"Z.-Afrika heeft plannen voor kernexplosie" China houdt been stijf in de kwestie Y S-T ai wan KLEINE ELITE MAG NAAR STEMBUS Nederlands ambassadeur praat met PLO-man Franse minister: Conferentie over apartheid geopend Zomer laat Europa in de steek DINSDAG 23 AUGUSTUS 1977 BEIROET (SP/ANP) - De Ne derlandse ambassadeur in Da mascus, mr. van Ede van der Pais, heeft onlangs contact op genomen met een van de hoog ste functionarissen van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisa tie (PLO). Dat hebben zegslie den van de PLO in Beiroet meegedeeld aan het persbureau Reuter. Volgens de Palestijnen hebben ook de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland gespro ken met- Khaled Fahoun, de voorzitter van de Palestijnse Nationale Raad - het parlement van de PLO. Zij spraken de hoop uit dat deze ontmoetingen het signaal zijn van een gewijzigde politieke houding van de regeringen van de landen, die de ambassadeurs vertegenwoordigen. Het is diplomaten namelijk streng verboden om contacten te onderhouden met PLO- functionarissen zolang hun re geringen de PLO niet officieel hebben erkend. Om die reden zijn de ambassadeurs van de Verenigde Staten en WesU Duitsland in Damascus dan ook iedere vorm van gesprek met Fahoum uit de weg gegaan. De Nederlandse diplomaten in het buitenland hadden tot dus ver zeer strenge instructies van het ministerie van Buiten landse Zaken om niet met PLO-mensen te spreken. Dat ging zelfs zo ver, dat bij niet- officiële diners de Nederlandse vertegenwoordiger zijn Pales tijnse tafelgenoot moest nege ren, teneinde elke indruk te vermijden dat Den Haag op weg was naar erkenning van de PLO. Alleen in het kader van de Euro-Arabische Dialoog werd op deze regel een uitzondering gemaakt, omdat de daar aanwe zige Palestijnen en Nederlan ders officieel niet als zodanig herkenbaar zijn; ze worden aangeduid als resp. leden van de Arabische en de Europese delegaties. Het was vanochtend nog onbe kend of de contacten van mr. van Ede van der Pais met Kha led Fahoum een eigen initiatief zijn of plaats vonden op instruc tie van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Eveneens 's het onbekend of deze contacten wellicht de voorbode vormen voor een nieuwe politieke koers van de EG-lidstaten om met de PLO in zee te gaan, nu de Ame rikaanse regering zo duidelijk heeft aangegeven dat zij dat wel wil doen, zodra de PLO Veiligheidsraad-resolutie 242 heeft erkend. Nederland is overigens geen voorstander van aanpassing van resolutie 242 aan de gewij zigde opvattingen over de Pa lestijnse kwestie. Maar het is wel van oordeel dat een "be paalde interpretatie" van wat wordt gezegd over "het vluchte lingenprobleem" gewenst is. Dit bleek uit hetgeen minister Van der Stoel gisteravond ver klaarde in de Tweede- Kamercommissie voor Buiten landse Zaken in antwoord op vragen van het CD A-kamerlid Hans Gueltherie van Weezel. In de resolutie wordt slechts ge sproken over "een rechtvaar dige oplossing van het vluchte lingenprobleem". De negen landen van de Europese ge meenschap hebben zich, sinds 1973, meermalen over de Pales tijnse kwestie uitgesproken. Op de Londense topconferentie van eind juni verklaarden zij, dat een oplossing van het ge schil slechts mogelijk is "indien het recht van het Palestijnse volk om zijn nationale identiteit te bewerkstelligen, werkelijk heid wordt, waarbij rekening moet worden gehouden met de behoefte aan een eigen land voor het Palestijnse volk". Nederland, aldus minister Van der Stoel, stelt zich al jaren op het standpunt dat het niet gaat om een "humanitair" vluchte lingenprobleem, maar om een "politieke" kwestie. Maar als men eenmaal begint met het amenderen van een resolutie, ontstaan geheel nieuWe pro blemen, en het bereiken van overeenstemming in de Veilig heidsraad