Kabinet kiest tussenvoorstel Oosterschelde "Prijsopdrijving wapenaankopen schandalige zaak" Doortastende buren redden kinderen uit brandend huis Driekwart getij deverschil blijft bestaan Klein: student kan wel naar de huisarts Leukemie: beter op te sporen DINSDAG 23 AUGUSTUS 1977 ALPHEN AAN DEN RIJN - „Tussen geblakerd en door de hitte gesmolten speelgoed, dat de kleine Roy gisteravond had ge kregen voor zijn verjaardag, stond die brandweerauto. Hele maal onbeschadigd, helemaal schoon. Er zat zelfs geen roet op. Ik vond het nogal ironisch". Pierre van Daalen (30) kon om die herinnering gisteren aan het eind van de ochtend glimlachen. On bekommerd, want vooral door zijn ingrijpen, bleef het gezin van zijn buurman Armand Alvares een ramp bespaard. Pierre van Daalen haalde namelijk rond acht uur de drie zoontjes van Al vares uit hun slaapkamer, terwijl daaronder in de huiskamer de zaak in lichterlaaie stond en de vlammen het raam uitsloegen. Dat de vlammen waarschijnlijk vrij kort na het ontstaan van de brand naar buiten sloegen, heeft zeker bijgedragen aan de redding van de kinderen. Zoals nog een aantal „toevalligheden" mogelijk een rol hebben gespeeld. De brand ontstond in een hoek van de kamer van een maisonette aan het Marsdiep 32. Door kortslui ting. In een hoek, vlakbij de deur naar het balcon. Toen het vuur zichzelf meer lucht verschafte door de ruiten te breken werd Pierre van Daalen wakker. „Ik hoorde glasgerinkel, dacht dat er iemand door het glazen tussens- chot gevallen was. Omdat het nogal een klap was keek ik naar buiten. Ik zag vlammen en rook komen uit het huis van mijn buurman". En Van Daalen realiseerde zich onmiddellijk, dat zijn buren niet, maar de kinderen wel thuis wa ren. „Armand was .naar Amster dam om zijn vrouw van haar werk te halen. Zij is namelijk ver pleegster en had nachtdienst ge had". Van Daalen reageerde dan ook vliegensvlug, schoot een broek aan, grabbelde wat verze keringspapieren en zo bij elkaar. „Die heb ik in de hal gegooid, voor het geval dat". Bellen bij de buren had geen resultaat, de kin deren deden niet open. Van Daa len holde weer terug naar zijn ei gen huis, met een buurman van de overkant in zijn kielzog die ook kwam aansnellen om te hel pen. Hij had de kinderen in de slaapkamer gezien. Richel Van Daalen en de andere man, Van Daalen is er tijdens de ver warring niet achter kunnen ko men wie het was, bedachten zich geen seconde. Langs de slaap kamers, zo'n twintig meter boven de begane grond loopt een onge veer dertig centimeter brede ri chel. Langs die weg moest het gebeuren. Vrees om naar bene den te vallen kende Van Daalen in elk geval niet. „Die rand is bre der dan een stoeprand en daar kun je toch ook op lopen zonder te vallenVia die richel be reikte Van Daalen de slaapka mer; in het rokerige vertrek zaten de kinderen bij elkaar gekropen. Angstig weggedoken. Op eerste klopjes tegen het raam reageer den ze niet, een tweede keer bracht de oudste van de drie, Cla rence, zes jaar, tot bezinning. „Hij kwam naar het raam, maakte dat open en gaf gelijk zijn broer tje Roy door. Zijn verjaardag hadden we gisteravond gevierd, hij wordt morgen één jaar. Vin Pierre van Daalenmet Roy 1 jaar) op schooien naast hem Clarence 6) en Vincent (4) die op doktersadvies aan de melk zijn. cent, vier jaar, was zo bang, dat hij niet van zijn bed durfde afkomen. Clarence bedacht zich niet, ter wijl ik Roy al had doorgegeven aan die andere man, trok hij zijn broertje van bed, sleurde hem de kamer door naar het raam. Toen was het gauw bekeken". Later realiseerde Van Daalen zich, dat Clarence zich toen eigenlijk wel erg moedig had gedragen. „Hij moet zelf de baby naar die slaap kamer hebben gebracht al voor dat wij op de richel waren. En dan het optreden met Vincent. Bo vendien schijnt hij ook nog met een 'kopje water naar beneden te zijn geweest om het vuur te blus sen". Terwijl Van Daalen en die buurman zich bekommerden om de redding van de kinderen, sloe gen de vlammen uit het raam. Maar het vuur sloeg niet over naar de verdieping