Vietnam betaalt prijs voor zijn vrijheid... Dubbeltwee via gewenste plaats in halve finale Lezers schrijven Kalender G/United winnaar zaalvoetbaltoernooi «SU- DINSDAG 23 AUGUSTUS 197; (Van onze redactie geestelijk leven) De socialistische regering van Vietnam heeft de buitenlandse missionarissen verzocht, het land te verlaten. De Italiaanse priester-missionaris Gianni (42 jaar), die na de overwinning van de communisten ruim een jaar in Vietnam is geweest, werd op een dag met andere missionarissen uitgenodigd voor een bijeenkomst met de burgerlijke autoriteiten. Zij dankten de buitenlandse geestelijken voor de vele jaren dat missionarissen in Vietnam hadden gewerkt. Maar, zo zeiden ze, omdat het aantal Vietnamese priesters, zusters en broeders, groot genoeg was, waren zij niet langer nodig, en daarom verzochten zij hun naar hun vaderland terug te keren. Tijdens die bijeenkomst probeerde Gianni, die zijn gedachten en ge voelens over zijn ervaring in het nieuwe Vietnam op papier heeft gezet, een ambtenaar duidelijk te maken, dat deze hem de vertrek- formulieren niet zou laten invul len als hij zijn gevoelens tegen over hem en het volk van Viet nam kende. De man antwoordde glimlachend dat hij zelf ook veel vrienden had onder de buiten landers. Maar, voegde hij eraan toe, op dit ogenblik in de ge schiedenis van Vietnam was het noodzakelijk dat alle buiten landse religieuzen, goede en kwade, het land verlieten. Maar later zouden de goeden mogen te rugkomen. Model-natie Gianni, wiens verslag is overgeno men in het laatste bulletin van de informatiedienst van de Neder landse Missieraad commissie buitenland (Halve-Maanstraat 7 Den Bosch), werkte eerst in Hongkong, de Britse kroonkolo nie aan de zuidkust van China. Toen hij nog heel klein was, ver huisde zijn familie van het zuiden van Italië naar Rome. Hij stu deerde zes jaar in een Noordita- liaanse stad, voordat hij zich bij een missiecongregatie aansloot en priester werd. Zijn achter naam laat hij weg, omdat zijn ei gen naam het enige is dat hij zijn „persoonlijk eigendom" wil noemen. Hij woont in Hongkong en zijn adres is: Gianni, G.P.O. Box 2984 Hongkong. Zijn verslag over de vijftien maan den in Vietnam bevat niet alleen indrukken, maar ook een verkla ring van zijn beweegredenen om daarheen te gaan. Met de Chinese priester Louis Ha besloot hij naar Vietnam te gaan om te zien wat het betekende, in een communistisch land te leven. Een week of drie na hun aan komst in Saigon kwam de bevrij ding van het land. Ze gingen in een geheel Vietnamese dorps gemeenschap wonen bij een groepje christenen die zich „de missionarissen van Vietnam" noemden. Het leven was er zeer eenvoudig. Elke zondag waren ze in Cholon, een Chinese gemee nschap waar ze in de kerk hielpen bij het parochiewerk en allerlei andere activiteiten. Vietnam heeft op Gianni de indruk gemaakt van een van nature rijk land, dat alles heeft wat nodig is om een model-natie te worden. Hij spreekt dan vooral over Zuid-Vietnam, waar het land vruchtbaar is, de regen overvloe dig, de vegetatie rijk en het volk bekwaam en vindingrijk. Tege lijk was hij er zich van bewust, in een zeer verdeeld land te zijn. Zijn huis lag aan een weg die de; gemeenschap verdeelde in een Zuid- en Noordvietnamees deel. Laatste fase Toch gaf zijn verblijf hem het ge voel, een waarlijk historisch oge nblik mee te maken. Na zoveel jaren van buitenlandse inmen ging begon dit volk nu langzaam zijn eigen nationale eenheid te ontdekken. Geloof je nu werkelijk dat het volk van Zuid-Vietnam vrijwillig heeft gekozen voor het socialisti sche systeem dat uiteindelijk eenheid bracht in Vietnam?, hebben veel mensen Gianna ge vraagd. Zijn antwoord daarop: „Als men onder vrije keuze een referendum verstaat dat op een zondagnamiddag wordt gehou den of het verkiezen van een paar kandidaten voor het president schap, dan bestaat in Vietnam die vrijheid van keuze niet. Ondanks alles scheen het me toch toe, dat ik