akkoord gaan. Het tweede kabinet-Den Uyl krijgt welhaast zeker een meerderheid van progressieve ministers, die er ongetwijfeld voor zullen kiezen dat de Kamer met een initiatiefvoorstel over abortus komt. Dat betekent dat PvdA en VVD vrij hun gang kunnen gaan om het abortus verbod uit de strafwet te schrap pen. Een ander bezwaar van het CDA tegen Den Uyl's plan was dat het loopt. gesteund door PvdA en D'66 - af gewezen. CDA-aanvoerder Van Agt wilde een commissie van deskun digen ('beraadsgroep') aan het werk zetten om binnen twee jaar een nieuwe abortusregeling voor te be reiden. Om overeenstemming met de progressieven mogelijk te ma ken was het CDA zelfs bereid om af te stappen van haar strakke opvat ting dat zwangerschappen alleen mogen worden afgebroken als de gezondheid van de vrouw gevaar Ruth Haberthür en Henriëtte Blokland waren zondagmorgen 31 juli tien kilometer ten oosten van Bazel betrokken bij een ernstig auto-ongeval. Er waren drie doden: de ouders van Henriëttes even oude vriendin Jacqueline Broek uit Vlaardingen, met wie Henriëtte terugkeerde van een vakantie in de Alpen en een meisje. Een tweede meisje bleek levensge vaarlijk gewond. Tussen de laatste twee heeft die zondag een onbegrijpelijke persoonsverwisseling plaats gehad. Beide meisjes hadden hun paspoort bij zich en Ruth Haberthür, die leerlingver pleegster was ook nog in het be zit van haar bloedgroepkaart. Ruth zat in een auto naast haar vriend Remo Keiler die zich met grote snelheid voor een va kantiereis naar Bulgarije naar het vliegveld haastte. Achterin zaten Werner Meier en zijn vriendin Ruth Vollmer, beiden ook 23 jaar oud. Bij een wegopbreking, waar een maximum-snelheid gold, vloog de Zwitserse wagen in een stromende regen frontaal op de auto uit Vlaardingen. Of het de politie is die daar al fouten maakte met de identificatie of dat dit pas in het ziekenhuis ge beurde is nog geheel onduide lijk. Politie en ziekenhuislei ding zijn in afwachting van het resultaat van het onderzoek in elk geval zeer karig met hun commentaar, al zei een woord voerder van de politie gisteren dat de dramatische persoon sverwisseling volgens hem in elk geval in het ziekenhuis moet zijn voorgevallen. Daar lag, vrijwel geheel door verbandgaas aan het oog ont trokken, de nog levende Hen riëtte Blokland, tot zondag na dat zij een zware hersenoperatie had ondergaan in coma. Die middag waren Werner Meier en zijn vriendin op bezoek. Zij bei den ontdekten dat het meisje in bed niet Ruth kon zijn; ze sta melde onsamenhangende woorden in een vreemde taal "Stel je toch eens voor", hakkelt in Vlaardingen Henriëttes va der Th. J. Blokland, voordat hij op de trein naar Bazel stapt, "Je gaat drie weken lang elke dag naar het zieknhuis, onzeker en angstig, en je weet niet beter dan dat het je dochter is. En in eens wordt het je duidelijk dat je eigen dochter al die tijd al dood is". De heer Blokland schudt zijn hoofd, bijt zich op zijn lippen. De schok is groot. Zijn dochter lééft en mag misschien binnen kort al naar huis. De telefoon in het huis aan de Vlaardingse Riouwstraat staat roodgloeiend. Bloemen worden bij tientallen aangevoerd. Bu ren komen en gaan. Het wordt mevrouw Blokland, die terug komt van haastige boodschap pen - lingerie, kleding, schoe nen, alles voor Henriëtte - alle maal veel te veel. Henriëttes vader: "Ik zal in elk geval alles op alles zetten om de ouders van het Zwitserse meisje op te zoeken. Zij hebben nu een veel grotere klap te ver werken. Maar wilkt u wel gelo ven dat voor ons deze schok bijna net zo hard aankwam als een paar weken geleden de me dedeling dat onze dochter m het v/as gekomen?" parlement altijd het laatste woord Maar Den Uyl wimpelde het ^°'9eus voorstel-Van Agt af. Volgens hem 9evol9 v zouden ook deskundigen geen steen der wijzen vbor de abortus- problemen kunnen aandragen. Zijn bezwaren tegen de beraads groep waren dc over abortus opnieuw op de lange baan wordt geschoven, de tot standkoming van een nieuwe wet geving onzeker wordt en nieuwe heeft, moet - incidenten waarschijnlijk". Den Uyl - het Formateur Den Uyl