'Wie het hardst was, bleef overeind' Ajax mazzelt negen seconden voor tu nog naar Feyenoord en PSV zetten traditie van laatste jaren voort (1-1 ^Qijóbercjen apart Scorebord Ivic wil Notten nog niet kwijt FC Utrecht overweegt protest... MAANDAG 22 AUGUSTUS 1977 ROTTERDAM - Een stukje recente voetbal historie 21 december 1975. Feyenoord-PSV 1-0. Grensrechter Griek wordt na een emotioneel duel geschorst vanwege zijn rol in de kopstoot affaire rond PSV-speler Bertus Quaars; de climax van een keiharde wedstrijd. Griek komt niet meer te rug: hij heeft genoeg van de voet baljungle en stopt. Door Paul de Tombe 3 april 1977. Feyenoord-PSV 3-2. „We hadden eigenlijk van het veld af moeten lopen nu er zo duidelijk sprake is van een combine tegen PSV. De grensrechters hebben ons vogelvrij verklaard", roepen de Eindhovense spelers en bloc. Het vermeende complot komt fel ter sprake na een chaotisch duel waarin PSV-doelman Jan van Be- veren met een lichte hersenschud ding van het veld moet worden ge dragen De PSV-ers verwijten de op hun doelman gebotste Nico Jansen „geslagen te hebben". Van Beveren is een paar weken uitgeschakeld. 21 augustus 1977. Feyenoord-PSV 1-1. Binnen een kort tijdsbestek verliest het toch al zwaar gehandi capte Rotterdamse team, met Nico Jansen, Van Deinsen en Mansveld op de blessure-lijst, twee gelege nheidslibero's. Eerst moet Michel van der Korput dizzy het veld verla ten na een botsing met tegenstan der Deijkers. „Een ongelukje", is iedereen bereid te erkennen. De mannen met de brancard zijn nog niet vertrokken of ook Dick i Schneider ligt al op ze te wachten met een scheurtje in zijn rechters- cheenbeen na een confrontatie met Jan Poortvliet. „Ook een ongeluk", beweert die speler, daarbij gerug- gesteund door zijn trainer Kees Rijvers die in tegenstelling tot de laatste keer opvallend bereidwillig is commentaar te leveren. Bij de Feyenoorders valt het woord „opzet" aan alle kanten. Wim Rijs- bergen is de eerste die een beschul digende vinger heft (zie zijn kolom op deze pagina). Anderen doen er nog een schepje boven op na de soms venijnige, bepaald niet hoog staande, maar voor bijna 30000 kij kers toch aantrekkelijke strijd, die vaak op de grenzen van het toelaat bare balanceert. De daar overheen getrokken Dick Schneider is in elk geval voor minstens zes weds trijden uitgeschakeld Balans na de laatste drie Kuip- ontmoetingen tussen Feyenoord en PSV: één man definitief van de voetbalvelden verdwenen; twee 'spelers voor kortere of langere tijd uitgeschakeld; een rits van be schuldigingen en verwijten over en weer. Vraag aan Kees Rijvers: „Waar komt dat explosieve sfeertje toch altijd vandaan?" De PSV-coach: „Niet bij ons, althans niet bewust. „En die persoonlijke vetes dan? Het antwoord beperkt zich tot het schokken van de schouders. Rijvers wenst alleen nog over de wedstrijd te praten. Is blij met het eerste punt „wat we hier in driejaar hebben weggehaald. Want we kre gen na de rust wel meer greep op de wedstrijd, maar na 1-1 konden we niet doorgaan. Zover zijn we nog niet." Dat PSV net als alle andere ploegen in het begin van deze voetbaljaar gang „iets" mist, was al eerder ge bleken in de Kuip. Het team, op pa pier zoveel beter dan de gehandi capte partner, had slechts twee ver rassende acties in huis (kopballen van Lubse) maar kon zelfs het tens lotte uitgeputte Feyenoord niet met verlies bedreigen. Ondanks een tactisch zetje van Rijvers, die Ste vens laatste man had gezet, te neinde Van Kraay stimulerende werkzaamheden op het midden veld te laten verrichten. Rijvers: „Want we wilden hier graag win nen". Het sorteerde nauwelijks effect, omdat Feyenoord niet geknakt, maar juist geprikkeld bleek door het snelle wegvallen van de twee verdedigers. Er werd gewerkt als