waar de beide mannen bezig waren. Angst voor een dergelijk overslaan van het vuur bleek later ook de brand weer te hebben. Beide mannen bleven ongedeerd, mogelijk door een uithangend zonnescherm. Toeval „Gisteravond hebben we op het feest ter ere van Roy wat filmpjes gedraaid en dat scherm naar be neden gedaan. Daar hebben we verder helemaal niet meer aan gedacht, 's Nachts is het gaan re genen, dus het moet doornat ge weest zijn. Misschien, dat dit toe val toch een rol gespeeld heeft", aarzelt Van Daalen. Van enige be tekenis zal het wel geweest zijn, want hoewel het houtwerk bij het raam deerlijk is aangetast door de vlammen, is het scherm beroet, maar slechts voor een deel ver brand. En als we het dan toch over toeval hebben: pas sinds kort is Van Daalen 's morgens rond acht uur nog thuis, omdat zijn echtgenote, die hij anders al tijd omstreeks dat tijdstip naar haar werk bracht, die baan eraan gegeven heeft. Terwijl de brandweer (die direct nadat de vlammen naar buiten geslagen waren werd gewaar schuwd) bezig was om te probe ren het brandende huis binnen te dringen, kwamen Alvares en zijn vrouw thuis. Beide ouders schrokkken geweldig, mevrouw Alvares was letterlijk verstijfd van schrik. Alvares: „Ze kon de auto niet uit. Ik dacht alleen maar, m'n kinderen. Ik zag dat de brandweer moeite had om bin nen te komen. Ik heb mijn sleu tels naar boven proberen te gooien, het lukte niet. Toen ben ik naar boven gerend. Gelukkig stond daar Pierre. Je kinderen zijn eruit, riep hij. Op dat moment ging ik bijna van mijn stokje". In zijn ogen, in die van zijn vrouw staat de schrik nog duidelijk te lezen. Hoe ze hun buurman moe ten bedanken weten ze nog niet. Vissen En terwijl de kinderen, ook dui delijk uit hun gewone doen, ge hoorzaam de door de dokter voorgeschreven melk drinken, worden toch al weer plannen ge maakt. De woningbouwvereni ging is al poolshoogte komen nemen. Het huis moet rondig worden schoongemaakt, -ant de hitte van de vuurhaard i -o in tens geweest, dat zelfs in ue keu ken spuitbusjes ontploften en in de hal een plastic wandversiering smolt. Vrijwel alles zit dik onder het roet of is geblakerd. Middenin de chaos in de kamer staat een tropisch aquarium waarin tot ie ders stomme verbazing de vissen nog blijken te zwemmen Voor de huisvesting van het gezin in de komende weken is inmid dels door familie en buren al een oplossing gevonden. Dat het huis wordt opgeknapt, de verzekering de schade dekt, is voor de familie Alvares bijzaak. „Met de kinde ren is alles goed en daarvoor ben ik onuitsprekelijk dankbaar", al dus Alvares. JAN UITZETTER DEN HAAG (SP) - Als in 1,985 de afsluitbare dam in de Oosterschelde gereed is, zal ruim driekwart (77 procent) van het huidige getij deverschil in stand blijven. De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met dit „tussen"-voorstel van minister Westerterp (verkeer en waterstaat). De doorlaatopening van de dam wordt volgens dit plan 14.000 vier kante meter groot, waardoor wordt bereikt dat bij Yerseke een gemid deld getijdeverschil van 2,70 meter blijft bestaan. Het getijdeverschil in de volledige open Oosterschelde is nu 3,80 meter. Het kabinet moest kiezen uit drie varianten: een doorlaatopening van 11.500, van 14.000 en van 20.000 vierkante meter. Met de eerste te vens goedkoopste oplossing was de Kamer vorig jaar al akkoord ge gaan. Bij deze kleinste doorlaat opening wordt een getijdeverschil bij Yerseke gehandhaafd van 2,30 meter oftewel 60 procent van het huidige verschil. Meer Het nu door het kabinet aanvaarde „tussen"-voorstel kost 100 miljoen gulden meer. Bij een doorlaatope ning van 20.000 vierkante meter, waarbij 90 procent van het huidige getijdeverschil blijft bestaan, lig gen de kosten 260 miljoen gulden noger. Voor het milieu en de mossel- en oestercultuur in de Oosterschelde is het van belang, dat er een zo groot mogelijk getijdeverschil blyft be staan. De provincie Zeeland en het comité samenwerking Oosters chelde (dat altijd heeft gepleit voor een geheel open Oosterschelde) zijn