wilde niet ver- SPRANG-CAPELLE - Gelaten ziet een landbouwer in het Brabantse Sprang-Capelle toe hoe zijn velden met andijvie zijn veranderd in een modderpoel, waarin een enkele struik andijvie zich nog drijvend weet te houden. krijgt, waar het kabinet zich schikt. De formateur wilde van de abortus een 'vrije kwestie' maken. Dat houdt in dat het voortbestaan van het kabinet niet op het spel kan worden gezet om de Tweede Kamer te dwingen met een regeringsvoor stel over abortus akkoord te gaan. Als het kabinet een regeling voor stelt waartegen de Kamermeerder heid grote bezw. de voorstellen i woorvoerder i i de regenval va in de Limburgse land- en tuinbouwbond moeten ook de Limburgse graantelers als de laatste weken rekening houden met een schade van enkele miljoenen. kabinet altijd overstag. Dit bete- der gaan dan het instellen kent dat het CDA (ook als het in het commissie van deskundigen die nieuwe kabinet z'n zin gekregen zich niet bezig gaat houden met het had) het in de Kamer zou moeten zoeken naar een uitweg uit de abor- afleggen tegen het 'monsterver- tusperikelen, maar die de jongste PvdA en VVD. ontwikkelingen rond abortus in kaart brengt om de indieners van het nieuwe abortusontwerp van dienst te zijn. Een spoedige totstandkoming van een nieuwe abortuswet is volgens Den Uyl hard nodig. "Het uit blijven van zo'n regeling schept niet alleen toenemende onzeker heid, maar betekent ook een zware belasting van de politieke samen werking Incidenten over de abor tuskwestie dreigen - de afgelopen Gemor PvdA en D'66 accepteerden - na enig gemor - dit voorstel van Den Uyl, mits: HET nieuwe kabinet binnen hooguit enkele maanden uit sluitsel zou geven of het zelf een abortusontwerp indient of voor stellen uit de Tweede Kamer af wacht Van Thijn (PvdA): "Dat baan^geschoven'wordt,'accept^ ren wij niet". er garanties gegeven worden dat het nieuwe abortusvoorstel door de toekomstige minister van jus titie in elk geval getekend zal worden Desnoods nadat alle CDA-ministers zijn afgetreden. vast komt te staan dat de nieuwe abortusregeling nog deze kabi netsperiode kracht van wet krijgt D'66-aanvoerder Terlouw: "Het kabinet mag - als het een maal besloten heeft zelf een abor tusvoorstel in te dienen - geen vertragingstaktiek toepassen. Zodra dat blijkt, zal D'66 met ei gen abortusvoorstellen komen". Alle tegenvoorstellen van het CDA waren door formateur Den Uyl - ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Rot- beslissing terdam, mr. *W. A. de Saint-Aulaire, heeft opname gevraagd in een krankzinnigeninstituut voor een jaar plus ter beschikkingstelling van de regering van de twee men sen, die begin dit jaar een Rotter damse zwei-ver om het leven brach ten. De psychiaters hadden de da ders ontoerekeningsvatbaar ver klaard. Tijdens de behandeling van de rechtszaak schoven de beide man nen, de 24-jarige magazijnbediende W. van S. uit Rotterdam en de 34- jarige loswerkman Desire H. uit België, gistermiddag elkaar de schuld toe. De Belg zei er nimmer aan gedacht te hebben de 46-jarige zwerver Jean Vermeulen uit Rot terdam om zeep te helpen. Hij zou ook geen vinger naar hem hebben uitgestoken. De magazijnbediende vertelde de rechtbank wel het plan te hebben gehad. Later zou hij zich bedacht hebben. Zijn vriend had het karwei uitgevoerd, zo luidde zijn lezing. Op één punt waren de verdachten het met elkaar eens: Jean Vermeu len, die zij kenden van het werk bij koppelbazen, had de markt verpest en bestal zijn collega's. Op de avond van de vierde februari van dit jaar ontmoetten beiden elkaar op het centraal station in Rotterdam. Wachtend op de tram zou de Belg volgens de getuigenis van een voorbijgangster over de zwerver gezegd hebben: "Nou gaat hij eraan. Als ik iets zeg dan gebeurt het ook". Vast was komen te staan, dat het tweetal een pilsje was gaan drin ken. Daar ontmoetten zij de zwer ver, die naar het park bij de Euro mast werd gelokt. H. zou zich "rot- geschrokken" zijn, toen Van S. plotseling een steen pakte en Jean Vermeulen daarmee op het hoofd sloeg. Hij vluchtte de bosjes in en zag hoe Van P. het slachtoffer met zijn handen en een grijs sjaaltje wurgde. De magazijnbediende zei wel de steen te hebben gepakt, maar die later weer weggegooid te hebben. Vervolgens zou zijn col lega de steen opgeraapt hebben en hebben vermoord. