China wil sterk land worden WESTDUITS KERNBELEID OP DE TOCHT 'Voyager' op weg naar Saturnus Mobilisatie in Ethiopië Rhodesië meldt moord aanslag terrori Na besluit over 5Kalkar9 Italiaanse Maf ia- jager doodgeschoten Nieuwe koers op partijcongres uitgestippeld Dertigste dopeling MAANDAG'22 AUGUSTUS 1977 BONN (SP) - Aan de Duits- NederlandsrBelgische snelle kweekreactor in Kalkar wordt verder gebouwd. Dit ondanks de vorige Week in Kleef gevallen uit spraak van het administratieve gerechtshof Münster, dat de ver gunning voor de bouw van deze reactor mogelijk in strijd met de grondwet kan zijn verleend. Volgens het hof in Münster houdt de bouw van dit type kernreactor, wat meer splijtstof kan voort brengen en waarin veel gevaar lijk plutonium vrijkomt, nog niet de voorziene, maar vermoedelijk vergaande consequenties ên ge varen voor de gehele bondsrepu bliek in. In de atoom wet van 1959 heeft het parlement in Bonn de bevoegd heid tot het verlenen van vergun ningen voor kernreactoren aan de regeringen van de tien West- duitse deelstaten overgedragen. Maar in die tijd was van de snelle kweekreactor met zijn onmete-. lijhke gevarenpotentieël nog geen sprake. De administratieve rechters in Münster in ieder geval zijn van oordeel dat die atoomwet in dit opzicht duidelijk verou derd is en in strijd met de grond wet is geraakt. Het vergunninge nbeleid voor de snelle kweek reactor behoort volgens het hof alleen en uitsluitend aan de hoogste democratische instantie toe te komen, het parlement. Ruïne Formeel betekent het besluit "Kal kar" aan de opperste rechters in Karlsruhe voor te leggen, geen bouwstop voor het 2.5 miljard mark kostende, driehonderd me gawatt sterke prototype, dat vlak bij de Nederlandse grens verrijst. Vandaar het besluit van de Rijnland-Westfaalse electrci- teitswerken (RWC) in Essen het risico van een eventuele atoom- ruïne te nemen en de bouw, waaraan tot nu toe een miljard gulden is besteed, in afwachting van het oordeel uit Karlsruhe 'toch maar voort te zetten. Gezien de gecompliceerdheid van deze materie kan een uitspraak nog lang op zich laten wachten. Zelfs is het denkbaar dat het helemaal niet tot een Karlsruher oordeel zal komen, omdat regering of par lement het initiatief neemt tot een wijziging van de atoomwet, die de bevoegdheden tot het ver lenen van bouwvergunningen voor kernreactoren van de deelstaat-regeringen naar het parlement terug legt. Reeds een dag na het opzienba rende besluit van het Münsterer hof inKleef kwam de woord- Door Ewout Janse voerder van dé bondsregering met een merkwaardige verkla ring op de proppen. Hij zei aat het kabinet al sinds het voorjaar van 1977 binnenskamers overleg heeft gepleegd over het tot nu toé gebruikelijke vergunningenbe leid inzake kernreactoren en over de vraag of "daarin zonodig wij zigingen moeten worden aange bracht. Duidelijkheid Regering en (of) parlement kunnen tot meer duidelijkheid in het kernbeleid bijdragen door niet te gaan zitten afwachten tot van de Karlsruher olympus de wijsheid over hen neerdaalt, maar zelf zo spoedig mogelijk de herziening van de 18 jaar oude bondsrege ring ter hand te nemen. Andere administratieve rechtscolleges in de bondsrepubliek hebben ook bezwaren geuit tegen "conven tionele" kernreactoren, zoals die van Wyhl en Grohndè. Daarom lijkt het wenselijk, dat de bonds- regerifng en de volksvertegen woordiging de wijziging van de atoomwet niet beperken tot de snelle kweekreactor, maar ook de vergunningsprocedure voor "de eerste generatie", licht water- en hoge-druk-reactoren, daarin be trekken. De Bondsdag, die destijds haar be voegdheden zo argeloos aan de regeringen van de deelstaten heeft overgedragen, zal aan nieuwe verantwoordelijkheden niet kunnen ontkomen. De taak van de parlementariërs wordt er daardoor zeker niet eenvoudiger op. Zij zullen moeten beslissen over technologische finesses, waarvan de draagwijdte begrip en kennis van het gemiddelde bondsdaglid verre te boven gaan. Bovendien zullen zij in hun dis tricten