is geen eenvoudige zaak. PARIJS (AFP/UPI/Reuter) - Frankrijk beschikt over in lichtingen waaruit blijkt dat er in Zuid-Afrika "voorbe reidingen worden getroffen voor een kernexplosie", zo heeft minister van buiten landse zaken Louis de Gui- ringaud gisteren bekend gemaakt. Volgens De Gui- ringaud geven de Zuid- Afrikanen voor dat deze proef een vreedzaam doel moet dienen. Nochtans heeft de informatie waarover Frankrijk beschikt (over de inhoud deelde De Guiringaud niets mee) ertoe geleid dat Parijs Zuid-Afrika op 18 augustus via of ficiële diplomatieke kanalen heeft duidelijk gemaakt dat zo'n kern- proefde vredeskansen in zuidelijk Afrika in gevaar brengt" en "ern stige consequenties" zou hebben voor de Frans-Zuidafrikaanse be trekkingen. Frankrijk levert Zuid-Afrika tech nologie en (onder het beding van niet-opwerking) splijtstof voor een nucleair programma waarvan Pre toria bij hoog en bij laag volhoudt dat het alleen voor de energievoor ziening is bedoeld. De Sovjet-Unie maakte al op 9 au gustus bekend dat de Zuidafrika nen onder het mom van kerncen trales bezig zouden zijn met de ontwikkeling van een eigen atoomwapen. Dit bericht van het persbureau Tass werd enkele da gen later onderstreept toen partijleider-president Breznjev in Londen, Bonn en Parijs persoon- var> De Guiringauds ministerie, lijke boodschappen over deze heeft de Verenigde Staten en de kwestie liet afgeven. Sovjet-Unie op de hoogte gebracht Frankrijk, vertelde een zegsman van zijn diplomatieke demarche. In antwoord op de Franse stappen heeft de regering in Pretoria op nieuw de Russische beschuldiging tegengesproken. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, zei dat hij op het verzoek om uitleg door de regering van de V.S. en "andere regeringen" officieel had geantwoord dat de geruchten van het Sovjet-persagentschap Tass "volkomen van elke grond ontbloot waren". Zij maakten deel uit van een campagne die onder leiding van de Sovjet-Unie tegen Zuid- Afrika aan de vooravond van de anti-apartheidsconferentie in La gos werd gevoerd. De Westduitse regering heeft ook - op 10 augustus - de regering in Pre toria gewaarschuwd voor "de ge volgen die kernproeven zouden kunnen hebben". Dit heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken in Bonn gisteren verklaard. Die waarschuwing, zo voegde men er aan toe, is op 13 augustus door de minster van buitenlandse zaken, Hans Dietrich Genscher, tegenover zijn Zuidafrikaanse ambt-genoot, Pik Botha, herhaald toen laatstge noemde op doorreis in Frankfort was. Daarbij deed Genscher de suggestie dat Zuid-Afrika het non-proliferatieverdrag zou teke nen. Botha verzekerde toen dat zijn land zich slechts een vreedzaam gebruik voor ogen stelde en geen kernexplosie voorbereidde. Een woordvoerder in Bonn ver klaarde gisteren tenslotte dat de re gering in contact met de V.S., Frankrijk en Groot-Brittannië stond teneinde deze zaak te volgen. Irak stelt zich harder op tegen VS BEIROET (DPA) - De Iraakse rege ring heeft haar anti-Amerikaan se houding onlangs verhard door te bepalen dat er uit de Verenigde Sta ten alleen produkten mogen worden ingevoerd die nergens anders te koop zijn, zo meldt het Libanese dagblad „Le Reveil" Onder de Amerikaanse artikelen waar Irak niet omheen kan rekent de krant bijvoorbeeld onderdelen voor de Boeing-verkeersvliegtuigen die de nationale luchtlijn onlangs in dienst heeft genomen. Irak, geregeerd door een vleugel van de Baath-partij die overhoop ligt met de geestverwanten in Syrië, is een van de Arabische landen die zich het onverzoenlijkst opstelt ten opzichte van Israël en zijn grote bondgenoot. Bagdad verbrak tij dens de zesdaagse oorlog van 1967 de banden met Washington. Vol gens „Le Reveil" zou Irak zijn te ruggekomen van zijn plan om de betrekkingen op korte termijn