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse advocaat mr. L. Velle- man heeft in verband met een mo gelijk te zijnertijd aan te spannen civiel proces tegen de staat der Ne derlanden namens zijn cliënt drs. Friedrich Weinreb een voorlopig getuigenverhoor aangevraagd bij de rechtbank in Den Haag. Het doel daarvan is twee Neder landse getuigen te doen horen door de rechter-commissaris over hun deportaties en die van hun joodse familieleden tijdens de oorlog naar werkkampen alsmede twee getui gen over het verraad van joodse onderduikers in de Reinkenstraat in Den Haag. Deze zouden door Weinreb zijn verraden in 1943. Weinreb woont in Zürich in Zwit serland. Vorig jaar oktober verscheen een door het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie in Amsterdam uitgebracht rapport over „Wein- rebs activiteiten gedurende 1940- 1945 in het licht van nadere gege vens bezien". Het voor Weinreb vernietigende rapport werd uitge bracht aan de minister van justitie. De advocaat wil deze getuigen nu doen horen in verband met hun ge zondheidstoestand Van drie weet Miljoenenkrakers enterden kasteel per rubberboot de advocaat dat het joden zijn. Twee hunner hebben in een con centratiekamp gezeten. Voor zover mr. Velleman bekend is heeft geen der vier tijdens de oorlog contact gehad met Weinreb. Uit de conclusies van dit voorlopig getuigenverhoor wil mr. Velleman het laten afhangen of hij inderdaad tot een proces tegen de staat zal be sluiten. Dit zou dan gaan ter zake van een onrechtmatige overheids- daad meer in het bijzonder waar dit naar zijn oordeel betrekking zou kunnen hebben op smaad in de ci vielrechtelijke zin. Na het voorlopig getuigenverhoor is mr. Velleman voornemens met de staat besprekingen te voeren of het mogelijk zal zijn daarin een op lossing te bereiken. Deze bespre kingen zouden er volgens hem toe moeten leiden dat er primair een nader onderzoek nodig zal zijn en er dan een intensiever gesprek komt met drs. Weinreb. In dat geval zou er geen proces behoeven-te komen. (De samenstellers van het Weinreb-rapoort hebben in 1974 een gesprek met Weinreb (66) in Zürich gehad. Mr. Velleman meent dat hij over feiten beschikt die het Weinreb- rapport op enkele essentiële con clusies „ondergraven". Verder zei hij van oordeel te zijn dat het rap port niet in ieder opzicht zo deugde lijk is als het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie heeft willen doen voorkomen. Spoedig besluit zoetwaterkanaal WADDINXVEEN - De beslissing over de aanleg van een Zoetwater kanaal tussen Waddinxveen en Voorburg is spoedig te verwachten. Binnen enkele maanden zal name lijk de Kroon de bezwaarschriften behandelen tegen het Nootdorpse bestemmingsplan, waarin het tracé van het kanaal is opgenomen. Ook de geldigheid van de onlangs herhaalde verordening van het hoogheemraadschap Delfland, waarin de aanleg van het kanaal werd geregeld, is afhankelijk van een uitspraak van de Kroon. DEN HAAG (SP) - Zes jaar gevan genisstraf met aftrek luidt de eis tegen ex-dameskapper George H. (30), het derde kopstuk uit de be nde Haagse antiekrovers. Hij staat terecht voor deelname aan twintig grote kraken die hem volgens de officier van justitie tenminste 90 mille hebben opge leverd. Daar komt nog eens 28 mille bij aan opbrengst uit di verse helingen. Het grote huzarenstuk van George is de roof van een bijna onvoor stelbaar omvangrijke en kostbare schat aan antieke kunstvoorwer pen uit kasteel Ophemert, ge pleegd in de nacht van 23 op 24 januari 1976. De waarde van deze buit bedroeg meer dan een mil joen. Hij beweert de operatie samen met één maat te hebben uitgevoerd, op een tip van opperhoofd Be nnie, die zelf was verhinderd in verband met zijn arrestatie voor een kunstkraak te Den Haag. Hennie moest overigens wegens gebrek aan bewijs al gauw weer worden losgelaten, waarna hij de leiding