voorstanders van de grootste doorlaatopening. Maar een meer derheid van de vorige Tweede Ka mer (confessionelen, WD, DS'70, SGP en GPV) heeft de motie- Schakel aangenomen, waarbij werd verboden extra miljoenen uit te geven voor een grotere opening in de dam. Het kabinet heeft daarom niet voor de duurste oplos sing gekozen. Het CDA-kamerlid M. W. Schakel vindt echter, dat het kabinet bij deze keuze „niet aan de voorwaar den, die de Kamer heeft gesteld, heeft voldaan". Het kamerdebat, dat nog over deze kabinetsbeslis sing moet" Volgen, ziet hij als „een beetje nakaarten". „Het kabinet is demissionair en de Kamer heeft daardoor geen instrumenten om tot een andere beslissing te dwingen". De Kamer kan eventueel de demis sionaire minister Westerterp op staande voet naar huis sturen, maar dat gaat het CDA kennelijk te ver. Het PvdA-kamerlid Roels zegt de kabinetsbeslissing met gemengde gevoelens te hebben gehoord. „Aan de ene kant ben je natuurlijk blij, dat niet voor die kleinste opening is gekozen, maar je vraagt je toch af waarom er bij zo'n enorme investe ring op de laatste 160 miljoen wordt bezuinigd. Het komt me een beetje kneuterig over. Er zijn nog zoveel onzekerheden, waarom dan niet voor de beste oplossing gekozen". Drs. B. C. Boissevain, coördinator van de in het comité samenv/erking Oosterschelde werkzame actie groepen, zegt „diep geschokt" te zijn door het besluit. „Wij begrijpen de haast niet, waarmee deze beslis sing is genomen. Op andere punten van de dam, zoals de fundering, be staat nog zoveel onzekerheid, dat het nu regelen van de doorlaatope ning „flauwekul" is. Bij de nu ge kozen oplossing blijft er grote on zekerheid bestaan over ae gevol gen". Minister Westerterp zegt in een brief aan de Tweede Kamer over de kabinetsbeslissing, dat er voor 1 september duidelijkheid moet zijn over de grootte van de doorlaat opening in de dam. Hij verwacht daarom dat de Kamer voor of om streeks 1 september haar stand punt zal bepalen. Gestikt in biefstuk DORDRECHT (ANP) - De 62- jarige heer W.G. Hoefsloot uit Dordrecht, die in een café een biefstuk at, is in een stukje daarvan gestikt. De man bleef plotseling roerloos zitten. Men dacht eerst dat hij in slaap ge vallen was, omdat hij niet wak ker te krijgen was, vermoedde men dat hij onwel was gewor den. Men droeg hem naar bui ten om op te knappen. Spoedig bleek echter dat hij was overle den. Sectie toonde aan, dat de man was gestikt. AMSTERDAM (ANP) - Kankeron derzoekers hebben de laatste ja ren belangrijke successen geboekt in de opsporing van leukemie (bloedkanker) veroorzakende vi russen. De kans op genezing is daarmee vergroot. Deze mening beheerst het gisteren in Amsterdam door prins Claus geopende achtste intenationale leukemie-symposium. Met name in de Verenigde Staten zijn goede resultaten bereikt met genezing van leukemie onder kinderen. Het pessimisme van enkele jaren ge leden rond deze gevreesde ziekte is omgeslagen in voorzichtig op timisme, zei gisteren na een pers conferentie dr. P. Bentvelzen over deze ontwikkelingen Bentvelzen is hoofd van de afdeling tumorvi- rologie van het radiobiologisch instituut TNO in Rijswijk en voorzitter van het comité, dat het symposium in Amsterdam voor bereidde. In Nederland worden jaarlijks duizend leukemie-gevallen opge spoord, waarvan vierhonderd kinderen. Aanverwante ziekten, zoals kanker in de lymfeklieren komen vier maal zoveel voor. De Amerikaanse kinderarts prof. D. Pinkel uit Milwaukee ver klaarde succes te hebben gehad met zijn nieuwe genezingswijze van leukemie bij kinderen. Zijn enige jaren durende behandeling (bestraling van o.a. hersenen en gebruik van verschillende ge neesmiddelen) gaf de kinderen een kans van één op twee te zullen ge nezen. Leukemie en verwante kankers oorten komen inderdaad het meest voor bij kinderen. De ziekte wordt overigens niet allien bij mensen gevonden, maar ook bij verschillende diersoorten. Juist het leukemie-onderzoek onder dieren is de laatste jaren zo suc cesvol geweest. Een Amerikaans onderzoek naar het voorkomen