onder de directe druk van steeds meer verontruste kiezers komen te staan. Kleur bekennen Het besluit van Kleef heeft uit eraard grote vreugde gewekt bij de Westduitse buiten parlemen taire groepen. Zij weten dat hun invloed op van kiezersgunst af hankelijke parlementsleden aan zienlijk groter kan zijn dan op de bestuurlijke organen die nu met het vergunningenbeleid zijn be last. "De afgevaardigden zullen tegenover hun kiezers kleur moe ten bekennen", zo heette het in een eerste reactie van het ver- borfd van burgerinitiatieven voor milieubescherming. Welke kleur voor het land de juiste is zullen de met nieuwe verant woordelijkheden belaste bonds dagleden niet op grond van eigen wetenschap kunnen vaststellen. Voor hun beslissingen zullen zij gebruik kunnen en moeten ma ken van rapporten van wetens chapsbeoefenaren die niet op enigerlei wijze van opdrachtge vers in de industrie of in de rege ringen afhankelijk zijn. Voor een objectieve vaststelling van moge lijkheden en gevaren van de ver schillende typ'en reactoren kan dat van groot belang en winst zijn. PALERMO (Reuter/UPI) - Kolonel Giuseppe Russo van de Ita liaanse „carabinieri" heeft zijn verbeten jacht'op de Siciliaanse Mafia zaterdag met de dood bekocht. Russo en een metgezel, de onderwij zer Filippo Costa, werden met kogels doorzeefd toen zij in het Sici liaanse vakantieplaatsje Bosco della Ficuzza een avondwandeling maakten. De 49-jarige Russo was tien jaar commandant van de op Sicilië gestationeerde „karabijnbrigade", de para-militaire rijkspolitie van Italië. Een half jaar geleden ging hij met verlof en hij had tegen vrienden gezegd dat hij de politie wilde verlaten om in zaken te gaan. De kolonel was jarenlang belast met alle grote Mafia-zaken - zoals de moord (1971) op de officier van justitie in Palermo, Pietro Scaglione en de spoorloze verdwijning van Mauro de Mauro, een journalist die bezig was met een diepgaand onderzoek naar de misdaadorganisa tie. Hij had in deze zaken echter geen grote vorderingen gemaakt. Wel arresteerde Russo kort zijn verlof inging de Mafioso die twee van zijn carabinieri zou hebben doodgeschoten. Naar de moordenaars van Russo en zijn vriend, die hun aanslag professioneel en uiterst koelbloedig uitvoerden, wordt door de hele Siciliaanse politie uitgekeken. PEKING (DPA/UPI/AFP) - China zal zijn eco nomie, defensie, wetenschap en techniek moder niseren om tegen het jaar 2000 "een machtig, mo dern socialistisch land" te worden. Dit is het doel dat het elfde congres van de Chinese Communis tische Partij dat van 12 tot 18 augustus in Peking bijeen is geweest, zich heeft gesteld en dat in het door de 1.510 afgevaardigden unaniem goedge keurde partijprogram is vastgelegd. De Chinese pers omschreef gisteren Teng Hsiao-ping en de grote bete de resultaten van het congres als kenis van het leger bekrachtigd. een „volledig succes" en riep de be volking van China op het nieuwe centrale comité jnet de in zijnfunc- revolutie tie bevestigde voorzitter Hoea richtlijnen Koeo-feng zo veel mogelijk steun te verlenen. Hoewel partijvoorzitter Hoea historisch belang van de culturele de trouw aan de wijlen voorzitter Mao beklemtoonde, blijkt uit de samenstelling van het Politbureau het centrale comité toch ook de Béhalve Hoea werden z«n twee grote plaa^die wordttoegekend partijc?^. deze foto gemaakt plaatsvervangers, maarschalk Jeh Tsjien-jing en Teng Hsiao-ping, herkozen, Nieuwe vicevoorzitters zijn vice-premier Li Hsïen-nieri de technici en economische deskundigen. Het verlangen nüar stabiliteit en eenheid van de Chi- leiders wordt geïllustreerd •e-voorzitters Li Hsien-nien e CAPE CANAVERAL (DPA/Reu- ter) - Met behulp van een reu sachtige Titan-Centaunerraket is zaterdag van de Amerikaanse ruimtevaartbasis Cape Canaveral de „Voyager 2" gelanceerd voor een reis naar Jupiter, Saturnus en Uranus. it Het 825 kilo wegende onbemande. 