getuige was van de laatste fase van een revolutie, een lange revo lutie, die het land eerst van de Fransen en daarna van de Ameri kanen heeft bevrijd. Het is eenvoudigweg een historisch feit, geboren uit tragedies oorlog en verwoesting, dat een abrupt einde maakt aan een bepaald leefpatroon en een nieuw invoert. Deze nieuwe levenswijze bete kent niet, dat nu alles beter is dan voorheen. Het betekent wel het begin van een herstel, van onaf hankelijkheid en dus een begin van zwoegen en lijden. Een tijd waarin men persoonlijk de prijs voor zijn vrijheid betaalt". Gianni gelooft wel, dat nu de bui tenlandse missionarissen het land verlaten, er een moeilijke si tuatie ontstaat. Aan de oplossing daarvan zal, naar hij verwacht, vele jaren gewerkt moeten wor den. „Dit mag echter voor ons geen reden zijn om uit te maken wie onze vrienden en i vijanden zijn". Toen hij op een zondagmorgen naar de kerk ging, vroeg een man van 50 die hij al enige maanden kende hem waar hij heen ging. Hij zei: naar de kerk. De man antwoord de: „U weet heel goed dat zelfs de goden bang zijn voor het com munisme en wegliepen toen de communisten kwamen". Die morgen was de kerk vol met voornamelijk jonge mensen, en Gianni had geenszins de indruk dat Jezus Christus bang was of wilde weglopen Gianni ontkent de mogelijke nade len van de communistische ideo logie niet. Toch vraagt hij zich af, of dit niet het ogenblik van de waarheid is. Fietsbanden Tijdens zijn verblijf in Saigon kwam hij onder de indruk van de spontaniteit waarmee vooral zus ters en jonge seminaristen werk programma's organiseerden voor de congregaties. In het groot seminarie van die stad ging intel lectuele arbeid hand in hand met de vervaardiging van fietsban den. En vlak naast het seminarie runde een groep vrouwelijke re ligieuzen een rapijtfabriek. De aartsbisschop vaardigde een herderlijk schrijven uit waarin hij hele parochiegemeenschappen uitnodigde onder leiding van hun pastoor de stad te verlaten en naar het platteland te gaan cm te werken aan de ontwikkeling van de „nieuwe economische gebie den". Vietnam probeert een totaal nieuwe economische structuur op te bouwen, enkel gebaseerd op de produktiviteit van het plat teland, op zijn eigen macht. Dat moet, schrijft Gianni, gebeuren zonder de steun van het buiten land, die zo wisselvallig kan zijn en waardoor het land in een staat van dienstbaarheid zou kunnen raken. Actieve deelneming bij dé opbouw vraagt geweldige opof feringen en onthechting en een sterk geloof in de waarden van het land als gemeenschap. Gianni gelooft, dat Vietnam de christelijke kerk de gelegenheid kan bieden een echte „lokale kerk" in het leven te roepen. „Jammer genoeg moeten we vast stellen, dat de christelijke-kerk in Vietnam bijna altijd aan de kant van de machtigen heeft gestaan. We kunnen slechts hopen, dat de reeds begonnen dialoog tussen kerk en staat niet vastloopt op het verdedigen van verkregen rech ten en privileges. De meeste christenen in Vietnam hopen, dat de kerk kan bewijzen een kerk in en voor de wereld te zijn, zonder er zich mee te vereenzelvigen. Het gaat er nu niet om of de communistische en de christe lijke ideologie op vreedzame wijze kunnen samenleven. Het is veeleer de kwestie hoe de chris tenen actief kunnen meewerken aan de vorming van een nieuwe socialistische natie". Meer aandacht De Italiaanse priester-n vindt de bijdrage die Vietnam op het ogenblik kan leveren aan de rest van Azië zo groot, dat veel landen in Azië «n ook in andere delen van de wereld meer aan dacht aan deze kleine natie zou den moeten schenken. De eerste helft van het jaar is nog maar nauwelijks om, of het rk Centraal Missiecom missariaat en de protestantse Nederlandse Zendingsraad presenteren al hun missie- en zendingskalender. De kalender voor 1978 heeft als thema: „Medewerkers van God". De dertien foto's laten mensen aan het werk zien, van een bananendrager op de An tillen en een procesregelaar in een Australische