van leukemie onder huiskatten leerde de onderzoekers veel over de omstandigheden waaronder de ziekte ontstaat. Volgens dr. Bentvelzen kunnen de na dierenproeven gedane ontdek kingen langzamerhand op mensen worden toegepast. Een afdoend geneesmiddel tegen leukemie be staat nog niet, maar de produktie ervan is geen droom meer, conclu deerden de organisatoren van het leukemie-symposium gisteren. Aan de bijeenkomst nemen ruim vierhonderd onderzoekers deel uit 28 landen. DEN HAAG (ANP) - Als er goede algemene maatschappelijke voor zieningen beschikbaar zijn is het niet nodig dat er speciale studen tenvoorzieningen zijn. De studen ten moeten voor medische hulp naar de huisarts in de algemene ge zondheidszorg. De universiteiten en hogescholen kunnen het stu dentenpastoraat financieel een beetje tegemoet komen. Voor de li- Man (21) geeft wurging toe WINSCHOTEN (ANP) - De ge meentepolitie van Winschoten heeft de 21-jarige F. B. uit Winscho ten aangehouden. Hij heeft bekend zijn 52-jarige huisgenoot Harm Dijk door wurging om het leven te heb ben gebracht. Beiden bewoonden een kamer in een pand aan de Gar- stestraat in Winschoten. Zondag morgen werd daar op zijn bed het stoffelijk overschot gevonden van Harm Dijk. De arts die erbij werd gehaald vond de houding van het slachtoffer zo vreemd dat de politie werd gealarmeerd. Deze liet een nader onderzoek instellen. Het bleek dat de heer Dijk door wur ging om het leven moest zijn ge komen. chamelijke vorming en sport moe ten de studenten meer gaan bijdra gen dan tot nu toe: Volgend jaar moet het rond de 40 gulden zijn en in '80 /noet het zijn verhoogd tot gemiddeld 75,- per jaar per deel nemer, gerekend naar het prijspeil Dit volgt uit de grondlijnen die staatssecretaris Klein van Onder wijs en Wetenschappen aan de uni versiteiten en hogescholen heeft gestuurd over het regeringsbeleid inzake studentenvoorzieningen. Eerder had hij al brieven gestuurd over de studenteneettafels en de huisvesting. Voor psychologische hulp dient de student in eerste instantie te wor den verwezen naar de algemeen maatschappelijke welzijn'sorga- nen. Daarbij kan eventueel een be roep worden gedaan op de fina nciële faciliteiten van de bij standswet. In daarvoor in aanmer king komende gevallen kan aanvul lende behandeling door studen tenpsychologen plaatsvinden. Studentenpastores en humanisti sche raadslieden hebben hun vaste plaats onder de welzijnszorgers. Ze zijn niet in dienst van de universi teit of hogeschool en daaraan dient niet te worden getornd. Staatsse cretaris Klein heeft er geen bezwaar tegen als van universiteitswege wordt tegemoet gekomen in de al gemene kosten van het studenten pastoraat. GOUDA (ANP) - "De grote landen zijn nog steeds niet in staat op een behoorlijke manier met elkaar samen te werken, waardoor de prijzen als gevolg van het ontbreken van overeenkomsten op een enorme manier blijven stijgen. Dat vind ik een schandalige zaak en Nederland heeft tot taak met nadruk erop te blijven wijzen dat zij niet door kan gaan de consequenties van dit gebrek aan samenwerking te blijven aanvaarden. Er is een dringende noodzaak dat grote landen zich gezamenlijk inzetten voor de produktie van oorlogsmaterieel, waarbij niet in de eerste plaats de industrieën er beter van mogen worden. Deze rekening kan langzamerhand niet meer worden opgebracht door de niet- producerende landen". Minister Stemerdink zei dit gisteren bij Bri tish Leyland Nederland BV in Gouda, waar in aanwezigheid van talrijke militaire autoritei ten de officiële overdracht plaatsvond van de eerste militaire Landrover. De algemeen di recteur van deze onderneming, drs. J. P. J. de Kleermaeker, overhandigde de bewindsman de sleutels van de eerste van in totaal 3.202 te leveren Landrovers voor de koninklijke landmacht. Beiden maakten vervolgens een korte proefrit op de testbaan. De onderhandelingen tussen British Leyland Nederland en de landmacht startten in 1970. Na uitgebreide proefnemingen met diverse produkten werd in 1975 het definitieve con tract