nog niet eerder deze competitie, voetbaltechnisch leverde Feye noord de beste prestatie tot nu toe en er werden geen kansen wegge geven, maar wél geschapen. Met Wim Jansen als laatste man en de hardwerkende Melis en Verheyen als invallers ontplooide de Rotter damse elf een bewonderenswaar dige inzet, die via een knappe kop bal van Clyde Best na een half uur beloond werd met 1-0. „Een magni fieke goal", waardeerde Rijvers, „maar wel een dekkingsfout van Brandts". In de fase daarna werden ook nog mogelijkheden gecreeërd die de marge groter hadden kunnen maken, maar vooral Melis kon er niet van profiteren (hoewel het pu bliek zich voor het eerst weer mas saal achter Feyenoord opstelde). Willy van der Kerkhof doelde later wel echter wél speciaal op die pe riode met zijn opmerking dat „PSV zeker gewonnen had als Van der Korput en Schneider daar waren blijven staan". „Want de inavallers Het lijkt erop dat PSV nog altijd een frustatie met zich mee neemt als het naar de Kuip moet komen. De jongens uit de provincie die zich waar moe ten maken tegen de mannen uit het westen zo komt het nog altijd over. Ik weet niet waardoor het komt. want ze staan al jaren op ons niveau en zelfs hoger, maar toch schijnt dat nog altijd mee te spelen. Anders kan ik niet verklaren dat er zo'n explo sieve sfeer is als wij tegen ze voetballen. Er gebeuren altijd wel incidenten Ook gistermiddag weer. De wedstrijd werd hard nadat Van der Korput en Schneider weggedragen waren. De eerste botsing was duidelijk een ongeluk, maar van de tweede geloof ik dat niet. Voor mij gebeurde dat bewust. Ik wil niet zeggen dat Poortvliet de bedoeling had Schneider het ziekenhuis in te werken, maar ik weet wel dat hij be wust met gestrekt been voor hadden veertien dagen niet ge voetbald, dus die waren extra ge prikkeld". De gedachte aan winst had zich bij PSV overigens pas na de pauze kunnen ontwikkelen. Rijvers was in de rust teruggekomen van zijn basisidee en had Van Kraay terug geschoven, waardoor Stevens het veld moest ruimen. Nilsson werd ingezet als extra-aanvaller en PSV kreeg eindelijk wat meer greep op het duel. Toch bleef de opponent de beste kansen claimen via Melis en de zich sterk ontwikkelende Best. „We hebben er teveel nodig" kon Boskov naderhand dan ook hoofd schuddend vaststellen. Een gege ven waarvan PSV gebruik kon ma ken toen het allengs grimmiger duel het karakter aannam van een onbesuisde slijtageslag die niet in toom werd gehouden door de veel te tolerante scheidsrechter Weer ink. Feyenoords conditie bleek daarin nog altijd niet op peil, het geen zich in de 64ste minuut wreek te. Verheyen verspeelde bal op dat moment simpel aan Van der Kuy- len (lang bedwongen door Snoeck) die Deykers naar Treytel stuurde. De actie van de Feyenoord- doelman leverde PSV de straf schop op die al eerder was geclaimd door Deacy (in duel met Rijsber- gen), Nilsson (omgeduwd door Van der Lem), maar ook door Feye- noorder Melis (weggezet door Van Kraay). Weerink honoreerde alleen de actie van Treytel met een elfme- uit ging zonder dat hij de bal kon spelen, terwijl Dick al op de grond lag. Dan kan er iets kapot gaan en dat gebeurde dan ook. Op zo'n moment zit het erin dat een speler die zoiets veroor zaakt heeft, terug wordt ge- pakt en als een scheidsrechter het dan niet in de hand kan houden, dan krijg je dit soort verwijten na een wedstrijd. Ook omdat er toen invallers inkwamen die zich moesten bewijzen en daar alles voor wilden doen. Bovendien moeten wij het de laatste tijd toch van hard werken hebben. Niemand de kans geven de bal aan te ne men. Dat hebben we ook niet gedaan en dat is ons grote winstpunt geweest. Met deze verzwakte ploeg zoveel kansen scheppen tegen een elf tal als PSV en tegelijkertijd zo weinig mogelijkheden