fabriek tot een groep zeilmakers in Dja karta en een arbeider in de olie-industrie aan de Perzische Golf. Voor deze veelkleurig uitge voerde maankalender wordt vijf gulden gevraagd, even tueel plus portokosten. De ba ten zijn voor het missie- en zendingswerk. Het adres van het Missiecommissariaat is Van Alkemadelaan 1 Den Haag, dat van de Nederlandse Zendingsraad Prins Hendri klaan 37, Amsterdam. Deze foto is gemaakt op een der Canarische eilanden. Ze toont een vrouw die graan dorst met hulp van vier ezels en een dromedaris. Op vrijdag 26 augustus wordt in het jeugdhonk Middelstegracht 47 Leiden de koffiebar van Youth for Christ hervat. Volgende maand is de koffiebar open op 9 en 23. Op 9 september zal ook de regioleider Victor van Heusden er zijn. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - aangenomen naar Siijans- land kandidaat C. van der Valk Gouda, naar Portage la prairie (Ma nitoba, Canada) voor de United Church of Canada D. P. Oosthoek Utrecht Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Oldehove (Gr.) kandidaat J. J. Bijlsma aldaar, naar Vuren J. J. Ritsema Ferwerd, naar Ijmuiden J. P. Dondorp Amsterdam-West; beroepen te Bei- len J. Ritsema Drachtercompagnie. Chr. Geref. Kerken: aangenomen naar Nieuw-Amsterdam kandidaat B. van den Berg Aoeldoorn. Laatste beroepingsberichten: Hervormde Kerk - beroepen te Sassenheim M. C. van der Meer Oosterland (Zeeland), te Leerbroek J. P. Verkade Montfoort, te Schoonhoven J. van Wier Kampen, Geref. Kerken: beroepen te Amers foort F. J. Kok Wetsinge, te Ger- kesklooster D. Dijkstra De Krim, te Schoonhoven R. E. van der Wal Dedemsvaart. Eenzaamheid Uitgaande van de openlucht- en tent-evangelisatie in Nederland (Bodegraven) wordt van vandaag tot en met zondag in Leiderdorp een tentweek gehouden onder het motto "Jezus Cristus maakt uw le ven nieuw". De tent staat aan de Gaarmeesterstraat t Dij het jeugd centrum) en bij de bijeenkomsten beginnen elke avond om 8 uur. De sprekers zijn ds. H. Koekkoek en de heer F. Lourens uit Alphen aan den Rijn (baptisten), de evangelist M. Plomp uit Stadskanaal, ds. IJ Flietstra uit het Belgische Genk en de heer J. de Vries te Leiderdorp. Muzikale medewerking verlenen o.a. de zanggroep van de baptisten- WK-roeien op Bosbaan AMSTERDAM - Het handjevol toeschouwers bij het WK roeien kreeg gisteravond maar vier races voorgeschoteld: drie herkansingen in de damesdubbeltwee en één in de lichte skiff. Trudy Jongenelen en Sietske Boomstra in hun dubbeltwee waren gisteren de enige Nederlanders, die de baan op moesten. Via een niet al te zwaar ingedeelde her kansing plaatsten zij zich voor de halve finales. gemeente te Leiderdorp en de Triomfatorsingers uit Alphen. Woensdag- en vrijdagmiddag om 4 uur zijn er kinderbijeenkomsten. De NCRV gaat een eigen net van contacten opbouwen voor mensen die lijden aan hun eenzaamheid. Zij belegt daartoe bijeenkomsten met diakenen van de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Chr. Geref. Kerken. De hulpverle ning komt naast die van het om roeppastoraat van IKON en KRO/RKK en de RTV-opvang van landelijke welzijnsorganisaties, die via provinciale teams reacties op radio- en tv-programma's krijgen. De NCRV acht de uitbreiding die zij aan de hulpverlening gaat geven noodzakelijk omdat in de RTV- opvang van de welzijnsorganisaties het pastorale en diakonale element ontbreekt. "Diakonie", het blad van de Hervormde diakonieën, schrijft, dat veel mensen "Hilver sum" bellen omdat het aan een' echte gespreksmogelijkheid in hun eigen omgeving ontbreekt. Met name de kerken laten verstek gaan. Wervend De hervormde lidmaten in Am sterdam kunnen, om aan een of an dere vorm van kerkewerk deel te nemen, dit seizoen kiezen uit niet minder dan 117 activiteiten. Zo zijn er cursussen en gespreksgroepen over gezin en andere relatievor men, arbeid, wonen, ontwikke lingssamenwerking, oorlog en vre de, ouder worden, geloven vandaag en de wereldgodsdiensten. Voor