Zee inspireert Scheveninger Bertje Pronk tot grote daden Frans Mahn op 't keerpunt Ie Kromme m Geels terug in Iranje- ieleetie Koor duel iet IJsland Basketbalploeg nu pas volledig Herstelde'Karstens boekt zege Roy Schuiten blijft nog in Venezuela OENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 ZEIST - In de selectie van 22 spelers voor het Nederlands elftal, dat woensdag 31 augustus in het Goffertstadion te Nijmegen een kwalifica tiewedstrijd voor het toernooi om het wereldkampioenschap tegen IJs land speelt, zijn vijf nieuwelingen opgenomen. Deze debutanten zijn: Martin Koopman van Go Ahead Eagles, Dick Nanninga en Pierre Ver meulen van Roda JC, Tscheu la Ling van Ajax en Jan Boskamp van RWDM. Van de 22 spelers zijn er momenteel vier in buitenlandse dienst: de Ander- lechtspelers Johnny Dusbaba en Rob Rensenbrink en voorts Johnny Rep(Bastia)en Boskamp. De voor FC Barcelona spelende Johan Cruyff en Johan Neeskens waren niet beschikbaar. Wim van Hanegem (AZ'67) is weer teruggekeerd in de selectie. Zondag zal bondscoach Ernst Happel de namen van de zestien spelers bekendmaken, die tot de definitieve selectie behoren. De lijst van 22 spelers ziet er als volgt uit: Piet Schrijvers (Ajax), Eddie Treytel (Feyenoord), Jan van Beveren (PSV), Wim Suurbier (Ajax), Ruud Krol (Ajax), Hugo Hovenkamp (AZ'67), Wim Rijsbergen (Feyenoord), Johnny Dusbaba (Anderlecht), Martin Koop man (Go Ahead Eagles), Wim van Hanegem (AZ'67), Jan Peters (AZ'67), Wim Jansen (Feyenoord), Willy van de Kerkhof (PSV), Jan Boskamp (RWDM), Ruud Geels (Ajax), Tscheu la Ling (Ajax), Kees Kist (AZ'67), René van de Kerkhof (PSV), Dick Nanninga (Roda JC), Pierre Vermeu len (Roda JC), Rob Rensenbrink (Anderlecht) en Johnny Rep (Bastia). Omdat voetballers van nature realist zijn, bleek gisteravond niemand van de voorlopige uitverkorenen erg spontaan te reageren. De gedachte: eerst kijken of ik er na het weekend nog bij sta, vierde alom hoogtij. Jan Boskamp, die ooit onder George Kessler een Oranje-trip naar Israël meemaakte: "Het merkwaardige is, dat ik niemand heb gezien. De laat ste keer dat ik met Happel sprak, was vorig seizoen toen ik met RWDM tegen Brugge speelde. Gistermiddag kwam er een journalist van "Het Laatste Nieuws" naar me toe. Je bent door Happel geselecteerd, zegt die man. Ik ben er blij om maar ik vind dat ik momenteel moeilijk erg spontaan kan reageren. Ik ben wel eens meer bij de voorlopige selectie geweest. Maar als puntje bij paaltje kwam, stond Boskamp er niet bij. Vandaar. Jan Boskamp, die momenteel in een blakende vorm verkeert, speelt van avond de uitwedstrijd tegen Standard Luik en komt zaterdag uit in het bekerduel tegen het onbetekende Thienen. Hij: "Er kan zoveel gebeuren. Blessures noem maar op. Je mag voor me duimen. Ja, natuurlijk zou ik een gat in de lucht springen als Happel me neemt tegen IJsland. Happel kennende heeft-ie me genomen in de plaats van Neeskens". HEERENVEEN - De oranjetrui om de schouders van Bert Pronk gisteren in Heerenveen aan het einde van de eerste etappe van de profronde van Nederland had iets van doen met diens voorliefde voor het zilte nat. Op de Afsluitdijk zoog de jongste telg uit een geslacht van vissers de longen vol aan frisse zeewind. Hij demarreerde en er was geen mens die hem kon tegenhouden. Eerder hadden op de Afsluitdijk de vroege vluchters Walter Godefroot en Gerard Vianen zich laten inlo pen, nadat ze eerst een voorsprong van drie minuten hadden genomen, omdat het eindpunt Heerenveen nog zo ver weg was. „We zijn toch niet gek?" riep Gerard Vianen toen hij zich liet inlopen door het pelo ton, dat in het zonnige Noordhol landse land in gematigd tempo voortpeddelde en alleen was opge schrikt door een valpartij (37 km) met onder andere Fedor den Her tog en Jan Breur. De laatste werd met een hersenschudding de eerste uitvaller. WK-ganger Den Hertog liep een armwond op. Op de Afsluitdijk, waar het