te herstellen. Cyrus Vance in Peking PEKING (Reuter) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, heeft zijn Chi nese gastheren gezegd dat de regering-Carter streeft naar volle dige diplomatieke betrekkingen met Peking, maar de Chinezen hebben hun standpunt herhaald dat Washington eerst de betrekkin gen met Taiwan (Nationalistisch China) dient te verbreken. Vance uitte de Amerikaanse wens tijdens een heildronk aan een ban ket dat volgde na de eerste formele besprekingsronde na zijn aan komst gisteren. De besprekingen werden gehouden in de grote zaal Dreigementen gevangenen Baader- van het volk. De Chinese delegatie stond onder leiding van minister van buitenlandse zaken Hoeang Hoea, die zonder commentaar een algemeen overzicht aanhoorde van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek. Daarna besprak Vance de si tuatie van gebied tot gebied. De kwestie-Taiwan, het voornaam ste struikelblok, zal later diepgaand worden besproken als bilaterale kwestie, maar in de beantwoording van Vance's heildronk liet Hoeang Hoea geen twijfel bestaan aan het Chinese standpunt. Hij herinnerde aan de toespraak van partijvoorzit ter Hoea Koea-feng tot het partij congres. Daarin zei deze dat de Amerikaans-Chinese betrekkingen steeds beter zullen worden als de in 1972 in Shanghai overeengekomen beginselen worden nageleefd. De VS dienden echter hun diploma tieke en militaire banden met Tai wan te verbreken en China blijft vastbesloten het eiland „te be vrijden". Vance blijft vier dagen in China. Voorzitter Hoea Koeo-feng van de Chinese communistische partij is van mening dat de „sussingspoli- tiek" van het Westen de kans op een wereldoorlog heeft vergroot. Dit staat in het politieke rapport, dat unaniem is aangenomen door de 1510 leden van het onlangs gehou den elfde partijcongres en dat gis teren door het persbureau „Nieuw China" is gepubliceerd. Het rapport bevat scherpe kritiek op de Sowjet-Unie en maakt de ontspanningspolitiek en het ont- wapeningsstreven belachelijk. Hoe harder de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten om ontwapening schreeuwen, des te meer bewape nen zij zich". Dat men door com promissen en concessies vrede kan scheppen, wordt een illusie ge noemd. „Het Russische optreden in Zaïre, Angola en Soedan" wordt als bewijs aangevoerd voor Ruslands streven naar verovering van Euro pa, Azië en Afrika. LAGOS (Nigeria) (Reuter) - De secretaris-generaal van de VN, Kurt Wald- heim, heeft gisteren in Lagos, de hoofdstad van Nigeria, een wereldconfe rentie voor actie tegen apartheid geopend die vijf dagen zal duren. Waldheim zei dat de beste manier om het apartheidsprobleem op te lossen het houden van een nationale conventie zou zijn, samengesteld uit de ware vertegenwoordigers van alle volkeren van Zuid-Afrika. In die conventie zouden de leiders op voet van gelijkheid bij elkaar kun nen komen om de problemen rechtvaardig en menselijk op te lossen, zei hij. Intussen moet volgens hem de internationale campagne tegen de apart heid worden voortgezet. Volgens Waldheim zijn er aanwijzingen dat de wereldopinie tot Zuid- Afrika is doorgedrongen, hoewel de regering nog niets heeft ondernomen om haar politiek te wijzigen. Aan de conferentie in Lagos nemen meer dan 60 landen en een groot aantal organisaties deel. President Kaoenda van Zambia riep op tot versterking van de hulp aan de bevrijdingsbewegingen in het zuiden van Afrika onder een plan van negen punten ter omverwerping van de apartheid. Hij had kritiek op de grote internationale maatschappijen die nog steun verlenen aan de regering van Pretoria. Het plan van Kaoenda tegen de apartheid houdt in erkenning van de wettigheid van dégewapende strijd, hulp aan de volkeren in het zuiden en hun bevrijdingsbewegingen, snellere opleiding van Zuidafrikaanse vluchtelingen, totale isolering van de regering van Pretoria op econo misch, sociaal cultureel en diplomatiek vlak, volledig verbod op wapenle veranties aap Zuid-Afrika, verplichte economische sancties tegen dat land waaronder volledige stopzetting van olieleveranties. "Opnieuw moet de oproep van de VN worden herhaald dat geen enkel land betrekkingen moet aanknopen met de thuislanden (Bantoestans). Wanneer bqvendien Zuid-Afrika een land dat V.N.