kerkelijke medewerkers zijn ver schillende trainingen opgezet. Alle lidmaten van 19 tot 45 kregen het programma toegezonden. De ervaring heeft uitgewezen, dat een duidelijk overzicht van wat er te doen is wervend werkt op kerkle den die zich in het traditionele ker kelijke werk niet meer zo kunnen vinden. Velen zijn op zoek naar vormen van geloof en le- De Kerk van de Zevendedags adventisten in Amerika heeft de homoseksualiteit krachtig veroor deeld. Ze is strijdig met de natuur en de wil van God en verzwakt de basis van de samenleving, zo ver klaarde de algemene vergadering. Collecte Sietske Boomstra (1) en Trudy Jongenelen Dit naar aanleiding van het resul taat van de collecte voor het gehan dicapte kind tijdens de wielerweds trijd om de grote prijs van het Leidsch Dagblad waar iedereen, inclusief de grote vedetten belange loos aan meewerkten en de toegang gratis was. Gemiddeld zestien cent was het zeer magere resultaat. Het schaam rood vliegt je naar de kaken tegen- ontspannen uit, na het behalen van de tweede plaats. Sietske Boomstra had 's middags uitgebreid zitten studeren op het plaatsingssysteem. De uitkomst van haar berekeningen was, dat ze het beste tweede zou kunnen wor den. Dan zou de kans op een ont moeting met de DDR en Bulgarije (zilver en goud in Montreal) in de halve finale het kleinst zijn. "Die twee zien we liever pas in de finale", zei coach Zittema. Na de start was al snel duidelijk dat de Belgische en Zweedse meisies af zouden gaan vallen. De Russinnen en Nederlan ders nederlanders hadden beiden geen zin om te winnen, zodat de wél hard roeiende Tsjechische meisjes met de eer gingen strijken. In een rustig tempo 31 roeiden Jongene len en Boomstra via de gewenste tweede plaats de halve finales bin nen. De tijden waren langzamer dan in de andere herkansingen, dus in de volgende ronde zal er echt wel hard geroeid moeten worden. In de herkansing voor de lichte skiff dreigde de Chinese skiffeur voor een verrassing te zorgen, door een kilometer lang de derde plaats in te nemen, voldoende voor een halve finaleplaats. Hij miste" tenslotte echter de techniek om op de tweede kilometer nog mee te kunnen ko men. Uitgeput belandde hij op de laatste plaats. Het roeien staat in China nog in de kinderschoenen. De mannen in Mao-pak kwamen in 1975 voor het eerst op een interna tionaal toernooi. Op de WK in Not tingham keken ze hun ogen uit en vroegen de coaches van de erkende roeinaties het hemd van het lijf. Dat heeft wel enig. succes gehad, want dit jaar kunnen de Chinese verte genwoordigers al heel wat beter met de riemen omgaan. Topklasse is het echter nog lang niet. Vandaag v/orden de herkansingen voor de zware heren afgewerkt. De acht van Nereus iijkt de halve eindstrijd wel te kunnen halen, er hoeft maar één ploeg af te vallen en de Belgen zijn nóg slechter. De twee met, Van der Plas/Krees, scoorde zondag de op een na beste tijd van het gezels chap, waarin ze vandaag uitkomen. Ze mogen derde worden, dus dat lijkt te zullen lukken. Skiffeur Ste- geman zal vermoedelijk de eerste afvaller worden. Hij moet tweede worden en de ijzersterke Ier Drea, ooit winnaar van de Hollandbeker, alsmede de Pool Bocianowski zijn zeker te snel voor de Willem III- skiffeur. Uitslagen: Damesdubbeltwee, eerste herkan sing: 1. Engeland 3.47,81, 2. Frank rijk 3.50,70, 3. Polen 3.55.55, 4. De- nerharken 3.59,57. Tweede herkan sing: 1. USA 3.43.67, 2. Canada 3.45.16, 3. Hongarije 3.46.10, 4. Noorwegen 3.54.46, Derde herkan sing: 1. Tsjechoslowakije 3.51,26, 2. Nederland 3.51,40, 3. Rusland 3.51.79,4. Zweden 3.57,11, 5. België 4.0086. Herkansing lichte skiff: 1. Ierland (Corcoran) 8.12,26, 2. Japan (Nitta) 8.19.80, 3. Engeland (Zeun) 8.22,62, 4. Finland (Mikkolainen) 8.26.30, 5. China (Sjeng) 8.35.96. Uit alle her kansingen gaan de nummers een, twee en drie over naar de halve fina le. KEES DE RUIJTER KATWIJK - Godyla/United is gis teravond in Katwijk winnaar ge worden van het "VW