Q 3 I E E Ploeg van Post veruit snelste in de proloog In de "Kneet"zit een groot cabaretier Roy Schuiten is uitgeschakeld FC Utrecht stuurt KNVB protestbrief Criterium ontsierd door "samenspel DINSDAG 23 AUGUSTUS 1977 SPORT PAGINA 9 Bederf Sommige takken r>an sport be min ik zeer omdat ik ze van grote schoonheid vind. Voor beelden: tennis en atletiek. Andere sporten zou ik voor geen goud willen missen, om dat ze juist het tegendeel van mooi zijn. Neem nou dat wiel rennen eens. Een gave bende is het over de gehele linie. Een uiterst autoritair ingestelde sport, een kopman-knechten systeem uit de vorige eeuw. dopinggebruik, luguber spel achter de schermencombines (die in de stayerij hebben ge leid tot hemeltergende tafere len), met geld gekochte over winningen, een doorvretende commercie waar je akelig van wordt, ploegleiders die je al leen kunt vertrouwen als ze in bed liggen (en dan niet in hun slaap praten) enz. enz. De geur van bederf stijgt voort durend en onbelemmerd uit het peloton omhoog. En daar ben ik zeer op gesteld. Waarom, dan toch, zullen de et hici onder u(en ik denk daar bij met name aan de leden van de PPR) zich handen wringend afvragen. Wel vrienden, zoals ik al eerder heb verteld: ik zie graag zo n uitstalling van menselijke ondeugden. Ik verheug mij daaroverzoals een predikant van een zwarte- kousengemeente met stilge houden vreugde het aantal zonden in de wereld ziet toe nemen. Die wielrennerij heeft mijn hart gestolen, omdat er nooit een fluit van deugt. Er is altijd gelazer. Heerlijk. Door Ruud Paauw Gekeuvel Nou weer die uitzending van de Nederlandse ploeg naar de wereldkampioenschappen in Venezuela. Eerst dat gekeuvel over de dameséquipe. Keetie van Oosten en Wil Kwantes wilden niet naar Zuid- Amerika omdat de begeleids ter Dime Brinkman hun niet aanstond. (Als ik het goed be grepen heb wilde die volgens het tweetal in Venezuela al leen maar in haar badpak bij aantrekkelijke watertjes lig gen). Er dwars doorheen speelden nog andere zaken. Zo wilde Keetie eindelijk wel eens met haar verjaardag thuis zijn en met, zoals vrij wel elk jaar, zich te pletter rijden. Gesprek er over met de KNWU. Uitslag: de dames gaan als nog akkoordomdat er kort na de strijd in Venezuela een ge sprek zou komen waarin de positie van dame Brinkman ter discussie zou worden ge steld. Mooi, denk je dan, da s geregeld. Maar neehoor. Keetie en Wil bellen elkaar een dag later op en besluiten ge woon toch niet te gaan. Met bloed doorlopen ogen heb ik de kranten nageplozen om ach ter de reden van die nieuwe salto-mortale te komen. Ik ben daarin zeer geïnteresseerd, want ik ben n iet voor n iets een zoon van het land-van-de- smalle-margesHelaasik trof alleen maar wazige taal over moraalen zo aan. (De juiste betekenis van woorden als moraal en moreel gaat na al die jaren nog altijd aan de beoefenaars van de wielers port voorbij). Kort en goed: mijn denkraam is te klein of te groot om de argumentatie vande dames te doorgronden Ik voor mij houd het er maar op dat Keetie gewoon thuis ver jaardag wilde vieren (we reldtitels heeft ze al genoeg gehaald). Een beetje omslach tig heeft zij ons dat dan wel duidelijk gemaakt. Maar hard mogen wij haar daarom niet vallen. In dit land zegt toch nooit iemand waar het recht voor zijn raap op aan komt? Den Uyl niet. Van Agt niet, Willem Duys niet, Vader Abraham niet. Dus ook Keetie niet. Saamhorigheid Met immens genoegen zondag naar het gedeelte van Studio Sport gekeken waarin Fred Racké enige prof weg renners interviewde over de saamho righeid van de équipe die de Nederlandse kleuren bi? de WK in Venezuela dient hoog te houden. De vorige zin is met opzet in wat oude toonzetting geproduceerd vanwege het koddige effect. Oosten-Hage Want wie dat programma onderdeel heeft gezien, weet dat als er iets uit die inter viewde de regenboogtrui zou renners compleet lak zullen hebben aan zoiets als "Neder landse kleuren". Het gaat om de poen en om wat de fabriek waarvoor ze rijden van hen wenst. Iedereen kan verder het dak op en naar d'e pomp lopen. Zelfs de geloof waardigheid van de wielers port, waar mensen als