altijd flink waaide demarreerde eerst Pollentier. De Belg, die dit jaar de ronde van Italië en Zwitserland won en ook Belgisch Ronden werd, zette echter niet door. Het was zo maar een demarrage. Dat was aan vankelijk ook de bedoeling van Bert Pronk, daar midden op de Af sluitdijk. Hij noemde het later „spielerei", een beetje flauwekul. Er was op dat moment nog 108 ki lometer te rijden. „Ik reed niet eens voluit", zei Pronk nadat hij in het oranje was gesjord. „Ik wilde graag even alleen rijden tegen die zee wind in. Ik hou van de zee. Zo'n De Schot Kenny Dalglisch, die door Liverpool voor twee miljoen gulden werd aangekocht om Kevin Keegan te vervangen, heeft giste ren voor zijn nieuwe vereniging het beslissende doelpunt gemaakt in de wedstrijd tegen New Castle. Li verpool, dat de Britse titel moet verdedigen zonder de naar West Duitsland getransfereerde Keegan, nam kort na de hervatting de lei ding door een briljante treffer van Dalglisch. Vlak voor tijd maakte Terry Mc Dermott er 2-0 van. bries om tegenop te tornen met je fiets, vind ik heerlijk. Zonder voluit te gaan bouwde Pronk een voorsprong op van 55 seconden. Het verschil met het pe loton slonk echter snel toen land in zicht kwam. Pronk wilde zich laten inlopen met een voorsprong van 20 seconden kreeg hij echter bezoek van ploegleider Post. Deze vertelde hem dat hij alles moest gaan geven, want hij zou wel gezelschap van een groepje krijgen. Dat gebeurde in derdaad. In Ferwoude, na 166 ki lometer, werd Pronk achterhaald door een sterke groep: Raas, de Ier Kelly, de Belg Hoste, Aling, Huisjes en ploeggenoot Karstens. De strijd was meteen goed ontbrand. Nu alle belangrijke ploegen een po tentiële etappewinnaar in de kop groep hadden, legden Raleigh, Fri- sol, Onderneming, Ebo, Flandria en Ijsboerke het peloton lam. De kop groep liep daardoor gemakkelijk uit tot zes minuten en hield uitein delijk vier minuten over. Bert Pronk - die de strijdlustigste was - veroverde daarmee het oranje van Gerrie Knetemann. Daar was Ber tje wel een beetje triest over ge stemd. „Ik heb alleen het plan van Post uitgevoerd. Dit is na de Ronde van Luxemburg al de tweede keer dit jaar dat ik „Kneet" uit de leider strui rij". Toch werd het een suc cesvolle dag voor Raleigh, want Karstens won de eerste etappe en dë leiding in het ploegenklasse- ment werd met twee man in de kopgroep aanzienlijk verstevigd. Dat Karstens de rit won - het was de eerste zege dit seizoen - was een beetje verrassend. Op papier was de Ier Kelly de sterkste sprinter en was de in beste vorm verkerende Huisjes ook niet kansloos. De de marrage van Karstens tijdens de laatste plaatselijke omloop werd dan ook verwacht. De sprong mis lukte, maar toch wist Karstens in De uitslagen van dinsdag, eerste etappe, zijn: 1. Gerben Karstens (Ned- Raleigh) 193 km in 4 uur, 48 min. en 10 sec. (met bon. 4.48.00), 2. Sean Kelly (Ier-Flandria) z.t. (met bon. 4.48.05), 3. Jan Huisjes (Ned-Onderneming) z.t. (met bon. *4.48.07), 4. Bert Pronk (Ned-Raleigh), 5. Frank Hoste (Bel-IJsboerke) z.t., 6. Jan Raas (Ned-Frisol) z.t., 7. Jan Aling (Ned-Ebo) z.t., 8. Barry Hoban (GB-Miko) op 4.04, 9. Piet van Katwijk (Ned-Raleigh), 10. Ferdi van Haute (Bel-Ebo), 11. Wim de Ruiter (Ned- Onderneming), 12. Rudy Peve- nage (Bel-IJsboerke), 13. Gerrie van Gerwen (Ned- Onderneming), 14. Mare Meer- nhout (Bel-Ebo), 15. Walter Plankaert (Bel-Maes). Algemeen klassement: 1. Bert Pronk (Ned-Raleigh) 4.54.09, 2. Sean Kelly (Ier-Flandria) op 6 sec., 3. Frank Hoste (Bel- IJsboerke op 7 sec., 4. Jan Aling (Ned-Ebo) op 0.10, 5. Jan Raas (Ned-Frisol) op 0.14, 6. Jan Huisjes (Ned-Onderneming) op 0.15, 7. Gerben Karstens (Ned- Raleigh) op 0.22, 8. Piet van Katwijk (Ned-Raleigh) op 4.04, Profronde in cijfers 9.Henk Lubberding (Ned- Raleigh) z.t., 10 Eddy van Hae- rens (Bel-Ebo) z.t., 11. Hennie Kuiper (Ned-Raleigh) z.t., 12. Gerrie Kneteman (Ned- Raleigh) z.t., 13 Dietrich Thurau (wdl.