weg geven, mag best als een pres tatie worden beschouwd. Voetbaltechnisch was dit ook onze beste wedstrijd tot nu toe, waar het op inzet en werklust aankwam ook. Dat sommigen van ons geen wedstrijd-conditie hebben is gewoon waar (Best bijvoor beeld was total-loss), maar de basisspelers kunnen zich met de besten meten. Ik wil van avond best nog een partijtje spelen tegen die Van der Kerkhof. Met een dopingcon trole achteraf, want dat lijkt me wel nodig in zijn geval. Die jongen slaat complete wartaal uit. We staan juist helemaal achter Boskov .vandaar dat iedereen zo hard heeft gewerkt. Vóf hem En wat hij nou zeurt over dat inkomen van mij Als ik echt gemeen was ge weest, had ik hem dwars door die beenbeschermer ook wel geraakt. Maar ik ben er niet op uit om een speler van het veld te schoppen. Willy vergeet trouwens ook dat hij zelf twee keer liep na te trappen tegen Vreysen. Daar had hij best het veld voor uit gestuurd kunnen worden dus die jongen moet gewoon niet zeuren. Ook Rijvers niet trouwens. Als de tegenstander een keer hard speelt, staat hij zowat te hui len, maar als zijn eigen kor nuiten een keer over de schreef gaan, hoor je meneer niet. Laat die man een keer conse quent zijn, zeggen dat zijn ei gen ploeg ook hard heeft ge speeld. Maar nee, dat zul je niet horen. Overigens vond ik ook niet dat er meer strafschoppen uitge deeld hadden moeten worden. Ik heb mezelf gezien in dat ge val met Deacy en voor de tv leek het er ook op dak ik zijn been vasthield. Er was echter niets aan de hand, of nou ja niets Hij raakte met zijn voet ver ward in mijn shirt, dat open gescheurd was toen hij erop terecht kwam. Daarbij stond hij op mijn ribbenkast te dan sen en dat heb ik liever niet. Dus probeerde ik zijn been uit mijn shirt te rukken. Hele maal geen strafschop dus. Zo waren er nog een paar geval len, zowel aan PSV-zijde als aan Feyenoord-kant, die te dubieus waren om een straf schop uit te delen. Terecht dat dat niet is gebeurd. Alleen dat geval met Treytel, dat was wel een geheide Jammer, want er zat een over winning in. Maar ook dat met dat ene punt kunnen we best tevreden zijn. Terwijl Wim Rijsbergen vertwijfeld toekijkt grijpt Treytel PSV'er Deijkers bij de benen. „Strafschop" besliste Weerink. tertrap, die naar behoren door Van vloekten tegen hem en gingen een der Kuylen werd genomen 1-1. eigen concept spelen". Daarna hadden we nog kunnen winnen", meende Willy van der Kerkhof. „We waren conditioneel duidelijk sterker en de Feyenoord- Een speelwijze die niets meer ople verde, behalve dan een paar pers oonlijke guerrilla-acties, die als een rode draad door de tweede helft ers lieten Boskov gewoon barsten, heenliepen. De vendetta tussen Vreysen en Willy van der Kerkhof,, met een eenmalig optreden van Rijsbergen daartussendoor, werd het opvallendst uitgevochten. Ge heel in de stijl van de laatste weds trijden werd er over nagemord. Eerst Vreysen: „Van der Kerkhof wist dat ik een enkelblessure had en ging daar bewust naar lopen trappen. Hij sloeg me ook een paar keer vol op de kaak toen we samen opliepen. Met zijn elleboog en zijn vuist. Vlak voor de ogen van de scheidsrechter. Weerink liep met ons mee, maar hij deed er niks aan". Tenslotte Willy van der Kerkhof: „Ach, die Vreysen. Hij liep op een doorloopbal en ik hield hem tegen. Toen we daarna samen opliepen, trapte hij op mijn hiel. Dus maakte ik me breed, waarna hij tegen mijn elleboog aanliep „Heb je trouwens niet gezien hoe Rijsbergen met gestrekt been op me inkwam? Ik dacht, daar ga je dan Willy. Het was maar goed dat ik scheenbeschermers aanhad, want die scheidsrechter liet teveel toe. Ik weet het, dit spel wordt niet door dames gespeeld, maar voorlopig ook niet met boksers. En op het laatst was het gewoon zo: wie het