van de kunstroven weer in eigen hand kon nemen en hij de verkoop van de buit via kunst veilingen in Brussel en München verder kon organiseren. Tegen hem werd vorige week negen jaar geëist. Nat pak George en zijn maat Hans M. voe- die koude januarinacht per verpakken en per rubberboot naar het vasteland te vervoeren. De rovers stonden daarbij ieder aan een kant van de slotgracht; de rubberboot trokken zij met een lang touw op en neer. Een nat pak moesten zij er ook nog voor over hebben: toen de een in het water viel, trok hij de ander aan het touw mee. rubberboot de slotgracht over De buit werd tenslotte opgeslagen van kasteel Ophemert. Na klimpartij bereikten zij kon, waar George zich tot het kasteel verschafte geijkte methode, door een gat te boren in de deur, naast de spanjo letsluiting, die daarna met een gebogen ijzertje kon worden ge opend. De huisbewaarder merkte niets, want die sliep niet in het kasteel aparte dienstwoning William baron Mackay van Op- Ook tenlastegelegd i speciaal.hiervoor gehuurd pakhuis te Utrecht. Slechts een betrekkelijk klein deel werd ver kocht. George bewaarde de rest als een appeltje voor de dorst. Groot was zijn woede toen hij tij dens het vooronderzoek in de ge vangenis hoorde dat Hans M. de schuilplaats aan de politie had verraden, zo blijkt ter zitting. hemert en Zennewijnen woont ii Engeland. Hij is lid van het House of Lords en heeft zitting in het Europees parlement. George en Hans werkten als paar den om de kunstschatten van de Lord in diens eigen koffers te i inbraak de Delftse aardewerkfabriek De Porceleine Fles (2-3 april 1975), waar George vooreen schat aan zeventiende eeuws porcelein buitmaakte, dat door Bennie werd verkocht via de kunstvei ling te München. George bekent alles. Soms speelt een sarcastisch glimlachje om zijn mond als de enormiteit van zijn misdadige wapenfeiten hem wordt voorgehouden door recht bankpresident mr. Stolk. Zo is de rechter verbaasd over zijn koelbloedigheid toen George bij een inbraak in-de Vondelstraat merkte dat de buit te veel was om alleen weg te slepen en hij dood gemoedereerd zijn vriend Hans opbelde om te komen helpen. Deze veelvuldig gestrafte kraker is niet rancuneus over het feit dat hij werd gepakt: dat risico heeft hij van het begin af ingecalcu leerd, zo blijkt uit een rapport. Of ficier van justitie mr. A.J. Dek schetst hem als een beroepscri mineel, die al sinds jaren parasi teert op de samenleving. De Rotterdamse advocaat mr. S. Ivens hekelt het gemak waarmee de kunstveilingen in Brussel en München de gestolen museum stukken hebben aanvaard van deze "knullen". Hij signaleert dat in Brussel soms kostbaarheden voor een appel en een ei zijn ge kocht door een firma die is ge lieerd aan de veilingonderne ming: heling? Infantiel Nog twee mindere leden van de an tiekbende staan hierna terecht: Jan O. (24), een student in de Ne derlandse taal die zich als bood schappenjongen heeft laten ge bruiken door ladingen antiek naar Brussel te vervoeren en on der valse naam op de veiling te brengen, en Gerrie V. (34), die wordt verdacht van inbraak en meermalen gepleegde heling. Jan beweert niet te hebben begre pen dat het antiek gestolen was. De officier betitelt dit als een in fantiel verweer en eist anderhalf jaar. Gerrie ontkent de inbraak. De officier wil deze zaak aanhou den voor nader onderzoek, want Gerrie wordt van veel meer ver dacht. Op verzoek van advocaat mr. D. Huisman wordt Gerrie's zaak toch behandeld. De officier eist twee jaar en kondigt een aparte vervolging aan voor de overige feiten. Uitspraak 6 september. WINSCHOTEN (ANP) - De 52- jarige Harm Dijk, die zondag dood werd aangetroffen op zijn kamer in Winschoten, blijkt door een huisgenoot te zijn vermoord na een ruzie om bed degoed. Zowel het slachtoffer als de dader, de 21-jarige F. B., woonden op kamers boven een voormalige bar in de Garste- straat te Winschoten. Het slach toffer was wao-er. B. is losar- beider Hij had vroeger al in het pension gewoond en verbleef er nu regelmatig illegaal op kamer.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7