getekend, waarbij de landmacht een or der plaatste voor de levering van 2.690 mili taire Landrovers. Ruim een jaar later werd dit contract uitgebreid met een tweede, waarin nogmaals 512 Landrovers in ambulance- uitvoering werden besteld. De voertuigen zul len binnen een termijn van vijf jaar worden afgeleverd. Met het totale contract is een be drag gemoeid van meer dan honderd miljoen gulden. Minister Stemerdink ging ook in op de zware kritiek die de laatste tijd door enkele militaire belangenverenigingen in de vorm van rap porten is uitgeoefend op de gesteldheid van het Nederlandse voertuigenpark. "Zelfs pre mier Den Uyl had het tijdens een werkbezoek onlangs nog over oude krengen", aldus de minister. op een moment dat de contracten voor nieuwe voertuigen al waren getekend. "Ze kwamen dus volstrekt te laat en zijn dan ook niet meer interessant", zo zei hij. Volgens Stemerdink is het materieel van de land macht de laatste jaren in zeer belangrijke mate vernieuwd. "Ik draag graag de politieke verantwoordelijkheid voor de huidige stand van zaken bij de landmacht, inclusief wat nog komen gaat", zo zei hij. De minister rele veerde nog dat in het verleden vernieuwingen zijn doorgevoerd bij onder meer de vierton- ners, de amx-personeelsvoertuigen, de heli kopters en in de toekomst zullen nog giganti sche prijzen moeten worden betaald voor het Nederlandse tankvervangingsproject. Zwemmen en 'waterfietsen' in Eindhoven EINDHOVEN - Zware regenval heeft gisteren in Eindhoven tot de meest bizarre taferelen geleid. Op de foto een verkeerstunnel in de binnenstad, die tot anderhalve meter gevuld was met water. En kele doorbijters trachtten zich er zwemmend of fietsend toch nog een weg doorheen te banen. Naast deze pret zorgde het water ook voor veel overlast. Met name het openbaar vervoer ondervond veel vertragingen. Het politiebureau, het stadhuis en de brandweerka zerne waren telefonisch vrijwel onbereikbaar. Tussen gisteravond 8 uur en gistermorgen negen uur viel in Eindhoven 24,5 mm regen. Een voor de Eindhovense riole ring niet te verwerken hoeveel heid en de hoogst gemeten in die periode in Nederland. Ten gevolge van de regenval is een niet drage nde binnenmuur van het Winkel pand van C en A in Eindhoven in gestort. Oorzaak was waarschijn lijk een verzakking buiten het pand. In de loop van de dag is het water gisteren in Eindhoven op de meeste plaatsen weer gezakt. Ook in Dordrecht was het mis. Tunnel- verbindingen liepen vol, ver keerslichten werden ontregeld en overwegbomen gaven er de brui aan. De hevige regens van de afgelopen dagen, met hoeveelheden van tien tot veertig millimeter per etmaal, veroorzaken een ernstige stagna tie in de graanoogst. Van gerst, tarwe en rogge staat 80 tot 85 pro cent nog op het land en dat op een tijdstip waarop de oogst normaal al voor vijftig tot honderd procent geborgen is. Een uiterst kritieke situatie zal ontstaan als het natte weer nu nog langer aanhoudt. Van der Stoel: twijfels over Europese verkiezingen DEN HAAG (SP) - De recht streekse verkiezingen voor 410 le den van het Europese parlement worden volgend jaar misschien maar worden volgend jaar mis schien maar in acht van de negen EG-landen gehouden. Nog steeds is er geen zekerheid dat deze verkie zingen in Engeland worden gehou den. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in een vergadering van de Tweede Kamer-commissie voor buiten landse zaken niet willen verklaren dat de Europese verkiezingen in de acht landen worden uitgesteld als Engeland zou afhaken: De Engelse regering heeft over de Europese verkiezingen nog geen besluit genomen omdat de rege rende Labour-partij sterk verdeeld is. Het is de bedoeling dat de Euro pese verkiezingen in mei of juni van volgend jaar worden gehouden. Nederlandse regering zal over enkele weken, bekend maken op welke manier deze verkiezingen in Nederland worden georganiseerd. De regering overweegt om ze te la ten samenvallen met de verkiezin gen voor leden van de gemeente raad.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7