Coppi, Bartali, Van Steenbergen, Van Est. Merckx enz. nog wel op letten telt niet meer mee. Hoewel dat op langere ter mijn toch van zeer groot be lang is. Juist vanwege de poen. Over dat wereldkampioens chap deden de heren Raas, Knetemann en Kuiper nogal zorgelijk. Vooral de gedachte dat een ander dan de geïnter- viwde de regenboogtrui zou aantrekken, deed het gezicht snel versomberen. Hoewel de "Kneet" (in die man zit echt een groot cabaretier) zich anderzijds weer tamelijk laatdunkend over de wereld titel uitliet. Die trui leverde wel de nodige centen extra op, erkende hij, maar verder was het niks. Wat kocht de sponsor er voor? Op zo'n regenboog trui kon de fabrieksnaam immers alleen op de borst worden aangebracht en niet op de rug. En de borstpartij was niet interessant. Tja. Je moet het altijd van achteren bekijken, nietwaar. Kuiper riep tot slot op padvin- derstoon: "Zo'n wereldkam pioenschap, dat moet je voor elkaar over hebben". Nou, aan de hoofden van de heren te oordelen, lijkt het niet hun grootste begeerte daar in Ve nezuela "iets voor elkaar over te hebben". Wereldkampioen Freddy Maer- tens heeft van die kant zeer weinia te vrezen. Tellen En verder was daar in Studio Sport die KNWU-official die moest uitleggen waarom de Wielerunie de volgend jaar in Nederland te houden WK aan een sponsor had gegund die daarvoor vier ton wilde ge ven, terwijl een andere bereid was er enkele tienduizenden florijnen meer voor neer te tel len. Gelukkig lag ik tijdens dat pro gramma breeduit op de sofa en zat ik niet op een gewone stoel, want anders was ik van verbazing stelligter aarde getuimeld. Komt die KNWU-man met een betoog van: vier ton was ge noeg, je kijkt dan ook naar andere zaken en nog wat van dat fraais. Wat is dat voor een onzakelijke en zeker on-Nederlandse hou ding? Deze natie is groot geworden, juist omdat ze altijd de laatste halve spie uit de oude kous wist te peuteren. Colijn en Drees (ieder op zijn manier) gingen ons voor in het scherp zinnig beheren van de stui vers. Nooit heeft één van hen geroepen: nou hebben we wel genoeg.Nog verder terug inde historie ziin we de Spanjaar den 80 jaar te lijf gegaan Niet vanwege de godsdienstvrijheid zoals de boekjes zo mooi zeg gen, maar gewoon omdat de Spanjolen zich met onze dui ten bemoeiden. Nederlanders en centen - een historisch span. En dan komt die KNWU en laat blijken dat ze niet verder dan 400.000 florijnen kan tellen. Waar moet dat heen met ons? Voetbal en doping Zouden we in het Nederlandse voetbal ook controle krijgen op dopinggebruik? In het sportcentrum Zeist heeft eind vorige week daarover een hoorzitting plaatsgevonden waaraan een groot aantal cluba rtsen uit de betaalde sec tor deelnam. Onder de wein ige afwezigen was dokter Ro- link, die als reden had opge geven dat hij het met de uit gangspunten van de vergade ring volstrekt oneens was. (Een modieuze manier om te zeggen dat je over het onder werp niet wil praten). Men was het er in Zeist vrijwel unaniem over eens dat er een onderzoek naar de noodzaak van dopingcontroles in de Nederlandse voetbalsport moet komen. Alle aanwezige artsen verklaarden zich be reid mee te werken. Je vraagt je af hoe een commis sie de noodzaak van doping controle kan onderzoeken zonder ook daadwerkelijk tot dopingcontrole over te gaan. Welnu, het onderzoek van de commissie zal zich uitstrek ken over vier groepen in de voetbalsport. Aan spelers wordt gevraagd of ze wel eens doping hebben gebruikt, de betrokkene wordt volstrekte anonimiteit gegarandeerd. Aan de hand van die gegevens moet dan worden bepaald of controle noodzakelijk is. Ik vrees dat dit een te simpele benadering van hét probleem is. De slikkers (want dat de voetballerij in dit opzicht le lieblank is, zullen slechts weinigen geloven) en allen die bij die praktijken betrokken zijn, hebben er geen enkel be lang bij pottekijkers in huis te halen. Dus die houden mooi hun kakement op elkaar. Nee, zo komen we er niet. Het AZ-tandem Van Hanegem- Peters in actie voor de profronde van Nederland. De voetballers moesten het in een rechtstreeks duel afleggen tegen Keetie van Oosten