hardste was, bleef overeind". Betaald voetbal in de jaren zeven tig. „Er zijn zoveel spelers met grote en kleine blessures dat het mij zal be nieuwen of we woensdag elf spelers hebben voor de wedstrijd bij Twen te", zei Rijsbergen. EREDIVISIE Amsterdam-AZ'67 2-9; Volendam-WV 2-0; Telstar- NEC 0-5; Eagles-Den Haag 3-2; Roda JC-Sparta 1-1; Feyenoord-PSV 1-1; NAC- Twente 2-0; Vitesse-Haarlem 2-0; Utrecht-Ajax 1-2. NEC 3 Ajax 3 PSV 3 Volendam 3 Sparta 3 AZ'67 3 Eagles 3 Roda/JC 3 FC/VW 3 FC/Twente 3 Vitesse 3 FC/Utrecht 3 Feyenoord 3 NAC 3 Den/Haag 3 Amsterd 3 Haarlem 3 Telstar 3 3 0 0 6 10-2 3 0 0 6 6-2 2 1 0 5 7-1 2 1 0 5 6-1 1 2 0 4 3-2 1113 11-5 1113 6-6 1113 5-5 1113 4-4 1113 3-3 1113 3-5 1 0 2 2 4-4 0 2 1 2 3-4 1 0 2 2 2-3 1 0 2 2 6-8 1 0 2 2 4-13 0 0 3 0 0-7 0 0 3 0 2-10 EERSTE DIVISIE Eindhoven - Dordrecht 1-0; Graafschap - Cambuur 4-0; MVV - Wageningen 2-0; Willem II - Fortuna SC 0-0; Den Bosch - Vlaardingen 3-1; Heerenveen - Groningen 2—0; SVV - Amers foort 4-1; Heracles - Excelsior 1-1; Helmond Sport - PEC 0-1. Heerenveen MVV Den Bosch PEC Willem II Eindhoven Graafschap Veendam Fortuna SC SW Excelsior Heracles Amersfoort Groningen Cambuur Helmond Sp Wageningen Dordrecht Vlaardingen 3 3 0 0 6 5-1 2 2 0 0 4 8-0 3 1 2 0 4 5-3 3 2 0 1 4 5-3 3 12 0 4 3-1 3 2 0 1 4 4-3 3 2 0 14 5-6 2 110 3 3-1 2 110 3 2-0 3 1113 5-3 3 0 3 0 3 3-3 3 1113 2-3 3 1113 3-5 3 1 0 2 2 5-5 3 1 0 2 2 3-7 3 0 12 1 1-3 3 0 12 1 1-4 3 0 0 3 0 0-1 3 0 0 3 0 1-9 UTRECHT - Exact negen seconden voor tijd greep Ajax uit een scrimmage via overgelukkige Dick Schoenaker de nauwelijks verdiende winst (2-1). Zo'n tien seconden later wandelde Tcheu-la Ling trekkebenend langs bewaker Cor (Tonio) Hildebrand en voegde hem met een spottende glimlach toe. „Kijk, ik vang nu de overwinningspremie en jij hebt een gele kaart, dat is het verschil". Geert Meijer haalt uit, doelman Istatov is kansloos. Ajax staat met 1-1 gelijk. Om daar een half uurtje later, nadat dokter Rolink alle blauwe plekken van de Hagenaar had bestudeerd, op een grimmige toon uit te leggen: „Dit soort spel is me het geld niet eens waard, maar ik wildé het hem toch even laten voelen. Misschien kan die jongen er ook niets aan doen, hij krijgt ook maar zijn op dracht. Waarschijnlijk in de trant van: zorg ervoor datje die Ling zijn poten onder zijn kont schopt, voor dat hij aan de bal komt". Ling was echt boos: „Waar zijn we in gods naam mee bezig op die manier. Er werd al niet erg best gespeeld, ook niet door A.iax, maar zo wordt het allemaal nog beroerder. En dan vindt die Corver het nog gek dat ik tegen hem begin te zeuren". Veertien minuten voor tijd kreeg Hildebrand (eindelijk) zijn gele kaart na zijn zevende grove over treding op Ling. Corver „Ik was het al eerder van plan, maar bij de charge ervoor maakte Ling zoveel stampij en komedie, dat ik me be dacht". Opdrachten Na een jaar te zijn uitgeleend aan Wageningen, keerde Hildebrand terug naar FC Utrecht. „Ja zeker, onder meer ook voor dit soort op drachten en daar heb ik helemaal geen moeite mee. Ling moet niet zeuren, dit is geen damesvoetbal. Trouwens het was ook belachelijk dat ik geel kreeg voor zo'n simpele overtreding". Daar had Hildebrand gelijk in, want daarvoor had hij al veel grovere charges uitgevoerd op de lange, door dames als mooi om schreven benen van La Ling. Vindt hij het nu leuk dit soort negatieve opdrachten te krijgen: „Voor zo'n keertje heb ik er geen moeite mee, maar het moet niet te gek worden. Maar als Witbaard terugkeert, schuif ik op naar het middenvel- d en valt het minder op". De echte revanche van Ling kwam echter in de 22ste minuut van de tweede helft, toen Geels te snel was voor uitblinkende doelman Istatov. Ling de bal terugkopte en invaller Geert Meijer raak schoot. Maar