-Raleigh) z.t., 14 Rudy Pe- venage (Bel-IJsboerke) op 4.11, 15. Willem Peters (Bel- IJsboerke) z.t. Algemeen ploegenklassement: 1. TI-Raleigh 14.28.34, 2. Ebo 14.32.38 (31 punten), 3. IJs- boerke z.t. (35), 4. Fnsol z.t. (57), 5. Onderneming z.t. (65), 6. Flandria z.t. (74). Puntenklassement: 1. Gerben Karstens (Ned-Raleigh) 25 pun ten, 2. Sean Kelly (Iier-Flandria) 20, 3. Jan Huisjes (Ned- Onderneming) 16,4. Bert Pronk (Ned-Raleigh) 14, 5. Frank Hoste (Bel.-IJsboerke) 12,6. Jan Raas (Ned-Frisol) 10 punten. De grote groep nog bijeen op de Afsluitdijk. Later zou Bert Pronk de beslissende demarage plaatsen. een lange sprint - aangetrokken door Pronk - Kelly en Huisjes ach ter zich te houden. Gerben had er een verklaring voor: „Na de Ronde van Frankrijk, waar ik veel pijn leed, ben ik naar een dokter in Bel gië gegaan om me helemaal te laten onderzoeken. Deze vond vier be knelde zenuwen in mijn linker schouder. Een gevolg van een val partij in de Zesdaagse van Bremen in januari. Die dokter heeft me er van af geholpen. Door te rusten en yoga te doen kwam myn zenuw stelsel weer een beetje op orde en ben ik nu weer helemaal gezond. Ik had nog een beetje vorm uit de Tour en daarom was ik bij het naderen van Heerenveen overtuigd dat ik zou winnen". SAN CRISTOBAL - Roy Schuiten, voorzien van nieuw gips, zal tot het vertrek van de baanploeg in San Cristobal blijven. Na overleg met ploe- garts Lon Schattenberg werd het beter geacht Schuiten niet alleen op reis te sturen. Bovendien moet de ongelukkige renner zich over drie dagen weer in het ziekenhuis melden. Schuiten moet de eerste dagen in bed blijven om te zien of hij geen lichte hersenschudding heeft. "Ik weet het vrijwel zeker" zei Schuiten. "Als ik opsta moet ik iedere keer overgeven en onder die omstandigheden moet ik helemaal niet aan reizen denken." Finse arbiter in Nijmegen DEN HAAG - De interlandweds trijd Nederland-IJsland zal op 31 augustus in het stadion De Goffert in Nijmegen onder leiding staan van de Finse scheidsrechter Martti Hirviniemi. De wedstrijd wordt ge speeld in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioens chap voetbal 1978 in Argentinië. Ook het duel Ajax- Lilleström op 28 september kent een finse leiding. De thuiswedstrijd van de Amster dammers in de eerste ronde van het toernooi om de Europa cup voor landskampioenen wordt geleid door Olavi Peltola. SAN CRISTOBAL - De wereld kampioenschappen wielrennen 1978 zullen van 13 t/m 27 augustus in West-Duitsland plaatsvinden. De wedstrijden op de baan worden van 16 t/m 21 augustus gehouden in München. De wegwedstrijden van de profs en de amateurs zijn gep land voor 26 en 27 augustus op de Nürburgring en de tijdrit over 100 km en de wegwedstrijd voor dames op 23 augustus in de omgeving van Keulen. SAN CRISTOBAL - Voor baan-» coach Frans Manh is het niet uitge sloten dat hij aan zijn laatste we reldkampioenschap bezig is. Hoe wel de coach nog tot 1982 contrac tueel aan de Wielerunie verbonden is, heeft Frans Mahn het in de wie lersport wel gezien. Zijn talrijke pogingen om sporttechnisch de za ken veel beter te organiseren zijn op niets uitgedraaid, waardoor hij reeds nu gretig uitkijkt naar een baan in overheidsdienst. De tegen stelling tussen het bestuur van de KNWU en Frans Mahn, de enige full-time-coach, is al zo groot, dat Mahn zelfs niet meer met de bondsheren om de tafel wil gaan zitten, om zijn ideëen werkelijk heid te laten worden. „Ik heb al van alles geprobeerd", zegt Mahn iet wat mistroostig. „Het is een bodem loze put. Vier jaar geleden heb ik nog'eens op hun verzoek gezegd hoe ik er over dacht. Als ik daar weer op terug kom valt er gewoon niets te bereiken. Ik meen het goed met de wielersport, maar iedereen denkt, dat ik het in m'n eigen voor deel zeg. En als ik me rustig wil houden, dan ga ik het liefst het hele jaar met twee sprinters op pad, dat wil ik ook niet". Mahn, die Mahn: ,Jk ben bang, dat ik te plichtmatig mijn brood ga verdie nen". nu een zevenjarig contract afwerkt, hetgeen voor sportbegrippen wel een unicum mag worden genoemd, onderkent volledig het gebrek aan sporttechnisch kader in de wie lersport. „Voor elke specifieke tak moet er een tFainer komen. Ook de wegrenners moeten worden on derverdeeld. Als daar boven 'een coördinator staat kan Nederland een enorme ploeg afvaardigen. Want het materiaal is in huis. We hebben goede renners. Maar het lijkt wel of de weg alleen zaligma kend is. Als ik dat zeg, denkt men direct weer aan meerdere glorie voor mezelf. Maar dat is het niet. Als er renners zijn, die vijf of zes weken bij mij de baantraining rijden, dan rijden ze na die periode ook goed op de weg". De weg, een doorn in het oog van Frans Mahn. De CIOS-man ergert zich aan het werk van zijn collega Joop Middelink, die al achttien jaar part-time de amateurs coacht. Mid delink heeft veel verdiensten voor de wielersport, maar de man van de praktijk1, in rennerskringen niet overal geliefd, doet het in de ogen van Frans Mahn helemaal ver keerd. „Maar de waarheid mag mis schien niet gezegd worden", be denkt hij. „Als er iets moet worden gewijzigd, zal men nu de hele struc tuur moeten veranderen. Want op deze manier valt er niet goed te werken". Een nieuw probleem voor de al veel getergde KNWU, die jarenlang heeft gesteund op het drieman schap Mahn-Middelink-Wierstra (stayers), een duidelijk beleid is er nooit gevoerd. Twee jaar geleden werd plotsklaps Martin Wierstra, die uitsluitend op onkostenbasis werkt, aan de kant gezet en nauwe lijks twee maanden later weer ge accepteerd. Ook de opleidings functionaris, waarvoor de NSF fi nancieel mogelijkheden biedt is er nooit gekomen. Mahn: „Ik heb dat wel eens geopperd. Maar daar leent de structuur zich niet voor. Ook al zou je in de praktijk iets moois kunnen verwezenlijken". Door deze situatie mag men veronder stellen, dat de oud wereldkampioen nauwelijks meer te motiveren is voor het wereld kampioenschap. Mahn ontkent dat echter. „Ik loop hier al een hele tijd mee en het is echt geen beslissing van een dag. De renners zullen er ook niets van merken. Mijn inte resse voor hun is er niet minder op geworden. Ik ben alleen bang, dat ik te plichtmatig m'n brood ga ver dienen. Dat moetje zeker als coach niet hebben. Daar moetje fanatiek voor zijn en enthousiast kunnen werken. Ik ben bang, dat ik dat op de lange duur zal gaan missen. Maar ja, ik heb tot 1982 de tijd om een nieuwe baan te zoeken". AMSTERDAM - Het Nederlandse basketbalteam heeft gisteravond de eerste oefenwedstrijd gespeeld in de voorbereiding die is gericht op de Europese kampioenschap pen die van 15 tot 24 september in België worden gehouden. Hoewel coach janbroers er al zes trainingen had opzitten, kwam de ploeg pas maandagavond voor de eerste keer voltallig bijeen. Het team dat dan ook dinsdagavond in het veld kwam tegen het Ameri kaanse New Release vormde dan ook uiteraard nog geen eenheid. Er wordt deze week nog twee keer gespeeld tegen dezelfde ploeg. In de komende weken staan verder nog oefenwedstrijden op het pro gramma tegen Vastgoed Strijen in Oud-Beijerland, tegen Frisol in Dordrecht en tegen Arke Reizen in Enschede. Verder wordt er dan ook nog geoefend tegen een Ameri kaans college-team, Cincinatti Oaks. Het slot van de oefencam pagne wordt gevormd door het toernooi in Haarlem op 9, 10 en 11 september. De selectie van bondscoach Jan broers bestaat nu uit veertien man. Van de uitgenodigde spelers heb ben Hugo Harrewijn en de Neder landse Amerikanen Kruidhof, Fopma en Bruinsma bedankt. Wel zijn Jimmy Woudstra en Danny Cramer bij de groep die verder be staat uit Jan Dekker, Jos Wolfs, Emiel Hagens, Kees Limmen, Jan Loorbach, Bert Kragtwijk, Cock van de Lagemaat, Harry Kip, Kees Akerboom, Renzo Zwiers, Al Faber en Simon Bruin.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13