5 ruimtevaartuig werd eerst in een J baan om de aarde gebracht. Het 5 bevat zes computers en drie t kerngeneratoren. Voorts zijn er 11 wetenschappelijke instrumen ten aan boord en televisiecame- j ra's die gegevens over genoemde g planeten en verscheidene van hun satellieten naar de aarde a kunnen zenden. De Voyager 2 j heeft ook een aantal geluidsop- t namen meegenomen, zoals boodschappen van president Carter en secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Na- I ties, alsmede geluiden als het hui len van een pas geborene, voge- lgefluit en neervallende regen. Deze opnamen zijn bestemd voor f eventuele andere beschavingen in het heelal. Als allés goed gaat, bereikt de „Voyager 2" op 10 juli 1979 Jupi ter waarvan foto's en andere ge- gevens naar de aarde zullen wor- den gezonden. Vervolgens wordt j koers gezet naar Saturnus. Op 27 i Rust terug op Sri Lanka COLOMBO (Reuter) - Op Sri fLanka (Ceylon) zijn de afgelopen week 25 mensen om het leven ge komen bij politiek geïnspireerde ongeregeldheden, zo heeft een woordvoerder van de regering gis teren meegedeeld. De moeilijkhe den zijn ontstaan doordat de Tamil sprekende minderheid op Sri Lanka feller dan voorheen een ei gen staat opeist. De Tamilpartij kwam uit de in juli gehouden verkiezingen te voor schijn als de sterkste na de Ver enigde Nationale Partij van pre- £mier Jayewardene die zijn linkse J voorgangster mevrouw Bander- 5 anaike verpletterend versloeg. augustus 1981 moet het ruimte vaartuig deze omringde planeet passeren. Daarna gaat de reis verder naar Uranus, op 3,2 mil jard kilometer van de aarde. Kort voor de start blijken zich ech ter technische moeilijkheden te hebben voorgedaan. De mast- Wang Toeng-hsing, een deskun- door de handhaving van alle oude dige op het gebied van de staatsvéi- leden die nog in leven zyn met uit- ligheid. Inclusief voorzitter Hoea zondering van de "bende van vier". telt het r vroeger 20 - Politbureau r 3 in plaats 1 De grote triomfator i ping. Een aantal Teng-Hsiao.- zijn medes- kandidaat-leden. Tot de nieuwe le- tanders heeft hoge partij functies den bèhoren de partij-ideoloog gekregen reau telde vijf militairen onder zijn 20 leden. Ook van het centrale co mité zijn weer hoge militairen lid onder wie de generaals Lo Joei- tsjing en Wang En-mao. Kennelijk deze opwaardering van de mijt- Nieuwe koers vice-voorzitter van de Chinese aca- de opbouw van de partij, demie van wetenschappen die bei- 3. Herorganisatie en opbouw éde Keng Piao en de uit Foekien stam mende Kam Peng-tsjoeng die een tijdlang partijleider in Nanking is geweest. In Peking is hij tot dusver boom waaraan de twee boord- vry wel niet op de voorgrond getre- televisiecamera's en wetens- den. De permanente commissie chappelijke instrumenten vast- van het Politbureau, het hart van zitten, zou niet naar behoren zijn het machtscentrum, bestaat uit uitgeklapt. De NASA deelde mee voorzitter Hoea en zijn vier plaats dat men 'wijzer probeert te wor- vervangers, den aan de hand van de signalen Het elfde partijcongres heeft de die de Voyager terugstuurt. grote invloed van vicevoorzitter Waarschijnlijk zal Teng die voor stander is van een versnelde eco nomische Ontwikkeling van zijn land, op het komende vijfde natio nale volkscongres tot premier wor den gekozen. Voorzitter Hoea heeft nu de twee zwaarste functies: partij en regeringsleider. Militairen Het Politbureau telt 23 leden, onder wie 10 militairen. Het vorig politbu- tairen een gevolg van de rol die zij gespeeld hebben bij de ontmaske ring van de "bende van vier" en haar nasleep. Zonder de steun van het leger zou men volgens waarne mers geen beslissende stappen hebben kunnen doen tegen de voormalige "radicale kliek". Het Politbureau en het centrale comité sche groei. Voorzitter Hoea die verantwoor ding aflegde van zijn beleid, schetste in grote lijnen de nieuwe koers, waarin vastgehouden wordt aan de leer van Mao als politieke grondslag en rekening wordt ge houden met een sterke leidinggevende partij organen op alle niveaus, 4. Opvoering van de produktie en het aanzwengelen van de econo- 5. Ontwikkeling van een socialisti sche cultuur en de socialistische opvoeding. 