-lid is en vooral een van de frontlinielanden aanvalt, moet de internationale gemeenschap de'no- dige maatregelen treffen. Tenslotte stelt Kaoenda vo< op sportgebied verbreken. r dat alle landen de banden met Zuid-Afrika Meinhof STUTTGART (AFP) - De leidster van de Baader- Meinhofgevangenen, Gudrun Ens- slin, heeft bekendgemaakt dat er „belangrijke reacties" zullen ko men ingeval een gevangene zou sterven aan de gevolgen van de huidige honger- en dorststaking in de gevangenis van Stuttgart- Stammheim. Volgens het Westduitse ministerie van Justitie heeft zij dit meege deeld tijdens een bezoek van de secretaris-generaal van Amnesty International, Helmut Frenz. De gerechtelijke autoriteiten die deze dreigementen ernstig nemen, zijn echter niet genegen te buigen voor de „chantage" van de gevan genen, zo gaf men gisteren op het ministerie van Justitie te kennen. De bevoegde rechter had toestem ming gegeven voor het onderhoud waaraan ook de voorzitter van Am nesty voor West-Duitsland, Wolf gang Heinz, alsmede andere leden van de harde kern van de anarchis tische beweging, Andreas Baader en Jan Carl Raspe, deelnamen. Na de bijeenkomst gaven de verte genwoordigers van Amnesty uiting aan hun steun aan de eisen van de gevangenen, met name het bijeen brengen in Stammheim van min stens 15 anarchistqri. De gerechtelijke autoriteiten ver wierpen van hun kant de kritiek van de bezoekers dat de gevange nen te hard behandeld werden. Sedert gisteren zijn door de autori teiten twee artsen en een verpleger „gemobiliseerd" om de hongersta kers in Stuttgart-Stammheim te verzorgen. PARIJS (SP) - Sinds zestig jaar heeft Europa niet zo'n droefge estige zomer meegemaakt als die'van nu. Van Londen tot Moskou en van het noorden van Portugal tot Belgrado wordt het vakantieseizoen verziekt door regen en kou. In Frankrijk regende het gedu rende het hele weekeinde en op hoogten boven de 2500 meter- was er zelfs s Engeland wordt overspoeld door regen, België komt er al niet beter af. De Duitsers krijgen van hetzelfde laken een pak. Ook in Polen, dat een zeer warm voorjaar had, slaan kou en regen toe. Moskou heeft overdag een tem peratuur van 15 graden, 's nachts daalt het kwik er naar 2 graden boven nul. Het toeris tengebied langs de Zwarte Zee, dat zich anders koestert in een temperatuur van 30 graden, wordt nu gegeseld door regen en warmer dan rond de 18 graden wordt het er niet. Griekenland baadt in de zon, dat doen Zuid-ltalië en Zuid- Joegoslavië ook. Maar dat is een schrale troost voor de Joegosla vische hoofdstad Belgrado waar regen en zelfs hagel de straten blank zétten. WARSCHAU - De sjah Een onbekende Poolse i gaf de sjah ook nog bloemen. Volgende week verkiezingen in Rhodesië SALISBURY (UPI/ANP) - Op 31 augustus zullen er in Rhodesië ver kiezingen worden gehouden waar aan mag worden deelgenomen door circa 93.000 mensen op een inwonertal van rond 6.6 miljoen van wie 270.000 blanken. Van de 93.000 kiesgerechtigden zijn er ruim 7.000 Afrikaan, de rest is blank, kleurling of Aziaat. Mede in verband met de militaire verplich tingen worden de kleurlingen en Aziaten krachtens de wet als „Eu ropeaan" beschouwd. De verkie zingen worden twee jaar eerder ge houden dan het plan was. Premier Ian Smith wil een mandaat van het merendeel uit blanken bestaande kiezerkorps om te proberen een re geling