en Truus van Hanegem gingen om Cees Bal en André Ge vers als gastrenners te laten mee doen strandden op weigeringen van resp. Merckx en Lejeune. In valler werd toen Co Hoogendoorn. Rook: "Zelf zit ik nu met slechts zeven man. Maar dat was geen re den om Tabak er bij te houden. Er zijn grenzen". Uitslag: 1. TI-Raleigh 4400 m. in 5.59.74, 2. IJsboerke (Bel) 6.06.31, 3. De Ón derneming (Ned) 6.09.59, 4. Ebo (Bel) 6.09.93, 5. Peugeot (Fra) 6.10.24. SAN CHRISTOBAL - Roy Schuiten heeft zondag tijdens de training voor de wereldkampioenschappen wielrennen bij een val het linkersleutel been gebroken en is daardoor uitgeschakeld voor deelneming. Schui ten, die geselecteerd was voor de baan- en wegploeg bij de profs, liep door zijn val in een voorstad van San Christobal ook een hoofdverwon ding op. Het ongeluk dat het derde gebroken sleutelbeen uit zijn carrière veroor zaakte, ontstond door dom toeval, door een zekere nonchalance des noods. „Wij waren aan het trainen met vijf man. Rompelberg, Stam, Pronk, Minneboo en ik. Wij reden achter een bus en plotseling lag ik. Ik weet niet hoe het gekomen is, trouwens na het ongeluk is ook een groot stuk film wit gebleven. Ik weet nog dat zij mij in een jeep van de politie hebben ge'zet, maar daarna heb ik pas weer herinneringen uit het zie kenhuis." De belangrijkste mededeling voor Schuiten was overigens het bericht dat hij dat ziekenhuis weer snel mocht verlaten, waar hij op, wat kennelijk de klasse-afdeling was, een kamer deelde met een naar schatting tachtig-jarige vrouw. De grootste moeilijkheid voor Schuiten was dat communicatie in het ziekenhuis vrijwel onmogelijk was. Hij bleef daardoor helemaal alleen met zijn gedachten en met de ver schrikkelijke teleurstelling dat dit juist hem als favoriet moest overko- „Het was natuurlijk geen zekerheid dat ik hier de achtervolgingstitel pakken, er is namelijk ook nog een man als Gregor Braun, maar ik dichtbij zijn gekomen. Bovendien had ik mij in de wegwedstrijd enigs zins kunnen revancheren. Ik was een van de weinige wegrenners die hier erg vroeg was aangekomen en ik heb in de paar dagen dat ik heb kunnen trainen, gemerkt hoe belangrijk die periode van acclimatisatie. Nadat gistermorgen opnieuw foto's waren gemaakt, foto's die overigens onder geen beding het ziekenhuis uit mochten, is de beslissing genomen dat het grote gipspakket verkleind kon worden. Op medische gronden was er geen enkel bezwaar om Schuiten terug te laten gaan naar het „Olympisch dorp", mits hij zich erg rustig zou houden. Nu Schuiten is weggevallen zou eerste reserve Cees Priem in aanmerking moeten komen. Priem vernam gisteren in Alkmaar, waar de Neder landse profronde van start ging, echter nog niets van de KNWU. De vraag is namelijk ook: wie betaalt Priems reis? Schuiten was immers al in Venezuela, dat geld is dus op. ALKMAAR - Gerrie Knetemann vertrekt vandaag als de eerste leider in de proftour Nederland. In de rit van Alk maar naar Heerenveen draagt één van de drie beschermde renners voor de WK in Venezuela de oranjetrui. Niet omdat hij vorig jaar de ronde als winnaar beëindigde, maar wel omdat "de Kneet" in Alkmaar als eerste van zijn equipe de proloog, een ploegentijdrit over 4400 meter, afsloot. In de regen, voor bijzonder weinig publiek, was de groep van TI Ra leigh veruit de snelste van de tien formaties. De coureurs van Peter Post finishten als enigen binnen de zes minuten: 5.59.74. Al kwam de "trein" niet compleet aan. Met Kuiper, Thurau, Lubber- ding (die als tweede aankomende het puntengroen kreeg), Piet van Katwijk en Knetemann bereikte ook Bert Pronk de streep. Post: "Bert heeft altijd tot de formatie voor de proftour behoord. Berich ten dat ik hem er buiten wilde laten begrijp ik niet. Er moet ergens een fout zijn gemaakt". Een verrassing in de eerste kilome ters van de ronde - het 's avonds verreden criterium in Alkmaar telde niet mee voor het klassement - was de vrij snelle tijd van de ploeg van Rook. De zeven "Goudse" profs kwamen op de derde plaats. Koos Rook vergat er bijna het inci dent vlak voor de start van de prof tour door. In Alkmaar nam de ploegleider