6. Versterking van het staatsappa raat. 7. Bevordering van de democratie en het democratische centralis tellen onder hun leden ook technici en economen dan voor heen. Zo is Li Hsien-nien vice voorzitter van de partij geworden en zijn Joesjioe-li, minister voor economische ordening, en Fang Ji. Hoea noemde de acht voornaamste taken van de partij: 1 Voortzetting tot het bittere einde van de campagne tegen de 'bende van vier' J^^Jaevestiginj^i^ ran alle 'positieve de opbouw van 8. Mobilisering 1 krachten' voon het socialisme. Wat de buitenlandse politiek be treft waarschuwde Hoea weer voor een door de supermogendheden uitgelokte Derde Wereldoorlog en bekrachtigde hij de - door Albanië afgewezen - stelling van de 'drie werelden', de supermogendheden, de geïndustrialiseerde landen en de ontwikkelingsl an d en ©üto Ibifèdto Dj§ ANTARCTICA - Een vrij zeldzame opname van een orca, een agress ief soort walvis, die in het Zuidpoolgebied boven het ijs uitspringt. De orka breekt door het ijs heen, waardoor (bijvoorbeeld) pinguins in het water vallen, zodat hij ze mak kelijk kan verschalken. Aardschok eist toch meer doden ODZANI (UPI/Reuter) - Volgens Rhodesië hebben zwarte "terroris ten" zaterdag minstens 16 zwarte mannen, vrouwen en kinderen doodgeschoten toen die op de ter reinen van hun werkgever, 'een blanke kolonist, bier zaten te drin ken. Een veiligheidsambtenaar zei: gisteren dat de terroristen, waar mee hét regime-Smith zwarte guer rillastrijders bedoelt, de zwarte landarbeiders hierdoor zo bang wil len maken dat zij hun blanke bazen in de steek laten. Het gemelde incident zou zich heb ben voorgedaan op de farm "Od- zani River Junction" in het oosten des lands. De "terroristen" zouden een groep uitrustende landarbeid ers met handgranaten en machine- geweervuur hebben overvallen. Rhodesië meldt de laatste tyd een en vervangen door de soldaten stroom van dergelijke "terreuraan- het "Patriottische Front". vallen". Van verschillende kanten worden die verhalen echter sterk in twijfel getrokken. Uitgeweken missionarissen hebben onafhanke lijk van elkaar verteld dat deze gruweldaden niet worden bedre ven door guerrillastrijders, maar door zwarte Rh.odesische soldaten (de zogenaamde "Selous-scouts"). Het doel zou zijn om de guerrilla strijders bij de zwarte bevolking in discrediet te brengen. Nyerere President Julius Nyerere van Tan- De president zei: "Het gaat nu niet meer om de aard van de grondwet, maar om het leger. Het volk van Zimbabwe heeft zijrt keuze al ge maakt. Het leidt thans zijn leger op. Jonge mannen komen van school, verlaten landbouwbedrijven en fa brieken en worden opgeleid voor dienstneming in het leger waarvan de taak het verslaan van premier Ian Smith is en dan het leger van het onafhankelijke Zimbabwe te worden". doden als gevolg aardbeving die Indonesië vrijdag wi lcvcliaKCVa trof zal mogelij koploper, lot 10°, zo Buitenlandse hebben Indonesische functionaris sen gisteren maakt. Van 35 mensen is inmiddels zeker blijken de^siachtoffersT gewonden zijp, van wie sommigen levensgevaar verkeren. correspondenten T werden door de politie naar de farm Jakarta bekendge- gebracht om de situatie in oge- nschouw te nemen. Zij zagen daar wie i heeft zaterdag gezegd dat de A A lVm A P T TTT nigde Staten. Groot- Uil SOLIDARITEIT JAKARTA (Reuterl - Het aantal Bcwcei vuur ueuuen overvaiien. Brittannië en de Afrikaanse front- doden ais cevolï van de war Behalve de 16 doden zouden er 15 lijnstaten in de strijd tegen het blanke minderheidsbewind lisbury, het er nu over eens zijn, dat als onderdeel van een vredesrege ling voor Rhodesië, het Rhodesi- sche leger moet worden ontbonden uc ijjh.cu uci siduiiuncib, 65 worden'venn^st!"0"' oven*>e sommigen buna volledig NAIROBI (Reuter/AFP/DPA) - 1 Kolonel Mengistoe Haile Mariam, staatshoofd en „sterke man" van j. Ethiopië, heeft zaterdagavond de t nationale mobilisatie bevolen. «Mengistoe die al beschikt over 60.000 man geregelde strijdkrach- ten en een „volksleger" van 