Katwijk Zaavoetbaltoernooi 1977". Het team won na strafschoppen de fi nale van S/Sjardin, nadat beide ploegen niet verder waren geko men dan een 2-2 score. De ein dstrijd van dit toernooi was een bij- VOETBAL - AZ'67 heeft in ver band met de vroeg invallende duis ternis besloten het aanvangsuur van de competitiewedstrijd tegen FC Utrecht (woensdagavond) te vervroegen naar 18.30 uur. zonder spannende affaire, die door de 300 toeschouwers met welgeval len werd gadegeslagen. G/United had zich voor de finale gekwalifi ceerd door v.d. Plas, dat Kees Kar stens als gastspeler in de gelederen had, na strafschoppen te verslaan. De wedstrijd zelf was in een doel puntloze score geëindigd. S/Sjar- din was in de eindstrijd beland door een 3-1 zege op Cleyn Duin. In deze wedstrijd was Henk Spies met twee doelpunten de grote man van S/Sjardin. In de strijd om de derde en vierde plaats tussen v.d. Plas en Cleyn Duin triomfeerde eerstge noemde ploeg. Van der Plas greep na verlenging met 3-2 de zege. Leidsch IAlphens Dag blad directeur Koopman reikt de overwinningsbo kaal uit aan de aanvoerder van GodylalUnited. LEIDEN - Visver. „Sportvrien den" viste de tweede wedstrijd in de Vliet. De vangst was matig. De uitslag was: 1. C. Schouten jr. 3530 (64 st.), 2. E. Mooibroek 1990 (37). 3. D. Schouten (1560) (27), 4. W. Schouten sr. 1420 (21), 5. A. Does burg 1410 (22), 6. C. Schouten sr 1320 (21). 7. K. Schouten 990 (19), 8. J. v.d. Lucht 860 (15), 9. B. v. Went 770 (13). „De Bliek" viste de derde wedstrijd in de Rijn. De vangst was slecht. De uitslag: 1. H. Schouten, 2. C. D. Zandvliet sr. 3. C. v.d. Maat, 4. C. Zandvliet, 5. K. v.d. Maat, 6. D. Bink, 7. A. Bavelaar, 8. S. Pijnacker, 9. W. de Vink, 10. S. Zandvliet. W „Rijnland" viste de derde wedstrijd op de Nieuwkoopse Plassen. De vangst was matig. De uitslag: 1. J. Cornet 4960 (34), 2. D. de Wit 4470 (53), 3. J. van Oosten 3590 (60), 4. J. Koolhaas 3450 (49), 5. J. H. Schoof 3400 (37), 6. J. Rijsber- gen 3330 (20), 7. P. Nieuwenhuyzen 3320 (11), 8. Th. Kramp 3270 (45), 9. J. Houwer 3260 (47), 10. L. Zwaan 2880 (26). W Hengelsport" hield een vis wedstrijd op de Vlietlanden. De uitslag was: 1. R. v. Egmond 7070 (79), 2. P. Devilee 5710 (42), 3. W. v. Westbroek 5600 (45), 4. J. Brouwer 4000 (26), 5. E. VAM Houten 3510 (21), 6. Levart 2960 (27), 7. A. Sinteur 2450 (30), 8. T. Blansjaar 1160 (13), 9. J.Boef990(ll), 10.1. Jansen 860(7). over de organisator de heer Joop Riethoven, die toch bergen werk heeft verzet om zo'n spektakel naar Leiden te halen. Van in gebreke blijven wil ik niet spreken, het ge heel moet gezien worden als een vergissing die we met z'n allen even goed gaan maken. Mijn voorstel is dan ook dat het Leidsch Dagblad het gironummer van Joop Riethoven bekend maakt en dat 1000 mensen tien gulden of naar draagkracht daarop storten We hebben dan op de nabije 3 okto ber wel een kleine financiële han dicap maar die is maar van zeer tij delijke aard, zeker met de gedachte in ons achterhoofd dat we de ge handicapte kinderen een onverge telijke vakantie bezorgd hebben. Een van de 1000 Sam Heemskerk Mariënpoelstraat 19a Leiden Boottocht van De Zonnebloem in Leiden LEIDEN - De gezamenlijke afde lingen van "De Zonnebloem" or ganiseren op 31 augustus in Leiden een boottocht voor eenzame zieken en gehandicapten. De boottocht wordt gehouden met het motor schip "Alex van Wayenburg". Meer dan 100 zieken en gehandicapten nemen hieraan deel. De boot ver trekt om negen uur 's morgens vanaf de loswal aan de Roombur- gerweg, nabij de Wilhelminabrug. De tocht gaat via de Oude Rijn naar Alphen via de Heimanswetering (Woubrugge) naar de Braassemer- meer (Oude Wetering). Vervolgens via de Ringvaart tot voorbij het oude Schiphol en terug via Aals meer naar Kaagdorp. Na een tocht over de Kagerplassen en de Zijl is het gezelschap rond vijf uur 's mid- terug aan de Roombur- krijgen aan boord een lunch.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10