de moeilijke beslissing Tino Tabak naar huis te sturen. Rook: "Hij kwam met een frame op de schouder naar binnen stappen. Waar zijn je wielen?, vroeg ik hem. Daar rij ik niet op. Ik wil wielen van de ploeg hebben, was het ant woord". De ploegleider maakte Tino daarna duidelijk dat zoiets na tuurlek niet kon. Dat Tabak zich net als de anderen had te gedragen. Rook: "Hij zei toen nog iets terug. Daarna heb ik hem verteld dat hij beter kon vertrekken. Er gaat van daag of morgen ook een brief de deur uit dat hem ontslag wordt aangezegd". Eerder had Rook Jan Hordijk toe stemming gegeven voor zaken naar een beurs in Duitsland te gaan. Po- i Hanegem, de rondemiss van de proftour, Gerrie Knetemann de leiderstrui BASKETBAL - Het Nederlands basketbalteam leed tijdens de Universiade-spelen in Sofia een 71-87 nederlaag tegen de Joegosla vische ploeg. VOLLEYBAL - Het Nederlands damesvolleybalteam heeft tijdens de Universiade-spelen in Sofia een 3-0 overwinning behaald tegen Mexico. De heren verloren met 3-2 van Egypte. ALKMAAR - Het niet voor het klassement van de profronde van Nederland meetellende criterium in Alkmaar was niettemin erg interessant en leverde in de persoon van de Spahjaard Luis Ocana een volkomen onverwachte win naar op. Het criterium werd wegens re gens en de koude wind van 80 kilometer ingekort tot 66 ki lometer. Al vroeg ontsnapte een kopgroepje met Ocana, Schipper, Pronk en Van den Hoek. Het viertal nam een flinke voorsprong en liep bijna een ronde uit. Van dit kop groepje was Schipper de snels te. Hem werd de overwinning niet gegund, omdat de andere drie vonden dat hij te weinig kopwerk had gedaan. Schip per beantwoordde echter ie dere demarrage. Dus bedach ten de Raleigh's een list. Zij vertelden Ocana dat hij mocht winnen. Ocana öemarreerde en nam met de steun van Pronk en Van den Hoek achter zich 200 meter voorsprong. Genoeg om de wedstrijd te winnen voor Schipper (tweede op 20 seconden), Pronk en Van den Hoek. Zelfs in een criterium, dat nergens voor telde, werd de wielersport ontsierd door een samenspel. Notabene drie renners tegen elkaar, die over zo'n korte tijd de nationale ploeg moeten vormen in het wereldkampioenschap. UTRECHT - Het bestuur van de eredivisieclub FC Utrecht heeft gis teravond tijdens een vergadering besloten vandaag een protestbriej naar de KNVB te sturen naar aan leiding van het feit dat Ajax zon dag tijdens de competitiewedstrijd in de Galgenwaard op een gegeven moment drie buitenlanders in de pleog had staan, hetgeen reglemen tair niet is toegestaan. Van de acht ste tot de tiende minuut in de tweede helft stonden bij Ajax de Westduit ser Lübecke en de Denen Lerby en Arnesen in het veld. Toen de vergis sing was ontdekt werd Lerby ver vangen door Meyer, die even later de gelijkmaker voor Ajax scoorde. Uiteindelijk zouden de Amster dammers met 2-1 winnen. Het sec- tiebestuur van het betaald voetbal zal morgen tijdens een bijeenkomst het protest van FC Utrecht als age ndapunt opnemen. De president van de Zuidameri- kaanse voetbalbond, Teofilo Sali nas uit Peru, heeft gisteren in Lima. ngekondigd, dat hij op de verga dering van de FIFA, die eind au gustus in München gehouden wordt, een voorstel tot wijziging van de reglementen zal indienen, dat betrekking heeft op de deelne ming aan het Olympisch voetbal toernooi in 1980 in Moskou. Het voorstel houdt in, dat voetballers, die in 1978 in het toernooi om het wereldkampioenschap in Argenti nië hebben meegespeeldn iet mogen deelnemen aan het Olympische voetbaltoernooi in Moskou. De Peruaan benadrukte de eenzij digheid van de huidige reglemen ten, die landen achter het ijzeren gordijn toestaan aan alle grote, in ternationale voetbalevenementen met dezelfde spelers (staatsama- teurs) deel te nemen. Indien dit voorstel ongewijzigd door de FIFA zal worden aange nomen, betekent dit, dat de Sowjet-Unie toch met zijn staatsa- mateurs aan het Olympisch voet baltoernooi in 1980 zal kunnen meedoen. De Russen komen door uitschakeling in de voorronden niet in aanmerking voor de WK '78 in Argentinië.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9