130.000 .3 man, deed via de radio een beroep ia' op „mannen en vrouwen, jong en j* oud" om te helpen in wat hij i noemde de strijd op leven en dood 'p tegen de invallers (Somalië). drongen en dat er ook zware ge- voor het eerst toe dat de Ethiopi- naar een unie met Somalië. De vechten gaande waren tegen de af- sche strijdkrachten de steden Na- troepen die Eritrea zijn binnenge- scheidingsbewegingen in de pro- fka, Karoka en Kexen in Eritrea drongen, zullen volgens hem een vincie Eritrea. De militaire leider niet meer onder controle hebben. soortgelijke regei van Ethiopië liet weten dat nadere Volgens Mengistoe beschikt zijn al heel gauw lid v bijzonderheden over de mobilisatie regering over afdoende bewijzen Liga zou worden, op korte termijn bekend zullen dat de strijd aan beide fronten in worden gemaakt. Na een maand zijn land door een centraal hoofd- van strijd, waarin Ethiopische kwartier gecoördineerd wordt. Hij Somalië heeft altijd ontkend dat troepen verdreven zijn uit een groot noemde dit hoofdkwartier niet, zijn met Russisch materieel uitge- deel van de Oegaden, verklaarde maar zei wel dat de strijdkrachten ruste troepen betrokken zijn bij de Mengistoe in zijn rede dat de indus- van Somalië, Irak en Syrië die naar strijd in Ethiopië. Zaterdag maakte triestad Dire Dawa die op slechts hij beweerde Ethiopië via de Oga- de radio in Nairobi bekend dat So- .Mengistoe zei dat eenheden van het 300 kilometer van Addis Abeba ligt den en met het zogenaamde bevrij- malië zijn diplomatieke betrekkin- s geregelde Somalische leger, J steund door troepen uit Irak en Sy rië, het zuidoostelijke deel van de woeste Ogaden waren binnenge- i de voornaamste spoorlijn van dingsfront van „West-Somalië" als gen met de Sowjet-Unie had ver- Ethiopië door Djibouti naar de Golf dekmantel zijn binnengevallen, broken. Maar de ambassadeur van van Aden, onder tank- en artillerie- binnen Ethiopië een nieuwe rege- Somalië in Kenia, Hoessein Doea- vuur is komende liggen. Hii gaf ook ringzullen uitroepen die zal streven len, heeft dit gisteren ontkend PARIJS (AFP) - Mgr. Joachim N'Dayan, aartsbisschop van Bangoei, heeft zaterdag prins Sint Jan de Bokassa gedoopt. Prins Sint Jan is het dertigste kind van keizer Bokassa de eerste van het centraal Afri kaanse keizerrijk. Eén en ander werd gemeld in een uitzending van de radio van het Centraal Afrikaanse keizerrijk. De ceremonie heeft plaatsge vonden in de kathedraal van Bangoei en ia bijgewoond door leden van de keizerlijke hof houding en leden van de rege ring. Peetvader van de kers verse prins is de deken van de technische faculteit van de uni versiteit van Bangoei. MET KAPPLER PARIJS (DPA) - In de nacht van zaterdag op zondag is een bom ont ploft bij het Italiaanse consulaat in Parijs. In een brievenbus vond de politie later twee vlugschriften met de in het Duits gestelde tekst so lidariteit met Kappler. Kappler is een voormalige officier van de Gestapo die in Italië een le venslange gevangenisstraf uitzat wegens de moord op 335 inwoners van Rome in 1944. Hij wist een week geleden geholpen door zijn vrouw te ontsnappen uit een Ita liaans ziekenhuis waar hij wegens kanker was opgenomen. Bij de aanslag op het consulaat de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. Wel werd materiële schade aangericht. Ook in Chalon-sur-Söne werden aanslagen gepleegd op de kantoren van de communistische en socialis tische partijen van Frankrijk. Deze zouden het werk zijn geweest van "het fascistische actiecomité" dat meer aanslagen aankondigde. Dit comité zou eveneens pro- Kappler zijn. Hockey-kei Ties Kruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport." .Warming-up is erg belangrijk. Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport. Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig. Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel". Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. Verkrijgbaar bij-apotheek en drogist.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7