onmachtig Ajax had voor die ge lijkmaker wel de hulp nodig van Andre Hulshorst, die vanaf de zij lijn belachelijk zacht terugspeelde. Klungelig De openingstreffer van Van Staa kwam echter ook al niet in aanmer king voor een schoonheidsprijs. Juist nadat FC Utrecht in de 36ste minuut aan zijn eerste uitgespeelde kans toe was, verspeelde Johan Zuidema op uiterst klungelige wijze de bal aan Leo van Veen, die keurig de kleine Van Staa lan ceerde (1-0). Zuidema tevreden: „Heb je gezien wie Schoenaker het hardst knuf felde na die winnende goal. Ik na- UTRECHT - Afgelopen vrijdag in formeerde Go Ahead Eagles of ficieel naar de prijs van René Notten, zaterdag volgde Telstar en gisteren riep Boskov, dat hij de vroegere vedette van FC Twente graag in de Kuip wilde binnenhalen. Veel kapers op de kust, vooral na dat Ajax-voorzitter Jaap van Praag had verklaard het vertrek van noch Notten, noch Geert Meijer te zullen tegenhouden, als er maar een redelijk bod komt. Alleen Ivic ligt dwars. De anders zo beminnelijke coach van de landskampioenen; "Komt niets van in, m'n selectie is zo al smal genoeg. Indien Notten wordt verkocht, wil ik daar een ge lijkwaardige speler voor terug hebben. En Meijer is een ideale wisselspeler, dat heeft iedereen vandaag weer eens kunnen zien". Meijer zelf, tevreden nadat hij de gelijkmaker voor zijn rekening had genomen: "Ik ben geen we reldvoetballer, maar toch een uiterst bruikbare linkerspits, zo dacht ik. En ik lees voortdurend, dat er kllerlei clubs op zoek zijn naar een linkerspits. Van Praag roept steeds dat hij me graag kwijt wil, en dat ben ik goed zat en dan komt de trainer weer zoete broodjes bakken, beweren, dat ik zo'n bruikbare kracht ben". tuurlijk, omdat ik die stomme fout had gemaakt en een fout kan je bij Ajax op het middenveld je plaats kosten". Lucky Ajax andermaal, dat gaf ook Ivic moeiteloos toe. De Ajax- oefenmeester loofde zijn verdedi ging, waarin Everse dit keer fout loos opereerde en waarin Arnesen als rechtsachter duidelijk maakte, dat Suurbier niet onmisbaar is. Door een oneindig aantal ver keerde passes, lukte er aanvallend bij de landskampioenen erg weinig, mede ook omdat Ruud Geels tegen Schubert (voor de eerste keer na zijn knie-operatie in actie) niets had in te brengen en afgedankte Ajacies Ton Wickel als laatste man bij de Utrechters een puike partij speel- PETER DIJKGRAAF UTRECHT - Het bestuur van FC Utrecht overweegt een pro test tegen Ajax bij de KNVB. De Amsterdammers speelden gis teren in de Galgenwaard vanaf de achtste minuut in de tweede helft met een ongerechtigde speler de Duitser Lübeke, die voor Erkens in het veld kwam. Daardoor kwam het aantal bui tenlanders in het Ajax-team, dat de Denen Lerby en Arnesen al in de basis had staan, op drie. Volgens de KNVB- reglementen mogen dat er slechts twee zijn. Twee minuten nadat Lübeke in het veld was gekomen werd de overtreding ontdekt door een bestuurslid van Ajax, waarna onmiddellijk tot daden werd overgegaan. Lerby ruimde het veld voor Geert Meyer en de wedstrijd werd gewoon uitge speeld. Naderhand echter werd de overtreding gespreksstof. Jan Huybregts, de competitieleider van de KNVB, stelde dat Ajax inderdaad fout was geweest. Hij zei ook dat indien Utrecht pro testeert, dit woensdag een age ndapunt woordt, op de verga dering van het sectiebestuur betaald voetbal. Het sectiebe stuur kan de zaak in handen ge ven van de tuchtcommissie, waarbij dan voor Ajax verschil lende sancties mogelijk zijn: a) een geldboete, b) de wedstrijd ongeldig verklaren en over la ten spelen. Het kan ook zijn dat de zaak in de kast wordt gelegd waarna aan het einde van het seizoen bekeken wordt of de uitslag van belang was voor de competitie.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9