te vinden voor een meerder- heidsbewind dat voor de blanken aanvaardbaar is. Volgens hem zal Engeland aan het resultaat van de verkiezingen kunnen zien dat het blanke Rhodesië niet zwak en ver deeld is en geen „onbillijke" rege ling hoeft te aanvaarden. Critici zeggen dat Smith opdracht gege ven heeft verkiezingen uit te schrijven om te pogen de 12 parle mentsleden uit te schakelen die zich verzet hebben tegen zijn op vatting van een meerderheidsbe wind en nu lid zijn van de pas ge vormde Rhodesische Actiepartij die van geen enkel soort meerder heidsbewind wil weten. De Britten en Amerikanen spannen zich nog steeds in om nog vóór 1978 tot een meerderheidsbewind in Rhodesië te komen op basis van algemeen kiesrecht voor volwassenen. Rhodesische regeringsfunctiona rissen hebben inmiddels laten we ten dat nog honderden Afrikanen aanspraak zouden kunnen maken op stemrecht als zij hun inkomsten zouden opgeven en inkomstenbe lasting zouden betalen. Het Rhodesische parlement telt 66 zetels, 50 voor blanken en 16 voor Afrikanen. Acht van de zestien „zwarte" parlementsleden worden rechtstreeks gekozen. De andere acht worden door stamraden aan gewezen. Vrijwel alle zwarte natio nalistische organisaties willen al gemeen stemrecht als onderdeel van een regeling voor een meerder heidsbewind. Het patriottische Front, de bundeling van Zanu en Zapu onder leiding van Nkomo en Moegabe die uit is op een harde confrontatie met het blanke be wind, eist echter onvoorwaardelijk de macht nog voor er verkiezingen gehouden worden. Smith heeft die eis met kracht verworpen. Volgens hem zou inwilliging van deze eis neerkomen op overdracht van de macht aan het gepeupel. Hij wil ook dat elke regeling waarborgen bevat dat de blanken een vinger in de pap houden bij het bestuur van het land. Zijn voorkeur gaat voorts uit naar handhaving van strenge voorwaarden voor de uitoefening van het stemrecht, maar hij is be reid alternatieven in overweging te nemen. De huidige wetgeving die bij een eventuele regeling gewij zigd zal worden, voorziet niet in een meerderheidsbewind, maar houdt wel rekening met het ontstaan van een situatie waarin de zwarten evenveel parlementszetels zullen hebben als de blanken. Er kunnen dus meer Afrikanen in het parle ment komen, maar om slechts twee zetels meer te kunnen krijgen moet de zwarte gemeenschap 24 procent van de totale, betaalde inkomsten belasting voor haar rekening ne men. Op het ogenblik is dit nog geen 1.5 hoewel dit percentage toch het elfvoudige is van dat van een tiental jaren geleden. Gezien dit groeitempo en de huidige wetge ving zou het nog veel langer dan een eeuw duren voordat de Afrika nen nog twee parlementszetels zouden bemachtigen. Stemrecht hebben thans die 21 jaar zijn geweest, onderwijs van een zeker niveau hebben geno ten of bepaalde inkomsten of bezit tingen hebben. Om te kunnen stemmen moet een „Europeaan" of blanke minstens vier jaar middel baar onderwijs genoten hebben en een jaarinkomen van zeker 2.527 Amerikaanse dollars of onroerende goederen in Rhodesië zelf ter waarde van minstens 5.054 dollar hebben. Zelfs als hij helemaal geen onderwijs genoten heeft, kan een blanke stemmen mits hij een jaar inkomen van minstens 3.790 dollar of onroerend goed ter waarde van minimaal 7.581 dollar heeft. Een zwarte moet minstens twee jaar onderwijs gehad hebben en ofwel een jaarinkomen van 842 dollar of bezittingen ter waarde van 1.684 dollar hebben. Als een Afrikaan het voorgeschreven onderwijsniveau niet haalt, kan hij toch stemmen als hij 1.263 dollar per jaar verdient of eigendommen heeft die zeker 2.527 dollar waard zijn. Aan de vorige verkiezingen in 1974 nam 88 procent van de Europese kiesgerechtigden en 44 procent van de Afrikaanse deel.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13